Geredde vissers (onder wie Katwijker) dankbaar thuis Wachthuisje van bus door auto vernield Uil Aanvoer van varkens in 1963 bijna verdubbeld Teruggang bij schapen en kalveren Rumoer rond jaarwisseling te Leiderdorp NIEUWE LEIDSE COURANT 11 DONDERDAG 2 JANUARI 1964 Poolster begon ineens te zinken IJMUIDEN. Vijf jonge vissers stapten dinsdagmorgen om elf uur op gelucht aan de IJmuider wal. Acht uur daarvoor was hun schip de IJM 11 Poolster op 10 mijl noordwest van Texel ter hoogte van de E.T. 4-boei lek geslagen. Hoewel zij onmiddellijk begonnen te pompen, was al spoedig duidelijk dat de Poolster zich in een hopeloze situatie bevond. Het schip zakte steeds dieper, zodat de 26-jarige schipper Dirk van der Plas uit IJmuiden een S.O.S. moest uitzenden. Dit werd opgevangen door de IJM 2 Neeltje die zich ruim 10 mijl zuidelijker bevond. Anderhalf uur later ver scheen de Neeltje op de opgegeven positie. SS wi TC? S?£l De bemanning van de Poolster be- Het van de Neeltji golven verdwenen. De zee was zeer ruw er stond een storm met W.K. 8, maar toch duwde schipper Kees Rog van de Neeltje zijn schip tegen de Poolster. Deze gewaagde manoeuvre moest een keer worden herhaald voordat de vijf bemanningsleden van de Poolster in vei ligheid waren. De Neeltje kwam niet on gehavend uit deze actie te voorschijn. Het schip liep met een flinke deuk in de voorsteven de IJmuider Vissershaven binnen. Tn anen Maar daar gaf men niet om. De redding van vijf jonge mensenlevens was veel belangrijker. Zo dacht ook schipper Van der Plas, die met de monteur J. v. d. Zwan uit IJmuiden eigenaar van de hou ten kotter was, erover. Ons schip zijn we kwijt, merkte hij op, maar dat wij nog in staat zijn de jaarwisseling thuis te vieren, doet ons dankbaar in dit verlies berusten. Toen de Neeltje in IJmuiden afmeerde, had schipper Van der Plas alleen nog maar oog voor zijn vrouw, die met tranen in de ogen aan de wal stond. Hij klauterde over een paar in de weg liggende vaartuigen en sloot zijn jonge vrouw dankbaar in de armen. De komst van burgemeester mr. J. C. Bührmann van Velsen maakte aan dit tafereeltje een eind. De schipper vertelde in aanwezigheid van de heer Rog en zijn vier beman ningsleden in het kort hoe de ramp zich had voltrokken, maar over de oorzaak kon hü niets zeggen. Dat is een volslagen raadsel. „We moeten aannemen, dat wij op een of ander obstakel zijn gestoten, maar met zekerheid kan ik dat niet zeggen. Wel was duidelijk, dat ons schip ten ondergang was gedoemd. De Pool ster begon steeds verder weg te zin ken en daarom waren wij wat blij toen de Neeltje verscheen. Met de jaarwisseling vlakbij bezin je je on der zulke hachelijke omstandigheden op de betekenis van het leven, je hebt dan de vreemdste gedachten In het hoofd. Ik ben vol lof voor de wijze waarop schipper Rog ons heeft gered. Dat was koen zeemanswerk van hoge klasse. We zijn al onze bezittingen kwijt geraakt, ik moest zelfs zonder sokken overspringen. Aan boord van de Neeltje werden we prima verzorgd, ik kreeg onmiddelliik sokken aan mijn doorweekte en ver kleumde voeten". Strijd Schipper Rog wil niets van alle lof horen. Alleen vertelde hij, hoe de Pool ster ruim een uur nadat de vijf vissers aan boord waren gekomen in de golven verdween. Het leek wel alsof de kotter zich niet gewonnen wilde geven. Lang zaam zakte het schip op zijn zij. De mas ten sloegen op het water, maar de Pool ster zonk nog niet. Na een minuut of tien was de hopeloze strijd gestreden, de kotter zakte weg. (Advertentie) SIGARENMAGAZIJN T. GUIJT wenst clientèle, vrienden en bekender EEN GELUKKIG NIEUWJAAR stond behalve schipper Van der Plas uit de motordrijver J. v. d. Zwan en de matrozen A. .Glas en A. Guit, allen uit' IJmuiden, en D. Vreeken uit Katwijk-Binnen. Nadat zij het verhaal van hun redding hadden verteld, verdwenen de vijf vissers zo spoedig mogelijk naar huis om daar de jaarwisseling te vieren en dat zullen zij ongetwijfeld hebben gedaan vol dankbaarheid voor hun redding. De Neeltje was verleden week vrijdag naar zee vertrokken en was met een kist of tien platvis op weg naar huis. Ds. Kalsburg voor „Calvijn" in Katwijk KATWIJK AAN ZEE Vanavond om half acht hoopt ds. J. Kalsburg van Op- heusden in de kapel te spreken voor de Herv.-Geref. mannenvereniging Calvijn. Rustig Voorschoten VOORSCHOTENTijdens de jaarwisseling is het deze keer niet tot excessen gekomen. De politie heeft in geen enkel geval behoeven op te treden en kon volstaan met liet houden van een wakend oog. Was de Donklaan het vorig jaar to neel van te ver gaande vreugde uitbarstingen, dit jaar zorgde de buurtvereniging „Recht door recht" ervoor, dat alles binnen de perken bleef. Meldingen van ongevallen als gevolg van het afsteken van vuur werk zijn bij de politie niet. binnen gekomen. VOORSCHOTEN. De verbranding van kerstbomen zal vanavond plaats hebben om zeven uur op het open ter rein, gelegen tussen de Grieglaan en de Van Beethovenlaan, achter de buiten plaats Stadwijk. VOORSCHOTEN. Ter gelegenheid van de jaarwisseling hebben burge meester L. de Kool en mevrouw I)e Kool-Uittenbogaard in de smaakvol ver sierde raadzaal gisteravond een druk bezochte receptie gehouden. VOORSCHOTEN. De burgemeester zal morgen verhinderd zijn spreekuur te houden. Directeurswisseling garage Voorhout VOORHOUT De heer C. J. Bierman heeft na twaalf jaar zijn werkzaamhe den als exploitant van Bierman's auto mobielbedrijf Voorhout NV. neerge legd. Met ingang van het nieuwe jaar is de heer J. R. Bierman aangesteld als directeur van het bedrijf, dat thans heet „Auto-Foreholte N.V." Benoeming in Alphen ALPHEN De heer N G Groothuijse, korpschef bij de gemeentepolitie alhier, is ingaande 1 oktober jL benoemd tot hoofdinspecteur-ambenaar 2e klasse. Puzzelproiniiienten 1. Lia Mulder, Ravelstraat 26, Leiden; 2. IJ de Wilt, Varkevisser- straat 92, Katwijk aan Zee: 3, R. Balkenende, Broekweg 130, Lisse. Burgemeester Bülkrman wenst schipper D. van der Plas geluk met zijn redding. Om 'hen heen staan J. van der Zwan, A. Glas, A. Guyt en de Katwijker D. Vreeken. V isserijgolfjes IJMUIDEN De aanvoer van gezou ten haring is, vergeleken met september 1963 in oktober belangrijk teruggelopen, namelijk van 142.000 tot bijna 74.000 kantjes. Het aantal schepen, dat aan de haringdrijfnetvisserij deelnam, liep op van 54 tot 60 stuks. De haringtrawvisserü werd door 107 schepen uitgeoefend tegen in september 1963 149 stuks. De vang sten van de drijfnetschepen vielen tegen. De kwaliteit van de haring was goed. Een aantal trawlers bezocht visgronden bij de Ierse kust. De resultaten liepen sterk uiteen. Op de Noordzee werden veelal bevredigende uitkomsten verkre- Hoewel door de geringere aanivoer de prijzen voor gezouten haring in de twee de helft van de maand iets opliepen, la gen de afslagprijzen toch op een lager niveau dan in oktober 1962. De uitvoer van gezouten haring was 5020 ton voor f 4 miljoen tegen 4018 ton voor eenzelfde waarde in oktober 1962. Afnemers waren onder meer België (960 ton), West-Uuitsland (1622 ton), Frankrijk (1051 ton), Noorwegen (121 ton) Rusland (564 ton) en de USA (135 ton). Een grote hoeveellheJd bokking kon worden uitgevoerd, namelijk 695 ton voor f 917.000 tegen 511 ton voor f 695.000 in oktober 1962. Griekenland was met 348 ton de grootste afnemer, gevolgd door West-Duitsland (126) en Italië (111 ton). De aanvoer van verse haring vertoon de een bevredigend beeld, hoewel de vis serij onder de Engelse kust nog van weinig betekenis was. In oktober 1963 wer 3406 ton verse ha ring uitgevoerd voor een waarde van f 1,3 miljoen tegen 2845 ton voor f 1,7 miljoen in oktober 1962. Verzending had onder meer plaats naar België (943 ton). West-Duitsland (1314 ton), Frankrijk (467 ton) en Israël (557 ton). Wat er was In IJmuiden was de aanvoer dinsdag 358 kisten, waarvan 130 schol, 30 sprot, 150 spanharing, 2400 kilo tong. In Sche- veningen was de aanvoer 20 schol, 600 kilo garnalen en 200 kilo tong. Fusie in visserij IJMUIDEN Een tweetal dochterbe drijven van de Stecnkolenhandelsvereni- ging N.V. gaat nauwer samenwerken. Het zijn twee van de oudste visserij-on dernemingen in IJmuiden: „De Vem" en de Zeevisgroothandel Job Gouda. Het groothandelsbedrijf van de NV Job Gouda en de koude-industrie van de NV Goudvrics zullen worden ingebracht in de NV Chemische Fabriek „De Toe komst", welke dochteronderneming van „De Vem" in 1964 haar naam zal ver anderen in „Visserij Associatie Job Gou da NV". De vriestrawler Egmont van de NV Visserij Mij. Batavia zal in beheer ko men van J. C. Pronk NV. eveneens een dochteronderneming van „De Vem". Handelsmerken in de bollenstreek LISSE. Maandagavond heeft de vei eniging ..Theorie en Practijk" in de bol lenstreek de 164ste ledenvergadering ge houden in de filmzaal van het lab. voor Bloembollenonderzoek te Lisse. Voorzit ter Van der Schans memoreerde de over leden leden W. Segers en A. Kraaij, waarna afscheid werd genomen van de heer C. van der Meer. die voor de func tie van bestuurslid moest bedanken we gens vertrek naar Denemarken. De voor zitter wees de opmerking van de RIVIB van de hand als zou „T. en P." zich be geven op een terrein dat tot de RIVIB behoort. Hij hoopte dat de goede ver standhouding met de RIVIB zou voort duren en wees erop dat T. en P. een be zinningscentrum is met een eigen taak. De heer Van der Schans opperde de vraag, of de gedachte aan een handels hogeschool in de bollenstreek zo vreemd De bestuursleden J. van der Marei. R. Molenaar en A. van der Vlug werden herkozen. Tot leden van de commissie van kasonderzoek werden benoemd de heren W, van Zanten en P. Clemens. Drs. D. J. da Silva hield een referaat over „Is het voeren van handelsmerken een modeverschijnsel of noodzaak?" Een merkartikel heeft alleen dan wezenlijke betekenis voor de klant wanneer het ar tikel iets eigens heeft, wat een ander niet heeft. Na de pauze werd van gedachten ge wisseld over de betekenis van bepaalde merken in het bloembollenvak. HORLOGES GOUDEN RINGEN VERLOVINGSRINGEN KLOKKEN Vrijblijvend zichtzending aan huis G. KOELEWIJN Jaargids hervormd Noordwijk aan Zee NOORDWIJK De nieuwe jaargids van de Hervormde Gemeente te Noord- wijk aan Zee ziet er weer heel verzorgd uit. Het boekje vermeldt allerlei gege vens over het gemeentewerk en het wil tevens alle gemeenteleden op het hart binden: Blijft niet terzijde staan, maar neemt van harte deel aan het leven van de Gemeente. Er wordt onder meer herinnerd aan het plan het oude gedeelte van de kerk. dat onder Monumentenzong valt, te res taureren en in zijn oorspronkelijke staat terug te brengen. Geruime tijd geleden hebben wij daarover al eens uitvoerig geschreven. De nieuwe predikant van de Hervormde Gemeente te Noord- wijk aan Zee ds. D. Keuning wiit Blokzijl. Begin april komt hij naar Noordwijk. Op oudejaarsdag in Woubrugge WOUBRUGGE Op oudejaarsdag had op de Kruisweg bij de afrit van de provinciale brug een botsing plaats tussen twee personenwagens, als ge- rolg waarvan de aldaar geplaatste abri van de NAL-bus eenvoudig werd eggevaagd. Doordat de Franse automobilist E. A. PorfaL komende van de Boddens Ho- sangweg op de voorrangskruising met de Kruisweg geen voorrang verleende aan an de brug naderende Woubrugge- C. J. van Egmond, raakten beide auto's elkaar. Laatstgenoemde raakte in een schoof dwars over het wegdek en botste achterstevoren met grote kracht tegen de betonnen abri. waar juist de wach tende passagiers waren vertrokken. .Het dak van het huisje viel op het dak de auto, die zwaar beschadigd van 1 talud van de afrit afschoof en daar de struiken bleef hangen. Als door een wonder konden beide bestuurders ongedeerd hun zwaar be schadigde auto verlaten. Zn buurt Woubrugge Onbekende honden (2) richtten slachting aan onder schapen WOUBRUGGE Rond de buurt schap Ofwegen zijn begin deze week op drie achtereenvolgende nachten h totaal tien schapen doodgebeten of z< ernstig verwond, dat zij later moesten worden afgemaakt. De schuldigen zijn twee kleine honden, tot nog toe niet gevangen of geïdentificeerd. Ee.rst werd achter de begraafplaats in de Oudendijkse polder één schaap ge dood van een landbouwer uit de Ridder- buurt, daarna volgden vier dieren van de heer M. van Egmond uit Ofwegen en tenslotte een vijftal in de Vlietpolder, eigendom van de landbouwers Van der Meer en Van der Salm. In samenwerking met enkele boeren zal de politie nu in deze omgeving des nachts patrouilleren, teneinde verdere slachtingen te voorkomen. WOUBRUGGE Bij de rijkspostspaar bank werd in de maand december in gelegd een bedrag van 4472,83 en terug betaald ƒ8655.96. Hazerswoude schaakt beter dan Leiderdorpse reserve» HAZERSWOUDE Voor de derde klasse C van de Leidse Schaakbond, speelde Hazerswoude tegen Leiderdorp 2 (73). Gedetailleerde uitslagen: M J Ra- vensberg (Hazerswoude)P C v d Leek (Leiderdorp 2) Vz\ J A VosH S Ginjaar (res.) lï—\h\ Jac Harkes—A W F Geerlings 10: J v d HavenA M Kleiss 1—0: B C Poot—M Splinter Vi—Vi'. P den HertogPh Goedhart 10; P C HelmusA Karstens ViJ P Cok C Boon 10: L v GorkumD Braam (res) 10: Jac van DorpJ den Hoed 0—1. HAZERSWOUDE De rooms-katho- lieke plattelandsjongeren geven zater dag 4 januari in het Hervormd vereni gingsgebouw een toneelavond. Opge voerd wordt het blijspel in drie bedrij ven „De zon tegemoet". De voorstelling begint om acht uur en deze wordt za terdag 11 januari nogmaals gegeven. Feestavond van S.V.O.W. te Oude Wetering OUDE WETERING Morgen om 8 uur houdt de sportvereniging S.V.O.W. een feestavond in hotel Heemskerk te Roelofarendsveen. „De vrolijke vrijbui ters" brengen de revue „Met volle VALKENBURG Vanavond om acht uur hoopt ds Van der Ent Braat uit Monster in zaal De Vries een spreek beurt te vervullen voor de hervormd - gereformeerde evangelisatie. Prijzenregen op Noordwijkse pluimveetentoonstelling NOORDWIJK. Op de landelijke ten toonstelling die de Noordwijkse Vereni ging van Pluimvee- en Konijnenhouders ter gelegenheid van haar tweede lustrum hield, zijn de volgende hoofdprijzen toe gekend: Grote hoenders: Brahma, K. van Loe, Noordwijk: Holl. hoender zwart, H. van der Bosch, Leiden; Holl. hoender goud- pel, W. F. J. van Gils, Blaricum; Sussex- Speckled, M. J. de Vries, Wassenaar; Amerik. Leghorn. G. L. Opdam. Voor schoten; Rhode Isi. (haan), P. v. d. Steur, Wassenaar; Rhode Isl. (hen), L. Serlie, Leiden; Cochins, A. M. Loos, Ter Aar. Dwerghoenders: Ned. Sabelpoot Kriel, W. Handgraaf. Leiden; Antw. Baardkriel (zwart). W. Handgraaf Leiden; Antw. Baardkriel (Wit), W. Handgraaf. Leiden; Faverolle-kriel, C. Marchand. Waddinx- veen; Sebright Kriel (haan), H. J. Piers- ma, Noordwijk: Sebright Kriel (hen), A. Noorman, Hilversum; Java Kriel (zwart), J. J. Binnenkamp. Leiden: Sussex Kriel, J. de Mooij, Rijnsburg: Orpington Kriel, H. J. Piersma, Noordwijk: Minorca Kriel, H J. Piersma, Noordwijk: Wyandotte Kriel, A. G. van Tol, Wassenaar; F^- De Nieuwe Leidse Courant (Advertentie) EEN BEZORGER voor gedeelte van HILLEGOM. r scholier. Goede verdienste. mouth Rock Kriel, D. de Mooy, Rijns- Sierduiven: Holl. Kropper, G. M. Raap horst, Wassenaar: Valencia Kropper, M. Chr. de Groot, Voorburg; Vinkduif, P. van der Kwaak, Rijnsburg; Hessische Kropper, M. Chr. de Groot, Voorburg; Oosterse Meeuw, A. van Rooyen, Noord wijk; Oud-Holl Tuimelaar, J. W. H. van Wienen, Wassenaar; Ringslager, P. van der Kwaak. Rijnsburg; Raadsheer, C. Marchand, Waddinxveen. Konijnen: Vlaamse Reus (konijngrijs), L. P. Smeltink, Noordwijk; Vlaamse Reus (wit) A. H. Blom, Leiderdorp; Lotharin- ger, J. L. van Bohemen, Noordwijk; Franse Hangoor, K. van Loe, Noordwijk; Groot Chinchilla, P. Kralt, Katwijk (win naar ere-prijs Leidseh Dagblad): Wener, A H. Sluijmer. Sassenheim: Witte van Hotot. M. Kraaijenoord, Katwijk; Papil- Ion, L. van Schie, Voorhout; Havanna, D. van Duyn, Katwijk; Alaska, J. van der Plas, Katwijk; Luchs. Com. De Bruin- Hasper, Noordwijk: Parelfeh, H. Boe- saard. Katwijk; Zilvervos, W. L. Bree- dijk: Rex. S. de Meer, Sassenheim; Ango ra. N. van Loe-Smit, Noordwijk (tevens beste van de tentoonstelling); Klein Chin chilla, D. van Gulik, Dordrecht: Black and Tan. P. Hommel, Katwijk: Hollander, A. H. Blom, Leiderdorp; Klein Zilver, A. J Eijkhout. Wassenaar: Rus, S. de Meer, Sassenheim; Pool (roodoog), J. van Steen, Wassenaar; Pool (blauwoog), B. G. de Mo! Katwijk: Kleurdwerg, M. Bou- man-Van Embden. Waddinxveen: Cavia, P. van Eijk, Nieuw-Vennep: Postduif, A. Boot, Noordwijk. Schietnieuws NOORDWIJK. Bij de laatste schiet wedstrijd van „Blijf voor 't Land" te Noordwijk werden de volgende schut ters met de buks winnaar van een wis selmedaille: P. Slingerland 48 punten, le klasse: W. J. Wassing Lzn. 44 punten, 2e klasse: L. Wassing Sr. 43 punten, 3e In de le klasse behaalden P. Singer- land, N. W Caspers, mej. A. Z. van Wee ghel en mej. A, van Weeghel allen 48 punten, maar door het best geplaatste laagste schot werd Slingerland winnaar. In de 2e klasse waren het W. J. Was sing Lzn. en W. Stafleu, die elk 44 pun ten schoten. Hier besliste het opvolgen de laagste schot. In dc 3c klasse werd de medaille de finitief door L. Wassing Sr. gewonnen met 44-45-44-44-43 punten. Hij gaat over jar de 2e klasse. In de KS.O.-afdeling werden de wis selmedailles gewonnen door: N. W. Cas pers 60 punten le klasse (maximum): J. G. Schneyder 55 punten 2e klasse. \-petiA?d? ucuu NIEUWS utdeSLEUTELSTAD Jaaroverzicht Leidse veemarkt LEIDEN De belangrijkste veran dering op de Leidse veemarkt was vo rig jaar beslist de grote toeneming var het aantal aangevoerde varkens. Be droeg het totaal over 1962 nog 2232 stuks, dit jaar verschenen er 3863, De stijging bij de lichte varkens en biggen was nog veel groter, n! 14.250 in 1962 naar 26.605, wat maar liefst een toene ming betekent van 12.355 stuks. Verder valt een lichte stijging te be speuren bij het rundvee (resp. van 2 naar 24.189). De aanvoer van paarden (vorig jaar 13) liep uit tot zestien stuks. Er is echter ook een belangrijke ver schuiving te constateren ten ongunste. Het aantal aangevoerde schapen bleef met 92.967 bijna 4500 stuks beneden het Secretaris Westerkwartier legt zijn functie' neer LEIDEN Met ingang van van legt de heer J. Crama zijn functie secretaris van de speeltuinvereniging Westerkwartier neer. Hij meent dit werk, dat hij vele jaren heeft gedaan, aan jongeren krachten te moeten ovei LEIDERDORP Tijdens de viering van de jaarwisseling heeft een aantal voor het merendeel jeugdige inwoners van Leiderdorp op het Hubrechtsplein een „vreugdevuur' gestookt met kerst bomen, fiets- en autobanden en een hoeveelheid olie. Verontrust door de omvang van de rookontwikkeling, waarschuwde men de brandweercom mandant, de heer W. F. Buitendijk. Deze begaf zich met een assistent naar het Hubrechtsplein, waar men het vuur wilde bestrijden met een nevel spuit, die zich in de brandweergarage aan het Hubrechtsplein bevond. Het publiek liet zich deze feestvreugde echter niet zo maar ontnemen en trachtte het ingrijpen van de brandweer te voor komen, onder andere door het ontkop pelen van de slangen. Ook bleek het no dig het publiek met de nevelspuit in be dwang te houden Hierbij ontstonden on- geregeldheiden, waarbij klappen werden uitgedeeld. Toen de politie arriveerde, namen de nogal opgewonden nieuwjaar- vierders een provocerende houding aan, zodat de politie het juister achtte de op gewondenheid niet te vergroten door uit de patrouillewagen te komen. Wel heb ben enkele mensen, die bij dit rumoer nauw waren betrokken, him verhaal op het politiebureau moeten vertellen en tegen een aantal is dan ook proces-ver baal opgemaakt. Hierbij weegt het zwaarst, dat men de brandweer in haar optreden heeft belemmerd en o.a. de commandant een klap heeft gegeven. De politie te Leiderop is bezig van deze zaak uitgebreid rapport op te stel- Baldadige jongeren in Sassenheim SASSENHEIM Enkele jeugdige Sas- senheimers hebben de aanvankelijk rus tige viering van de jaarwisseling doen ontaarden in wat rumoer. De brooddron kenheid veranderde in baldadigheid toen de jongelui eigendommen van particu lieren en de gemeente in de nieuwjaars viering betrokken. Enkele struiken in plantsoenen werden ontworteld en de door de gemeente geplaatste kerstbomen trachtte men in brand te steken. De po litie, die aanvankelijk de op oudejaars dag gebruikelijke soepele houding had aangenomen, maakte later met enige '""-•^handigheid een einde aan de balda- RIJNSBURG Morgenavond om 8 uur speekt ds. Vroegindewey uit Delft in de zaal achter de Ohr. Gereformeerde Kerik voor de Hervormd-Gereformeerde Evan gelisatie te Rijnsburg. totaal van 1962. Verder liep de aanvoer terug bij de vette kalveren (van 5411 in '62 tot 4563), bij nuchtere kalveren (van 4497 naar 3997) en bij geiten (resp. van 674 naar 612). Over het geheel genomen werden vo rig jaar 156.814 stuks vee aangevoerd tegen 148.371 in het voorgaande jaar, wat neerkomt op een stijging van 8.443 stuks of 5,7 pet. De varkensmarkt is zowel in 1962 als in 1963 tijdelijk gesloten ge weest. Twee Haagse jongens na inbraak leLeiden in Hazerswoude gepakt LEIDEN Omstreeks vier uur van morgen heeft een patrouille van de rijkspolitie groep HazerswoudeLei derdorp drie kwartier na een inbraak in Leiden twee Haagse jongelui opge pakt, die in bezit bleken van gestolen brommers. De jongelui bevinden zich momenteel voor een verhoor op het Leidse politiebureau. Beiden zijn be kenden van de Haagse politie. Om 3.25 uur vanmorgen kwam op het Leidse politiebureau de melding binnen, dat in een pakhuis aan de Middelweg, waarin een herstelplaats voor bromfiet sen is gevestigd, was ingebroken. Twee brommers werden vernist De Leidse politie lichtte onmiddellijk de verkeers- groep van de rijkspolitie in met het ge volg dat om vier uur de melding van aanhouding binnenkwam van een 17- jarige monteur en een 16-jarige elektri- ciën, beiden uit Den Haag afkomstig. Suède jas in Leiden ontvreemd LEIDEN Tijdens een bijeenkomst van directie en personeel van adverten tie- en reclamebureau „Rijnland", maan dagmiddag in de Vergulden Turk, werd van één van de gasten een bruine suède jas (waarde f 160) ontvreemd. Lauwerszeegronden toch oefenterrein voor militairen? Tweede-Kamerlid ir. S. A. Posthumus (PvdA) heeft schriftelijk gevraagd of de regering bereid is de uitvoering van de financieringsregeling van de inpoldering van de Lauwerszeegronden op te schor ten totdat een beslissing is genomen of de Lauwerszeegronden als militair oefen terrein zullen worden gebruikt. De heer Posthumus informeert in zijn brief aan de ministers van verkeer en waterstaat, defensie, binnenlandse zaken en volks huisvesting of het juist is, dat deze laatste bewindsman in een schrijven aan Gedeputeerde Staten van Groningen on langs heeft ingesteld, dat over de be stemming van een gedeelte der Lauwers- zee tot militair oefenterrein nog geen beslissing is genomen. Mocht de rege ring uiteindelijk daartoe besluiten, dan wenst de heer Posthumus een herzie ning van de financieringsregeling in die zin, dat de rijksbijdrage mede wordt ge baseerd op een direct belang van het rijk bij deze inpoldering. Kustvaarder in moeilijkheden bij de Hoek De Groninger kustvaarder „Tempo D" (199 ton) drijft sinds gistermorgen zes uur rond op de Noordzee op 120 mijl ten westen van Hoek van Holland. Het schip, dat onderweg is naar Ips wich, heeft machineschade en heeft om sleepboothulp gevraagd. De Neder landse zeesleepboot „Gelderland" is vanuit Dover uitgevaren om assisten tie te verlenen. De sleper heeft een contract om de kustvaarder naar Har wich te slepen. Volgens de laatste berichten zou de „Gelderland" rond het middaguur bij dc „Tempo D" zijn. Het schip is eigendom van N.V. Scheepvaartbedrijf Gruno in Gronin gen. 20-jarige J. van der Made uit Klun- dert is op nieuwjaarsdag 's morgens om acht uur op de Rijsbergseweg in Bred» een auto tegen een boom gereden. - vas op slag dood. De politie ver moedt dat hij achter het stuur in slaap is gevallen. Hij was ongehuwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11