Commentaar PRIMEUR IN WEST-NEDERLAND Schoolkinderen in Leiden drinken melk uit papier Ingezonden Het rapport over de kernbe wapenin g Oegstgeest krijgt eigen K. en O.-voorstellingen NIEUWE LEIDSE COURANT 3 VRIJDAG 3 JANUARI 1964 Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur Geref. Jeugdverband, boerenkoolfuif inieuwjaarsbijeenkomst Herv. Jeugdgebouw In den Moriaen, Moriaansteeg 2, 7.30 uur: Nieuwjaarsbal, medewerking van The black Vipens, in termezzi Freek Sachs en trio Hans Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502 (ook voor de Lei- derdorpse apotheek). Films CAMERA (2.30, 7 en 9,15 uur): Koorts in het bloed (18 jaar). LIDO (2.30, 7 en 9.15 uur): De vogels (18 jaar). LUXOR (2.30, 7 en 9.15 uur): Alleman (alle leeftijden). REX (2.30, 7.15 en 9.15 uur): vrijdag tot en met zondag: Gunslinger (14 jaar); maandag tot en met woensdag: Meisjes langs de weg (18 jaar). STUDIO (2.30, 7 en 9.15 uur): D'r moet nu maar eens getrouwd worden, (alle leeftijden) TRIANtfN (2.30, 7 en 9.15 uur): Ge> luidloos als de nacht (18 jaar). Tentoonstellingen Museum Oudheden: tentoonstelling Romeinse mozaïeken uit Tunesië (tot 15 maart). Lakenhal: tentoonstelling schilderijen Charles Roelofsz (tot 27 jan.) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Wow- ipitsj, 12 houtsnijders van Amanamkai (tot 1 maart). De Ruif, Janvossensteeg 59: expositie tekeningen, goaches, aquarellen en pastels van J. Turk, van 4 jan. tot en met 1 febr. Openbare bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 tot 4 uur; openingsuren filiaal Plantage 6: dinsdag 3.30 tot 5.30 uur, donderdag 7 tot 8.30 uur en vrijdag, van 10 tot 12 uur; openingsuren filiaal lagere school Obrechtstraat: dinsdag en donderdag van 6.30 tot 9.30 uur en zaterdag van 1 tot 4 uur, voor de jeugd woensdag van 2 tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur. woensdag van 12 tot 4.30 uur en zaterdag i 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderen i 6.30 tot 8.30 uur; jeugdhonk Zwarte Pad, Marnixstraat 102: vrijdag van 3.30 tot 5.30 uur. Papengracht 6a: tentoonstelling van schilderijen, beeldhouwwerk en sieraden van Henny Bal. van 23 nov. tot en met 4 jan., dagelijks open van 9 tot 12.30 en van 2 tot 6 uur. maandag van 2 tot 6 u Hét transport naar en de distributie ii de scholen dat, laatste is een taak va» de leerlingen is veel eenvoudiger ge worden. De leverancier van de school- melk, de melkinrichting Menken in Was senaar hééft voor het transport van de pakjes speciale zeskantige plastic kratjes laten vervaardigen. Achttien pakjes kun- in zo'n kratje, dat leeg nog geen kilo weegt. Een leeg melkpakje weegt Bij de vroegere methode werden 24 esjes, in lege toestand 300 gram we gend, geplaatst in ijzeren kratten, die ii lege toestand 7 kg wegen. Het gewichts- verschil is duidelijk. Dat geldt ook de ruimte, die de verschillende kratten nen. Een bijkomend voordeel is, da de plastic kratjes door hun speciale cori- ■pNIGE DAGEN geleden gaf één van uw redacteuren een nabeschouwing wat het jaar 1963 gebracht had. In genoemd artikel werd ook in 'n aantal regels gesproken over dingen van be lang, welke hadden plaats gevonden op het erf der Hervormde Kerk. Tot mijn grote verbazing werd in het overzicht met betrekking tot de Hervormde Kerk overwegende aandaoht geschonken aan de door prof. Berkhof gedane uitspraak, een ieder, die niet kon instemmen met het synodale rapport over de kern bewapening of een gravamen behoorde te dienen bij de Synode of zijn lid maatschap van de Hervormde Kerk be hoorde op te zeggen. Toen prof. Berkhof deze uitspraak had gedaan is er een storm van verontwaar diging opgestoken. En met recht. Im mers, welk redelijk denkend mens kan een aantrekkelijke figuur achten, dat kerkelijk hoogleraar tegen tiendui zenden lidmaten van zijn kerk zegt: dien een bezwaar in of anders ga heen zoek 't elders. Ind'ien er ooit van kerkelijke zijde een woord werd gespro ken boordevol onbarmhartigheid dan ,vas het wel in dit geval. Nu gaat het mij er niet om, de vele zwakke punten van het synodale rap port aan de dag te brengen (als daar bijv. zijn: gebrek aan deskundigheid; gebrek aan solidariteit; een niet-bijbel- optimistische mensbeschouwing; een aanprijzen van de idee van de vrede op :en wijze, die ten koste van de idee der n-ijheid gaat): het gaat me slechts om écn ding: het ongelijk van prof. Berkhof ar voren te brengen. Ie. Prof. Berkhof poemt allen, die 't Synodale Rapport over de kernbewa pening afwijzen, ethische ketters. Wat 1 ketter ook allemaal in de geschiede- mocht zijn, één ding stond vast, je werd het pas, nadat het onderhavige strijdpunt uitvoerig aan de orde was ge- Voor grammofoonplaten LEIDEN Tienduizend Leidse schoolkinderen zullen maandagmorgen hun kwart liter schoolmelk niet meer drinken uit een fles, maar uit een pyramidevormig geplastificeerd papieren pakje. Vanmorgen hebben de leerlingen van de Gereformeerde school in de Asserstraat de primeur van deze schoolmelk in nieuwe verpakking gehad. De nieuwe verpakking biedt volgens deskundigen voordelen ten aanzien van vervoer, steriliteit en kwa liteit van het produkt. Ook het risico van ongelukken door glassplinters is tot nul gereduceerd. Deskundigen verwachten, dat de omschakeling van flessen naar plastic pakjes voor melk en melkprodukten, zich binnen drie jaar zal voltrekken. De oude vertrouwde melkfles is dan historie. structie helemaal in elkaar gezet kunnen worden. De ijzeren moesten op elkaar gestapeld worden. Geen lawaai De schoolhoofden en het schoolmelk- comité zijn enthousiast voor de nieuwe kratten, die bij het verplaatsen in de scholen geen onnodig lawaai veroorza ken. De lege kratten nemen minde plaatsruimte in. Een klein nadeel is, da men de eenmalige verpakking nu via de afvalemmers kwijt moet en de capaciteit daarvan kon wel eens onvoldoende zijn. Maar men is ook verheugd over het feit, dat het gevaar voor glassplinters tol nul "is gereduceerd. Gelukkig zijn er nóóit'ongelukken gebeurd, maar nu'is de verantwoordelijkheid in dit opzicht toch wel verlicht, aldus de heer Smit, secreta ris-penningmeester van het schoolmelk- comité. De heer A. Menken vertelde boven dien, dat de nieuwe verpakking voor honderd procent steriel wordt gemaakt, hetgeen bij de flessen nooit met zeker heid is te zeggen. Men weet immers niet, wat er na de melk door de gebruikers nog in de flessen is gedaan. Retourem ballage en statiegeld zijn uit den boze. Veilig verkeer Het Wassenaarse bedrijf heeft een spe ciale nieuwe machine, die door één man wordt bediend. Zijn taak is, de volle kratjes van een ronde schijf af te halen zodra ze zijn gevuld. De rest geschiedt automatisch. Aan de achterzijde van de machine komt eon brede papierstrook van een rol. Aan de ene zijde ten behoeve van de schoolmelk in samenwerking met het verbond voor Veilig Verkeer bedrukt met verkeersregels., borden en situaties. De andere zijde is voorzien van een plastic filmstrook. De plasticlaag wordt tweemaal ultra violet gesteriliseerd, waarna de strook wordt rondgebogen en van onderen wordt dichtgelast De melk vult het bekertje tot er geen lucht meer is, waar na door dichtknijping de pyramide wordt verkregen. De ketting van pakjes wordt doorgesneden en de plastic kx~atjes wor den gevuld. Dit systeem wordt al enige jaren in Zweden toegepast en sinds kort ook in Apeldoorn en Arnhem. Met een rietje is de melk gemakkelijk te consumeren, daar in een der toppen van de pyi-amide alleen een deel van de plasticlaag onbe dekt is. Bescherming De nieuwe vei-pakking beschermt de melk beter tegen invloeden van buiten, zodat smaak en vitaminen behouden blij ven. En daar gaat het het schoolmelk- comité juist om. Door de nieuwe vei-pak- king kan men de melk ook clarificeren, oftewel fijner verdelen. Roombolletjes zijn taboe. Dat clarificeren kon bij melk voor flessen nog niet worden toegepast in verband met de gevoeligheid voor licht. Dit systeem maakt volgens de deskun digen de melk smakelijker en lichter verteerbaar. En ook daarover is het schoolmelkcomité verheugd. Een kleine lichtverteerbare consumptie ter onder breking van het ochtendgedeelte ver hoogt het prestatievermogen. Volwasse nen vooi-zien hierin door het gebruik van een kopje koffie. Binnenkort zal de melk ook in grotere plasticverpakkingen in omloop komen. Enkele melkprodukten zün hierin reeds voorgegaan. Deze zjjn volgens de heren van de melkfabriek door de consument enthousiast ontvangen. Krcbbei-s-Declieime in Leidse Gehoorzaal LEIDEN Onder auspiciën van de Leidsche Kunstkring „Voor Allen' speelt donderdag 9 januari het duo Herman KrebbersDanielle Dechenne om acht de Stadsgehoorzaal. In de loop dei- jaren is de naam van violist Hex-man Krebbers een begrip geworden In de muziekwereld, terwijl die van de pia niste Daniëlle Dechenne evenmin onbe kend is. Het duo heeft op het program- staan werken van Wolfgang Amadeus Mozai-t, Willem Pijper, Ludwig van Eeethoven en César Franck. Melkpl as Per jaar wordt in Leiden j 400.000 liter schoolmelk gedron- j ken. Tienduizend leerlingen, ver- deeld over 85 scholen drinken op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag een kwart literOp enkele bijzondere scholen wordt j ook op woensdagmorgen melk gedronken. De „melkplas" wordt i veertig weken genuttigd. Het betekent, dat tien procent van de Leidse bevolking de voorde- Zen. van de melk op een gunstig j tijdstip geniet. Met dat percen tage staat Leiden aan de top. Het Inndelijk gemiddelde is vijf procent. J. J. van Ees jubileerde bij Sijthoff LEIDEN De heer J. J. v. Ees vierde gisteren zijn 40-jarig jubileum bij A. W. Sijthoffs Uitgeversmaatschappij NV. De directeur schetste tijdens een huldigings bijeenkomst de jubilaris als iemand met een eigen mening, en als een betrouw baar persoon, die hoofd- van bijzaken weet te scheiden. Na op de uitgeverij- administratie te zijn begonnen, werd de heer Van Ees ten slotte chef van de af deling personeelszaken. Namens de vennootschap overhandigde de directeur de jubilaris een horloge als mede de legmedaille en het vererend tuigschrift van de Maatschappij Nijvei-heid en Handel. Verder spraken nog de chef van de administratie, die de jubilaris namens de „bromclub" boekenbon aanbood, en de voorzitter de jubileumcommissie, die zijn woox-den vergezeld deed gaan van een envelop met inhoud. OEGSTGEEST De Oegstgecster leden van K. en O. zullen voortaan voorstellingen in hun eigen dorp kunnen hijwonen. Zij hoeven niet meer de reis naar Leiden te maken, want in hun eigen „Irene" of in het Rijn lands lyceum zullen zij kunnen genieten van bijzondere activiteiten van K. en O. Dit allies dank zij het initiatief van het bestuur van K. en O., dat in overleg met enkele ingezetenen in oktober 1963 de start heeft gegeven voor de oprichting van een afdeling in Oegstgeest. G. J. van Kamp (54) overleden LEIDEN Gisterem is in zijn woning tn de Korevaax-straait plotseling ovexde- den de heex- G- J. van Kamp. Hij is 5t jaar geworden. De heer Van Kamp i: secretaris geweest van de afdeling Lei den van de Chr. Middenstandsbond, penningmeester van de Leidse Midden standscentrale en bestuurslid van de Midza Leiden. In middenstandskringen werd naar zijn oordeel gaarne geluis terd, zo zei ons vanmox-gen de heer J. C. J. Lambermont, voox-zitter van de L.M.C- Het contact met hem was altijd an prettige en vruchtbare aard. De heer Van Kamp was in de Geref. Kerk Vrijgemaakt voorzitter van de commissie voor de administratie. Ook is hij lid van de bouwcommissie van deze Kerk geweest. De teraardebestelling zal plaats heb ben maandag om 3 uur op Rhijnhof. Bromfiets gestolen LEIDEN, De politie te Leiden heeft gisteren een 17-jarige timmerman en een zestienjarige scholier uit Leiden aangehouden, op verdenking van diefstal een gromfiets. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Eelco P z v J W Stuijfzand en T H Kokee; Jan z v J de Bruijne en H C I den Hee- ten; Hillegonne A d v W H Pott Hofstede en A H Warmoltz; Susan na d v H van der Vos en A W F Hax-tevelt; Jan F M z v W de Bruij ne en M H Kotte: Elisabeth M M d v S P Strijk en W de Groot; Klaas P z v J Sinke en L Bosman. Gehuwd: C van Leeuwen en E H de Gunst; E Binsbergen en E W U Hug; A P M N Nicolai en W M Woudenberg: P F Zandbex-gen en C H Kien jet. Overleden: A Rijsdam, 67 j, man; M G Kok, 45 j, echtg v B L van der Voort; J Serdijn. 80 j, man: M Hars kamp, 87 j, wed v W Blanken; N G Kok, 62 j, man; G Laurier, 74 j, man. Dit is de machine, die een pa- pierrol (midden-boven) omvomvt tot met melk gevulde pyra/mi- des, die in de kratjes op de schijf aan de voorzijde terecht komen. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties VERKEER Burgemeester en Wethoudex-s van Leiden brengen ter opexxbare kennis, dat de Raamsteeg, voor zover gelegen tussen de Korevaarstraat en de Garen- markt. met ingang van 6 januari 1964 voor de duur der werkzaamheden al daar, zal zijn afgesloten voor het ver keer met mptorrij tuigen op meer dan twee wielen. lands Marionetten Theater van Bert Brugman met de opera Porgy and Bess naar Oegstgeest; op 21 februari is er een filmavond met „Faja Lobbi", „Prijs de Zee" en een interessant voor programma. Er worden nog onderhan delingen gevoerd over een muziek avond in maart. Ten slotte houdt de heer D. van der Meulen op 28 april een lezing met lichtbeelden over „Het geheimzinnige Yemen". Kerstboombrand in Oegstgeest OEGSTGEEST Op een open terrein aan de Irislaan werd gisteravond deelte van de „Oegstgeester" kex-stbomen verbrand. Politie en brandweer hielden een wakend oog op het vuur, terwijl de jeugd en volwassenen belangstellend toekeken. Om half acht lag er nog slechts een rokend heuveltje op het braaklig gende terrein de overblijfselen va: een voorbije periode. Groene Kruis Oegstgeest OEGSTGEEST De weekeinddienst van het Groene Krxxis wordt waargeno men door de zusters T. de Jonge en J. J. de Groot, De Kempenaerstraat 42, tel. 50338. OEGSTGEEST Bij de rijkspostspaar bank werd in december 102.926,58 inge- legd. Aan inleggers werd 122,651,15 terugbetaald. Haagse rechtbank DEN HAAG Een 33-jarige televisie producer uit Hilvex'sum had op 22 no vember een reünie van oud-studenten te Leiden meegemaakt. Daar was uiteraard nogal wait bij gedronken, volgens de producer door hem zeven glazen foie en drie borrels. In het nachtelijk uur nam hij achter het stuur van zijn auto plaats. Hij bereed toen de Breestraat in de verkeerde rich- ng en hy voede ook geen verlichting. Daarom gaf een politiagent met een rode lamp een stopsein aan de autobe stuurder. Deze tx-ok zich daar niets van reed met matige gang doo. Toen de auto op 5 meter genaderd was, sprong de agent snel opzij. Wegens het besturen van een auto terwyl hij onder invloed van drank ver keerde en poging op de agent in te rij den, had de man zich niu voor de Haagse rechtbank te verantwoorden. Hij verklaarde zich weinig of niets in het gebeurde te kunnen herinneren. De politie had hem dezelfde nacht .in Hilversum gearresteerd. De Officier van justitie vond in elk geval dronkenschap bewezen doch wilde het inrijden op de agent minder zwaar doen gelden, juist vanwege die dronken schap. Dc eis luidde twee maanden ge vangenisstraf en ontzegging der rijbe voegdheid gedurende twee jaar. De verdediger, Mr. M. C. de Graaf, bepleitte in elk geval de gevangenis straf te doen vervallen. Uitspraak op 16 januari. Jongen met hand in lompenmolen LEIDEN, Gistermorgen heeft zich in de dekenfabriek van Van Wijk Heringa te Leiden een ernstig ongeval voorgedaan. Een elfjarige jongen bracht zijn vader een boodschap. In de fabriek raakte zijn rechterhand bekneld in een lompenmolen. De zich daarin bevinden de ruennerol ontvleesde de hand nage noeg geheeL De jongen, die onmiddel- het Academisch Ziekenhuis is opgenomen zal waarschijnlijk zijn hand t aan de pols moeten missen. LEIDEN De stapel kerstbomen op het Schuttersveld groeide gistermiddag gestadig. Leidse jongens verzorgden met plezier de aanvoer van afgetuigde, uit vallende en vaal geworden bomen, die in de avonduren de omgeving in rode gloed zetten. Velen, vooral jeugdigen, kwamen 's avonds even kükcn naar het dat van omstreeks kwart voor acht tot ongeveer negen uur oplaaide onder controle van brandweer en politie. Hon derden kerstbomen (veel meer dan vorig jaar) zorgden op deze manier voor het laatst voor veel lieht (en rook) (Foto N. van der Horst)., Kerkbouw TYTIE kennisneemt van de bedragen die tegenwoordig met kerkbouw zijn gemoeid, moet er wel begrip voor hebben dat er jaren voorbijgaan voor dat dergelijke plannen concrete vorm krijgen. Toen dezer dagen een offi cieel begin werd gemaakt met de bouw van de Vredeskerk bij de De Sitterbrug, liet de voorzitter van het college van kerkvoogden van de Leid se Herv. Gemeente, de heer D. van der Kwaak, enkele cijfers horen die zijn toehoorders zichtbaar en hoorbaar troffen. In de jaren dertig werd in het Kooi- kwartier dc Bethlehcmkerk (toen Kooikapel) met wijkgebouw en kos terswoning gebouwd voor een bedrag van even over de f 60.000. De Vredes kerk daarentegen gaat met wijkge bouw en kosterswoning over de 6 ton kosten en dat is dan nog maar alleen de aanneemsom. De heer Van der Kwaak had het becijferd op zes tien maal zo duur. „En dat zou alle maal zo erg niet zijn, als de bijdragen van de Gemeente gelijk zouden zijn gestegen. Maar dat is zeker niet het geval,'' voegde hij er later in een ge sprek aan toe. Het lijkt ons niet zonder zin, deze toevoeging van de heer Van der Kwaak voor algemene kennisneming maar eens door te geven. Enerzijds confronteert zij ons met de realiteit dat commissies van beheer, kerkvoog dijen of hoe dergelijke colleges mo gen heten, zwaar-drukkende zorgen en problemen niet bespaard blijven. Anderzijds wekt zij ieder die het met de Kerk goed meent, op eens na te gaan of dc geldelijke steun die de Kerk van hem kan tegemoetzien wel in een verantwoorde verhouding staat tot zijn draagkracht. Het koper in de collecten is nog steeds niet verleden tijd. En zolang dat nog geteld moet worden, mag men er ernstig aan twijfelen of ieder naar vermogen bijdraagt „in de no den der heiligen". De kerkbouw is zo'n zware last geworden, dat deze „noden" niet meer uitsluitend op het diaconale vlak worden gevonden. Veeiixai-kt TYE aanvoer op de Leidse veemarkt gaat, blijkens de cijfers van 1962 en 1963, nog steeds vooruit. De toe neming van het totale aantal stuks vee bedroeg vorig jaar 5,7 procent. Er is dan ook geen reden om te vre zen dat Leiden eerlang van zijn eer volle plaats in de nationale rij zal worden verdrongen. Dat neemt echter niet weg, dat Leiden er alles aan zal moeten blij ven doen de veemarktplannen zo spoedig mogelijk gerealiseerd te krij gen. Ze liggen er al zo lang. En wij weten dat het gemeentebestuur al zo lang voor Haagse deuren staat om de laatste goedkeuringen te verkrij gen die voor de bouw van de nieuwe hal in Groenoord nodig zijn. Berus ting zou wel de grootste dreiging zijn die de Leidse veemarkt kan over komen. Er is hier een verouderde markt, die vooral bij de modernise ring van andere markten gevaar loopt achteruit te gaan. Dit kan alleen worden voorkomen door Leiden nu spoedig de gelegen heid te geven zijn nieuwe veemarkt te verwerkelijken. Wij wensen het gemeentebestuur tact, overredings kracht en volharding toe om deze fel-begeerde rijksgoedkeuring voor dit voorjaar binnen te slepen. Voor Den Haag is nu toch wel het ogen blik aangebroken, de Leidse pogingen en het geduld te honoreren. „Bekroonde" kerst bomen LEIDEN Hier volgen de nummers 'an de kaartjes, die op de speeltuinen n op het Schuttersveld werden uitge deeld voor ingeleverde kerstbomen, waarop prijsjes zijn gevallen: 4217, 4293, 4308, 4365, 4427, 4489, 4536, 4826, 4861, 5161, 5169, 5203, 5218, 5274, 5301, 5421, 5433, 5499, 5500, 5541, 5687, 5701, 5757, 5814, 5835, 5947, 5965, 6014, 6111, 6186, 6291, 6195, 6626, 6652, 6972, 7013, 7044, 7086, 7143, 7819, I, 7246, 7291, 7363, 7437, 7474, 7593, 7614, 7658, 7755, 8107, 8141. De prijzen kunnen worden afgehaald op het bureau van de Leidse Jeugd Ac tie, Stadhuis, ingang Koorn'brogsteeg/ hoek Breestraat: van 5 t/m 10 januari morgens van 912 uur. Film in Volkenkunde LEIDEN Zondagmiddag om drie ar wordt in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1, een kleuren film gedraaid over de Papoea-houtsnijder Matjemosh. Politieman Noordwijkerhout benoemd in Zeeland NOORDWIJKERHOUT De heer C. van der Mey, wachtmeester eerste klasse der rijkspolitie, is doo de minis- xn justitie per 1 januari 1964 be noemd tot postcommandant in de ge le 's-Heerenbroek (Zuid-Beveland» met gelijktijdige bevordering tót opper wachtmeester. Noordwijkse Filmclub NOORDWIJK Maandag houdt de Noord wijkse Filmclub een bijzondere bijeenkomst. Op deze vergadering, waar voor ook de dames en andere belangstel lenden zijn uitgenodigd, zal in de grote zaal van het Zingerhotel het z.g. „Natio naal programma 1963" worden vertoond. Dit bevat de hoogst bekroonde ama teurfilms van het vorig jaar en zijn dus anzien ten volle waai'd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3