Niet alleen mineurstemming bij de Alphense begrotingstekorten R Raad Benthuizen keurde begroting 1964 goed N Raad besprak allerlei problemen NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 23 DECEMBER 196: ALPHEN De gemeenteraad is vanmorgen bijeengekomen om zich, na de niet zo heel belangrijke maandelijkse agenda, bezig te houden met de behandeling van de begrotingen voor 1964. Zoals bekend is er op de ge meentebegroting, bij een gunstige stand van de cijfers der bedrijven, een geraamd tekort van f 175.000 en dan is er uiteraard geen mogelijkheid om nog allerlei hartewensen in vervulling te doen gaan. De algemene beschou wingen wezen dat ook wel uit. weten we wel, maar welke woningen, welke outillage heelt men nodig? Naast goedkope huizen, zijn ook duurdere huizen (in een prijsklasse van f 150 per maand) nodig om doorstroming te be vorderen. Uit het antwoord van B. en W. betref fende het hoofdstuk onderwijs had de heer Van Leeuwen een groot aantal woorden gehaald in mineur. Er is maai heel weinig uitzicht op een wat vlot tere voorziening van noodzakelijke bouw. Met name betreurde spreker ook de gang van zaken voor de chr. tech nische school. Wat de water- en licht- bedrijven betreft: de toestand is gezond. De heer Van Leeuwen zei dankbaar te zijn dat voortgegaan wordt met de a sluiting van „onrendabele gebieden" vroeg aan de wethouder in welk jaar len daarmee klaar hoopt te zijn. Van het schriftelijk vraag- en woordenspel was spreker niet onderste boven. De antwoorden hebben de heer Van Leeuwen niet geprikkeld mas zijn toch vaak weinig overtuigend. Zo met betrekking tot de Nieuwkoopse- weg, die dwars door de Dorpsstraat van Aarlanderveen snijdt en door onvol doende uitzicht gevaarlijke situaties schept. Het verkeer zal daar nog Laat men toch bij Ged. Staten aandringen op spoedige maatregelen. De heer Joh. v. d. Lee (sgp) begon daar. waar B. en W. In hnn algemene beschouwingen mee geëindigd waren (de nevelen rondom 't gemeentelijk be stel). Gedeeltelijk ls spreker het wel eens met hen dte opmerken, dat, ge zien de ontwikkeling In de gemeente, het financieel tekort nu niet bepaald zorgelijk ls. Maar toch zal de ontwik keling. wat de uitvoering der gemeen telijke werkzaamheden betreft, hier door sterk worden beïnvloed. Een slui tende begroting geeft nu eenmaal een vlotte uitvoering van de werkzaam heden. De tyd waarin we leven is er ee m grote welvaart. Hoe is het moge lijk dat er. ook in de gemeentelijke huishouding, zoveel vragen naar voren komen die onbeantwoord moeten bljj- ven en problemen die schier niet op te lossen zijn. De heer v. d. Lee dacht hierbij in de eerste plaats aan de volkshuisvesting. Het blijft ook voor Alphen het zwarte teken aan de wand. Is dat niet tekenend deze welvaartstijd? Hoeveel jonge nsen. die bij al hun uitzien geen perspectief hebben, die tevergeefs aan kloppen om huisvesting. Naar de scheppingsordewordt yit hen Joch kerk en maatschappij gebouwd. En dan nog de toestanden ontstaan door inwoning. Zoveel onwaardige woningen. Voor de CH-fractie schonk de heer A. Pennewaard eerst aandacht ontwikkeling van de randstad Holland en de plaats van Alphen daarin. Een dorp is onze gemeente, aldus spreker, reeds lang niet meer. De nieuwe wijken komen steeds verder van het centrum te liggen. Plan Noord, de Bijier. plan West, het havengebied en de industrie vestiging langs de Heimanswetering. En dan volgt misschien plan Zuid, want sneller dan men denkt zal het mis schien nodig zijn voorzieningen te tref fen. De ch-fractie constateert dan ook met genoegen, dat het college het grondbeleid voert dat daarop gericht is. Overigens zal men er op bedacht moeten blijven dat ook ruimte bewaard blijft voor recreatie. Aandacht werd geschonken aan het verkeer dat op vlotte manier door Alphen moet x den geleid. Verschillende straten zullen voor zwaar verkeer moeten worden ge sloten. Ook het eenrichtingverkeer zal verder moeten worden uitgebreid. Het standpunt van B. en W. inzake de Rijnomlegging kon de fractie, ie verband met de financiële consequen ties delen. Toch blijft het jammer dat schepen van grotere diepgang onz< meen te niet kunnen passeren. Ook scheepsbouw is hierdoor gedupeerd, want men kan wel grotere schepen bouwen, maar ze kunnen niet weg. Het begrotingstekort vindt de fractie niet verontrustend. Woningbouw Na dit algemene overzicht ging de heer Pennewaard nader in op enkele onderdelen van het gemeentelijk be leid. Eerst werd aandacht geschonken aan de volkshuisvesting Er wordt ge daan wat mogelijk is, toch daalt het aan tal woningzoekenden niet. Het aantal woningwetwoningen dat voor Alphen beschikbaar was, is altijd veel te laag geweest om tot een oplossing van het probleem te komen. Dat de niei delingsmethode per district uitkomst zal brengen, verwacht de ch-fractie niet. Wordt hierdoor het aantal te delen woningen groter dan in voor gaande jaren? De krotopruiming ningen voor grote gezinnen en door schuiving van gezinnen die meer kun- en betalen naar duurdere woningen, kregen de aandacht. De openstelling van het bejaarden centrum. volgend voorjaar, zal wat hul zen vrij maken, maar overigens ring van financiële lasten voor de ge meente betekenen. Wc hopen, aldus spreker, dat de volkshuisvesting In onze gemeente zich zodanig zal ontwik kelen dat we in de toekomst van een flinke verruiming rallen kunnen spre ken. Ook de onderwijssector had de aan dacht van de heer Pennenwaard, maar nieuwe gezichtspunten kwamen daarin niet naar voren. Wat de financiële re sultaten van de water- en lichtbedrij- ven betreft kan men tevreden zijn. Wel zal het streven er op gericht moeten zijn de kosten zoveel mogelijk te druk ken, om zo te bevorderen dat de ge meentelijke tarieven zo lang mogelijk op het huidige peil kunnen worden ge handhaafd, wat voor water en elektri citeit misschien moeilijk zal zijn. Ten slotte hadden het personeelstekort bij gemeentewerken dat verder doorge voerde mechanisatie nodig maakt, de aandacht en wat sociale zaken betreft de hulpverlening aan mensen die dit werkelijk nodig hebben Het zijn men sen in nood en hierop kan niet bezui nigd worden De ar-fractie, die tegenwoordig ook rouleert bij de begrotingsbeschouwing, had de heer D van Leeuwen als woord voerder Hij sprak over het licht- en schaduwenbeeld, dat ook de begroting 1964 te zien geelt De lichtzijde is dan wel de snelle onwikkeling der ge meente en wat dat betreft kan men dc toekomst met vertrouwen tegemoet gaan In samenwerking zien we resul taten. Het tekort De schaduwzijde is het begrotingste kort, dat overigens niet behoeft te ver wonderen. Het streven naar een slui tende begroting zou remmend werken op de ontwikkeling. In tegenstelling met B. en W. die dit een stap achteruit noemde, was de heer Van Leeuwen van mening dat verruiming van het ge meentelijke belastinggebied een stap vooruit is. Niet alleen om de vergro ting van de gemeentelijke autonomie, maar ook vanwege de f 200.000.000, die men hieraan globaal verwacht uit de gemeenten. Te vrezen is anderzijds dat een niet-sluitende begroting kan leiden tot onredelijke belastingproporties. Het zal bijzonder moeilijk zijn de juiste grondslagen en maatstaven te vinden. De verhouding hoogconjunctuur woningbouw vindt de heer V. Leeuwen hoogst merkwaardig. Hij heeft er be wondering voor dat het college dat pro bleem toch steeds maar weer met visie en vaart aan blijft pakken Het door de regering aangekondigde onderzoek naar de woonbehoefte achtte hij van groot belang. Het aantal woningzoekenden Onderwijs De heer v. d. Lee schonk vervolgens aandacht aan de onderwijssector. Er zijn verouderde scholen, er is gebrek aan kleuterscholen, de chr. technische school heeft weinig perspectief wat spoedige uitbreiding betreft en straks moeten de noodzakelijke voorzienin gen in noord tot stand komen. De ogen zijn wat dat alles betreft gericht op Den Haag, waarmee de gemeentelijke zorgen niet zijn weggenomen Wat verschillende zaken betreft het plan Noord, de Bijlen en de Rijnhaven vragen van de dienst gemeentewerken veel aandacht. Dat begonnen werd met de verbetering van de Prins Hendrik straat verheugt spreker die overigens de vraag stelde of het niet beter was geweest de weg voor doorgaand ver keer af te sluiten, nu ook voetgangers daarvan gebruik maken. Belangstellend wordt uitgezien naar de maatregelen met betrekking tot de opslagplaats van oude materialen In de Zeilmakerstraat, opdat men niet steeds de opmerking hore ,In de uithoeken komt het er niet zo op aan". Spreker gewaagde van zijn grote belangstelling de bebouwing van het centrum be gonnen ls Het bejaardentehuis en het ziekenhuis kregen de aandacht, voorts Alphense jeugd vierde kersfeest in Nabij ALPHEN Zaterdagavond is in het clubhuis „Nabij" kerstfeest gevierd. Dit jaar voor "t eerst waren behalve de in- stuifjeugd ook de oudere meisjes en jongens van de handenarbeidclubs uit genodigd. De circa zestig bezoekers heb- ;n een sfeervolle avond gehad. Het programma onderscheidde zich op sommige punten door een oorspronkelijke samenstelling. Hoogtepunt was de op voering van het lekespel „De stal bij de herberg", welk spel is geschreven door ds. P. Simoons. Dit lekespel maakte diepe indruk, getuige de stilte en grote aandacht Aan het begin van de avond werd :n broodmaaltijd gehouden. Er was sa menzang, declamatie en zang met gitaar- begeleiding van Jan van Loo Ook werd de kerstgeschiedenis gelezen. Aan het einde van de avond zongen allen staande het Ere zij God. Er werd een collecte gehouden ten bate van het clubwerk voor geestelijk gehandicapte kinderen, het parkeervraagstuk. Ook heeft de heer v. d. Lee gemerkt dat de onrust die wel eens heerst bU een cafetaria ln de Hoofdstraat de aandacht van het college heeft Hier heeft de overheid als Gods dienares een taak, opdat mede de dag des Heren ln ere worden gehou den naar het vierde gebod van de Wet des Heren. De heer J. J. van Capels (kvp> vond het feit dat het aanvankelijk geraamde tekort van f 225.000 met f 50.000 werd teruggebracht, het bewijs was dat aan de begroting de uiterste zorg is be steed. Als een van de urgente plannen noemde spreker de huisvesting van en het materiaal der bedrijven, met inbe grip van de brandweer. Er is schetsplan tot stand gekomen lang uitvoering niet mogelijk is streve men naar een tijdelijke oplossing. 600 zoekenden Het woningvraagstuk, aldus de heer Van Capel. wordt nog steeds nijpender. Er zijn ongeveer zeshonderd aanvragen waarbij inbegrepen 112 gehuwden en 125 ongehuwden van 25 jaar en ouder. Dit vraagt om inspanning van alle krachten. Er is momenteel ook be hoefte aan twaalf woningen met zolder kamers voor grote gezinnen Tenslotte vroeg spreker of liet college niet van mening is dat enkele straten in nieuwe wijken te smal zijn, hetgeen tot verkeersmoeilijkheden aanleiding geeft. Hij bepleitte voorts een betere bewegwijzering door de gemeente Goed gebouwd De heer W. S. v. d. Meent (V.V.D.) ging eerst op het begrotingstekort ir om eerstvolgens enige algemene opmer kingen te maken. Hy vroeg zich af of men in Alphen nu wel helemaal tevre den kan zfjn over de langzamerhand voltooide oude uitbreidingsplannen. Over de industriële bouw meende hij geen reden tot klagen te moeten hebben, Nieuw type schip VLISSINGEN orige wee& ieeft :n nieuw type vissersboot zijn entree J zee gemaakt. De gebr. Van de Sande uit Breskens bouwden in opdracht van de heer J. Molensteeg uit Ouddorp de 49 brt grote vissersboot die een geslaagde proefvaart maakte. Tot nu toe was het gebruikelijk dat bij vissersboten, zowel de grote als de kleine, de stuurhuizen met het bemanningsverblijf achter op het schip werden gebouwd. Voor de op bouw was dan het dek, waar de vissen konden werken en waar ook de mast Bij de Tinie Cornelia is het stuurhuis op het voordek geplaatst .en de mast midden op het schip. Voor buitenstaan ders krijgen deze boten alleen maar ander aanzien, maar voor de vis heeft het volgens de bouwer, de heer Van de Sande, vele voordelen. Bovendien is de nieuwe mast van e enandere con structie dan bij de vroegere schepen. Het zal nu niet meer mogelijk zijn dat een schip tijdens het vissen omslaat, doordat de netten bijvoorbeeld in een wrak vast komen te zitten. De Tinie Cornelia is 21.20 m lang en 5.60 m breed. Ze is uitge rust met de modernste apparatuur die op de markt is, aldus de bouwer, het nieuwe schip kost ruim 300.000. In Katwijk 372.000 kg waspeen aangevoerd KATWIJK RIJN Waspeen behoort i weer, met glassla, spruiten, witlof en appelen, tot de hoofdprodukten op de Nederlandse groente- en fruitmarkten. Het grootste gedeelte van de in Neder land aangevoerde waspeen wordt aan de Katwjjksc groenteveiling aangevoerd. In de afgelopen week liep, wellicht aange moedigd door de al betere prjjzen in dc vorige week, dc aanvoer op van 362.000 kg tot 372.000 kg. De afzet werd in hoofd taak gevoed uit de voorraden die in de petten" liggen opgeslagen en uit eigen voorraden in schuren en pakhuizen. De hoeveelheden ln de koelhuizen zijn nog onaangeroerd. De export was wat groter, wat de prijs toch niet ten gunste kwam. Door de gro tere exportvraag was de sortering ook scherper. West-Duitsland was weer een belangrijke afnemer. De industrie had ook nog belangstelling. De binnenlandse handel was zeer ongelijk, wat in de prij- wel tot uiting kwam. De kwaliteit voor deze sortimenten was gevarieerd De noteringen: A extra f 5.30 tot f 6.90, AI f 4.80 tot f 710, All f 3.50 tot f 7. B extra f 4.90 tot f 6.70 B I f 3.10 tot f 6.70, B II f 1.80 tot f 4.50. Er werd behoorlijk boerenkool aange voerd. de prijs (f 19 tot f 31) was wat beter Sluitkoolsoorten waren wel ge vraagd: rode kool f 7 tot f 17, gele kool f 11 tot f 18 en groene kool f 7 tot f 24, over het algemeen iets lager. Breekpeen deed van f 1.80 tot f 3.80, uien f 2.10 tot f 5. spruiten f 43 tot f 96; andijvie f 16 tot f 70, prei f 32 tot f 59, witlof f 45 tot f 61, knolselderie f 8 tot f 28, selderie f 15 tot f 22. witlof f 36 tot f 64, sla f 12. KATWIJK RIJN In de Gerefor meerde kerk werd gecollecteerd voor de noodgebieden (opbrengst 126.55). het emeritaatsfonds 96,50) en voor herstel i opbouw 75,40). KATWIJK AAN ZEE Dinsdag hoog water 9.05 uur; laag water 4.25 16.57 uur. maar kon hij dit ook zeggen woningbouw? Naast mooie complexen woningen, die een aanwinst voor AlDhon *a:i den Rijn betekenen, zijn er ook bulzen gebouwd, die volgens de heer Van der Meent de toets der kritiek niet kunnen doorstaan. Nu weldra wordt begonnen met de op bouw van een geheel nieuwe woonwijk, leek het spr. wenselijk een architect met bijzondere opdracht aan te stellen, on- ~2T meer belast met de welzijnszorg. Spr. bepleitte een onderzoek naar het el en wee der speeltuinverenigingen, aangezien volgens hem een ruimere sub sidiëring van deze verenigingen wel eens voordeliger kan zijn dan de exploi tatie van gemeentelijke speelgelegenhe- Ten slotte schonk spr. aandacht aar mogelijkheden voor particuliere bunga low- en woningbouw, een zijns inziens noodzakelijke betere verdeling gemeentelijke bloembakken en het kerst pakket, dat het gemeentepersoneel ont ving spr. vond dit een goed initiatief. Niet content Gewoonlijk wordt namens de fractie van de Partij van de Arbeid het woord gevoerd door de heer J. C. Duin. Deze echter weinig content met de stelling van deze raadsvergadering kerstweek en in een periode dat toch allerlei andere werkzaamheden samen vallen. Hij was dan ook niet in de ge legenheid iets te maken en volstond met enkele losse opmerking. Ook de heer A. L. C. Slootjes (Onafhankelijk) had er geen behoefte aan om algemene beschou wingen te geven. Na genoemde beschouwingen werd de vergadering geschorst, opdat B. en W. zich konden beraden op de beantwoor ding, waarop we morgen nog terug- Nieuwe kerk in Alphen-Noord ALPHEN. Zoals bekend, heeft de Ge- ref. Kerk van Alphen aan den Ryn- Noord plannen voor de bouw van een kerk. Als graadmeter voor de be reidheid van de Gemeente op dit ogen blik werd de dag van gisteren als offer zondag bestemd. De bouwcommissie vroeg eert collecte van duizend gulden. Het resultaat: Zestienhonderd-vier-en- taohtig gulden 1.684—). Een bedrag dat niet was samengesteld uit giften van enkelen maar duidelijk wees op het mee doen van allen. De Gemeente van Alpren -Noord heeft in de loop der jaren al een bouwbedrag van ruim 120.000 bijeen gebracht. Kerstfeesten in Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN In het Verenigingsgebouw hielden de plaat selijke afdeling van de Christenvrouwen bond en de Geref. vrouwenvereniging tezamen een kenstwijdingsbljeenkomst, die werd verzorgd door de Geref. wenvereniging. De avond stond onder leiding van mevrouw Van der Marei. Na een inleiding door mevrouw Van der Vis-Edelaar werd de avond gevuld met zang en declamatie, waarbij een koortje medewerking verleende. Op donderdag 26 december, des na middags om 2.30 uur zal in de Hervorm de kerk hert Kerstfeest worden gevierd met de kinderen van de Zondagsschool. In het Verenigingsgebouw hield de afdeling Koudekerk aan den Rijn-Ha- zerswoude-Rijnddjk van de Bond Plattelandsvrouwen haar jaarlijkse kerst- wijding. Het kerstevangelie werd gelezen door mevrouw Klerk, mevrouw Van Veg. ten zong enkele liederen. Met zang er declamatie werd de avond, die met eer broodmaaltijd was begonnen, verder ge- In hotel De Bruin werd door de plaat selijke afdeling van de Bond van Platte landsvrouwen een kerstwijding georga niseerd voor de bejaarden. Nadat de pre sidente. mevrouw Klerk, het Evangelie had gelezen, zong mevrouw Van Vegten, begeleid door mevrouw Waverijn, liede ren. De middag die verder werd gevuld met zang en declamatie, werd besloten met een broodmaaltijd. In het Verenigingsgebouw hielden de jeugdverenigingen, aangesloten bij de Hervormde Jeugdraad, een Kerstwijding, die onder leiding stond van de heer A. van der Meijden. Een aantal leden voer de een „kerstliturgie" uit. Verlichte tijd in Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Zo als reeds gemeld, werd door de spaar bank te Koudekerk aan den Rijn-Hazers- woude (Rijndijk) ter gelegenheid van het bereiken van het bedrag van één mil joen gulden aan ingelegde gelden, aan geboden het uur werk van de toren van d. Hervormde kerk te verlichten. Thans deze verlichting aangebracht en het resultaat is zeer goed te noemen. Was het tevoren onmogelijk bij avond de tijd de toren af te lezen, thans is dit door de verlichting al op grote afstand moge lijk. 3456 123456 ij-è - -y en ..123 KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Dinsdag 24 december zal burgemeester Q. Wavery'n geen spreekuur houden. Uitvoering in Burgerveen BURGERVEEN De zangvereniging Advendo geeft hedenavond 8 uur in het Dorpshuis Marijke een uitvoering van het stuk „Des Heilands Geboorte" van Herman de Wolf. Tekst en overdenking worden verzorgd door dr. C. Gilhuis te Den Haag. Straatverbetering in Leiniuiden LEIMUIDEN Het gedeelte van de Dr Stapenseastraat gelegen voor de School met de Bijbel verkeert in zeer slechte staat De klinkerbestrating is door het intensieve verkeer geheel uit het verband gereden. De oorzaak van dit uevel komt voort uit het feit, dat het weglichaam aan de zijde van de langs- liggende sloot geen opsluiting heeft. Ten einde in de toekomst onderhoudsuitga- te voorkomen, acht de technische dienst liet noodzakelijk een eenvoudige beschoeiing aan te brengen, tengevolge van een goede opsluiting wordt ver kregen, terwijl voorts na enige ophoging trottoir van 1.40 m breed kan worden aangelegd De kosten van uit voering van de onderhavige werken wor den geraamd op een bedrag van f 4.750. Schoolmeubelen in Leiniuiden LEIMUIDEN Van het bestuur van de Vereniging van vrije scholen met de Bijbel is bij de gemeente het verzoek ingekomen om gelden te mogen ontvan- •oor het aanschaffen van 40 leerlin gensets en 1. bureau. Deze sets zullen dienen ter vervanging van een aantal schoolbanken, die in slechte staat ver- Om het bestuur in staat te stellen aan de wetsbepalingen te voldoen, stellen B. W. de raad voor medewerking te ver- Vcrgadering wijkverpleging HAZERSWOUDE De vereniging „Wijk- en ziekenverpleging" houdt he denavond om 8 uur in zaal Timmermans t ledenvergadering. Hét belangrijkste agendapunt is aansluiting beide vereni gingen bij dé Zuidhollandse vereniging „Het Groene Kruis" of aansluiting bij „Het groene kruis" en „Het wit-gele kruis", waarbij beide nieuw op te rich ten verenigingen zich verbinden tot het het leven roepen van een Stichting als overkoepelend orgaan. BENTHUIZEN Donderdagavond kregen de leden van de Benthuizer ge meenteraad gelegenheid in het openbaar hun algemene beschouwingen ovc begroting 1964 te houden. De heren A. Voorwinden en B. van Soest waren hinderd aanwezig te zijn. De heer D. van Leeuwen (s.g.p.) sprak s eerste z'n waardering uit vooi feit dat de gewone dienst sluitend kon worden gemaakt, zij het door een roep ad 10.000 te doen op de saldi- reserve. Deze gemeente lijdt dus financiële bloedarmoede; maar intussen lijden nog meer gemeenten in grotere dan Benthuizen aan deze kwaal, blijkens het voorwoord van de begro ting. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Maar financieel ge zien gaat het toch bergafwaarts, zodat wij in feite aan 't porverteren zyn, merk- de heer Van Leeuwen op. De alge mene uitkering uit het gemeentefonds hoger kunnen -worden als het be volkingscijfer eens krachtig zou stijgen. Dart lijkt echter niet erg waarschijnlijk, vond hij, wanneer men bedenkt dat op 1 januari 1963 de gemeente 1405 zielen telde en bij de tienjaarlijkse volkstel- 1957 1399. In 6 jaar alzo een ging van J zielen! Vreugde is gerechtvaardigd als ziet dat in 1963 met enkele belangrijke werken werd begonnen: het bouwrijp- maken van plan Zuidoost en de verkoop »n het grootste deel daarvan. Wederom moet worden geconstateerd at men met de aanleg van een alge- iene begraafplaats niete is gevorderd. Spreker was vol lof voor de ni straatverlichting en hoopte dat de nog in studie zijnde plannen tot verbreding i de Dorpsstraat tususen de molen brug eens verwezenlijkt zullen w De Dijk De heer P. de Vrij Mzn. (a.r.) juichte :n forse aanpak van de woningbouw in plan Zuid van harte toe. Plannen de bouw van 40 particuliere woningen 10 woningen voor de n.v. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, waarvoor de rijksgoedkeuring moet afkomen, zijn ingediend. Wat de woningwetbouw be treft zag hij wel mogelijkheden in d< grond die bij de vaststelling van de grondprijzen in een vorige raadsverga dering op ƒ22,50 per m2 werd gesteld en bestemd voor ambaohtelijke bedrij ven. Verder drong ook hij aan op eer zo spoedig mogelijke oplossing in d< zaak van de te stichten begraafplaats, desnoods te bereiken door deze volgens het oude plan te stichten buiten de be bouwde kom en wel in de Hoogeveen. Hij kon het er niet mee eens zijn dat de verbetering van de Dyk ten noorden van de dorpsvaart steeds op zich heeft laten wachten en zelfs uit deze begro ting blijkt niet duidelijk of modernise ring in 1965 dan wel in 1970 of welk jaar dan ook zal plaatsvinden. De dijkbewo ners wonen toch niet iii onrendabel ge bied, maar ln de bebouwde kom. Nu ude openbare lagere Arnoldus var Osschool over een centraal gestookte olieverwarming beschikt vindt de heer De Vrij het nodig dat ook de Christe lijk Lagere School, die nu een centraal gestookte kolenverwarming heeft, ook een olieverwarming krijgt Figurantenrol De beschouwing van de heer R. Zon neveld werd niet gekenmerkt door die algemene voldoening die de andere he ren wel hadden. Volgens hem was deze begroting (de eerste sinds zijn installatie in de raad) een begroting van rekenin gen. en niet van grote plannen die bin nenkort zullen worden uitgevoerd, verwonderde zich erover dat bij de op stelling niet de medewerking var raadsleden wordt gevraagd en dat bij de behandeling de beide wethouders niet de begroting van hun speciale terrein toeliohten of verdedigen. Zo kreeg hij de indruk dat de heren wethouders in Benthuizen een figurantenrol spelen. Hij bepleitte de instelling van een begro tingscommissie, die de raadsleden eer deskundig advies zou kunnen geven. „Iets goedvinden is de taak van de raad, maar de raad moet toch ook wel eens begrijpen wat wordt goedgevonden Als wij de kans zouden krijgen de be groting samen te stellen, zou deze er zeker anders uitzien dan nu. De raads leden zouden toch ook aan de samen stelling moeten kunnen meewerken." Antwoord In zijn beantwoording op de vragen wees burgemeester Steenbakker erop dat de gemeente een statisch karakter heeft: het bevolkingscijfer ondergaat geen ver andering. De voorgenomen aanleg van een alge- ene begraafplaats lijkt een langdurige geschiedenis te worden. De grond, waar- eze is geprojecteerd, wordt ge taxeerd op 2 per m2. De eigenaar blijft echter bij zijn eis van ƒ7 per m2. Het i het plegen van overleg tususen vertegenwoordigers van de gemeente en de rentmeester wel gebleken dat niets in der minne kan worden geschikt, zo dat een onteigeningsprocedure wel on vermijdelijk lijkt. Om verschillende re denen wordt een begraafplaats buiten het dorp afgeraden. In de eerstkomende vergadering, zo werd toegezegd, zullen de raadsleden voorstellen bereiken met betrekking tot de aankoop va dige grond. De tegenpartij zal alles op alles zetten om zijn eis ingewilligd te zien. „Ik ben daar niet benauwd x maar moeite en inspanning zullen niet bespaard blijven," aldus de burge meester. Liever zou men de gehele Dijk in eens verbeteren dan slechts dceltc. Doch ook hier liggen de kos ten zeer hoog; de dijk is trouwens par ticulier eigendom. Het ligt niet in de bedoeling bij een eventuele verbreding van de Dorpsstraat gelegen tussen de korenmolen en de brug de gehele vaart te dempen. Afgezien niet onmogelijke bodeminklinking, meent men dat het Zuidhollandse ka raktcr van dit dorp door totale dem ping zou worden geschaad. S reker was hot met de heer Zonne veld eens dat deze begroting namelijk een van rekeningen is, doch dat toch ook belangrijke werken den opgesomd. Bij afzonderlijke begro tingswijzigingen worden kapitaalswer- j ken geraamd. „Als er honderden inwo ners bijkwamen, zou ik veel meer dur Hij achtte de instelling van een be grotingscommissie niet noodzakelijk. Het is de taak van B. en W. de begroting op te stellen en deze de raad ter goed keuring aan te bieden. Aangezien wethouders niet met een speciale taak zijn belast, is het niet nodig dat zij „hun" begroting verdedigen. De verhou ding tussen B. en W. is collegiaal; mei kan hier van een gemeenschappelijk be leid spreken. De voorzitter vertolkt de gevoelens van het college en als hij fou ten maakt zijn de wethouders mans ge noeg hem te corrigeren. Een begrotingscommissie komt de be sluitvaardigheid en de openbaarheid ten goede, meende de burgemeester, als hij zei democraat in hart en niei tegen de instelling van een dergelijke commissie had hij dus principiële be- Principiële bezwaren had ook de heer van Leeuwen (s.g.p.) en xvel tegen de beschikbaarstelling van gelden voor schoolradio, schoolfilm en oudercommis- der openbare lagere Arnoldus van Osschool. Bij de desbetreffende posten zullen de nodige aantekeningen worden aangebracht De raad heeft de begroting 1964 con form het voorstel van B. en W. goed gekeurd. Dat wil dus zeggen: een be groting, waarvan de gewone dienst slui tend wordt gemaakt door aanwending ƒ10.000 van de saldi-reserve. Kon. brons voor J. Krumpelman te Alphen Loco-burgemeester A- J. Dekk- heeft zaterdagmorgen in de kantine van de Betonfabriek Van Dijk Jr. N.V. aan de heer J. Krumpelman in ver band met zijn 40-jarig arbeidsjubileum bij dit bedrijf de ere-medaille verbon den aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Tijdens deze bijeenkomst die door het gehele personeel en de directie werd bijgewoond, zijn tevens de heren J. van Roon en P. Hunink gehuldigd omdat zij een kwarteeuw in dienst zijn- De directeur, de heer C. P. Mulder sprak een kort woord ter begroet uv. waarbij hij zich in het bijzonder richttt tot de vetegenwoord-iger van het gemeen tebestuur, de heer A. J. Dekker, die dc wegens ziekte verhinderde burgemeester Bruins Slot verving en de heer De Win- ter, oudste directeur van de fa. Muis en De Winter. De heer Mulder wees erop, dat in een dynamisch bedrijf werknemers als de jubilarissen moeilijk gemist kunnen worden; zij maken het bedrijf dynamisch Loco-burgemeester Dekker noemde de trouw van de drie jubilarissen, die, ook toen het in de bouwwereld niet zo best was, niet naar een andere baas hebben gezocht. Na gelukwensen te hebben uit- gesproken speldde de. heer J. Krumpel man het Koninklijk brons op. De heer Mulder bood de oorkonden mot legpenningen aan van dc Vereniging van handelaren in beton in Nederland, alsmede een geschenk onder couvert na mens de directie. De heer De Winter herinnerde aan de zo sterk gewijzigde arbeidstoestanden. Geheel op rijm sprak de heer W Noor- dermeer namens de personeelsvereni ging. Hij bood de jubilarissen een elek trisch scheerapparaat aan Op de foto: Loco-burgemeester Dekker speldt het brons om f a Rapid uil Hazerswoude verslaat Operatie '55 HAZERSWOUDE. A- Het Rapid-hand- balteam slaagde er zaterdagavond in een gevaarlijke concurrent voor het kam pioenschap uit te schakelen. De strijd stond op hoog peiL De eerste vallen waren voor Operatie '55. Dit een voorsprong van 10. Het spel golfde op een neer en beide teams namen beur telings de leiding. Bij de stand 44 werd het tempo Operatie '55 te machtig voor de rust was aangebroken, had Rapid een 84 voorsprong opgebouwd. Na rust kwam Operatie '55 fel terug, maar de Rapid-defensie was gesloten. De uiteindelijke stand werd 168 De damesploeg zette haar ove ningenreeks ook voort In een slordig ge speelde wedstrijd wonnen de Rapid-da- mes met 51 van Verburgh II. De aspiranten-jongens verloren met 7—9 van SOS. Kerstfeest in Wouhrugge WOUBRUGGE In de Gereformeer de kerk werd vrijdagavond een kers'- viering gehouden door de gezamenlijke Gereformeerde en Hervormde jeugdv enigingen. waarbij ook vele ouderen var, hun belangstelling blijk gaven. Het pro gramma bestond uit declamatie kerstevangelie en samenzang. Na afloop was er nog een collecte ten bate van de ziekendienst Boutverloting in Wonbrugge WOUBRUGGE Het actiecomité de plaatselijke voetbalvereniging hield zaterdagavond in Het oude Raedthuyt een grote boutverloting ten bate van hel nieuwe clubhuis bij het sporveld aan de Bateweg. De belangstelling voo loting van circa 70 dieren, waaronder een varken en enkele geiten, was danks het weer zeer groot. De netto-op brengst bedroeg ruim 1700 gulden. Kerstiiachtdienst in De Kaag DE KAAG Dinsdagavond om 11 uur wordt in de Hervorirtde kerk een Kerst nachtdienst gehouden. Voorganger is ds Roos. De Chr. gemengde zangvereniging Burgerlijke stand van Oegslgeesl OEGSTGEEST GEBOREN: Erik, i v G M M Koppers en T Vreman; Rober- tus Johannes, z v J W M Osse en J H Koumans: Sandrina, d v J de Wit en J Jonk; Maria Adriana, d v A Wassen- burg en L J de Jongh; Joseline Hen* drina Monica, d v P van Veen en B H 3 Seventer: Willem Henri Bruno, z v van Rossem cn A M E van Dunne; Rajeev. z v J S Singh en M I Molares Mora; Bernard Matthieu, z v R La Riviere en E Musterd. ONDERTROUWD: A. Peursum en A J 2 Mooij. GETROUWD: L van Klaveren en J K C Verhaar; M van der Meij en A van Starkenburg; H H Horz en B K Böhm; J W S Vink en A C M Knijnenburg; C n Diemen en K de Haan; J C dc Winter en A M J Torreman. OVERLEDEN: H. Dijkhuis, w v B van der Werff. i K sprol prem socia op ee schei plina tisch muni jaar De r 1 sen-ato Deze die ths uitgesli digden i N< Ko mando ten gun vindt e< opleidir zakelijk gendheii relddeel Nkroe vooraan gendhed

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4