Opnieuw 600 bouwvakkers vrijstelling Ook consument heeft taak bij prijzenslag in 1964 Economie en Financiën Roemers niet pessimistisch Vloot bleef binnen Makarios Rotje ontploft in mond van Theo Eerdmans Geest van saamhorigheid moet in KLM hersteld In één jaar bijna 20 pet meer auto's Staatsmijnen bouwen voort Effectenbeurs tevreden _,oor morgen. v Van Ede van der Pais (80 jaar) overleden Veldslag Theemarkt gezond Geldmarkt iets ruimer Stamil bestaat zestig jaar Franse werven bouwen voor v. Ommeren hoi tgmtfchepeh NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 JANUARI 1964 „Wij staan aan het begin van de grootste loonoperatie van na de oor log", aldus drs. D. Roemers, voorzit ter van het NW in zijn Nieuwjaars toespraak voor de radio. „Wat kun nen, wat zullen de gevolgen zijn? Kan Bruintje dit trekken?" De werkgelegenheid is de eerste zorg. Voor 1964 lijken de vooruit zichten niet ongunstig. De spanning op de arbeidsmarkt zal niet of genoeg niet afnemen: daar staat het bouwbeleid van minister Bogaers borg voor, aldus de heer Roemers. De belangrijkste vraag daarna wat blijft er van die tien procent over na aftrek van prijsverhogingen? „Minister Witteveen eist een deel die loonsverhoging op. dat kan niet ders. Hy moet de ambtenaren meer talen, bepaalde prijsaanpassingen zyn onvermüdelijk. Dat wisten we bij voor baat Niet iedere bedrijfstak kan deze zware last dragen. Maar wel moet vast staan, dat de operatie moet leiden tot een wezenlyke verbetering van (Vervolg van pagina 1) Van de zijde van de Katwijkse reders vernemen wij, dat zij van oordeel zijn, dat het al of niet aan de conferentietafel zitten van deze bond geen zaak is die onder hun beslissingsbevoegdheid valt. De werkgevers maken immers niet uit met welke vertegenwoor digers van de werknemers zij onderhandelen. Dat is een zaak van de werknemers zelf. Volgens de reders moet de Bond zich dan ook richten tot de andere organi saties van werknemers. Wanneer die bereid zijn de Bond voor Zee varenden te erkennen, dan hebben de reders niet het recht deze bond uit te sluiten. Alles hangt dus volgens onze zegsman af van de erkende organisaties. In het begin van de imiddag stond nog niet vast. of alle trawlers en loggers ook werkelijk zouden binnen blijven. Er was een vergadering van O.VjB.-leden begon nen waar een beslissing zou worden ge nomen. Tot op dat ogenblik hadden nog geen grote schepen zee gekozen. Wel is een aantal kotters naar zee gegaan, waar van de bemanningen niet te klagen heb- bben over de arbeidsvoorwaarden. Een woordvoerder van de WJron zei dat men de opvarenden van deze maatschappij zelfs meer betaald, dan het O.V.B. eist. (Vervolg van pagina 1) Toestand Nadat door uitwisseling van (alle) gevangenen de situatie rondom de jaarwisseling zich iets scheen te ont spannen, kreeg de haat tussen Grieken en Turken op het eiland nieuw voed sel. Gisteren deden Turkse Cyprioten een aanval op een Grieks klooster, ongeveer 40 km ten zuidwesten van Nicosia. Drie monniken werden daar bij gedood. Grieks Cypriotische politie legde een oordon om het klooster, terwijl de heu vels in de omgeving door bewapende Cyprioten van Griekse afkomst werden doorzocht. Intussen patrouilleerden zwaar bewapende Britse militairen door de verlaten straten van de hoofdstad Nico sia. Er zyn nog meer Britse troepen uit Engeland onderweg naar Cyprus om de controle op naleving van het bestand mogeiyk te maken. Conferentie Duncan Sandys, de Britse voor gemenebestzaken, vertoeft nog altijd op Cyprus. Hy beraadslaagde enkele malen met president Makarios. In Londen verluidt, dat waarschijnlijk binnen enkele weken een conferentie over Cyprus zal worden belegd tussen de in de kwestie betrokken partijen Hieraan zouden deelnemen: Engeland. Griekenland, Turkije en vertegen woordigers zowel van de Griekse als van de Turkse bevolkingsgroepen op het eiland- levenspeil van de Nederlandse werkne mers. De vakbeweging kan maar weinig invloed oefenen op de prijsvorming. Als de ondernemers zich niet de nodige be perking opleggen zal er van het akkoord weinig terecht komen. De regering heeft in dit verband natuurlijk ook een taak. Zy moet misbruik van de omstandighe den met vaste hand aanpakken. Zy moet vooral waken tegen prijsverhogingen in de sector van de eerste levensbehoeften. Ook de consument kan echter veel doen. „Hij moet niet in paniek raken bij prijsverhogingen.'' De heer Roemers zei verder dat de consument in de eerste plaats prysbewust moet handelen. „Hij moet zich organiseren. Hy moet met anderen als groep tegenover de produ- centengroep staan." ,,En als het allemaal niet helpt, als de prijsverhogingen de loonsverhogingen gaan evenaren, zelfs gaan overtreffen? Dan zal de vakbeweging looneisen stel len. Wat dacht men dan?, zo vroeg de voorzitter van het NW. Hij merkte verder op dat het uiterst naïef zou zijn te constateren dat de vakbeweging nu gelooft dat zy met deze loonoperatie de maatschappij we- zcn'ijk heeft verbeterd. Daar is meer voor nodig. Zelden was de samenwer king tussen de drie vakcentrales zo nauw als in het laatste kwartaal. „Ik hoop dat dit zo zal blijven. Ik geloof niet aan een fusie. Ik geloof wel aan een gemeenschappelijke aanpak van vele problemen," aldus de voorzitter van het NW, de heer D. Roemers. Merkwaardig ongeluk in R'dam TAE Amsterdamse journalist Theo M. Eerdmans is in Rotterdam een heel merkwaardig ongeluk overkomen. De bekende tv-quizmaster die chef van de Amsterdamse stadsredactie van het Vrije Volk is, vierde de jaar wisseling met zijn familie bij zijn der in de Biiderdijkstraat in de Rot terdamse wijk Spangen, aldus het Vrije Volk. Om een uur of half een was hij met de meeste buurtgenoten op straat, waar veel vuurwerk werd ontstoken. Een weggegooid rotje kwam daar pre cies in de mond van Eerdmans te recht en ontplofte. „Zij hebben my verteld, dat het kans van een op 10.000 is dat zoiets ge beurt", vertelde Eerdmans, die ir Dykzigt-ziekenhuis in de Maasstad moest worden opgenomen, omdat het ontplof fende vuurwerk in zijn mond nogal ernstige verwondingen aanrichtte. Eerd- Ministerie van defensie Ook aan 600 dienstplichtige bouw vakarbeiders van de lichting 1964, die in de eerste maanden van 1964 in wer kelijke dienst zouden komen, heeft de minister van defensie vrijstelling van militaire dienst verleend. In oktober 1963 was reeds bepaald, dat vry stelling kon worden verleend maximaal 1800 bouwvakarbeiders v£ lichting 1965, die in de loop van voor eerste oefening zouden worden op geroepen. De nu te verlenen 600 vry stel lingen voor nog niet opgekomen bouw vakkers van de lichting 1964 komen, bo rn dit aantal van 1800. Bouwvakkers van de lichting 1964 die reeds voor eerste oefening in dienst zyn, kunnen niet voor deze vrystelling in aanmerking komen. Evenmin zij, die we gens uitstel van eerste oefening of om andere reden buiten tegenwoordigheid zijn ingeiyfd en in de loop van 1964 voor eerste oefening zullen opkomen. Ook nu zal de vrystelling aanvankelijk tydeiyk voor twee jaar worden verleend. De regering van Maleisië heeft in een telegram aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, geprotes teerd tegen de reeds gemelde aanval van Indonesiërs op een voorpost, waarbij 8 militairen en een burger het leven ver- Plesman herdacht door lt.-gen. Schaper Tijdens de plechtigheden naar aanlei ding van de dood van de grondlegger van de KLM, dr. Albert Plesman tien jaar geleden, hield lt.-gen. H. Schaper als voorzitter van de KNVvL zaterdag in de kantine van het hoofdgebouw herdenkingsrede. In zyn rede getuigde lt.-gen- Schaper van zyn grote waardering voor alles wat deze pionier, die een der groten in onze geschiedenis mag worden genoemd tijdens zijn leven voor de KLM en daardoor ook voor Nederland heeft ge daan. Nadat hy Plesman's activiteiten in grote lijnen had geschetst zei gene raal Schaper: „Juist het geloof in eigen kunnen, dit Plesman zijn ondergeschik ten bybracht was er de oorzaak van dat deze maatschappy tot boven het we reldgemiddelde werd uitgetild. Ik meen oprecht dat de terugkeer van dat zelfde geloof de eerste voorwaarde is voor het herstel van de KLM nu. Inderdaad zyn de omstandigheden in de wereldlucht vaart veranderd, en zeker niet ten gun ste van de KLM. Maar ook in deze nieuwe constellatie moet en zal het mo gelijk zijn, dat Nederland een plaats in de wereldluchitvaart blijft innemen, zy het dan in naar verhouding bescheide ner dimensies. vóór alles saamhorigheid, de team-spirit, het on derling vertrouwen verticaal en hori zontaal wordt hersteld. Alle andere maatregelen, hoe noodzakelijk ook, zul len dan pas zin hebben. Het streven hiernaar is de KLM aan zijn grote pio nier, aan die grote mens die Albert Plesman was, eenvoudig verplicht". In de karatine waren onder meer wezig, de weduwe van dr. Plesman. vrouw S- J. Plesman van Eyk, de heer en mevrouw A. Plesman, de heer W. A. Steensta-Toussaint, ir. H Alb^rda als president-directeur van de KLM, oud minister van verkeer en waterstaat Al- gera, de wethouder van economische zaken, mr. M. van Reenen, de oud-t zi-trter van de KNVvL, dr. C. Kolff, de oud-directeur-generaal van de PTT, dr. ir. M. H. Damme, de oud-president directeur, lt.-gen. I. Aler, de vlagofficier van de marine-luchtvaartdienst, schout- by-nacht J. den Hollander, generaal W. C. J. Versteegh en jhr- P. L. van den Berck van Heemstede, ere-lid der KNVvL. Na de rede van generaal Schaper ging het gehele gezelschap naar standbeeld van dr. Plesman nabij de Wlttebrug, waar achter het beeld een vlag halfstok hing en een groep van de Jepgd Luchtvaart Brigade in de houding stond. Hier legde generaal Schaper een mans' gezicht is sterk gezwollen en ver. moedelijk heeft hij ook een lichte her senschudding. Volgens het Vrije Volk kreeg hy vi« een verpleegster al een briefje van eer collega-journalist, die in de kamer naast die van hem op de zevende verdieping van Dykzigt wordt verpleegd. Daar ligt oud-Vrije Volk-redacteur Wilem Zuur bier, na een operatie aan zyn knie. Op 1 augustus 1963 was het aantal per sonenauto's in ons land 866.500, dat be tekent ten opzichte van 1 augustus 1962 een stijging met 19 "It, zo blykt uit voor lopige cyfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal bedryfsauto's bedroeg op 1 augustus jl. 204.000 (styging 6,5 ®/o) terwijl het aantal motorrywielen er scooters met 4®/# daalde tot 159.000. Het totale Nederlandse motorrytuigen- park omvatte op 1 augustus 1963 1.230.000 voertuigen. Ruime orders Holec De Holec (Hazemeyer-Heemaf) meldt dat er geen aanleiding is de in de jaar verslagen uitgesproken verwachtingen te herzien. Uitspraken over het dividend zyn in de regel niet eerder dan in maart mogelijk. De bezetting was ook bij Smit Slikkerveer het gehele jaar bevredigend, doch de moeilijkheden bij de personeels voorziening bleven groot. Vele en be langrijke opdrachten werden geboekt en de orderstand is hoger dan een jaar te voren zodat men weder op een goede bezetting mag rekenen, doch het valt nog niet te zeggen in hoeverre men de krasse stijging van de kosten kan goed maken. Pier trok in 1963 minder bezoekers De Pier in Scheveningen trok het afgelopen jaar 1.324.000 bezoekers, ruim 340.000 minder dan in 1962. Sinds de opening in mei 1961 hebben nu vUf en een kwart miljoen mensen de Pier bezocht. Het eerste jaar kwamen twee en een kwart miljoen mensen kennis maken met de nieuwe aanwinst van de boule- Het teruglopen van het aantal bezoe kers van 1962 op 1963 schrijft de Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen toe aan het bijzonder slechte weer in de zomermaanden. Het winterbezoek vrijwel onveranderd. Ook in 1962 was het overigens bij voortduring te koud oor de tyd van het jaar. By de opzet van de Pier werd be- ijferd, dat in jaren met normaal goe- e zomers gerekend kon worden op ongeveer anderhalf miljoen bezoekers Dit cijfer werd in het eerste jaar be langrijk overschreden. Ook 1962 vol deed nog aan deze prognose. 1963 bleef er dus door het bijzonder slechte weer bijna 180.000 onder. De Nederlandsche Middenstandsbank meldt een bevredigende gang van zaken 1963 en verwacht hoger winst Voor gesteld zal worden 8 (vorig jaar 8) dividend. De StaatsmUnen bouwen te Geleen vlak bij de ureumfabriek een melamine- fabrlek, de eerste op basis van ureum in Europa, volgens eigen procédé, die in 1966 moet gereed komen en 10 000 ton jaarcapaciteit zal hebben. Bij de bereiding valt een belangryk deel van het ureum weer in ammoniak en koolzuur uiteen, waaruit de ureumfabriek weer ureum kan bereiden. Met melamine voltooien de Staatsmij<nen hun reeks grondstoffen voor thermohardende kunst stoffen. Melamine geeft namelijk aan kunsthars een grote bestendigheid tegen water en hitte en vastheid tegen krassen. Veelal geeft men tafels, wanden en kas ten van horecabedrijven, laboratoria, zie kenhuizen, keukeninrichtingen, schepen een oppervlaktelaag van melaminelars. Ook is melamine grondstof voor lak- harsen. voor auto's, koelkasten, enz. Ook is het grondstof voor perspoeders, voor fabricage van serviesgoed, luxe-arma turen en isolatie. Het dient ter bescher ming van impregneermiddelen voor de textiel- en papierindustrie, en voor be reiding van hoogwaardige watervaste lijmen, o.a. voor scheepsbouw. Men mag op een belangrijke groei in het gebruik rekenen. Op het terrein van het polychemlebe- drijf te Beek zal een tweede kraakinstal latie met verdubbelde capaciteit verrij zen voor winning van etheen uit lichte benzine teneinde de polyethyleenproduk- Ue uit te breiden tot 60000 ton boge-druk- polyetheen in 1966. Het verbruik van deze stof neemt jaar- lyks met 25% toe en net gebruik van polyetheen by de plasticproduktie is toe genomen van 12®/. in 1957 tot 20% 1962 bij een verdubbeling van de plas ticproduktie. President-directeur drs. A. C. J. Rot tier verwacht voor 1963 betere uitkomsten der StaatsmUnen dan ln 1962, waartoe alle afdelingen bUdroegen. De verliezen by vaste brandstoffen zyn ondanks de kostenstijging gestabiliseerd, al zyn de moeilijkheden nog vermeer derd. Over de toekomst der kolenmy nen kan men nog minder zeggen dan vroeger. Men staat aan de vooravond van beslissende operaties. Desniettemin heeft hy volop vertrouwen, al zal dit extra inspanning vergen. De chemische sector is gunstiger. De grondstoffenbasis is ge wijzigd en versterkt, de capaciteit wordt fors uitgebreid en nieuwe mogelijkheden worden ontwikkeld. De mijnproduktie is 7 miljoen ton, de produktiviteit is op nieuw gestegen, soms zelfs belangrijk. Drie kwart van de kolenwinning en van het drijven van gangen geschiedt auto matisch. De uitvoer bedraagt f300 min. De verkoop van kennis komt op gang. Deskundigen geven advies in het buiten land en verruimen daarmee tevens het gezichtsveld. V erkoopbureau Stork Stork te Hengelo en Werkspoor zul len in het eerste halfjaar een centraal verkoopbureau voor grote dieselmotoren te Utrecht oprichten. De orderstand is in omvang zeer bevredigend en het bedrag aan in 1963 ontvangen bestel lingen overschrijdt verre de norm, doch is niet goed over alle afdelingen verdeeld. Sommige zijn goed bezet, andere hebben gebrek aan werk, voor al die van grote dieselmotorenfabrieken en ook suikerfabrieken. Men wil zich hierby aanpassen door overplaatsingen en groter aandacht voor verkoop. Het beursjaar 1963 verdient een zeven op zyn rapport aldus mr. U. J. N. de Graaff directeur van de Vereniging voor den effectenhandel, in de radio-uitzen ding Beursplein 5. Het koersindexcyfer steeg van 346 tot 391,5 De omzet van obligaties en pandbrieven bleef vrijwel gelyk op rui. een miljard, die van aan delen steeg tot nominaal ƒ830 miljoen, werkelyke waarde tot ƒ3 a 4 miljard die in certificaten en aandelen zon der nominale waarde was eveneens gro ter. De aandelenemissies beliepen 70 miljoen, maar het totale nominale be drag aan nieuw in notering opgenomen aandelen was door agio-uitkeringen, aandelendividenden en fusies byna een half miljard, ongerekend de fondsen die certificaatvorm op de beurs kwamen zoals o.a. van enige grote levensverzeke- ringmaatschappyen. Verschillende fond met buitenlands karakter werden toegelaten. De concentratie van het Nederlandse bedrijfsleven werd nog sterker in de strijd met buitenlandse mededingers. Opvallend waren de gebeurtenissen in onroerend goed en de groei van beleg- gingsmaatschappyen en fondsen. Er is hoop op belangryke uitbreiding van de betrekkingen met Indonesië. Belangen van werkgevers en -nemers lopen wijdig. Het is te hopen dat zy er in slagen op grond van zelfbeheersing, ge zond verstand en economisch inzicht de juiste maatregelen te treffen o welvaartspeil te handhaven. De lykheden van het bedryfsleven zyn misschien een prikkel tot buitengewone prestaties, aldus spreker. Northwestern and Pacific wijzigt statuten De Northwestern and Pacific Hypo theekbank heeft over 1952/63 f 290.339 (vorig jaar 375.889) winst geboekt Reeds voorgesteld is 8,7 (10)% dividend. Hou ders van bewijzen van deelgereohtigheid ontvangen f 3,97 (5,59). De tweede Nw. nad Pac. Hypotheekbank boekte f 246.153 (224.750) winst en stelde 11% (10%)% di vidend voor. Verdere plaatsing i pandbrieven in dollars is niet gelukt het werkkapitaal is door uitloting ver minderd. De directie biyft zoeken naai nieuwe middelen en tracht nieuwe werk. zaamlheden te vinden. De gang van za ken in het nieuwe boekjaar is bevredi gend. Op 16 janiuari zal aan aandeelhou ders een statutenwyziging worden voor gelegd om de wettelijk toegelaten in- koop van volgestorte eigen aandelen mo- gelijk te maken en de nomenclatuur te moderniseren. Het komt nu ook de di rectie gewenst voor de reservekas in hy potheken te beleggen. Het totaal uit te geven bedrag aan pandbrieven mag voortaan niet meer zUn dan 15 maal het geplaatste kapitaal en de algemene serve tezamen en deze verhoging van het plafond dient om meer ruimte te krijgen voor onderhandse geldleningen. Het Amerikaanse nationaal produkt is volgens de minister van handel Luther Hodges in 1963 met 3,8toegenomen. Frlesch-Groningsche Hypotheekbank geeft 5 pet pandbrieven serie F 1000 100 pet uit. VISSERIJ* ETN MAKKTNEEUWS Visserij KATW4JK AAN ZEE. 2 januari Aan de afslag: KW 42-370 kantjes. Prijs: steur- haring 33—35. IJMUIDEN. 31 december Prijzen per kg: gr tong 7.02—6.88, grm tong 5.67—5J0. kim tong 6.64—6.54. kl tong I 8.59—8.35. II IJMUIDEN, 2 januari Prijzen per kg heilbot 4 20, gr tong 7.50—6.85. grm tong 5.70 —5.48, kim tong 6.79—5.98, tong I 7.99—7.37, H 6.51—6.01, tarbot I 5.10—1.60; per 50 kg: gr schol 47. grm schol 49, kl schol II 5637. verse haring 4632. gr schelvis 108, grm schelvis 110, kim schelvis 96, kl schelvis I 88. II 48—37, wijting 46—28. kl gul 54. haai 28; per 125 kg: gr kabeljauw 616—336. Aanvoer 1350 kisten. SCHEVENINGEN. 2 Januari Visserijbe- richt. Totaal aan de markt; 380 kg tong e tarbot. 20 kisten schol, 1200 kantjes haring. SCHEVENINGEN. 2 januari Visserijbe- per kg: gr tong 7, grm tong 6.16—6J20. kim tong 6.80. tong I 7.50, II 6.60, tarbot I 4.50. H 3.50. III 3. IV 2.20. griet I 2.70, II 2; per 40 kg: grm 6chol 31—38, middel schol 48. kl schol 50. Aanvoer gezouten haring: 1200 Notering per kaantje: steurharing —42^ Verwachte 3Iarkten lopers 100—130. Handel kalm. linie rustig. Kaasmarkt. Aan- J2 partMen. Eerster" - 2.58—2. Handel kali BARNEVELD, 2 januari Coöp. Veluwse Eicrveüing Ede. Weekaanvoer ca. 1.400.000 stuks, waarvan 777.570 in veiling werden gram 8.40—9.19. 58-63 gram 9.23—10.63. 63-68 gram 11.04—12.57 BARNEVELD. 2 Januari ElerveOlng SBE Aanvoer 279.938 stuks, handel rustig. Prij zen (ln guldens per 100 stuks): 36-38 gram 6 02—6.42, 56-64 gram 8.91—11 32, 64-72 gi 58-67 gram 9.! In de afgelopen nacht is op tachtigja rige leeftijd overleden de heer H. Ch. E. Ede van der Pais, oud-directeur- generaal van de ryksluchtvaartdienst, de tweede wereldoorlog hoofd van het bureau luchtvaart van het ministerie Waterstaat. De heer Van Ede van der Pais placht in de beginjaren van de burgerluchtvaart in Nederland met Ples- onderzoeken in te stellen naar ge schikte plaatsen voor vliegvelden. Henri Charles Eduard van Ede van der Pais was 23 april 1883 te Amsterdam geboren. Hy was van 1919 tot 1921 als kapitein werkzaam voor zaken betref fende de luchtvaart, daarby onder bevel staande van de chef van de generale staf. In 1921 werd hy benoemd tot hoofd commies by het ministerie van water staat. afdeling bureau luchtvaart. Nadat op 1 januari 1930 de luchtvaart dienst was ingesteld werd de heer Van Ede van der Pais hier inspecteur. In 1935 werd hy direoteur-generaal van de ryks luchtvaartdienst. De heer Van Ede van der Pais is lid en later secretaris geweest van het cura torium van 't Koninklijk Nederlands Me teorologisch Instituut. Ook was hij een aantal jaren lid van de raad van bestuur van de K.L.M. Hy is cre-voorzitter ge weest van de Koninklijke Vereniging Onze Luchtmacht. In 1948 werd hij onderscheiden met de medaille in goud van de Koninkiyke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, de vereniging die hein ook het erelid maatschap toekende. BARNEVELD, 2 januari Eiermarkt. Aanvoer ca. 2.500.000 stuks, handel traag. Prijzen (in guldens per 100 stuks): 61-65 gram 10.25—12. alg. prijs 11.30. kg-prijs 179 op basis 23 gram. henne-eieren 52-60 gram 8—10. kiloprijs 1.54—1.67. BARNEVELD. 2 januari Varkensr.._ Aanvoer 119 stuks, handel redelijk. Prijzen (ln guldens per stuk) biggen 64—96. KATWIJK AAN DEN RIJN. 31 december Groenteveiling: waspeen A extra 7..20— 8.40. AI 6.10—940. All 2.80—7.40 B extra 6. BI 3.90—6.90, Bil 1.80—3.10. Bil 'grof 1.80— (Vervolg van pagina 1) Kort na het middernachtelyk brandde ook nog een tweede verdieping van een woning aan de Bikkersgracht ge heel uit De oorzaak van de brand, i bij een gezin dakloos werd, is nog bekend. Vele branden De Groninger brandweer heeft i_ Oudejaarsnacht extra personeel moeten oproepen om branden ap allerlei plaatsen in de stad te bestrijden. Twee branden waren vrij ernstig. In de Folkingedwarsstraat midden in de binnenstad werden twee gezinnen door brand dakloos. Gistermorgen ont stond er op de chemische fabriek Aagrunol aan het Winschoterdiep door zelfontbranding van chemische stoffen in enkele bakken brand.. De schade valt op dit moment niet geheel te overzien. Kort na middernacht woedde een binnenbrand in een magazyn met diesel olie. Hier was het vuur ontstaan door weggeworpen vuurwerk. De politie va Herenveen arresteerde gisternacht elf jonge mannen die het in de Oudejaarsnacht te bont maakten. Uit de Oude Schouwburg haalden de jongens theaterstoelen waarmee barrica des werden opgericht by he gemeente huis en het politiebureau. Op het Bur gemeester Couperusplein werd een automobilist afgeranseld, zijn auto werd beschadigd. Een Van de jonge mannen liep by de schermutselingen een slag- aderlijke bloeding op en moest naar ziekenhuis worden overgebracht. Meer zeeschepen In de haven van Rotterdam zyn dit jaar 26.351 (vorig jaar 25.636) zeeschepen binnengelopen, een record. Men hoopt dat hierdoor de 100 miljoen (v.j. 96.6) min. brt overschreden zijn. In de Nieu we Waterweg kwamen 29.865 (vj. 29.174) zodat de 30.000 nog net niet gehaald zyn. In Amsterdam zyn 8541 (v.j. 8151) zeeschepen binnengekomen met 21,73 (20.67) min. brt- Op de vier Limburgse schippersbeur- zen zyn in 1963 15.300 schepen bevracht of 7% minder. De statistische positie van thee wordt door de firma W. van Bochove gezond genoemd. De schaarste van goede kwali teiten zal vermoedelijk voortduren en dit zal vermoedelyk tot iets hogere prij zen leiden. Niet uitgesloten is dat hel aanbod van bruikbare fillers zal te genvallen en een goed prijshoudende markt met wellicht hogere prijzen is ze ker mogelijk. Of Indonesië het verloren terrein op de Nederlandse markt zal herwinnen, is nog niet te voorspellen. In 1957 was het aandeel op de Ne derlandse markt 70% en sindsdien is het aanzienlyk gedaald De oogst zal kleiner uitvallen dan in 1962 door langdurige droogte, tengevolge waarvan de kwali teit zeer behoorlijk is geworden, doch dit laatste voordeel ging gedeelteiyk verloren door de trage verschepingen, die de goede naam van dit produkt schaden. De vraag of er ook in Neder land weer veilingen worden gehouden is van secundair belang omdat er mis schien toch al te veel versnippering is. Het verbruik van „instant-thee'' neemt geleidelijk toe. vooral in Amerika. Op de wereldmarkt zijn vraag en aan bod vry wel in evenwicht, met schaarste aan goede en teveel aan minder ge wenste soorten. Produktieverhoging in India en West-Afrika is te verwachten. Betere bemesting maakt hoger produktie per ha mogelijk, zodat intensieve pro paganda voor hoger verbruik gewenst is. Het Nederlands verbruik verandert vrij wel niet en zelfs de hogere koffieprijzen veroorzaken in dit opzicht geen optimis- Meer handel met Israël nodig De uitvoer van de Nederlandse metaal verwerkende en elektrotechnische indus trie naar Israël was in de eerste 9 maan den van 1963 slechts f 10 miljoen op een totale invoer van f 650 min. van derge lijke goederen in Israël en het aandeel van Nederland in Israels invoer was slechts f 75 min. op een totaal van f 2 miljard, aldus verklaart drs. W. N. Bax, secretaris-generaal van de kamer van koophandel NederlandIsraëL Israël heeft een op niets berustende slechte naam in het Nederlandse be drijfsleven, daarom zal de kamer eet Nederlandse deelneming aan de jaar beurs te Tel Aviv van 16 juni tot 7 juli ter hand nemen, van 16 juni tot 2 juli een reis voor Nederlandse zakenlieden organiseren en een handboek over de economie van Israël samenstellen. Op de jaarbeurs van 1962 hebben de Belgische houtverwerkende machines een overwel digende indruk gemaakt. Nederland be tracht ten opzichte van Israël wel poli tieke sympatie maar geen zakeiyk aan- pakkingsvermogen. Gunstige cijfers Raiffeisenbank De spaargelden by de banken die aangesloten zijn bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank, zijn in 1963 (1962) toegenomen met ƒ400 (28577) mil joen tot ƒ3730 miljoen zonder rente. De creditsaldi namen met ƒ61,7 (22,4) min toe tot ƒ450 min, zodat toevertrouwde gelden toenamen tot ƒ4300 3720) min. Door ruimere kredietmogeUjkheden nam de kredietverlening toe met ƒ336 227,4) min. tot 2133 min. De stijging der spaar gelden was het grootst tussen stad er platteland in, daarna volgde het platte land en in de steden was de aanwas be- De landbouwbedrijven hebben vooral door aanpassing van de bedryfsvoering belang bij financiering met vreemd mogen, los van leverings. of aannemings. verplichtingen. De indruk bestaat dat zij (met uitzondering van tuinbouwbedrij ven) niet steeds tot noodzakelyke ii teringen overgaan door onvoldoende trouwen in de rentabiliteit van het be drijf. De reserves van de centrale bank aangesloten banken bedragen 160 mil joen. De resultaten zullen ongeveer ge lijk uitkomen en de winst wordt gere serveerd. Door fusies verminderde het aantal aangesloten banken van 697 tot 688, maar het aantal vestigingen steeg tot boven de duizend. Weekstaat Ned. Bank Op de weekstaat der Nederlandsche Bank van 30 december bleken f 66 mil joen bankbiljetten te zyn teruggekeerd, waardoor de bankbiljetten-omloop daal de tot f 6308,4 miljoen. Gezien de forse uitzetting een onbetekenende daling, maar de volgende weken wordt een ver dere terugkeer en een verruiming van de geldmarkt verwacht. De banken kon den hierdoor hun dure voorschotten ver minderen van f 64,8 min tot f 35,1 min. Over het algemeen is de ultimo betrek- kelyk geruisloos verlopen. Op 2 januari betaalt het Ryk f 200 min. terug uit hoofde van aflossingen en coupons. Op 3 januari moeten de banken het gestalde schatkistpapier terugbetalen. Het saldo der schatkist daalde f 7 min. tot f 1046,9 min., dat der banken steeg f 18 min. tot f 97.9 min. Goud en deviezen daalden van f 6791,4 min. tot f 6766,4 (vorig jaar 31/12 6159,8) min., waarvan goud onver anderd f 5769,5 (v.j. 5697,5) min, con- vertibele deviezen verminderden van f 1097,4 min. tot f 1062,4 (vj. 585,8) min, terwyi het dekkingspercentage steeg van 89,97 tot 90,26 (v.j. 90,71). De voornaamste posten waren in mil joenen guldens op 30 december, vorige week en vorig jaarActiva: Goud: 5769,5 (5769,5 5697,5), vorderingen 1079,7 (1097,2; 585,7), guldensvorderingen op buitenl 14,5 (13,7; 6,9)), papier door bank gekocht 728,5 (717,2; 580,1), voor schotten 35,1 (64,8; 72,3), Ned. munten 13,9 (14,1: 12,7): passiva: Bankbiljetten 6308,4 (6374,6; 5757,9), schatkist 1046,9 (1053,9; 620,3), banken in Ned. 97,9 (79,7; 282,5), andere ingezetenen 35,6 (32,8; 133^3banken in buitenl. 76,4 (70,5; 106), andere niet-ingezetenen 3,5 (2,7; 6,1), saldi buitenl geld 17,6 (16,1; 18,2). De Koninklijke Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens Stamil bestaat op 30 januari zestig jaar. Ter gelegenheid van dit diamanten jubileum recipieert het bestuur dinsdagmiddag 4 februari in het koninklijk instituut voor de tropen in Amsterdam. Stamil heeft in de loop van haar be staan aan circa 350.000 miliciens materiele steun verleend ot een totaal bedrag van omstreeks twee miljoen gulden. Hoogovens heeft veel werk De Koninkiyke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken en Breedzand melden dat de fabrieken wat hoeveelheid be treft, volop bezet zyn. Wel is iets af gegaan van de winstmarges tengevolge van de verscherpte concurrentie, maar het bedrijf is goed van opdrachten voor zien. Tot directeuren zijn benoemd de heren W. Bakker tegen 1 januari en ir. W. H. Schoenmaker tegen 1 juli. Phs. van Ommeren heeft bij de Fran se werf Gironde te Duinkerken drie vrachtschepen voor stortgoederen be steld, elk van 38.000 dwt. Van Omme ren heeft reeds zes dergelijke vracht schepen van 16.000 tot 19.000 dwt. en zal begin januari na oplevering van de Woensdrecht nog over drie vrachtsche- van 14.000 dwt. beschikken. - - -y3a#RHlCII CH I ZtRCM ENGE I.IN" A BROERE 3 lTpDOj>orto n A'd lonckind 30 v Tunlwi Volos UoppCT.sum 31 ONO Bermuda Madlsonlloyd 3' Mvn I 31 ZW Napel» vwBbjx* 81M.0J. W.-W M a; aks ar Scheldeburi^Jl Bujlpolrrt TTuïï5 li O "corihNt TJIbodax 31 Shanghai ver* ÜRKERSINGEL 31 ZW Wight An l worpen Sleepboten Gelderland 30 te Dover 2S?l7uJQlbr2tln En*oIs K,n «leenbank 30 'v U 'v°HoM Zeelend 30 mtgemaalct

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13