Mozaïeken belichten oude Tunesische culturen Agend op 2e kerstdag Imperium laat „Ster van Bethlehem" schitteren Vier verdachten tegelijk voor Leids kantongerecht Molentochten wbwwt uhdsi: cowrant DINSDAG 24 DECEMBER 1963 a voor Leiden en Den Haag Dinsdag Stadhuisplein, 7458.15 uur n.m. kerstzang. Den Haag. Kon. Schouwburg. 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Reiziger zonder bagage". Woensdag (Eerste Kerstdag) Stadsgehoorzaal, 6 uur v.m-: kerst feestviering Leger des Heils, opvoering van het spel „De moderne stal". Donderdag (Tweede Kerstdag) Gebouw Prediker, 10.30 uur: Bijzonder kerkewerk Herv. Gemeente, kerstsamen komst voor alleenstaanden. Den Haag, Kon. Schouwburg, 2 uur: Haagsche Comedie met De Maxibulen; 8.15 uur met Horen en Zien. Gebouw K. en W„ 8 uur: René Slees- wijk's revue „Uit en thuis". Diligentia, 2.30 uur: Andor Foldes, piano; 8 uur: Haags Studentencabaret. Vrijdag Zaal Koningskerk (hoek Koningstraat- Willem de Zwijgerlaan), 7.30 uur: ruil- avond voor verzamelaars. Geref. Jeugdgebouw: Breestraat 19, 8 uur: spreekbeurt ds. J. A. Smink. Den Burcht, 8 uur: Jazz-avond The Beat. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Reiziger zonder bagage". Diligentia, 8 uur: Haags Studenten cabaret. Zaterdag Foyer Gehoorzaal. 8 uur: K. en O. en L.J.A., jazz-concert. Moriaansteeg 2 (Herv. jeugdgebouw), 7.30 uur: sociëteitsavond, epidiascopisch jaaroverzicht. Stadsgehoorzaal. 2.30 uur: Leidse Jeugd-Actie, toneelgroep Podium met Het Toverdoosie. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met Macbeth. Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „De geschiedenis van de soldaat" Apotheken Kerstmis Geopend voor spoedeisende gevallen: van hedenavond 6 uur af tot donderdag morgen 8 uur apotheek Van Driesum. Mare '110, tel. 20406, en apotheek Van Br eest Smallenburg Leiderdorp; van donderdagmorgen 6 uur af tot vrijdag morgen 8 uur de Zuiderapotheek. Lam- menschansweg 7, tel. 23553; daarna de apotheek Kok. Rapenburg 9, telefoon 24807, en apotheek Van Breest Smallen burg Leiderdorp. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur, kerstdagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur): Het meisje Gogo (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur, kerstdagen 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur): De lefschopper (alle leeftijden). Luxor (2.3Ö, 7 en 9.15 uur, kerstdagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur): Alleman (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Captain Sinbad (14 jaar); dinsdag tot en mei donderdag (2.30, 7.15 en 9.15 uur, kerst dagen 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur): Tar- zan wordt getart (14 jaar). Studio (2.30. 7 en 9.15 uur. kerstdagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur): D'r moet maar eens getrouwd worden (alle leef tijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur, kerstdagen 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur): Wedren me' de ooievaar (14 jaar). j Romeinse mozaïeken uit Tunesië I 15 maart). Rijksmuseum Oudheden: „Romeinse mozaieken uit Tunesië", tot 15 maart. I Openbare bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag var tot 5.30 en van 7 tot.9 uur, dinsdag 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 j van 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 tot 4 uur; openingsuren filiaal Plantage 6: dinsdag 3.30 tot 5.30 uur, donderdag 7 tot 8.30 uur en vrijdag van 10 tot 12 openingsuren filiaal lagere school Obrechtstraat: dinsdag en donderdag j 6.30 tot 9.30 uur en zaterdag van 1 tot j 4 uur, voor de jeugd woensdag van S tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur woensdag van 12 tot 4,30 uur en zaterdag van 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderen van 6.30 tot 8.30 uur; jeugdhonk Zwarte Pad, Marnixstraat 102: vrijdag va tot 5.30 uur. Papengraoht 6a: tentoonstelling schilderijen, beeldhouwwerk en sieraden van Henny BaL van 23 nov. tot en met 4 jan., dagelijks open van 9 tot 12.30 en van 2 tot 6 uur. maandag van 2 tot 6 u Leidse amateurs wonnen prijs niet hun dia's LEIDEN De Nederlandse Bond van Amatcurfotograf enverenigingen organ i - seert jaarlijks een kleurendia wedstrijd, 'aaraan vrijwel alle aangesloten ver enigingen deelnemen. Dit jaar zonden 37 verenigingen hun keureollectie in en boekte de Leidse Amateurfotografenver- eniging een fraai resultaat door in de C-klasse beslag op de tweede prijs" te leggen. Tijdens de bijeenkomst van de LAFV gisteravond in „De Doelen" ging de be langstelling uit naar de kritische beschou- wing die de heer G. L. van den Berg, voorzitter, gaf over enkele kleuren- ;ries, die meedongen in de wed strijd. Nadat onder leiding van de voorzitter dr. J. Versteeg enkele huishoudelijke punten waren afgewerkt, was het woord aan de heer Van der Berg. Uiteraard maakten veel leden van de gelegenheid ook hun visie op de wedstrijd-inzendin gen te geven, gebruik. „Schip aan de kade" is de naam van dit drempelmozaïek uit een ondergrondse grafkamer, die in 1890 in de stad Sousse werd blootgelegd. Langs de boven rand van het paneel zijn de res ten van een aansluitend orna menteel patroon zichtbaar. Gewichtige expositie i Ten behoeve van de tentoonstel ling van Romeinse mozaïeken uit Tunesië zijn de funderin gen en vloeren van het Rijks museum van Oudheden onder zocht op hun draagkracht. Dit onderzoek is bepalend ge weest voor de opstelling van de „gewichtige" mozaïeken, waarvan het zwaarste duizend kilo we'egt. De indeling van de expositie werd tevoren aan de hand van de uitslag van dit onderzoek en de gewichten van de ver schillende werkstukken ge maakt. Daardoor konden de vervoerders van de mozaïeken deze na het optakelen naar de eerste verdiepmg onmiddellijk op de meest efficiënte wijze in de reeds geplaatste stellingen aanbrengen. Toneel voor Leidse L.J.A.-jeugd LEIDEN De Leidse Jeugd Actie bereidt .voor de kerstvakantie, in samen- weiking niet de Leidse Bond van Speel tuinverenigingen, enkele toneelvoorstel lingen voor de jeugd voor. De toneel groep Podium heeft zich bereid ver klaard „Toverdoosje" op te voeren op vrijdagmiddag 27 december om half drie in de Stadsgehoorzaal (voor de speel tuinen) en op zaterdagmorgen half elf zaterdagmiddag half drie (voor de andere by de L.J.A. aangesloten organi saties) In Rijksmuseum van Oudheden LEIDEN De tentoonstelling van de vroeg-Tunesische kunst in Rijksmuseum van Oudheden is bijzonder boeiend. Ze onthult veel van het culturele verleden van dit land, dat een enorm gecompliceerde bevolkings structuur heeft. Daarvan kan men op deze expositie echter geen spoor terugvinden. Wel van de invloeden, waaraan Tunesië vooral in het begin van onze jaartelling heeft blootgestaan. Ondanks de grootste invloeden van Romeinse en Byzantijnse kunstferen, heeft de Tunesische kunst een geheel eigen karakter behouden, dat vooral tot uitdrukking komt in de sterk ge- styleerde weergave van objecten. richting geven te zien. Opvallend voorts, dat de ceramiek geheel rood is, hetgeen moet worden toegeschreven aan de gebruikte grondstoffen die in Tunesië ruim voorradig zijn. De mozaïekkunst Is In de periode eind vierde begin vijfde eeuw schermd geweest door de heilige Augustlnus, een christen-berber, bescherming is er wellicht ook de zaak van, dat men nu nog in vele par ticuliere huizen, zelfs de armoedigste, nog mazaïeken kan vinden. De inval van de Vandalen hebben een einde gemaakt aan de mozaïek- kunst in Tunesië. De vele christelijke motieven, die de mozaïeken uit de Ro meinse en Byzantijnse periode ken merken, zullen daaraan niet vreemd zijn geweest. Toch is de Tunesische mozaïekkunst typerend geweest voor de cultuur in heel Noord-Afrika tot en met het, Nijldal, Invloeden Hoog peil Een cultuur, die een zeer hoog peil heeft bereikt gezien de talrijke kleine patroonvariaties en de gebruikte tech nieken. Opvallend is het styllistische bij de uitbeelding van vogels en bloe en in sommige gevallen ook van en. Deze styllistische afwerking zweemt naar onze moderne kunst, die vele gevallen fel is omstreden. Opvallend zijn ook de kleurencombi naties, die zijn toegepast. Nergens schrille contrasten en schreeuwende kleuren. Integendeel alles is in rustige motieven en kleuren verwerkt. Terwijl men uit de verschillende voorstellingen duidelijk de vergevorderde bescha ving van de Tunesiërs in het begin van onze jaartelling kan waarnemen. De mozaïeken in het Rijksmuseum vertel len op deze manier niet alleen iets van de vroegere cultuur, maar ook van de vroegere leefwijze De verschillende' mozaïeken zoals bij voorbeeld de deksels van sarcofagen en grafornamenten wijzen hierop. Deze stukken zijn dan ook uiterst zeldzaam, zelfs in Griekenland en Italië, waar de mozaïekkunst tot grote hoogten is ge stegen. Tunesië wil deze kunst weer nieuw leven inblazen. Hiertoe is bij het nationale Musea du Bardo een aparte school gesticht. Voor grammofoonplaten ttÊKBfR Afdeling Leiden N.A.P.B. zestig jaar LEIDEN Op vrijdag 17 jan. zal de afdeling Leiden van de Ned. Aan- :rs- en Patroonsbond haar zestig jarig bestaan herdenken. Van half 3 tot half 5 is er in de koffiezaal 1 van de Stadsgehoorzaal een receptie. Voor zitter van de jubileumcommissie is de heer L. Zitman. DEV Leien bijeen in kerstsfeer LEIDEN De Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden" heeft gisteravond in het ge bouw voor Chr. Belangen haar 74ste ver enigingsjaar afgesloten. De leden hadden gezorgd voor aardige (zelfgemaakte) kerststukjes. Voorzitter J. H. Smit be noemde een jury (de heren H. de Pree, J. P. Boom, H. Dongelmans en H. Zaal berg), die de stukjes moest beoordelen. De heer Smit gaf intussen een overzicht van de kweek van oleanders en beant woordde vragen. De uitslag: 1. A. Hofman, 38 ptn; 2. mevr. A. Hofman-Post, 32 ptn; 3. H. Cra- ma, 31 ptn; 4. en 5. J. M. Goossens en P. Staffeleu, beiden 25 ptn; 6. en 7. G. den Daas en mevr. D. Koudijzer-Renes, bei den 24 ptn; 8. P. C. de Haas, 23 ptn; 9. mevr. A. Goossens-Jongvliet, 22 ptn. De winnaars van de verloting kregen kerststukjes, waarbij de heer Smit bij de vervaardiging een werkzaam aandeel had. De heer A. Hofman bedankte de voorzitter en overhandigde hem „een rokertje voor de feestdagen". In verband met het 75-jarig bestaan van de vereniging (voorjaar 1964) deed de voorzitter van de jubileumcommissie, de heer H. Staffeleu, een beroep op de offervaardigheid van de leden. LEIDEN Als het weer meewerkt, worden op de tweede kerstdag de tra ditionele Molentochten gehouden. Schaatsliefhebbers kunnen om 9 uur 's morgens kaarten halen in „Bellevue" (Steenstraat) en „Zomerzorg" (Stations weg) te Leiden of in paviljoen „De Bra sem" te Oude Wetering. De tocht (50 km) voert voornamelijk over binnen wateren. Van Leiden uit gerekend schaatst men van De Zijl (Driegaten- brug) via De Does. Oud Ade, Koppoel (Rijpweterinig), Wijde Aa (als het ijs daar goed is) rïaar Oude Wetering en terug. Als het ijs op de Wijde Aa niet berijdbaar is, loopt de route door de pol der naar Oude Wetering. Zoals bekend kan men door het uitrijden van de hele tooht een medaille verdienen. Slopen en bouwen Leidse bruggen aanbesteed LEIDEN Uitslag van de in de stads gehoorzaal gehouden openbare aanbeste ding van het slopen van de bestaande Groenebrug en Leefsteenbrug, het bou wen van een nieuwe vaste brug, het ver nieuwen van de walmuren tussen de Groenebrug en de Hogewoerdsbrug, het maken van een betonbeschoeiing en het verrichten van riolerings- en bestratings- werken, met bijbehorende werken. 1 Gebrs Van Hees, Utrecht, f 625.000: 2 Gebrs Schouls n.v.. Leiden, f 625.000; 3 Gebrs N. en Th. Overdevest, Voorscho ten. f 619.800: 4 N.V. aannemingsbedrijf voorheen firma B. M. van Noordenne en zonen, f 584.500, 5 Firma H. en B. Beljon, Voorburg, f 584.000; 6 Kiebert n.v., Sas- senheim. f 583.000; 7 Koenraad Plieger, Lexmond. f 575.000 8 Firma gebroeders Zitman. Leiden, f 567.776; 9 Aannemers bedrijf Oberon, Amsterdam, f 560.000; 10 J. G. Nelis en zonen's transport- en aan nemingsbedrijf, IJmuiden, f 560.000; 11 N.V. Nederlandse betonmij. B.A.T.O., s-Gravenhage. f 560.000; 12 N.V. Medero. Rotterdam, f 552 800; 13 Dubbers aanne mersbedrijf. Soest, f 548.900; 14 W. Egas aannemersbedrijf, Amsterdam, f 543.000: 15 N.V. aannemersmij. voorheen Hillen en Roosen, Amsterdam, f 532.000. Voor grammofoonplaten LEIDEN De Christelijke toneelgroep Imperium heeft gisteravond in de Gereformeerde kerk aan de Oude Vest voor de zesde maal Mar- tinus Nijhoffs kerstspel ,J)e Ster van Bethlehem" uitgevoerd. Aan devotie heeft dit spel sinds de eerste uitvoering in 1941 in de Nieuwe Remon strantse kerk in Amsterdam nog niets ingeboet. Integendeel, Imperium zorgde voor een uitvoering, die in alle eenvoud de diepere bedoelingen van de dichter Nijhoff een uitvoering als lekespel heeft benaderd. De door Nijhoff aangegeven koorzang evenwel werd bij deze uitvoe ring gemist. Evenzo gingen enkele delen van de stralende poëzie ver loren, doordat enkele speelsters iets te vlug voordroegen. Veel echter werd vergoed door de eenvoudige middelen en het simpele decorum waar mee werd gewerkt. Deze eenvoud leidde de aandacht juist naar de die pere betekenis van het kerstgebeuren. Ook de ruimte, waarin zich dit kerstspel heeft afgespeeld, droeg hiertoe sterk bij. Het spel heeft de aanwezigen van begin tot einde sterk geboeid. Zonder uitzondering hebben alle medewerkenden voor een zeer verdienstelijks uitvoering gezorgd, waarbij een waardering mag worden uitgesproken voor het ontroerende en tegelijk oprecht blijde kind met de lantaarn. De organist Wim van der Reijden zorgde voor passende orgelbegeleiding, A. G. LEIDEN Dat in één zaak vier verdachten tegelijk worden opgeroepen, behoort op het Leidse kantongerecht tot de uitzonderingen. Gisteren was dat het geval, al waren twee verdachten niet opgekomen. Terecht moesten staan een 50-jarige tuinder uit Roelofarendsveen. diens 21-jarige dorpsgenoot, ter wijl een bloemist uit „de Veen" en een Leidse winkelier niet waren versche nen. De bloemist en de tuinder hadden over de rijbaan gelopen van het Noord einde in hun woonplaats, de winkelier had daar zijn auto geparkeerd en de vierde persoon had met zijn bromfiets de voetgangers aangereden. De laatste bleek onder invloed van alcohol te zijn. Kerstboomverbranding op 2 januari LEIDEN Een groot aantal van de kerstbomen, die nu worden (of al zijn) opgetuigd, zal donderdagavond 2 jan. In vlammen opgaan. Dan heeft namelijk onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie de jaarlijkse kerstboomverbran ding op het Schuttersveld plaats. Aan het evenement dat om kwart voor 8 begint wordt medewerking verleend door het jeugdorkest „De Burcht". Wanneer de weersomstandigheden zeer ongunstig zijn gaat de verbranding niet De kerstbomen kunnen worden inge leverd op de speeltuinen Professoren- Zuiderkwartier. Ons Eiland. Rondom de Watertoren. Om de Door braak. Noorderkwartier. Oosterkwar tier, Morskwartier Groenoord. Voge lenwijk en De Vijf Hoven en op het Schuttersveld. Elk kind dat een boom nlevert, krijgt een kaartje met een ïummer. Het is de bedoeling dat aan de hand van de uitgegeven nummers aantal door de LJA beschikbaar te stellen prijsjes worden verloot. De kerstbomen worden donderdag middag door de Gemeentelijke Reini- gings- en Ontsmettinasdienst van de speeltuinen naar het Schuttersveld ge bracht. Tien jongelui zullen de brand stapel met fakkels aansteken. Na af loop zal de brandweer het vuur blus- Leidse timmerman hoorde f 50 tegen zich eisen wegens het niet verlenen van door gang aan een voetgangster op een zebra pad op de Rijnsburgerweg. Het vonnii werd f40. Bij het wegrijden van een parkeer plaats op de Apothekersdük had een 36- jarige automobiliste uit Oegstgeest een geparkeerde auto geramd. De officier meende dat het bewijs onvoldoende waa en eiste vrijspraak. De kantonrechter was echter van mening dat het bewijs wel was geleverd en hij veroordeelde da automobiliste tot f20. Dierenbescherming in Leiden startte met voederen van vogels LEIDEN De afdeling Leiden en omstreken van de Dierenbescherming paraat. Gesterkt door de erva ringen van verleden jaar heeft men nu tüdig het apparaat in werking gesteld, zodat men op ieder gewenst moment kan beginnen met het voederen van dieren. Leiden is daartoe ingedeeld in zeven secties, waarbinnen een lid de zorg voor de vogels op zich heeft ge- De Leidse dierenbescherming heeft ;ich weer de steun kunnen verwerven -an de gemeentelijke plantsoenendienst, de markt- en havendienst en van de Leidse brandweer. De plantsoenendienst zal zich voornamelijk bezighouden met de inzameling van voedsel, terwijl de- dienst tevens het ingezamelde brood levertraan drenkt. De markt- en havendienst heeft nabij, het monument bij molen De Valk een huisje van rietmatten geplaatst, waar zieke vogels gevoederd en verzorgd kunnen worden. De brandweer verleent ook op alle mogelijke manieren mede werking. Zo heeft ondercommandant W. A. Kosten ook al toegezegd, dat in voorkomende gevallen de padvinderij in Leiden bij de inzameling van voedsel behulpzaam zal zijn. De Leidse dierenbescherming ver wacht ook ditmaal een zeer strenge winter. Dat drukt uiteraard zwaar op het budget van de vereniging, die daar- beroep doet op de particulie- bij het voederen zoveel moge lijk behulpzaam te zijn. Men kan dat doen door zelf te voeren of het voer ter beschikking te stellen. Verleden jaar kostte het voeren van de vogels ruim 4800 gulden. Dit jaar heeft men bij voorbaat al f 1800. voor de eerste maand uitgetrokken. Men is al begonnen in de sectie bij molen De Valk, omdat daar reeds honderden wa tervogels bijeengekomen zijn. Particulie ren, die niet met voer kunnen helpen, kunnen dit doel ook steunen door een bijdrage te storten op giro 64739 ten name van de penningmeester van de afdeling. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3