Water van Jordaan leidt tot conflict Arabieren: omleiden is „casus belli" Internationaal koniplot achter moord-Kennedy? Vriendin van Rnby had pistool in haar tasje Fineer een rand aan elke kant metBcEE;EAR SNELFIX^J^ Oude jacht methoden DINSDAG 24 DECEATBER 1963 Israël: nodig voor de Negeb (Van een onzer redacteuren) OINDS de tgd van het Baby- Ionische rijk hebb terrechten vermoedelijk meer dan iets anders in het Midden oosten aanleiding gegeven tot geschillen en bloedvergieten. Op het ogenblik is dit nog steeds het geval. Bijzonder ac tueel is de kwestie van de wa-| terrechten voor de Arabische landen geworden, nu de staat Israël van plan is, water van de Jordaan af te leiden naar de onvruchtbare Negeb-woestijn. De regeringen van de nabuur landen van de Joden hebben gezegd dat zij maatregelen zul len nemen om te voorkomen, dat Israël zijn plannen uitvoert. De chefs van de generale sta-! ven van de elf Arabische lan den zjjn na een bijeenkomst in Cairo uiteen gegaan, zonder te onthullen, wat zij van plan zijn. En de mogelijkheid van een ge wapend conflict is dan ook ze ker niet uitgesloten. De situa tie in het Middenoosten lijkt in deze dagen rondom het Kerst feest dan ook nogal explosief. Hoewel de Jordaan maar een kleine rivier is (de Nijl heeft honderd maal zoveel water) is het vrijwel de enige nooit opdrogende stroom in een zeer droog land. Voor landen die geen olie hebben en daardoor in hoofdzaak agra risch moeten blijven, is water een bui tengewoon kostbaar goed. Door de ver deling van Palestina in 1948 kwam drie kwart van de bronnen van de Jordaan op Arabisch grondgebied te liggen, maar de twee door de natuur gevorm de reservoirs, het Hoelameer en het Meer van Tiberias, op Joods territoir. Hier kunnen de Arabieren niets aan veranderen. Wel hebben zij geprobeerd om het leven van de bevolking in het gebied van deze reservoirs onmogelijk te maken. Maar daar zijn zij tot dus ver niet in geslaagd, dank zij de vast beradenheid van deze mensen. Joodse staat Binnen niet al te lange tijd zal water uit de Jordaan naar de Negeb worden geleid. Als Israël een aanzienlijk gro tere bevolking wil kunnen herbergen, zal het dit uitgestrekte doch groten deels nog dorre gebied geschikt ten maken Totdat men er in slaagt een goedkoop procédé te vinden voor de zuivering leiding aan te grijpen om oorlog tegen Israël te gaan voeren. Het houdt zich het recht voor, het ,,uur van de defi nitieve strijd" zelf te bepalen. In ieder geval aldus het blad zal Egypte geen enkele militaire actie tegen Israël voeren, zolang de Arabische eenheid geen feit is geworden. Het blad be schuldigt de Arabische landen er van, dat zij president Nasser in een mili tair avontuur willen storten. 146 pasjes afgewezen Vluchteling door Vopo's beschoten i Communistische grenswachters hcb- ben gisteren ten zuiden van West-Ber- lijn, waar geen muur is, op een Oost- duitse vluchteling geschoten die zich blijkbaar door het prikkeldraad heen probeerde te worstelen. Dit incident gebeurde terwijl op andere plaatsen vriendelijk lachende grensbewakers I Westberlijners door de muur toelieten om familieleden in de communisti sche sector een Kerstbezoek te bren gen. De Westberlijnse grenspolitie ver klaarde dat zij de vluchteling niet had gezien omdat het nog niet licht was en er bovendien een zware mist hing. Zij had „Halt, halt" horen roepen, gevolgd door geweerschoten en geschreeuw van Het w' Hl -ste keer sinds donder-1 aag aai er een dergelijk incident ge- beurt. Toen was er een Oostberlijner in geslaagd om door het prikkeldraad heen te komen. De man werd echter door de grenswachters opgemerkt toen l hij in het ijskoude water van de Spree zwom. De grenswachters namen de vluchteling onder vuur, waarna de Oost berlijner gedwongen werd naar de oos-1 Deze landen zouden liever willen, dat j telijke oever terug te keren waar hij - door een communistische patrouilleboot n I werd opgepikt. Het officiële Oostduitse persbureau Israël blijft bestaan en dat Egypte dwijnt". De militaire eenheid, wa; men spreekt zou volgens het blad waard zijn. zolang deze niet steunt op ADN heeft meegedeeld dat volledige en hechte politieke t de i dagen van de openstelling held. I de muur 3/.468 Westberlijners het oostelijke deel hebben bezocht. Slechts 146 aanvragen werden afgewezen om-| dat de aanvragers geen familie had-1 In de Arabische wereld reageerde j den in de graad van bloedverwant-i Merkwaardig de overeenkomst is uast-| met onverholen verbazing op dit j schap die artikel. Het werd niet tegengesproken gesteld. en daarom beschouwt men het nu als De schietpartij van gisteren herinnert een juiste weergave van de diepste ge-j de Westberlijners er aan. dat hun fa- dachten van president Nasser ten aan- milieleden in het oosten nog steeds de zien van Palestina. Merkwaardig is, dat sector niet mogen verlaten. Nassergezinde bladen in Libanon nu T:'~~ al een kleine ommezwaai beginnen te maken. Een ervan schrijft, dat de kwestie van de Jordaan tenslotte toch niet op een totale oorlog van de Ara bieren tegen Israël zal leiden. Strate gisch is de zaak alleen voor Jordanië en Syrië van belang, zo schrijft het. Een ander blad meent, dat ,,de strijd tegen Israël niet kan worden beperkt tot het verhinderen van het ombuigen van de loop van de Jordaan". En zeewater, zal men het in Israël nog met Jordaanwater moeten-doen. Het spreekt voor de Arabieren vanzelf, dat zij zich tegen de plannen van Israël moeten verzetten, ook al houdt het zich daar bij aan eerder gemaakte afspraken. Zij zijn tegen het bestaan van de Joodse Wanneer Israël er in slaagt maatre gelen te nemen, die er op gericht zijn, de totale bevolking zo vlug en zo sterk mogelijk te doen toenemen, wordt het voor de Arabische landen nog moei lijker, hun voornemen tot uitvoering te brengen en de Joodse staat „van de kaart te vegen". Argument De Arabische landen komen nu met een degelijk argument voor.de dag, nL dat het tegen de internationale gewoon te en vermoedelijk ook tegen het inter nationale recht indruist, dat een oever- staat water afleidt van een grensrivier, zonder toestemming van de andere oeverstaten en buiten het gebied laat vloeien, waar het aan die rivier wordt onttrokken. Daartegenover voeren de Israëliërs aan, dat het Arabische stand punt met logisch is, omdat Israël wil beloven, niet meer water van de Jor daan te zullen afleiden dan hun in 1955 volgens het plan dat naar de Ame rikaan Johnston is genoemd, werd toe gewezen. De Arabieren hadden zich daarmee in een bepaald stadium van mSifkTbewoning. jde bcsprek,ngen vereni*d- aldus IsraëL gesteld ken van pijnbomen aan de grens: „Hun houding druipt van onoprechtheid". Verdediging Maleisië is voldoende |"N een radio-interview voor de|dy i" het Parkland-ziekenhuis op 22 no Westinghouse BroadcastingPTennedy stierf ongeve. bedekte tak- Company heeft de tweede pers- j plaatselijke tijd en Kilduff had grens: ..Hun r rvn„r,„oii i 13.10 - Ihet Witte Huis, gezegd, dat het nieuws Malcolm Kilduff, verteld Ivan de dood nog niet was bekendge maakt en dit moest toch gebeuren. O'Donnell zei, dat Kilduff alvorens dit te doen beter eerst kontakt met John son kon opnemen. zich blijven afvragen, wat1 doende troepen er gaat gebeuren, als de Israëlische j plannen uitgevoerd worden. Want het artikel in het Egyptische blad is echt I Maleisië te klein niet het laatste A tische zijde over gezegd. De iwezig zijn be scherming van de grenzen der federatie met Indonesië. De minister was verwe ten dat de defensieve strijdmacht van te klein was. Hij zei dat de 'erdediging voor rekening paus oord, dat van Egyp- eigen PU dit onderwerp werd Maleisië kwam, doch dat het verdedi gingsverdrag voorzag in hulp van Enge land. Met betrekking tot een persbericht dat troepen van Australië en Nieuw-Zee- land spoedig de Britse troepen op Bor neo zullen gaan helpen bij hun strijd tegen Indonesische rebellen, verklaarde minister Razak, dat deze landen zich reeds tot de verdediging van Maleisië hebben verplicht. Maleisië heeft verzocht om-hulp bij de opleiding van het leger.; I ring, jdat president Johnson j moord op president Kennedy de I mogelijkheid van een internatio- nale samenzwering tegen hem en anderen niet heeft uitgesloten. Met deze mogelijkheid in gedach ten had Johnson Kilduff verzocht om de bekendmaking van de dood van Kennedy korte tijd op te houden om het veiligheidsappa raat de gelegenheid te geven maatregelen te treffen voor zijn veiligheid. Bijft nog de vraag, wat de invloed zal zijn van het bezoek, dat paus Pau- lus in het begin van het volgende jaar aan Palestina zal brengen. De paus zal ongetwijfeld goed op de hoogte zijn van de politieke situatie in het Midden oosten, en dus ook van de moeilijkhe den rondom de kwestie van het Jor daanwater. Zal hij proberen de elkaar bestrijden de volken dichter tot elkaar te bren gen. Met het gevaar overigens, dat hij daarin niet zal slagen en de moei lijkheden wellicht nog groter zal ma ken? Of zal hij zich de beperking op leggen, dat hij slechts als pelgrim een reis naar het Heilige land maakt? De toekomst zal het Ieren. Brit op Cyprus neergeschoten Daar komt nog bij, dat Jordanië I precedent an unilaterale actie had j geschapen door water aan een van de zijrlevieren van de Jordaan de Yarmoek, I te onttrekken. Ook voor dit argument valt het een en ander te zeggen. Botsing Tijdens de gevechten tussen de Griekse en Turkse Cyprioten die af- i.. WJi HPmPüüüj gelopen zondagmorgen opnieuw zijn j bijzonder belangrijk. Als opgelaaid, is een Brits militair neer- uitbreekt over de af eiding geschoten. De Brit die in burger was, daanwater door Israël zal Been' wandelde gisteren bij de grens tussen de Times daarvoor geen kunstmati- kan d$ Griekse en Turkse wijken Larnoca. De Turkse vice-president, dr. Fazil Kutchuk. en president Makarios, hebben I een dringend beroep gedaan op de be- I volking de vijandelijkheden onmiddel- i lijk te staken, De Cypriotische minister van buiten landse zaken, Spiros Kyprianoc. be- uurj schuldigde op een persconferentie in Londen de Turkse regering ervan zich te mengen in de binnenlandse aange legenheden van Cyprus. Minister Kyprianoc zei dat zijn rege ring besloten had geen rekening te hou den met de houding van de Turkse re gering die, zo zei hij. de voorstellen van aartsbisschop Makarios had verworpen. Hij zei voorts dat de nieuwe voorstel len voor de grondwetsherziening beoog den de wrijvingen tussen de Grieken en Turken op het eiland op te heffen en de structuur van de staat te verstevigen. IS •akkering van vijandschap nodig zijn. Het heeft er alle s c h ij n van. dat een botsing op handen kan zijn. De Israëlische deskundigen zullen binnen kort in staat zijn, met de uitvoering van hun plannen te beginnen. De Ara bische landen hebben heel luid verkon digd. dat dit een „casus belli" (onmid dellijke aanleiding tot oorlog) zou zijn. De Times waarschuwt voor de gevol gen van een dergelijke oorlog in het Middenoosten en meent dat het hoog tijd is voor een interventie door de Ver enigde Naties. Volgens het blad zijn er over dit pro bleem van het Jordaanwater zoveel gegevens beschikbaar dat het niet moeilijk moet zijn, tot een praktische oplossing te komen. Nieuwe Big Lift vanuit Amerika De volgende maand zal opnieuw een oefening worden gehouden voor het ver- voer door de lucht van troepen uit de Verenigde Staten naar West-Duitsland, zo heeft het Amerikaanse ministerie van defensie bekendgemaakt. Er zal. evenals bij de oefening „Big Lift" van dit jaar het geval was, een luchtbrug worden ge vormd. Nu zal een bataljon van 900 man. gelegerd te Fort Benning in Georgia, naar West-Duitsland worden overge bracht. De oefening, genaamd „Long Thrust 9", wordt volgens het Pentagon gehouden „om de mogelijkheden te be-1 studeren van het bevelvoerings- en logi- stieke systeem dat de defensiekracht van de NAVO in Europa moet vergroten". President Nasser van Egypte heeft de Arabische Liga gevraagd met spoed een „conferentie van Arabi sche staatshoofden" bijeen te roepen „voor het oplossen van het vraag stuk van het verleggen van de loop van de rivier de Jordaan door Is raël". Duizenden toesprekend in Port Said. 1 waar hij de „overwinningsdag" vierde van de terugtrekking van de Britten en Fransen na Suez, zei Nasser, dat hij zelfs bereid is de troepen uit Jemen terug te halen als de Arabische top- conferentie hiertoe besluit. „Ik zal de Arabische Liga verzoeken zo spoedig mogelijk een dergelijke con ferentie bijeen te roepen", aldus Nas- Egypte Intussen heeft een artikel in een Egyptisch tijdschrift over „de bevrij ding van bezet Palestina" in de Ara bische wereld grote opschudding ver wekt. Daarin wordt gezegd, dat Egyp te niet van plan is. het omleiden van het water van de Jordaan als een aan- Jaarverslag van de GATT De handel in fabrieksprodukten is in 1962 de meest dynamische factor in de expansie van de wereldhandel geweest,; i staat in het jaarverslag van de alge- ene overeenkomst voor tarieven en handel (GATT). De export van de ge zamenlijke industriegebieden heeft ver leden jaar een bedrag van 88 miljard dollar bereikt, dat is vijf procent meer dan in het voorafgaande jaar. De export van de Westeuropese landen droeg voor driekwart bij in de totale toeneming van de handel tussen de in dustriegebieden. De Japanse export, die met zestien procent is toegenomen, droeg voor eenzesde gedeelte bij en de Ame rikaanse export voor ongeveer een twaalfde deel. De totale export van de zes landen der Europese economische gemeenschap (EEG) is met zes procent toegenomen, iets meer dan de gemiddelde toeneming in geheel West-Europa. De uitvoer van de Europese vrijhandels-associatie (EVA) steeg met vijf procent. De nalatenschap van Kennedy In het testament van president Kenne dy, dat gisteren is gepubliceerd, wor den mevrouw Kennedy, de twee kin deren, en eventuele nakomelingen van deze kinderen als voornaamste erfge namen genoemd. De executeurs-testa mentair zijn mevrouw Kennedy en haar zwagers Robert en Edward Ken nedy. Het testament, gedateerd 18 juni 1954, bepaalt dat de weduwe 25.000 dol lar en alle persoonlijke bezittingen van haar echtgenoot, benevens het huis raad. krijgt. De rest van het bezit wordt in twee gelijke delen gesplitst. Een daarvan zal een fonds vormen waarvan mevrouw Kennedy het vruchtgebruik heeft. Bij haar overlij den zal dit gedeelte worden verdeeld onder „de kinderen van mij en de na komelingen van een eventueel eerder overleden kind van mij". Van het an dere deel zal een fonds met vruchtge bruik door de kinderen van wijlen de president worden gevormd. Noor in Oostzee aan de grond Gisteravond is het 2.614 ton metende Noorse schip Ferm in de Oostzee bij Denemarken, aan a e grond gelopen. Loodsboten hebben de bemanning van het Noorse schip aan boord genomen. Hoewel het Noorse vaartuig water maakt, bestaat er geen gevaar dat het zinkt. Vierentwintig van de 31 opvaren den. die van boord genomen waren, zouden vandaag weer aan boord gaan. Hoofdpijn... maar ook andore pla gende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS, (poeders, ta bletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. WITTE KRUIS Moordenaar Ostvald voor rechter Jack Ruby, de man die Lee, En in één geval had dit onderzoek Oswald neerschoot, is gisteren In de handtas van.ee.n v™?n* van de gevangenis naar het ge- reohtsgebouw overgebracht om clubs, werd een kleine revolver ont- te worden verhoord door rechter pakt. Het wapen was onder een sjaal Joe Brown. Zijn overbrenging ge- verb<>rgen. I" Texas is het dragen - 1 epn wapen toegestaan, p"** h»t schiedde in het grootste geheim. nlet w0J5en veïboreen Voor dag en dauw werd Ruby al mannen zetten het gebouw her metisch af. ieder die naar binnen wilde, werd op wapens gefouil leerd. Mr. President Kilduff vertelt hieronder wat er toen gebeurde: ,,Ik liep door de hal, via de ope ratiekamer, naar een kleine ka mer waar Johnson zat met zijn vrouw en Rufus Youngblood, de agent die de toekomstige president beschermde. Ik ging naar hem toe, keek naar hem en eerlijk ge zegd wist ik niet hoe ik hem zou noemen. Na enige aarzeling zei ik plotseling nogal luid: „Mister pre sident!" en hij draaide zich om en ik zal nooit de uitdrukking op zijn gezicht vergeten, omdat ik er ze ker van ben, dat dit de eerste keer was dat Johnson met mister Presi dent werd aangesproken," „Ik moei de dood van president Kennedy lekend maken. Gaat u daar mee akkoord?" Johnson reageerde onmiddellijk. Hij zei: „Nee, Mac, ik denk dat het beter is dat ik hier weg ga en naar het vliegtuig terugkeer, voordat je het bekend maakt." On middellijk hierop voegde hij er aan toe: „Wij weten niet of dit een inter nationale samenzwering is. Of ze mij moeten hebben zoals ze president Kennedy moesten hebben, of ze voor zitter McCormack (van het Huis van Afgevaardigden) moeten hebben of senator Hayden, dat weten wij niet." Hieruit blijkt dat Johnson met Weer onrust op CJprus /~IP Cyprus is het tot een ex- plosie gekomen. Plotseling klonken in de hoofdstad Nicosia weer overal geweerschoten. De aartsbisschop Makarios, die in het verleden zo n belang rijke politieke rol heeft gespeeld, in gesprek met de Turkse vice- president dr. Kutchik ergens in een dorpje in Noord-Cyprus. Deze foto is genomen enkele dagen voordat de onlusten uit braken. Nederlands protest tegen Amerikaanse scheepvaartpolitiek ambassade in de Verenigde Staten, mr. E. L. C. Schiff heeft overhandigd aan de Amerikaanse staatssecretaris voor economische zaken van het minis terie van buitenlandse zaken Triffith Johnson, hebben elf grote zeevarende landen de Verenigde Staten medege deeld dat zij hun scheepvaartmaatschap pijen niet /uilen toestaan in te gaan op de eis van de Federal maritime com mission documenten over vrachttarie ven en kosfen te overleggen. De commissie gaf de scheepvaart maatschappijen, die op de Verenigde Staten varen, onlangs opdracht als on derdeel van een onderzoek om vast te stellen of vrachtt irieven discrimine rend werkm tegen Amerikaanse expor teurs vóór 20 januari gegevens te ver strekken over de tarieven voor vracht van en naar de Verenigde Staten. De elf landen zijn België, Frankrijk, Griekenland, Italië, Japan, Nederland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Groot-Britannië en West-Duitsland. Syriërs behandelden Israëli's slecht De minister van buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meir, heeft het hoofd kwartier van het internationale Rode geweldige tegenwoordigheid van geest Kruis in Genève verzocht een dokter naar Israël te zenden voor een me disch onderzoek van 8 tot 11 Israëliërs die uit Syrische gevangenissen zijn ont slagen. Sommigen hebben er 15 jaar in gezelert. Zij verklaarde, dat de lichamelijke en geestelijke toestand van acht van hen zo ernstig is dat zij afgelopen zaterdag na vrijgelaten te zijn onmiddellijk in het ziekenhuis moesten worden opgeno- Israël overweegt een klacht in te die nen bij de secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant. heeft gereageerd Daarna zei Johnson: „Zijn de man nen van de veiligheidsdienst klaar om mij hieruit te krijgen." De reden voor de vertraging was zui- ?r een reden van veiligheid. Kilduff :i voorts dat hij uit deze overwegin gen geweigerd had om te zeggen waar Johnson zich bevond. „Toen we in het vliegtuig zaten, wa in alle gordijntjes dicht, zodat nie mand ons van buiten af kon zien", zo ertelde Kilduff. U proeft de moutwijn Mistlamp voor Sint Bernhards Een aantal van de befaamdste Sint Bernhardshonden die nog altijd tra ditioneel de verdwaalde bergbeklim mers te hulp komen met hun vaatje cognac, zijn aangepast aan de eeuw van de auto. Zij dragen nu dubbele mistlampen. De lampen, die door een batterij wor den gevoed, hangen vlak onder het uit vele cartoons bekende houten vaat je met drie sterren. De lobbesen ho ren thuis in het klooster van Sint Augustinus, hoog in de Franse Alpen. Volgens de monniken van het klooster zijn de mistlampen een grote steun voor de verdwaalde bergbeklimmers die daardoor de honden veel eerder kunnen zien, ook in sneeuwstormen. haar beroep bekend was opgeroepen verschijnen Volgens de als getuige politie kon zij voor het dragen wapen geen verklaring gevei daarom onder arrest gesteld, De advocaten van Ruby, die op 3 ja nuari moet terechtstaan, hebben bekend gemaakt dat zij hun verdediging zullen baseren op „tijdelijke krankzinnigheid". Rechter Brown wees het verzoek Ruby vrij te laten tegen borgtocht, af. Rechercheur Leavell, aan wie Oswald was vastgeboeid toen hij werd doodge schoten. werd ondervraagd door advo caat Belli. Belli vroeg hem of Ruby op gewonden scheen toen hij schoot of daar na. Leavell antwoordde dat Ruby er even kalm uitzag als het nu het geval was. Kapitein Fritz zei dat Ruby ook kalm was toen hij later werd ondervraagd. Nkroemali trekt toet ge vende macht aan zich J.ft een. danie hSj, I De opperpatriarch, het hoofd van de boeddhis ten in Thailand heeft verboden dat op de ker missen die bij tempels gehouden worden alco hol geschonken wordt en strip tease voorstellin gen gegeven worden, zo bericht het blad „Bang kok world", l Professor Tucci, leider van een uit vijf leden be staande Italiaanse ar cheologische expeditie, heeft gisteren verklaard dat bij het dorp Ghale- Nou in de omgeving van Zabol (Perzië) en 40 km ten westen van de grens met Afghanisatan, een achaemenitische plaats ontdekt is. Tucci zei, daf het zeker tien jaar zal vergen om de gehele plaats bloot te leggen. De Israëlische zange res Avilva Semader zal vijftig procent der op brengst van haar eerste langspeelplaat (ver schijnt 3 januari) ter be schikking stellen van de jeugdaktie Europa 1, 2, 3... De opbrengsten van deze aktie zullen worden gebruikt om leeftijdsge noten van de Nederland se jeugd ln de ontwikke lingslanden te helpen bij onder meer de bestrij ding van analfabetisme, ziekte en honger. De zangeres heeft meege werkt aan het program ma van de openingsbij eenkomst in het RAl-ge- bouw te Amsterdam op 2 december. I De weduwe van de on langs overleden leider van de labour-oppositie i in Engeland. Hugh Gaitskell, heeft de titel van barones verkregen, hetgeen haar recht geeft I ters, vrijgesproken op een zetel in het Ho- ge3egdf verraad gerhuis. De titel is niet erfelijk. Hugh Gaitskell is in januari op 56-jarige leeftijd na een korte ziekte overleden. I Jordanië zal ter gele genheid van het bezoek van paus Paulus aan dit land een herdenkingsze gel uitgeven. i Het Ghanese parlement heeft een regeringsvoorstel goedgekeurd krach tens hetwelk president Nkrocmah de bevoegdheid krijgt om iedere uit- j spraak van de bijzondere Ghanese I rechtbank te vernietigen indien hij dit in liet belang van de staatsveilig heid nodig oordeelt. Het wetsontwerp werd ingediend nadat i de parlementsleden van Kerstreces wa- teruggeroepen voor een spoedzit- van eer dag ter bespreking van vragen over he* vonnis in het jongste proces inzike landverraad. Eerder deze maand werden drie per- vroegere minis- j het hun ten las-1 plegen. Twee met het dce! verraad andere bek'aagden werden ter dood i oordeeld. De 69-jarige opperrechter sir Arkoe Korsah, die president van de rechtbank was. werd door president Nkroemah ontslagen en later gepensioneerd. De wet heeft terugwerkende kracht tot 22 november 1961, de datum waarop del speciale rechtbank door de president I 1403) Voor de jacht zijn lang niet ouder dan de stenen pijlpunten die altijd wapens nodig. De bosjesman- gevonden zijn, want de eerste pijlen nen zijn bijv. in staat dagenlang de zullen wel gewone houten punten schuwe antilopen te vervolgen zon- hebben gehad, die geen sporen voor der de dieren een kans te geven het verre nageslacht hebben nagela- om te drinken of te rusten, zodat ten. ze tenslotte van afmatting ineenzij- Juist in verband met de hoge gen. Een dergelijk ongelooflijk uit- ouderdom van dit wapen, is het zo houdingsvermogen leggen ook de merkwaardig dat er enkele geblc- Australische inboorlingen op de kan- den zijn, waar de boog onbekend is, geroejacht aan de dag. Ook som- zoals in Tasmanië en Australië mige Indianenstammen in de naald- (met uitzondering van een streek in TOCH IS HET ZO* vouden van Alas ka en Canada en sommige Siberi sche nomadenstam men gebruiken de ze jachtmethode door 's winters op snccuwschoenen het wilde rendier en de eland op te jagen tot de dieren afge mat zijn. Is het uithoudingsvermogen of het geduld niet voldoende, dan staan de rechtgeaarde jager allerlei listen ten dienste. Zo kunnen sommige In dianen met een lok-horen van opge rolde berkenbast de roep van de bronstige eland-stier nabootsen en de Eskimo krabt op het ijs om de nieuwsgierigheid der robben te wek ken. De bosjesman gooit een struis- vogclhuid over de schouders cn bootst het gedrag van de vogels zo treffend na. dat hij de struisvogelkudde is beland, een van de dieren onraad Maar gemakkelijker moet toch de jacht met de lange-afstand- Veel belangwekkender zijn echter wapens toeschijnen. En dan denken de flnitende pijlen, die zodanig zijn we natuurlijk in de eerste plaats vervaardigd, dat ze tijdens de vlucht aan de pijl en boog, waarvan de een schril gefluit laten horen, waar- ouderdom onzeker Is, maar die toch door de belaagde vogel door het in ieder geval tot ver in de Steen- gefluit misleid aandachtig en be- tijd kon worden gevolgd. Behalve wegingloos blijft luisteren. Tot een stenen pijlpunten, zijn van de oude tweede pijl op hem wordt afgescho- holbewoners ook rotstekeningen van 'en, die tevens het dodelijke schot de pijl en boog en van boogschutters betekent. bekend en het is hoogst waarschijn- En nu komen natuurlijk ook de lljlc dat het w apen nog veel ouder is pijlgiften ter sprake. dan de oudste afbeeldingen en ook h. Petition. het uiterste den). Ook in Poly- nesië en Micronesië ontbreekt dit wapen, maar dit wordt door ethnologen aan cul- tuurverlies geweten. Behalve de bogen, bieden ook de pyicn aan de zojuist ge noemde ethnologen allerlei bijzonderheden, zoals pijl punt. bevedering, pijlschacht, ver siering e.d., die een grondige stu die waard worden geacht. Wy, leken, kunnen genoegen nemen met een paar gewone pijlen, die des ondanks bijzonder genoeg zijn. Bij verschillende stammen langs de Amazone en de Kongo, zijn bijv. pijlen met botte punt in gebruik, die cr op berekend zijn de prooi alleen te verdoven, inplaats van tot bloe- dens toe te kwetsen. De veren der midden in dieren worden door de jager im mers gebruikt om zich te versieren en zijn aanstaande tooisel mag niet door bloed besmeurd worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9