H r\ Jubileum Staten-Generaal wordt evenement Kerltmis natuurlijk.( Kerstkalkoen Middeleeuwse toestanden in nieuwe broodfabriek -O-Fresh Puzzelhoek Bejaarde deurwaarder fraudeert voor 3 ton Luns streeft Mies alweer in populariteit voorbij DINSDAG 17 DECEMBER 1963 Feestelijk programma op 9 januari (Van onze parlementsredactie) De herdenking „Vijfhonderd jaar Staten-Generaal" op donderdag 9 januari belooft een evenement te worden. Dat blijkt uit het uitgebrei de, feestelijke programma, dat een werkcomité onder leiding van de voorzitter der Eerste Kamer, mr. J A. Jonkman, voor deze dag heeft op gesteld. Hoogtepunt van de viering wordt de gemeenschappelijke bijeenkomst van beide Kamers in de Ridderzaal. Deze zal worden bijgewoond door H-M. de Koningin en H.K-H. Prinses Beatrix. De Koningin brengt vooraj een oriëntatiebezoek aan achtereen volgens de Eerste en de Tweede Ka merDe dag wordt besloten met receptie in de grafelijke zalen aan Binnenhof (aangeboden door de Ka mervoorzitters), een lopend buffet speciale genodigden in het Tweede- Kamergebouw, en een kort co door de Koninklijke Militaire Kapel in de vergaderzaal van de Tweede Kamer. De bijeenkomst in de Ridder zaal zal door radio en televisie ii nationaal programma worden uitge zonden. Ook België Uitgangspunt van de herdenking het feit, dat op 9 januari 1464, dus op de kop af 500 jaar geleden, afgevaar digden ui t verschillende gewesten var de toenmalige Nederlanden voor he' eerst in algemene statenvergadering bijeenkwamen op uitnodiging van iips de Goede van Bourgondië, die plan was op kruistocht te gaan en daar om wilde voorzien in de waarneming van zijn landsheerlijke functies. Aan de bijeenkomst, die plaats vond in d< Vlaamse stad Brugge, werd deelgeno men door gedeputeerden van Holland, Zeeland, Brabant, Vlaanderen, Hene gouwen en Artois. Voorzien hadden noordelijke en zuidelijke staten elkaar nog nooit in dergelijk verband ontmoet Gezien deze wordingsgeschiedenis, zal de herdenking „Vijfhonderd jaar Staten-Generaal" niet beperkt blijven tot Nederland. Op 29 mei van het vol gend jaar wordt op de markt in Brus sel een soort folkloristische jubileum- manifestatie gehouden onder auspiciën van het Beneluxparlement, dat eigen lijk de reïncarnatie is van de oude Staten-Generaal. Verder zal het Belgi sche parlement nog een aparte her denking organiseren. Bij de plechtig heden in Den Haag zullen de Belgi sche Senaat en Kamer van Volksverte genwoordigers en het Luxemburgse parlement zich laten vertegenwoordigen door hun respectievelijke voorzitters, de heren Struye. Van Acker en Bech. Ook zijn alle Belgische en Luxemburg se leden van het Beneluxparlement uit genodigd, evenals de voorzitters van de Staten van Suriname en de Nederland- se Antillen. Behalve een speciale herdenkingspost zegel van 12 ct. zal in ons land voor deze gelegenheid ook gedenkboek wor den uitgegeven (bij de Kon. Van Gor- cum en Comp. te Assen). Dit is voor zien van een voorwoord van de voor zitters van Eerste en Tweede Kamer en bevat bijdragen van egen historici, die elk een periode van de geschiedenis der Staten-Generaal voor hun rekening Zaterdagavond is onverwacht leden op 68-jarige leeftijd te Haarlem de oudste kantonrechter van Haarlem, mr. Th. F. Raedt. Hij bekleedde vele functies in reclasseringsverenigingen. Hij was ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. Weinig wind 4 FGELOPEN nacht passeerde een ui het noorden afkomstig zwak sto- ringsgebied het grootste deel van ons land. Daarbij liepen in de kustgebieden de temperaturen tot boven het vries punt opPlaatselijk kwamen daar regenbuien voor bij temperaturen lot omstreeks plus vier graden. Verder landinwaarts daalde in de nanacht en vroege ochtend de temperatuur tijdens opklaringen, welke na de frontpassage optraden, weer sterkWaarbij zich hier en daar zeer dichte mist vormde. Zwakke storingsgebieden op de Noord zee zullen zich boven het relatief warme zeewater langzaam in zuide lijke richting bewegen en ten westen van ons land blijvenEnkele regen of sneeuwbuien kunnen daarbij over enige afstand het land binnendrijven. Overigens zal er weinig wind zxjn met opklaringen, waarbij de temperaturen in de nacht opnieuw flink zullen da len, plaatselijk tot omstreeks min I 9 graden bij vorming van mist. ZON EN MAAN Woensdag 18 december: zon op 8.44. onder 16.29, maan op 10.39, onder 18.37. Maandag 23 december: eerste kwartier Vervang elk paar woorden door één woord, dat de betekenis van beide woor den weergeeft. De beginletters van de nieuwe woor den vormen een zegswijze. 1 ligplaats voor schepen dakpan- strowis 2 vroeger achting. 3 deel van een deur driehoekig stukje in brei werk. 4 arbeid touwpluksel. 5 figuur in het kaartspel voedsel om te lokken 6 woedend roeipen. 7 dier teken- schraag. 8 waarborg huis. 9 bloem regenboogvlies van het oog. 10 onder vinden bekwaam. 11 getroffen ach terste deel van het gehemelte. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Intern, episode, tribunaal, slinger, ver metel. elegant, roerend, beroemd, log boek, orakel, elastiek, markies, elkander, normaal De zegswijze luidt: „Iets verbloemen". Koningin en Prinses leiding van de eerste concertmeester O van het Residentieorkest, Willem Nos- naar Den Haag hebben genomen. De eindredactie be rust bij de archivarissen mr. Harden- berg en mr. Fockema Adreae. Het geschrift komt zeer binnenkort op de ke. Er zullen Nederlandse sonates de zeventiende en achttiende eeuw gehore worden gebracht. Prog ramiiia Geassisteerd door zijn collega Tweede Kamer mr. F. J. F. M. Van Thiel, heeft mr. Jonkman gisteren op een persconferentie gedetailleerde me dedelingen gedaan over het program ma van 9 januari. Het is de bedoeling, dat de Koningin 's morgens om 11.00 uur op het Binnenhof zal arr zal dan eerst een bezoek brengen aan de Eerste Kamer, waar men haar in de vergaderzaal ontvangt en vervol gens de ieuwe koffiekamer laat be zichtigen, die dan net klaar zal zijn. Ir. deze ruimte de oude „gecommit teerden-zaal" zal de vorstin de (een voudige) lunch gebruiken. Om 12.53 uur begeeft de Koningin zich van de Senaat naar het gebouw van de Tweede Kamer. Halverwege het Binnenhof zal zij worden verwel komd door het presidium van de Twee- Kamer (mr Van Thiel, de heer Boinmer en mevr. Stoffels-Van Haaf- n) en de voorzitters van de Staten in Suriname en de Nederlandse An- len. Het plan is om dit moment op luisteren door trompetgeschal vanaf het dak van de Raad van State. In de vergaderzaal van de Tweede Kamer zal de vorstin met het presi- plaatsnemen aan de regeringsta fel. Voorzitter Van Thiel zal dan een korte toelichting geven op de werkwij- de Kamer. Daarna wordt de Koningin door het gebouw rondgeleid zal zij met name in de gelegenheid worden gesteld de nieuwbouw te bezich tigen. Vervolgens zal in haar tegen woordigheid in de bibliotheek tegenwoordigers van het Kamerperso- neel -een draagmedaille worden uitge reikt, die speciaal voor deze herden king wordt ontworpen. Alle personeels leden krijgen deze medaille, maar hel voorstel daartoe moet nog door beide Kamers worden aanvaard. Ten slotte zal H. M. in de rookzaal van het Ka mergebouw de leden en hun echtgeno ten ontmoeten. In 1948 is Prinses Juliana in de ver gaderzaal van de Tweede Kamer als regentes beëdigd, maar als regerend orstin heeft zU de Kamers nog niet eerder bezocht. Het zal overigens geen normaal werkbezoek worden. maar a „huiselijke", enigszins be sloten visite. Tijdens de bijeenkomsten in de vergaderzalen zullen de Kamer leden gewoon hun zetels bezetten en zijn de tribunes toegankelijk voor par lementaire redacteuren en relaties van de leden, maar radio, televisie en film worden niet toegelaten. Ridderzaal De bijeenkomst in de Ridderzaal be gint om 15.00 uur en zal tot 16.30 uur duren. De leiding berust bij de voor zitters van beide Kamers. Koningin en kroonprinses zitten op het podium ach- tafel op de plaats waar anders de troo en de stoele voor de prins en de prinsessen staan. Zij wor den geflankeerd door de here Jonk- Van Thiel, de voorzitters van de Staten van Suriname en de Neder landse Antillen, het Eerste-Kamerlid H. Algra (ar.) en het Tweede-Kamer- mr. J. M. Stoffels-Van Haat ten (lib.). Het publiek in de zaal dat in halve cirkels rohd het podium zit bestaat uit genodigden, die zodanig zijn gekozen, dat „het geheel een af spiegeling vormt van het Nederland se staatsbestel anno 1964", zoals mr. Jonkman het op de persconferentie uitdrukte. De bijeenkomst wordt geopend door ,.ir. Jonkman, die het parlementaire heden zal belichten. Daarna werpt se nator H. Algra als historicus een blik in het verleden van de Staten-Gene raal. Vervolgens zal mevr. Stoffels- Haaftcn als ondervoorzitster van Tweede Kamer aan Koningin en kroonprinses fraaie exemplaren van het gedenkboek en de herdenkingspost zegel aanbieden. Ten slotte zal mr. Van Thiel dé bijeenkomst sluiten met speechje over de parlementaire toekomst. Het gesprokene wordt muzi- Receptie Om 17.00 uur begint in de Ridder zaal en de andere grafelijke zalen de receptie van de Kamervoorzitters. Deze duurt tot 18.30 uur. Daarna volgt tot ongeveer 21.30 uur het koud buffet, dat zal worden veraangenaamd door leden van militaire muziekkorpsen. Het optreden van de K.M.K. besluit de dag. Koningin Juliana cn Prinses Beatrix zullen na de vergadering in de Ridder zaal vertrekken. De prinses kan het bezoek aan de Kamers niet bijwonen. Als de vorstelijke personen bU de Ridderzaal arriveren, speelt het mu ziekkorps van de rijkspolitie het Wilhel- en bü het vertrek de oude „Mars de Staten-Generaal". versgevroren Amerikaanse panklaar! gemakkelijk te bereiden Feestelijk-verrukkelijk en verrukkelijk-fees- telijkdat is kerstkalkoen. Al vanaf ca. 2j^ kg een overvloed aan mals, sappig vlees. Vraag uw winkelier tijdig zo'n heer- lijk kalkoen-kuiken voor u te reserveren. Of bouten, al vanaf 1 kg. Publiketle van Institute of American Poultry Industries Benelux Office/Aert van Nesstr.3 Rotterdam VERSGEVROREN Mussen nestelden tussen de ovens (Van onze rechtbankverslaggever) TK heb met ogen als schotels naar dit proces-verbaal gekeken", zei mr. P. A. H. Bos, officier van justitie in Rotterdam, gistermiddag in de zaak tegen de brood- en banketfabriek v. d. M. en S. „Er heersen middel- vse toestanden in deze nieuwe fabriek. Het is onbegrijpelijk dat de leiding van zo'n groot bedrijf, dat een groot deel van Rotterdam van brood oorziet, zulke onhygiënische toestanden toelaat". „De schrik is mij werkelijk om het hart geslagen, toen ik dit verbaal las", ging de officier verder. „De justitie moet gevallen als in de fabriek aan de Industrieweg in de Spaanse Polder paal perk stellen." Schandalig Ir. Bos zei verder dat hem was ver zocht de pers niet in deze zaak te men gen. „Als er echter één zaak in het daglicht moet worden gesteld is het deze", zei de officier, die het geval Van der M. en S. als „schandalig" betitelde een strenge straf eiste. Hij verzocht de economische politie rechter, mr. D. van Leijden, het bedrijf tot vijfduizend gulden boete te veroor delen en daarnaast nog een waanborg- van tienduizend gulden te laten storten met een proeftijd van een jaar. „Ik zal niet aarzelen", besloot mr. Bos zjjn ongewoon fel requisitoir, „bij een herhaling van deze vleze toestanden de verantwoordelijke mensen ln persoon te dagvaarden en vrijheidsstraffen te vor- Een keurmeester had op 23 augustus daar toestanden aangetroffen, die hij als volgt in zijn verbaal omschreef. In de broodbakkerij, de rijskamer, de opslag plaats voor brood, de ruimten waar de kneedmachines stonden en de ruimten. Girostortingskaarten thans omwisselen In verband met de verhoging van het stortingsrecht met ingang van 1 januari 1964 van f0,15 op f0.20 zal tot 1 maart 1964 gelegenheid bestaan om de bij het publiek aanwezige giro stortingskaarten met opdrukzegel van 15 cent tegen bijbetaling van 5 cent bij alle postkantoren om te wisselen tegen stortingskaarten met opdrukzegel van 20 cent Desgewenst kan inlevering plaatsvinden tegen terugbetaling van f 0,16. Na 1 maart 1964 kan inwisse ling tot een nader aan te geven datum geschieden bij de girokantoren te Arn hem en te 's-Gravenhage. Na 1 maart 1964 zullen de stortings kaarten met opdruk 15 cent ongeldig worden verklaard. Inwisseling van de vroegere slappe driedelige stortings formulieren kan nog tot uiterlijk 1 fe bruari 1964 bij de postkantoren plaats vinden. Na dit tijdstip wordt niet meer tot restitutie overgegaan. zich de transportbanden, die brood n naar de ovens voerden, bevonden, vlogen en nestelden vogels op allerlei Op leidingen, buizen en dakspanten la gen tal van vogeluitwerpselen, ging het verbaal verder. Op rekken van wagens, waarop brood lag ter afkoeling, bevond zich een laag uitwerpselen; het brood op die rekken kwam in onmiddellijk contact met de viezigheid. In sommige ruimten liepen mussen over het brood, aten ervan en bevuilden het brood. Werktafels, waarop deeg werd bereid, lagen recht onder leidingen en buizen, waarop zicheen groot aantal vo gels bevond. Twee directeuren van het bedrijf wa ren verschenen. Zij ontkenden niet wat in de dagvaarding stond. „Maar", zei een van hen, „wij hebben sinds de bouw van de fabriek in 1959 onafgebroken strijd geleverd tegen een mussenplaag. U moet niet vergeten, dat de fabriek midden in de polder staat en dat de mussen graag de warme hal opzoeken. De fabriek is trouwens zo groot dat jacht maken op vogels geen enkele zin heeft." De directeur wilde er verder op wij zen dat op 23 augustus de toestand in de fabriek veel erger was dan normaal. Hij sprak van een „explo sie" van allerlei factoren, waardoor de onhygiënische situatie was ont staan: het was koud en regenachtig, waardoor er meer mussen in de fa briek waren dan anders en er was. ge zien de vakantietijd, minder personeel dan anders. Mr. J. Noordijk, raadsman van v. d. M. en S„ wees de rechter op- de hard nekkige kamp. die het bedrijf had ge voerd, om de vogels buiten de fabriek te houden. De verdediger zei dat de directie het mussenprobleem nooit had onderschat De leiding van het bedrijf had voortdu rend over deze kwestie contact onder houden met diverse keurende instan ties. ,Men is gaan experimenteren, maar een definitieve oplossing voor de vogel- plaag heeft men nog niet gevonden". Mussen jagers In 1960 was er gaas voor de ramen van de fabriek gespannen. Toen dat niet voldoende hielp stelde men een jaar la ter een man aan, die zich speciaal bezig hield met het wegjagen van de vogels en het verwijderen van de nesten. „Maar wat wilt o, broodbakkers zUn nu een maal geen mussen jagers. De keurmeester, die altijd poolshoog te kwam nemen in het bedrijf, hield rekening met de moeilijkheden. Toen hy met vakantie was, kwam een andere keurmeester, die prompt proces-verbaal opmaakte. De verbalisant zei dat hij na 23 augus tus nog eens was gaan kijken in de fabriek en dat toen de viezigheid was opgeruimd. „Ik zag toen maar een paar vogels." De keurmeester zei dat er aan de vuiligheid, die hij op 23 augustus aantrof ten minste vier weken niets was gedaan. In de vogelnesten, die hij vond lagen eitjes en jongen. Een klacht van een klant bij de Keu ringsdienst van waren bracht de hele zaak aan het rollen. Er zat namelijk een mussenveertje in het brood gebakken „Er zijn nu uitgebreide maatregelen om een herhaling van deze toestanden te voorkomen", zei mr. Noordijk. „be gin van dit jaar is men met een uit breiding van de fabriek begonnen Er is drie ton extra uitgetrokken om de ingang van de fabriek te overkappen. Daarmee hoopt v. d. M. en S. difinitief het mussenprobleem de baas te worden." „Graag een wat mildere straf", con cludeerde de verdediger van v. d. M. en S. De economische politierechter vond het een ernstige zaak. HU wilde wel aannemen dat een groot aantal ongun stige factoren in het spel waren ge weest, maar vond dit geen excuus voor onhygiënische toestanden. Hij legde de boete conform de eis op, maar zag af van een waarborgsom. Vijftien jaar lang malversaties Na een onderzoek van maanden heeft de recherche van het bureau Oostervantstraat der Rotterdamse politie tegen de oud-deurwaarder H. F. 77 jaar oud die thans te Rotterdam een incassobureau drijft, proces verbaal opgemaakt wegens malversaties ten nadele van zijn cliënten. Tot nu toe kwam men tot een bedrag van niet minder dan driehonderdduizend gulden, maar het onderzoek is nog lang niet afge sloten en het staat vrijwel vast, dat het uiteindelijke bedrag van deze malversaties heel wat hoger zal zijn. Hoofdinspecteur S. B. Methorst, die het onderzoek leidt, heeft op het in cassobureau uitgebreide nasporingen gedaan. HU vond daar een volkomen gedesorganiseerde administratie en hU liet duizenden dossiers in beslag ne- Voor zover valt na te gaan heeft F. het geld, dat hU zich heeft toege- eigend, gebruikt voor zakelijke doel einden zowel als voor zUn privé leven. Gebleken is. dat F. reeds in 1948, toen hy dus nog als deurwaarder werk- was, met deze fraude is begon- Hy stopte het ene gat met hel andere, tot hii deze zomer hoogst ern stig ziek werd en de zaak niet meer kon bij houden. Er kwamen klachten van cliënten, die het incassobureau de inning van kwi- Omgekomen door zuurstofgebrek De 31-jarige werkster Lucia Tjong Tjhian Moi, uit de Stalpertstraat 73, is .ïsleren levenloos aa.igetroli'en op haar vrij kleine kamer door de hoofdbe woonster van haar huis. Zij was gister middag, terwijl een petroleumkachel brandde, even gaan rusten. Naar men aanneemt, is zij door gebrek aan zuur- tof om het leven gekomen. Ingeleid door De Quay Wim Kan Oudejaar voor de radio Onder de titel „twaalf miljoen olie bollen op aardgas" houdt Wim Kan op f 31 december een oudejaarsconférence voor de radio. Kan is hiervoor gecontrac- teerd door de VARA. die weliswaar dan 5 geen zendtijd heeft, maar die van de I AVRO een uur (van 9 tot 10) heeft kun- I nen „lenen". De populaire cabaratier I kwalificeert zijn conférence als een oude- jaarsoverdenking, bedacht, overdacht en veranderd. Hij wordt begeleid door pia- nist-componist Ru van Veen en ingeleid I door oud-minister-president („Lijmen, S Jan") prof. dr. J. E. de Quay. tanties en van uitstaande vorderingen hadden opgedragen. Omdat F. lange tijd niets meer van zich liet horen, begon men. zoals later bleek terecht, te vrezen dat er op het incassobureau zaken geschiedden.die niet in orde waren. Eerst wist F. zich de cliënten die geld wilden zien. nog van het lüf te hou den. maar toen zich zijn ziekte open baarde kon hij zich niet meer zo in tensief met zijn zaak bemoeien. Via klagende cliënten is toen de politie in actie gekomen. Het onderzoek, dat. naar de politie verwacht, nog de nodige tijd in beslag zal nemen, verloopt zeer moeilijk. F. kan door zyn ziekte niet alleen be zwaarlijk worden verhoord maar hij kan zich ook niet veel meer herinne- Voor zover de politie bekend zijn er in deze malversaties geen andere per sonen betrokken. 'zij is veranderd' dacht hij verrast.. en zijzij haalde opgelucht adem Gelukkig begreep zij het bijtijdsadem frisheid is o-zo belangrijk en O-Fresh is geheim! Adem-fris na 'n paar maal die) inhaleren door de nieuwe O-Fresh Oralatoi Dat handige apparaatje móet u op zal hebben. Speciaal eten, roken en drinkei zonder bezwaar, diepdoordringend O-Fresl reinigt slechte adem meteen! Adem- fris met ORALATOR handig vestzak-formaat f 2.25 bij uw apotheker, drogist of speciaalzaak ETHERGOLVEN „Dit is uw leven" komt terug De VARA heeft de rubriek „Dit is 5 Uw leven" weer op het programma ge- 5 zet. Op woensdag 18 december a.s. zal Letty Kosterman tussen 9.10 en 10.10 uur weer een biografie van een Neder- e lander voor de microfoon presenterea Zelfs is ze geen goecle tweede (Van een onzer verslaggevers) MINISTER LUNS heeft Mies J-fJ- Bouwman (mevrouw Timp) weer in populariteit geslagen. Werd Mies in december 1962, volgens een Nipo-onderzoék, door 20 pet va\ Nederlandse bevolking het meest be wonderd, thans is de situatie ge gewijzigd. De minister staat nu op de eerste plaats met 19 pet. Dan volgt Mies Bouwman met 8 pet en deze plaats moet zij nog delen met de voormalige minister-president dr. W. Drees. Minister Luns kan dus niet eens van Mies zeggen, dat zt een goede tweede is, zoals Mies Bouwman vorig jaar troostend over minister Luns zei. 30 „O ja", zei Ciska en ze zag er opeens heel ongelukkig uit, „van de zomer ga je alweer weg. Daar had ik helemaal niet aan gedacht „Dat duurt nog lang genoeg," troostte Lily. ,Maar nu ga ik toch echt een paar trapjes ho ger, hoor. Kijk nu maar naar de televisie, dan is de avond zo om! Ze voelde opeens dezelfde bezorgdheid als ze voor haar vader had gehad. Maar toen ze in haar kamertje zat en aan de brief wou beginnen, wilde het niet vlotten. Ze moest steeds denken aan wat Ciska gezegd had: „Wat gek. dat jij dat prettig vindt om al leen te zitten" „Voor zo'n jong ding Missiën was dat ook wel gek. Ieder mens was anders, maar wie weet, wat voor mogelijk heden er scholen in haar leven. Wie weet. in hoeverre zij op haar moeder leek HOOFDSTUK 14 „Zeg, ik heb nog niets gehad!" riep Bart Ver straten, zijn lege glas boven zijn hoofd heen en weer zwaaiend. „Lelijke krent die je bent, hè, krijg ik nog wat?" Het gold een fuif ter ere van iemand, die voor zijn kandidaats medicijnen geslaagd was. Het feest was al een tijdje aan de gang en de buren waren al twee maal wezen klagen. „Jij moet niet zo drinken", adviseerde Joost Reindersma. die naast Verstraten zat. „Je zit de hele avond al te hijsen. Dadelijk lig je weer onder de tafel". „Aha, het heilsleger aan het woord", riep een ander, die een eindje verder in de rokerige ka mer zat. De geslaagde, die by een wandkastje stond en net bezig was de glazen te vullen, keer de zich om. „Weet je, wat jij moet doen.Rein- dersma? Als jij dan zo'n aanleg voor matigheid hebt, moet je in de acht komen". „Ik heb geen tijd om in de acht te komen", telde Joost vast. „Doe niet zo kakkerig, vent", vermaande de jubilaris. „Je bent gewoon te lui om je dikke lijf in beweging te zetten. Weet je, hij stond op kwam naar Joost toe en maaide de half dronken Bart opzij, die zich lui van de bank Het grote M. C. LOONEN-VAN DER LINDEN af liet rollen en bleef liggen op de plaats, waar hij terecht kwam „ik zal jou es een wel gemeend advies geven. Het is allemaal fijn en best, dat jij zo'n ingetogen student bent, dat je zo op tijd je tentamens doet en dat je zo wei nig de beest uithangt; maar verdraaid kerel, je zit over vier jaar in een achterafgat in Boeren- heikneuteradeel en dan kan je niet meer roeien en niet meer tennissen en niet meer niks. Dan kun je alleen de edele wandelsport beoefenen, dóór de prut en de modder wel te verstaan, om naar je mensen toe ,te komen Hij deed een greep naar Joosts middel en stompte er tegen. „Wat jy moet doen is een jaartje mee- roeien met ons. Gun jezelf en je vette body toch es wat gezonde sport. Je doet verder al niks, geen dispuut, amper een feest, waar jy je sna vel es laat zien. En als dat eerste vet eraf is, zou er met veel toewijding, innige toe wijding mag ik wel zeggen, van onze kant, nog wel een bruikbare middenmoot voor de acht uit jou te bakken zyn". Joost grinnikte. „Je tante", zei hij placide. „Maar je weet niet. wat het is", drong de ander aan „je weet niet waar je over praat!" „Jawel", stelde Joost vast, „over een stelletje lui, die zich zitten op te winden over iets vol maakt onbelangrijks. Je gaat bij nacht en ontij in een akelig wiebelende boomstam zitten, om uitgevloekt te worden door een vent met een toeter voor zyn snuit, die aan de kant i rijdt. Ik kan voor hetzelfde geld stellen, dat als ik over een paar jaar in mijn eerste ge- meente sta, ik me dan per se niet nu allerlei dingen moet gaan aanwennen waar ik dan geen kans meer toe heb.Ik zal wel gek zijn. Ik voel me kiplekker zo". „Man, je groeit dicht", riep weer een ander. „Hoor es vader, als jij veertig bent, begint je hart versleten te raken, als je al vanaf je twin tigste zo'n ballast aan vet moet meeslepen. Hoe veel weeg je eigenlijk?" „Weet ik veel", zei Joost goedgehumeurd. „Ik schat je op vijfentachtig kilo", ging de ander onbarmhartig door. „Luister nou maar naar ons. Jij moet gaan roeien. Hoor es, ik heb er geen belang bij, zoals hy. Hij heeft een vent te weinig voor de acht, daarom zit hij zo aan te dringen, maar ik geef je een zuiver disch advies „Hoeveelste jaars ben je?" informeerde Joost langs zijn neus weg. „Dat geeft niks", ze: medisch student, niet in het minst uit het veld geslagen. „Over een jaar of wat begin ik dikke kerels dieet voor te schrijven, dus bemoei je nou maar niet met mijn studie met je zoge naamd spitse opmerkingen". „Jullie zijn anders aardig inconsequent", vond Joost. „Daarstraks zat er een te roepen, dat ik zo bijzonder geschikt was om te roeien, en nou zeg jy weer, dat ik te vet ben en dat mijn hart al zoveel extra werk te doen heeft. Nou, en <ian moet ik dat hart zeker geen extra inspanning bezorgen, hé?" Maar al zijn tegenwerpingen gaven Joost niets. De eerstvolgende zaterdag werd hy door een stuk of tien studenten in zijn kamer opgezocht en ze dreigden de boel kort en klein te zullen slaan, als hij in zyn verregaand onsportieve houding volhardde. Eén begon al met een schroevendraaier aan de deurknop te morrelen. „Daar moet je niet beginnen te slopen, va der", adviseerde Joost hem welwillend, „anders zitten jullie hier straks als ratten in de val." „Dan sturen we jou langs de regenpijp naar beneden", was het commentaar. (Wordt vervolgd) Mag de minister haar dan voorbij zyn gestreefd, toch is mevrouw Timp een jaar na „Open het Dorp" nog j populair. Zelfs na het televisieprogram- j ma ..Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Dit programma, zo heeft het laatste Nipo-onderzoek uitgemaakt, heeft haar niet zo heel veel afbreuk gedaan. Speciaal was de „Mies-enquéte" af gestemd op de tweede uitzending van dit programma. Bij dit onderzoek zijn interessante cijfers aan het licht gekomen. Zo heeft (slechts) 45 pet. van de volwassen mannen en vrouwen zaterdag 7 dec naar dit programma zitten kijken. Eén procent van de ondervraagden wenste niet te kijken, omdat dit programma zo vreselijk slecht was, een half pro- cent heeft de knop van het toestel snel omgedraaid en 2 pet. heeft niet ge- keken om de eenvoudige reden dat ze e geen belangstelling had voor zo'n pro- e gramma. Dat is dan samen ZVi procent, 5 dat Mies en het programma bewust niet wenste te zien. „Waardeloos" i l&Mco' vanavond 19.00 Nws 19.10 Ac- muziek 21.45 Pianorecital: moderne muziek 22.00 De zingende kerk. bespreking over kerkmuziek uit verschillende stijlperiodes 22.20 22.25 Boekbespreking 22.30 Nws 22.40 Vreemd een keuze uit woord, zang en dans van elders en. anders 23.10 Dlsco-Rendez-vous 23.55—24.00 Nws. II, 298 m. 19.00 V d kinderen vous parle, gesproken brief 10 Groeiende belangstelling (I): kleine harp 19.05 Par uit Parij; voor oude insti 19-20 Vrouwenk. gro-spirituals 19.45 Inleiding •liederen begrip, muzikale lezing 29.00 Nws 20.05 Kleurrijke klanken, muziekrevue 21.00 Ra dar: radioperiodiek 21.45 Licht instrumen taal trio 22.00 Sopraan, tenor en piano: liederen van bekende operacomponisten 2230 Nws cn mededelingen 22.40 Actuali teiten 23.00 Radiophllharmonisch orkest cn solist: moderne muziek 23.55—24.00 Nws. TELEVISIE VARA: 19.30 Mijnheer dc voorzitter politiek programma 19.58 't Manneke. NTS on nn t„.. VARA; 20.20 Achter het •pel NTS? 21.45 Dl tegen ing XV 22.45 Journaal. Programma voor morgen Overigens van de Nederlanders, die 7 december wel keken, vond 11 pro cent het programma zeer zeer slecht, waardeloos, vreselijk en onbeschoft en 4 pet. zei: „Jammer van Mies. Dat is niets voor haar. Het verlaagt haar" en 27 pet. gaf te kennen, dat ze het maar matig vonden. Hier staat weer tegenover, dat 33 pet van de kijkers het een leuk en aardig programma vonden, 16 pet. zelfs heel goed, geweldig en prima en 7 pet zei: „Beter dan de vorige keer." Uit deze cijfers concludeert het Ni- po dan dat de waardering voor Mies meer verbreid is dan de afkeuring. Van de niet-kijkers vertelde 5 pel., dat ze visite hadden of op bezoek - waren; 2 pet. vierde een verjaardag, cn |qs- 1 pet. deed 7 december nog aan ki»« «i Sinterklaas en 2 pet. keek liever naar een buitenlandse zender. Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws 10 Ochtendgym 7.20 Socialistisch strijd- üd 7.23 Lichte gram (ca 7.30 Van dc >orpagina) 8.00 Nws en socialistisch strljri- Lichte gram 8.55 Kookprnatje gram 9.35 Waterstanden. VPRO: Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte grar I _y vrouw 11.40 Chansons 12.10 Licht orkestmuziek (gr) 12.30 Meded ten bc Orgelkwartet: lichte mding) 17.50 Regering; skianken Anti-Revolüfionaire ekt mr W R van de de Antl-Revolutionj jeugd 16.50 V d zieken •eofonische ult- klankbceld ".15 Mu iken 18.00 Ni gr) 18.20 Uitzending Partij I. 298 m. NCRV; 7.00 Nws ntcn 7.10 Dagopening 7 20 SIS^T lohflmr. I Radiokrant 8.00 Nws na t inn ai°[kestmuziek <iU) 8.30 Inter» "olksliederen cn -dansen (gr) Jtr) 9.00 V d 1Ó.1Ö Amui WITTE KRUIS echte DK PIJNSTILLER Reumatische pijnenstopl Haiti Verdrijf die nare last met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daar door gaan maagklachten. WITTE KRUIS 8.45 Ween; 9.35 Gfli uzlek (gr) 10.3o"lïórgeiv w»X«n™5»?rZar,g,11 20 Dc ieuRd op mI?^n hoorspel ,15o Uchte _raf£ Meded ten behoeve van land- en sS-^stA,!fjr^,isek,3m S tril: "edcren 15.50 Bijbelver- j Umg v d Jeugd 16.00 Jeugdland 17 16 S *J?zzPersPcc'icf 17.45 Countrv and Western luó HetSiXiSï'i "Weren J gram bpek,rum: lezingen 18 45 Nieuwe TELEVISIE 5 Jmirn»? Pas ««Perst. NTS: 20 00 iïïr.oA" i en,u","'Pen jssss?

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7