Uw probleem is het onze Jongeren beseffen onze opdracht in de wereld" Kritiek op werking van georganiseerd overleg 1963 BIJZONDER KOUD JAAR Mr. Luns over Europa in 64 Patriarch zal de paus twee maal ontmoeten Een ivoord voor vandaag Patrimonium-geschrift getuigt van levensernst DONDERDAG 2 JANUARI 1964 ANDERZIJDS OECUMENISCHE STAGNATIE Ds. C. H. Lindijer piekertin het Evangelisch-Luthers week blad „over de oecumene". Hij zegt niet helemaal te kunnen ge loven in de naar oecumene ijlen de kerken. Deze mening is ge vormd door de praktijk. Ds. Lin dijer zegt hierover: We besloten vorig Jaar in Rotter dam tot een vrij intense kanselruil met Hervormden. Doopsgezinden. Remonstranten en Baptisten. Van sommige kerken kwam niet een* antwoordO) en we hebben na een jaar de indruk dat men noch in onze gemeente noch bij de andera echt blij is met deze geruilde kan sels. Je vraagt je ook af of de grota bovengenoemde congressen meer zijn dan strovuren die de rustig voortlevende gescheiden christenen even sensationeel prikkelen om za daarna weer rustig verder te laten leven in hun apartheid. En de r.k. kerk? Nu is men daar hollend aan het veranderen, bij al le lutherse intredes en afscheids- diensten zijn pastoors en we zitten allemaal in rooms-protestantse ge spreksgroepen. Er is bij de r.k. kerk belangstelling gekomen voor andere kerken, waardering, erken ning van christelijk geloofsleven buiten de eigen kerk. Maar de een heid blijft voor de r.k. toch gebon den aan de ene kerk van Rome. En daarom zal er ook hier na het oecumenisch hollen straks stilstand komen, een plotseling vast blijven zitten op de weg naar elkaar. Ik pieker dit allemaal heus niet zo uit omdat ik dit met instemming zie. Maar het ligt. dacht ik, nu een maal niet anders. Je kunt er ver der over gaan piekeren wat de oor zaak is van deze oecumenische stagnatie. Is de oorzaak misschien o.a. dat we de eenheid eigenlijk niet wil len? Dat we het nog te goed heb ben in onze eigen kerkgemeenschap en helemaal niet verlangen naar een nieuwe orde van zaken? We willen best wat vriendelijkhe den uitwisselen, wat sightseeing met elkaar bedrijven (als het maar door een boeiende spreker verteld wordt) en eens wat samen doen (niet te vaak!). Maar verder moet het niet gaan, het moet geen of fers kosten. We willen best lid zijn van de Wereldraad, maar dan „als symbool", een „statussymbool (je hoort toch oecumenisch te zijn in 1963) en alleen als het „tot niets verplicht" (vgL Woord en dienst van 9 november, waar ds. v. d. Heuvel over het uittreden van de Baptisten schrijft) Het stagneert allemaal ook wel omdat we niet weten hoe het dan moet Moeten we streven naar een federatie van een aantal kerken? Naar één evangelische kerk? Naar een veel grotere en dus verder weg liggende eenheid (waarin de bestaande kerken of vooral ook om een diepgaande vernieuwing van de kerken? Moet eerst de vernieu wing komen in kerk en theologie en dan de eenheid, of andersom? Is de tijd wel rijp voor grotere eenheid? Omdat de antwoorden op dergelijke vragen niet duidelijk zijn. ligt het bootje van de oecu mene in de mist. En daarom zegt menig kerkeraadslid: het zal mijn tijd nog wel duren met de een heid, ik ga maar rustig verder met de opbouw van mijn eigen gemeen te. Er gebeurt aan de top niets, er wordt geen duidelijk perspectief ge geven. Ik geloof dat ook hier een oor zaak ligt van de stilstand. Er wordt aan de top van de kerken niet ge werkt aan een concreet doel. Alles wat we doen aan kanselruil en in cidentele plaatselijke contacten zou pas weer kleur en zin krijgen, als we wisten: onze hoogste kerkbestu ren zitten bij elkaar en beramen plannen voor de eenwording of de federatieve bundeling van onze ker ken. Als een kerkeraad in een stad gevraagd wordt om in een nieuwe wijk het kerkewerk gezamenlijk op te zetten, kan ik me voorstellen dat zo'n kerkeraad dit eigenlijk een slag in de lucht vindt, als in de rest van het land alles rustig bij het oude blijft. Er gaan wel eens jarenlange verlovingen mis, omdat er steeds maar geen mogelijkheid tot trouwen is. Zou onze oecume nische toenadering niet ook wat gaan verzanden in de verveling (al het sensationele is gauw weer oud), omdat we toch eigenlijk niets van plan zijn en niets aandurven met elkaar? Ik zou willen dat de synodes enz. van zoveel mogelijk kerken in ons land nu eens werkelijk bij el kaar gingen zitten om te overleg gen of een federatie of een samen groeien mogelijk is. Komt er iets positiefs uit dit contact, dan zie ik weer wat in ons oecumenisch met elkaar verkeren en toenaderen. Loopt het contact op niets uit omdat het niet kan of omdat men eigenlijk niets wil dan weten we tenminste ook waar we aan toe zijn. Maar als het gesprek niet eens gewaagd wordt, dan zie ik in elk geval weinig komen van de oecemene en van onze zogenaamde oecumenische eeuw. Ik moet, al piekerend over de oecumene, denken aan het verhaal van het Joodse volk dat aan de grenzen van het beloofde land ge komen was en toen niet durfde; het verspeelde daardoor voor de toen levende generatie het wonen in het land dat God aanbood. Als men later van ons maar niet zegt dat we er eens zo dicht bij zijn ge weest en dat we de kansen niet hebben gegrepen. Nieuivjaarsboodschap mr. Marijnen: Bij de intrede van het nieuwe jongeren beseffen dat ieder van ons zijn eigen opdracht in de grote wereld heeft te vervullen en zetten hun krachten in die gebieden in waar hon ger en armoede heersen. Moge de ar beid van deze jonge mensen, aldus de heer Marijnen, er toe bijdragen men selijk leed te lenigen en materiële nood te verzachten. jaar hebben ministers en autori teiten zich via radio en televisie gericht tot het Nederlandse volk met Nieuwjaarsboodschappen. Mi nister-president Marijnen deed dat via de Wereldomroep tot alle Ne derlanders en Nederlands-spreken den waar zij zich ook bevinden. De heer Marijnen memoreerde de Nationale herdenking 150 jaar Ko ninkrijk in verband met het feit dat wij nu staan aan het begin van 151ste jaar van het bestaan van Koninkrijk, dat ons allen zo liei Daartegenover echter, aldus mr. rijnen, weten wij dat dat koninkrijk bij onze grenzen niet ophoudt. Groot Is steeds de drang geweest van onz< voorouders om die grenzen te over schrijden. Dat alles is historie gewor den. De pioniers uit die tijd toen het vooral ging om materieel gewin, be staan niet meer. Een ander soort pi niersgeest is echter nog levend en a tief. De mensen van de wetenschap laten ons land ver achter zich, mensen missie en zending verrichten nu heilzame arbeid in den vreemde. Vele Verruiming vrijstelling luistergelden gevraagd Het socialistische Tweede-Kamerlid, dr. W. H. Vermooten pleit in een brief aan de ministers van O., K. en W„ van financiën en van verkeer en waterstaat voor verruiming van de normen voor vrijstelling van de verplichte luisterbij drage. Hij heeft hierbij het oog op een groep A.O. W.-trekkers die bij de huidige re geling op grond van hun inkomen net niet vrijgesteld kunnen worden. Het zijn de gezinnen van twee personen die uit sluitend zijn aangewezen op hun A.O.W. in de eerste gemeenteklasse en die met de zgn. „bijsteun" van het gemeen telijke bureau voor sociale zaken mee gerekend, een wekelijks inkomen ontvan gen van 66,23. Vragen over prijzen van pensions en bejaardentehuizen Het socialistische Tweede-Kamerlid, de heer J. G. Suurhoff, is ongerust over de verhoging van de pensionprijzen die door een aantal rusthuizen en bejaardente huizen zou zijn ingevoerd of aangekon digd. HIJ vraagt schriftelijk aan de nisters van economische zaken, van elale zaken en volksgezondheid en maatschappelijk werk, of zij op korte termijn een onderzoek willen instellen naar de omvang van dit verschijnsel en van de resultaten daarvan aan de Kamer mededeling doen. De heer Suurhoff verzoekt tevens de ministers te willen nagaan of deze prijsverhogingen onvermijdelijk zijn. Als dit niet het geval is zou hij graag ver nemen welke maatregelen de bewinds lieden dan in de in aanmerking komende gevallen denken te nemen. EVA verlaagde tarieven verder De Invoerrechten op industrieproduk- ten voor de handel tussen de zes lan den van de Europese vrijhandelsasso ciatie (EVA) waartoe behoren Oos tenrijk, Denemarken. Noorwegen. Por tugal. Engeland. Zweden en Zwitser land zijn per 31 december 1963 met 10 procent verlaagd, zo heeft het secre tariaat van de EVA bekendgemaakt. De verlaging geldt ook voor de handel in industrieprodukten tussen EVA-landen en Finland, dat geassocieerd lid van d« EVA is. In een communiqué geeft de EVA eer opsomming van de situatie in het ver streken jaar van levendige en vrucht bare samenwerking. De nieuwe verla ging van invoerrechten, zo wordt in hel communiqué medegedeeld, brengt voor 1964 de rechten op industrieprodukten binnen de EVA op 40 procent van die van 1 Januari 1960. Het belangrijkste van de onmiddellij ke doelstellingen van de EVA is. wordt verder gezegd, het slagen zgn. Kennedy-ronde. Vers verpakte SOEPGROENTEN Rijk aan vitaminen SOEPEN en BAMI Nu ook voorgebakken PATATES FRITES Let speciaal op de goudgel» kleur. Het zakje met de Rode Ruit Algemene vergadering N.O.V. Geen voorsprong voor bijzonder onderwijs F)E NEDERLANDSE Onderwij- t-J zers Vereniging heeft zeer ernstige kritiek op de allerbe droevendste werking van het ge organiseerd overleg in de over heidssector. Met name in de sector Anonieme brief gestolen Goya Het Britse persbureau „Exchange Tele graph" heeft dinsdag een anoniem schrijven ontvangen, waarin een voor stel wordt gedaan tot teruggave van het beroemde, door Goya geschilder de portret van de hertog van Welling tong, dat op 21 augustus 1961 uit de National Gallery in Londen gestolen werd. De schrijver van de brief stelt voor het schilderij terug te geven in tegen woordigheid van persfotografen, die dan plaatjes _van de overdracht gen maken. Hijzelf zal bij die gele- verstrikt zit i van het onderwijs is het volgens N.O.V.-voorzitter Jac Lootsma vrij wel een karikatuur geworden. Bij de opening van de 18e algemene vergadering van de N.O.V. in Am sterdam zei de heer Lootsma van middag dat hij zo doordrongen is van een goed georganiseerd over leg dat hij nog niet toe is aan een afwijzing van dit overleg. Wel Is de heer Lootsma van oor deel dat het grondig en zeer spoedig moet worden gereorganiseerd. „Zo lang dat niet is gebeurd, zullen wij ons de vrijheid moeten permitteren om tijdens het zogenaamde over leg actiemiddelen te gebruiken, die in strijd zijn met het wezen van over leg", aldus de heer Lootsma, die daaraan toevoegde, dat de N.O.V. slch realiseert dat daarmee het over leg wordt uitgehold en op het spel wordt gezet. Maar hij meent dat het overleg in veel sterkere mate wordt uitgehold wanneer het slechts in naam -bestaat, doch in werkelijkheid niet of zeer slecht functioneert. De heer Lootsma deed een dringend beroep op de rege ring het georganiseerd overleg weer te maken tot een instituut, waarin de le den van^ de organisaties weer vertrou- De heer Lootsma gaf voorts als zijn oordeel te kennen, dat de overheid dat hij niet gestraft wordt de diefstal e. dat de kranten, die de foto van de overhandiging publiceren, 5 shilling per 1.000 exemplaren beta len. Het aldus verkregen bedrag zou voor liefdadige doeleinden besteed moeten worden, aangewezen door de schrijver en akkoord bevonden door een comité van vijf mensen. Een onbekende heeft dinsdag de Brit- spoorwegpolitie opgebeld en gezegd het schilderij van Goya dat de t il Londense stationski vonden kon worden. De politie vond op het Victoria station in Londen een doosje met as, maar HET afgelopen Jaar ber die bijzonder zacht tereenvolgende te i« hiiinndcr weer bracht. Van de bere jaar geworden. In is een bijzondi kond jaar geweest. In De Bilt was de tempe- overige maanden de gemiddelde tempe ratuur alleen in april en maal, waarmede 1963 het koudste jaar is se- dert 1879. Ook 1962 °P da»e" maanden waren alle te koud. In De Bilt heeft laatstgenoemde maand De Bilt scheen de gedurende 1425 uren te gen 1572 uren normaal, alleen januari, februari, juli en december waren de zonnige kant. bad reeds veel koud weer gebracht, het was de was sedert 1829 en njet op zo v 1830, meer dan 130 beneden het jaar geleden dus, niet geweest. Het voorgekomen, dat merse dagen twee jaren achter el kaar zo Loud sijn ge weest. In het afgelopen jaar 1959) boven de normale le land genomen is ruim waren vooral de winter- waarde (23 dagen) ge- maanden zeer koud. al- woest, leen de herfst weinig aan de kant, dank zij zelfs de zonnigste le dagen De hoeveelheid neer- vriespunt slag was in Noord- en lantal zo- Zuid-Holland en in Zee bedroeg land over het algemeen i weinig boven nor- tien jaar is het aantal maal. somber, neerslag gev; len tegen 738 millim veelal ter normaal, het wi daar- droger dan in de i mede het vierde ach- gaande drie jaren. de trendmethode ingevoerd. de Minister-president Marijnen wenste alle Nederlanders In den vreemde een gezegend Nieuwjaar toe, hopend dat het contact met andersdenkenden van welke huidskleur ook ertoe mag bij dragen die realiteitszin te ontwikkelen waardoor ten langen leste een betere wereldorde mogelijk wordt, gegrond vest op de rechten van de mens, waar in vrede zal kunnen heersen. Verkiezingen bij grenswijziging gemeente onnodig De kiesraad meent, dat het in het al gemeen weinig zin heeft tussentijdse verkiezingen te houden in gemeenten waarvan de grenzen zijn gewijzigd. De raad deelt dit mee aan de minister van binnenlandse zaken in antwoord op diens verzoek om een advies over deze mate- Tot het houden van tussentijdse kiezingen zou wel kunnen worden beslo ten, zo luidt de conclusie van de kies raad uiteraard naast de gevallen, waar- in een nieuwe gemeente tot stand komt, indien de aantallen kiezers, die hun stem op de lijst van bepaalde politieke groeperingen uitbrengen, zich in een ge meente ten gevolge van de grenswijzi ging zodanig zullen wijzigen, dat, i aan te nemen valt, door het houden deze verkiezingen het politieke beeld van de raad van de bij de grenswij ziging betrokken gemeenten in belang rijke mate zal veranderen. Dit geldt dus zowel bij stijging als bij daling van het inwonertal. Om te kunnen constate ren, of aan het hier geformuleerde terium wordt voldaan, zal een pro se van de uitslag van eventueel n: grenswijziging te houden verkiezingen dienen te worden gemaakt, waarbij de uitslag van de laatstgehouden (gemeen- teraads) verkiezingen tot uitgangspunt, wordt genomen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Woudenberg, vak. J. C. Stelwagen: L. Kievit te Putten. Aangenomen naar Eibergen: J. Kok te Lutten. Bedankt voor Oosthem ca.: Ginkel te Uitwijk; voor Ooltgensplaal en voor Vriezenveen: B. M. Meindert te Waarder Z.H. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Amersfoort, vak. G. Veene- an: H. M. Dercksen te Rotterdam-Char- is en M. C. Kersten te Rotterdam- IJsselmonde. Beroepen te Lichtenvoorde: J. W. Bats, kand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Verscheidene Europese radiozenders hebben op Nieuwjaarsdag een Europese Nieuwjaarswens van minister J. Luns uitgezonden. De Nederlandse bewinds man, die sprak als voorzitter van het1 comité van ministers van de Raad van Europa, wenste de luisteraars een ge lukkig jaar in een broederlijker vere nigd Europa, verbonden met de grote democratieën aan de andere kant van de Atlantische Oceaan Minister Luns verklaarde, dat gelopen jaar altijd teleurstellend degenen die de leiding hebben Europese instellingen. Ondanks de be reikte resultaten heeft men altijd het gevoel dat het gewenste succes niet is bereikt. Dit ongeduld is een van de drijfkrachten van onze actie, zo zei hij. Hij voegde hieraan toe, dat het mi- nisterscomitè van de Raad van Europa dezer dagen een nieuwe fase is inge gaan. Bij het bespreken van de grote politieke problemen die de Euroi eenwording stelt, heeft het comité verantwoordelijkheid op zich genomen om in de toekomst de gids het Europa, dat op weg i: heid. Ets (van Rembrandt?) bij PTT spoorloos De Blerickse kunstenaar A. v. d. mist een ets welke hij door bemic ling van een Vpnlose accountant ter derzoek op echtheid heeft opgezonden naar het rijksprentenkabinet te Amster- De verzending vond aangetekend plaats via de posterijen; het bewijs verzenden is aanwezig, doch de ding is geheel spoorloos. De PTT heeft een onderzoek geopend. De ets is 17 x 13 cm groot en gesi gneerd met Rembrandt 1635; volgens de eigenaar heeft hij de ets gekocht toen hij in 1958 de in Italië woonachtige Haarlemse beeldhouwer Kees v. d. Berg bezocht. Samen met hem kocht hij de nu spoorloze ets van een conservator voor een bedrag van ruim honderd gul- „Ik twijfelde toen even aan de echt heid", aldus de heer v. d. Ven, „doch de conservator nam die twijfel hij me weg. Indien de ets inderdaad van Rem brandt is. dan kan ze wel twee drieduizend gulden waard zijn. Als niet echt is, dan handelt men in liaanse musea in vervalsingen en zal dit muisje nog wel een staart krij gen. De ets zal echter eerst op de proppen moeten komen." Titelreken in Engeland Van de ruim tweeduizend personen die voorkomen op de traditionele Britse nieuwjaarslijst van onderscheidingen is de voormalige conservatieve minister van onderwijs, baron Eccles Degene die de hoogste bevordering heeft gekregen, namelijk tot burggraaf Verder komt op n de lijst voor aa. de Britse ambassa- it deur in Djakarta. Andrew Gilchrist, wiens ambassade tijdens de relletji CHRIST. GEREF. KERKEN september jl. in brand gestoken werd die tot knight is verheven. Twee Westindische premiers, sir Alex ander Bustamente van Jamaica en dr. Eric Williams van Trinidad en Tobago zijn tot lid van de „privy council" (raadscollege voor de Britse Kroon) be noemd. De Westindische cricketspeler Frank Worrel is knight geworden, de 69-jarige krantenmagnaat van Canadese afkomst Roy Thomson, zoon van een kapper, die een kranten-, radio- en tele visie-concern van naar schatting meer dan tweehonderdmiljoen gulden heeft op gebouwd, is nu baron. De 59-jarige ge leerde sir Solly Zuckerman, die bij de jongste kernstopbesprekingen als advi seur optrad, is knight commander of the bath geworden en de 31-jarige bal letdanser David Blair, die dikwijls met dame Margot Fonteyn optreedt, werd commandeur in de orde van het Brits Imperium. Paulus schrijft het aan de Philippenzen en het is een prachtig woord om het nieuwe jaar mee te beginnen: „Vergetende het geen achter mij ligtWillen wij werkelijk Gods hulp ervaren in het komende jaar dan zijn er bepaalde dingen die wij beslist zullen moeten vergeten. Het belangrijkste is wel onze zonden uit het verleden. De duivel wil ze ons steeds weer voor de geest brengen. Zo sterk zelfs dat Luther op een ge geven ogenblik de inktpot heeft opgenomen en deze hem in het gelaat heeft geslingerd. Hij wilde niet herinnerd worden. Het klinkt wat vreemd, maar het is zo: Wij mogen onze zonden vergeten omdat God ze Zelf vergeten heeft. Daarom kan de psalmist zingen: Zover het oosten is van het westen, zover doet hij onze overtredingen van ons." Wie blijft tobben over zijn zonden zegt als het ware tegen God dat God hem niet goed vergeven heeft. Zo tobben is zonde en juist deze zonde scheidt ons van God als welhaast geen andere. Wie niet gelooft in de vergeving, kan niet ervaren dat God ons Zijn kracht wil operv- baren, dat Hij ons wil helpen. God doet ons niet naar onze zonden. Hij maakt een nieuw begin met ons. In die zekerheid mogen we dit nieuwe jaar binnentreden. Antivoord aan onze tijd (I) (Van een onzer redacteuren) Op tal van bijeenkomsten van christelijke organisaties wordt weer gesproken over de vraag welke betekenis de Heilige Schrift heeft voor ons practisch hande len op maatschappelijk terrein. Daartoe bestaat ook alle reden, want en dit is niet minder dan een crisisverschijnsel zeer ve len tasten op dit punt in het duis ter. In gemeenschap met het be lijden der vaderen erkennen zij volmondig Christus' koningschap op alle terreinen des levens en twijfelen zij er niet aan, dat de bijbelse openbaring haar licht laat schijnen over alle menselijke ver houdingen. Alleen: zij zien dat licht op hun pad niet meer of nog maar flauwtjes. Vroeger was het allemaal helder(der); »t was de tijd van de beginselen en in de afgeleide beginselen, die pas aar waren voor de meest uiteenlopen- zaken en situaties. Sindsdien is ech- kOSRAM Valse biljetten in Sluis In het politiebureau van het Zeeuws- Vlaamse plaatsje Sluis liggen momen tcel drie valse biljetten van duizend Belgische franken, die naar men ver moedt afkomstig zijn van de valse mun tersbende uit België, waarvan tien le- Officieus is in Rome verklaard door zegslieden van het Vaticaan, dat paus Paulus patriarch Athena- goras tweemaal zal ontmoeten. De ontmoeting zal plaats vinden op de Olijfberg in wat tegenwoordig aan geduid wordt als de hof van Geth- semane. De eerste ontmoeting zal plaatsvinden op zondagavond, de tweede op maandag. huidige regering is weer tot het spronkelijke starre standpunt terugge keerd, dat buiten de trend om niets kan gebeuren. De heer Lootsma noem de dit onaanvaardbaar, want de onder wijzers Zijn los van de verhogingen op grond van de trend achterop geraakt bij de ambtenaren. De heer Lootsma. die het onverstan dig vond mee te doen aan de negatieve pleitte in^ij^opemngs^ede3 voorts iro^stanUrmn'efH'heeft ^e/^^nirhten Idat God de heersers van ue voor de positie vin de openbare school. SiJ ff .0!* bij hun pogingen een Hij hoopte dat de regering de oplos- J"e'1 ,b<:jnfnfh'dig en vreedzaam bestel te sing in de wettelijke verhouding tussen ~1 -Unlit«Grinden Olyfberg hyken, de haat te verminderen en de ontstond openbare en bijzondere school zal zoe-jzai Piaais vinaen. i vriendschap tussen de landen te vergro- bed. Zij hadden de nachtmis ken in de geest, zoals de N.O.V. heeft i In zyn nieuwjaarstoespraak tot onge-1 ten totdat het woord van Israels profeten j fort bezocht. bepleit en de commissie-De Roos aan-j yeer^30.000 mensen op^het plein voor de zal zijn waar gemaakt; „Zij zullen hun| De heer Kooien liep brandwonden op naar zijn mening zijn reis naar Palestina en het concilie de twee belangrijkste feiten van dit komend jaar zullen zijn. Hij zei niet in zoveel woorden dat het concilie misschien dit jaar beëindigd zal kunnen worden, maar noemde de ko mende zitting van september tot novem ber beslist met de laatste. De Joodse opperrabbijn Jitzjak Nissim, die de paus niet zal verwelkomen als hij Israël binnenkomt, heeft wel een wel komstgroet gericht tot de rooms-katho- lieke primaat. Hij zei: „De dreiging van een oorlog die gevoerd zal worden met moderne wetenschappelijke methoden noodzaakt ons het gebed te versterken. den zich sinds gisteren In arrest bevin- ïn. In het by de Belgische grens gelegen Sluis zit het een en ander niet zo ple zierig bij het geld ontvangende deel van de bevolking. De middenstanders in Sluis tellen wellicht tien keer zoveel Belgen als Nederanders onder hun klan ten. De drie gevonden bankbiljetten, waarvan de valsheid nog niet offlcigel is vastgesteld, werden door mensen van de Boerenleenbank te Sluis naar de po litie gebracht. Na een oproep door de gemeente zijn alle Sluizenaars haastig hun bankbiljetten van duizend franken gaan controleren. Verwacht wordt, dat nog wel enkele valse biljetten onderscheiden van de normale. De druk is van voren veel donkerder, van ach teren lichter dan normaal, terwijl het watermerk slechts zeer moeilijk is te onderscheiden. De briefjes, die in Sluis bij de politie zijn gebracht, dragen alle hetzelfde nummer en dezelfde datum. 6764 m 822. Over de da tum kon dé politie nog geen mededeling Vader redt dochter uit brandend huis Bij een felle brand in café „Het Wit te Huis" in Montford <L.) heeft de be woner de heer M. Kooien gistermorgen een van zijn jonge dochters met gevaar in veiligheid gebracht. De familie man, vrouw en vier kinderen moest in nachtgewaad de straat op. De brandweer kon het leven redden van een inwonende bediende, die via een ladder uit ziin brandende kamer werd gehaald. Het café volledig uit, niets worden gered. De brandweer ereld zal moedt dat het vuur is ontstaan door rechtvaar-«en fout in de oliestookinstallatie. Toen de brand omstreeks half negen de gehele famüie nog op vaardbaar heeft genoemd. Ongelijkheid Dat betekent dat de bijzondere school wat betreft de mogelijkheid tot bet stichten van scholen geen voorsprong krijgt op de openbare scholen. Er is volgens de N.O.V. maar één oplossing om de ongelijkheid zoal niet geheel weg t- nemen dan toch tot de kleinste pro-1 porties terug te brengen, nl. door het voor de bijzondere school moeilijk im ken van de In de mammoetwet gebi den mogelijkheden tot het stichten va scholen. Fonds voor weduwe van politieman bijna half miljoen De politie van Dallas heeft gisteren meegedeeld dat het fonds voor de we duwe van de politieman J. D. Tippit in de 39 dagen na zijn moord op 22 no vember is aangegroeid tot 464.937 dol lar ibijna 1,7 miljoen gulden). Tippit werd doodgeschoten toen hij een man wilde arresteren voor onder vraging inzake de moord op president Kennedy. Lee Harvev Oswald werd in staat van beschuldiging gesteld, zowel voor de moord op Kennedy als die op Tippit. Het fonds zal waarschijnlijk nog ver der groeien. De politie moet nog viif en een halve zak post voor de weduw< doorwerken. i hoofd en handen. ter de bescheidenheid op dit punt een der grootste deugden geworden; tal van beginselen moesten als onhoudbaar over» boord worden gezet en het werd een slogan, dat de bijbel geen politiek of sociaal-economisch handboek is. Maar hoe functioneert het Woord van God dan wel in ons politiek en maatschappelijk werkzaam-zijn? Het is deze vraag, die velen zo bescheiden maakt, dat zij hun mond nog maar nauwelijks durven open te doen. Een hernieuwde principiële bezinning is dan ook dringend gebo- Gezien tegen deze achtergrond jui chen we het zeer toe, dat het christe lijk werkliedenverbond „Patrimonium" een uitvoerige studie het licht heeft doen zien, die een principiel antwoord op de vragen van deze tijd wil zijn. „Patri monium was daarvoor de aangewezen organisatie. Na te zijn overvleugeld door de christelijke vakbeweging is zij meer en meer een bezinnings- en voorlich tingsorganisatie geworden. Zij staat bui ten het strijdgewoel in de Stichting van de Arbeid, waardoor zij zou men zeg gen in alle rust en objectiviteit de vraagstukken kan beschouwen. Ontwerp-program In het verleden heeft „Patrimonium" met zijn sociaal-politieke programma's grote invloed uitgeoefend en dit is een reden te meer om ernstig te luisteren, wanneer een commissie na drie jaar stu die een werkstuk van 340 bladzijden op tafel legt. Deze studie wil niet minder zijn dan een eigentijds ontwerp-program voor de christelijk-sociale arbeid. He laas is niet gepubliceerd wie de sa menstellers zijn, zodat men maar moet raden met wie men precies discussieert wanneer men „Antwoord aan deze tijd" bespreekt. Het geschrift heeft tot nog toe geen beste pers gehad. De christen-socialist mr. dr. A. A. van Rhijn vindt dat het in de prullemand thuishoort en de C.N.V.-secretaris dr. W. Albeda is het er met zichzelf nog niet over eens of hij het door Wever uitgegeven boek nu schaterend moet wegwerpen of dat hij er in stilte over moet gaan zitten treu ren. Hij neigde tot het laatste, maar heeft intussen geen van beiden gedaan. Tn „Hervormd Nederland" heeft hij verontwaardigd geprotesteerd en opge merkt, dat het geschrijf van „Patrimo nium" niet boven het peil van de ge middelde borrelpraat uitkomt. Deze be oordeling moet een gevolg zijn van het feit, dat men dr. Albeda maar zelden aan de borreltafel aantreft. Hij moet van ons aannemen al behoren ook wij niet tot de stamgasten dat ter Elaatse lang niet die kennis van de bij- el van sociaal-economische vraagstuk ken wordt aangetroffen als de .Patri- monium"-publicisten aan de dag leggen. En nog minder van de ernst, die zij ermee maken. Daarom verdienen zij een wel willend oor, al geven we toe dat „Pa trimonium" het ook ons soms moeilijk maakt. Men vindt in het boek uitingen grote levensernst en van een diep bijbels geloof, maar herhaaldelijk wordt ook getroffen door oppervlakkighe- en wat erger is door laat dunkende uitlatingen, die doen denken aan ,.Burgerrecht"-sneren. In vijf arti kelen willen we „Antwoord aan deze een beschouwing onderwer- Generaal v. d. Veen nu in functie De legervoorlichtingsdienst heeft nu officieel meegedeeld, dat bij KB van 13 december 1963 met ingang van 1 janua ri 1964, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol is ontheven van zijn functie van chef van de generale staf, tevens bevelhebber der landstrijdkrach ten, luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake, van de generale staf. In het KB wordt gesproken over „bijzondere dankzegging voor de door hem als zoda nig aan ons en aan den lande bewezen uitnemende diensten". Bij hetzelfde KB is luitenant-generaal an der Veen eervol ontheven van zijn functie van commandant van het le le gerkorps en benoemd tot chef van de generale staf, tevens bevelhebber der landstrijdkrachten. Vraag: Onze schoonmoeder is over- kan men met een opzegtermijn va; leden en het huis, dat zij bewoonde, een kalenderweek volstaan, is geheel leeggekomen. Na een week Vraag: Ik heb het begin 1963 eei zijn de sleutels bij de huiseigenaar in- ingedeukt casco van een motorbootj' geleverd en tot die tijd is door ons de op de kop getikt. Zes meter lang huur nog betaald. Wij hebben in die 1,9 de. Voor de overige belastingen i„ de boot van geen belang. - Vraag: Wat is het verschil tussen breed. Ik heb het geluk gehad elektrisch, elektronisch en elektrosta- gewone opzegging met een maand Mijn w opzegtermijn. Het huurcontract voor- hebben net zo lang gesleuteld ziet niet in het geval van overlijden, timmerd en geverfd dat Zijn de erfgenamen nu verplicht de vijfhonderd gulden een aardig week- overblijvende drie weken huur te be- endbootje hebbc »»-•--• talen zonder dat zij de sleutels Brieven, die niet z(Jn voorzien van naam en adres, kunnen niet In behandeling worden genomen Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen, die niet onderling met eikaar in verband staan, moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld Per brief dient een galden aan post zegels te worden Ingesloten. het verschil tus- Antwoord: Dood breekt geen huur De verplichtingen uit de huurovereen komst lopen door ten laste van de na latenschap. De erfgenamen zijn hier aan gebonden tenzij zij de nalaten schap niet aanvaarden Uit de brief dé"boot" nu niet"meer voor*5Ö0 gulden gewone ZOu kwijt willen. Bedraagt nu die be lasting veel of is het niet veel. tisch. Er zijn namelijk elektrische i gels en elektronische orgels, en sinds goede kennissen enige tijd is er in Nederland ook een elektrostatisch orgel op de markt. Vanwege mijn vak kom ik met deze ln het kort kan vu»- mafrDhPt°?« mli ;!?„iisen beide w°orden het beste for ulie- du'deU)k wat het ren zoals de Winkler Prins het doet: ik graag weten De elektrotechniek houdt zich bezig nna re met aan materie gebonden -lektronen, Vn a. - de elektronica met vrije elektronen. jacht En is net ook i waar dat deze soort Elektrostatisch is betrekkir hebben uge op de elektrostatica, d.i. de leer van de elektrische ladingen in rust, omvat- elektriciteit ben ik) kan vraag: Is rhijn rijkdom in de zin van de wet, zodat ook de stroom genezend werkt boot als zij geheel klaar is, moet den opgegeven voor de belasting' •naken wij op dat het hier maandhuur betreft. In dit geval is een opzegtermijn van een volle kalen dermaand vereist. Men zou dus de Antwoord: Voor de inkomstenbelas sleutels tot het einde van de ma -d ting is uw boot van geen belang, wanl inkomsten. valt zij onder afdeling schuitje" - et elektriciteit veroorzaakt, met"êlektrici- door wrijving en ïndïirtie en He eiek motoraandrijving. U begrijpt, dat ik teit werkend, door middel va elektri- trische ontlading v?»^°^„ueWo°ien» ^voorgebracht. Hoogfrequente 'stromen zijn wissel- Elektronisch is betrekking 1 ebbende stromen, waarvan het aantal perioden op. werkende door of met elektronen, boven de 100.000 per seco 'e ^et De- ,arbU gebruik gemaakt wordt _van ze stromen worden in de geneeskunde geen bron kunnen houden en het huis blijven ge- w bruiken. doch dit heeft weinig zin. Was mag dus ook de kosten niët aftrekkeir |het daarentegen een weekhuur, dan Valt u in de vermogensbelasting, golven of strale.i van elektronen. Elek- onder "meer gebruikt bii de°~diathërmië Tl hp°re'LevSK® efew"^^ (letterlijk doorwarming) of vel^r- U bare hoe\eelheid elektricitc.t. :en der ming ook van diener releoen oeHeei. dragers van atoom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2