Vlotte doortocht voor 30.000 Westberlijners Rebellen in Nenni-partij geschorst CITROENGENEVER CD „Russisch systeem was grote steun voor ons" Velen niet naar de wintersportcentra vanwege dichte mist Negerstudenten richten zicli tot Chroesjtsjef Jjti een daale hij. Vissen met een vlieger MAANDAG 23 DECEMBER 1963 Oostduitsers deden hun hest Meer dan 30.000 Westberlijners beladen met pakjes hebben giste ren een bezoek gebracht aan hun familieleden ijn Oost-Berlijn. De Oostduitse wachtposten bij de Berlijnse fnuur bleven hun best doen om dq doortocht van de Westberlijners vlot te doen verlo pen. Om heij schier eindeloos in de koude wdchten voor het aan vragen van een pas te bekorten, zijn ambtenaren uit West- en Oost- Berlijn het ,eens geworden over het uitreiken van volgnummers, waardoor de mensen na het in ontvangst nemen van zo'n num mer enige uren naar huis kunnen gaan. De Naai na 4.000 mensen de controleposten ge passeerd. De bezoekers uit West-Berlijn moeten te middernacht terug, behalve op Oudejaarsavond waarvoor de tijd zal worden verlengd tot 5 uur in de morgen. Blij als kind Aan de Oostberlijnse kant van de con troleposten stonden vele mensen hun verwanten op te wachten en er speel den zich op straat roerende tonelen af. De Oostberlijnse autoriteiten hadden zich op de grote toevloed van bezoe kers voorbereid en hadden gezorgd voor extra bussen en taxi's om hen naar de woningen van hun verwanten te bren- Een gezin bestaande uit vader, moe der en zoontje ondervond bij de con trolepost een teleurstelling. De bewa kers ontdekten dat de moeder een Duitse pas voor statenlozen had en niet als Berlijnse in aanmerking kwam hoewel het gezin een pas had gekre gen. De wachtposten boden aan vader en zoon door te laten, maar het hele gezin gaf er de voorkeur aan terug te gaan. De meeste bezoekers die te midder nacht na afloop van de geldigheidsduur van hun pasjes van him familiebezoek in Oost-Duitsland terugkeerden, verklaar den dat het lange wachten de moeite waard was geweest. Overal hoorden men opmerkingen als: ..Het was het mooiste Kerstgeschenk, dat ik me had kunnen voorstellen", „Ik voelde me blij als een kind' ,,Nu ben ik erg gelukkig". Koude geen spelbreker kerstsfeer Propaganda De Oostduitsers blijven de bezoekpe- riode uitbuiten voor propagandistische doeleinden. De communistische pers verschijnt met lange artikelen waarin Westberlijners vertellen dat het be- Toen de passenkantoren gisteravond stuur van hun stad moet blijven werden gesloten, stonden er nog vijf duizend mensen buiten te wachten. Zij moesten naar huis terugkeren zonder de gelegenheid te zijn geweest hun a: vragen in te dienen. Drieduizend v_ hen hebben echter reeds formulieren ter invulling en wachtnummers gekre gen. zodat zij vandaag het eerst de beurt zijn. Burgemeester Willy Brandt van West- Berlijn verzocht de bevolking televisie geduld te betrachten ontmoedigd te worden door de moeilijk- hc gge van 5 hield edthuyi van hel Kerst- r is ds cninin: iedercn DE Italiaanse senaat heeft zater dag haar vertrouwen uitge sproken in de linkse regering van premier Aldo Moro terwijl zijn socialistische bondgenoten afgaan op een nu duidelijk onvermijdelijke scheuring in hun partij. De disci plinaire commissie van de socialis tische partij heeft nl. 23 pro-com munistische rebellen voor een jaar geschorst. De verrassend zware straf van de immissie werd uitgesproken toen pre- lier Morro, thans bondgenoot van Nen- m de Senaat een votum van vertrou wen kreeg. Dertien pro-communistische senatoren zeiden dat zij zich niet zou den laten afschrikken door de dreiging met schorsing en dat zij de stemming in de Senaat zouden boycotten. Zij hebben voor de stemming dan ook de zaal verlaten. Vier leden van de uit elf leden be staande disciplinaire commissie, hebben de commissievergadering uit protest te en de schorsing van deze 23 partijle- ?n verlaten. Deze pro-communistische socialisten, die thans van alle partij activiteiten zijn dt uitgesloten, behoren tot de 25 afgevaar digden die dinsdag jl. geweigerd heb- en om hun vertrouwen in de Kamer it te spreken in de nieuwe regering. Kivame "Nkroemah: Negers moeten Y.N.-leger in RlarLa A van Böhm; C C dc 7\fA 28 maanden zagen deze twee Berlijnse zusters elkaar weer. De een woont in het westelijk en de ander i?i het oostelijk stadsdeel. Eindelijk was er een kleiiie opening in de muur. Het weerzien greep de dames zo aan, dat ze niet in staat--waren,-hun naam aan de fotograaf op te geven. Zo zijn ze een van de duizenden naamloze Berlijners gebleven voor wie juist deze dagen zo vreugdevol zijn De Oostduitsers gaan zich zelf vriendelijkheden te buiten. Het Oost duitse persbureau ADN vertelt het ver haal van een Oostduitse kolonel, die een oudere Westduitse dame bij de nam en naar een stoel bracht waarop zij kon uitrusten. Journalisten hebben inderdaad gecon stateerd dat de schildwachten de proberen te helpen en bijna Td zijn. r' de schildwachten order hebben om te schieten en beleefd heid uiterst zeldzaam is. In een uitzending van radio Moskou wordt de overeenkomst over de passen een voorbeeld genoemd voor „verdere stappen in de richting van een vermin dering van spanning tussen de Duitse democratische republiek en West-Ber lijn." China wijzigt standpunt Moskou nu wel voor resolutie inzake uitbreiding V-raad De Russische regering heeft opnieuw aangedrongen op overleg om te komen tot uitbreiding van de Veiligheidsraad en de economische en sociale raad de V.N. In een verklaring van het Russische ministerie van buitenlandse zaken wordt gezegd, dat dit overleg onder m moet gaan over de manier waarop snel mogelijk een oplossing kan worden gevonden voor het fundamentele vraag stuk van China's toelating tot de Vol kerenorganisatie. De Algemene Vergadering der V.N. heeft dinsdagavond besloten de Veilig heidsraad en de economische en socia le raad uit te breiden, waardoor de lan den die pas lid van de volkerenorgani satie zijn geworden, hierin beter verte genwoordigd zullen worden. De Sowjet- unie stemde tegen de betrokken resolu tie. Zij stelde dat de V.N. eerst China moesten erkennen voor er verande ringen in de Volkerenorganisatie konden komen. t Kritiek op China laat de verklaring horen als zij zegt: „Het Chinese Volks dagblad liet op 18 december voor de eerste maal blijken dat China akkoord ging met wijziging van hét handvest teneinde aan de Afrikaans-Aziatische vfrlangëns-tegfmoet Te Somen:" Ats den dergelijke verklaring zou zijn uitgege- toen de debatten over uitbreiding het ledental van de belangrijkste V.N.-afdelingen nog gaande was zou de Sowjetunie natuurlijk voor de door de Afrikaans-Aziatische landen gesteunde resolutie hebben gestemd. Nu is er BOOTZ-citrotngenever voor de fijnproever. B00TZ-citroengenever, gezoet en niet-gezoet. Kiest u maar: 't Is van BOOTZ: het beste wat u kopen kunt. per hele liter f 7J® per halve liter f 3?® Ben Bella begroet Tsjoe En-lai: Beloftes Nasser DE zaterdag voor de kerstdagen is voor Schiphol een van de drukste dagen van het jaar. En uitgerekend op deze dag kon er dit keer bijna geen enkel toestel opstjjgen of neerstrijken; het vliegveld zat potdicht, dichte mistbanken maakten het lucht verkeer onmogelijk. Voor veel landgenoten die gepakt en gezakt naar Schiphol waren gekomen om zich naar de wintersportcentra te laten vervoeren, betekende dit een grote teleurstelling. Hun hele va kantie dreiede daarmee in het water te vallen, want alle vlieg tuigen en treinen die in deze da gen nog zouden vertrekken waren ïers volgeboekt met andere passagiers. inzake Formosa De Chinese premier Tsjoe En- lai is gisteren aangekomen ir Algerije, het tweede Afrikaanse land dat hij bezoekt. De ontvangst in Algerije was hartelijk maar ge reserveerd, evenals het afscheid dat Tsjoe in Egypte ten deel viel. Geen opsmuk, maar veel koele zakelijkheid. In het communiqué dat is uitgege- ;n na de besprekingen tussen Tsjoe en Nasser belooft de Egyptenaar aan China steun om „Taiwan terug te krijgen". Het imperialisme in Azië en Afrika wordt herhaaldelijk en op bit tere wijze bekritiseerd. Tsjoe op zijn beurt geeft Nasser steun bij zijn stre ven Israël onder te krijgen. Het communiqué bevat geen enke le aanwijzing over een herhaling de conferentie van Bandoeng, van de grote doelstellingen van Ts. Afrikaanse reis. Met enkele woorden en dan nog heel voorzichtig verklaart Nasser zich voorstander van recht streeks overleg tussen China en India ter beslechting van de grensoorlog. Angst? Tsjoe is gisteren direct begonnen aan zijn besprekingen met president Ben Bel la van Algerije. Het overleg vindt plaats tegen een achtergrond van Russische bezorgdheid over deze Afrikaanse reis. Premier ,Chroesjtsjef heeft bijvoorbeeld gisteren een interview laten publiceren waarin hij veel lof—toezwaait-aan de nieuwe -staten en hun strijd tegen het kolonialisme. Chroesjtsjef weidt uit over de rol van de nationale bevrij dingsbewegingen. Het interview is gepu bliceerd in Ghana, Birma en Algerije. Ook Tito heeft grote diplomatieke acti viteit in Algerije aan de dag gelegd. Hij zou Ben Bella hebben voorgesteld een Johnson stelt vakantie uit Dreigend conflict inzake buitenlandse hulp Kongo vervangen President Kwame Nkroemah van Gha na heeft voorgesteld de VN-strijdkrach- ten in Kongo te vervangen door een geheel uit Negers bestaande strijdmacht onde- leiding van een Afrikaans com mando wanneer het mandaat in juni af- een brief aan de secretaris-gene raal van de Ver. Naties, Oe Thant, doet hij een beroep op hem „zijn grote ambt ten gunste van het Afrikaanse volk" in di' opzicht aan te wenden. Nkroemah vindt een Afrikaans leger voor de her- opleiding van de Kongolese troepen nood zakelijk. De geografische, strategische en politieke belangrijkheid van Kongo is van dien aard. dat militaire bezet ting ,door een of andere vreemde mo gendheid gemakkelijke toegang ver schaft tot het grootste deel van het we relddeel ten zuiden van de Sahara". Nkroemah vreest dat generaal Moboe- toe na het terugtrekken van de VN- strijdkrachten de macbt in handen zal nemen en „misschit.. Moise Tsjombe (de voormalige president van Katanga) zal laten terugkeren in een invloedrijke positie". He*, „theoretisch" onafhankelijke Kon go wordt volgens Nkroemah „in feite voornamelijk door twee westelijke mo gendheden beheerd". Welke dat zijn zegt Moeilijkheden bij het afhandelen van het wetsvoorstel inzake de hulpverlening aan het buitenland zijn er de oorzaak van dat presi dent Johnson gisteravond niet naar zijn boerderij in Texas kon ver trekken voor de Kerstvakantie. Politieke waarnemers verwachtten, dat de president zoveel mogelijk gebruik van zijn persoonlijke in vloed in het Congres zal maken om te voorkomen dat aan zijn prestige in binnen- en buitenland een zware slag zal worden toege bracht. Het Huis van Afgevaardigden en de Senaat hadden gehoopt het wetsvoor stel voor de hulp aan het buitenland voor het weekeinde geheel af te hande len, doch de eindbeslissing werd uitge steld omdat men het niet eens kon wor den over een amendement. Aanvaarding hiervan geeft de president de bevoegd heid om overheidsgaranties te geven bij particuliere graanleveranties aan de Sowjetunie en andere communistische landen Over het bedrag van de hulp was een gemengde commissie van Huis en Se naat het al eens geworden. Terwijl de Senaat zich voor ruim drie miljard dol lar bad uitgesproken en het Huis voor een 500 miljoen dollar lager liggend be drag, is het compromis-bedrag op drie miljard dollar vastgesteld. Beschuldigd Toen de procedurecommissie van Huis bij gebrek aan quorum de publikeinse leden lieten verstek gaan niet een bijeenkomst van het Huis als geheel kon vaststellen voor de eindbe slissing, weet een woordvoerder van hel Witte Huis deze gang van zaken aan de „isolationistische vleugel uit het midden westen van de republikeinse partij, die de partij wil beheersen en zijn wil bij de buitenlandse politiek wil doordrijven". Deze uitspraak ontlokte een scherp protest aan de plaatsvervangende repu blikeinse fractieleider in het Huis. Leslie Arends. die de president ervan beschul digde dat hij zich niet had gehouden aan de afspraak om gedurende een maand na de moord op president Kenne dy een politiek bestand in acht te rie men. Deze maand liep gisteravond pas Het Huis van Afgevaardigden komt er bijeen. Voor morgen is vergadering van de Senaat uitge schreven. Het conflict tussen regering en repu blikeinen kan vergaande gevolgen heb ben op het verloop van de nieuwe zit ting van het Congres die in januari be gint. Dan komt o.m. het wetsvoorstel over de burgerrechten weer aan de orde, voor de aanvaarding waarvan dc rege ring 50 tot 60 republikeinse stemmen nodig heeft. Bommenwerpers verbranden Het Londense zondagsblad Observer meldt dat de Verenigde Staten overwe gen de Sowjetunie voor te stellen samen hun zware bommenwerpers, die nu door raketten worden vervangen, te verbran den als een stap in de richting van ont wapening. Het bericht van de Observer door de diplomatieke correspondent van het blad, Robert Stephens, luidde: De Verenigde Staten overwegen de Russen te vragen mee te doen aan ee „vreugdevuur van bommenewerpers Het is het plan de verouderde ma; toch nog zeer machtige wapens, zoals de Amerikaanse B-47, die nu door ra ketten worden vervangen, en het Russi sche equivalent van dit wapen, te ver nietigen onder internationale supervisie als zij buiten gebruik worden gesteld. Beide types vliegtuigen zijn lange-af- standsatoombommenwerpers. Jack Ruby wordt onderzocht Twee van de meest vooraanstaande psychiaters van de Verenigde Statèn, Manfred Guttmachter en Walter Brom berg. zijn zaterdag begonnen met het psychiatrisch onderzoek van Jack Ru by. de moordenaar van Lee Oswald. De advocaten van Ruby hadden een derge lijk onderzoek verzocht. Zij hebben het F.B.I. voorts laten weten, dat Ruby be reid is, elk psychiatrisch onderzoek te ondergaan, benevens een proef met de leugenontdekker of welke andere weten schappelijke proef ook. Het F.B.I. schijnt echter niet van plan te zijn hier op in te gaan. Met uitzondering van een KLM- toestel voor Keulen en Düsseldorf, dat SBbStotaSÏS toSS°ÏS^|m Ook do voeding de verklenmde ferentie waaraan China, zoals bekend,n°9 9een enkele machine van Schiphol reizigers-in-spé leverde moeilijkheden op. niet kan deelnemen. vertrokken of daar aangekomen. Lang Er was plaats te kort en er waren lang Ben Bella wee, er In aljn welkom,I- heelt men gewacht op het optrekken -I van de mist manr ynuder revultnnt i naen jan een luncn ie voorzien. z,o oe sloten de gerants tenslotte maar de obers de Indonesische handelsmissie, die terug moesten naar Djakarta, en de schaatsster Joan Haanappel, „die absoluut zondag in Wenen moest zijn als daar de première van de nieuwe ijsshow wordt gehouden". Zij is al vier jaar verbonden aan de Weense ijsrevue. Hoogtepunt Kort na het middaguur bereikte d« drukte in de beide vertrekhallen met de restaurants haar hoogtepunt. Opeenge hoopt zaten de vele honderden passagiers op iedere stoel en bank die beschikbaar Her en der zag men skies, rugzak- wandelstokken, bergschoenen en schaatsen. Koortsachtig poogde de K.L.M. achter de schermen andere middelen van vervoer voor haar klanten te organiseren. Zo werd contact opgenomen met de Ne derlandse Spoorwegen met het verzoek a wagons aan de internationale trei- te koppelen, maar dit stuitte in Duits land op moeilijkheden. De autoriteiten daar verklaarden, dal de toch al lange treinen de reeds maximale trekkracht der locomotieven vorderde. Ook werd ge dacht de passagiers met bussen naar Düs seldorf te brengen, maar daar waren geen K.L.M.-vliegtuigen aanwezig, zodat men dit plan liet varen. woord op dat de door Rusland vooree- van e mist, maar zonder resultaat. ving van staten met afwijkende maat-1 drie na_ ine-den alle vluchten geannu- jte bladen, waarvan iedereen zich uft het vuistje te goed kon doen. schappelijke stelsels landen als Algerije leerd. Daarbij kwamen nog een aantal "1™ i^,.wc™"rvinl Vluchten van buitenlandse maatschap- wrrvan de dwPiïe invloed" die de BnndoenjW ho', °P doorreis met meer konden be- ferentie welke ook door China is bljge- rei«en. woond, op de totstandkoming van de Al gerijnse onafhankelijkheid heeft gehad. Tsjoe had het in zijn antwoord niet een keer over de vreedzame internatio nale samenleving zoals die door Ben Bella was aangeroerd. Het waren niet alleen vakantiegangers die hinder ondervonden van de dichte mist, ook vele belangrijke personen za gen hun vertrek telkens uitgesteld. Onder hen waren prins Rainier van Monaco (over wie straks meer), twee leden Garanties voor veiligheid Negerstudenten aan de Mos- kouse Vriendschapsuniversiteit hebben het voorstel verworpen van de rector-magnificus om zich te distantiëren van de protest mars die zij woensdag naar het Rode Plein hebben gehouden. De negerstudenten rond 150 in totaal wilden op de vrijdag door de rector magnificus belegde bijeen komst ook ggen schriftelijke berniging van steun aan de universiteit uitgeven. Tenslotte weigerden zij de berichten in de westerse pers over de betoging te veroordelen. Aan de Vriendschapsuniversiteit stu deren rond 600 negers. In de Sowjetunie zijn 3.000 a 4.000 negerstudenten. De ne gers hadden volgens welingelichte zij de verklaard, dat zij zich niet konden distantiërenvan de betoging gehou- in verband met het overlijden van Ghanese student omdat die een vertolking van hun gevoelens was ge- Terua I De Britse boerenbond zal met ingang van 1 ja nuari een nieuw lid hebben. Naam: sir Alec Douglas-Home. Beroep: Landbouwer. Nevenbe roep: premier. De lid- maatscbapsaanvrage was voor hem ingediend door zijn dochter Caro line die twee grote land goederen in Schotland voor haar vader be heert. I Het zaterdag in Ma drid geboren dochtertje van don Juan Carlos en prinses Sophia van Grie kenland zal Elena, Ma ria Isabel, Domenica dc Silos heten. Het zal op 27 december a.s. gedoopt worden. I „Als jullie prettige Kerstdagen willen heb ben, houdt je dan stil", zeiden drie gemaskerde en gewapende mannen, die zaterdag een bank in Genève binnenliepen, tot de daar werkende be dienden. De mannen slo ten daarop de employés op en gingen er vandoor met rond 100.000 Zw. fr. In het Centraal hotel op Broadway is gister morgen vroeg een brand uitgebroken, die onge veer 200 gasten dwong hun kamers te verlaten. Sommigen waren in nachtkledij en moesten in een vorst van negen graden de straat op. Niemand werd gewond, de brandweer werd bij het blussen gehinderd door de ijsafzetting op hun uniformen en door dat de slangen sprongen. De brand brak uit op de vijfde verdieping van het hotel. I De bevolking van Hong kong krijgt in de ko mende vijf maanden niet meer dan twee em mers water per persoon per dag. De afgelopen zeven maanden kreeg men twee en halve em mer maar de regering heeft verklaard dat het teveel was. De moderne stad met dure hotels en grote wolkenkrabbers heeft te lijden van de ergste droogte in de 122 Jaar van haar bestaan. De stad is omgeven door zout water en heeft geen rivieren, meren of na tuurlijke bronnen van vers water. I Paul Robeson, die de laatste vijf jaar buiten de Verenigde Staten heeft doorgebracht, is gistermiddag naar New York teruggekeerd. De 65-jarige oude neger-zan ger, wiens gezondheids toestand te wensen over laat en die in drie jaar geen enkel concert meer gegeven beeft, was in ge zelschap van zijn vrouw. Zij werden op het vlieg veld John F. Kennedy bij New York begroet door hun zoon en een groep van 50 negers. Bulgaars diplomaat voor rechter wegens spionage voor V.S. Een voormalige hoge Bulgaarse di plomaat zal binnenkort in Sofia te rechtstaan op beschuldiging van spionage voor dc Amerikaanse cen trale inlichtingendienst. Goergief is van 1956 tot 1961 raads man geweest op de Bulgaarse legatie in Amerika. Reeds vanaf het begin zou hij contact hebben gezocht met hoge functionarissen van de Amerikaanse in lichtingendienst via een oude kennis van hem, de Franse bankier Mdzhisky, een voormalig officier van deze dienst. Bij zijn aankomst in New York in 1956 werd hij dan ook opgewacht door een lid van de CIA aan wie hij gedu rende vijf jaar inlichtingen over de Bulgaarse politiek zou hebben verstrekt. Al deze feiten staan te lezen in de aan klacht die togen Goergief is uitge bracht. Ook na zijn terugkeer in Bulgarije bleef hij contact onderhouden met ver schillende spionage-adressen in Parijs, New York, Lausanne en München. Vol gens de aanklacht hebben de Amerika nen hem 200.000 dollar betaald voor zijn diensten en dit bedrag gestort op drie buitenlandse banken. Minister McNamara: „Optimistisch" over oorlog in Vietnam Washington terugkeerde naar Zuid-Vietnam. is optimistisch ge stemd wat de campagne van de Zuid- vietnamese regering tegen de commu nistische VietCongrebellen betreft, McNamara, die gisteren nog verslag over zijn reis heeft uitgebracht aan pre sident Johnson, zei bij aankomst tegen verslaggevers, dat de aanvallen van de Viet-Congrebellen. direct na de omver werping van de regering-Ngo Dinb Diem, in hevigheid toenamen Maar in de af gelopen tien dagen waren tempo en he- "igheid van de aanvallen met sprongen rhteruitgegaan. De minister zei voorts dat de opera ties tegen de communistische strijd krachten het volgend jaar doeltreffend Afrikaanse studenten een verzoek richtv.i tot premier Chroesjtsjef. Zij wil len hem om een onderhoud vragen, waarin zij een antwoord zullen geven op Russische verklaringen van de woensdag gehouden betogingen. Wan neer dit niet mogelijk is keren we naar ons land terug, zo zei een negerstudent. Een woordvoerder van de studenten zei dat de vergadering een memi dum aan premier Chroesjtsjef heeft goedgekeurd waarin deze wordt verzocht het Russische volk juist in te lichten omtrent de redenen van de betoging een poging te doen de vijandige gerst die in de, Sowjetunie is. ontstaan te 'ver minderen. De studenten verzochten in hun memorandum voorts om garanties voor hun veiligheid. Egyptische spion in Israël gepakt De Israëlische veiligheidsdienst heeft dezer dagen een Armeniër, Konorek Ja- cobian, aangehouden die in dienst stond van de Egyptische spionagedienst. Vol gens de Israëlische autoriteiten heeft Jacobian een jarenlange opleiding ont vangen om spionage te bedrijven in Is raël. De Egyptische spionagedienst had hem valse papieren bezorgd en hem la ten doorgaan voor een Turkse Jood, ge naamd Izak Kussuk, had hem zelfs la ten besnijden en hem een geboortecer tificaat, ondertekend door een rabbijn, verstrekt In 1960 was hij naar Brazilië gezon den waar hij zich bij de Joodse gemeen schap aansloot en na enige tijd de wens te kennen gaf, naar Israël te emigreren. De Zionistische federatie in Brazilië en het Israëlische consulaat hielpen hem en zo kwam hij in 1961 in Israël aan. Na zes maanden in een kibboets te hebben doorgebracht nam Jacobian dienst in het Israëlische leger en begon gegevens te verstrekken aan de Egyp- tenaren. De laatste tijd werd hij door de Israëlische veiligheidsdienst in het oog gehouden. Tragedie Toen van de zijde van de K.L.M. om half vier bekend werd gemaakt dat geen enkele vlucht zou worden uitgevoerd die dag, begon de tragedie zich eerst goed af te tekenen. In lange rijen wachtte de pas sagiers hun beurt af voor het registreren van de niet gebruikte biljetten en voor de restitutie van de betaalde luch havenbe lasting. Na ook de bagage nog bemachtigd te hebben moest de reis naar huis worden aanvaard. Hierbij deden zich ook weer minder prettige situaties voor. Er waren nsen, die hun huis tijdens de vakantie i familieleden hadden afgestaan en die onverwacht daarvan zelf weer gebruik moesten maken. Anderen hadden vaste afspraken in de plaats van bestemming, waar ze overal hotelruimte hadden ge reserveerd. Joan Haanappel had inmid dels het zekere voor het onzekere geno- nen en was met de trein op weg naar Venen, waar ze nog juist op tijd arri- Voor de K.L.M. kwam deze slag wel heel hard aan: de schade wordt geschat op enkele honderdduizenden guldens. Prins Rainier Prins Rainier van Monaco, die vorige week naar ons land is gekomen om de tewaterlating bij te wonen van zijn luxueuze plezierboot Albecaro, heeft tijdens zijn verblijf hier bijna niets anders dan tegenslagen te ver duren gehad. Eerst kreeg hij te horen dat zijn schiv de reis via de Middel landse Zee niet zou kunnen maken vanwege het ongunstige weer, zodat Znin- Vlissingen zal moeten over winteren. Onverrichterzake reisde de prins vervolgens naar Amsterdam om met het eerste KLM-toestel naar zijn land terug te keren. Eenmaal op Schiphol aangekomen, kon den de officials hem niet eens in een van de twee VIP-kamers (voor belangrijke personen) onderbrengen, aangezien deza al bezet waren. Door het ei-volle Europa restaurant loodste men daarop prins Rai- de vertrekhal naar het nog ge sloten Avioramarestaurant op de eerste verdieping, waar hij even op verhaal kon komen. Hier kreeg hij te horen dat geen enkel toestel de luchthaven kon verlaten of bereiken door de zeer dichte mist... Na een uur wachten leek het erop alsof de mist zou opklaren en ijlings werd hij gereedstaande Viscount ge bracht. Het toestel taxiede naar de start baan. bleef daar een half uur staan en moest toen toch weer naar het platform terugrijden. Hij besloot de moed niet op te geven en op de zozeer gewenste opklaring te wach ten. Zijn geduld werd beloond. In een spannende start, dwars door flarden mist. maar met net ongeveer de vereiste 200 meter zicht, steeg om kwart voor twee de KX.M.-Viscount voor Nice en Barce lona op met o.a. de prins aan boord. 1402. „Vissen is zulk vermaak' tje Pietersen. Nu is groot bergmeer in schenkt het mensdom veel het binnenland, dat op enige honder- dichtte destijds Wouter- den kilometers afstand lag en gaf de tussen vissen dragers opdracht het vlsgerei van dc Maar er bestaan ook methoden die bracht, zodat de fonteinen water van lagunen en stromen giftigd door er de tot brij gestamp- de vissen bezaaid ortelen van een bepaalde soort tal per vliegtuig wordt lianen in pen. De vis daardoor be dwelmd, komt aan de oppervlakte drij ven en kan gemak kelijk met de han den worden gegre pen. Ook allerlei Indianenstammen in Noord- cn Zuid- TOCH IS HET ZO» het oog reikte, met do en kon het twee- veer de bewoonde ereld opzoeken, zonder zich ver waardigd te hebben ook maar één enke- men. De beschaving had in de onontwik kelde gebieden van haar kunnen blijk Dan is de metbo- Amerika passen deze methode toe. de om ti> vi«.n ,,n«. - «v™.. v.'k« I» d, K-r,. P„„„ vlYe'm.Z; wordt toegepast op Santa Cruz, Buka, Hougamville, Nieuw-Guinea en in be paalde gebieden van Indonesië. ae Daar wordt uit bladeren een vlieger vervaardigd, die aar een touw in de pe, op de Marshalleilanden, Borneo, Java, Sumatra, Ceylon Is dit al geen sport meer, i uitsluitend een manier om me geringste moeite een grote hoeveel- held vis le bemachticon, heljeen Ie ï™w™ë'rdï d'tho'dd'ciT" "°!jl excuseren is omdat de volken hier- ander touw Hat in i-'T door in hun levensonderhoud voor- Jjeïïri* net n,. ^*1 .le„. veel weeralnwekkender ,s bel ^.Vve^ ^lok^f „vermaak' dat sommige blanken er er i» biit kan hl. - e in scheppen om de vis in sommige stof niet of m^mT iitn wateren domweg uit te roeien. Het WOrdt zodoenHc huitJUJlos* T"®11 j** verhaal, dal bier void, «peelde aicb WwLde .i»., d°°r enkele jaren geleden in Zuid-Ameri- ka af, waar een van de Amerikaan- Dit brengt ons tevens op een aar- se leiders van een geweldig Inter- dige manier van jagen. t.w. dooi nationaal concern een ^Nederland- middel van fluitende pijlen, se) vriend uitnodigde mee te gaan vissen. Het tweetal liet zich in een (Nadruk verboden) vliegtuig van de maatschappij ver- H. Pétillon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5