Arbeidsbesparende bouw; geen hulp techn. school B. en W. Alphen betreuren tekort (f 175.000). maar "cost gaet voor de baet uit TER AAR Grote duivenexpositie van Ons Genoegen in Koudekerk NIEUWE LEIDSE COURANT 9 DENSDAG 17 DECEMBER 1963 ALPHEN Het onderzoek naar de begroting 1964 heeft zestien folio vellen opmerkingen opgeleverd. B. en W. zijn uitvoerig geweest in de be antwoording van aT deze opmerkingen. Het tekort van f 175.000 kreeg ruime aandacht. Het college kon echter niet meer dan het volgende op merken: Hoewel wij het betreuren, dat de begroting een tekort vertoont van f 175.000, zijn wij ervan overtuigd, dat ons thans geen middelen meer ter beschikking staan om dit resultaat nog ten gunste te beïnvloeden. In het licht van deze situatie en in verband met het feit dat bij een in ont wikkeling zijnde gemeente nu eenmaal de „cost voor de bact" uitgaat, is voormeld tekort dan ook als aanvaardbaar aan te merken". De gemeentelijke schuldenlast recapi tulerende komen B, en W. tot een bedrag van 230 per inwoner, waarbij 10 rente komt. Omdat er sprake is, dat de ge- meentenweer zullen moeten overgaan naar een eigen belastinggebied, zijn hier over ook vragen gesteld. De eerste fase hiervan zal vermoedelijk niet eerder dan in 1965 worden geëffectueerd. In het licht van de algemene ontwik keling van het gemeentelijk bestel na 1945, dat een meer en meer centrale ten dens heeft gekregen, is een beperkt eigen belastinggebied te zien als een zeker terugdraaien naar de vroegere toestand. Het is bekend dat die situatie tal van bezwaren met zich bracht. De figuur van uitkeringen uit het gemeentefonds was dan ook voor tal van gemeenten een op lossing uit veel moeilijkheden, alhoewel ook hierbij uiteraard bezwaren bleven bestaan. Het geheel tegen elkaar afwe gend neigen B. en W. er echter toe de voorkeur te geven aan zo mogelijk ver hoging van de rijksuitkeringen. Woningbouw Bij de woningbouw kregen de aandacht de arbeidsbesparende bouw, de toewij zing van woningen zoveel mogelijk naar draagkracht, dwang ten opzichte van beter gesitueerden om. duurdere wonin gen te betrekken, de woningcontingenten, enz. B. en W. antwoorden hier: „Toepassing van arbeidsbesparende bouw, als bedoeld in de bouwnota van de minister van volkshuisvesting en bouw- nijverheid, zal in verband met de daar aan verbonden contingentsvoordelen en met het oog op de gewenste continuïteit in de bouw, waar mogelijk worden nage streefd. Wel moet worden bedacht, dat het voldoen aan alle voorwaarden n lijkheden kan opleveren; met nam reservering van de grote oppervlakten terrein, die als- garantie voor de conti nuïteit van een bepaalde bouwstroom noodzakelijk is, roept problemen op. Daarnaast zal ook de plaatselijke bouw capaciteit, die geheel op traditionele bouw is ingesteld, blijvend moeten wor den gehonoreerd. Zoals bekend, werd door de N.V. Muwi kortgeleden reeds een aanvang gemaakt Alphense ijsbaan niet ideaal V ALPHEN Gisteren is de Alphense ijsbaan opengesteld voor de houders van a,bonnementen, maar er is ook nu weer geen opgewekt verhaal over te schrijvan. Vorige week maandag werd het grote grasveld onder water gezet. Maar de grond laat door. En doordat het water on der de ijsvloer wegzakt, ontstaat langs de kanten het z.g. bomijs; ook op het baan- vlak zijn van die witte plekken ontstaan die men losslaat, waardoor dus het pret tige van het rijden verloren gaat Het zal er op moeten uitdraaien, dat er in de na bije toekomst eens een werkelijke ijs baan komt. Het was, vooral gisteravond, maar heel stil op de baan. Overigens betekent dit niet. dat er in Alphén aan den Rijn ge brek aan ijs bestaat Reeds zaterdag werd op brede poldersloten en ook op de Oude Aar naar hartelust geschaatst. En we ver namen, dat gisteren zelfs al op de Damse Rijn, het gedeelte dat bij Gouwsluis be- gjnt, zou zijn gereden. Van de ijsbaan is men dus niet afhankelijk, wel als men het gezelligheidselement er bij wil hebben en daarom gingen in het weekeinde veel Alphenaren naar Boskoop waar men een riiet zo heel grote maar wel prettige baan heeft op oude tennisbanen. Kerstbijeenkomsten ALPHEN Kerstfeest wordt wel ge noemd het jeugdwerk bij uitnemendheid, maar rondom Kerst zijn er toch ook al lerlei bijeenkomsten voor bejaarden. Hedenmorgen wast er een bijeenkomst ih „Nabij" voor de wijk van ds. Bogers. Hedenmiddag was er in het gebouw „Re- hoboth" een bijeenkomst voor bejaarden uit de gemeente van ds. Koudstaal. Woensdagmiddag om half drie is er een ljCerstbijeenkomst in de aula van de Im- manuelschool, de wijk van ds. Verweij voor personen boven 65 jaar. Eveneens woensdagmiddag om 3 uur is er 'n Kerst bijeenkomst voor bejaarden te Gouwsluis, wijk ds M. Hanemaaijer. Op dezelfde middag en aanvangstijd half drie is er een Kerstbijeenkomst voor de bejaarden, die maandelijks bijeenkomen in de Salva- torizaal. Voor de wijk van ds Lefeber wordt donderdagmiddag om half drie Kerstbijeenkomst gehouden in gebouw Bethel, eveneens voor bejaarden. Alphens agendanieuws ALPHEN De maandelijkse filmver toning voor de leden van de Filmclub wordt, omdat het Nutsgebouw dinsdag niet beschikbaar is, alleen op donderdag avond 19 december, aanvang 8 uur, ge geven. Vertoond wordt de Amerikaanse film „Mr. Flubber". ALPHEN Donderdagavond om half acht wordt in de grote Salvatorizaal de Kerstbijeenkomst gehouden voor doven en hardhorenden. In deze interkerkelijke bijeenkomst, waarin ditmaal een herv. predikant zal spreken, zijn belangstellen den hartelijk welkom. met de bouw van 84 woningen in „West' Deze industriële bouw, die met plannen van nog 105 woningen in „West" ei woningen in „Noord" zal worden gezet, en dus in totaal een omvang zal hebben van 300 woningen, valt ook der de door de minister bedoelde beidsbesparende bouw. Hoewel terzake geen bepaalde non of richtlijnen zijn vastgesteld, wordt bij de toewijzing van woningen wel met het inkomen van de gegadigden rekening ge. houden. Slechts in uiterste noodzaak worden woningwetwoningen toegewezen aan gezinnen, die wat hun inkomen be treft, daarin niet thuis horen. Het is onder de huidige wetgeving niel mogelijk bewoners van woningwetwonin gen, die qua inkomen of anderszins daar. voor in aanmerking zouden komen, te dwingen andere woonruimte te betrek ken. De huurprijzen van woningwetwonin gen worden door de minister van volks. huisvesting en bouwnijverheid naa jectieve normen per woning vastgesteld, ongeacht welk gezin daarin zal wordex gebuisvest. Het is delrhalvc niet mogelijk de huurprijzen van woningwetwoningen mede van het inkomen van de bewoners afhankelijk te stellen. Juist om het door de minister volkshuisvesting en bouwnijverheid in de door hem uitgebrachte bouwnota uitge stippelde bouwbeleid, vooral ook regio naal gezien, zoveel mogelijk te kunnen bevorderen, hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gemeend bouwdistric- ten te moeten vormen. De praktijk zal moeten uitwyjen of dit streven tot zijn recht zal komen. Het woningbouwcontingent 1964 is dit district, dus ook voor Alphen, nog niet bekend. De raad zal een gespecifi. ceerde opgave ontvangen van het aantal woningzoekenden. Het treffen van maat- regelen tegen de steeds oplopende prijzen bij verkoop van woningen zien 9. als een taak van de regering. Alpheuse brug De brug in de Pieter Doelmanstraat vormt ,naar de mening van enkele leden, een steeds hinderlijke obstakel. Per jaai moet de brug voor niet minder dan 30.000 vaartuigen worden geopend. Het is daarom tijd bij de betreffende instan ties met klem aan te dringen op spo aanleg van een omleidingskanaal. Hoewel B. en W. de klachten omtrent de hinder, die de brug voor het weg verkeer veroorzaakt, onderschrijven, nen zij, dat het met het oog op te verwachten financiële consequenties niet geraden zou zijn reeds thans stappen te doen ter bevordering van de aanleg van een omleidingskanaal. Er is ook gevraagd naar de financiële consequenties van de grenswijzigingen, die per 1 februari van kracht worden, maar hierop kan het college nog geen antwoord geven. Men zal zo spoedig gelijk de raad inlichten. Onderwijs De bedrijven Wat het gasbedrijf betreft: verschei dene leden hebben gevraagd wanneer met de levering van aardgas zal kunnen wor. den begonnen. Blijkens mededelingen van de Gasunie wordt verwacht, aldus B. en W„ dat begin 1966 in Zuid-Holland zal worden verstrekt. Omdat met de levering zal worden aangevangen in de gemeen ten, die in dit opzicht in de moeilijkste situatie verkeren, is het niet waarschijn lijk, dat Alphen tot de eerste afnemers zal behoren. De gedachte om aan het personeel der bedrijven ter gelegenheid van het in 1964 te vieren jubileum enig aandenken te bieden heeft in beginsel de instem ming van het college. Met betrekking tot de toekomstige terwinning zijn nog onderhandelingen gaande. Het eventueel bouwrijp maken gronden als industrieterrein hangt middellijk samen met de vraag naai dustriegrond en is dan ook alleen verant woord wanneer het uitzicht daaroo reëel is. Deze ontwikkeling wordt nauwlettend in het oog gehouden. B. en W. streven nog steeds naar aanleg van een sport, terrein en een speelweide in Aarlander- De tot uitdrukking gebrachte waar dering over de arbeid van het personeel van gemeentewerken willen B. en W. ook graag uitstrekken tot hen. wier werk in mindere mate voor ieder waarn baar is dan dat van bijvoorbeeld de plantsoendienst. Opnieuw werden de moddersloten rondom het tuinencomplex van Lemkes N V. ter sprake gebracht Zonder instemming van de betrokken eigenaren is demping niet mogelijk, zeg gen B. en W. en tijdelijke maatregelen achten zij financieel niet verantwoord. Sociale zaken Het is enkele leden ter ore gekomen, dat niet alle in het gemeentelijk bejaar dentehuis opgenomen personen in het nieuwe bejaardencentrum kunnen worden geplaatst en dat daarom het voorn' bestaat een aantal van deze bejaarden in het hervormde tehuis aan de juliana- straat onder te brengen. Gevraagd werd of deze berichten juist zijn. B. en W. zeggen, dat inderdaad enkele hulpbehoevende bewoners van het ge meentelijk tehuis niet in het nieuwe bejaardencentrum worden opgenomen, dat contact is opgenomen over de moge lijkheid hen in het herv, tehuis onder te brengen. Men heeft nog geen nieuwe bestemming voor het tehuis dat leeg Betreffende overname van het perso neel om het gemeentelijk tehuis is over- leg gaande met het bestuur van hel nieuwe bejaardencentrum. Gevraagd werd uit hoeveel klassen de scholen zullen bestaan, die men zicb voorstelt aanvankelijk in het nieuwe Alphen-Noord te stichten waarbij ervoor waardering wordt uitgesproken dat con tact is opgenomen met' de betrokkeD schoolbesturen. B. en W. antwoorden, dat urgentiever klaringen zijn aangevraagd voor een zes- klassige lagere school en een tweeklassige kleuterschool. Het verwondert enkele leden, dat de rijksgoedkeuring voor de bouw van een prot.-chr. kleuterschool Nicolaas Beets- straat-Vondelstraat eerst op 17 januari 1963 is aangevraagd, nadat reeds op 13 maart 1961 een urgentieverklaring is afgegeven. Het college toont aan dat hier omstandigheden waren, buiten zijn schuld en dat niet bekend is wanneer de rijks- goedkeuring kan worden verwacht. Onderschreven wordt de mening van een lid dat vervanging van de volkomen verouderde prot.-chr. school aan de Hooftstraat noodzakelijk is. Ook hier wordt gewacht op toewijzing van bouw. volume. De chr. technische school en de daar aanwezige ruimtenood had ook weer de aandacht. Het college deelt thans mede, dat het, in overleg en met instemming van de betrokken voetbalvereniging (Alphense Boys) een plan heeft doen ontwerpen voor het verleggen van een voetbalterrein. Daar het rijk niet bereid bleek de hieruit voortvloeiende kosten voor het schoolbestuur te honoreren moest van deze mogelijkheid worden af- Daar het nog wel ongeveer zes jaat kan duren eer de voetbalterreinen in aanleg klaar zijn, ziet het er voor de chr. techn. school niet best uit. Er komt een nieuw chr. lyceum en een lid ziet hier gemeentebelangen in het spel omdat men dit bij het raadhuis ge legen schoolcomplex over zou kunnen nemen ten behoeve van één of meer ge meentelijke diensten. Het college zegt, dat men bij lopende onderhandelingen reeds getoond heeft bereid te zijn tol overname van het gebouw. Deze onder handelingen zijn tot nog toe vrij traag Politie In hoofdstuk 3, waaronder 4e politie valt, lezen we dat verscheidene leden waardering hebben voor de wijze waarop de politie haar werk verricht. Een lid heeft betwijfeld of de politiesterkte wel gelijke tred houdt met de groei der ge meente. Het blijkt dat de burgemeester, door tussenkomst van de Commissaris der Koningin, aan de minister van nenlandse zaken geargumenteerde stellen heeft gedaan tot verhoging vj korpssterkte. Een beslissing is nog niet afgekomen. Het langzaam teruglopende bezoek de voortgaande kostenstijging zijn er de oorzaken van dat de nadelige saldi op de exploitatie van het badhuis elk jaar hoger worden. Ook indruk van B. en W. is. dat in dé komende jaren geen gunstiger sultaat is te verwachten. In samenhang met de plannen voor een instructiebad wordt bezien of een eventuele combinatie met badhuis, waardoor aan het bestaands badhuis een andere bestemming zou kun. nen worden gegeven, bij de exploitatie voordelen kan opleveren. Op deze manier zou een efficiënter exploitatie var badhuis mogelijk zijn. B. en W. hebben veel begrip vooi geen door een lid is opgemerkt inzake de behoefte aan behoorlijke woonruimte voor grote gezinnen. Zoals zjj ook reeds bij een vorig begrotingsonderzoek op merkten, is het onder de thans geldende bepalingen vrijwel onmogelijk woning, wetwoningen die in deze behoefte zien, té realiseren, daar de huren dan onevenredig hoog komen tc liggen. Do grote gezinnen hebben steeds by de Alphense Christenvrouwen hadden bijeenkomst ALPHEN Voor de kerstbijeenkomst der afdeling Zuid van de Ned. Christen- Vrouwenbond, gisteravond in gebouw „Nabij" gehouden, bestond, ondanks de gladde weg, veel belangstelling. De zaal was stijlvol versierd. Na de opening do< de presidente, mevrouw K. R. Lange- veld-Feringa, is de Kerstliturgie voc landelijke N.C.V.B. uitgevoerd onder lei ding van mevrouw Van Muyen-v. d. Kemp, zelf een uitstekend deelamatrice, bovendien een bekwaam dirigente en uit de beide N.C.V.B.-afdelingcn had zich weer een koortje gevormd, dat de kerst liederen zong en de teksten zegde. Zoals gewoonlijk was er ook weer een r plaats gegeven aan samenzang. Na de pauze heeft mevrouw Van Muy- en, die wel een uitvoerige taak had deze avond een kerstverhaal verteld Renes-Boldingh: „Een kort verblijf in het oude huis". Er werd met grote dacht geluisterd. Het was een zeer slaagde bijeenkomst bijzondere toewijzing vai aandacht. Een architectenbureau heeft een plan in voorbereiding voor de bouw van een complex aan de W. de Zwygerlaan, be staande uit een hotel-restaurant inclusief zaal met 500 a 600 zitplaatsen, bene- een winkelflat en een kantoorge bouw, beide met bovenwoningen. Enkele beleggingsmaatschappijen blijken wel be. langstelling voor dit object te hebben; een beslissing is echter nog niet gevallen Hetgeen door een lid is opgemerkt ten aanzien van de staat van onderhoud de straten en pleinen kunnen B. en beslist niet onderschrijven. Zij zijn oordeel, dat de gemeente in deze, in houding met andere steden, de toets der kritiek kan doorstaan. In verband met het grote aanvankelijk geraamde tekort op de begroting was het ook noodzake lijk deze post met 22.000 te verlagen. Het verzorgingspeil blijft evenwel nog op een aanvaardbaar niveau en vooralsnog vinden zij dan ook geen aanleiding in te gaan op de suggestie van het betrokken lid om de geraamde kosten voor onderhoud van straten en pleinen te hogen en die voor onderhoud var plantsoenen te verlagen. De mening van enkele leden, dat wonenden het niet bepaald waarderen dat het carillon in de toren van de kerk Julianastraat om het kwartier een melo die ten gehore brengt, wordt door B. W. niet gedeeld. Anderen stellen het wel op prijs. B. en W. zien dan ook geen a leiding hierin verandering te brengen. Het ligt in de bedoeling het aantal bandjes succesievelijk uit te breiden. Er zijn er nu zeven. Het regelmatig uitvallen van de verlichting van het torenuurwerk heeft reeds de aandacht. B. en W. zijn voornemens zowel de zorg voor het rillon als voor het verlichte uurwerk één technisch geschoolde kracht op te Er is gesuggereerd een straat in de ge- meente te vernoemen naar president Kennedy, hetgeen de instemming en dacht heeft van het college. Hoewel het parkeervraagstuk heel moeilijk is in de gemeente, menen W. dat aan een regeling met inschakeling van parkeermeters nog geen behoefte bestaat. De speeltuinen hadden ook de aandacht van enkele leden. De verbe- tering van de terreinafscheiding langs de speeltuin „Kindervreugd" zal nu spc plaats hebben. Ook de afscheiding „Bloemhof' komt ter sprake. Men kan de restauratie zelf niet bekostigen. Zon der nu reeds enige toezegging te doen, willen B. en W. zich, na een eventueel voorstel, wel beraden op subsidie-verho ging. De Diamantvink exposeerde ROELOFARENDSVEEN Voor de ze vende maal heeft de plaatselijke Bond van Vogelliefhebbers „De Diamantvink" aandacht gevraagd voor zijn vogels, die in hotel „De Vier Heemskinderen" veel bewondering kregen. Kanaries Groep 1 en 2 le'pr. A. v. d. Voorn. Groep 3 le pr. R. W. Turk. Groep 3 en 4 le pr. A. W. Hassing, 2e pr. R. W. Turk, 3e pr. P. van Egmond. Groep 4 le pr. R. W. Turk, 2e pr. R. W. Turk, 3e pr. R. W. Turk, Groep 4 Ovj E. K. le pr. N. Turk. Groep 5 le pr. P. J. van Es, 2e pr. W. Wolvers, 3e pr. Jac. Schoo, 4e pr. Jac Schoo. Groep 5 Ovj E.K. le pr. P. van Es. Groep 5 V.K. le pr. Sjaak Straver, 2e pr. Sjaak Straver. 3e pr. W. Wolvers. Groep 6 le pr. C. Spring in 't Veld, 2e pr. Sjaak Straver, 3e pr. Sjaak Straver. Groep 7 le pr. A. A. Straver, 2e pr. A. A. Straver. Groep 8 le pr. P. J. van Es. Groep 8 V.K, Tropisch le pr. J. Neijman, Kampioen E.K. R. W. Turk (kanarie) Kampioen V.K. A. v. d. Voorn (kanarie) Kampioen Tropisch P. van Es. Kam pioen V. K. tropisch Sjaak Straver. Burgerlijke stand van Woubrugge WOUBRUGGE Geboren: Lijsbeth J dr v J Roosemalen en M Singeling: Theo doras D G zn v Th S van Rijn en H A Hillenaar. Ondertrouwd: Leendert van Hemert Hilda van 't Wout: Arie C Hoogendoorn en Janna W van Ravenhorst: Bernardus C Oostdam en Jacoba C J Elstgeest: Jo hannes H Wolvers en Maria C Zwetsloot Agendanieuws Woubrugge WOUBRUGGE Vrijdag 20 december: 2 uur, O. Raedthuys, kerstviering der bejaarden; 1.45, Geref. Kerk, kerstvie ring christ nationale school: 7.30, Geref. Kerk, kerstviering Herv. en Gereform. jeugdverenigingen Zaterdag 21 december om 7 uur in O. Raedthuys: Grote boutverloting ten bate van het clubgebouw der voetbalve: ging. HAZERSWOUDE W. Kapteijn kampioen van Hazerswoude-Rijndijk HAZERSWOUDE-RIJ ND IJK Gis termiddag werden op de ijsbaan aan de Rijndijk door de ijsclub Hazerswoude (Rijndijk) korte-baanwedstrijden op de schaats georganiseerd om het kampioen schap van de Rijndijk. Er werd fel om de overwinning gestreden. Dit blijkt uit het feit, dat de beslissing om de eerste en de tweede plaats viel, nadat de twee kanshebbers drie beslissingsritten had den gereden. Nadat deze rijders W. Kapteijn en Bart Kraan elk éénmaal hadden gewonnen, eindigden twee ritten onbeslist. In de daaropvolgende rit wist W. Kapteijn als Contactavond ijsclub in Burgerveen BURGERVEEN De ijsclub Vooruit hield haar derde contactavond in dorps huis Marijke. De uitslagen van de wed strijden: klaverjassen: 1. C. v. d. Linden; 2. W. Schilders; 3. mevrouw v. d. Steen; 4. mevrouw Witte-Roubos; 5. A. Witte; 6. mevrouw v. d. Linden-v. d. Zwaard. Sjoelen: 1. C. Steegman; 2. Kr. Schil ders: 3. mej. R. Eiifehof. Domineren: 1. mevrouw H Michel: 2. mevrouw A. Boret-Roubos: A. Sneeuw-Roubos. BURGERVEEN Vanavond half acht wordt in het dorpshuis een kerstbijeen komst gehouden voor de afdeling var de christelijke plattelandsvrouwenbond. BURGERVEEN Morgenmiddag hall drie wordt weer een bijeenkomst de bejaarden gehouden. Mevrouw C. der Blom-van Harten hoopt een kerst verhaal te vertellen. BURGERVEEN Donderdagavond half acht wordt in het dorpshuis Marijke een evangelisatiebijeenkomst gehouden met als spreker ds. Zelle uit Leeuwarden. Het mannenkwartet OKG uit Nieuw- Vennep verleent vocale medewerking. BURGERVEEN Iedere maandag- en donderdagmiddag houdt dokter Smit uit Rijsenhout spreekuur in het dorpshuis, telkens van half vijf tot vijf uur. C.B.T.B. Ter Aar Onder leiding van de heer C. Ve duyn, kwamen de leden van de CBTB bijeen om te luisteren naar de heer Joh. de Jong, hoofd van de lagere Landbouw school te Alphen aan den Rijn, die sprak over de verhouding van de organisatie tegenover de vrije boeren. Hij begon bij de na-oorlogse tyd, toen er wel begrip kwam voor de boerenstand en er wel be loften werden gedaan voor een beter landbouwbeleid, maar er meestal niet méér waren dan beloften. De ruk a de bel, die destijds werd gegeven v een vingerwijzing dat er ongenoegen de boerenstand was en dat dit eenmaal tot ontlading zou komen. Toen het Landbouwschap werd opge richt en verordenende bevoegdheid kreeg bij de wet, werd bepaald dat KOUDEKERK AAN DEN RIJN In het Verenigingsgebouw hield de postduivenvereniging „Ons Genoe gen", een tentoonstelling. Behalve een groot aantal duiven van de leden waren op deze tentoonstelling ook ingezonden de kampioensduiven van zusterverenigingen te Waddinxveen, Aarlanderveen, Alphen aan den Rijn, Woerden en Bodegraven, wat deze expositie ten goede kwam. Nadat de duiven door de heer L. P. Kulik uit Gouda waren gekeurd, opende de voorzitter van het tentoonstellingsbe- stuur, de heer L. de Wit, de show. Dank bracht hij aan de gevers van de verschil lende prijzen en aan set gemeentebestuur van Koudekerk aan den Rijn. De heer De Wit wees erop. dat volgend jaar het eerste lustrum van Ons Genoegen zal worden gevierd. De uitslag: Klasse 1: oude doffers 75300 km: 1 G van Klaveren. 2 J de Wit 3 H de Wit 4 J de Wit Zeer eervolle vermelding H van Vegten. Eervolle vermelding gebrs. Van KemDen Klasse 2: oude duivinnen 75300 km: 1 gebrs Van Kempen. 2 H Schellinger hout 3 J de Wit. Zeer eervolle vermel ding G van Klaveren. Eervolle vermel ding H de Wit. Klasse 3: oude doffers 300600 km: 1 H van Vegten, 2 H de Wit, 3 G Oude- Elfering, 4 gebrs Van Kempen. Zeer eer volle vermelding M Schellingerhout Eer volle vermelding G van Klaveren. Klasse 4: oude duivinnen, 300—600 km: 1 H de Wit. 2 A Platted. 3 H van Vegten. Zeer eervolle vermelding G Oude-Elfe- rink. Eervolle vermelding G van Klave- Klasse 5: oude doffers 6001.000 km: 1 J de Wit. 2 G Oude-Elferink. 3 H van Vegten. Zeer eervolle vermelding gebrs Van Kempen. Eervolle vermelding M Schellingerhout. Klasse 5: oude duivinnen 6001.000 km: 1 gebrs Van Kempen. 2 G Oude-Elferink. Zeer eervolle vermelding H de Wit. Klasse 7: jonge doffers 75—250 km: 1 H van Vegten, 2 H de Wit 3 G Oude-El ferink. 4 H Lekx 5 M van Leeuwen. 6 G Oude-Elferink. Zeer eervolle vermel ding G Biesheuvel. Eervolle vermelding M Schellingerhout Klasse 8: jonge duivinnen 75—250 km: 1 H de Wit. 2 J de Wit 3 G Oude-Elfe rink. 4 G van Klaveren, 5 M van Leeu wen. Zeer eervolle vermelding H Lekx Eervolle vermelding H van Vegten. Klasse 9: jonge doffers 250500 km: 1 H de Wit. 2 H van Vegten, 3 H Lekx. 4 G van Klaveren, 5 H Lekx Zeer eervolle vermelding J de Wit Eervolle vermelding G Biesheuvel. Klasse 10: jonge duivinnen 250500 km: 1 H van Vegten, 2 G Oude-Elferink. 3 J de Wit. Zeer eervolle vermelding H Schellingerhout. Eervolle vermelding M van Leeuwen. Klasse 11: late jonge doffers: 1 G Bies heuvel, 2 gebrs Van Kempen, 3 A Plat- teel, 4 gebrs Van Kempen. Zeer eervolle vermelding L de Wit, Eervolle vermel ding L de Wit Klasse 12: late jonge duivinnen: 1 L de Wit, 2 A Platteel. Zeer eervolle ver melding A Platteel. Eervolle vermelding G Lekx. Mooiste doffer oud: H van Vegten. mooiste duivin oud: H de Wit mooiste doffer jong: H van Vegten, mooiste dui vin jong: H van Vegten. Mooiste duif van het geheel H van Veg ten. mooiste koppel oud: H dc Wit, mooi ste koppel jong: H van Vegten. In de kampioensklasse werden de vol gende punten behaald: gebrs Metselaar, Waddinxveen. 545% punten; gebrs Oos terman, Aarlanderveen, 545% punten; A Ekelschot Alphen aan den Rijn, 547% punten: A Groeneveld, Alphen aan den Rijn, 543% punten: gebrs De Wit Kou dekerk aan den Rijn, 544 punten, S van der Kleut, Woerden, 546% punten; J D van Rijn, Bodegraven, 547 punten. Mooiste duif kampioensklasse S van der Kleut Woerden. Gids Gereformeerde Kerk voor Koudekerk en Hazerswoude KOUDEKERK AAN DEN RIJN De Geref. kerk te Koudekerk aan den Rijn- Hazerswoude-Rijndijk heeft ten behoeve van haar leden een gids uitgegeven met een schat van gegevens, die betrekking hebben op het kerkelijk leven en deels mede op het maatschappelijk werk deze gemeenten. Na een voorwoord van de plaatselijke predikant ds. Makkinga, volgen eersl in het kort de geschiedenis van kerk gegevens betreffende kerkdiensten, ker- keraad, wijkindeling van de Gemeente, gevolgd door diverse aanwijzingen onder andere aangaande catechisaties, wt een beeld wordt gegeven van het finan ciële beheer van de Gemeente. Vervolgens worden zending en evan gelisatie behandeld, alsmede autodien sten voor kerkbezoek, bandrecorder voor bejaarden en zieken. Daarna wordt een blik op het verenigingsleven geworpen, waarbij via de jeugdraad alle jeugdver enigingen en de mannen- en vrouwen verenigingen de revue passeren. Nadat diverse scholen zijn genoemd, wordt vervolgd met de opsomming van verenigingen die zich meer op het maat schappelijke en politieke terrein bewe gen. Er wordt besloten met een naam lijst van de kerkleden. Bloemschikcursus KOUDEKERK AAN DEN RUN Het comité „Floralia" heeft weer twee cur susavonden georganiseerd in het bloem schikken. De eerste van deze avonden, die is bedoeld om kerststukjes te ver vaardigen. wordt gehouden in het Ver enigingsgebouw op woensdag, 18 decem ber om acht uur. Ook de boeren die nooit eerder in organisatie waren geweest, werden dus gedwongen lid van het Landbouwschap. Dat was tegen hun zin en naar de mening van de heer De Jong had het bestuur van dit schap met deze mensen moeten gaan spreken over de waarde van di ganisatie. Na de pauze werd een aantal vragen gesteld, waarop de heer De Jong een uit gebreid antwoord heeft gegeven. Daarbij liepen de meningen nogal uiteen. Men vond het toch opvallend dat nadat de vrije boeren de trom waren gaan ro de landbouw op een betere plaats in de landspolitiek is gekomen. De heer De Jong zei dat de minister van landbouw zelf uit de boerenstand voortgekomen, de voorwaarde heeft gesteld dat de land bouw als nummer twee, achter de wo ningbouw, een prioriteitspositie zou gaan innemen in de regeringspolitiek. Veilingoverzicht Ter Aar De winterse temperaturen van d afgelopen week, zUn er de oorzaak va geworden dat de prUs van de spruiten sterk is gestegen en nu ligt ver boven dc gulden per kg. De kwaliteit is heel goed en de aanvoer Is nog steeds op peil. Zolang de vorst niet veel sterker wordt is oogsten nog wel mogelijk, toch verwachten we een dalende voer bU aanhouden van de winter. Het witlof heeft nog maar weinig geprofiteerd van de koude. De kwaliteit is beter geworden, omdat de groei niet zo snel meer gaat. De prijs is wel wat aangetrokken, maar ligt nog niet op een peil, waarover de kweker kan roemen. Zolang de prijs niet behoorlijk boven de 60 cent per kilo komt, Is het de vraag of er beloning voor het werk van kwekers is. Tot nu toe is dat niet gebeurd. Glasandijvie is ook in prijs gestegen, de aanvoer is niet groot, de kwaliteit is heel goed. Sla wist zich amper te handhaven op het peil van vorige week. de handel blijft zeer traag, hoewel toch ook de export nog weer een deel van de voer heeft afgenomen. De prijs blijft echter laag. Boerenkool was beter ge- vraagd en werd best betaald. De aanvoer is toegenomen en de kwaliteit is heel goed. Er waren nog weer tomaten, maar hadden maar een bleke kleur. Toch wist de handel er wel raad op en ze gingen nog weer weg. Tegen de grond TER AAR. Toen de heer J. van Lz. zaterdagmorgen naar huis terug keerde van de plechtigheid op het ter- rein van dorpshuis, en nog even bij sla ger v. d. Pijl wilde stoppen, werd hij aangereden door een auto bestuurd door de direoteur van de Tuinbouwschool, de heer G. J. H. J. Eibers. De heer Van Eyk, die op zijn bromfiets reed werd te gen het wegdek geworpen en liep eer bloedende hoofdwond op. Dokter Quar- tel verbond hem en daarna kon hij naai huis worden gebracht. Kaasprijzen stabiel De Leeuwardense beurs noteerde vo rige week voor alle kaas onveranderd vergeleken met de voorgaande week,dat is f 2.42 voor de volvet Goudse f2.28 voor de 40+ Edammers en brood- De noteringscommissie noemde de handel goed. Dat hield nauw verband met de be trekkelijke schaarste aan 56 weekse, dat is exportabele kaas in verband met de bevoorrading van de kleinhandel in Duitsalnd vóór de feestdagen kerst en oud- en nieuwjaar. Deze schaarste leidde ertoe dat de prijzij voor de 5—6 weekse kaas de Amsterdamse beurs van maandag dec. met enkele centen opliepen. Naast een goede vraag voor export verloopt ook de binnenlandse afzet geheel onbevredigend, ook al koopt liever niet meer dan voor onmiddellijke of zeer nabije behoefte. In de week tot 30 nov. liep de melkproduktie, afgaande op de afleve ringen van melk aan fabrieken iets op, doch bleef 5 procent beneden vorig een gedaalde produktie van ge condenseerde melk die met 6752 ton ca. 7 procent beneden de voorgaande week 17 procent beneden vorig jaar lag, steeg de kaasproduktie met 227 ton tot ton, wat 2 procent meer is dan vorig jaar! De botermarkt blijft krap. mede als gevolg van de lage produktie. Per 30, eerste met miniem verschil te eindigen. De volledige uitslag werd 1. W. Kap teijn: 2. Bart Kraan: 3 Jan Borst Jzn. Schaatsen Hazerswoude HAZERSWOUDE (Rijndijk) Us en weder dienende zal de IJsclub te Ha zerswoude (Rijndijk) zaterdag 21 decem ber op de ijsbaan aan de Rijndijk natio nale koppel wedstrijden houden. De prij zen bestaan uit de waardebonnen. Aan gifte tot deelneming op de baan tot een kwartier voor de wedstrijd en telefonisch onder nummer 01714379. De wedstrij den vangen aan om 2 uur 's middags. Ouderdag Hazerswoude HAZERSWOUDE Morgen worden een oudermiddag en -avond gehouden door de school met de Bijbel, 's Middags van 2.30 tot 4.30 uur en 's avonds van 6.15 tot 7.30 uur kan in de school het werk van leerlingen worden bezichtigd. Tevens zijn dan gesprekken mogelijk met het onderwijzend personeel. Om kwart voor acht begint een bijeenkomst voor ouders en belangstellenden in het hervormd verenigingsgebouw. Schaatswedstrijden te Hazerswoude HAZERSWOUDE Morgenmiddag om 2 uur worden op de veldijsbaan dc schaatswedstrijden om het plaatselijke schoolkampioenschap gehouden. Burgerlijke sland Hazerswoude HAZERSWOUDE Gebor.n: Come- lia A dr van C. J. Spruijt en E. Zuidam. Leendert. zn van P. van Oeveren en M Matze; Anne M.. dr van J. Koetsier en A. Heeg; Arieënne A., dr van J. S. van Aalst en M. A. P. Paul. HAZERSWOUDE Vrijdagmiddag om twee uur wordt kerstfeest gevierd door de leerlingetjes van de christelijke kleuterschool in het gebouw achter. de gereformeerde kerk. Kerstbijeenkomsten in Oude Wetering OUDE WETERING Woensdag halt acht zal er in het jeugdgebouw eeu kersetavond worden gehouden voor d< jeugd, uitgaande van de jeugdcommis sie. Ds. Verhoog zal een meditatie hou den. S. v. Asperen vertelt een verhaal Verder zal mevr. Van Pelt declamereh. Er is een zangkoortje gevormd van de led ender verenigingen. OUDE WETERING Vanavond óm half acht houden de vrouwenbond én de Hervormde en Gereformeerde man- nenverenigingen een gezamenlijke kérst- bijeenkomst in het jeugdgebouw. BENTHUIZEN Donderdagavond om half acht spreekt ds. Hofman te Zeist oor de Geref. Gemeente te Benthuizen. 't Zorgenkind bijeen in Lisse LISSE De vereniging ,,'t Zorgen kind" in de bollenstreek en de veen- streek (Roelofarendsvqen en omgeving) hield maandagavond een bijeenkomst in de Nachtegaal onder presidium van d« heer A. A. Blom te Lisse. Spreker was de logopedist Voorhuizen uit Amsterdam, met het onderwerp: „Hoe leren wij onze gehandicapte kinderen spreken". Wanneer merken de ouders het eerst dat te kind niet kan spreken? Dit tijdstip =r moeilijk aan tc geven: in vele ge vallen wachten de ouders te lang, terwijl juist kostelijke jaren voorbijgaan in al veel aan het leren spreken had kunnen worden gedaan. De sociale aanpassing is van groot be lang. Al is het kind nóg zo geestelijk ge handicapt, het gaat op een bepaald ogen blik reageren op de omgeving en zal zich gaan uiten op zijn manier. In de regel kan het spreken al worden aangeleerd op de leeftijd van 4 5 jaar. Het is nodig, dat bet kind verder lichamelijk gezond is. Aan de tong kan veel getraind wor den. Het leren lezen is van betekenis: dat dwingt tot spreken. Goede duiven op show in Taveerne te Lisse LISSE. Zaterdagmiddag k ln De Taveerne een duivententoonstelllng ge opend, georganiseerd door de postdui venvereniging „De Luchtklievers". Voor zitter G. Paardekooper deelde mee dat er ruim 250 kooien met duiven van goede kwaliteit waren Ingezonden. Ook de jury sprak zeer waarderend over de kwali teit van de vogels. De uitslag werd ten slotte: mooiste oude doffer (levens mooiste van de ten toonstelling) B C Rijgersberg, mooiste oude duivin Jac van Es; mooiste jonge doffer Joh de Kuiper; mooiste jonge duivin Jac van Es. Hoogste aantal pun ten van de show: 1 Jac van Es, 34, 2 B C Rijgersberg, 33, 3 Joh de Kuiper. 23. 4 G. B. Roodentourg, 21, 5 G 't Hort, 18. In de wedstrijd om de beste serie duiven werd de eerste prijs behaald door voor» zitter Paardekooper met 363 p, 2 Jac van Es 362% p, 3 H G van Kesteren 362% p, 4. De Haas-Schone 361% p, 5 B C Rij gersberg 360% p Klasse 5, doffers oud tot 400 km: 1 Joh de Kuiper; 2 B C Rijgersberg; 3 J Duivenvoorde; 4 B Rijgersberg; 5 B Roö- dertburg. Klasse 6, oude duivinnen tot 400 km: 1 B Roodenburg; 2 J Duiven voorde; 3 Joh de Kuiper; 4 P Bersee; Jac van Es. Klasse 7 doffers, oud, bovep 400 km: 1 B Rijgersberg; 2 G Paardek oor per; 3 Jac van Es; 4 B Roodenburg-, 5 G 't Horst. Klasse 8. duivinnen boven 40t) km: 1 Jac van Es; 2 J A van Diest; 3 G 't Horst; 4 P Bersee; 5 Chr. de Bruin Jr. Klasse 9. doffers onbevl.; 1 B Rijgers» berg: 2 Jac van Es; 3 H van Kesteren; 4 H van Kesteren; 5 Jac van Es. Klasse 10, duivinnen oud onbevl1 Jac van Et 2 J Duivenvoorde 3 G t' Hort; 4 B Roo denburg. Klasse 11, doffers jong onbevl,: 1 Joh. de Kuiper; 2 J Duivenvoorde; 8 G 't Hort; 4 B C Rijgersberg; 5 B Roo denburg. Klasse 12, duivinnen jong on bevl.: 1 Jac van Es; 2GB Roodenburg; 3 G 't Hort; 4 B C Rijgersberg; 5 J Mol Klasse 13, doffers jong onbevl.: 1 B C Rijgersberg; 2 C Mol; 3GB Rooden burg; 4G 't Hort; 5 P Bersee. Klasse 14. duivinnen jong onbevl.; 1 G Mens; 2 G B Roodenburg 3 G 't Hort; 4 Mens. Klas se 15, late jonge duiven, minstens 3 oude pennen; 1 Joh de Kuiper; 2 D van Rui ten; 3 C van der Poll. Klasse 16, late duivinnen, minstens 3 oude pennen: i Joh. de Kuiper; 2 J J Schoone; 3 J A Diest; 4 J v d Hulst; 5 Jac van Es. >v. was in de koelhuizenn 7157 ton 24-30/11-1963 i) TSKB' mt ïïm*' 25 nov.-l dec. 1962 1937 1000 1106 Vergel. 1962/63 l +3 -jc, i) Voorlopige cijfers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9