Uw probleem is het onze Een kanttekening Geen innerlijke kracht meer in Joodse volk Scap Paus wil ontmoeting met medechristenen Een woord voor vandaag BOEKENHOEK Patrimonium-geschrift over arbeid en loon Overheid betoging gekant tegen onderwijzers 2 MAANDAG 6 JANUARI 1964 DS. KING SCHRIJFT De Amerikaanse negerpredi kant, ós. Martin Luther King werd vorig jaar april opgesloten in de gevangenis in uerband met zijn verzet tegen de rassenschei ding in de Verenigde Staten. Op stukjes w.c.-papier, randjes van kranten en andere snippers schrezf hij vanuit zijn cel een brief aan zijn collegae predikan ten. Pr ze week publiceert het weekblad Time stukken uit deze brief. Ds. King schreef aan pre dikanten die hem opriepen om geduld te oefenen: We hebben meer dan 340 jaar gewacht op onze constitutionele en ons door God geschonken rechten. De volkeren van Azië en Afrika be wegen zich met de snelheid van een straaljager naar hun doel, de poli tieke onafhankelijkheid, en wij kruipen nog steeds met de snel heid van een postkoets in de rich ting van het recht om een kop kof fie te mogen drinken in een cafe taria. Ik vermoed dat hpt gemak kelijk is voor hen, die nimmer de stekende pijl van de apartheid ge voeld hebben, om ons toe te roe pen dat we geduld moeten hebben. Maar als u had meegemaakt hoe de wrede massa uw vaders en moe ders gelyncht heeft zonder reden en uw zusters en broers verdron ken heeft zonder oorzaak; als u de van haat vervulde politieagenten hebt horen vloeken, hebt zien schop pen en uw zwarte broeders en zusters hebt zien mishandelen en doden: als u plotseling met een mond vol tanden staat en begint te stotteren, omdat u uw eigen zes jarige dochtertje moet uitleggen, waarom zij niet naar het Luna park kan gaan. dat juist reclame maakte over de televisie en u de tranen in haar oogjes ziet opwel len. omdat ze moet horen dat zij niet naar ..Pretstad" mag gaan omdat het gesloten is voor gekleur de kinderen, en u merkt hoe de naargeestige wolken van een infe rioriteitscomplex haar kleine men tale hemel beginnen te bedekken, en haar kleine persoonlijkheid mis vormd wordt door een onbewust opgroeiende bitterheid tegen da blanken; als u dag in dag uit ver nederd wordt door schrille borden met de woorden ..blanken" en „kleurlingen": als uw voornaam ..nikker" wordt en uw tweede naam „joh" <hoe oud u ook bent) en uw achternaam wordt ,,John" en als uw vrouw nooit wordt aan- 5esproken met „mevrouw"; als u ag aan dag gesard en nacht na nacht vervolgd wordt door het feit dat u een neger bent; als u voort durend leeft met de vraag, wat hangt me nu weer boven het hoofd; als u geplaagd wordt door inner lijke angsten en uiterlijke weerzin; met dat innerlijke gevoel dat u eigenlijk maar een „niemand' bent als u voortdurend moet vechten dan beseft u dat wij het moei- -*-J— Zegt dat we ge- In uw uitspraak veroordeelde u ons vreedzaam verzet, omdat het tot wilde tonelen aanleiding geeft. Lijkt het er niet op of zo de be roofde veroordeeld wordt, omdat hij Lijkt het er niet op of zo Socrates veroordeeld wordt, omdat hij trouw bleef aan de waarheid en zijn filoso fische onderzoek de aanleiding werd dat de verkeerd gerichte pu blieke opinie hem dwong de gif beker te drinken? Lijkt het er niet op dat zo Jezus veroordeeld wordt, omdat Zijn diepe besef God te zijn, en Zijn nimmer eindigende toewij ding aan de wil van God de men sen er toe bracht Hem wreed te kruisigen? De vraag is niet of wij extre misten willen zijn of niet, maar wat voor soort extremisten we wil len zijn. Willen we extremisten van de haat zijn of extremisten van liefde? Willen wij extremisten zijn van de ongerechtigheid of wil len we de zaak van het recht ex treem dienen? In dat dramatische gebeuren op de heuvel Golgotha werden drie mensen gedood voor dezelfde misdaad... de misdaad van het extremisme. Twee waren extremisten van het onrecht en ble ven zo ver onder de gerechtigheid van hun omgeving. De Ander, Je zus Christus, was een extremist van liefde, waarheid en goedheid, en steeg dagrtJij ver boven Zijn om geving uit. En juist daarom is het heel goed mogelijk dat het zuiden, de natie, de wereld een schreeuwen de behoefte heeft aan scheppende extremisten. Eer de Pelgrims landden bij Plymouth Rock, waren wij reeds hier. Eer de pen van Jefferson op het perkament van de geschiedenis de majestueuze woorden van de De claratie van Onafhankelijkheid kraste, waren wij hier. Meer dan twee eeuwen lang werkten onze voorvaders zonder er ooit een cent arbeidsloon voor te ontvangen; zij maakten de katoen „koning" en zij bouwden huizen voor hun mees ters midden onder bruut onrecht en schandelijke vernedering en toch, uit een bodemloze vitaliteit putten zij kracht om te groeien en zich te vermenigvuldigen. Als de onuitsprekelijke wreedheden van de slavernij ons niet konden tegen houden is het zeker dat de oppositie waar wij nu tegenover staan zeker zal falen. We zullen onze vrijheid verkrijgen, omdat de heilige erfe nis van onze natie en de eeuwige wil van onze God belichaamd zijn in onze eisen. IN HET NEDERLANDS Juist toen w\j deze gedeelten uif de brief vertaald hadden, ontvingen wij een Nederlandse uitgave waarin niet alleen de brief van Martin Luther King is opgenomen, maar ook de brief geschreven door de acht geestelijken en predikanten van Alabama waarin hij werd opgeroepen om geduld te oefenen. Het geschrift verscheen onder de naam: „Martin Luther King schrijft uit de gevangenis in Birmingham". Het is een gezamenlijke uitgave van de Algemene nederlandse vredesactie, het Convent nieuw politiek ethos, de Doopsgezinde vredesgroep, het Ge nootschap der vrienden, Kerk en Vrede, de Pax Christibeweging. en de r.k. Pleingroep. Het is verschenen by het Quakercentrum, Vossiusstraat 20 te Amsterdam. Dr. Goldmann op Joods congres: Bindend element ontbreekt (Van een onze medewerkers) „Niet door de externe explo sies zoals het eeuwen is geweest wordt het Jodendom bedreigd maar door interne ontwikkelin gen. Er is geen tijd geweest dat het er voor het Jodendom zo don ker uitzag. De fagade toont een hechte Joodse wereld goed geor ganiseerd en die meer gelden be schikbaar stelt voor het Joodse volk als ooit voordien, maar wie door deze fagade heenkijkt ziet een Joodse wereld waarin geen innerlijke kracht schuilt." Dit zei dr. Nachum Goldmann, de voorzittér van de Zionistische Wereldorganisatie en van het World Jewish congress op het te Egmond aan Zee gehouden in ternationale congres voor joodse studenten dat als thema had „Crisis in het Jodendom?" Dit congres waarvoor 120 studenten waren gekomen uit verschillende Euro pese landen werd georganiseerd in sa menwerking met de World Union of Jewish Students ter gelegenheid van het zaterdagavond besloten elfde lustrum van de Nederlands Zionistische Studen ten Organisatie. Uit verschillende Euro pese landen en uit Israël waren Joodse deskundigen naar Egmond aan Zee ge komen om een inleiding op het congres uit te spreken. Deze inleidingen gaven aanleiding tot hevige discussies. De belangrijkste inlei dingen werden gehouden door dr. Na chum Goldmann en de Jeruzalemse pro fessor dr. J. Leibowitz, die beide uit een andere gezichtshock dc situatie binnen het Jodendom beschouwden. Volgens dr. Goldmann bestaat er geen openlyk anti-semitlsme meer. Het anti semitisme was overigens toch niet in staat het Joodse volk van de aarde te doen verdwijnen hoeveel slachtoffers het ook heeft gekost. Een volk verdwijnt niet door moord maar door zelfmoord. Het zijn thans innerlijke gevaren die het Joodse volk bedreigen nu de religie geen bindend element meer is. Uit de religie kwam een grote innerlijke kracht. De staat Israël kan haar niet vervangen. Door haar bestaan is zelfs het Joodse nationalisme omgeslagen in een staats- natlonalisme. Er bestaat een verafgoding Deze verafgoding is ook de oorzaak ervan dat in verschillende landen met gemengde gevoelens naar de Joodse min derheid wordt gekeken. Als echter de band met de staat Israël verdwijnt dan is de laatste binding met het Jodendom verbroken. Ieder mens moet het recht hebben op een dubbele loyaliteit. Een waarlijke democratie manifesteert zich door toe te staan dat de mensen verschil len en niet door te pogen allen een te maken. Prof. Leibowitz sprak in het bijzonder over de geestelijke vraagstukken binnen het Jodendom, waarbij hy ruim dacht besteedde aan de verhoud: dendom-christendom omdat de ir beschaving geheel door het christendom wordt beheerst. Hij ontkende dat er eer band tussen het Jodendom en het chris tendom bestaat. Wie werkelijk als Jood wil blijven bestaan zal zich volkomen los moeten maken van de christelijke invloeden die de wereld kenmerken Het Joodse volk streeft er echter voor een groot deel naar in de huidige wereld te worden geïntegreerd. ino terug uit Amerika Zichtbaar blij over het geweldige su ces. dat het Scapino ballet met zijn o treden in New York heeft behaald, balletleidster mevrouw Hans Snoek met haar groep van 25 dansers en danseres sen uit New York op Schiphol terugge keerd. Namens de stad Amsterdam, die in samenwerking met het ANW en het Prins Bernhardfonds de trip van dit Ne derlandse ballet naar Amerika mogelijk heeft gemaakt, was ter verwelkoming aanwezig mr. P. J. Mijksenaar, die me vrouw Snoek een grote bos bloemen aan bood. De balletgroep, die gedurende twee weken in New York 14 voorstellingen heeft gegeven en eenmaal is opgetre den in het Witte Huis te Washington, heeft in Amerika veel bijval geoogst. Mevrouw Snoek was zeer verheugd over de geweldige belangstelling van de zijde van de Amerikaanse pers. R.k. zendingsblad Eind januari krijgen de rooms-katho- Heken hun eigen algemeen zendingsblad dat in het bijzonder aandacht zal schen ken aan de nationale en internationale problemen waarmee de Nederlandse missie in haar geheel te maken heeft. Het blad wordt uitgegeven door het Centraal Missie Commissariaat in Den Haag en zal de titel dragen: „Missie integraal". Het verschijnt met daad werkelijke steun van de Stichting Ne derlandse Priester Religieuzen, de Ver enigde Missionarissen en Stichting Ne derlandse Vrouwelijke Religieuzen en de Stichting Broedercongregaties in Ne derland. Tot dusver bestond er ln Nederland geen r.k. blad dat voorlichting, informa tie en documentatie verstrekt over de algemene problematiek der missionaire werkzaamheden. Klacht wegens het uitroeien van Indianen Dr. Noel Jutels, directeur van de dienst tot bescherming van Indianen in Brazilië, heeft bij de procureur-gene raal van de republiek een klacht inge diend tegen een rubberonderneming. De ze zou in november vijf mannen hebben gehuurd om een Indianendorp in de deel staat Mato Grosso uit te roeien. Het dorp lag in het gebied waar de onder neming rubberbomen aftapt en de aan wezigheid van de Indianen werd gevaar lijk voor het personeel geacht. Als de overheid geen maatregelen neemt, al dus dr. Jutels, valt te verwachten dat er nog meer Indianen worden omge- Maleisië op voet van oorlog met Indonesië Toenkoe Abdoel Rahman, de eerste- minister van de federatie Maleisië, heeft gisteren verklaard, dat de toe stand in het Borneose deel van de fe deratie zich heeft ontwikkeld tot een ,.niet-verklaarde oorlog" met Indone sië De premier zei dit nij zijn t-rug- keer van een bezoek van een dag aan Sarawak en Sabah. de twee gebieden op Borneo waar strijd wordt gevoerd te- i door Indonesië gesteunde opstande- !£e! Alles doen om weg te effenen In zijn belangrijkste rede die: paus Paulus in het Heilige Land heeft gehouden, vanmorgen in Betlehem, heeft hij een beroep op zowel de rooms-katholieken als De rooms-katholieken riep hij op om al het mogelijke te doen om hun kerk in het streven naar christelijke eenheid te vernieuwen. Tot de niet-roomsen zei hij: ,,In deze dagen rust de wil van Christus op ons en ver plicht ons met liefde en wijs heid alles te doen wat in ons vermogen ligt om alle chris tenen de opperste zegen en eer van een verenigde kerk te brengen." Chr. geref. predikant bij verkeersongeval zwaar gewond Doordat hij plotseling, op een glad- geworden weg, met zijn auto slipte is ds d. van Zwoll, christelijk gereformeerd predikant te Eindhoven, zondagmorgen op de Leusderweg in Amersfoort tegen een boom gereden. Ds. Van Zwoll werd hierbij, evenals vier inzittenden ernstig gewond Ds Van Zwoll liep een schedel- basisfractuur en beenbreuken op. De vijf zwaar gewonden zijn opgeno men in het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort Ds. Van Zwoll. die het weekeinde op het conferentieoord De Koppel te Doorn doorbracht was op weg naar de christelijke gereformeerde kerk te Amersfoort om daar de dienst te leiden. Theoloog Weigel overleden Gustave A. Weigel van de orde der Jezuïeten, een der voornaamste rooms- katholieke theologen van de Verenigde Staten, is gisteren aan een hartaanval overleden. Hij werd 57 jaar. Onlangs keerde hij in de Ver. Staten terug uit Rome, waar hij optrad als de verbindingsman van de protestantse waarnemers op het concilie. Hij was ook een der voornaamste zegslieden, die de pers over het concilie te woord Hij behoorde tot de leidende Ameri kaanse rooms-katholieken in het oecu menisch streven. Men had overal grote eerbied voor ziin kennis van het pro testantisme en net jodendom. In Rome trad hij op als adviseur van fc tariaat voor de bevordering heid der christenen, aan het hoofd kardinaal Bea staat Hij hield deze rede nadat hij gister avond met een „vredeskus" afscheid ge nomen had van de patriarch van de Oosters-Ortbodoxe Kerken, Athenagoras. Letterlijk zei hij onder meer vanmorgen: „Dit is het historische uur. waarin de kerk haar diepgevoelde en zichtbare de praktijk moet brengen. JUr waarin wij moeten vol doen aan de wens van Jezus Christus, „dat zij zij volmaakt tot één, opdat de wereld erkenne, dat Gij mij (zei Jezus) gezonden hebt." WAARHEID Maar, zo voegde hU er aan toe, deze eenheid mag niet tot stand komen ten koste van de waarheid. WU mogen de erfenis van Christus niet ontrouw wor den. Deze erfenis behoort niet ons, maar Hem. Wij zUn slechts hoeders, leraren, uitleggers. De paus zei bereid te zijn „alle rede lijke mogelijkheden te overwegen om weg te effenen voor begrip, eerbied, Liefde, voor een toekomstige en God geve een spoedige ontmoeting met de christelijke broeders, die nog van ons gescheiden zijn. De deur der schaaps stal staat open. De verwachting is op recht en hartelijk. De uitnodiging ge schiedt vol eerbied en geduld. De be schikbare plaate is geriefelijk en groot." De paus zei tevens dat zijn kerk zich zal onthouden iets te eisen, dat niet uit Ijheid en overtuiging geschiedt, d.w.z. niet ingegeven ls door de Geest van de Heer, die waait wanneer en waar HU wil. Thans, zo vervolgde paus Paulus. vra- «n wij de innigst geliefde gescheiden •roeders slechts datgene, wat wij ons zelf voornemen: Moge het steeds de lief de tot Chistus en Zijn kerk zijn, die ieder mogelijk gebaar tot toenadering en ge sprek inspireert. Wij zullen ervoor zorg dragen, dat de wens naar eensgezindheid eenheid wakker en rusteloos blijft WERELD In het derde en laatste gedeelte van zijn rede richtte paus Paulus zich tot de wereld. Hij zei: Wij verlangen niets dan de vrijheid deze godsdienst te belijden en aan diegenen aan te bieden die hem vrijwillig aanvaarden. Volgens de paus kan de mens veel maar alles maakt hem niet gelukki ger. De menselijke problemen worden er niet door opgelost. „Wij willen, zei Paulus, hier een verlossend woord spreken, namelijk van de Goede Her der, die als Godsmens tot de mens heeft gesproken. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Haarlem ftoez.) W. Hoekstra, te Noordwijk aan Zee. GEREF KERKEN Beroepen te Amsterdam-W (vac. J. Wiersema)- P. Joosse. te Barendrecht Aangenomen naar Aalten (vac. dr. J. Rinzema) C- H v d. Berg, te Lollum, die bedankte voor Beilen. CHRIST. GEREF. KERKEN Standpunt Tot zelfs in Israël blijkt bij het bezoek an de paus hoe moeilijk het is zich op :n Joods standpunt te stellen. Volgens prof. Leibowitz is er geen enkele c eenkomst tussen het Jodendom en christendom. Het christendom is zelfs anti-Joods. Dat het het Oude Testament van het Jodendom heeft overgenomen heeft geen betekenis, het is zelfs een anti-Joodse daad. De bijbel is eerst waardevol omdat de mondelinge leer haar heilig verklaart. Deze mondelinge leer heeft het christendom verworpen. De mondelinge leer. de Joodse wetten zijn de basis van het Jodendom. Wie zich buiten deze wetten stelt plaatst zich buiten het Jodendom. Het christendom heeft dit reeds van het prille begin gedaan. Als enige religie pretendeert het christendom dat het het nieuwe Israël vormt. Het Oude Testa ment is echter zonder de mondelinge een dode letter en het Jodendom :n religie van het leven. De enige waarde die het Jodendom heeft kunnen schenken is de houding tot God. Wie zijn plichten tegenover de mens verzaakt zondigt tegenover God. God en niet de mens staat in het Jodendom echter cen- Voor het christendom is de mens echter het eind. Het kruis neemt de plaats van het offer in. Voor het Jodendom is dit onaanvaardbaar. De wereld heeft de Joodse waarden niet overgenomen. Het is zelfs de vraag, zo stelde prof. Leibo witz of er werkelijk iets wezenlijks in de wereld zou zijn veranderd, als het Jodendom in de Balylonische balling schap was opgelost In het westen is de wereld een christelijke wereld. Het is voor de Joden moeilijk daarin staande te blijven om hun Joodse identiteit te bewaren. Het elfde lustrum van de Ne derlands Zionistische Studenten Organi satie is zaterdagavond met een feest avond te Amsterdam besloten. Paus verdedigt de Stellvertreter-paus Heel even is in Israël gisteren ook het toneelstuk van Hochhut ter sprake ge komen: Der Stellvertreter. In dat toneel stuk wordt een aanklacht geuit tegen paus Pius XII dat hij niet gesproken zou hebben tegen het vermoorden van de Joden toen hij had moeten en kunnen spréken. In zijn antwoord tot de president de staat Israël Sjazar zei paus Paulus onder meer dat zijn voorganger Pius in de tweede wereldoorlog zijn uiterste best gedaan heeft om de mensen voor ellende te behoeden. Paus Paulus kon spreken uit ervaring want hij bekleedde onder Pius een van de hoogste posten in het Vaticaan. Hij had een functie waar hij zich in het bij zonder bezig moest houden met de poli tieke situatie in de wereld. In zijn rede tot Sjazar zei de paus dat hij verontwaardigd was over de laster waaraan de naam van deze grote paus is blootgesteld. „Niets is onrechtvaardi ger", zei hij, „ten aanzien van het me delijden, de moed en zachtmoedigheid van pius XII". •Oecumenische' bijbel voor gemeenteraad Als dank voor de goede samenwer king hebben vandaag een dominee en een pastoor samen namens de Stichting Oecumenisch Contact het gemeentebe stuur van Zandvoort een bijbel aange boden. De oecumenische gedachte i* volgens pastoor Cleophas en gerefor meerd predikant ds. P J. O. de Bruijne ln de gemeente een begrip geworden. Burgemeester H. M. van Fenema vond de aanbieding een treffend gebaar en zei verheugd te zijn over de bijzon dere wijze waarop de oecumenische ge dachte in Zandvoort wordt gepropageerd. Hij beloofde de bijbel een ereplaatsje in de raadszaal te zullen geven. „De tijd is vervuld. Het Koninkrijk Gods is nabijgekomen", predikte de Heiland. We zijn wat geneigd nu er onze schouders over op te halen. Nabij! Was dat niet wat eufemistisch ge sproken? Het koninkrijk lijkt nog even ver weg als ooit. En toch is dat niet waar. Want wij leven nu in dezelfde tijd als van Christus' omwandeling. De boodschap die de Heiland predikte is nog de boodschap voor onze tijd. Het koninkrijk is nabij, want het is waar Christus is. Het is slechts één stap van ons vandaan, de stap van het geloof. Wie zich in geloof- aan Christus overgeeft is in dat koninkrijk. Hij is dan een onderdaan geworden van een ander rijk. Hij is, zoals Paulus schrijft in zijn brief aan de Epheziërs, gezet in hemelse ge westen. Hij is tegelijkertijd een vreemdeling geworden op aarde, iemand die op doorreis is. Het koninkrijk is nabijHet is even ver van ons vandaan als Christus. En Christus is tot ons gekomen ook als wij dat niet willen weten. Christus steekt Zijn handen naar ons uit en zegt: „Komt allen tot Mij die vermoeid en beladen zijt en Ik zal u rust geven." Ds. A. J. Bosman overleden Op 89-jarige leeftijd is zaterdag te Rijswijk overleden ds. A. J. Bosman, sinds 1942 emeritus predikant van de hervormde gemeente te Maassluis. Ds. Bosman werd in 1899 predikant te 't Woud. Daarna vertrok hij in 1908 naar 's-Gravendeel. Van 1926 tot 1942 diende hij de gemeente te Maassluis. Ook na zijn emeritering was ds. Bosman actief in de gemeente werkzaam. Honkie en Ponkie in toverland, door Jac. Linders. Uitgave Lannoo, Tielt/ Den Haag. Een bundel kabouterverha len in aardige uitgave. Omslag en te keningen van Lie. Prinses Clementina, een bundel van Jules Leroy. naverteld door Lieve Si- moens. Uitgave Lannoo, Tielt/Den Haag. Het omslag van het fraai uitgegeven boek is van Lie en de tekeningen zijn in Hugo de Reymaeker. Klein Teilhard-album, door George Magloire. Uitgave Lannoo. Tielt/Den Haag. Korte inleiding in het leven van de boeiende denker. Vertaling Johan an Os, omslag Luc Verstraete. Caius ls een ezel, door Henry Win- terfeld. Uitgave Lannoo, Tielt/Den Haag. Een vrolijk en spannend detective-ver haal uit het oude Rome voor de jeugd. De vertaling uit het Duits is van Louis Thijssen. Omslag en tekeningen Char lotte Kleinert. Derde druk. De twee prinsjes, en Dat luie Bartje, beide door J. Retera. Uitgaven Spruyt, Van Mantgem De Does N.V., Lei den. De tekeningen in deze aardige kin derboekjes zijn van de schrijver zelf. Een snufje van dag. door Ina van der Beugel. Uitgave Elsevier. Amster dam. Elsevier-pocket. tweede druk. Om slag J. Mader, tekeningen A. Siegen- beek van Heukelom. Logboek van de Gratias, door Piet Bakker. Uitgave Elsev er, Amsterdam. Elsevier-pocket, zevende druk. Omslag i tekeningen Peter Spier. Praetvaeria. door mi*. E. Elias. Uit gave Elsevier, Amsterdam. Elsevier- pocket, tweede druk. Omslag J. de Ha- Antwoord aan deze tijd (II) (Va redacteuren) We zijn van mening, dat het zeker terecht is om over beginselen te spreken. Maar de wijzetvaarop „Patrimonium" beginselen poneert, maakt ons huiverig. Naar ons besef worden vrij willekeurig enkele ma's aangenomen en als eeuwige be ginselen hoekstenenvoorgesteld, waaruit dan al te gemakkelijk aller lei andere beginselen worden afge leid. Hoeseer willekeurigheid kan leiden tot eenzijdigheid, moge uit het volgende blijken. inhoudt de band met God door het kind schap, de dienst van God, eredienst, ar beid, eigendom en huwelijk, wat dan inhoudt gezag in het huwelijk, in het gezin, in de staat." Vervolgens: „Men zou het nog verder kunnen bekorten: godsdienst, eigendom, huwelijk en ge zag." Vraag: waar is bij deze bekor ting de arbeid gebleven? Ligt hij mis schien maar daarvan blijkt dan niets de hoeksteen „godsdienst" opgeslo- De arbeid is in de Bijbel immers dienst van God en dienst aan de naas te. „De Bijbel heeft er open oog voor' schreven prof. dr. J. H. Bavinck en ds. G. v. Veldhuizen Azn. in „Mens of ro bot", „dat arbeid niet alleen betekent dat de mens samenwerkt met God, maar ook dat de ene mens samenarbeidt met andere mens. Arbeid heeft krachtens zijn aard een sociale functie; hij drijft tensen naar elkaar toe en doet de mens genieten van wat andere sen tot stand gebracht hebben. Arbeid tweede artikel zagen we. dat de gerichtheid op God en op de naaste het kenmerkende is van het beeld Gods, _zqals dat volmaakt in de tweede Adam voor ons staat. Juist in de arbeid veel meer dan in het eigendom i gen wij het beeld dragen van Hem. wie Jezus heeft gezegd: „Mijn Vader werkt tot nu toe. „En", voegde Hij c - als beeld Gods aan toe. „Ik werk ook' dat de JJET hoofdbestuur van de NOV heeft uit verschillende plaat sen berichten ontvangen, dat de overheid de onderwijzers tegen werkt, die volgende week woens dag willen deelnemen aan de demonstratieve bijeenkomst van de ANOF in Utrecht, gericht tegen het salarisbeleid van de regering. Dit deelde de nieuwe voorzitter van de N.O.V., de heer W. van der Gevel, zaterdagmiddag tijdens de sluiting van de jaarvergadering van de N.O.V. in Hotel Krasnapolsky te Amsterdam in aanwezigheid van talrijke overheidsfunc tionarissen mede. De heer Van der Gevel vond het treurig dat op deze wijze het democratische recht van de onderwijzers wordt beknot. Om het onderwijs zo min mogelijk te schaden, hebben wy het aanvangs- uur van de demonstratieve bijeen komst in de Julianahal in Utrecht juist gesteld op 5 uur 's middags, aldus de heer Van der Gevel, die met name de derde hoofdinspectie van het onder wijs in het noorden des lands noemde. Deze inspectie heeft op advies van de hoofdinspecteur geweigerd op 8 janu ari af te wijken van het werkrooster, hetgeen in dit geval betekende dat een paar lesuren zouden moeten vervallen. „Dit is een verkeerde wijze om een organisatie tegemoet te treden, die zich van haar verantwoordelijkheid bewust is en slechts noodgedwongen heeft gemeend tegen de regering te moeten demonstreren", aldus de nieu we voorzitter. Exit De heer W. van der Gevel vervangt als voorzitter van de N.O.V. de heer Jac. Lootsma, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. De heer Lootsma is vanaf 1950 af voorzitter van de N.O/-V. geweest. Het hoofdbestuurslid E. Steenbergen schetste de grote'verdienste van de heer Lootsma. die onderwijzer bij het GLO en ULO was in IJsselmuiden, Kampen en Amsterdam. In de oorlogsjaren speelde hij een belangrijke rol in het verzet. De heer Van der Gevel, de nieuwe voorzitter, is Rotterdammer van geboorte doch groeide op in Den Haag, waar hij eerst onderwijzer en van 1952 tot 1959 hoofd van een openbare school was. In 1957 werd hij lid van het NOV-bestuur en in 1959 algemeen secretaris. In de onder meer door de Amster damse wethouder van onderwijs en volksgezondheid dr. P. J. Koets bijge woonde afscheidsbijeenkomst richtten 12 sprekers vriendelijke woorden tot de scheidende voorzitter, onder wie mr. J. G. Broekman, directeur-generaal van het ministerie van onderwijs kunsten en wetenschappen. De NOV leden boden de heer Lootsma een televisietoestel en een Gods vrijwel elimineert. Zonder een bij belse beschouwing over de betekenis van de arbeid kan geen ehristelljk-so- ciaal program worden ontworpen. In „Anti-revolutionaire staatkunde" heeft drs. B. Goudzwaard er zeer te recht op gewezen, dat tal van prakti sche voorstellen in de studie er anders zouden hebben uitgezien als ook de ar beid tot afzonderlijke hoeksteen zou zijn gepromoveerd. Dan zou ..Patrimonium" niet alleen tot de conclusie zijn geko men. dat de overheid het eigendom, maar ook de werkgelegenheid heeft te handhaven en te beschermen. In een beschouwing over de monetai re politiek bij werkloosheid verzetten de rapporteurs zich scherp tegen waar devermindering van het geld, vooral om dat inflatie onrecht is tegenover de be zitters en de spaarders. En men mag, zo luidt de redenering, geen on-recht plegen om on-heil te voorkomen. Gaar ne wordt erkend dat werkloosheid een ramp is en het beste middel daarom nog niet goed genoeg is om deze ramp te voorkomen. Maar uit heel deze rede nering komt toch duidelijk naar voren, dat ten aanzien van de werkgelegen heid niet in termen van recht en ge rechtigheid wordt gedacht. Ontspoord In de engere kring, die „Patrimonium" representeert, wordt er vaak op gewe zen hoe groot de betekenis van de be ginselen voor het praktische handelen is. Verkeerde beginselen hebben een fu neste uitwerking. Tot onze spijt menen we te moeten constateren, dat ook „Pa trimonium" bij het formuleren der be ginselen is ontspoord. En hoe werkt dit door. In dit artikel wordt slechts op één punt gewezen: de arbeid als schep pingsordinantie, om de terminologie van het verbond te gebruiken. Waartoe een tekort aan bijbelse visie op dit punt kan lelden, is ons pijnlijk gebleken in de korte beschouwing over arbeid en koopwaar. Volgens de studie zijn deze gelijkwaardig. De uitdrukking „arbeid is geen koopwaar" wordt beti- teld als een slogan, geïnspireerd door de marxistische gedachte, dat alleen h-vienarbeid iets edels is en de rest uit- S; lug. Daarom moeten we volgens „Pa- i trimonium met dit „slagwoord" einde lijk eens ophouden- heeft als een arbeider, laat men dan koopwaar en arbeid gelijkwaardig stel len". Zoals een winkelier arbeid levert en daarvoor een prijs berekent, zo doen ook de fabrikant en de arbeider, de on derwijzer, de tandarts en de advocaat. Loonslaaf Het is zeker geen patrimonium, geen vaderlijk erfdeel, wat ons hier wordt voorgehouden! We behoeven er maar aan te herinneren hoe Kuyper er te gen fulmineerde dat de arbeider slechts werd gezien als de leverancier van ar beidsmacht, waarvan de prijs werd be paald door de wet van vraag en aanbod. Deze visie maakt de mens tot loonslaaf, met dien verstande, zo voegde Kuyper er aan toe, dat de slaven in de oudheid het beter hadden dan de loonslaven van de negentiende eeuw. Tegenover een vercommercialiseerde beschouwingswijze van de arbeid houden we er aar, vast, dat de arbeid een eco nomisch goed is van zeer bijzondere aard omdat het onlosmakelijk verbon den is aaL de mens, die naar Gods beeld is geschapen. Niet de arbeid is volgens het evangelie loon waard, maar de D< arbeider! Daarom mag de bijzondere gent waarde van de arbeid niet aan de wer- men king van vraag en aanbod worden over- apot gelaten. van een zaak van sociale gerechtig- bur, ■aardoor het behoefte-element in de loonvorming wordt ingebracht, met alle consequenties (bijvoorbeeld de door j-.ij- kinder- „Patrimonium" heeft daarvoor geen oog. „De gehele Bijbel is zo doortrok- van de gedachte „loon naar wer- dat het opnoemen van teksten ei zon voeren". Het zou toch wel aanbeveling verdienen de Heilige Schrift er nog eens voor op te slaan. Met alle risico, dat „Patrimonium" inderdaad erg ver wordt afgevoerd van de thans Ingenomen standpunten. Gaat het de ar beid In het juiste licht zien, dan kun- we misschien zelfs wel gaan praten een rechtsorde van de arbeid. Vraag: We wonen in een alleenstaand huis midden in een grote tuin en boom gaard. Aan onze grond grenst gemeente grond. waarop thans woningen zijn ge bouwd. De gemeente wil B grond onteigenen voor wc tuin ligt aan de voorzijde ning. Dientengevolge komen we dan vol komen klem te zitten tussen de nieuwt woningen en het wonen wordt dan ui oude krant vond ik water in de zeeën blijft vrij constant iar het aangevoerde zout blijft daar- grotendeels aanwezig. Het i Vraag: ;en stukje over het 75-jarig bestaan de Amsterdamse boekverkopers- vereniging. Ter gelegenheid daarvan kend feit. dat zeeën in subtropische c boek versche en, genaamd: Am woningbouw. Die sterdam omstreek- 1900". Het is een herdruk met pentekeningen van W R. Wenckebach van een boek. dat rond om de eeuwwisseling was verschenen ik heb navraag gedaan, maar niemand terst onaangenaam Daar komt nog bij wist of het bestond. dat die nieuwe woningen vrij hoog v den gebouwd Ons huis komt dus in eer laagte te staan. Hierdoor wordt de wo ning uit financieel oogpunt bijna waar deloos. Is deze stap van de gemeente ge SÉ -} tilin- tropische streken zouter zijn het koudere noorden. Het zout in bin nenmeren, die niet met de open zee in verbinding staan, is eveneens aange voerd door de rivieren. Vraag: Gaarne zou ik de naam we ten van bijgaand plantje. Antwoord: Het toegezonden plantje Brieven, die niet sj)n voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen Ge heimhouding Is verzekerd Vragen, die niet onderling met elkaar tn verband staan, moeten In afzonder lijke brieven worden resteld Per brief dient een gulden aan post- «egels te worden Ingesloten Antwoord: Het boekje „Amsterdam omstreeks 1900" is samengesteld door A M. van de Waal en L. W. R Wenckebach en wordt thans uitg ge- of in de huiskamer gekweekt ven door De Bezige Bij. Het is te De Nederlandse bestellen in de boekhandel. Antwoord: Het spaarbankboekje van de vele so-„rte„ coll.. die Z ^1^5°nlf,L!.Snd" fia„! beschikken zonder toestemming straa tot 5 1 tot Antwoord: Als de tuingrond inderdaao onteigend wordt, zal u deze moeten af staan Voor de onteigening echter krijgt u gelegenheid uw bezwaren in te dienen de kroon Als mindei wordt verkleind of tot 10 mindei kan u vorderen dat het geheel Vraag: Hoe komt het dat het zee ater zout bevat? Antwoord: Het zeewater bevat zout i vele andere mineralen, die er in deze opgelost zijn. Deze zouten zijn rin ge daarna komen door afslijping van gesteente kan ook met raadsleden zaak spreken. De raad beslist i erf tot een vierde of worden door alle rivieren aangevoerd wordt overgenomen. U kunt ook schade- ping ontstaat; zult vergoeding vorderen wegens de waarde vermindering van uw huis. uitgestort. de zeeën grote verdam- u begrijpen dat er water een grotere bankboekje of geluksklaver. De meest voorkomen de is de o. deppei. die roserood ge kleurd is. Ook komt er wel een witte variëteit voor: de o deppei alba. Voorts is er de karmijnkleurige o lasiandra In kassen, enz heeft men wel o ro sea. een eenjarig gewas, en o ort- giesii met bruinrode bladeren en gele bloemen. Het is niet mogelijk alle 400 soorten te noemen. KweeKt worden kinderen. De spaarbank zal trouwens is klaverzuring een verklaring van erfrecht eisen. Vraag: Als een man overlijdt, kan dan het geld van het spaar- halen zonder zouten ontstaat. Het toestemming van de kinderen? dinsc tot 8. Obre Zojuist zijn de acta (in het Engels) verschenen van de Gereformeerde Oe cumenische Synode die in augustus van uu het vorig jaar werd gehouden in Grand tot 5 Rapids. In 236 pagina's worden de be- maaE die artikelgewijs worden gegeven bevat het boek 22 sup- van plementen. Zo zijn onder meer op1 vo" men het rapport over eschatologie, over christelijke organisaties, over rassen scheiding, over de grenzen van de kerk, over zending etc. van i Pad, tot 5.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2