Advies Europa parlement graanprijs noodzakelijk Exploitatie melkwijken nog moeilijker geworden is V.S. achter Franse hulp aan Cambodja De Gatille nodigt Sihanoek uit Oe Tliant beducht voor haat in Midden-Oosten Johnson wil campagne tegen armoe Kannibalisme Nederland schenkt kaas (700 ton) aan Skoplje 7.n eca feaafce h,i/ Goldwater op oorlogspad tegen Cnba WOENSDAG 8 JANUARI 1964 D, Manshoit,Tevreden over vice^voorzitter der E.E.G.-com- y-r t-jy missie heeft gisteren in Straats- rr<( -r-Vïï flYflt ll Cïll burg met klem berichten tegen- Lj "lUI lllllUll ge sproken volgens welke de marathon. Het Europese parlement moest E.E.G.-commissie nieuwe voor- °p deze zaa£ attenj blijven, aldus mr. ii T-, Blaisse. Hij betreurde in zijn uiteenzet- stellen inzake de Europese graan- ting nog dat dr. Manshoit in zijn ver- prijs bij de E.E.G.ministerraad sla8 over dc Brusselse besprekingen zou indienen. Hij deed dit bij de aanvang van de extra vergadering van het Europese par lement, waarop de afgevaardigden uit de zes landen de besluiten van de mi nisteriële marathon van .de vorige maand in Brussel bespraken. Het Europees parlement zal op deze zitting, waarvoor twee dagen zijn uit getrokken. ook advies moeten uitbren gen over het plan-Mansholt voor vast stelling van een Europese graanprijs. Manshoit sprak de berichten, die volgens hem het gevolg waren van misverstanden in perscommuniqués, met zoveel nadruk tegen aangezien er vooral in christen-democratische kringen van het Europese parlement een neiging bestaat om een parlemen taire uitspraak over de graanprijs uit te stellen tot een later tijdstip. „Het parlementaire advies moet op deze zitting worden uitgebracht", aldus Manshoit, „wil de EEG-ministerraad in staat zijn in april definitieve be sluiten te nemen, want zonder deze besluiten kan de gemeenschap im mers niet in mei de grote tariefon derhandelingen in Genève aanvan- De graanprijsvoorstellen hebben bij de voorbesprekingen in de landbouwcom- missie van het Europese parlement reeds heel wat stof doen opwaaien. Op een recente vergadering van deze commis sie is naar verluidt, een resolutie goed gekeurd, waarin om een hogere graan prijs dan volgens het plan-Mansholt werd gevraagd. Tevreden Het Europese parlement, dat de poli tieke controle over EEG. Euratom en EGKS uitoefent, heeft zijn instemming betuigd met de resultaten van de minis teriële marathon' van de vorige maand. Woordvoerders van de drie politieke fracties christendemocraten, socialis ten en liberalen hebben de besluiten van Brussel toegejuicht als een nieuwe stap op de weg naar de Europese een heid. doch zij waren er minder over te spreken dat nog geen regeling voor Europese parlementaire controle op het Europese landbouwfonds is getroffen. De Nederlandse KVP-afgevaardigde mr. Blaisse, een der fractiesprekers, noemde dit laatste de grote tekortkoming van de aandacht aan de techniek dan de politiek had gewijd. Hij stelde dat de politieke betekenis van het Brusselse werk van de vorige maand niettemin duidelijk was. evenals het feit dat het weislagen ervan te danken was aan de politieke wil van alle partners en niet aan druk van een van hen. E.G.K.S. De president van de Hoge Autoriteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal, de Italiaan Dino del Bo, verklaarde tijdens een zitting in Luxem burg, dat de Hoge Autoriteit haar voor stel de invoerrechten van staal uit derde landen te verhogen tot het Italiaanse peil van negen procent, handhaaft. Prof. Del Bo herhaalde ook het voorstel van de Hoge Autoriteit een internationale conferentie van staalproducerende en -verbruikende landen te beleggen ten einde ecfi oplossing te zoeken voor het vraagstuk van het overmatig aanbod van staal, zo werd uit conferentiekringen ver nomen. Hij stelde voorts voor speciale maatregelen te nemen om de handels betrekkingen van de gemeenschap met bepaalde derde landen te beschermen. Een van deze maatregelen zou zijn de opening van tariefcontingenten voor in voer van staalprodukten in de gemeen- Zegslieden verklaarden dat de Neder landse minister van economische zaken, prof. Andriessen, in de raad had mee gedeeld dat Nederland zich zou blijven verzetten tegen elke verhoging van de staaltarieven. De Nederlanders hebben begrip voor de moeilijkheden die bepaalde ledenlan- den in de staalsector ondervinden, maar het zou buitengewoon ontaktisch zijn de invoerrechten te verhogen aan de voor avond van de Kennedy-ronde onderhan delingen over tariefverlagingen, aldus prof Andriessen volgens de zegslieden. Ook de Italianen zouden om dezelfde reden bezwaar hebben tegen een ver hoging van de rechten. Frankrijk, West- Duitsland cn België zijn voorstanders van de verhoging. Opleiding Organisatie Adviseur Schriftelijke kursus van de NEDER LANDSE VERENIGING VAN OR GANISATIE ADVISEURS. Prak tisch gericht; individueel karakter; jaarlijks examen. Vrijblijvende in lichtingen: Secretariaat, Belgische plein 6, 's-Gravenhage, tel. 070-551763 Belgische artsen blijven tegen De Belgische federatie van medische Geen afzetterij, maar noodsprong genootschappen heeft bekendgemaakt dat de Belgische artsen geen medewer- 14111 king zullen verlenen aan di zondheids wet. De federatie deed deze mededeling antwoord op een radiouitzending van eerste minister Lefèvre, waarin deze zei dat de regering had besloten de nieuwe wet in werking te doen treden. (Van een onzer redacteuren) Met name de afgelopen weken heeft men herhaaldelijk berich- de krant kunnen lezen over ge- melkhandelaren in westelijk Ne- Iderland die geverbaliseerd wer den en nu voor de economische politierechter zullen moeten ver schijnen omdat, zoals het offi cieel heet „zij melkprodukten tegen een hogere prijs hadden verkocht dan is vastgesteld bij ministeriële beschikking". Nehroe moet het rustig aan doen Amerika heeft laten weten, dat het van harte instemt met het Franse plan tot militaire en eco nomische hulpverlening aan Cambodja. Zoals men weet. is soortgelijke hulpverlening door de Ver. Staten op verzoek van prins Sihanoek van Cambodja stopgezet. De geneesheren van de Indische minister-president Nehroe hebben Volgens de Amerikaanse woordvoer- hem aangeraden voorlopig algehele der kan de Franse hulp bijdragen tot het rust te nemen. Nehroe heeft nu al behoud van de onafhankelijkheid, neu- zijn afspraken voorlopig afgezegd. m'Singdefer De dokters vinden dat Nehroe's bloed Seen internationale conferentie moet wor- druk de afgelopen weken wat aan de hoge kant is geweest. Zij schrijven dit toe aan door het werk van de premier ontstane spanningen. De dok- De 74-jarige eerste minister heeft de openingszitting op maandag van de jaarlijkse bijeenkomst van de regeren de congrespartij, die thans te Bhoeba- neswar, in de Indische staat Orissa, wordt gehouden, niet bijgewoond. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft in een lezing voor de universiteit van Columbia gisteravond gezegd dat de militaire besnoeiingen in de Verenigde Staten en de Sowjetunie veel goeds beloven voor het pas be gonnen jaar. Hij ziet echter nog geen aanwijzingen „dat een gouden tijdperk van beter begrip" is aan gebroken, ondanks de jongste stap pen in de richting van ontspanning. Oe Thant waarschuwde dat de moei lijkheden in het Midden-Oosten in dit jaar meer dan eens de aandacht van de Verenigde Naties zullen vragen. Hij ging hier niet dieper op in. maar waar nemers menen dat hij voornamelijk het conflict tussen Israël en de Arabische landen over het water van de Jordaan bedoelde. De secretaris-generaal vindt de voor uitzichten van de financiën van de Vol kerenorganisatie ontmoedigend, niet al leen wegens het tekort van 134 miljoen Echtpaar in V.S. stal kostbare documenten Agenten van het federale bureau van onderzoek (FBI) in de Verenigde Sta ten hebben gisteren een echtpaar gear resteerd op beschuldiging van diefstal van documenten uit de regeringsarchie ven in Washington ter waarde van 7% miljoen gulden. Onder de documenten bevinden zich brieven van Abraham Lincoln en andere Amerikaanse presi denten. De verdachten, de 45-jarige Robert Murphy en zijn 32-jarige vrouw Eliza beth, hebben vijf kinderen. Zij worden ervan beschuldigd de documenten in 1962 te hebben ontvreemd. Er werd niet onthuld op welke wijze zij dit de den. Het onderzoek nam meer dan een jaar in beslag. Broer van Nhoe vlucht uit Saigon Tan Van Khiem een jongere broer van mevrouw Ngo Dinh Nhoe. is van Zuid-Vietnarr naar Frankrijk gevlogen, zo meldt de Saigon Press Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen dat Khiem op het vliegveld van Saigon aan boord van een Hij prees het aanvaarden door de AI- vliegtuig is gegaan gebruik makend van gemene Vergadering van een verkla- een vals paspoort. De ontvluchting zou ing tegen rassenonderscheid, vorige mogelijk zijn gemaakt door tussenkomst ïaand. Zonder Zuid-Afrika te noemen van de vader van Khiem, Tan Van ei hij dat er een land is waar rassen- Tsjoeong. die tijdens het bewind van scheiding staatspolitick is. Het is te ho-Ngo Dinh Diem ambassadeur in Was- pen dat de stoot van dc openbare me-!hington is geweest. ning in de rest van de wereld weldra Khiem had zich sinds de militaire het geweten wakker schudt en daar een coup van 1 november vorig jaar ver- verandering veroorzaakt, zei hij. Iborgen gehouden. dollar (ongeveer 478.420.000), maar ook omdat het Handvest de bepaling bevat dat degenen, die twee of meer jaren achterstallige schuld hebben, van stemrecht in de Algemene Vergadering kunnen worden beroofd. De Sowjetunie valt onder deze categorie. ,.Ik geloof dat het tijd wordt dat alle landen, wat zij ook denken van de ver diensten van speciale vredesoperaties in het verleden, in 1964 zich speciaal gaan inspannen om de organisatie een gezon de financiële basis terug te geven", al dus Oe Thant. Men verwacht dat president Johnson een beroep op het Ame-' rikaanse Congres zal doen om een campagne tegen de armoede te ontketenen, als hij vandaag zijn boodschap over de „State of the union" zal uitspreken. Sommige congresleden menen dat pre sident Johnson in dit verband program ma's zal voorstellen, waarvan de uit voering zo'n 400 miljoen doller zal ver gen. In het document zou Johnson zich akkoord verklaren met de politieke fi losofie van wijlen president Kennedy en onder meer aandringen op een snelle actie van het congres inzake de burger rechten. de verlaging van de belasting, de medische zorg voor de bejaarden en het breed opgezette program voor de huisvesting. Men verwacht voorts dat Johnson in zijn boodschap een buitenlandse politiek zal verdedigen die gebaseerd is op mi litaire macht en een bereidheid om te streven naar verdere ontspanning tus sen Oost en West. De president zou dui delijk laten uitkomen, dat hij vastbe sloten blijft om de militaire macht van de V.S. niet te laten aantasten ondanks de bezuinigingen die bij bepaalde on derdelen zullen worden ingevoerd. Explosie in kerk: twintig doden Twintig personen zijn om het leven gekomen en veertig gewond, toen maan dagavond in een Mexicaans dorp een kerk door een ontploffing werd vernield. In het gebouw was een grote hoeveelheid ontplofbare middelen opgeslagen voor het maken van vuurwerk voor godsdienstige festiviteiten Tijdens een druk bezochte dienst gooide iemand een voetzoeker die terechtkwam in de voorraad explosieven. De kerk werd vrijwel geheel verwoest. De ontploffing deed zich voor in Tetel- Cingo, op 100 km van Mexico stad. 1413) We spreken in onze tijd wel eens van de geweldige revoluties die zich in onze samenleving voltrekken of voltrokken hebben, hetzij door de invoering van de machine, door de uitvinding van de boekdrukkunst, of door het vrijmaken van energie uit atoomkernen, maar we zien daarbij vaak over het hoofd, dat het in vroeger tijden evenmin aan revolu ties heeft ontbroken. Tot een van de grootste omwente lingen in dc ontwikkeling van de menselijke beschaving moet zeker gerekend worden de overgang van het onzekere bestaan van de jagers en verzamelaars naar de veiliger positie van akkerbouwers. We doelen schijnselen nergens in zo grote ma te voorkomen, als juist bij volken die op de eerste trappen van de ak kerbouw staan. Kannibalisme wordt dan niet bedreven wegens de hon ger, of omdat mensenvlees een lek kernij zou zijn, maar om het leven door de dood heen te verzeke ren. Primitieve Australiërs leveren het bewijs, door de dood van oude bloedv dere wereld tc helpen eten. De oude mense zelf de i dan de economische ge volgen die dit had. als wel op een ver andering in denken die hieruit voort sproot. Want de eenvoudige religie, die het leven van jagers en nomaden kenmerkt, liep hier gevaar in magie ten onder te gaan. Immers, de oude geesten die vol gens de jagers het universum be volkten. werden in de samenleving als ontoereikend aangemerkt. De vruchtbaarheid der velden hangt immers van geheel andere factoren af dan de omstandigheden die een gunstige jacht bepalen. Een goede oogst vereist dc medewerking van de zon, de regen en vooral van de vruchtbaarheid van dc aarde zelf. Al dergelijke denkbeelden over vruchtbaarheid, over de aarde en do den die tot de aarde behoren kunnen nu omslaan in vreemdsoorti ge riten en in toverij. Kan de jager één worden met het totemdier; de landbouwers kunnen zich identifice ren met de planten; aldus kan uit de voorstelli: .g van de vrucht die door de aarde verslonden wordt en toch voortleeft, de gedachte van het menseneten ontspruiten. Dit lijkt een gezochte veronder stelling en een wellicht wat gefor ceerde afleiding van het kannibalis me. maar het is een feit, dat kanni balisme. koppensnellen, massale mensenoffers en al dergelijke ver- TOCH IS HET ZO' or hun eigen bestwil gedood, vóór hun levens kracht is uitgeput en door dit vlees te eten (en ook hun namen over te nemen) denkt men het leven van deze doden te verzeke- Volgens dezelfde gedachtengang vol trekt zich het kop pensnellen in Azié en Afrika, waarbij de hoofden worden opgevat als tastba re krachtcentra, die hetzij de groei der veldvruchten bevorderen, hetzij de levenskracht of de vruchtbaarheid van de koppensneller zal verhogen. Een uitloper hiervan is de uit jon gensboeken beroemd geworden In- dianenscalp. Het rituele karakter van het kan nibalisme trad duidelijk aan de dag op de Fidji eilanden, waar mensen vlees uitsluitend genuttigd mocht worden door priesters cn hoofdlieden, die het slechts met speciale vorken mochten aanpakken. Bij volken zoals de Mangbetoe's, op de grens van dc Congo en de Soedan en de Zuid-Amerikaanse In dianen, die het kannibalisme uit ge notzucht bedrijven, is de oorspronke lijke vruchtbaarheidsgedachte die aan dit verschrikkelijk bedrijf ten grondslag lag, te loor gegaan. Slechts in ver verwijderd verband hiermee staat het antwoord dat we geven op de vraag van een lezer, die wil weten waarom op prehistori sche grotwanden uitsluitend ver minkte vingerafdrukken voorkomen. (Nadruk verboden). H. Pétillon. den bijeengeroepen ter garandering van dc grenzen van Cambodja. Men voelt in Washington meer voor een internationale verklaring over de neutraliteit van dit land dan voor een conferentie, die wel licht zal leiden tot discussies over de neutraliteit van de rest van Zuïdoost- Azië. Intussen heeft generaal De Gaulle prins Sihanoek uitgenodigd, een officieel be zoek aan Frankrijk te brengen. Tijdens dit bezoek zal de prins besprekingen voeren over een door Frankrijk toege zegde lening en technische hulp voor de voltooiing van de spoorlijn tussen Pnom Penh en Sihanoekville en de uitbreiding van de haven van laatstgenoemde stad Voorts is bekend geworden, dat een communistisch Chinese missie de aan koop bestudeert van Franse uitrusting voor de petroleumindustrie als onder deel van een stap om de handel tus sen de twee landen uit te breiden. De Chinezen zouden echter geen belangstel ling hebben voor het kopen van petro- Frankrijk tracht ook de handelsbetrek kingen met de Sowjetunie te verstevi gen. Premier Pompidou kondigde een nieuwe campagne aan voor vergroting van de Franse export naar de Sowjet unie. Daartoe zal de minister van finan ciën een bezoek aan Moskou brengen. 't Scheelde maar een haar De ongeregeldheden als gevolg van de verdwijning van een haar van de profeet Mohammed hebben in het district Khul- na van Kasjmir aan 13 Hindoes het leven gekost- Vele huizen van Hindoes werden ge plunderd en in brand gestoken. Het Pakistaanse leger is de toestand echter meester geworden en heeft in het be trokken district een uitgaansverbod in gesteld, dat dag en nacht geldt. De haar verdween 13 dagen geleden uit de Hazratbal-moskee bij Srinagar in Kasjmir. Zaterdag hebben de autoritei ten bekendgemaakt, dat de haar terug gevonden was maar de Pakistaanse pers noemt dit een schertsvertoning en een vervalsing. Géén bellewagens, behalve dan noodgedwongen om enkele weken vakantie te kunnen houden, meent het leeuwedeel van de melkhandelaren. De huidige dienstverlening dient in het be lang van de klant te worden ge handhaafd. Aanleiding was cri de coeur i liet platteland. Hun ■r was de lieer jac. uit Nieuw-Beijerland, De consumenten zouden daar wel eens de conclusie uit kunnen trekken, dat die melkhandelaren maar lelijke afzetters zouden zijn, die hun klanten het vel over de neus willen halen... Is dat zo? De melkhandel meent dit met de hand op het hart te kunnen ontkennen en ze heeft hiervoor de no dige argumenten aan te voeren boven- Om snel een indruk (e krijgen van de huidige exploitaticmoeilijkheden in me nige melkhandel zouden eens enkele cij fers naast elkaar moeten worden ge zet van vlak na de oorlog, zeg van om streeks 1946 en nu. We zouden daar bij dan als een aardig gemiddeld voor beeld kunnen nemen een melkhandel ten plattelande die de wijk door een knecht-bezorger laat bedienen. Wat blijkt dan bij de eerste oogop slag? Dat de winstmarge en de omzet uit die wijk-van-vroeger de helft be- v<*v droegen van thans en dat vroeger toch prijzen oneindig veei gunstiger exploi- tatiecijfers uit de bus kwamen dan nu! Ziehier de feiten die dit aantonen. Vlak na de oorlog gold er een winst marge op melk van 3.25 cent per liter. Een omzet in zo'n wijk per week bleek voldoende den in dito tuinen waar de bezor ging abnormaal veel tijd (dus ge.d) Maar nogmaals beperking van de dienstverlening willen de meeste melk- slijters onder geen enkel beding, om dat zij die geenszins in het belang van de klant aohten. De situatie zou dan namelijk zo worden, dat evenals in de vakanties de melkwagen op bepaalde tijden op bepaalde plaatsen zou staan en dat met de bel hierop zou moeten worden geattendeerd. Voor de meeste huismoeders is dit een last die haar hoogstens wegens vakantie mag worden bezorgd, zo is de mening. In Assen moge men hier dan toe over zijn gegaan, de meeste vakgenoten ver oordelen deze gang van zaken. Trou wens. ook internationaal mag worden geconstateerd dat bij een verdwijnen of ontbreken der bezorging van vele artikelen aan huis het juist de mèlkbe- zorging is. die praktisch overal i bruik blijft. Tot i rika toe. het rationele Ame- door de overheid voorzieningen t.a.v. moest er nóg eens noemde wijk voor fer van 15 opleve opslag en hygiënt 15 af, zodat ge- deze melkhande- e f exploitatiecij- Tóch mogelijkheid Toch kon de melkhandelaar er tot 6 december nog uitspringen omdat er tot die datum geen prijzenbeschikking voor melkprodukten gold. Melkprodukten zijn karnemelk, yoghurt, diverse soorten diverse soorten vla. Omdat de van deze produkten nog „vrij" zat hierin voor hem een moge lijkheid om er met zijn wijk nog juist te komen. Het was met die melkprodukten on- geveer zo als met het gebak van de 1200 liter bakker, die evenals de melkslijter PP RUI - w..i een re- zÜn melk. aan zijn brood zo delijk exploitatiecijfer te behalen. Want niets verdient en het daarom n weet bedroeg de prijsver- melk, doorgevoerd novem ber/december 1963 in totaal 4 cent. Hiervan gaan er 2 naar de boer, 1,7 naar de fabriek terwijl de slijter met het schamele restant genoegen moet nemen. De tevens gestegen of nog ta stijgen kosten in aanmerking genomen, betekent dit voor de melkhandel, dia tóch al in het hoekje zit waar de sla gen vallen onvoldoende compensatie, waardoor deze handel in een uiterst moeilijke positie wordt gemanoeu vreerd. Volgens velen zou een volle cent margeverhoging per liter de be trokkenen pas voldoende soulaas geven. Nu kan men zeggen: maar de hui dige margeverhoging zal toch wel ge baseerd zijn op officiële cijfers over da financiële gang van zaken in de melk handel? Dat is inderdaad zo. maar ook hier wringt de schoen. En wel in zeer S5d"al° emsüge mate' de bruto-winst bedroeg 1200 x 3.25 40 Winst van bij-artikelen bedroeg hebben. 5. dus samen was er 45 bruto-winst Wat moest daar nu van afgetrokken worden? Ruim genomen 10 voor het vervoermiddel (meestal carrier) en 22.50 voor het loon van de knecht (in clusief sociale lasten), die in ziin een tje. door gemiddeld vijftig uur te wer ken. zijn wijk kon bedienen. Er resteer de dus een netto-winst van 12.50. Geen vetpot, maar mede in verband met de grotere waarde van het geld destijds, toch nog redelijk In december verleden jaar bedroeg luxe artikelen zoals gebakjes moet Maar nu ls aan deze compensatiemo gelijkheid voor de melkhandel een ein de gekomen omdat sinds 6 december jl. ook voor die melkprodukten een prijzenbeschikking geldt, die voor de meeste melkhandelaren inhield dat de prijzen van deze produkten met 1 tot vou 3 cent Per fles moesten worden ver- verband met de met alle negatieve gevolgen van dien. Men ging hiertoe in eerste in stantie veelal niet over en prompt volg- J vele verbalen. Dat de gemiddelde bruto-winst per liter hier niet i melk 6.71 cent. Bij een omzet van 2300 liter melk per week (men ziet: onge veer het dubbele van het voorbeeld ,,uit de oude doos") bedroeg de bruto winst derhalve 155. Winst op bij-arti kelen was 55, dus samen 210 bruto- Men begrijpt het wat voor de melkslijter de kosten zo opjaagt is de dienstverlening, die hij overigens onder geen enkele omstandigheid wil laten varen. Om enig idee van die kosten te van dit bedrag worden krijgen behoeft alleen maar te worden Kosten vervoermiddel verteld dat een klant buiten de be- •eiste, indien de wijk- bouwde kom die elke dag alleen maar fles melk thuisbezorgd wil hebben, verliespost voor de melkslijter be- En wat moest afgetrokken route 18 km lang is) bedragen 50 het loon van de knecht bedroeg tot eind vorig jaar inclusief sociale lasten tekent. 145. Er resteerde dus een netto-winst Want van 15. zou men zeggen. Gratis hulp De gehele melkhandel zou namelijk wel eens graag een onderzoek ingesteld willen zien naar het meewerken van gezinsleden in deze branche. Deze niet onaanzienlijke hulp wordt nergens in de boeken tot uitdrukking gebracht en geeft daardoor een geflatteerd beeld van de bedrijfsuitkomsten. Men denke alleen maar aan moeder-de-vrouw die er de winkel „bijdoet" (daaruit moet in vele gevallen tenslotte het inkomen voor het gezin gehaald worden); men denke voorts aan oudere kinderen die regelmatig de helpende hand moeten Met dit meewerken van gezinsleden houden degenen die het materiaal voor de statistieken verzamelen echter on voldoende of zelfs geen rekening, zodat naar de mening van vele melkhande laren. reeds in die cijfers al een stuk optimisme zit, dat elke grond mist! Maar dat klopte niet wijk te bedienen moest de bezorger dienstbetrekking niet alleen tien uur meer werken dan zijn collega uit 1946, had hij bovendic alles „af" te ku: durende twee uur alsmede de hele terdag een hulpje nodig, een knaap van boven de 16, die per weck de hele „net to-winst" van zegge 15 opsoupeerde... gemiddelde bruto-winst 6.71 cent per liter moeten de jm-kosten per minuut van auto deze bezorger die 8 cent bedragen worden afgetrokken. Aangenomen dus, stoppen, uit de wagen halen, gen, neerzetten van de fles. ruglopen en wegrijden één minuut Want dit mag niet verheeld worden: in de melkhandel is het hard ploeteren, is het „sappelen" om er te komen. Het gaat de slij- autopius ters alleen maar om een recht vaardige verdienste waarvoor gbren- hard genoeg gewerkt wordt; dus om loon naar werken zonder werd op deze klant toegelegd „Lappen" voor rijken ge- duren (wat bijzonder snei js) dan nóg meer. Over meedelen in de wel vaart willen ze dan nog niet eens praten. Juist nu de melkhandel alles Deze wantoestand kari nog veel stèr- heeft gedaan om tot een ZO ef- i 1 J ficiënt mogelijke bedrijfsvoering te komen (de melksanering is eikaar, opdat praktisch in geheel ons land een '""^Maa/wat feit) mocht toch zeker van over- i een col- heidszijde op wat meer begrip hU'ÏÏI voor. haar moeilijkheden worden oiverse ker worden geaccentueerd. In de te plaatsen heeft de melkhandel met z.g. onrendabele wijken te maken. Veel al „lapt" men dan vo< ook de man uit de o aan zijn trekken kan kom te zeggen van het helpen welgestelde klanten bestaat? Het gold illawijk met grote pan- gerekend. Regering koopt VIB-voorraad (Van onze soc.-econ. redactie) DE regering heeft van het Pro. duktschap voor Zuivel voor ruim 1 miljoen gulden ongeveer 700.000 kg kaas gekocht met de bedoeling dit Nederlandse pro- dukt-bij-uitstek te schenken de mensen, die werkzaam zijn aan de wederopbouw van het ge deeltelijk door een aardbeving verwoeste Zuidslavische stadje; Skoplje. De kaas wordt thans voor verzending gereed gemaakt. De betreffende 700.000 kg. kaas nog voorradig in de pakhuizen vai V.I.B., het Voedselinkoop- en verkoop bureau, dat overtollige zuivelprodukten afneemt en opslaat in afwachting van goede afzetmogelijkheden. Door deze voorraad te kopen heeft de regering zo goed als de gehele kaasopslag van htt V.I.B. afgenomen Er is dus nu geen kaasoverschot van betekenis meer in ons land aanwezig^ waarover het Produkt- schap voor Zuivel zeer verheugd is. temeer, omdat er begin vorig jaar nog een overtollige voorraad van ruim 10.900 ton aanwezig was. I De nicht van de over leden Franse modeko ning Dior, Fran^oise, die drie maanden gele den in het huwelijk trad met de Engelse fascis tenleider Colin Jordan, is volgens Franse kran tenberichten ontgoocheld in Parijs teruggekeerd- ,,Ik dacht een held tc (rouwen, maar ik heh slechts een doctrinair op pantoffels aangetroffen", zo verklaarde zij tegen een krant. Haar familie had zich, na haar opzienbarend huwelijk met Jordan, van haar gekeerd. Brigitte Bardot is in Rio de Janeiro aangeko men met een zwarte pruik op in gezelschap van haar nieuwe vriend. Bob Zaguri. BB zal het beroemde carnaval van Rio bijwonen. I In het Colorado-alge- ueen ziekenhuis in Den ver is een operatie ver richt, waarbij een nier van een baviaan werd overgeplant in een 45- jarige man. De operatic duurde vijf en half uur. De toestand van de pa tiënt is bevredigend, al dus een woordvoerder van het ziekenhuis- I De Noorse actrice Aagot Carena Balensi is onlangs beroofd door een inbreker, van wie zij zegt: „Wat mij het meest aan hem opviel was zijn hoffelijkheid"- De inbreker verscheen aan de deur van haar flat in Londen met bloe men cn vertrok met ju welen ter waarde van 120.000 gulden. Dc 700.000 kg. kaas werd door de legering gekocht voor gemiddeld 1.65 per kilogram, zo deelde de voorzitter van het produktschap, ir. B. van Dam. gisteravond op een persconferentie te Den Haag mee. De aankoop geschiedde in het kader van het World Food Programme. Het betreft hier ongeveer anderhalf jaar oude Goudse kaas, in totaal onge veer 100.000 platte, ronde kazen van 7 kg. per stuk. Elke kaas wordt van twee stempels voorzien, waarin zowel in de Zuidslavische als in de Engelse taal ver meld staat, dat er sprake is van een Nederlandse gift. De Republikeinse senator Bar ry Goldwater heeft dinsdag te Concord in de Amerikaanse staat New Hampshire verklaard, dat hij er wel wat voor voelt om Cu baanse ballingen dekking van uit de lucht te geven bij een aan val op Cuba, als hij tot president van de V.S. gekozen mocht wor den. Ik zou die ballingen een op leiding laten geven, bevoorraden en ervoor zorgen dat ze op Cuba kwamen, zo zei hij. De senator voert op het ogenblik een cam pagne om door de Republikeinen tot kandid-aat voor het president schap te worden aangewezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5