Oec. jeugdblad „Sjaloom" thans verschellen Havo-mavo zij introductie tot beroepsonderwijs Paus wil meer brood en geen kinderbeperking Kerstgroet aan invaliden van Hiroshima KERKELIJK LEVEN IN AUSTRALIË IS ZWAK Een woord voor vundaag Moderne literatuur zoekt „bewoonbare wereld" Tussen schoolpoort en huisdeur 2 DINSDAG 24 DECEMBER 1963 Leus is: „Ga er maar aanstaan (Van onze kerkredactie) Wie het een dezer dagen ver schijnende introductienummer van het oecumenische maand blad Sjaloom hee£t gelezen, zal zonder moeite een college kun nen geven over alle betekenissen en associaties van en met het woord sjaloom. De Sjaloom- groep", samenstellers van het nieuws uit de gehele wereld. Wij hebben de indruk dat het rooms-katholieke deel van de Sjaloom-groep wel voor een groot deel dit eerste nummer Sjaloom heeft gevuld. Hopelijk houdt dit geen rooms-katholieke hegemonie in. Het introductienummer Sjaloom, dat ruim 30 pagina's telt ihaakt over het ge heel genomen een zeer verzorgde indruk. Het is modern, geen hoofdletters, nieuwste spelling, ruime opmaak, maar gelukkig door de opmaak niet onover zichtelijk. Men kan Sjaloom-participant worden door zich voor 7.50 per j, lijk hun bestaansrecht uit een der groep en blad is gevestigd in de Adei- definities van sjaloom rechtvaar- he»dstraat 74. Den Haag. digen: maandblad voor mensen die de door God gegeven verbond- en-heid verstaan als op-gave tot sjaloom: vrede, wei-zijn, heil] voor heel de bewoonde wereld. Vanuit deze gedachte kan een blad een eigen gezicht kragen, vooral ook al dit op verschillende pagina's wordt uit gewerkt, maar wat heeft de kunstenaar Hans Petri en de „spanningen" op het loonfront" met de oecumenische sjaloom- gedachte te maken? Sjaloom beantwoordt beslist verwachtingen als we de pagina's lezen over het oecumenisch jongerencongrcs, de tekstuitleg van hoofdstuk vier van de eerste brief van Petrus, en „Oecumene het eer9t nodige". Dit Sjaloom, waarin onder meer het J. en E. blad is opge gaan. is met name als lees- en infor matieblad geslaagd. De opzet van de samenstellers is een eigen benadering van het begrip oecu mene ..The ecumanical honeymoon is over" zo zegt het artikel „Heilgym nastiek". „Eenheid staat niet tegenover veelheid maar tegenover verdeeldheid. Oecumene is niet de vraag naar samen bundeling. maar naar de geloofwaardige gestalte van kerk in de wereld." len. Een feit ls wel dat de samensteller: consekwent hun opvatting uiteenzetten •n verdedigen. Ook de rubriek „Globaal genomen" geeft veel interassant oecumenisch Computerkunde in 1964 nieuwe leervak m.e.a.o. Computerkunde, de kennis van tech niek, gebruik, nut enz. van elektroni sche machines, wordt ook in ons land een leervak in het middelbaar beroeps onderwijs. Van 1 september 1964 af zal computerkunde, vooreerst als proef ge durende een jaar, b.v. twee lesuren per week, worden gedoceerd op 15 (openba re, prot-chr. en r.k.) scholen voor m.e.a.o. (middelbaar economisch en administratief onderwijs). Het spreekt vanzelf dat de stichting studiecentrum voor administratieve auto matisering in de opzet en voorbereiding van die proef betrokken is. Dr. M. Euwe, lid van het directorium van dit centrum, schrijft het te gebruiken leer boek. Ook de drie (alg., prot.chr-, en r.k landelijke pedagogische centra wer ken samen mee aan de invoering van het nieuwe leervak. Zij zullen de scho len kiezen waar het begin wordt ge maakt. Wat is overigens, meer algemeen, de betekenis van het onderwijs in compu terkunde? Daarover kan dr. Euwe, ex pert in beide, urenlang boeiend cause ren. Wat is het al niet waard in staat te zijn en dat is toch een van de ta ken van het onderwijs de leerlin gen iets plezierigs te laten doen. Dr. Euwe zei dat niet maar bedoelde o.a.: de puzzel-component van vooral de pro grammering. Programmeren is: de c< Suter „vertellen" wat ze moet doen oe ze dat moet doen. Dit kan slechts In de taal die de computer verstaat en het moet even foutloos worden ver teld als de machine foutloos werkt. Is haar resultaat onzin, dan was de op dracht ergens onzinnig. Dat puzzelen is geen vrije-tijds-passering maar een even plezierige produktieve-tijdsbeste- Dr. Euwe acht het zeer wel mogelijk dat de computer eerlang in de taal van ons tientallig stelsel kan worden toege sproken. Het is dus niet zo als een re cent bericht inhield, dat het decimale over 25 jaar wellicht een tweetallig stelsel zal zijn geworden en dat dit de schoolopleiding met een jaar zou b< In Bredevoort voor kerkrestauratie 250 per gezin Tweehonderd hervormde gezinnen in Bredevoort hebben samen 50.000 bij eengebracht voor de restauratie van de hervormde kerk daar. Dit is gemiddeld 250 per gezin. De hervormde gemeente van Bredevoort, tussen Aalten en Win terswijk, telt ongeveer 1000 lidmaten. Er moeten nog 40 gezinnen worden be zocht, bij wie men nog 10.000 hoopt te ontvangen. Reeds eerder heeft de ge- U AA en handen ruw? tlCiÜPUROL Papandreou krijgt vertrouwen De Griekse premier Papandreou heeft maandagavond het vertrouwen van het nieuwe parlement, dat op 3 november was gekozen, verkregen. De afgevaar digden stemden met 167 tegen 130 stem men voor de motie. Aan de stemming was een debat van vier dagen over de regeringsverklaring voorafgegaan. C.a.o.-1964 voor de drankenindustrie De werknemers werkzaam in de drank- industrie, de blerhandel en de mineraal waterindustrie hebben gisteravond op een vergadering in Schiedam, belegd door de drie vakorganisaties, vernomen dat met de werkcommlssie van werkgevers in de drankindustrie overeenstemming is be reikt over de nieuwe c.a.o. voor 1964. Deze houdt in dat de vijfde gemeente klasse vervalt, evenals de laagste loon- groep d, waardoor nog maar drie loon- Soepen overblijven, nl. voor de specia- ten, voor de geoefenden en geschoolden die langer dan twee jaar in deze bedrijfs tak werkzaam zijn (de voorwaarde was eerst drie jaar) en de derde groep voor de beginners en voor hen die enige rou tine en handigheid hebben. De afstand tussen de hoogste en laagste gemeente klasse wordt nu maximaal ƒ3,name lijk 1,— per week verschil in basisloon per gemeenteklasse. De lonen per 1 janu ari 1964 worden zo geregeld dat de vol wassen werknemer in de laagste loon- groep in de vierde gemeenteklasse ten minste 100,bruto per week verdient. Jaarvergadering chr. mulo (Van onze kerkredactie) OOK de mulo-school is er niet voor zichzelf of voor leraren maar voor het kind. Een school zonder kinderen is als een viool zonder snaren. Daarom moeten we ons geen zorgen ma ken over de vraag wat voor type kinderen de havo- of mavoschool zal komen bezoeken. Zij zullen uw leiding vragen hoe dan ook. Dat is het voornaamste, zo be toogde prof. dr. J. W. van Hulst gisteren op de algemene ver gadering te Amsterdam van de Vereniging tot behartiging van de belangen der christelijke scho len voor mulo in Nederland. Prof. Van Hulst hield zijn gloedvol be toog over de belangrijkheid van het kind nadat mr. ir. M. Goote, inspecteur-generaal van het on derwijs, een meer technische uit eenzetting had gegeven over de inrichting van de in 1968 te ver wachten havo- en mavoscholen. Prof. Van Hulst, die sprak bij ont stentenis van dr. mr. J. Ozinga, te Lunteren. signaleerde ook ter vergade ring twee soorten aanwezigen: de oude ren die denken „het duurt mijn tijd nog wel uit" en de jongere leraren die niets liever willen dan dat de onder wijsvernieuwing er zo spoedig mogelijk komt. Prof. Van Hulst stelde zeer na drukkelijk dat de nieuwe schoolvorm de oudere leraren nodig zal hebben ■n hun levenservaring. „Zij weten in de positieve waarden die mee moe- n naar de nieuwe school." De wijsheid der ouderen zal er borg 3or staan dat naast de nieuwe vor en van de jongeren het waardevolle overgebracht wordt, aldus prof. Van Hulst. Verantwoordelijkheid De school wordt nooit of te nimmer gemaakt op het departement. De lera- maken die. Prof. Van Hulst onder- Joh. de Veer onderscheiden De scheidende voorzitter van het pro- duktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De minister van landbouw en visserij a.I., dr. G. M. J. Veldkamp, heeft hem gis termiddag de versierselen, behorende bij deze orde, overhandigd in een af scheidsbijeenkomst, die in het hotel Kur- haus te Scheveningen is gehouden. De 67-jarige heer De Veer die sinds 1951 voorzitter is geweest van het schap, werd voorts toegesproken door bestuurs- Kerkelijke leiders in kerstboodschappen Athenagoras blij met zoeken naar meer eenheid „Inplaats van meer brood te zet ten op de tafel der hongerende mensheid, zoals dat thans moge lijk is met de huidige produktie- verhoging, overwegen sommigen door een handelwijze die in strijd is met de moraal, het aantal ta felgenoten te verminderen. Dat is de cultuur onwaardig", aldus paus Paulus in de eerste kerst boodschap van zijn pontificaat. Hij had tevoren de honger in de we reld gesignaleerd als een dreigend pro bleem dat tot een vernietigende kracht met onberekenbare gevolgen kan wor den, een probleem echter, dat niet be streden -mag worden met middelen „welke nog slechter zijn dan hetgeen men bestrijdt". Men mag zich niet aan de vruchtbaarheid der mensen vergrij pen met middelen welke de menselijke en christelijke moraal ongeoorloofd moet noemen, aldus Paus Paulus. Zijn voornaamste kerstwens luidde, dat er liefde in de wereld zou mogen heersen. Paulus richtte tot „alle men sen van goede wil" de dringende bede, dat zij zullen werken voor de vrede. Hij riep de mensen op tot broederlijke en vriendschappelijke saamhorigheid met de jonge volkeren, die op onbaat zuchtige wijze geholpen moeten wor den. Aan het slot van zijn kerstrede sprak de paus nog even kort over zijn voorgenomen bedevaart naar Palestina, welke zo zei hij uitsluitend om godsdienstige redenen en doeleinden wordt ondernomen. Aan het slot van zijn boodschap over zijn bedevaart naar het heilige land sprekende zei de paus dat deze bede vaart een uiting wil zijn van een nieuwe bevestiging van zijn geloof en van zijn liefde tot Christus. De bedevaart zal ook een reis zijn van zoeken naar en hopen op de een heid van alle christenen. Daarbovenuit echter wil de paus „goede en grote ge dachten koesteren voor alle volkeren der aarde, voor volkeren dichtbij en veraf, met de gezindheid van respect en lief de en met de wens voor algemeen wel zijn en vrede". Allen, die de paus op zijn weg zal ontmoeten, „gezagsdragers, volkeren, pelgrims en toeristen", zal hij respect vol en hartelijk groeten, zonder echter de snelle pas in te houden en zonder zich te laten afhouden van het enige doel van zijn reis". Doelde paus Pau lus met deze laatste woorden op zijn ontmoeting met Athenagoras? Patriarch Athenagoras schonk in zijn kerstboodschap meer aandacht aan de komende ontmoeting. Zijn boodschap zal Eerste Kerstdag in alle Oosters-Ortho- doxe Kerken worden voorgelezen, maar werd reeds voor publicatie vrijgege- In die boodschap sprak Athenago- nog eens zijn „vurig verlangen" laar een ontmoeting met de paus het oude Rome in Jeruzalem, de stad die geheiligd is door het kostbaar bloed van Christus. Actie van Amstelveense jongeren pEURIGE, kleurige, sche gegevens berustende gels vouwt verse rozen, regel- boek van dc Oostenrijkse reoht uit de kassen Bnickner. van Aalsmeer .allen j met Kerstmis naast de van 2 jaar dat aanVanke- bedden pronken van Hi- de toombom in Hi- Athenagoras streepte hiermee duidelijk de verant woordelijkheden van de leraar. De heer Groote schetste in zijn cau serie de belangrijkheid van de brug klas in het nieuwe havo-mavo-systeem. ..De kwaliteit van het onderwijs zal be slissend zijn voor het voortbestaan van een volk".De heer Goote was dan ook van mening eenzijdigheid en specialiteit in het onderwijs te vermijden. „Het ha vo-mavo zal introductie tot beroepson-, derwijs moeten zijn", aldus de heer Goote. Hij zag veel mogelijkheden v< de leerling als individu in het nieu systeem. Voorzitter Joh. Tigchelaar schonk zijn openingswoord aandacht aanl... feit dat meer dan 50 pet. der huidige chr. muloscholen onderbezet zijn wat betreft de leerkrachten. Hij vermeldde voorts het verheugende verschijnsel dat het gemiddelde actenbezit bij de jon gere leerkrachten stijgt. Van de thans 409 christelijke muloscholen zijn de vijfdaagse schoolweek i Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Ouderkerk a. d. IJssel te Nieuwe Tonge (toez.): W. L. Tukker, te Katwijk aan Zee. Aangenomen naar Heerlen (vac. H. Boiten): H. C. Nortier, te Diepenveen. Bedankt voor Nw.-Vennep-Abbenes (vac. H. Brons) en Eist (vac. dr. C. var Leeuwen): I. J. Wisse, te Almkerk; voo: Ederveen: A. J. Timmer, te Elspeet. GEREF. KERKEN Beroepen te Bedum (vac. D. Kuiper) A. Wiersinga, te Winschoten; te Schet- tens: J. W. Bats, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Kapelle-Biezelinge: B. Koekkoek, te HeusdenMeeuwen; voor Lutjegast: W. Visscher. te Rutten (N.O.P.); voor Ermelo (vac. R. J. Beu- kema): H. Moll, te Werkendam. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-Charlois: C. Verhage, te Hilversum en M. Vlietstra, te IJmuiden; te Ermelo: P. Zonneveld, te Bennekom en J. Kievit, te Noordeloos. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Bedankt voor Den Helder: J. van Brug gen. te RuinerwoldKoekange. GER. GEMEENTEN IN NEDERLAND Tweetal te Rotterdam-W.: H. Ligten- berg, te Utrecht en C. v. d. Woestijne, functionarissen uit de PBO en nai het bedrijfsleven. Hem werd lof en de gebracht voor het vele goede, dat hij heeft gedaan en voor de belangrij ke resultaten die zijn werk hebben op geleverd. Na de bijeenkomst kwamen bijzonder velen in een receptie de heer De Veer een hand ten afscheid druk ken. Onder hen bevonden zich vele vooraanstaanden uit het maatschappelijk i het bedrijfsleven. Prof. Runia met vakantie in ons land „lk geloof niet meer Sinterklaas en ook niet meer in het Kerst- j kindje", zei eens een jongen die meende achter een sprookje gekeken te hebben. En vele ouderen leven precies zo. Ze vieren j Kerst, het feest van Christus, maar het kindje in de kribbe is maar een sprookjespop. Juist daarom legt Lucas er waar- schijnlijk de nadruk op dat het Kerstgebeuren geen legende is. i Tot drie maal schrijft hij: En het geschiedde. Het geschie de dat er een bevel uitging van de keizer. Hij regeerde de wereld. Hij kon decreteren, hij had de macht in handen. En tot Herodes schreef hij: Tot nu toe waart ge mijn vriend, maar van nu af aan zal ik u als mijn onderdaan behandelen." En altijd weer, ook nu nog moeten wij voelen dat we de machten die over ons gesteld zijn onderworpen zijn. Maar dan spreekt God. Weer geschiedt het. Weer gaat er een bevel uit en dat bevel komt in de vorm van een vervulling. Gods Woord wordt werkelijkheid Christus wordt geboren. En tegenover de macht van keizer Augustus wordt het Kerstkind gezet. Christus is Gods antwoord aan de wereld. De wereld zei: Alle mensen inschrijven. En God zei: Reken Mij er dan ook bij. En dan ge schiedt er weer iets. Dan zeggen de herders: „Laten wij dan gaan zien hetgeen geschied is." Dat zien is niet „kijken", maar „beleven". Dat zien is God ontmoeten. En wie God ontmoet heeft is nooit meer dezelfde. Ds. Popma voor kweekschoolleraren Rotterdam teruggekeerd- Met dit schip kwamen twee predi kanten met hun gezinnen naar Neder land terug. Ds. G. W. van Trlcht zal hier blijven en prof. dr. K. Runia zal .•er enkele maanden weer vertrekken. Prof. Runia. die in Dokkum gerefor meerd predikant was, doceert o.a. dog matiek en ethiek aan de Reformed Theo logical College in Geelong in Australië. In 1956 is hij vertrokken. In 1954 heft het College of Reformed Churches het college opgericht omdat er enkele jongens waren die theologie wilden studeren. Men begon met vijf studenten en twee docenten. Pas in 1960 kon de theologische school een eigen gebouw betrekken. Er zijn nu 21 studenten en vier professoren. Prof Runia noemt het kerkelijk leven in Australië „zwak". Het streven naar eenheid is volgens hem echter verder dan in ons land. Hoewel er vele Australiërs bij een kerk zijn aangesloten, noemt hij velen „christenen op vier wielen". Ze komen alleen in de kinderwagen, in de bruids koets en in de begrafenisauto- Toch is er een kern van zeer trouwe gemeente leden. De emigranten die bij een kerk zijn aangesloten, hebben volgens prof. Runia de beste kans te slagen. Zij wor den in een kring opgenomen en passen zich sneller aan. Van deze groep gaan dan ook zeer weinigen naar Holland De hervormde predikant G. W. van Tricht zal na een verblijf van vijf jaar Dunedin en in Christ Church op Nieuw Zeeland zich in Nederland be roepbaar stellen. Om diverse redenen, onder andere de gezondheidstoestand heeft hij besloten terug terug zullen keren. (Van onze onderwUsredactie) yOOR DE algemene vergade ring van de Vereniging van leraren aan Protestants-Christe lijke Kweekscholen, die in Zwolle werd gehouden, heeft ds. S. J. Popma uit Amsterdam gisteren op de van hem bekende, bezie lende wijze gesproken over het onderwerp: Het mensbeeld in de moderne literatuur. Het referaat, dat tot doel had een gesprek op gang te brengen, werd beluisterd met een aandacht die de deskun dige referent verdient. Ds. Popma heeft zijn toehoorders in het begin duidelijk verteld aan hoeveel beperkingen een dergelijk onderwerp gebonden is. Hij heeft er ook op gewezen, dat er over de moderne literatuur veel kwaad wordt gesproken, waarbij (uiter aard) de naam van de A.R.-sena- tor viel, die zijn afkeer niet onder stoelen of banken heeft gestoken, de heer H. Algra. Ds. Popma ziet de moderne literatuur evenwel niet zo somber. Er kan gespro- Sadako" Wie wat roshima's ergste slacht- roShima ^verleefde. Der- offers van de atoom- tien jaar later echter geld stortte op giroreke- bom. die deze Japanse ..sloeg de atoombliksem ning 117757 ontving stad «P oumslos 1945 - - met de grond gelijk maakte. Deze vermink- haar leven toe vas de nloedziekte leuke- nie, waaraan ze overleed Nadat de grootste Ja- ten worden nog steeds panse krant de opvoering verpleegd m ziekenhui- £an het stuk in Nederland zen en revalidatie een- vermeld had stuurden scholen werd aldus in xor- tra. kort na de première In te tijd 4000 bijeen ge- november 11. 10 Japanse bracht De Amstelveense toneel- kinderen, die uit door de groep Lekento, aangeslo- bom besmette ouders met ten bij de J" Jeugdraad - uit leerlingen van middel- neelgroep als bewijs bare scholen, heeft voor hun levensmoed deze actie het initiatief 1000 met de hand De kerken hebben geleden door men selijke zwakheid, die ongelukkigerwijs verantwoordelijk is voor de onenigheid tussen de christenen van het Oosten en het Westen, zo zei hij. Hij prees het streven van de Oosterse Kerken toenadering. Hij schonk in zijn kerstboodschap tevens aandacht aan het Vaticaans concilie en de pan-orthodoxe conferentie van Rhodos. waar besloten werd een gesprek op voet van gelijk heid met Rome te aanvaarden. Maandag vertrekken vrijwilligers naar Brazilië De ploeg van het Nederlandse jonge ren vrijwilligersprogramma voor Brazi lië vertrekt maandag 30 december per schip uit Rotterdam naar zijn bestem ming. De 21 jongeren vrijwilligers en waarschijnlijk ook de assistent-project- leider, de héér J. W. Kroon, maken de reis met de Alnati van Van Nievelt Goudriaan en Co. Zij zullen zich cife ontschepen. Dr. I. N. Th. Diepenhorst zal zig zijn bij het vertrek, niet alleen in zijn f .-1 hoedanigheid van staatssecretaris van i j ®ru£kiiers boekl buitenlandse zaken maar ook in die van had Sadako Sasaki er 999 vader van een van de vrijwilligsters. Zoals bekend, gaat het hier om een sociaal-medisch project in de streek van Campina Grande in het Noordoosten van het land. Hierbij is de bouw van een ziekenhuis inbegrepen. De ploeg bestaat uit twee groepen waarvan de grootste in de medische en de sociale sector eer ♦aak zal vinden. De andere groep zal werken aan de bouw van het ziekenhuis of werkzaam heden verrichten die met de bouw in verband staan. De leider van het pro ject is de arts C. W de Ruiter, die reeds een aantal jaren in het gebied van Campina Grande werkt. Hij heeft zich in Nieuw-Zeeland hoofd zakelijk bezig gehouden met het werk onder de Nederlanders. De Presbyteri aanse kerk heeft liever niet dat er speciale Nederlandse gemeenten worden gesticht. We gemeenschappen met een eigen sfeer. Het richtingsprobleem is eigenlijk geen probleem; ultra-links en ultra-rechts hervormden trekken samen op. Er is dan ook een uitstekend ver enigingsleven. Met de emigratie loopt het af, meent ds. Van Tricht. Hij 2is van mening dat veel Mocht de mist zich eens 's avonds verdichten. Leer voor het verstand dan te zwichten. Zoek veel liever snel Naar een plaats in t hotel Dan één onder Gemengde Berichten ken worden van een hoopvolle generatie; de term „experimenteel" wijst daar trouwens ook op, zo zei hij. Men Is, voor de toekomst. Vage zin Die hoop is weliswaar slechts aan te duiden in vrij vage zin, maar men kan toch wel in het algemeen zeggen, dat er een zoeken is naar een bewoonbare we reld. De huidige literatuur wil niet meer weten van illusies, zij heeft te veel fra sen achter de rug Daarom kenmerkt die literatuur zich ook door de afwezig heid van het muzikale, het blinkende. Zij is echter wel eerlijk, hetgeen na twee wereldoorlogen niet onbegrijpelijk is. Aan de hand van enkele boeken en schrijvers heeft ds. Popma deze over tuiging uitvoerig gedemonstreerd. In veel romans treft het begrip „geworpen- heid", dat, waaraan niet te ontkomen is. Wij zijn gebonden, maar het geheim zinnige is, dat er in die gebondenheid een vrijheid openbaar komt, zij het dan een gebonden vrijheid. Op zoek Het geworpenheidsfatalisme en het daarmee samenhangende vrijheidsfa- nat.isme, typeert bijvoorbeeld het oeuvre van Simone de Beauvoir en Camus. Men is op zoek naar de be woonbare wereld. Dat de onbewoon baarheid daarom soms een zwaar ac cent krijgt is begrijpelijk. In een schrijfster als Sagan ziet men hoe krampachtig en hopeloos dit zoeken soms is. In alle ontmoetingen met de ander moet men aan de buitenkant blij ven. Anders loopt men een te groot ri- Aan daze houding tegenovergesteld Is j het zoeken naar echtheid, waar het, .be wustzijn ophoudt te fungeren. Mulisch in Het stenen bruidsbed heeft dat ade quaat verwoord. Hij geeft ruimte aau wat in het onbewuste leeft. Het moment moet gevuld worden met echtheid, niet gisteren is belangrijk, noch morgen, slechts het heden. Daarom ziet de ene mens in de ander soms ook niet anders dan het dier („uit welk oerwoud komt u?"). Herdenking In de moderne literatuur, zo besloot ds. Popma, leeft dc mens zonder ach tergrond. Hij is er, en veel meer Is er niet van te zeggen. Beckett met Wach ten op Godot tekent dat heel typerend. Dat deze literatuur echter boeit, on danks het feit dat er zo weinig In ge beurt, bewijst wellicht toch dat wij er Iets 1 i onszelf ln herkennen. In een prettige bespreking is veel van wat de referent schetsmatig had aange duid duidelijker geworden. De deelnemer? aan de algemene ver gadering, die in de ochtenduren door het gemeentebestuur van Zwolle werden ontvangen, zaten 's avonds aan aan Agoeng weer actief De berg Agoeng op Bali, die dit jaar reeds driemaal een uitbarsting heeft ge had, waarbij in totaal vijftienhonderd mensen zijn omgekomen en veel ver woesting werd aangericht, is weer ac tief. Lava stroomt langs de hellingen van de 5800 meter hoge vulkaan omlaag. Zestienhonderd inwoners van het dorp Tangka zijn geëvacueerd. jedrukte kaart met een dankbetuiging en daaraan bevestigd een van de uit goudpapier gevouwen kraanvogels. Mede dank- '.liksemactle New York is bedekt met 20 Kl,ulluut n_IHHmeeuw. In de buitenwijken van de stad bestaande ren, de Amstelveense to- pan gezonden 'gladiolen.! hgt zelfs 30 cm. Het verkeer, dat in deze Daarvoor zijn Inmiddelsj Hervormde verminkingen zijn gebo- 6000 bloembollen naar^Ja- die in de plantsoenen der1 dagen voor Kerstmis al bijzonder druk ieder ziekenhuizen zijn geplant) I is, bewoog zich met een slakkengang, gisteren vertrokken: aangezien de harde wind de genomen nadat zij dlver- papier gevouwen kraan- 300 prachtige rozen, ver-j joeg. Het gemeentebestuur kondigde de se reacties had gehad op vogels. Het bijgeloof wil pakt in hermetisch afge- „sneeuwnoodtoestand" at Het prettige het stuk .Sadako wil le- nl. dat vie in Hiroshi- sloten plastic vacuüm ko-, is natuurlijk, dat door de sneeuwval ven" naar'het op histori- ma 1000 van die vo- over de Pool naar Tokio.l witte Kerst verzekerd is. Wc hadden allemaal met dat ste meisje uit het gezin gezin te doen. De kranten brachten ongelukte het met grote koppen op de voor- pagina: Opnieuw een man in de kracht von zijn leven slachtoffer het verkeer Zwaar verminkt, flinke dosis Rita heette ze. Na de begrafenis van haar vader toen ze weer gewoon haar plaats op de tweede bank had les wat Jiaar ingenomen, had hij zijnsondanks zijn gedachten maar half bij de Noorse geen ogenblik stil. Binnen kopje geleidelijk tot rust? Je zoudt Zolang er een lie! ding voor over hebben. nooit Hij zette dus zijn antenne zo scherp mogelijk en wachtte af. Lang be- Die dunne vingertjes onder de handen hoefde hij zich niet de grote vakantie. De narigheid was nog zo recent, je vroeg je af hoe dat daar in dat gezin nu verder moest, maar lies van de vader het levenspatroon bezweken nog voordat hij het zie- fjorden die nog behandeld moesten kenhuis was binnengebracht... A" TV~ Een tonge weduwe bleef met met een viertal kinderen achter. Klein pensioentje, regelmatig stij- gende kosten van levensonderhoud, het leven Een geluk dat het leren op school end kind. geen grote moeilijkheden opleverde. Maar toch. Het was Leegstra. de aardrijkskun- deman die tijdens een kaartavond met de buren het trieste geval nog eens ophaalde. Zijn lesgeven beperkte zich niet alleen tot de blinde landkaart met de stok. het overhoren van bo demgesteldheden of internationale bronnen van bestaan, hij mocht ook graag gebruik maken van de specia le antenne die hem kijk gaf op de JU SSHÜ! HHH individuele persoonlijkheid van zijn dochter kende hij des beter.' Een gehoor. Hij was sociaal ingesteld zo- niet onknap zwartje. gezegd. Je hebt het of je hebt het niet. j ff Een klas, zelfs in onze door velen materialistisch of zelfs nihilistisch ge noemde dagen, schijnt dat te waar deren, althans bij Leegstra merkte je nooit iets van de kleine revoluties waarmee enkelen van zijn collega's vaak te kampen hadden. Hij zou wan- de tijd voor had gehad, i tijds- dan toe ongekende kalmte euvel te verhelpen, wat echter niet complimentje niet uit. Je bent veranderd, meiske, ik vind je sedert dus een zenuwknob- enige tijd zoveel rustiger. Waarop ze kind. Het knipperen alleen maar dankbaar lachte. En Leegstra was nog net even wijs. Maar tijdens de vakantie kreeg hij indirect van de buitenwacht de oplossing. Tot aan de dood van de vader was het kind regelmatig opgejaagd. Onder zijn militaire tucht hadden haar zenuwen geen moment van respijt gekend, iedere minuut van haar jonge bestaan was onver biddelijk uitgekiend. Neen, men fan taseerde er niet maar zowat over. lichtelijk schu- De man had veel goede eigenschap- ïneer er totaal Pen« zÜn denkbeelden over opvoe- ieder geval ding spotten echter met iedere met de ogen, het s> we in de houding geen reden zelden haar stem verhief wanneer anderen met verhitte hoofden en wüde gebaren aan het bekvechten waren over onderwerpen die onze tie ners heel na aan het hart liggen. Rita scheen niet bijzonder gesteld op een stem in het kapittel. De heer Leegstra die overigens overtuigd was analyse hebben dat er niet de minste animositeit tus- ieder der dertig sen haar en de anderen bestond, vroeg zich af of er binnenin dit tengere li- te ouc ci vaan. gcuucg - omdat hij dit onbe- speld tussen. grijpelijke niet in overeenstemming kon brengen met zijn psychologische val. OK. ambities. Misschien zat er iets in van met a een erfelijke belasting, de natuur leven, schept er wel eens behagen in vr de kapriolen te maken... Toen de grote vakantie al vlak vader. Een pathologisch ge- K.. maar hoe moet zo'n kind met angstcomplexen verder door het Het gezin heeft gerouwd om zijn dood. want zoals gezegd, hij had ook goede eigenschappen, doch met dat hij elke week enige v tegenover zich had. Je kunt je voor- chaam dan toch gevoelens aanwezig stellen dat het een soort sport voor waren die hem moest zijn ze elk naar de eigen ontdekken, geaardheid aan te pakken. Het oud- Hij was wel die hij nog niet had kunnen één ding zeker: de deur stond meende de heer Leeg- al. die aardige Linda kan zich voort stra waarlijk een vage verandering aan ontwikkelen tot in, wat hij voor zichzelf zijn zorgen- mensenkind, kind noemde, te bespeuren. Keek ze wat meer ontspannen om zich heen? Kwam haar beweeglijke donkere Het was gelukkig nog niet te laat.. tot 8.31 Obrecl 6 30 to 4 uur, tot 5 i woensë van 12 van 6.3 Pad, N tot 5.30 Pape schilde: van H« 4 jan., van 2 t Lei tl pr LEID! Amateu seert ja waaraar enigingf 37 verei boekte eniging C-klasse leggen. Tijden gisteravi langstell wing dit vice-voo dia-serie dr. J. Punten v aan de naakten °ok hun gen te

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2