Nieuwe Leidse Courant Chroesjtsjef wil voor 1964vredesoffensief' Trein grijpt auto: gezin omgekomen Looiersgracht overvaren op de Westerschelde Cyprus wil zitting V eiligheidsr aad Conventie voor alle landen „Geen geweld meer Rusk denkt nog na IEMCO N.V. Burgemeester benoemd voor Zoetermeer Vanavond herhaling Wim Kan Commentaren Nkroemah aan dood ontsnapt Vrijdag 3 januari1964, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvastigh is ghebleve nijn hert in teghenspoet Licht vriezend Droog weer met opklaringen. Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zwakke tot matige zuidoost®- 3.35, p.kw. 10,05 55 CHROESJTSJEF heeft het initiatief genomen voor een nieuw „Vredes offensief" in 1964. Hij heeft de Amerikaanse president Johnson en andere wereldleiders (ook Nederland werd benaderd) een uitvoerige bood schap gezonden, waarin hij voorstelt gezamenlijk een verdrag te sluiten waarin plechtig wordt beloofd, territoriale geschillen niet met geweld te beslechten. Volgens Amerikaanse zegslieden heeft de Russische premier een con- De Franse suikerbietenkwe kers van Senlis bij Parijs vi ren een actie om de aandacht te vestigen op hum precaire o standigheden. Zij deden dit vandaag door de automobilis ten die hun dorp passeerden, gratis een kilogram suiker aan te bieden. Drie verschrikkelijke ongelukken hebben gisteren aan vijf mensen het leven gekost, terwijl elf personen werden gewond. Het gezin Roor uit Nijmegen, bestaande uit man, vrouw en een vierjarig dochtertje, kwam toen hun auto op een niet-heveilig- de overweg in botsing kwam met een trein die door een Duitse loco motief werd getrokken. Op dit lijntje passeert maar enkele malen per dag een trein. De familie Roor was op weg naar het bungalow park bij Groesbeek, waar zij tijdelijke woonruimte hadden gehuurd. De auto werd 50 meter meegesleurd. By een botsing tussen een slippende bus en een vrachtwagen in de geving van Doetinchem is de 57-jarige heer J. D. ten Have die in de bus zat om het leven gekomen. Negen bus passagiers werden gewond. De bus moest afremmen en slipte. Een vrachtwagen die uit tegen overge- stelde richting naderde, boorde zich in de achterzijde van de bus en scheurde deze in twee stukken. Gistermiddag is de 73-jarige H. C. M. van Beers uit Huis-ter-Heide bij autobotsing om het leven gekomen toen hij in Zeist geen voorrang ver leende aan een tankwagen bestuurd door de 29-jarige P. Z. uit Rotterdam. Deze liep een shock op. Mevrouw Van Beers kreeg diverse verwondingen. (Advertentie) Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES In één oogopslag Het onderwijzend personeel wil hoger salaris en ophef fing van het stakingsverbod pag. 2. De wijsbegeerte der wetsbe- geerte maakt meer school pag. 2. Prof. Zijlstra heeft zich ver gist, zegt het C.N.V. pag. 2. Adoela heeft veel kritiek op België pag. 5. Men heeft weer uitgezocht wie de best geklede vrouwen van het jaar zijn geweest pag. 5. Drie bemanningsleden vermist Geen tijd voor reddingvlotten Om negen uur gisteravond is tij dens een dichte mistvlaag op de Westerschelde, vlak bij boei 32a (tussen Terneuzen en Hoedekens- kerke), de 499 ton grote kustvaarder Looiersgracht overvaren en onmid dellijk gezonken. Van de tien be- benevens de Belgi- Naar wü vernemen is met ingang 16 januari tot burgemeester van termeer benoemd de heer H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken, die sedert 1953 burgemeester is van de gemeente VVisch in de Gelderse Achterhoek met als hoofdplaats VarséVeld. De gemeente VVisch telt een 12.000 inwoners en omvat de dorpen Terborg, Silvolde, Westen dorp, Nieuwdorp, Heelweg, Binncn- heurnse, Sinderen, Kruisnoek, Lichten berg en Voorbroek. >e nieuwe burgemeester van Zoeter- er is geboren op 20 mei 1917 en dus jaar oud. Hij is Ned- Hervormd en niet aangesloiten bij een politieke partij. Vóór 1953 was hij zeven jaar burgemees- van Ruurlo. Baron van Tuyll van Serooskerken, een zoon van wijlen de jrzitter van het Rode Kruis, is lid het kringbestuur van deze instelling Gelderland en voorts lid van de Jo- hanniter Orde. De gemeente Wisch heeft meer inwoners dan Zoetermeer. Bij de benoeming (en de bezoldiging) wordt rekening gehouden met de grote groei die Zoetermeer de komende vijf tien jaar volgens de plannen zal door maken. Tilburgse in bergen in Oostenrijk om leven gekomen De 36-jarige onderwijzeres G. J. M. Pelkmans uit Tilburg is gisteren in het Gaislachgebergte tijdens het klim- gevallen en om het leven geko- Om twaalf uur gisternacht heeft reddingsploeg haar stoffelijk over schot gevonden. Mejuffrouw Pelkmans, die met een Nederlands reisgezelschap in de Oos tenrijkse bergen vertoefde, zou giste ren aanvankelijk niet met het gezel schap meegaan op een bergwandeling. Toen het gezelschap een kwartier on derweg was, veranderde zij van ge dachten en wilde ze toch meegaan. Om haar reisgenoten in te kunnen halen, nam zij een binnenpad. Zij deed een val, die haar het leven kostte. Schone spionnen geval Het Indonesische persbureau Antara /eet te melden dat in Indonesisch Bor- eo Britse spionnen, onder wie enige schone vrouwen zijn gevangen genomen. Ostenrik Tjitrosoenarjo, commissaris voor West-Kali manten, verklaart dat de spionnen bekend hebben. Zij zouden in opdracht van de Britten als vluchte lingen over de grens zijn gekomen om inlichtingen te vergaderen over de sterk te van de Indonesische troepen. Aan de heer J. W. C. Dekking is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Bleskensgraaf en Streefkerk. sche loods, worden de stuurman H. Luders uit Peize, de kok W. J. de Ridder uit Winterswijk en een Spaanse matroos vermist. Zeven geredden zijn 's avonds om kwart over twaalf in Vlissingen aan wal gezet en een geredde is om een uur in Terneuzen aan wal gebracht. Van de in Vlissingen aan wal ge brachte mensen ligt de Oostduitser L. Grabs in het ziekenhuis. Hij is niet ernstig gewond. Vannacht om twee uur werden door de reddingsboot uit Breskens, twee sleepboten uit Terneuzen en de rijks- politieboot nr. 10 op de plaats van het ongeval nog steeds naar de drie misten gezocht. De politie gaf echter weinig hoop. Het is volgens haar vrij wel onmogelijk dat iemand bij de tem peratuur als vannacht langer dan een of twee uur ip het water in leven kan blijven. Het drama van de aanvaring heeft zich in enkele seconden voltrokken. Kapitein J. J. van der Wal uit Heemskerk stond juist op de brug, samen met de negen tienjarige matroos Blok uit IJmuiden. De Looiersgracht was wegens de dichte mist enige tijd voor anker gegaan, toen, overigens van vrij grote afstand, de top lichten van een groot zeeschip zichtbaar werden. De koers van het naderende schip lag wel dicht langs de Looiers gracht, maar toch was het beslist geen ramkoers, aldus de kapitein. Later ver anderde dit schip, dat de uit Zuid-Afrika afkomstige Langkloof bleek te zijn, van koers, waarbij hij de Looiersgracht mid scheeps ramde. Kapitein Van de Wal ging vlak voor de aanvaring nog toeteren en bellen, maar de Langkloof bleef door- Matroos Blok -werd naar beneden ge stuurd door de kapitein. „Dat schip gaat ons rammen, onmiddellijk naar beneden en de bemanning wakker maken", aldus de opdracht. Dit is de 500 ton metende kust vaarder „Looiersgracht" van Spliethoff in Amsterdam, die gisteravond op de Westerschel de bij Terneuzen is gezonken na een aanvaring met het Zuidafrikaanse motorkoelschip Langkloof van 6898 ton. Halverwege de trap werd Blok reeds van de been geslingerd toen de Lang kloof de Looiersgracht midscheeps ramde, waarbij de kustvaarder bijna kapseisde. Blok kon nog naar beneden gillen dat iedereen van boord moest, voor zover men dat nog niet had begre pen. Daarna holde hij weer naar boven, waarbij hij zag dat het water al bij de luiken stond. „Met een man of zes heb ben we nog geprobeerd de reddingvlot ten overeind te krijgen, maar daar was geen tijd meer voor. Terwyi bet machtige silhouet van de Langkloof langzaam in de mist ver dween, sprong iedereen van de Looiers gracht, die op dat ogenblik aan dek was, in het yskoudc water van de Wester schelde. De meesten van deze mannen hadden zelfs geen zwemvest aan. Tweede machinist De Coo uit Utrecht hing sa men met een Italiaanse matroos aan één zwemvest. Gelukkig was de aanvaring op de Langkloof niet helemaal ongemerkt voor bij gegaan. Van het achterschip werden in allerijl zwemvesten en vlotten over boord gegooid. Kapitein Van der Wal kreeg, kort na dat hij in het water lag. de omgekeerde sloep van zijn eigen schip in het oog Hier wist hij op te klimmen, waarna hij vanuit deze wankelende positie zijn man nen, die hij een eindje verder op een kluitje in de mist zag drijven, moed in sprak. Daarna verdween zijn sloep snel in de mist, Van de Langkloof werden, nadat deze was gestopt, twee sloepen gestreken, die de drijvende en verkleumde drenkelin gen na ongeveer drie kwartier uit het water wisten te halen. Enige tijd later werd ook kapitein Van der Wal op zijn omgekeerde sloep teruggevonden. De zeven geredden werden door de passe rende Seabreeze aan boord genomen en in Vlissingen aan wal gebracht. De gezonken Looiersgracht ligt in het vaarwater. Het gehele scheepvaartver keer op de Westerschelde was daardoor gestremd. Op veelvuldig verzoek zal vanavond van negen tot tien uur in het radio programma van de VARA Wim Kans oudejaarsconference „12.000.000 olie bollen op aardgas" worden herhaald. ven tie of pac t voorgesteld, dat gete kend kan worden door alle landen die er zich mee kunnen verenigen. Zoals men weet kon ook het vorig jaar gesloten kemstopverdrag door alle landen worden mede-onderte kend. De Amerikaanse minister Rusk verklaarde dat als Chroesj tsjef grensgeschillen met vredelie vende middelen wil regelen in plaats van door oorlog, dit verenig baar is met de sinds lang gevestigde politiek en praktijk van de Ver. Staten. Juist beeld Rusk weigerde zich echter gedetail leerder uit te laten over de voorstellen van de Russische premier. Hij wilde het meer (Jan twintig bladzijden tellende in het Russisch gestelde document eerst maar bestuderen, nadat het vertaald zou zijn. „Er zijn gebieden en gebieden, en geschillen en geschillen", aldus Rusk, die deze dingen niet aan elkaar wil koppe len, zonder te weten wat het voorstel precies behelst. De boodschap zal zeer zorgvuldig wor den bestudeerd, omdat de Amerikaanse regering zich eerst een juist beeld wil vormen van alle consepuenties van het Russische voorstel. Zo wil zij bijv. weten, wat de gevolgen kunnen zijn voor de toestand rondom, Formosa (de zetel van nationalistisch China van Tsjang Kai Sjek). Totdusver heeft communistisch China koppig ge weigerd, afsatnd te doen van het recht om geweld ter verovering van dit eiland. Vervolgens rijst de vraag, wat de consepuenties kunnen zijn voor India, dat zich tot de tanden tracht te bewape. nen, om zich de Chinese communisten van het lijf te kunlien houden, als zij opnieuw tot een aanval in het grensge. bjed tussen beide landen mochten over gaan. Berlijn Een andere kwestie is, of de westeiyke mogendheden door in te stemmen met het verdrag van Chroesjtsjef het recht zouden opgeven, zonodig de toegang tot Beriyn met geweld open te houden. Voordat de boodschap van de Russische premier werd ontvangen had minister Rusk op een persconferentie vcrklaar.d dat de westeiyke landen zich de komende weken intensief bezig zullen houden met het onderzoeken van nieuwe initiatieven met betrekking tot de Duitse kwestie en de Beriynse crisis. Het voorstel van Chroesjtsjef zal nu zeker een zeer be. langryk onderwerp van gesprek zyn. Voorts vraagt men zich in Washington af. wat het gevolg van het door het Kremlin voorgestelde pact zal zijn voor, Indonesië's militante aanspraken op het grondgebied van zijn nieuwe buurstaat Maleisië. Ook herinnert men zich, dat de Sowjetunie met communistisch China een geschil heeft over de grenzen in het ge bied van Sinkiang. Een Amerikaanse woordvoerder zei het mogelijk te achten, dat de Russen hun opvattingen over de noodzaak van vreedzame regelingen wil len vastleggen in verband met hun be trekkingen met de Chinese communisten op lange termijn. (Voor vervolg zie pag. President Johnson heeft verklaard dat een massale aanpak op onderwysgebied in de V.S. dringend noodzakelUk is om de problemen van deze eeuw de baas te kunnen blijven. Rond 23 miljoen volwassen Amerika nen hebben geen middelbare schoolop leiding gehad. Navoraad was al bijeen Op verzoek van Cyprus zal de Veiligheidsraad vandaag bijeen ko men. De regering van deze eiland republiek beschuldigt Turkije ei van, de territoriale onschendbaar heid van Cyprus in gevaar te bren gen door het steunen van de eis der Turkse Cyprioten, dat het eiland in een Grieks en een Turks gedeelte moet worden verdeeld. Dit zou de vrede in het Midden-Oosten in ge vaar brengen. De raad zou zich ge reed moeten houden om Cyprus voor een dergelijke deling te behoe den, aldus een brief van de Cypri sche regering. De Navo-raad is gistermiddag op zoek van Griekenland in Parys bijeen geweest om te spreken over „het hinderen van elke eenzijdige actie de Turken op Cyprus". De vergadering moest bijna een uur worden uitgesteld, omdat de Nederlandse afgevaardigde dr. H. N. Boon, niet op tijd aanwezig kon zijn. De vertegenwoordigers van Engeland, Griekenland en Turkije hebben de raad op de hoogte gebracht van de jongste ont wikkelingen op het eiland. Er werden geen bijzonderheden verstrekt over de besprekingen, die daarop gevolgd zijn. Verslaggevers en fotografen werden niet in de gelegenheid gesteld, de vergadering bij te wonen, ij werden zelfs geweerd uit het normaal voor de pers gereser veerde gedeelte van het Navogebouw. Conferentie Intussen heeft Cyprus zich bereid ver klaard, deel te nemen aan een conferen tie met Engeland, Griekenland en Turkije. Zowel Grieks- Cyprische als Turks-Cy prische vertegenwoordigers zullen aan het gesprek deelnemen, dat binnenkort in Londen zal beginnen. Ook dr. Kutchuk vertegenwoordiger van de Turkse minder heid, heeft zioh met de conferentie ak koord verklaard. In Londen zal een com missie worden gevormd onder Brits voorzitterschap, die de problemen rond- om de grondwet van Cyprus en de ver dragen van garantie en bondgenootschap zal bestuderen. Dit werd medegedeeld kort na het vertrek van de Britse m ter Duncan Sandys van Cyprus Londen. Engeland Het Britse kabinet zal vandaag na dc terugkeer van Sandys in een spoedzit ting bijeenkomen. Premier Douglas-Home heeft hiervoor zijn vakantie in Schot-; land onderbroken. Minister Butler (bui- tenl. zaken) kon in verband met het1 stormachtige weer het Schotse eiland Mul, waar hij met vakantie is, niet ver laten. In Londen overweegt men de mo gelijkheid de V.N. te vragen, waarne- naar Cyprus te zenden. Men hoopte dat dit kon gebeuren, zonder dat de Veiligheidsraad bijeen wordt geroepen. Engeland wil graag zo spoedig mogelijk zijn rol van politieagent op het eiland af. Secretaris-generaal Oe Thant voelt echter weinig voor het initiatief, de V.N. by de moeilijkheden op Cyprus te betrekken. Rijnleg! ïer Bijna duizend Britse parachutisten zul len dezer dagen nog naar Cyprus worden overgebracht ter bescherming van de Britse gezinnen en bases op het eiland. De eerste groepen zijn reeds vertrokken. Van Britse zijde is intussen te verstaan gegeven, dat Engeland wellicht verplicht zal zijn zijn strijdmacht van 50.000 man n Duitsland te verminderen als gevolg /an de acties op Borneo en Cyprus. .Indien er een werkelijke noodtoestand ontstaat, zullen we niet aarzelen, dit te doen," aldus een Britse woordvoerder. bezorging 18.00—19.00 uu TNTERNATIONAAL bezien, zijn wij het nieuwe jaar binnengetreden in een sfeer van betrekkelijke ont spanning. Te Berlijn was de kerststemming kenbaar geworden aan de openingen in de anders zo wrede muur die de stad verdeeld houdt. In Duitsland is het voorts Erhard die de leiding in handen had genomen en van hem wordt een wat andere politiek ver wacht dan van Adenauer, liet lijkt op een nieuwe beweging in de fronten. Het is op dit moment dat Chroesjtsjef als een wat uitgegroeid nieuwjaarskaartje zijn uitvoerige nota aan een reeks regeringen, ook die in Den Haag, heeft doen toe komen. De regeringen willen de eer van de publikatie aan de afzender zelf laten. Maar zoveel is op het ogenblik waar op wij dit schrijven al wel bekend, dat het stuk een pleidooi behelst voor een regeling van de territoriale geschillen, niet langs de weg van geweld maar op vreedzame wijze. De formulering is belangrijk. De ge schillen zijn er. Maar in Rusland is men meer en meer tot het inzicht gekomen dat een oorlog niet dan ellende kan bezorgen. De anderen hadden deze overtuiging reeds. Vreedzame regelingen vormen dus het parool. Maar door zijn nota wekt Chroesjtsjef nu de indruk, alsof hij het is die daartoe het initiatief heeft genomen. J}E OVERTUIGING dat de geschil len vreedzaam moeten worden geregeld, houdt nog geen garantie in, dat ze ook geregeld zullen worden. Beoogt Chroesjtsjef bijvoorbeeld, dat de westelijke machten zich nu ook uit Berlijn immers het wezen lijke geschilpunt zullen terug trekken? Deze verwachting, indien hij haar al koestert, zal niet worden bewaarheid. Voor het westelijke denken is al dadelijk een niet te verteren brok, dat het communisme, hoezeer het nu op vreedzame regelingen staat, mil joenen mensen datgene onthoudt wat voor de ontplooiing van hun mens zijn van wezenlijke waarde moet worden geacht. Tot dusver hebben wij tevergeefs moeten uitzien naar tekenen dat ook in dit opzicht de politiek van Chroesjtsjef waarlijk is gewijzigd. Hoe staat het met de rechten en vrijheden ginds? Ook een reeds enigszins bereikte verlichting van dc druk kan de ogen niet doen sluiten voor het feit dat het systeem zelf nog niet echt is veranderd. Het past bij ons vrije denken, dat wij deze miljoenen niet uit de gedachten ver liezen, ook niet dan, wanneer wij overigens waardering hebben voor wijzigingen die zich in Chroesjtsjefs geest schijnen te voltrekken. Staat ook hun in 1964 iets van een dageraad te wachten? CTELLIG DE meerderheid van ons volk zal bij ons op de laatste avond van het jaar hebben geluisterd naar de voordracht van Kan. Van de laatste uren van het jaar, uren waarop men anders zuinig is. zal men dit uur om te luisteren hebben af getrokken. Voor ditmaal zouden wij willen zeg gen: het is toch wel een gunstig ken merk van dc democratie dat 'n voor dracht als deze mogelijk is. Een democratie onderscheidt zich immers ook hierin, dat zij de dingen niet verabsoluteert doch in hun betrek kelijkheid ziet. We hebben als volk respect voor wie ons regeren. Maar het behoort tot ons regeerstelsel dat aan de bevoegd heden grenzen zijn. Absolute heer sers zijn ons vreemd. We willen vrij zijn, ook in de beoordeling van liet beleid. Wat zijn de verkiezingen, waartoe wij ons op gezette tijden op- makeu. anders dan beoordelingen van beleid? Daar is vaak een ge duchte portie kritiek in verdiscon teerd. Gelukkig een volk waarbij het zo is gesteld. Het is een bewijs van gees telijke gezondheid. Gelukkig zulk een volk. Gelukkig ook zulk een regering. Want ook zij kan er zo alleen ge zond bij blijven. Aanslag dader in arrest Op president Kwame Nkroemah van Ghana is gisteren een mislukte aanslag gepleegd, aldus Is in Accra officieel mee gedeeld. Er werden vUf schoten op hem gelost doch de president bleef onge deerd.' Een lid van zyn lyf wacht werd echter gewond en overleed dater in een ziekenhuis. De aanslag had plaats even buiten het gebouw, waarin het kabinet van de president is gevestigd. De schoten wer den van zeer dichtbij op de 54-jarige president afgevuurd, toen deze naar zijn auto stapte. De dader werd onmiddel lijk gearresteerd Afgezien van de politic-activiteiten rondom de plaats van de aanslag, was het rustig in de hoofdstad. De eerste bijzonderheden over de aan slag werden door radio Ghana bekend gemaakt tijdens een onderbreking van het programma. Op Kwame Nkroemah zijn reeds ver scheidene aanslagen gepleegd. De laat ste gebeurde in augustus 1962 te Koe- loengoe. ongeveer achthonderd kilome ter ten noordoosten van de hoofdstad. Nkroemah werd hierbij gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1