r KAAS UIT HET VUISTJE Gesprek verloopt niet ongunstig Snel emancipatieproces voor minder-validen Kunstmaan met het blote oog zichtbaar CKefarine,4 Elektrische tovenarij Egyptische loftuiting voor Tsjoe veroverend Jjt een. &an£e Kij. DINSDAG 17 DECEMBER 19M Mr. Biesheuvel in Brussel: Minister Biesheuvel vertelde gisteravond aan Nederlandse ver slaggevers in Brussel, dat de be sprekingen van de EEG-landen over het gemeenschappelijk land bouwbeleid niet ongunstig zijn verlopen. Als men een datum (31 december a.s.) niet als een zwaard van Damocles schouwt, is volgens hem oplos- sing van alle problemen moge één lijk. Mr. Biesheuvel treedt op als I voorzitter. 1 I Marathon De „marathon" is de vorige week inge- j ret met een vierdaagse bespreking van j de landbouwtechnische kwesties door de Russin ministers van landbouw van de „Zes", voet'j die echter slechts bescheiden resultaten 'Oetba heeft opgeleverd. Tot morgen zullen de ine, I* landbouwministers dit gesprek voort- ïtmoel zetten, waarna de ministers van buiten- wei| landse zaken, economische zaken en lassenj financiën aan de conferentie zullen deel- ket van wJ ^vee uiterste standpunten zijn tot Eu84 dusverre ingenomen door Frankrijk, dat de aanvaarding van de drie nieuwe marktorganisaties tot een voorwaarde heeft gemaakt „voor de toekomst van de tb] ïtv'akj De VS hebben het voornemen een opblaasbare bol te lanceren die naar geiro| verwachting tijdens zijn tochten ig is i rondom de aarde zichtbaar zal zijn ian lii als een ster, aldus is in Washington l. L. 1 bekendgemaakt, r-gene» Het nationale bureau voor ruimte- ij is i vaart verklaarde dat de kunstmaan locmd die een diameter van 3,56 meier het heeft, in een baan om de aarde zal Van I worden gebracht teneinde meer ge- n funj gevens over de dichtheid van dc atmosfeer te verkrijgen. J ,JS J De aluminium wand van de kunst- luiten| maan zal de zonnestralen weerkaat sen, waardoor hij in de schemering met het blote oog kan worden waargenomen. De kunstmaan zal op een hoogte variërend van 6040 km tot ongeveer 2.937 km over de beide r'novi Po'e" draaien en het mogelijk ma- militl ken gebieden te onderzoeken die r wiet nog niet aan een onderzoek werden die zi onderworpen. De enige kunstmaan van die nog met het blote oog zichtbaar /eede 1 is, de Echo 1, werd ruim drie jaar geleden gelanceerd. EEG" en de Duitse eis, dat tegenover deze verdere integratie op agrarisch ge bied in de gemeenschap een zodanig standpunt door de EEG wordt ingenomen jegens de „Kennedy-ronde". dat daaruit het „open karakter" van de gemeenschap blijkt. Zuivel De ministers zijn gistermiddag begon nen met de behandeling van de voor stellen voor het zuivelbeleid. Over de kwesties van de subsidies aan de melk producenten zal echter nog niet worden gesproken. De Duitse delegatie heeft voor dit punt uitstel gevraagd tot na de ver gadering van de ministerraad in Bonn, die morgen wordt gehouden. De kwestie van de subsidies zal daardoor eerst don derdag aan de orde kunnen komen. De ministers hebben besloten, de datum waarop door geleidelijke toenadering i enkele oriëntatieprijs voor rundvlees de hele gemeenschap tot stand moet zijn gekomen, te stellen op 31 december De commissie had 1 april 1968 voorge steld, maar Duitsland, Italië en Luxem burg vroegen om de latere datum. De andere landen, waaronder Nederland, dat het eigenlijk eens was met het voorstel gingen daarmee akkoord. i« tij Betere bestrijding van pijn en griep De vier middelen verenigd in Che- farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook Rundvlees Een belangrijk punt, waarover de nisters het nog niet eens werden waarover Nederland dinsdag een amt..- dement zal indienen, betrof de hoeveel heid bevroren rundvlees, die de gemeen schap boven het in de G.A.T.T. gecon solideerde tariefcontingent van 22.000 ton nog zal kunnen invoeren. Nederland stelde ten slotte voor. de ministerraad bij gekwalificeerde meer derheid en op voorstel der Europese com- e te laten beslissen over de grootte het extra-contingent. Heden zou Nederland de tekst voor dit amendement officieel indienen. Minister Biesheuvel ii het niet uitgesloten te achten dat dan b er^kt1Stemm'ng ^erover za* worden Compromis De ministers bereikten overeenstem ming over de lijst van produkten die onder de rundvleesregeling zullen val len. Een Nederland-Belgisch compromis voorstel dienaangaande werd aanvaard. Ook -werd een oplossing gevonden voor de procedure, die aan het vaststellen van nationale oriëntatieprijzen gedurende de overgangsperiode zal moeten voorafgaan. Over het verschil tussen oriëntatie- en interventieprijs, de heffingen binnen de gemeenschap en de heffing ten opzichte van derde landen zullen de ministers het nu nog eens moeten worden. Oyer het eerste punt is het verschil van 'mening het grootst tussen Duitsland en Neder land. Vandaag zou de raadsvoorzitter, de Nederlandse minister Biesheuvel, pro beren of hij de standpunten hierover dichter bij elkaar kan brengen. Griekse politieke gevangenen in hongerstaking Griekse autoriteiten hebben giste ren meegedeeld dat politieke gevan genen die verblijven op het eiland Aegma voor een etmaal in honger staking zijn gegaan uit protest tegen het feit dat zij gevangen worden ge houden. Een zegsman van het ministerie van justitie en de autoriteiten van de gevan genis weigeren de namen van de sta kers te noemen, maar gaven wel toe dat nagenoeg alle politieke gevangenen op het eiland bij de hongerstaking be trokken zijn. fi betekenen, dat ook Tony Am- lij, die een gevoelige maag hebben, I vfS. wISï kunnen Chefarine „4" gebruiken, I33" de staking deelneemt. 'in® c a zijn uitgebroken, om- -.„enen was doorgedron gen dat de in uitzicht gestelde vrijla ting voorlopig niet zal plaatsvinden. Intussen vecht mevrouw Ambatielos nog steeds verbeten voor de vrijlating van haar man. Zij heeft hem enige tijd geleden bezocht. Algemeen verwachtten de gevangenen dat zij voor de komende feestdagen weer thuis zouden zijn. maag te beschermen. 1397) Het kan ons eigenlijk niet zo erg verbazen dat de 18de eeuw zo rijk is geweest aan pseudo-ma- giërs van het sjag van Cagliostro, die voorgaf goud te kunnen maken en andere onmogelijk geachte kunst stukjes te volbrengen. In die tijd immers werden de fundamenten ge legd voor de scheikunde en de na tuurkunde, waardoor men met eigen ogen dingen kon zien die vóórdien voor onmogelijk werden gehouden. Wat dat betreft is het zeker niet te gewaagd een pa rallel te trekken tussen die tijd en de onze, die even eens een nieuw tijdperk heeft inge luid. Maar goed. laten veel aan beschouwingen niet te ver van de gebeurlijkheden afdwalen. De nieuwe vindingen van de 18de eeuw werden uiteraard voorname lijk gebruikt en toegepast in de la boratoria van de onderzoekers, maar verschillende van deze ontdek kingen leenden zich eveneens uitste kend voor het gezelschapsspel en dienden als bezienswaardigheid in de salons, waar de aanwezige da mes en heren werden vermaakt met allerlei mogelijkheden die deze nieuwe vindingen openden. Door de ontdekking van de statische elektri citeit bleek het bijv. mogelijk met een gewreven lakstaaf een vlierbal letje, dat aan een draadje was ge hangen, aan te trekken. En blaad jes bladtin bleken zich door diezelf de elektriciteit van elkaar af te bui gen. Wonderlijk! Zo waren er in de pas geopende wereld van de natuurwetenschappen natuurlijk nog veel meer verschijn selen die uitroepen van verbazing ontlokten aan het dankbare publiek, dat dergelijke dingen nooit eerder had gezien en er geen verklaring voor wist te vinden. Onnodig ook te zeggen dat de pseudo-magiërs zich TOCH IS HET ZO' graag van de meest spectaculaire vindingen meester maakten en deze in het vlak van de toverij trokken, waardoor him geldbuidels zich ge zellig vulden. We menen ons niet aan overdrijving schuldig te maken wanneer we beweren dat door alle tijden heen de tovenaars beter wer den gehonoreerd dan de weten schappelijke werkers, die de grond slagen voor die zg. toverij hadden Een van de voor werpen die ons blij ven boeien, is de magneet die een on zichtbare en geheim zinnige macht uit oefent op stalen voorwerpen. Reeds in dc middeleeuwen werden metalen zwaantjes in een drijfbak gelegd en met magneetsteen in de gewenste richting gedirigeerd, wat aan de toeschouwers kreten van ontzag en verbazing ontlokte. De historicus Jacques de Vitry haastte zich dan ook de macht die de mag neet op de drijvende zwaantjes uit oefende voor toverij te verklaren, een uitspraak die we in het raam van die tijd best kunnen billijken. In de 18de en 19de eeuw was men echter in dit opzicht in sommige ge zelschappen niet veel verder geko men. Toen traden lieden op van het type van Cagliostro, die zó'n macht over bepaalde voorwerpen bleken te bezitten, dat het hun mogelijk was door bepaalde bewegingen van de hand en zonder aanraking uiter aard deze voorwerpen langs een wand te dirigeren. Onnodig te zeg gen, dat dit een papieren wand was, waarachter een helper een magneet bewoog, zodat de metalen voorwer pen wel móesten gehoorzamen. De verklaring is dus nogal simpel. Maar dat is ook met latere goochel trucs het geval! Nadruk verboden. Verrassend werkcongres over Het Dorp (Var redacteuren) T\IT is mrs. Leslie Behunin. Zij kon haar tranen niet meer bedwingen, toen ze zag wat van haar huis en spullen was overgebleven, nadat de dam van het stuwmeer was doorgebroken en ook haar huis een prooi van het water was geworden. Overigens, het is niet bij de schade van mrs. Leslie Behunin gebleven. De totale schade bedroeg 314 miljoen Gisteren is in het Henri Dunant- huis te Zeist een werkweek afgesloten waarin 35 blijvend minder-valide en een aantal va lide deskundigen diepgaand van gedachten hebben gewisseld over de bouw en inrichting van „Het" Dorp. Daarmee werd voldaan aan een zeer belangrijke eis die aan de verwezenlijking van het dorp ten grondslag ligt, degenen die het dorp in eerste instantie aangaat volledig bij de ontwikkeling der plannen te betrekken. Immers, zo was de zeer logische rede nering, als er een milieu geschapen gaat worden waar zoveel mogelijk voorwaar den aanwezig dienen te zijn om de persoonlijkheid van blijvend minder- validen tot ontplooiing te doen komen, dan dienen de betrokkenen in het tot stand komen van dat milieu, in casu Het Dorp, ook een actieve rol te vervullen. Actief niet alleen in deze zin dat er ook eens naar ben geluisterd zou worden, neen, op basis van volledige medezeggen- De deelnemers vormden een zo goed mogelijke doorsnee van degenen die tot nu toe te kennen hebben gegeven als be woner voor Het Dorp in aanmerking te willen komen tot december jl. waren dat 388 mensen. Geen reeds aangewezen toekomstige bewoners derhalve, want die zijn er nog niet omdat de selectie zich geenszins in een zodanig stadium bevindt dat dit zou kunnen. Op het ogenblik is het nog zo. dat geen enkele blijvend mindervalide ook maar iets heeft ver nomen dat op een toezegging lijkt. De groep van 35 bestond uit 12 mannen Commentaar van dokter Klapwijk I,ebben rtenti deskundigen dc inleving gaan functione- irdevol Zeer denken van de betrokkenen zelt in het Henri Dunanthuis te Zeist, dat gedurende die dagen een klein Dorpje leek. Vele vrijwilligers en vrijwilligsters hebben zich in dit rode kruis de werk- minder validen ïnvergetelijke te maken, rkdrift was zo groot, dat ier aan de toch ook zo mtspanning wilde. Torh is daarvan erg genoten zowel van een dokterscabaret, van een excursie naar de plaats waar Het Dorp zal verryzen, van een quiz (natuurlijk) jjj nodige als i-eld. cital Gerard Hengei Bijgaand artikel geeft tal voorlopige indrukken oi de werkweek van dokter Klapwijk. Systeem werkt in 1966 Satellieten voor contact tussen strijdkrachten HET Amerikaanse ministerie van defensie is voornemens een systeem van ongeveer 24 tot 30 verkeerssatellieten te installe ren voor verbindingen tussen de strategisch gelegen Amerikaanse strijdkrachten over de hele we reld. Dit. heeft de New York Times gisteren bekendgemaakt. Het systeem zal vermoedelijk in 1966 op volle toeren draaien, aldus het blad, dat voorts meldt dat de gelden hiervoor worden uitgetrok ken op de begroting van het mi nisterie voor het belastingjaar 1965, dat op 1 juli aanvangt. Zeven satelieten zullen begin 1969 door ;n enkele raket worden gelanceerd. Er zijn geen bijzonderheden gegeven over de plannen voor lancering van de overi ge satelieten. Het blad meldt voorts, dat het pro gramma een jaar vertraging heeft ge had en citeerde ..industriële zeglieden". die verklaarden dat het uitstel ten dele was toe te schrijven aan het feit dat de bestudering van dc plannen voor het 'project ten dele zijn gedaan door de „Communications Satellite Corporation" een dochtermaatschappij van Ford Mo tor Company. De Amerikaanse minister van defen sie, Robert McNamara, een voormalig funktionaris van Ford hield vol, dat het contract voor de raketten op een wijze zouden worden behandeld, die er geen twijfel aan zou laten over het feit dat Ford maar ten dele met het project zou worden belast. Een belangrijker oorzaak van de ver traging was vólgens het blad echter de vraag, die bij de ministerie en indirekt ook bij het Congres is gerezen of de militairen kunnen vertrouwen op een sa telliet die dor de ..Communications Sa tellite Corporation" wordt ontwikkeld. Aangenomen wordt, dat er nog uitvoe rige geheime besprekingen tussen het ministerie en de corporation worden ge voerd, aldus het blad, dat voorts meldt dat de militairen geen officieel contract zullen sluiten totdat deze besprekingen zijn voltooid. Met de stemmen van Zuid-Afrika en Portugal tegen heeft de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties gis teravond een resolutie aanvaard, waar in alle leden wordt verzocht al het mogelijke te doen om Zuid-Afrik» van zijn apartheidspolitiek af te brengen. President Nasser heeft gisteren applaus ontlokt aan zijn gehoor en zijn gast, de Ohinese premier Tsjoe En-lai, toen hij tijdens een toespraak op de dag voor het on derwijs in Cairo de communis- tisch-Chinese revolutie prees. De revolutie was volgens Nasser niet louter een uiting van verzet tegen de onderontwikkeling geweest, maar ,,een werkelijk plan om aan miljoenen mensen betere le vensomstandigheden te geven". Het handgeklap nam nog in sterkte toe, toen Nasser vervolgde „Mao Tse- Toeng en zijn kameraden, onder wie zich ook onze vriend bevond die nu bij ons te gast is, namen hun verantwoordelijk heid met moed op zich en werkten op wetenschappelijke wijze voor het welzijn van hun volk. In een korte toespraak zei Tsjoe En-lai dat de Arabische en Afrikaanse volkeren in het verleden veel hadden bijgedragen tot de beschaving maar dat sommige lan den „onderdrukt werden en dientenge volge een achterstand hadden". I Catherine Spaak, een nicht van de Belgische minister, zal zich voorde politie van Rome moe ten verantwoorden we gens „kwaadwillige ver lating van de echtelijke woning" en „ontvoering van een minderjarige". De 18-jarige Catherine, filmactriee van beroep, werd gisteren door de politie aan de Italiaans- Franse grens aangehou den toen zij met haar zeven maanden oude dochter op weg was naar Frankrijk. Catheri ne is getrouwd met de Italiaanse filmacteur Fa- brizio Capucci (24). I De Dupont-maatschappij in New York fabriceert een nieuw weefsel, „can- trece-nylon" genaamd, dat de pasvorm van da meskousen zou verbete ren. Volgens Dupont is het nieuwe weefsel de opzienbarendste veran dering van een volkomen anders geaard garen, dat kousen op een nieuwe wijze flatteert en zich zeer gemakkelijk aan het been aanpast. I Het einde van de ver filming van „My Fair Lady" is bijna in zicht. Audrey Hepburn, die de hoofdrol vertolkt, is klaar met haar rol van Eliza Doolittle. De tota le kosten worden ge schat op 17 miljoen dol lar (61,2 milj. gulden), waarvan 5,5 milj. (19,5 milj. gulden) voor de rechten. De film zal in de herfst van het vol gend jaar in circulatie worden gebracht. I Een fabrikant te Phila delphia (VS) brengt een nieuw middel voor de be strijding van knaagdie ren in de handel, dat de naam „rodent sentry" knaagdie renschild wacht draagt. Het is een ultra sonisch apparaat, dat rat ten letterlijk gek maakt door geluidsgolven van hoge frequentie voort te brengen. I In Nancy (Frankrijk) is afgelopen week Marie Marvingt, „De verloof de van het gevaar", op 80-jarige leeftijd overle den. Marie Marvingt draagt de bijnaam niet ten onrechte, hetgeen moge blijken uit een op somming van enkele fei ten uit haar leven. Zij was de eerste vrouw in Frankrijk die een au to bestuurde, de eerste die de Noordzee over stak met een ballon en de eerste die een vlieg tuig bestuurde. Zij was ook de enige vrouw die in de eerste wereldoor log vermomd als „poilu" en ingedeeld bij het 42 ste bataljon Alpenjagers in de vuurlinie streed. Voorts is zij de enige vrouw ter wereld die vijf vliegbrevetten heeft. Bo vendien blonk zij in tal van takken van sport uit als turnen, zwem men, schermen, schieten, skilopen, tennis, golf en, zelfs boksen en jiu-jitsu. Haar boek met herinne ringen van „De verloof de van het gevaar" werd in Los Angeles met een internationale literaire prijs bekroond. leeftijd variërend van 20 tot 35 jaar, hetgeen straks ook de leef tijdsopbouw zal zijn van Het Dorp. Deze groep vormde voorts een goed gemiddel de in geografisch opzicht, qua godsdienst en wat de aard der handicaps betreft. Er werden vijf discussiegroepen van zeven man gevormd, die zich elk een gespreks leider verkozen. Voorts namen aan de discussies nog drie discussiegroepen van deskundige validen deel. HARD GEWERKT Er Is in die discussiegroepen bijzonder hard gewerkt Het enthousiasme was zelfs zo groot, dat het moest worden af geremd. De discussies in groepsverband werden besloten met een plenaire zitting, die onder leiding van dokter A. Klapwijk tot conclusies trachtte te komen. Volkomen gelogenstraft zijn pessimisti sche opmerkingen van sommige zijden als zou dit gesprek een pro forma-gedoe worden en „er toch wel niet veel uit zou komen". Als er één ding duidelijk werd in het gesprek dan is het dat de blijvend mindervaliden zeer beslist weten hoe ze Het Dorp, hun dorp, verwezenlijkt willen zien. De representanten der gegadigden heb ben ten volle hun kans gegrepen om „of het voetstuk van menswaardigheid te ko. Ieder voor zich waren de deel- i, ook al hadden sommigen te kam pen met ernstige uitingsmoellljkheden, in staat mee te denken en hun gedachten beider te formuleren. Vit de werkweek bleek dat we thans i een periode leven die kan worden aangeduid als het tijdvak van de eman cipatie der mindervaliden. Het lijkt thans absurd te lezen dat enige decenniën te rug nog de naam AVO: arbeid voor on- volwaardigen, kon worden bedacht. Want de emancipatie is er. En voorzover ze nog niet aanwezig mocht zijn, wordt ze dat de betrokkenen wel bewust gemaakt. Met grote ernst en volledig doordron gen van de consequenties hebben de blij vend mindervalide mensen uit de werk groepen hun verantwoordelijkheid vaard. Niet alleen voorzover het de wikkeling van hun dorp betrof, i ook voorzover het erom ging aan deze leefgemeenschap straks zelf leiding te ge ven. In dit verband is belangrijk hun uit spraak dat op elk organisatorisch terrein in het kader van Het Dorp de leiding primair bij de blijvend mindervaliden dient te berusten, ook al zal dit, zo werd hieraan toegevoegd, wellicht niet onmid dellijk mogelijk zijn en een aanlooptijd an bijv. een jaar vergen. Met nadruk wenst men eigen verant woordelijkheden, omdat de betrokkenen dit als een der essentiële voorwaarden beschouwen om tot het ontwikkelen van een eigen persoonlijkheid te komen. COMMUNIS OPINIO Uit de plenaire zitting is naar voren gekomen dat er tussen mindervaliden en validen een communis opinio op alle belangrijke punten kon worden bereikt. Waaruit opnieuw bleek dat eerstgenoem- den „mensen zijn zoals wij". Nog zijn uiteraard de diverse punten welke deel van de gedachtenwisseling hebben uitge maakt niet in een overzicht vastgelegd, zodat hieronder volstaan moet worden met een aantal min of meer willekeurige conclusies enkele uit de vele. Om te beginnen werd unaniem d_ dachte van het dorp met als wezenlijk onderdeel daarvan een eigen samen leving aanvaard. Vervolgens verklaarden de werkgroepen zich, na een uiteenzet ting van de ontwerpers alsmede nader verkregen inlichtingen volkomen akkoord met de bouwplannen, zowel naar als inhoud. Een andere belangrijke conclusie ie over de door de betrokkenen nood zakelijk geachte „privacy". Voor iedere bewoner zou er een eigen zit-slaap- kamer moeten zijn, zo werd met nadruk naar voren gebracht, zodat men zich believen in zijn eigen micro-leefruimte zou kunnen terugtrekken. Algemeen was men voorts van oordeel dat het karakter van het dorp tot uit drukking zal moeten komen doordat dit deze „gewone" samenleving In doen door de mindervaliden zal in alle opzichten uitgebuit moeten worden. In de eerste plaats kan dit door de bouw wijze van het dorp en in de tweede plaats door een optimaal gebruik van de tech nische mogelijkheden die vandaag de dag beschikbaar zijn. REEDS VIERHONDERD Voorzover wel valide verzorgend per soneel nodig is, dient dit geen uniform te dragen. Ook hieruit moge blijken dat de toekomstige bewoners niets in hun dorp wensen, dfct ook maar in de verste verte reminiscenties oproept aan „een in richting". (Wat het verzorgend personeel betreft, bijna vierhonderd liefhebbers hebben zich reeds gemeld om in Het Dorp dienst te komen doen. Het zijn mensen met de meest uiteenlopende be roepen: opzichters, technici, verpleeg sters, maatschappelijk werksters, psycho logen, ja. zelfs een chirurg De desiderata in de sector „arbeid" spreken uiteraard van het uitoefenen door de bewoners van zoveel mogelijk functies. Een interessant aspect van deze zaak is, dat naarmate het dorp vor dert in zijn ontwikkeling, alsook de se lectie kan worden afgerond, reeds de tijd voor mindervaliden zinvol kan worden besteed in verband met scholing voor zijn toekomstige taak in het dorp. Voor zover mogelijk zal voor de be woners ook arbeid buiten Het Dorp mo gelijk moeten zijn. Al was het alleen maar ter verinniging van het contact met de valide samenleving en ter verfrissing v£in de groep. ZELF BETALEN Zelf een bijdrage te leveren in de ver blijfskosten door middel van eigen ver diend geld is een eis die door de minder valide mensen uit de werkgroep zeer na drukkelijk is gesteld. Volkomen begrij pelijk bü een bewust medeleven van eer dergenoemde emancipatiegedachte. Meer in het bijzonder wordt hier gedoeld op het zelf geheel of gedeeltelijk kunnen be ulen van huur, maaltijden en huishoude lijke hulp. Na afloop van de werkweek is over een gekomen dat er in beginsel een con tinu contact zal blijven bestaan bij de verdere ontwikkeling der plannen. De vijf gesprekleiders zullen hierbij inter- mediari zijn tussen de in het Henri Du nanthuis gefunctioneerd hebbende ge spreksgroepen en de deskundigen. Regelmatig persoonlijk contact over en weer zal nodig blijven, zo voelde een le der het aan. Tenslotte zullen in de bouw commissie binnen de kortst mogelijke tijd speciaal voor hen opengehouden plaatsen worden ingenomen door blijvend mindervaliden. Tenslotte, hoe lang het nog zal duren eer iets van Het Dorp verwezenlijkt zal zijn? Een voorzichtige, niet officiële, schatting spreekt over drie jaar, waarna de helft van het project tot stand zal zijn gekomen, als een tastbaar symbool van de emancipatie der mindervalide. Velen zijn nog altijd gebiologeerd door de 22 miljoen die voor Het Dorp bijeenkwamen. Wie echter constateert dat er door de actie „open Het Dorp" tevens een ver snelling van denken in de richting van genoemd emancipatieproces is geweest, zou hieraan wel eens nog meer waarde kunnen hechten. deel groot verband moeten worden. 1 Arnhem zal IEDEREEN WELKOM de „gewone" samenleving blijvend toe gankelijk moeten zijn. Hieraan komt reeds tegemoet het bouwplan van Den Broek en Bakema. dat voorziet in een brede weg, die dwars door Het Dorp zal lopen. In de discussie onderkende men terdege het gevaar van kijkspel dat er voor de buitenwacht in zit, maar men zag ten eerste in de structuur van Het Dorp met zijn centrum voor zgn. interrelaties en daaromheen de eigen woningen met de eigen „privacy" en ten tweede de altijd j aanwezige mogelijkheid om in geval van nood, zulks door het dorpsbestuur te be- palen, genoemde weg af te sluiten, de nodige waarborgen. De communicatie met de valide maat- schappij achtte men echter voor de eigen aangepaste samenleving zo belangrijk, Jat men dit experiment het hele dorp 'a dat trouwens graag aandurfde. Met nadruk werd naar voren gebracht uat er In Het Dorp een minimum aan valide personeel sal moeten z(Jn. Het zelf Varieer ook eens met jonge belegen, oude Goudse, Lejdsc of Edammer kaas!

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5