Nieuwe Laicise Courant Grote verontwaardiging over krenkend Vara-programma Kind dood na drinken parathion Nu suikerprijs cent omhoog Onstuimige menigte vocht van de paus om glimp „Zo is het toevalligaanstootgevend Minister Bot overweegt maatregelen - vragen van vier fractieleiders Organisatie uit de hand gelopen Enthousiasme in Israël ongekend Model-rekest vrije boeren Commentaren Jongen nam motor mee - vriend verloor leven sofdredaeteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Maandag 6 januari 1964, 44ste jaargang Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking: met plaatse lijk enige regen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind nit westelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere tem peraturen. (Zie voorts pagina 6) 3,35, p.kw. 10,05 bezorging 18.00—19.00 In een onbewaakt ogenblik heeft za terdagmiddag het 6-jarig jongetje J. H. uit Eindhoven vergif uit een flesje ge dronken. Zijn ouders merkten pas iets toen het kind de eerste vergiftigingsver schijnselen vertoonde. De vader ging met het kind naar de huisarts, die geen dienst bleek te heb ben. De plaatsvervanger was niet thuis. Toen de vader ten slotte met zijn kind in het ziekenhuis arriveerde, ongeveer twee uur na het gebeurde, en de maag van het kind was uitgepompt, bleek de ze maatregel te laat genomen te zijn: het kind overleed korte tijd daarna. Het jongetje was bij zijn ouders ge weest. toen zij de kelder opruimden. Een doos met oude flesjes stond daarbij even op de grond. Het jongetje maakte een der flesjes open en dronk daaruit. Het bleek een verdelgingsmiddel, het z.g. pa rathion te bevatten. Pas na enige tijd werden de ouders gewaar wat er moest zijn gebeurd. (Van onze parlementsredactic) TAE voorzitters van de Tweede Kamerfracties van de KVP, de ARP, CHU en de VVD zouden vandaag aan de minister van O. K. en W. Th. H. Bot, vragen stellen over de VARA-televisieuitzending van zaterdag avond „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". De heren Schmelzer, Smallenbroek, Beernink en Geertsema maken zich tot tolk van talloze televisiekijkers, wanneer zij aan de bewindsman de vraag stellen of ook hij van oordeel is, dat het programma in ernstige mate aanstootgevend Voorts zouden zij vragen of het in zijn voornemen ligt maatregelen te treffen om herhaling te voorkomen. Dat de minister inderdaad maatrege len overweegt, blijkt uit een mede deling, van een woordvoerder van de minister-president. Zowel bij mr. Marijnen, die het pro gramma van de heer Wigbold niet had gezien, als" bij mr. Bot. die wel aan het toestel had gezeten, waren tele fonische protesten binnengekomen. Gebrek aan begrip IN hoofdzaak op grond van de nieuwe voor suikerbieten vast gestelde garantieprijs van f 65.en de daarmee verband houdende in dustriële suikerprijs zal de prijs voor de consument met ingang van maan dag 6 januari 1964 met vijf cent stij gen van f 1,02 tot f 1,07 per kilogram, zo deelt het ministerie van landbouw mee. De garantieprijs voor de suikerbie ten van de oogst-1964 is bepaald op f 65 per duizend kilogram suikerbieten met een suikergehalte van 16 procent In deze prijs is ter bevordering var een uitbreiding van de met suikerbie ten beteelde oppervlakte landbouw grond een premie begrepen van f 6 die in de oude garantieprijs van f 54 niet was opgenomen. In de nieuwe garantie prijs is tevens rekening gehouden met de loonstijging in de landbouw. Voor het aanmoedigen van de natio nale suikerproduktie heeft de regering naar het ministerie van landbouw visserij mededeelt twee gegronde denen: 1. Het sterk gestegen prijspeil op de internationale suikermarkt met een veel hogere prijs van de importsuiker dan de binnenlandse bietsuiker. 2. De onderbezetting van het ver werkingsapparaat der suikerfabrieken, die het gevolg is van de sedert 1960 sterk verminderde metsuikerbietci beteclde oppervlakte. Deze onderbe zetting veroorzaakt hogere verwerkings kosten en dus duurdere suiker. met de binnenlandse consumptie. Bij het huidige areaal is het ver werkingsapparaat dus sterk onderbe zet, hetgeen leidt tot hoge vaste kos ten per ton verwerkte suikerbieten. Zaterdagnacht is in Koedijk de 32-ja- rige ongehuwde timmerman E. B. Geer- kens uit Wieringerwaard verdronken, toen zijn auto in een bocht van de weg geraakte en in het Noordhollands Kanaal stortte. Toelichting Om het risico te verkleinen, dat in de loop van het jaar 1964 ter voor ziening in de binnenlandse behoefte eer belangrijke hoeveelheid suiker tegen een zeer hoge prijs moet worden bijge- kocht, richt de regering het prijsbe leid bewust op een uitbreiding van he' suikerbietenareaal. De huidige omvang van de suikerbietenteelt 70.000 ha idekt bij een normale opbrengst per ha ongeveer 75 pet. van de binnenlandse suikerconsumptie. De gezamenlijke pro- duktiecapaciteit van de Nederlandse suikerindustrie komt bij een normale duur van de campagne ongeveer Inéén oogopslag De overheid is gekant tegen een betoging der onderwij zers pag. 2. Adenauer 88 jaar: Onitwape- pening in ruil voor hulp aan de Sowjetu de pag. 5. De tarieven moeten omhoog, vinden de vervoersonderne- mers pag. 5. Veel sportnieuws pag. 7, 8 en 9. deel van het programma „Zo is toevallig ook nog eens een keer". „Het was de bedoeling de kijkge woonte van het Nederlandse volk de kaak te stellen. Dit deed mer een manier, die alle Derken te bui ten ging en met een ontstellend ge brek aan begrip aan wat wel en niet mogelijk is voor de televisie. De kijkgewoonte werd de „Aan bidding van het beeld" genoemd om dit duideliik te maken, bespotte men niet de kijkgewoontes, maar veel wat de gelovige christen heilig ii gebruikte men een tekst, die precies leek op die van de tien geboden. Jo hannes 1 en het Onze Vader. Deze beledigende tekst werd omgeven door suggestieve beelden, die even krenkend waren zoals ze werden ge bracht. De bekende tekst „Komt al len tot mij die belast en beladen zijn" werd misbruikt en woorden van Jo hannes 1 waren tot een aanfluiting gemaakt door slechts een woordje te vervangen. Dit alles droeg men op een ergerlijke wijze voor en men ont zag zich zelfs niet een zogenaamde bidhouding aan te nemen. Dat het programma grote verontwaar diging heeft gewekt, staat vast. Zo is bijvoorbeeld aan dr. P. G. Kunst, voor zitter van de synode der Gereformeerde Kerken, van verschillende kanten ge vraagd of het niet op de weg van de morgen weer bijeenkomende synode ligt, .'an haar ernstige afkeuring te doen blijken. Een vraag, die dr. Kunst niet direct kon beantwoorden, aangezien daarvoor uiteraard overleg met het Moderamen moet worden gepleegd. Tot het geven van een persoonlijk oordeel acht hij zich pas in staat wanneer hij van de tekst kennis heeft genomen. Ds. F. H. Lands man, secretaris voor Algemene Zaken en secr. voor de raad voor de zaken van pers en publiciteit der Nederl. Hervormde Kerk. had de televisieuitzending wel ge- „Ik begrijp de bedoeling wel." zo zei hij ons, „maar de wijze, waarop men dit naar voren heeft gebracht, was smake loos. Dat men bij het parodiëren gebruik heeft gemaakt van het Johannesevange- lie en van het Onze Vader is walgelijk. Wanneer dit in Rusland was gebeurd zou men het van de daken hebben ge schreeuwd." (Voor vervolg zie pag. 6- Het historische moment van de ontmoeting tussen Paus Paulus VI en patriarch Athenagoras, leider van de Grieks-katholieke kerk. Reeds meer dan een miljoen Berlijners hebben de afgelopen tijd een bezoek aan vrienden en familieleden in het oostelijk deel van de stad gebracht. In de nacht van zondag op maan dag zijn de doorgangen weer gesloten. Op deze foto ziet men hoe de bezoekers door de muur terugkeren naar het westelijk deel van Berlijn. TTIT DE meer dan tien grote en kleine toespraken welke paus Paulus de Zesde gedurende zijn zaterdag begon nen en vandaag besloten bëdevaart naar het Heilige land heeft gehouden, heeft men twee grote motieven kun nen trekken voor deze historische daad: de bevordering van de eenheid onder de christenen en met name het herstel der eenheid tussen de ortho doxie en de rooms-katholieke kerk de vrede tussen de volkeren, vooral het door twist en naijver verscheurde Nabije Oosten. Deze motieven kwa telkens weer naar voren. Het hoogtepunt van de bedevaart, tijdens welke de paus bij zijn bezoe- aan heilige plaatsen en met name zaterdag op de Kruisweg bij Jeru zalem, meermalen door het ongetoom de enthousiasme van de duizenden belangstellenden letterlijk in het nauw werd gebracht, was ongetwijfeld de persoonlijke ontmoeting tussen de paus en de eveneens op eigen initiatief Jeruzalem gekomen orthodoxe oecumenische patriarch van Constan- tinopel, Athenagoras. De ontmoeting was bijzonder vriend schappelijk. zo zelfs dat hoewel geen dis- iepunten werden aangeroerd, de ont moeting alleen al voor Athenagoras aan leiding was om later voor de televisie te verklaren, dat beide kerken hierdoor dichter bij elkaar waren gekomen. Eerste contact Maar beide kerken moeten vanzelfspre kend nog een lange weg afleggen, voor dat volkomen eenheid een feit kan zijn, aldus patriarch Athenagoras. Ook paus Paulus had zich in deze geest uitgelaten. De patriarch zei dat zijn diepste verlan- was dat dit eerste contact het begin een nieuw tijdperk zou zijn. In zijn st vredelievende toespraak drukte paus Paulus er zijn diepe ontroering over uit, dat na zovele eeuwen van stilzwijgen afwachting de hoogste vertegenwoor digers van beide kerken elkaar weer ont moetten. Ofschoon deze ontmoeting niet is geweest dan wat de paus zei: een broederlijk gebaar, toch wordt de bete kenis ervan zeer groot geacht. De paus formuleerde het aldus: „Voor lopig moet de liefde nog groeien en ve wegen vinden. De discussies over de leerstellige verschillen, over de liturgie en de kerkelijke tucht worden n de theologen overgelaten". Zowel door de autoriteiten van Jor danië als Van Israël is de paus met het grootste respect en de grootste eerbe wijzen ontvangen. Opvallend was echter het gemis aan protocol waarmee de paus anders altijd omgeven wordt. Hei maakte de sfeer echter bijzonder hartelijk. Zo was de aankomst in Amman koning Hoessein de bezoeker uit het Vaticaan allerhartelijkst ontving. Duide lijk stelde de paus het doel van zijn pel grimage boven de politiek. Maar wel ze: hij bij de heilige plaatsen vooral ook te zullen bidden voor de vrede. Geen begroeting Kort na de ontvangst op het vliegveld van Amman zette de pauselijke stoet zich in beweging naar Jeruzalem. Hier liep de organisatie echter uit de hand, zodat de paus zelfs niet in de gelegenheid was zijn voorgenomen begroeting uit te spre ken. Elk ceremonieel moest vervallen vanwege de grote menigte, die de paus wilde zien en dicht tot hem wilde nade- Toen de paus daarna de Kruisweg vai Christus ging volgen, werd dit voor hem inderdaad een lichamelijke beproeving. De menigte drong zo onstuimig op, dat de paus volkomen in het gedrang kwam. Om hem heen werd gevochten, er werd geslagen met de blanke sabel cn me vuisten en enkele heel sterke politieman nen slaagden er met de grootste moeite in de paus te behoeden voor lichamelijk letsel. Excuses Later bood de Jordaanse regering ises aan, omdat de ordediensten niet sterk genoeg bleken. Later in de avond zich dit nog eens herhalen bij de Tuin van Gethsémané, waar de paus lang bad bij de olijfbomen die nog uit de tijd van Jezus stammen. Ook hier verbraken de mensen cordon. De politie moest zelfs de revolver trekken om afstand te bewaren. Voordien had de paus in de apostolische delegatie de kerkvorsten van Jeruzalem begroet, onder wie de Grieks-orthodoxe patriarch van deze stad, Benediktos, die zich steeds tegen de komst van de paus heeft verzet, maar hem toch zeer biedig begroette. Vroeg in de zondagochtend begon de paus aan zijn pelgrimage door Israël. In Noord-Israël passeerde hij de grens i tocht van 450 kilometer langs tal plaatsen. Opvallend was het verschil met Generaal-majoor J. G. Ni dant van het korps mariniers, zal mid den februarie een inspectiebezoek van enkele weken aan de Nederlandse Antil len brengen, waarbij hij de voltooiing van de eerste opleiding van Antilliaanse dienstplichtigen cn de opkomst van de tweede groep zal bijwonen. vraagd de klacht van de be- dit schap verzetten, in strijd tot het verdrag inzake de verordeningen van het Land- gen bouwschap door de Neder landse strafrechter zijn ver oordeeld. zullen een rekest zenden aan dc secretaris generaal van de Raad van Europa. Als eersten zullen de lieren Hartman en Nij- meücr, die in maart 1963 in Hollandscheveld uit hun boerderijen werden gezet, dit doen. het rekest wordt ge doeld in artikel 19 van het Het Landbouwschap heeft gelijke „dwangorganisaties" verdrag tot bescherming de rechten van de mens. terreur te ontketenen. De verdere Europese integratie ljjke vervolging wordt Inge- zich wegens hun geweten steld wegens het niet ver strekken van bedrijfsgegc- het Landbouwschap boeren die zich tegen Jordanië voor wat betreft de bewaking. Het enthousiasme was even groot, maar veel gedisciplineerder. Bij Megiddo werd hij begroet door pre sident Sjazar. De paus benadrukte nog maals de geestelijke beweegredenen van zijn bezoek. Waarheid Het hoogtepunt ven de tocht vormde de mis die de paus opdroeg in de Annun ciatiekerk in Nazareth, het „rode" Naza reth. Zelfs de strenge veiligheidsmaat regelen bleken ook hier niet opgewassen tegen het enthousiasme van de menigte. Paus Paulus zei in zijn toespraak in Nazareth dat men de Schrift niet alleen letterlijk moet nemen maar vooral ook oog moet hebben voor de waarheid die zich daarin openbaart In deze kerk liet de paus zijn daar gebruikte misgewaad achter als herin nering. Na Nazareth bezocht de paus Kana en Tiberias, volgens Kapernaüm, waar hij de eerste steen wijdde voor de-nieuwe primaatskerk. Vandaar ging de tocht naar de berg Tabor. 's Avonds bezocht de paus in het Jood se gedeelte van Jeruzalem verschei dene heiligdommen. Telegram aan minister NCVB verontrust over tv-programma De Nederlandse Christen vrouwenbond heeft vandaag de minister-president het volgende telegram gezonden: „Het hoofdbestuur van de Nederlandse Christen vrouwenbond, bijzonder veront rust door het lasterlijk en onwaardig tv- programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer", op 4 januari door de VARA uitgezonden, verzoekt uwe excel lentie maatregelen te nemen, die herha ling uitsluiten". Het telegram was ondertekend door mevrouw S. H. Engelkes-Wijngaarden, presidente en G R. Stienstra, secreta- TAE televisie heeft ook in ons land een onvoorstelbare groei door gemaakt. Zij heeft ons overrompeld. Velen zetten zich altijd weer gedwee aan het toestel en geven zich weer loos over. De televisie is voor hen tot een religie geworden. Wanneer het gezelschap van zater dagavond dit laatste heeft willen laken, dan was dat op zichzelf een juiste gedachte- Maar de manier waarop dat gebeurde, was totaal ver werpelijk en alleen maar ergerlijk. De bijbel is ons te dierbaar voor een ongeestelijk gebruik. De wijze waar op zaterdagavond van gedeelten uit Gods Woord gebruik werd gemaakt, moest helaas onverkort godslasterlijk heten Hier werden niet maar men sen gekwetst, hier werd oneindig ernstiger Christus ontluisterd. De televisie is een machtig medium. Het pijnlijke is nu. dat zo gemakke lijk tot haar weten door te dringen die van onevenwichtigheid en on volwassenheid blijk geven. Het gezelschap van zaterdag avond heeft de invloed van de televisie willen brandmerken, hel heeft alleen bewezen, daartoe zelf allerminst in staat te zijn. Hoge waarden zijn niet veilig gebleken. Voor zulk een verwerpelijk gebruik is ook de televisie te goed. Wij zijn niet zo verbiederig aange legd. Maar wanneer men zelf geen besef weet op te brengen, zullen voorzieningen getroffen moeten wor den. Zo is het en dan niet toeval lig ook nog een keer. ATEN mag zich afvragen, zo stelden wij dezer dagen, of de paus op zijn reis de stilte en de rust zal vin den die een pelgrim voor zijn medi tatie behoeft. In de bijbel lezen wij, dat de Here Jezus zich telkens aan de menigte onttrok voor het gebed. Maar van de paus werd ook elk gebed op de tele visie vastgelegd. En wie. ook via de televisie, getuige is geweest van het volksgedrang binnen de smalle straten van Jerusalem, met midden in als weerloze figuur de paus zelf. van hem zullen zich gevoelens van ontsteltenis hebben meester gemaakt Geen wonder dat het in het bijzon der de rooms-katholieken zijn die deze ontsteltenis moesten gevoelen Onder hen is kritiek op de autori teiten in Jordanië, wie de situatie duidelijk uit de hand is gelopen. Kritiek echter ook op bepaalde hoog waardigheidsbekleders binnen het Vaticaan. Dc mogelijke schade aan de pause lijke waardigheid is nu niet meer te herstellen, schrijft zelfs een rk. dag blad. Van een pelgrimstocht maakt men zich toch al liever een andere voor stelling dan van daverende straal jagers en knallende saluutschoten. Israël heeft dat beter dan Jordanië begrepen. Het is de paus onvoldoen de vergund geweest. Ook wij hadden het hem wel gegund. "VfET instemming hebben wij ken- nis genomen van de mededeling, dat prins Bernhard niet voor eei' herbenoeming tot commissaris van de K-L.M in aanmerking wenst te komen- Het is een wijs besluit. Wij nemen voetstoots aan. dat de prins ook bin nen dit college nuttig werk heeft verricht. Maar het verdient nu een maal de voorkeur dat een lid van het Koninklijk Huis niet rechtstreeks verbonden raakt met een bepaalde onderneming, te minder nog wan neer daarmee politieke aspecten zijn gemoeid De Prins heeft zich een voortreffelijk ambassadeur in bui tengewone dienst voor ons land be toond. Wij menen in dit opzicht, ver wend als wij zijn, nog veel van hem te mogen verwachten. Maar temeer nu de K.L-M. een on derneming is gebleken als andere ondernemingen, met alle daaraan verbonden risico's, lijkt onthouding geboden. Georgief gisteren terechtgesteld Ivan Asen Georgief, dc voormalige Bulgaarse afgevaardigde bij de Verenig de Naties die schuldig is bevonden aan spionage voor de Verenigde Staten, is gisteren terechtgesteldzo meldt het Russische persbureau Tass. De 16-jarige motorrijder K. B. uit St. Oedenroedc verloor zaterdag avond waarschijnlijk tengevolge van ondeskundigheid en van te hoge snelheid, op de weg naar Schijndël, de macht over het stuur. Na eerst een bermpaaltje te hebben geraakt, vloog de motor tegen een boom op. De gevolgen waren zeer ernstig. De berijder, die de motor tijdens afwezig heid van z(jn ouders, had meegenomen, kreeg een zware schedelbasisfractuur en andere verwondingen. Zijn toestand is kritiek. De duopassagier, de 15-jarige P. n de L„ eveneens uit St. Oedenrode s op slag dood. Op de niet-beveiligde overweg in de Dalwagen in de gemeente Hemmen is zaterdag een personenauto in botsing ge komen met een trein, die van Gelder- malsen op weg was naar Arnhem. De chauffeur, dc 51-jarige J. Jansen uit Ochten, enige inzittende van de auto. was op slag dood. Uit het AmsterdamRijnkanaal bij Maarssen is het lijkje opgehaald van de 2% jaar oude Hcrmanus Johannes van der Meijden uit Utrecht, die sinds 25 ok tober werd vermist. Het kind woonde met zijn ouders op een woonschuit in de Vecht. Het lijkje werd ontdekt toen hel tegen een woonark in de insteekhaven van de firma Broekhoven aandreef. De heer J. M. Danen uit Bergen op Zoom is gistermorgen verongelukt. Hij reed met zijn auto over de Plantage- baan en is vermoedelijk door de gladheid in een bocht van de weg geslipt en tegen een boom gereden. In het ziekenhuis in Sittard is gister avond de 25-jarige mevrouw Arets uit Geleen overleden. Op nieuwjaarsdag werd mevrouw Arets, toen z(j met haar man en driejarig zoontje Theo bij een bushalte in Geleen stond, aangereden door een personenauto. Het kind was op slag dood. De toestand van dc 35-jarigt vader is nog zorgwekkend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1