Nieuwe leidlse Courant Lakonia ligt thans 4200 meter onder water Eerlijk spel voor Cuba ontbonden Zware brand in hotel: 21 doden pasjes voor Oost-Berlijn ^Willem Ruys en Oranje zijn bijna verkocht Koningin naar Mexico Politie weet geen raad met „kikvorsmannen" Maandag 30 december 1963, 44ste jaargang Dü«cte«n F. DIEMER Dr. E. DIEMER ■UR personei CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Veel bewolking met enige regen of motregen. Vrij krachtige tot harde, aan de kust tijdelijk stormachtige zuidweste lijke wind. Zachter. (Voor vervolg zie pagina 7) Abonnementsprijzen p.w. 0,78, 3,35, p.kw. 10,05 Gisteren hebben 130.000 Westberlijners (een rekordcijfer) het oostelijke stads- )1710-3161dcel bezocht, waarmee het totale aantal bezoekers sinds 20 december jl., toen de eerste Westberlijners Oost-Berlijn bin nenkwamen, tot ruim 413.000 is gestegen. De kerstvreugde werd echter overscha- duwd doordat Oostberlijnse grenswach- IIUIS ters op lafhartige wijze een naar het Westen vluchtende Oostberlijner hadden neergeschoten. Pr K> De 18-jarige jongeman, Paul Schulz, die in de borstholte werd getroffen, be zweek later in een Westberlijns zieken huis aan zijn verwondingen. Het stoffe- csregelinjlijke overschot is intussen op verzoek van de broer van het slachtoffer 5 ^Oost-Berlijn teruggezonden, ver re; Westelijke geallieerden hebben aanleiding van dit incident dat op eerste kerstdag gebeurde, een protestnota inge diend bij de Russische regering. Doch dit protest is volgens het Oostduitse pers bureau ADN door de Russen afgewezen, omdat deze aangelegenheid, niet onder de jurisdictie van het Kremlin viel. De Russen staan op het standpunt dat dergelijke protesten moeten worden in gediend tot de Oostduitse regering, het geen de geallieerden weigerden te doen uit vrees dat dit een vorm van diploma tieke erkenning van Oost-Duitslana zoi inhouden. De lijkwagen met het stoffelijke over schot van Schultz ging de muur door bij de doorlaatpost Heinrich Heinstrasse op enkele honderden meters van de plaats waar hij was neergeschoten. De West- berlijnse agenten die dienst deden bij de controle post gingen in de houding staan. De meeste wachtende Westberlijners ont bloten het hoofd. Tot de muur werd de lijkwagen ver gezeld door vier wagens met leden van de mobile brigade van de Westberlijnse politie en acht motoragenten. lulp Uitgebrand zeekasteel onverwacht gezonken De Johan is niet meer. Dit vroegere Nederlandse zeekasteel, dat de laat ste tijd als Lakonia onder Griekse vlag voer, is gistermiddag omstreeks drie uur volkomen onverwacht gekapseisd en gezonken, terwijl het zich op 400 km ten westen van Gibraltar bevond. een radio-telefonisch gesprek met de kapitein van de sleepboot Clyde (van L. Smit en Co. te Rot terdam), de heer Van der Hoek, zei „Het schip deed de hele och tend al raar. Plotseling kapseisde het en zonk. Het ligt ondersteboven on der water. Niemand had dit ver wacht." De Lakonia werd, zoals men weet, in de richting van Gibraltar gesleept door de Clyde en de Noorse sleepboot Her cules, nadat een enorme vuurzee een eind had gemaakt aan een kerstcruise van het schip. Op de Clyde (die de Poolzee van Smit had vervangen, welk schip weer een nieuwe sleepopdracht had gekregen) leef de al geruime tijd de vrees, dat de Lako- !e reis naar Gibraltar niet zou brengen. Het schip ging „slecht mee de sleep, een gevolg van de vele lek kages. De Clyde is nu op weg naar de Per zische Golf. Nu het wrak gezonken is wordt geen bergingsloon betaald. De berging werd nl. ondernomen op Lloyd's .open form". De kapitein van de Noorse sleper deel de later nog mee, dat het weer in het gebied waar de Lakonia is gezonken, tamelijk ruw was met een lichte noord ooster storm. Hij zei echter niet te ge loven dat dit de oorzaak van het zinken van het schip is. Dat was eenvoudig te veel uitgebrand om drijvende te kunnen blijven. Na de brand koelde het metaal i daardoor ontstond veel verschil in druk en spanning op het schip, zodat de bovenbouw er eenvoudig afbrak. Hij vertelde voorts, dat de brand, waarbij 91 personen omkwamen (er worden er nog 64 vermist) uitgewoed was en dat alleen midscheeps en aan de boeg nog wat lag te smeulen, voordat het schip zonk. De Lakonia verdween op een punt, waar de Atlantische oceaan meer dan 4200 m diep is, nl. öp 34.57 noorderbreedte en .57 westerlengte. vaart-concern Lauro heeft te Na pels verklaard dat zijn concern in onderhandeling is over de aankoop van de Nederlandse passagierssche pen Willem Ruys van de Konink lijke Rottcrdamsche Lloyd en de Oranje van de Stoomvaartmij. Ne derland. Hij zei dat het overleg bij- a is afgesloten. De rederij wil de beide schepen met ingang van. 1965 gaan -gebruiken voor de dienst Napels-Australië. Het concern is eigendom van Achille Lauro een vooraanstaand politicus en In één oogopslag Joodse gemeenschappen zijn niet verloren pag. 2 Athenagoras in het Vaticaan pag. 2 Neutrale bond tegen haven cao pag. 2- Paul Hindemith gestorven pag. 5 Rusland leidt Algerijnse technici op pag. 5 Erhard bij Johnson pag. 5 Punt achter spijtoptanten actie pag. 7 Cyprus pag. 7 Treinbotsing in Rotterdam pag. 7 Sport (o.a. jaaroverzicht) op de pagina's 6, 8 en 9. lid van de Kamer van afgevaardigden voor de monarchisten. Hij is vier jaar burgemeester van Napels geweest. De schepen zullen waarschijnlijk in de laatste vier maanden van 1964 te Napels worden afgeleverd en vervolgens geschilderd en gerestaureerd worden. Over de hoogte van de koopsom wilde hij niets verklappen. De Willem Ruys werd in 1947 afge leverd en meet 23.112 brt. Het kan 1157 passagiers vervoeren. Het schip stond de oorlog óp stapel, doch de bouw werd zo lang gerekt tot de oorlog af gelopen was, zodat de Duitsers er niet konden profiteren. Het werd ga- noemd naar de heer Willem Ruys, die door de Duitsers als gijzelaar werd dood geschoten. De Oranje, het trotse vlaggeschip an De Nederland, werd 8 september 138 te water gelaten, en door koningin Wilhelmina gedoopt. Het schip weigerde urenlang van stapel te lopen en Prin ses Juliana moet toen de geestige op merking hebben gemaakt: ..Het is een echte Oranje, want hij is koppig Op 4 september 1939. juist na het uitbreken van de oorlog, vertrok de Oranje om de Kaap naar Ncderlands-Indië. Het duurde tot juli 1946 voor het schip in het vaderland terug kwam. Al die jaren heeft het schip gelukkig gevaren als hospitaalschip en meer dan 30 000 zie ken en gewonden vervoerd. Na de oorlog bracht het 4000 repatrianten thuis. Vele jaren voer het op en neer naar Indonesië. Op 17 december 1957 was er een in cident. toen de Indonesiërs te Priok Nederlanders van boord haalden, die op de ..zwaarte lijst" stonden. Zomer 1958 werd de vaart op Indonesië ge staakt. Op 28 september 1960 liepen tweehonderd Indonesische bemannings leden van boord. Ais de koop doorgaat, zijn de laatste en tevens mooiste passagiersschepen verdwenen, die eenwen lang de vaart tussen Nederland en Nederlands- Indiëlater Indonesië, onderhouden hebben. De kapitein De kapitein van de Lakonia, Matios Zarsbeis, is intussen in Athene gearri veerd. Hij is gedagvaard voor een Griek se commissie van onderzoek, die zich zal bezighouden met de ooi-zaken vai brand op het schip en de klachten, door passagiers geuit over bemanningsleden, omdat deze in de noodtoestand hun plicht niet zouden hebben gedaan. De 53-jarige kapitein mocht aanvankelijk geen verkla ring afleggen. Toen verslaggevers bleven aandringen zei hij: „Wij hebben e drama meegemaakt en mijn verdriet zo groot, dat het mij onmogelijk is, e beschrijving te geven of een verklaring af te leggen. Wel wil ik erop wijzen, dat mijn bemanning ondanks hetgeen is ge schreven of gezegd, zich onberispelijk heeft gedragen". Een vrouwelijke overlevende va\ ramp verklaarde bij aankomst in Tilbury (Engeland)dat de kapitein pas een of langer nadat de brand was uitgebro ken, werd gewaarschuwd. Zij zei het te weten, omdat zij met hem danste, die luaarschuwing kwam. De 40rjarige Craige zei, dat zij met de kapi- zijn tafel terugging om zich bij haar man te voegen, toen de melding kwam. Het was toen precies 23.05 uur. Zij zag ook rook de balzaal binnendrin gen. De brand was omstreeks 22.00 uur begonnen en niemand had het de kapitein verteld. De kapitein werd volgens me vrouw Craige erg stil en was verbijsterd. Zij vertelde echter niet, hoe zij wist dat de brand om 22.00 uur was uitgebroken. Naar aanleiding van de mededeling dat na het vertrek uit Southampton een sloepenrol was gehouden, zei de heer Craige, dat deze zogenaamde oefening met de reddingboten de grootste mop was, die hij ooit had meegemaakt. Na de oefening had hij "tegen zijn vrouw ge zegd te hopen, dat er onderweg niets zou gebeuren, omdat de boten nooit gestre- zouden kunnen worden. De katrollen ïn verroest Hij diende een klacht in bij de eerste purser en bij de eerste steward. Niettemin heeft vrijwel iedereen woor den van lof voor de kapitein van de Lakonia. Een van de passagiers, die tot de laatsten behoorde die het schip ver lieten, noemt hem de dapperste man die hü ooit had gezien. De kapitein was overal waar gevaar dreigde, om zün be velen te geven. Bemanningsleden die weigerden in zee te springen, om door vliegtuigen afgeworpen rubbervlotten op te pikken, duwde hij zelf in zee. Een andere overlevende (een van de 265 die met het Griekse schip Arkadia in Engeland arriveerden) vertelde dat de kapitein er bij de reddingsvaartuigen op heeft aangedrongen, dichterbij te komen in de nacht van de brand. De schepen bleven op verschillende mijlen afstand liggen omdat de opvarenden vreesden, dat de brandstof van de Lakonia zou explo- De rederij van de Lakonia heeft laten bekend maken, dat de passagiers hun passagegelden volledig terugbetaald krij gen. Ook wil zij alle documenten en ge tuigen beschikbaar stellen voor een Brits onderzoek naar de oorzaak van de ramp. Voorts werd medegedeeld, dat de veilig heidsmaatregelen aan boord van de Lakonia door de Britse autoriteiten waren goedgekeurd, voordat het schip de haven van Southampton verliet. (Zie voorts pag. 5) President Lyndon Johnson i de Verenigde Staten begroet de Westduitse kanselier prof. Lud- wig Erhard bij diens aankomst op de luchtmachtbasis Berg- strom bij Austin in Texas. Dit was zaterdag hun eerste ont moeting sinds beiden hun r pectieve hoge ambten ai vaardden. (Zie pagina 5). Van 479 gasten 62 gewond T>IJ een hevige brand in een hotel van dertien verdiepingen te Jackson- ville in Florida hebben gisteren 21 mensen het leven verloren en wer den er 62 gewond. Er bevonden zich 479 gasten in het hotel, dat 300 kamers telt. De brand is ontstaan op het benedenverdieping. Verder dan de twee- dev erdieping is het vuur niet gekomen, hoewel de meeste slachtoffers die sliepen, op de daarboven gelegen verdiepingen logeerden, die niet be reikbaar waren voor de brandweerladders en waar de donkere gangen en de beide trappehuizen vol rook stonden. 'De meeste slacht offers kwamen door verstikking om het leven. Honderden gas ten konden worden gered door de brand- die in 225 Tientallen anderen zijn door helikopters van de marine van het dak gehaald. Twee mensen zün doodge vallen toen zij zich trachtten te redden door met aan elkaar gebonden lakens via de ramen uit het brandende gebouw te Het hotel in de bin nenstad van Jackson ville was vol week- eindgasten voor een sportwedstrijd. Kort nadat de brand uitbrak hingen veel snakkend naar adem. Zij smeekten de brandweerlieden hen te redden. Verschil- lende mensen die be wusteloos waren hin de Op straat schreeuw- Icfe de politie door een megafoon de mensen hun kamers te blijven de deuren ge- i sloten te houden en .rustig te blijven"" Het 34 jaar oude ge bouw was in 1960 ge moderniseerd en zo brandvrij gemaakt als maar enigszins mo- moeilijkheden fj zijn echter ontstaan- - doordat de vele gas- ten niet in hun ka- bleven. „De rook werd hoe langer hoe j diiohter en de mensen raakten in paniek" al- i dus William Johnson. 1 eigenaar van het ho- i tel. Frans schip zonk na aanvaring: 9 man vermist Het 4261 ton metende Franse schip Capitaine Louis Malbert is de afgelopen nacht na een aanvaring in dichte mist met dc Deense tanker „Rosborg" (12.410 ton) op 25 kilometer van Varberg in het Kattegat gezonken. Van de 28 bemanningsleden werden 15 door de Rosborg gered. Omtrent het lot van de overige dertien is nog niets bekend. Van de Rosborg werd aanvan kelijk een reddingboot met vijf beman ningsleden vermist. Drie schepen, waar- onder de Russische sloper Strogij zoeken naar de schipbreukelingen. Later werd gemeld, dat nog negen mensen worden vermist. Koningin Juliana zal het volgend jaar een bezoek aan Mexico brengen, meldde het blad Nuevadado in Mexico City. Het blad meldde dat de Mexicaanse ambassadeur in Nederland Rafael Fuen- tes, president Adolfez Lopez Mateos heeft bezocht om over de reis vai Nederlandse vorstin te spreken. De organisatie „Eerlek spel voor Cuba' in de V.S. wordt ontbonden. Volgens de „New York Times" wil de vurigste aan hanger van Castro niets meer met deze organisatie te maken hebben sedert be kend werd dat Oswald, de vermoedelüke moordenaar van Kennedy, tot haar aan hangers behoorde. De leiding van dc beweging heeft reeds verklaard dat Os wald geen lid was, hoewel hij zich be zighield met de verspreiding van de door de Cubaansgezinde groep uitgegeven vlugschriften. De leider van de „opstandige revolu tionaire beweging", een organisatie van Cubaanse ballingen in de V.S., deelde gisteren in Miami mee, dat de Ameri kaanse autoriteiten twee schepen met Cubaanse ballingen voor de kust van Florida in beslag hebben genomen. Dit bericht is door de Amerikaanse douane bevestigd, zonder nadere bijzonderheden bekend te maken. De twee schepen zou den volgens de leider van plan zijn ge weest komende donderdag het Plein van de revolutie in Havanna te bombarde ren met behulp van een tweemotorige bommenwerper. De Cubaanse radio beschuldigde zater dag Amerika ervan een Cubaanse tor pedoboot tot zinken te hebben gebracht. Een woordvoerder van dc Amerikaan se geheime dienst noemde de Cubaanse beschuldiging onzin. Commentaren XJET Amerikaanse weekblad Time, dat ook in ons land vele lezers heeft, wijst bij de nadering van dc jaarwisseling een „man van het jaar" aan, met wie dan iemand wordt be doeld die veel „in het nieuws" is ge weest en bovendien „een onuitwis baar stempel in goede of kwade zin op de geschiedenis heeft ge drukt". Zo tegen de tijd dat „de man van het jaar" wordt aangewezen ple gen er uit de lezerskring tal van aan bevelingen te komen. Geen wonder dat ditmaal de gedachten in het bij zonder uitgingen naar president Kennedy en paus Johannes XXIII. Opmerkelijk is nu, dat de redac tie van Time zelf de keus heeft la ten vallen op de bekende negerlei der in de Verenigde Staten, dominee Martin Luther King. Dit tekent de ontwikkeling die in Amerika gaande is. Niet alleen is King de eerste neger die ooit tot „man van het jaar" is uitgeroepen, het is bovendien gebeurd in een jaar waarin de anderen evenzeer in aan merking leken te komen. Wie weet hoe ds. Martin Luther King vanuit het evangelie een hart stochtelijk pleit voert voor eerbied door de mens voor de mens, kan deze keus niet onbewogen laten. 0OK de uitgebrande Lakonia, eens onze trotse Johan van Oldenbar- nevelt, heeft de ramp die het schip heeft getroffen niet kunnen door staan. Als een verwrongen, gebla kerde massa rust zij thans op de bo dem van de oceaan. Het gebeuren zelf van de ramp heeft wel een schok gegeven. Nog afgezien van de gevoelens van sym pathie, die onder ons uiteraard voor dit schip, eens deel uitmakend van de Nederlandse passagiersvloot, werden gekoesterd, was daar de ontsteltenis omdat dit mogelijk was gebleken. Gebleken was wel, dat ook op een machtig schip als dit het leven van een mens ongewis kan zijn. Daar zijn de gevaren van het water, de geva ren van het vuur, de gevaren van beide. Zware verantwoordelijkheid draagt wie over zulk een schip het bevel voert, zware verantwoordelijkheid ook wie onder hem belangrijke func ties bekleden. In dit geval lijkt een onderzoek gerechtvaardigd. Want mensenlevens zijn kostbaar. FEN BEGELEIDEND verschijnsel van feestdagen is kooplust bij het publiek. Dc winkeldrijvende mid denstand probeert de kooplust nog op te voeren door de winkels ook des avonds open te stellen. Dit lijkt niet bevorderlijk om te komen tot een vijfdaagse werkweek van ten hoogste 45 uur. Men zal echter oog moeten heb ben voor het feit dat de winkeldrij vende middenstand dikwijls op hoge lasten zit. Huren van 20.000 tot 30.000 gulden per jaar zijn geen zeld zaamheid. Deze lasten moeten wor den bestreden uit het rendement, dus ook uit een groot aantal verkoop- Hiermee komt de middenstand bo vendien tegemoet aan de wensen van het publiek, dat de winkels graag zo lang mogelijk openziet. De Neder landse Huishoudraad heeft zich nog onlangs op dit standpunt gesteld. Ook bij andere consumentenorganisaties leeft dit verlangen. Het is daarom vreemd, dat een commissie uit dc Sociaal Economische Raad nu al drie jaar aan het praten is over een ad vies aan de regering over een slui ting op zaterdagmiddag. Wij vragen ons af, of een zaterdag middagsluiting nodig is. Overal wordt reeds een ochtend of middag in de week gesloten. Bovendien werkt het personeel normaal reeds minder dan 45 uur. Wellicht valt met name in de gro tere bedrijven met rouleersysteem nog wat te verbeteren in de werk- Alle partijen kunnen dan tevreden worden gesteld: de winkeldrijvende middenstand, het personeel en ook het winkelend publiek. Brand op schip bij Wilton Aan boord van de Conox, die bjj de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam dok ligt, is gisteravond om even voor .•en brand uitgebroken. Het vuur werd bestreden door de bedrüfsbandweer van Schiedam. De Rotterdamse havendienst heeft een havenboot naar Schiedam ge stuurd. Aan boord zouden zich enkele ontplof fingen hebben voorgedaan. Er zün geen gewonden. De brand is vermoedelijk ont staan door het exploderen van een hete- luchtkachel. punten, die zaterdag in Maasbracht gehouden ledenvergadering van de afdeling Limburg van de Konink lijke Nederlandse Schippersvereniging Schuttevaerhebben bezig gehouden. Er was een stuk binnengekomen over grote hinder, die de scheepvaart op de Maas in de buurt van Venlo zou ondervinden van zwemmende kikvors mannen. De rijkspolitie te water had gezegd deze klacht overdreven te vin den. Er was een onderzoek ingesteld, maar hieruit was gebleken, dat er ter plaatse geen kikvors-zwemvereniging of iets dergelijks bestaat. Een rijks- pohtievaartuig, dat dagelijks op dc Maas surveilleert, heeft op het betrok ken gedeelte van de Maas nog nimmer kikvorsmannen waargenomen, schip pers hielden echter vol, dat zij 's nachts vijf kikvorsmannen een heel stuk Maar hadden zien afdrijven. Engelsen waren het, zo verklaarden de schippers

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1