In Praag wordt de Westerling niet langer geweerd HET GORDIJN SCHEURT (1 4—=$4 Boswachter De Bree (weer hersteld): „Nog dagen zag ik die os voor me" DAT IS DAN Tsjechoslowakije: het land van Thomas en Jan Masaryk, van Benesj, die niet tegen de rode vloedgolf op kon, van Gottwald, Zapotocky, Novotny De KLM-vogel, die de afstand AmsterdamPraag in ongeveer twee uur over brugt, strijkt vleugelvast op de luchthaven Ruzyne neer. Lang rolt de Viscount op het grauwe beton uit om op het platform in een internationaal gezelschap van andere verkeerstoestellen te belanden. Daar is de haai-achtige Toepolev, de moddervette Uyushin, de Cornet met z'ri snoekenkop, de „fluisterende- reus", die Bristol Brittannia heet. Na ongeluk in Arnhems slachthuis Somber en triest nog - maar de glimlach is er „GASBEL" OP AMELAND AFGESLOTEN mm DINSDAG 24 DECEMBER 1963 (Van onze spec, verslaggever Link van Bruggen) PRAAG, december dagelijkse dank- Vlaggen bekronen het luchthaven gebouw Tsjechoslowaakse vlag gen, in kleur geheel gelijk aan de onze, zomede bloedrode Russische wakije Wenen, waar velen i dundoeken met de gekruiste hamer vakantie naar toe rijden, ligt a en sikkel in de rechterbovenhoek. Ze derland hebben, baarheid waard. Hier, in Bohemen, Moravië Amsterdam vandaan dan vliegveld behoren. Bij navraag blijkt kledingstukken herinneren bezettingsjaren, de winkels uitingen. Ik sta in het kleine, maar als een schatkamer ingerichte kantoortje, Zo somber waar buitenlandse valuta in kronen weinig worden omgezet. Het is een lang- durige procedure, waar drie men sen tegelijk mee bezig zijn. Ik er ken het: 't zijn er beslist niet te veel. Het is allemaal nogal ingewik keld door de papieren, die er aan te pas komen, en, niet te vergeten, door een tweede betaalmiddel, dat kan worden verstrekt, de zogenaam de Tuzex-coupon. gekochte presentje kost twee gulden. Somber en triest dus allemaal? triest dat ik slechts blij zie lachen. Was het bij ons in de oorlog ook niet zo? De lach bleef bewaard voor be tere tijden. Men moest zwoegen en .later lachen tve weer99 l naar dat opval- onbevangenheid. De Praagse Burcht, het hart van Tsjechoslowakiji (Van onze correspondent) Het zal je gebeuren, dat je lan ge tijd in het ziekenhuis moet lig gen en dat je, hersteld en met voorzichtigheid weer aan het werk gegaan, na veertien dagen in het ziekenhuis wordt terugge worpen zwaar gewond. Door horensteken van een wilde os. De oud-Amsterdamse boswachter J. de Bree kan ervan meepraten! Bree van zijn ziekenhuisvrijheid toen hij door de os onder de voet werd gelo pen. Aan het lijntje van de huisarts liep hij nog, om zo te zeggen. dokter had gezegd: halve dagen. En hij had richtlijnen gegev in het slachthuis", had hij iedereen en vooral zichzelf elke dag voorgehouden, hoewel hem bekend was dat hij door zijn rugwervelkwetsuur grote moeite zou hebben in korte tiid weer te leren De pas enkele maanden in het slacht huis te Arnhem werkende ex-boswach ter wist dat hij voorlopig niet in het slachthuis zou kunnen terugkomen, maar zijn collega's lieten hem niet in de steek: ze spraken hem moed in en ze zoeken hem nu net vaste regelmaat op. In de korte tijd van zijn slachthuis, tijd leerden ze hem kennen als een jo viale Amsterdammer net een merk- waardig-sympathieke liefde voor het dier. Als bedrijver van een hard, door bloed gekleurd beroep, huldigt hij de opvatting „het lijden van de dieren kort te houden". Zolang mensen vlees eten, zal er geslacht worden en als er toch geslacht moet worden, kan dat het beste door een dierenvriend worden ge daan. Dat is een garantie voor een eer lijke, pijnloze behandeling. In de slachthuiswereld wordt daarvan wel eens afgeweken, getuige de bepa ling in sommige slachthuizen dat slacnt- huisknechten boete krijgen wanneer ze zich aan wreedheden of onsportiviteit te- pe- genover de dieren schuldig maken. zelf reeds veel van de door Marx karakter. Lachen wordt dikwijls als een vorm van onhoffelijkheid uit gelegd. Misschien hebben we ook wel weinig om ons vrolijk over te maken. Later het komt allemaal wel weer". De woorden klinken vermoeid. De Ai, Tuzex-hronen i in Praha of Praag krijg het land, of In de mijnen te gaan werften". Commentaar van een derde: „Het kerkelijk leven is onder- Er is nog veel meer dat Tsjecho slowakije alles behalve rijk doet zijn. In Slowakije, sinds de Hon gaarse tijd arm aan industrie mijnd. Als je voor je geloof uit- rijk aan werklozen, moeten enorme ik even later m'n eerste, geestelijke ogen. koude douche. Voor de Tuzex-v kels daar zie ik lange rijen men sen staan, die er net zo buitenlands uitzien als een file Amsterdammers in Amsterdam. Ook de Tsjechoslo- waken beschikken dus over Tuzex- kronen; ook zij kunnen zich thee uit Nederland, koffie uit Brazi lië en fruit juice uit Californië aan schaffen. Was dit maar zo! In het land, dat bij een sy steem leeft, waar in de klasse loze maatschappij wordt gepredikt, kan men helaas op elk niveau be voorrechten vin den. Deviezen uit het Westen zijn schaars achter het IJzeren Gordijn. Het eigen voedsel- ik kijk, staan ook moeid. Wat wil ik? Wat verwacht ik voorbeeld, of je kinderen, of jezelf, lingsgebieden, of worden gebruikt eigenlijk na vijfentwintig jaar van wordt een carrière afgesneden. Ik om Russen, Cubanen. Roemenen, afstompende dictatuur? geef gaarne toe dat er de laatste ja- Chinezen en vele andere buiten- Eerst kwam^Hitler. die, dankzij ren enige verlichting is opgetreden, landers uit. het communistische Bohemen en Moravië Maar nog steeds ga ik in een ande- blok te laten studeren. stadswijk naar de kerk, omdat me daar niet kennen". Bij een bezoek aan Tsjechoslowa- kije vraagt men zich steeds weer af, Toen kwam Be- boe het toch komt dat men er zo protectoraat maken Slowakije volksrepubliek. Zelfs de meest verstokte commu nist kan deze belasting te veel zijn, ,,Ze leven goed op onze smalle beurs", brengt een partijlid n ,Ze reizen en trekken nig welvaart vindt. Het land is rijk krijgen een behoorlijk zakgeld en al- aan grondstoffen: steenkolen, ijzer- le mogelijke faciliteiten", erts, mangaan, goud. zilver, koper. Men hoeft niet eens zo diep te lood. pyriet. Er zijn topkwaliteit le- graven in Tsjechoslowakije om al nitiacrori/i Tpn verende machine- en automobielfa- deze geluiden te kunnen opvangen. v>T-ioiror> da Aa tioioinfhtmntnr van Anders dan in de Sovjet-Unie is er overal passieve kritiek, die, in ge distilleerde vorm, weinig anders be nesj even terug, als wraakgod drie miljoen Sudeten- Duitsers voor zich laatste het is al xvppr vpprtipn isar voiKswagen iue; een vmuing v Tatra?). Er zijn wereldbekende geleden dat dicht trekken van hi IJzeren Gordijn. Pilsner bier. Ik weet het.: Tsjechoslowakije „We kennen de j>«" n°°« d? zeeen vzn Marshall- dictatuur" zeet hulp «ehad- Aan ae a»dere kant dictatuur zegt hpf hphalvp mpnspni( wat oudere heer, „maar we zijn er nog altijd niet aan gewend. De omkering van alle waarden heeft dat het, behalve mensenle vens, weinig als gevolg van oor logsgeweld heeft verloren. Vijfjarenplan gefaald „De Joden, die hier woonden", pakket bij uitbreiding: alles wat ons sprakeloos doen staan. En dat J™en. ene voor het dagelijks bestaai nodig is - in een land. dal eens bekend heeft «et. iemand, die is schamel, zowel in kwantitatieve als kwalitatieve zin. De vensters opengeschoven Het regime weet dit. President An- tonin Novotny, die als de sterke man moet worden gezien, houdt hier dan ook herhaaldelijk rekening mee daarbij gebruik makend van de ook in Tsjechoslowakije merkbare gastaan als de enige, waarachtige ^^t Jlgeven.^ijn door fc» democratie in Centraal Europa!' verklaring destalinisatie. Men kan hier ten Daarom heeft de almachtige, com munistische staat een stukje puur kapitalisme ingevoerd, zo men dit soort zaken tenminste ideologisch beziet. Daarom kunnen alle Tsjechoslo- waken, die buitenlandse valuta uit het Westen kunnen bemachtigen in het bezit van Tuzexcoupons komen. Daarom bloeit en groeit er een zwarte handel, die enigszins door de vingers moet worden gezien. Daarom zijn zo veel mensen re delijk tevreden. Daarom zijn nóg meer mensen bitter ontevreden. De kleine man hij valt er vooral in „het arbeidersparadijs" naast. Als hij geen familieleden of vrienden heeft in de zo ge schuwde kapitalistische wereld, als hij niet in kronen zwelgt wat overigens zeer weinigen in Tsjechoslowakije doen of als hij zich niet op andere wijze een bevoorrechte positie heeft kunnen veroveren, weerspiegelt alles wat hij in huis of op tafel heeft het Oostblok met z'n weinig gediffe rentieerde mogelijkheden. Niet het Westen dus met de in zijn ogev zo begeerlijke heerlijkheden. „Ik roei me een snob" Begeerlijk heerlijk. Het zijn voor ons met ons bijna niet meer te overzien keuze-gamma overbodige Sinterklaasleuzen en misschien we? materialistische termen geworden. In Tsjechoslowakije, slechts een paar honderd kilometer van ons van daan, echter niet. Ik draag beslist geen costuums. die op de laatste mode van Parijs of Londen zijn ge ïnspireerd. Toch word ik hier. in Praag, steeds weer van top tot teen bekeken. Men informeert naar de prijs van m'n jas. m'n schoenen en m'n das. Men vergaapt zich aan m'n gasaansteker, die in de Tuzex- winkels voor een kapitale prijs in een vitrine ligt. Men vingert op kwa- if il. Men wil bovenal de relatie ?n lonen en prijzen weten om koopkracht vergelijkenderwijs te nnen bepalen. ik wil het eerlijk bekennen: ik oei me vaak een OW-er, een snob. z,'n ik wil het gaarne doorgeven: wat wij, ondanks alle kritiek, in Ne- vergeten9' sers vermoord. De Duitsers, die hier zaten, hebben we er na de oorlog uitgetrapt. Beide categorieën bevol kingsgroepen hebben helaas veel voor onze industrieën betekent. Ver- Een ander zegt. m: hij me angstig bezw naam te vergeten: slotte alle kanten mee uit. Vreedza me coëxistentie, zoals deze thans door Rusland beleden wordt, wel heel iets anders dan wereld revolutie Het gordijn scheurt in Tsjechoslo- (Van een i verslaggevers) Bree kon zich er niet aan houden. Nau welijks gewend aan de buitenlucht, lag hij weer op een brancard en de volgen de dag berichtten de kranten wat er was gebeurd. In het Arnhemse gemeentelijk slacht huis was deze ex-Amsterdamse bos wachter, 6inds korte tijd uit Amster dam naar Arnhem verhuisd (veel bos- lueht, veel natuur, veel dieren in het wild: Veluwe, Hoge Veluwe, Schaars- bergen), door een os aangevallen toen hij met een kolenkit op weg was naar het kolenhok op het slachthuisterrein. Hij stak juist de binnenplaats over op het moment dat een os ontsnapte aan dc handen van een aantal slachthuis knechten die het beest naar de slacht- hal moesten brengen. aan de omgang met de in feite al tijd onberekenbare slachtbankdieren („als ze door hebben dat je een die renvriend bent, heb je er geen iast van"), was niet bedacht op de ca- Sriolen van het beest, dat de avond ïvoren al een keer bleek te zijn uitgebroken. Hij dacht dat de os zich gedwee om zijn slaehtersvin- ger zou laten winden, maar daarin vergiste hij zich. De os liep recht in op de dierenvriend De Bree, die in de algemene jacht op het aan zijn touw wrikkende en dol springende os. struikelde en even op zijn rug kwam te liggen. slachthuis en aan het werk daar. zou het voor geen goud willen missen", heeft hij vanonder de lakens gezegd. Het waarom daarvan vat hij voor zich zelf heel kort samen: omdat ik van de dieren houd. SPOOKBEELD Zelfs na het incident is die liefde voor de dieren niet bekoeldook niet voor ossen. De enige nare associatie die hij gewaar wordt als hij over os sen spreekt, is het spookbeeld van het worden aangevallen. Zich in de eerste dagen van zijn ziekenhuistijd afvra- GEWOND De gasbel, die de Caltex, zoals wij meldden, gisteren op Ame land heeft aangetroffen, is voor lopig afgesloten, omdat men eerst grond- en gasmonsters wil nemen teneinde de samenstelling van het gas te kunnen bepalen. Op het ogenblik is men druk bezig de boorput te versterken.. Over de omvang van de „gasbel" is op het ogenblik nog niets te zeggen, aldus een woordvoerder van de Caltex. Maar wel staat vast dat de „bel" geheel los T staat van die. welke in het siusziekenhuis in Nijmegen, waar men den. Aanvankelijk dacht" men "dat het GroninoQp qwhtoron v. J?ver €?n specialist beschikt die Arn-1 een geval was met ..een luchtje" er- V-rronin^se blocnteren en het hem niet bezit. De heer De Bree, pasaan. Was er nalatigheid in het spel ge- frriese Blija zijn aangetroffen ontslagen uit het ziekenhuis, lag weer weest? Was De Bree het slachtoffer ge- het dier zijn horens in de borst heer De Bree. Op talrijke plaatsen werd hij geraakt en zwaar gewond. De hor de van slachthuiscollega's stond ver bijsterd toe te kijken, stijf van schrik. Enkele uren later vertelde de slacht huisdirecteur aan de politie, dat het do eerste keer was geweest dat in zijn slachthuis een uitbrekende os mensen had aangevallen met ernstige gevolgen. Dat de gevolgen ernstig waren bleek spoedig. De schutter van het Arnhem se slachthuis werd in levensge vaarlijke toestand naar een Arn hems ziekenhuis gebracht en korte tijd Boswachter De Bree. gend hoe hij daar in bed gekomen was, kwam. .zijn" os weer in het beeld van de herinnering en dat gaf, stelt hij nu vast, zulke helse voorstel lingen dat hij het er benauwd van kreeg. „In de eerste tijd zag ik steeds die os weer naast me". Hij wijst naar de hoek van zijn bed, rechts van zich en zegt: „Daar kwam hij steeds van daan. Ik zag hem steeds uit de hoek komen, recht op mij af." gericht. Zelfs onze'kroon de schoven. Men heeft toeristen en de- „In de vooroorlogse jaren, die toch bepaald niet rooskleurig wa ren, hadden we een hoger wel vaartspeil dan nu. Velen verloren alles wat ze bezaten. Ik was in genieur en leidde een fabriek. Om- nodig, door de macht mighty dollar" liefst uit het Wes- maand kunnen de eer op een onmid dellijk uit te schrijven visum Praag. Ook ten aanzien vat dere Westeuropese landen zijn de Russische roebel geparenteerd. We hebben het twijfelachtige genoegen Rusland machinerieën te mogen le- ten. Sinds veren, wat onder meer betekent dat Oostenrijkers we een schreeuwend tekort aan tractoren hebben. Ach, en dan heeft natuurlijk ons Vijfjarenplan gefaald. dat ik tot de kapitalisten gerekend Waar lukken economische opbouw- belemmerende bepalingen verlicht, werd, raakte ik m'n baan kwijt, plannen eigenlijk wel achter het terwijl m'n kinderen niet moch- IJzeren Gordijn?" ten studeren. Studeren betekent hier alles. Het klassificeert al bij voorbaat. Als een hogere opleiding je wordt ontzegd, blijft er niet veel Drukte voor een luzex-zaak, anders over dan in de fabriek, op ™aar de staat alle mogelijke goe deren utt het Westen verkoopt. Goed, er is nog strijd. Behou dende groepen staan tegenover vooruitstrevende groepen; dogma tici tegenover verlichten. Ondanks de somberheid en de triestheid echter is de glimlach naar het Westen duidelijk te onderkennen. Dat hij niet verkille, laat staan besterve. Het is zowel het belang van de Tsjechoslowaken, die naar uitzicht snakken, als dat van vre de en vrijheid. Groter overschot op betalingsbalans 1963 heeft het overschot rekening van de betalingsba- er deze periode 404 jeleken met het derde ït overschot 207 min. oeruitgaven en de uit- -esp. 9 procent en lOtfc het tekort in het gce- min. daalde. De net- tenverkeer stegen met tin. tengevolge van bijzondere fac ie het derde kwartaal 1963 een gun- sug beeld gaven in tegenstelling met hun effect op hetzelfde kwartaal 1962 Het saldo Kapitaalopbrengsten steeg met 55 min. in noofdzaak door hogere opbrengsten van deel nemingen in buitenlandse ondernemingen. Het overschot op de lopende rekening op kasbasis bedroeg In de eerste drie kwarta- 1963 752 min. (vorig Jaar 531 lo op de lopende rekening op trans- was in liet derde kwartaal 1963 min. (vorig laar ƒ411 min.). Het de eerste drie kwartalen naar ra- I 290 min. (vorig Jaar 111 min.). Wanneer met de produktie kan wor den begonnen, is nog niet bekend. Vol gens de Caltex hangt dit af van de vraag of de maatschappij concessie krijgt. Zoals bekend, heeft de Caltex e ven als BP en Mobiloil enkele maanden geleden een aanvraag ingediend, maar hierop is nog steeds geen antwoord bin nen gekomen. De NAM heeft, zoals be kend, bezwaar aangetekend tegen deze aanvraag omdat zij van mening is. dat alleen zij voor concessie in aanmerking Half februari hoopt de Caltex met bo ren te kunnen beginnen in de Duitse Bocht ter hoogte van het eiland Bor- kum. De zeesleper Zwarte Zee ii het ogenblik van^ Texas onderweg als patiënt tussen de lakens en was in worden van slordigheid van de i het dagelijks politierapport een van de andere onverantwoordelijke slachthuis- vele ..gevallen" die elke dag in politie- i jongen? De politie sprak geen verden- bureaus met routinehand op ae onge- i kingen uit, maar ze onderzocht de zaak vallenlijst worden bijgeschreven. I wel en probeerde onder meer aan de weet te komen of het, zoals het gerucht ging. wel eens was voorgekomen dat jonge, onervaren slachthuisknechten de dieren vrij lieten rondspringen om een - 'ontuurtje uit te lokken? De politie Zes weken lag de heer De Bree in, het Nijmeegse ziekenhuis, bijna dage- jonge, lljks gecontroleerd door een hooglerr specialist, toen zijn toestand een cr bereikte. Zijn rugwervel bleek ernstig te zijn beschadigd door de steken de ossehorens en dat hij er erg aan dat (had zich van de eerste dag j Een krant schreef i i het booreiland. Op het eiland Texel de Caltex nog bezig met seismisch on derzoek. De resultaten van dit onder zoek zijn niet bekendgemaakt. Duidelijk is wel dat de Caltex de ice om het gas op Ameland heeft ge wonnen. De maatschappij ligt aanzienlijk voor op de NAM. die veel eerder met het onderzoek startte, maar nog met boren moet beginnen. Op het ogenblik is de- ze. maatscllaPPij bezig met de voorbe reidingen voor de boring, die waarschijn lijk over enkele weken zal kunnen be ginnen. „Houen die os i het incident in het slachthuis: „Dat sommigen hebben j gedacht aan opzet of aan Spielerei be- j hoeft niet als overdrijving van de hand I.M op het incident hid. "'"'"f f.?'?""'. den gestaan toen schutter De Bree door j mse slachthuis zijn al heel wat die- de os werd geramd, verlieten verslagen ren uitgebroken. Te veel dieren zelfs". het ziekenhuis toen zij. op het bezoek- Maar niemand hield het voor w schijnlijk. dat hij er niet bovenop op j komen. De collega'.- van het slachthuis hoorden dat de rooms-katholieke slachter door een geestelijke bediend was. De artsén haaden de geestelijke ontboden. VITAAL Slachter-schutter J. de Bree was juist in al zijn onverschrokkenheid uit rede lijke overwegingen op het dier afgegaan, in de hoop het te kunnen vangen. „Zo lang het op het terrein van het slacht huis liep, bleef het gevaar beperkt, maar als het buiten de poort was ge- komen, op de Nieuwe Havenweg, dan Dat dreigde een rampzalig slot van was de misère niet te voorspellen ge- ;n op zichzelf al ontstellend incident weest." te worden. Maar ;De Bree herstelde. In Kort na het ongeluk maakte het slacht- een week was hij de oude weer. De huis bekend, dat er een automatische artsen schreven een stuk van zijn op- poortafsluiting zou worden geconstru- leving toe aan zijn geweldige vitaliteit, eerd, waardoor geen enkel dier meer „Ik loop binnen enkele maanden weer I naar buiten kan uitbreken

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5