Uw probleem is het onze Moslems en christenen nader tot elkaar C.N.V.: prof. Zijlstra heeft Beroepmgswerk zich dit keer vergist Onderwijzend personeel wil hoger salaris en opheffing stakings verbod Een ivoord voor vandaag Patrimonium-geschrift over hoekstenen Geschiedkunde door de jeugd Wijsbegeerte der wetsidee maakt weer school 2 VRIJDAG 3 JANUARI 1964 Koning Hoessein over pelgrimstocht Bezoek paus een stimulans voor samenwerking I Haar bijbelse associaties, waarop het Israëlische omleggingsplan volgens Hoessein zou neerkomen. Deze laatste woorden wekten de woe- de op van de Israëlische minister van buitenlandse zaken mevrouw Golda Meir Zii hocshnMia A NED. HERV. KERK Koning Hoessein, de jonge mo narch van Jordanië, heeft in «en persconferentie verklaard dat de reis van paus Paulus, die morgen naar het Heilige Land zal ver trekken, moslems en christenen dichter bij elkaar brengt. Hij hoopte dat de reis de geestelijke leiders van beide godsdiensten zou inspireren tot het nemen van concrete maatregelen om te ko men tot een grotere mate van sa menwerking. Onze heilige koran, zo zei hij. heeft niet dan eerbied voor en geloof in de heilige boodschap van Christus. Hij zei tevens dat de vroegere oorlogen tussen islam en christendom slechts het ge volg waren van verdraaide inzichten van beide geloven, het gevolg van „on wetendheid. kwezelarij en wereldse am bities." Beide godsdiensten zijn elkaar veel verschuldigd, meende hij. Maar Hoessein zag in deze reis geen mogelijkheid om de Arabische en Is raëlische werelden dichter bij elkaar te brengen. Hoessein legde de nadruk op het feit dat de reis van de paus geen enkele politiek doel beeft. Diensten Op de vraag of Jordanië pauselijke goede diensten zou aanvaarden in ge schillen tussen Jordanië en Israël, in dien deze zonden worden aangeboden, antwoordde de koning dat deze kwestie xlota niet had voorgedaan. Hij gaf dui delijk te kennen dat een dergelijk stap onmogelijk was. Even ging hij nog in op de kwestie van het Jordaanwater. Israël is bezig om de loop van de rivier enigszins te wijzigen in verband met irrigatie. Dit wordt in Arabische kringen hoog opge nomen. Nog deze maand zal ook koning Hoessein deelnemen aan een Arabische topconferentie waarin de houding van de Arabische volkeren zal worden be sproken. Hij zei dat zijn land zich zal houden aan de afspraken die op die bij- oenkomst gemaakt zullen worden. Geweten Sprekend over de Arabische vluch telingen die Palestina hebben moeten verlaten en nu nog altijd in kampen in Jordanië leven, zei hij: Wij weige ren te geloven dat het geweten van de christelijke wereld de uitroeiing van Palestijnse vluchtelingen uit Israël aanvaardt cf de bijna volledige ver nietiging van de rivier de Jordaan met eigen politieke inzichten. Overal in het Heilige Land is men bezig voorbereidingen te treffen in verband met de komst van paus Paulus die morgen aan hoopt te komen. Nieuwe wegen worden aangelegd. Voorzienin gen worden getroffen, opdat al te nieuwsgierige toeristen op een afstand gehouden zullen worden. Maar ook op particulier vlak wordt van alles gedaan. Zo plaatste de eigenaar van een tijdschriften- en soevenier-win- kel een grote foto van de paus in zijn uitstalling. Vakbeweging geen vermaan nodig (Van onze soc.-econ. redactie) jyjEN mag het niet zo voorstel len, dat de waardevastheid van de gulden werd opgeofferd aan de sociale psychologie (lees: „aan het hachje van de vakbewe ging en de werkgeversorganisa- Beroepen te Schiedam <vac. J. D (Smit): R. H. Wissink, te Schipluiden; I te Achlum, Hitzum: N. Warns, te Nieuw- Dordrecht; te IJlst (toez.): K. den Har- i tog, te Welsrijp; te Barneveld (vac. W. lies")- Integendeel ondanks Vraegkideweyj: J. van Rootselaar. te 1 -J J Cf u*- Delft; te Barneveld (vac. B. Eysrnga) alle narigheid blijft de Stichting lt0ez.); C. den Boer te Sliedrecht van de Arbeid, blijft ook de vak-ï I Aangenomen naar Pijnacker (vac. H. beweging pogen om de inflatie, k. Stauttener): J. g. N. Cupédo. te SIujs- die ons van verschillende zijden kil; naar Scherpenzeel J. T. Ca- wordt opgedrongen (nit het btti- "nddr' °OKerwold' ,Gld tenland, door de wilde acties GEREF. KERKEN enz.) te beperken. Beroepen: te Oostburg: H. Koetsveld, Met deze woorden reageert de kand. te Naajden; te Warns_en Terzooi redactie van De Gids, orgaan van het C.N.V., op de rede, die prof. J. Zijlstra onlangs in de Eerste Kamer hield. Amerikaanse kerken houden aanwas van bevolking bij (Van onze kerkredactie) De Amerikaanse kerken zijn er op nieuw in geslaagd de aanwas van de bevolking bij te houden. Dit blykt uit het zojuist verschenen Jaarboek van de Amerikaanse Kerken voor 1964. De groei van het aantal leden bedraagt slnda het vorig jaar 1.6 procent. Volgens dit bevolking, dat is 0,2 procent minder dan het grootste percentage, dat Amerika ooit gekend heeft in 1960. Volgens dit jaarboek, dat wordt uit gegeven door de oecumenische raad van Amerika, groeide de Rooms Katholieke Kerk het hardst in het afgelopen jaar. Er zijn nu 43.847.938 rooms-katholleken. Dat betekent een groei van 2.3 procent. De grootste protestantse kerkelijke ge meenschap is de niet bij de Wereldraad aangesloten Unie van Zuidelijke Baptis ten met 10.191.300 leden. Deze kerk pas zijn alleen de belijdende leden geteld.) Toch daalde het totale protestantse per centage van de Amerikaanse bevolking BOEKENHOEK Van land tot land van kind tot kindeen bundel zendingsverhalen door Annie van Noort. Tweede geheel herziene en uitgebreide druk. Uitgave door de Onderwijszendingscommissie van de Nederlandsche Zendingsraad, Schoutendreef 163, 's-Gravenhage. De mens ln het gebeuren van de Godsopenbaring, plaats en betekenis van de mens in de Kirchliche Dogma- tik van Karl Barth. door ds. M. P. van Dijk. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Waarheid en de taal der wetenschap, door prof. dr. C. A. van Peursen. Inau gurele rede V.U. Uitgave J. H. Kok N.V. Kampen. wereldhandel, door Der Graben und der Schlund, Aspec ten van Lessings en Schillers wilsgerige denkbeelden, door prof dr. J. Schneider. Inaugurele rede V.U. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. De staatsleer van Hoedemaker. een bijdrage tot de kennis van de christe- lijk-historische staatsopvatting, door dr. Delfgaauw. Academisch De Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie (ANOF) houdt op woensdag 8 januari in de Julianahal in Utrecht een de monstratieve vergadering over de salarissen van onderwijzers en kleuterleidsters en het georgani seerd overleg- Bij de ANOF zijn de algemene, de katholieke en de christelijke onderwijzersverenigingen aange sloten. Tezamen tellen ze onge veer 70.000 leden. De Algemene Vergadering: van de Nederlandse onderwijzersvereniging in Amsterdam heeft gistermiddag het hoofdbestuur opgedragen, zo mogelijk ln samenwerking met an dere organisaties van ambtenaren en onderwijzend personeel, zo krach tig mogelijk te ijveren voor verwij dering uit het wetboek van straf recht van de artikelen betreffende een stakingsverbod voor ambtena ren. De NOV vindt dit 60 jaar oude stakingsverbod discriminerend en overbodig omdat er andere middelen zijn om ambtenaren die zich aan verplichtingen onttrekken gevoelig te treffen. Volgens het NOV-hoofdbestuur bestaan er geen steekhoudende argumenten meer om de ambtenaren in een uitzonderings positie t.a.v. andere werknemers te plaatsen. Hoofdbestuurder W. Boswinkel accentueerde zulks in een inleiding over deze materie. Hij zei dat het vraagstuk van het stakingsverbod en het even tuele stakingsrecht thans in studie is genomen door de ACOP, een commissie. 4 organisaties sa- het gave J. H. Kok N.V., Kampen. Wat een pret. door F. H. Ch. Joth- mann. Tekeningen Tim van Asselt Uit gave J. H. Kok N.V., Kampen. Met Madeleine in Parijs. Tekst Co- lette Nast. Foto's Oscar van Alphen. Uitgave Zuid-Hollandsche Uitgevers maatschappij. Den Haag. Met José in Spanje, door Tom van Beek. Foto's Oscar van Alphen. Uitgave Zuid-Hollandsche Uitgeversmaatschap pij, Den Haag. Marielouise Creyghton. Uitga Zuid-Hollandsche U itge versmaatschap pij. Den Haag. Kinderen uit het land van de bergen, door Tom van Beek. Foto's Jean Char- pié on Lex van der Pol. Uitgave Zuid- Hollandsche Uitgeversmaatschappij, Den Haag. waarin vijf ambtenarenorganisaties menwerken. Over opheffi stakingsverbod is gaat er volgens de heer Boswinkel nu nog slechts om een definitie te vinden van het stakingsrecht en na te gaan of deze definitie ook voor de onderwijzers acceptabel is. Actie Een afgevaardigde uit Maastricht zou het voorstel graag met enige actie heb ben ondersteund, bijv. door alle onder wijzers een of twee uur te laten staken „dan is meteen de zinloosheid van het verbod aangetoond", vond hij, doch g mmf - moeten blijven ijveren voor een goed samenspel tussen overheid en ambtena ren". aldus kreeg de vergadering te horen. Met drie stemmen blanco werd het voorstel aangenomen. Discriminatie Zuid-Afrika wordt verworpen. In de motie verklaart de vergadering ook „ernstig geschokt" te zijn door het feit. dat in de Verenigde Staten nog steeds ernstige vormen van discrimi natie o.a. op scholen voorkomen. Op de verantwoordelijke regeringen wordt een beroep gedaan daaraan een einde te makea De motie is behalve aan de twee genoemde regeringen onder meer ter kennis gebracht van de secretaris generaal van de UNO en de minister president van ons land. Het is de eer ste maal dat de NOV over de rassen discriminatie een uitspraak doet. Zij acht deze in strijd met haar statuten en pedagogisch fataal. Ook werd nog een voorstel aangeno men om de rassendiscriminatie bij het onderwijs op internationale onderwijs- congressen ter sprake te brengen. De opmerking van prof. Zijlstra, dat de weg naar inflatie is geplaveid met sociaal-psychologische overwegingen, wordt wel „aardig gevonden", maar de suggestie die hier wordt gegeven is on juist" aldus de Gids. Het is niet zo. dat de Stichting van de Arbeid zich voor de keuze gesteld zag, om economisch wijs te handelen, of so ciaal-psychologisch wijs maar econo misch dwaas te handelen. De Stichting kwam in september en oktober tot de conclusie, zo vervolgt de Gids, dat de discipline binnen werkge vers- en werknemersorganisaties door de spanning op de arbeidsmarkt zo was on dergraven. dat het loonpolitieke instru ment onbruikbaar dreigde te worden. Men kon kiezen tussen het zich niets aantrekken van de werkelijkheid met als gevolg loonchaos en inflatie of het her stellen van de discipline door ingrij pende maatregelen, ontspanning van d< arbeidsmarkt en het weer bruikbaar ma ken van het loonpolitieke Instrument. De Stichting koos het laatste, de poging om door een forse operatie de loonpo litiek te' redden en zo de inflatie in te dammen. Verbaasd Verbaasd is het C.N.V. ook over wat prof Zijlstra de tragiek van de vak beweging noemt. De vakcentralen zullen namelijk op te grote prijsstijging reageren met ver nieuwde looneisen. Nog meer inflatie, groter tekort op de betalingsbalans en werkloosheid zouden hiervan het gevolg zijn. zo meent prof. Zijlstra. „Alsof wij dit niet wisten", zo schrijft het C.N.V. Het verbond wist dat een zekere prijsaanpassing noodzakelijk zou zijn. Maar als men de prijzen al gaat verhogen vóór er zelfs maar een loons verhoging is geweest, dan acht het een zeer ernstige waarschuwing op haar plaats. Het was nodig, dat de regering dit wist en hieruit haar conclusies zou trekken. Het C.N.V. heeft de indruk, dat de regering dit inderdaad aan het Niets zal het verbond liever zijn, Berg, kand. te Emmeloord; te Maassluis (vac. C. Mak): J. Boven berg, te Geesteren-Gelselaar. Aangenomen: naar Campen (Duits-j land): H. Wanink, kand. te Hoo:geveen, - die bedankte voor Laar (Duitsland). Een waarschuwing aan het adres van de vakbeweging acht het C.N.V. thans echter overbodig. Men weet wel wat er aan de hand is. De waarschuwing moet zich richten tegen hen, die prijzen vast stellen en tegen de regering, die prijs politiek voert. „Niet aan ons, aan de regering is thans het woord. De regering heeft dat be- i grepen. Naar wy vrezen prof. Zijlstra niet", aldus het C.N.V. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt voor Rouveen: K. B. Holwer- da, te ZaJik en Veecaten; voor Goes en Middelstum: D. Berghuis te Grootegast- CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Charlois: C /erhage, te Hilversum-C. Bijbel werd een bestseller in Colombia Het boek dat enige jaren geleden nog tot de verboden boeken behoorde, de hij- bel, is nu een bestseller in de rooms-ka- tholieke staat Colombia. Dit is gebleken op de zojuist gehouden boekenweek met tentoonstelling in de hoofdstad Bogota. Toen de derde internationale boeken week in Colombia werd gehouden in 1.962 waren de moeilijkheden nog groot. Er werden door de r.k. geestelijkheid geor ganiseerde demonstraties tegen de stand van de bijbelgenootschappen gehouden. De politie wenste de stand te sluiten. Een jaar later blijkt de sfeer aanmer kelijk verbeterd. De verenigde bijbelge nootschappen werden niet alleen op nieuw in staat gesteld een stand in te richten, maar deze stand kreeg een van de hoogste prijzen als de best ingerichte stand van de boekententoonstelling. deze fair werden meer bijbels ver kocht dan enig ander boek. Er werden in een week tijds 1350 bijbels verkocht tegen 400 exemplaren van een novelle die de tweede plaats op de lyst van de meest verkochte boeken innam. Vergetende hetgeen achter mij ligt", schreef Paulus aan de Philippenzen. Dat slaat niet alleen op onze zonden. God ge denkt die niet meer en daarom mogen wij ze ook vergeten. Maar het slaat evenzeer op de zegeningen die wij van God hebben ontvangen. Israël was trots op het Verbond met God. En juist op grond van dat verbond meende het een bijzondere positie in het hart van God te hebben en daarom anders en beter te zijn dan de mensen om hen heen. Niets bleek minder waar te zijn. Christus moest zelfs zeggen dat de leden van dit volk helemaal geen kinderen van Abraham waren, maar van de duivel. De zegen van gisteren biedt geen geestelijke garantie voor vandaag. Het feit dat God ons gisteren hielp wil niet zeggen dat wij vandaag geholpen worden. Net als manna kan geloof nimmer ouder worden dan een enkele dag. Iedere dag vraagt om een nieuw geloof, om een nieuwe overgave. Luther begreep daar iets van. Hij eindigde iedere dag met de bede op zijn lippen: „Ver geef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren." Maar iedere morgen op nieuw bad hij: „Leidt ons niet in verzoeking en verlos ons van de boze." Iedere dag hebben wij die verlossing nieuw nodig. Iedere dag moeten wij ons hernieuwd aan God over geven. Iedere dag mogen wij opnieuw met God beginnen. Dan beleven we iedere dag opnieuw Gods wonderen. Antwoord aan deze tijd (II) (V, In ons eerste artikel wezen u op, dat men in calvinistische kring veel voorzichtiger is geworden met het poneren van beginselen. „Patri monium" is daarmee niet gelukkig er is zijns inziens geen enkele reden om bij het spreken over beginselen voorzichtiger te zijn dan bij welk ander werk ook, omdat er geen werk is, waarbij geen fouten ivorden ge maakt. Om het positiever te zeggen: meer dan ooit is het nodig om vaste lijnen, beginselen, vast te houden vaste lijnen, die God zelf heeft ge trokken. Er is al zovéél aan het ver anderen. De bazuin, zo zei voorheen, mag geen onzeker geluid geven. Deze benaderingswijze is belangwek kend omdat zij ons in een bepaald geestelijk klimaat brengt, waarin men tot de laatste bladzijde van „Antwoord aan deze tijd" ademt. Belangwekkender is echter het antwoord op de vraag welke dan die ontwijfelbare beginselen zijn. En dan komt het sleutelwoord, vooral bekend uit de geschriften van Kuyper en Geesink, maar thans vrijwel niet meer gehanteerd: scheppingsordi nantiën. Men verwachte van ons niet het nog al bitse „Nein" van Kar! Barth tegen over Brunner, toen het over „die Ord- nungen" ging. Er zijn ongetwijfeld rela- redacteuren) ties, verbanden en structuren, die iets zichtbaar maken van het bestand der schepping. Daarom hebben we er geen De Nederlandse jeugdbond ter be studering van de geschiedenis houdt ter gelegenheid van zijn eerste lus trum een driedaags congres in Den Haag. Dit congres is gistermorgen ge opend door de heer H. Dijkstra, de voorzitter van de bond. In Kadervorming noodzakelijk (Van c s kerkredactie) opsomming van de activiteiten die de bond bedreef, memoreerde de heer Dijkstra de studiereis naar Parijs, archeo logische werkkampen in Krabbendam. Staveren en Geysteren en het onderzoek j voor Calvinistische wysbegeerte.~Dltwii£ het door de Maas overspoelde kas-|gerige gesprek mag, volgens prof. Van de heren van Elslo in Limburg, j Riessen nooit verontrusten als het niet onderwijs.^ kun- steeds mocht gelukken. De heer H. Algra, lid van het curatori- Is het wezeniyke filosofische gesprek tussen de gelovige en de ongelovige mens slechts beperkt mogelUk, dat tussen chris tenen onderling zal zich steeds kenmer ken door, vooral by de grensvt-agen, een openbaar worden van verschillen die het gesprek meer dan de moeite waard ma ken. Met deze woorden schetste prof. dr. ir. H. van Riessen het doel en de toekomst van de, gisteren in Amsterdam haar 28ste jaarvergadering houdende. Vereniging Zeer tot zijn vreugde constateerde de heer Algra dat juist tegenwoordig de wijsbegeerte der wetsidee weer school maakt. Hij zag zeer positieve internatio nale perspectieven. In India en Japan en zelfs Afrika gaan er stemmen meespre ken die van een aanpak getuigen die de westerling vreemd is. De heer Algra benadrukte de betekenis van de professoren die aan openbare uni versiteiten de wijsbegeerte der wetsidee De staatssecretaris en en wetenschappen, drs. L. J. M. de Laar. heeft de Bond bij de opening het Haagse gemeentemuseum tentoonstelling „geschiedenisonderwijs in verleden, heden en toekomst", een pret tige verrassing bezorgd door een subsi duizend gulden toe te zeg- der Stichting Bijzondere Leerstoelen Calvinistische Wijsbegeerte, wees op het belang van de wetenschappelijke filo- gen. De heer Van de Laar niet geringe verdienste te achten een her-|gi_. leving teweeg te brengen van de geschied-1 in de wetenschappelijke wereld, daarom kundige belangstelling onder de jeugd. zoekt ze het gesprek ook. sofie voor de ontwikkeling Universiteit „Aan de V.U. is vanaf het begin in getrouwheid aan de Schrift de wijsbegeerte beoefend", aldus de heer Al- De wijsbegeerte is steeds strijdbaar doceren. „De betekenis gering" zo zei hij. de komende jaren 0_ vormd zal worden dat het werk der Stich ting kan voortzetten. Een over het doel va.. zame kardinaal Alfrink is gisteren Rome vertrokken. Op- Schiphol vallend is dat noch hijzelf noch het cretariaat van het aartsbisdom zich wil de uitlaten over het doel va Op de vraag of zijn bezoek aan Rome verband hield met het concilie ant woordde de kardinaal slechts: „Mis schien wel". Ook gaf hij een ontwijkend antwoord op de vraag of zijn bezoek aan Rome verband hield met bezoek van paus Paulus aan het Heilig Land. Voor zover bekend zal de kardinaal on geveer een week in Rome blijven. Vraag: Wij gaan in militaire dienst. Is het nu mogelijk een deel van de in gehouden loonbelasting terug te krij- Antwoord: Inderdaad bestaan er een ontmoeting tussen Stone en verplant Alexander Campbell, die in vele op- oktober. zichten dezelfde beginselen voorstond. Op de dit leidde in 1837 tot gedeeltelijk plantgat maken de Japanse wijnbes is plaats moet u een diep samengaan. De aanhangers - mogelijkheden in dit opzicht. Bij het heetten Christians, die van Campbell tweede steek losmaakt. meter diep, terwijl u de defensie Is ingedeeld Reformers of Disciples. De Christians Nadat u de plant in het goede plant- departement II het bureau belastingen militairen, waarbij enige belastingambtenaren, o ressorterende onder de inspecteur der Christian Church, ook American Chris- belastingen te 's-Gravenhage, eerste af- tian Convention geheten. Dit alles wijst deling werkzaam zijn. Het adres is: niet op een zogenaamde moderne rich- vermarkt 32, Den Haag. telefoon 070maal gehuwd is 117019, terwijl de r verteerde stalmest bijdoen ze vermengen met plantgrond. Wanneer het planten gebeurd strooit u ter bescherming van de „Cl de tweede tels tegen vorst, wat ruige stalmest de jHHfififi rondom de plant. Gedurende dema Brieven, die niet zyn voorzien van naam en adres, kunnen niet to behandeling worden genomen Ge heimhouding ls verzekerd Vragen die niet ouderling met elkaar to verband staan, moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld Per brief dient een gulden aan oost- zegels te worden Ingesloten vroeger sectie be- pleegkind heeft aangenomen, kan dit moet u zo nodig gieten. lastingzaken heeft met het adres: Sec tie belastingzaken van het Depaite- man voor een nalatenschap ment van Defensie (Marine). Konin- merking komen" kind dan bij het vooroverlijden wijnbes heeft twee soorten twijgen, melijk een-jarige twijgen, die pas het Antwoord: Als dit kind geadopteerd volgend jaar vruchttwijgen worden en heeft het dezelfde rechten als een na het dragen afsterven. Het jaar daar- president der uit het eerste huwelijk geboren kind. op worden er weer nieuwe jonge scheu- t„i t-x.* ten gevormcj en2 behoeft dus niets gin Marcalaan 17, 's-Gravenhage, 070 —814261, toestel 2445. Vraag: Van de niei 0 Verenigde Staten, de heer Johnson, Dit betekent, dat het erfdeel „cucu" koekoek is het wel zeer duide lijk. Maar de andere klinkers, hoe zit daarmee? En hoe is het met andere medeklinkers? Ik vind het bijna onbegrijpelijk ten aanzien van W«»e« .no.&f betreft: De Japanse veleVoK^"* h"" P- Antwoord: Het lijkt wel vreemd overwegend bezwaar tegen scheppingsordinantiën te spreken. Als we er dan maar bij bedenken wat Cal- vijn in zijn Institutie heeft geschreven, namelijk dat er van de oorspronkelijke menselijke orde niets is overgebleven, dat niet is verward, verminkt en be smet. Want anders lopen we het gevaar, dat we van allerlei bestaande structu ren zo maar aannemen, dat zij naar Gods bedoeling zijn. Kritisch onvoldoende evangelisch-kritisch ston den tegenover de nazi-theorieën zoals volk, ras, leiderschap en dergelijke. Evangelisch-kritisch: zo hebben we te staan tegenover bestaande maatschap pelijke structuren. Van „Patrimonium" kan zekei; niet worden gezegd, dat het niet kritisch daartegenover staat. Maar een tweede is of het verbond ook ver nieuwing wenst. Veeleer krijgt men de indruk, dat „Patrimonium" het sociaal- economisch gebouw, dat we hebben om gebouwd, wil restaur staat wil herstellen. restaureren, in de oude „Patrimonium" neemt vier schep- ptogsordtoantiën als uitgangspunt: gods dienst, eigendom, huwelijk en gezag. „Het is niet veel, neen.... als we dan maar goed beseffen, dat dit de vier hoekstenen van de wereldbouw zijn!" Op dit punt moet onze kritiek al be ginnen. Want hoewel deze vier begrip pen het gehele werk beheersen, wordt nergens aangetoond, dat nu juist dit de vier pijlers zijn, waarop de menselijke samenleving rust. En met de pijlers valt de brug! Waarom behoort tot die hoekstenen bijvoorbeeld ook niet de Sabbath, die op dezelfde bladzij even- - eens als een scheppingsordinantie wordt aangeduid? De vier hoekstenen leidt „Patrimo nium" af uit het beeld Gods. Wij me nen echter dat daarover nog wel heel anders kan worden gesproken dan in ..Antwoord aan deze tijd" gebeurt. In het onderhavige boek wordt er nauwe lijks iets over gezegd. Wanneer wij spreken over schepping en over beeld Gods, willen we dat alleen doen in het licht van Jezus Christus, door Wie alle dingen geschapen zijn en in Wie wij kunnen zien hoe God Zich de mens als Zijn beeld had gedacht. Want Hij is im mers de ware mens. De auteurs van „Antwoord aan deze tijd" spreken ook wej over Jezus Christus als de grote leidsman en als de herschepper, maar daarna vallen zij als het ware weer op de schepping zonder meer terug. Wanneer Genesis meedeelt, dat de mens is geschapen naar Gods beeld, dan wordt er duidelijk op gewezen dat de mens als man en vrouw geschapen is. We willen daarin niet in de eerste plaats zien de scheppingsordinantiën van huwelijk en gezag zoals ..Patrimo nium doet. Want in de herschepping, ln de opstanding „huwen zij niet en worden zij niet ten huwelijk gegeven". En men kan toch niet zeggen, dat on- getrouwden niet aan de scheppingsordi- „jj veeleer afwijzing van het individualisme. alleen werkelijk mens gemeenschap, in werd gemeld, dat hij lid is Christian Church, Protestant, zullen deze kerkformatie niet kennen Kan u ons nadere gej Is deze kerk wellicht d ting toegedaan? over es Antwoord: Bedoeld is de Disciples of hoeften Christ-Christian Church. Disciples of wordt voorzien. Christ vormen een belangrijke groep van de Christians, die telen in Engeland de tweede echtgenote sterk wordt inge- anders te doen dan de jonge twijgen Velen perkt. De man is echter gerechtigd aan te binden en ze na het dragen zijn tweede echtgenote een uitkering uit te snoeien. Zo handelt u dus ieder te laten. Men j, voor levensonderhoud moderne rich- kan dus met de notaris overleggen gevormde scheuten - regeling, waarbij in de be- vrucht dragen. tweede echtgenote inderdaad niet geheel zeker van hoe de antieke Romeinen sommi ge klanken van het Latijn uitspraken. Het betreft de klinker u. de tweeklank ae en de medeklinker c. vooral. De moeilijkheid is dat na de onder gang van het Romeinse Rijk het Latijn Het is wel twiifelachtie of die m °"b™ik geraakte of totaal vervormd "ulVJZlUTet vfrntonten loen men later de antieken be- het verplanten studeerde en het Latijn de taal der we tenschap werd, was er geen enkele oude Vraag: In mijn tuin staat reeds eni ge jaren een Japanse wijnbes. D« plaats blijkt echter niet goed gekozen fond gemaakt in Amerika tot ontwikkeling zijn ge- te zijn, daar deze in de volle hoort te staan. In welke maand moet ik deze plant ik jcan het gedeeltelijk i Schotland, ir Vraag: Wanneer kan ZaAn^,d: De bes.e maand la apriL «5 graszaad Romeh," Barton Warren Stone, geboren 1772 in Maryland, was presbyteriaans verplaatsen? Met welke mest moet ik beschikte slechts weet men trouwens liim eemorst on het kleert van andere thans levende talen in Ik heb a?™.„!X gep?ob£rt maar "r?",'a ht' predikant in Kentucky zich los van enige hoofddogma': Westminster Confession vooral van predestinatieleer. Met zijn aanhangers begon hij revival, waarin de Bijbel als enige lige gids ten hemel werd beleden waarin de leuze gold: ..Pray m De vergadering nam voorts met één and dispute less", meer bidden en najaar stem tegen en drie blanco stemmen i minder disputeren. Hij verwierp de snoeid motie van het hoofdbestuur aan, j kinderdoop en voerde de doop door -■ 124 maakte mesten? Moet de mest in de omgeving de van de wortels worde: de (zoals bijvoorbeeld bij middel? - Antwoord: Een bevredigend antwoord d^^n^bfizonderhedpn^vaTf^o' de wortels worden aangebracht is haast niet te geven. Aceton is een u« hSn s bijvoorbeeld bij een druif) of middel, waarvan we niet weten of de 8praak vasthouden- loet de mest boven op de wortels kleur van het kleed er tegen kan. Maar Er zijn verschillende theorieën over liggen? Wanneer en wat moet ik veel lijmvlekken verdwijnen overigens de uitspraak der drie genoemde klan- snoeien? Dit jaar heeft niet één door afspoelen met lauwwarm water. ken. Op de uitspraak wel Dit zou u eens kunnen proberen. scheut vrucht gedragen, wijst het gebruik in verschillende west- kinderdoop de rassendiscriminatie en in derdompeling in. Zijn beweging het bijzonder de apartheidspolitiek invooral naar het westen. In 182-1 toch zijn gekomen van trok meter, was Antwoord: De beste tijd Vraag: Indien mogelijk zou ik graag europese landen. Een vergelijking met antwoord hebben op het jzol^ende. Het het Griekse woord Kaiser wijst werden gebruikt be- uitspraak van andere talen weer* ln prachtige scheu- betreft de uitspraak van het Latijn. Het dat de c van Caesar als K tot anderhalve schijnt dat men niet zeker meer weet als ai zou zijn uitgesproken, terwijl de want in het woord andere richting wijst. nantiën beantwoorden In De mens k^„ zijn in partnership. s„„TOlov:uclp, m relatie. Hij kan alleen mede-mens zijn. Wanneer we dan toch van scheppings- °5u^,oete" spreien, dan van de i de gemeen- ~7,t— r~-io het huwelijk tot uitdrukking komt). In plaats van te spreken over vier hoekstenen zoals het „Patrimonium"- rapport doei zouden wij het graag hebben over de enige hoeksteen, Jezus Christus. Hi7 is hei beeld Gods, waar aan wij gelijkvormig zullen worden, zodat wij God weet recht kunnen ken- nen, diemn en verheer.ijken. Want daarin besinat volgens de Gerefor meerde belijdenisgeschriften toch vooral het beeld Gods: ware kennis, gerechtig.leu! en heiligheid. Zien wij op Jezus ch de ware mens, dan zien we iemand, die geheel op God ge- richt is, die geheel op de naaste ge richt is en die de natuur beheerst 'Oeze openbaring van het ons mens-zijn is van de grootste bmekenis We leren er o.a. '?e' wezenH'jke niet bestaat "'"Uhe maain relatie. En spre- juk me: nve> relaties, wanneer we het he>.hen over de sociaal-econo mische verhoudingen? Door het ver zoenende werk van Christus worden zf Iei? \es l'ersteld: de gemeenschap met uod en de gemeenschap met de naaste. Gemeenschap de door -Patrimo- van vppi gedachtengang is dit van vee) betekenis, want liet werklie- denverbond staat tegenover de gemeen- schap zeer kritisch. Nawerking van het liberale individualisme? De gemeen- '^»Ppen- die m de Bijbel- aif ^oo?- beeld worden gesteld berusten volgens föpnaPP 2P de 0ngelükheid van haar leden, waardoor er een gezaesverhnn bestaan. Maar men is altijd persoonlijk verantwoordelijk. V"1 ri»" Is. danhlen wc. dc r». "5" bceld' lVlJ kuw- noi. niet zordcr elkaar l.id.vlduen niet. maar ook collectiva niet. Rassen, slan- 22L ,bcroel,s"°«P«» herben elkaar nodig, zijn op elkaar aangewezen. Het geen wijde perspectieven biedt voor een waarlijk christelijk-sociale concep- Berkhof

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2