Wanneer rijk niet helpt daalt verzorgingspeil POSTORDERBEDRIJF Vele gepensioneerden werken nog door Leiding AVRO NIEUWE LEIDSE COURANT 7 MAANDAG 16 DECEMBER V Gemeenteraad van VOORSCHOTEN st is I trie I t tot IEN Mksuj VOORSCHOTEN. Zoals wij zaterdag reeds meldden, hebben burge meester en wethouders geartwoord op de door de fractievoorzitters ge houden algemene beschouwingen inzake de begroting 1964. Burgemeester De Kool weerlegde de uit de raad naarvoren gekomen opvatting, als zou den B. en W. in hun samenspel met de raad in sommige opzichten tekort zijn geschoten. Overigens gaf hij toe, dat de door B. en W. eerder gedane toezegging inzake het efficiency-onderzoek niet is gehonoreerd. Zich rich tende tot de heer For tanier (k.v.p.), die te kennen had gegeven dat de k.v.p.-fractie moeite zou hebben met het goedkeuren van de begroting zon der vooraf afdoende antwoord te hebben gekregen aangaande de raad- huisbouw, gaf de voorzitter als zijn mening te kennen, dat de heer Forta- nier hiermee een staatsrechtelijk onjuiste figuur in het gemeentelijk be stel zou brengen; de fractie zou immers dan de begroting afkeuren om redenen buiten die begroting gelegen. Overigens bestaat met betrekking tot een nieuw radhuis nog slechts een sche maplan, dat bij tijd en wijle wordt aan gevuld. Als de tijd daartoe rijp is, zal aan de raad een voorbereidingskrediet wor den gevraagd tot het doen maken van een ontwerp. Na de doorvoering van de geadviseer de reorganisatie van de aanvankelijk uit twee afdelingen bestaande secretarie, zijd er thans vier afdelingen. Teleurgesteld zei de voorzitter zich te voelen naar aanleiding van een opmer king van de heer Van der Wilde inzake de bij de laatstgenoemde gerezen ge dachte, dat B. en W. ervan schijnen uit te gaan, dat de raadsleden niets ander te doen hebben dan zich met de zaken van de gemeente bezig te houden. Het te gendeel zou het geval zijn. Automaten Het door de heer v. d. Wilde (prot chr.) gewenste postagentschap aan de Rijndijk zal als gevolg van gebrek aan medewerking van de zijde van de P.T.T. een vrome wens blijven. Eerst moet, al dus P.T.T., de bebouwing ter plaatse in tensievere vonmen hebben aangenomen. Wel zullen in de loop van het volgend jaar enkele postzegelautomaten in de ge meente worden geplaatst. Ook B. en W. zijn van mening, dat het beeld van de gemeentefinanciën teleur stellend moet worden genoemd. Met de heer Pels (p.v.d.a.) kon de voorzitter het eens zijn, dat de centrale overheid extra financiële middelen zal moeten verstrek ken teneinde de ontwikkeling van Voor schoten zo harmonieus en efficiënt mo gelijk te doen verlopen. Mocht die ver strekking ach'ewege blijven dan zal bin nen afzienbare tijd moeten wordep vast gesteld, dat het verzorgingspeil gaat te ruglopen. Met betrekking tot de verruiming van het gemeentelijke belastinggebied deelde de voorzitter mee, dat de toekomstige nieuwe opcentenbevoegdheid van de ge meente voor de contribuabelen geen ver andering zal brengen. Ook in Voorscho ten zal overigens de tering naar de ne ring moeten wórden gezet. De tariefstelling inzake de heffing van precariorechten zal worden her zien op de wijze overeenkomende met de terzake bij de raad levende -wensen. Voorkeur wordt echter ge geven aan herziening van belasting- verordeningen van meer importatie, b.v. hondenbelasting, leges, begraaf- plaatsrecht en reinigingsrechten. Met betrekking tot de plaatselijke wo ningsituatie werd medegedeeld, dat van 1953 af het aantal ingeschreven woning zoekenden procentueel meer is gestegen dan het aantal inwoners. Het aantal wo ningzoekenden (merendeels gezinnen) is sinds 1953 (was toen 198) meer dan ver dubbeld (nu 425), terwijl het inwoner tal steeg van 11.027 tot 16.418. Volgens de op het huidige woningbeleid gebaseer de prognose bestaat het meest behoefte aan 3- en 4-kamerwoningen en aan goed kope bejaardemwoningen. Woningen met meer dan 4 kamers in de hogere huur- klassen zijn voorlopig niet te huren en ook niet tegen een redelijke prijs te koop. zodat als gevolg van „doorstroming" voorshands weinig is te verwaohten van het daardoor beschikbaar komen van Woningzoekenden Het aantal ingeschreven woningzoe kenden bedroeg op 1 december 1963 in totaal 425, van wie 288 huwelijkskandi daten, 36 kleine gezinnen, 85 middelgrote gezinnen en 16 grote gezinnen. Berekend werd, dat direct benodigd zijn 200 wo ningen. Bij de praktische toepassing van de toewijzigingsrichtlijnen zal meer nog dan voorheen worden gestreefd naar een betere verhouding tussen huurprijs van de toegewezen woning en het inkomen van de gegadigde Het gemiddelde inkomen van de Voorschotense aangeslagenen in de loon- c.q. inkomstenbelasting begint belangrijk uit te schieten boven het landelijke gemiddelde. Het laatste is te stellen op f 6475 per aangesla gene, in Voorschoten is dat f 8450. Is het verschil nu dus f1975, in 1958 bedroeg dat f 1270. Ook het autobezit toont voor Voor schoten (1 op 11) een hoger gemiddelde an dan het landelijke (1 op 17). Voortgegaan zal worden met snelheids, controles op auto's en bromfietsen. Er zijn reeds veel bekeuringen gevallen. Vermeldenswaard is, dat op de Veurse- weg per 24 uur 6500 auto's passeren. Aan het bouwcomplex „Oranjeikade" zal de naam worden verbonden van pre sident John F. Kennedy. Wethouder Schrama deelde mede, dal het scholenrapport medio volgend jaar tegemoet kan worden gezien. In de plan nen Boschgeest en Bijdorp zullen ook scholen moeten worden gebouwd. De al gemene investeringsbeperking, opgelegd door de cenrale overheid, zal naar ver- wacht wordt niet remmend werken op het bouwen van scholen. Gymlokalen De suggestie van de heer Van der Wil de over te gaan tot de bouw van gymna stieklokalen in seriebomv bleek ingang te hebben gevonden bij B. en W. Bespre kingen terzake rijn reeds gevoerd. De pogingen bij de centrale overheid be langstelling te wekken voor geprefabri ceerde kleuterscholen zijn mislukt. Niet temin zoeken B. en W. naar een nood oplossing. Aandacht zal worden besteed het voorstel uit de raad het Cultu reel Centrum eventueel ten dele als bios coop te doen exploiteren. Het uitbrengen van de zgn. sportnota kan omstreeks medio 1964 tegemoet wor den gezien. In afwachting daarvan wen sen B. en W. hun mening inzake een sporthal thans niet kenbaar te maken. Wethouder Dekker gaf te ver staan. dat B. en W. de ontwikkeling van Voorschoten nog steeds zien in een vergroting van de woonfunctie Gebleken is, dat momenteel een aan vaardbare prijs voor woningwetbouw niet is te verkrijgen. Wat de premiewo ningen betreft, wordt thans-naast de A. premies ook met B-premies gewerkt. De 'mum-stichtingskosten van een wo ning voor het verkregen van een A-pre- 98 Vogelexpositie Voorschoten VOORSCHOTEN De op 14 en 15 december in het ri. bondsgebouw ge houden vogeltentoonstellinj van de afde ling II van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers heeft haar poorten In middels weer gesloten. In 30 klassen heb ben de zes keurmeesters de ongeveer 450 vogels gekeurd. Het betroffen zang- en kleurkanaries, tropische vogels, bastaar den, grote en kleine parkieten. De uitslagen luiden (tussen haakjes het toegekende aantal punten): Zangkanaries-Harzers: klasse I, 1. G. M. Turk, Zoeterwoude 1320), N. de Groot Leiden (217), 3. E. de Koning Sr. Zoe- terwoude (316). Klasse II, 1. Th. Steyn, I Leiden (168), 2. G. Turk, Zoeterwoude (156), 3. G. Turk, Zoeterwoude (153). Klasse III, 1. N. de Groot, Leiden (88). 2. I Th. Steyn, Leiden (82), 3. N. de Groot Leiden (80). Klasse IV, 1. G. Turk. Zoe terwoude (89), 2. C. Roozen, Leiden (83). Klasse V, 1. N. de Groot Leiden (87), 2. en 3. C. v. d. Maat Zoeterwoude en C. Roozen, Leiden (beiden 84). Kleurkanaries vetstof, klasse VII. 1. A v. d. Houwen, Leiden (346). 2. J. de Zwarte. Voorschoten (344), 3. J. de Zwar te, Voorschoten (340). Klasse VIII, 1. A v. d. Houwen. Leiden (173), 2. A. v. d. Houwen, Leiden (173), 3. J. Wielders. Roelofarendsveen (171). Klasse IX. 1. A v. d. Houwen, Leiden (89). 2. en 3. A v. d. Houwen. Leiden en J. de Zwarte. Voorschoten (beiden 88). Klasse X. 1. A. v. d. Houwen, Leiden (89). 2. J. de Zwarte. Voorschoten (88+). Klasse XI, 1. J. de Zwarte, Voorschoten (87). 2. J. Wielders, Roelofarendsveen (86+). Klasse XII, kleurkanaries gepigmenteerd. 1. J Wielders, Roelofarendsveen (355Klas se XIII, 1. J. v. Rossum, Leiden (173 2. L. Mulder, Voorschoten (171 3. A. Nagtegaal. Leiden (169). Klasse XIV. 1., 2. en 3. (87 punten) P. de Graaf, Lei den, J. v. Rosum, Leiden en J. v. Ror sum. Leiden. Klasse XV, 1. J. v. Rossum. Leiden (87—), 2. J. de Zwarte. Voorscho ten (86+). Klasse XVI, 1. H. Mom. Lei- ierdorp (87), 2. H Mom, Leiderdorp (86) Bastaarden, klasse XVII, 1. J. v. Alphen. Voorschoten (88+), 2. J. v. Alphen. Voor schoten (88). i Tropische vogels, klasse XVIII. 1. D. Mechelsen. Oegstgeet (86), 2. H. Mom. Leiderdorp (86). 3. H. Mom. Leiderdorp 185+Klasse XIX, 1. J. Weidema. Voor schoten (87+), 2. H. Mom. Leiderdorp (87), 3. B. Kasbergen, Oegstgeest (87 KlasseXX, 1. B. Kasbergen, Oegstgeest (87), 2. B. Kasbergen. Oegstgeest (86). Klasse XXI, 1. B. Kasbergen. Oegstgeest 88+2. mevr. Koppelman, Zoeterwoude 88). Klasse XXII, 1. mevr. Koppelman. Zoeterwoude (89), 2. B. Kasbergen. Oegst geest (89—). Klasse XXIII, 1. Weidema. Voorschoten (88+), 2. B. Kasbergen, Oegstgeest (85+). Klasse XXIV, Bastaar den, 1. B. Kasbergen, Oegstgeest (87+), 2. J. de warte. Voorschoten (86). Klasse XXVI, grote parkieten, 1. D. Mechelsen, Oegstgeest, (85—). Klasse XXVII, gras parkieten, 1. en 2. (86 punten) P. Kruit Leiden, 3. P. Kruit Leiden (86Klasse XXVIII, 1. P. Kruit, Leiden (86), 2. G. Turk, Zoeterwoude (863. P. Kruit Leiden (85—). Klasse XXIX, 1. W. Ver mond. Leiden (80). Klasse XXX, 1. P. Kruit Leiden (87), 2. P. Kruit, Leiden (86—). Kuifkanaries, 1. W. v. d. Plassche, Voorschoten (87). Weekagenda Voorschoten VOORSCHOTEN De Hervormde Vrouwendienst houdt vanavond In het Cultureel Centrum, aanvang half acht een kerstviering voor alle gemeenteleden van 65 jaar en ouder. Vóór de pauze zang door kinderen o.l.v. cantor-organist Walvaart, na de pauze opvoering van het bekende kerstspel „De Ster van Bethlehem" van Martinus Nijhoff door Impenium uit Leiden. Dinsdag- en woensdagavond brengt de Voorschotense Filmliga in het Greenway- theater als hoofdfilm „55 dagen Peking". Woensdagavond treedt in het Cultu reel Centrum het West Nederlands Sym- phonieorkest o.l.v. Sam Swaap op. Viool solist zal zijn Julius Röntgen. Deze avond wordt gebracht door het Voorschotense Nut Aanvang 8 uur. De Christenvrouwenbond afd. Voor schoten hoopt woensdagavond in een der zalen bij de gereformeerde kerk een kerstwijding te houden. Mevrouw Smit- Kassenberg leest het Kerstverhaal. Het koor zal enkele kerstliederen zingen o.l.v. mevrouw Walvaart. Aanvang half negen. Donderdagavond viert de Voorschoten se afdeling van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen in de ontmoetingshal van de hervormde kerk het Kerstfeest. Me dewerking wordt verleend door het Leids dameskoor Cantemus ol Stenz-Leening. Aanvang 8 mie mogen voor Voorschoten f 24.000 bedragen, die voor een B-premie f 27.000. De raad zal binnenkort een voorstel be reiken tot verkoop van grond in Ade- geest voor de bouw van 63 B-premiewo ningen, die verhuurd zullen worden aar Voorschotense woongereehtigden. De bouw van woningen in de vrije sector behoeft nauwelijks te worden ge stimuleerd. De aanvankelijk wat hoog gestemde verwachtingen op het stuk huurwoningen in de premiesector zijn achteraf bezien teleurstellend geweest. Niettemin is het gelukt in Adegeest voor 257 woningen en dn Vlietwijk II voor 141 woningen contracten af te sluiten met de bepaling, dat deze woningen ter be schikking van B. en W. worden gesteld ter toewijzing aan Voorschotense woon gereehtigden dan wel, dat ze zullen wor den bewoond door werknemers bij plaat selijke industrieën en bedrijven. In het afgelopen dienstjaar zijn in to taal 120 woningen gereed gekomen t.w (tussen haakjes resp. premie- en vrije- sectorwoningen): Adegeest 54 (10-44). Vlietwijk II (6-57), verspreide plaatsen 3 (1—2). Het aantal dit jaar gereed ge komen woningen zal beduidend minder zijn dan in vorige jaren (strenge winter, natte zomer, gebrek aan personeel etc.). In aanbouw zijn thans 590 woningen t.w. (tussen haakjes resp. woningwet-, premie- en vrije sectorwoningen): Ade geest 177 17 en 160), Vlietwijk II 406 (120, 225 en 61. verspreide plaatsen 7 7). Van dit aantal zullen er naar schatting in 1964 350 a 400 gereed ko- Boschgeest Bijdorp I en II omvatten tezamen 1400 woningen In Noord Hof land zijn 1500 woningen geprojecteerd. Verder in Adegeest nog 450 en aan de Oranjekade 50. Aardg ;as Uitvoerig ging de heer Dekker in op de aardgaskwestie en haar gevolgen ten aanzien van Voorschoten. Voor de gasberging heeft de omscha keling geen gevolgen. Ten aanzien van de huisaansluitingen, de gasmeters als mede de ombouw van gebruiksapparaten zullen zo veel mogelijk de landelijk gel dende voorschriften in acht worden ge- nomen. Het aardgas is reukloos en niet giftig. Het consumententarief zal vermoede lijk het volgende beeld vertonen: bij een over het jaar berekend gemiddeld ver bruik per maand van 0 tot 25 m3: een kubieke-meterprijs van 25 cent en een vast recht van f 1 per maand; bij een gemiddeld gebruik per maand van 25 tot 50 m3: een kubieke-meterprijs van 20 cent voor al het afgenomen gas en een vastrecht van f 2,25 per maand; bij een gemiddeld verbruik per maand van meer dan 50 m3: een kuibieke-meterprijs van 10 cent voor al het afgenomen gas en een vastrecht van f 7,50 per maand, met dien verstande, dat bij een belangrijk groter verbruik in de verwarmingssec tor de m3-prijs verder zal kunnen dalen. Voor de bouw van een aula op de nieu we algemene begraafplaats zal de nood zakelijke rijksgoedkeuring voorshands niet kunnen worden verkregen. Er komt daarom een noodvoorziening De vraag of B. en W. t-z.t. zullen voorstellen over te gaan tot. de bouw van een open of overdekt zwembad kan in dit sta- dium nog niet worden beantwoord. Bij de aanvang van de beraadslagingen erd het nieuwbenoemde raadslid, de heer J. v. d. Ende (vacature Huizinga) beëdigd en geïnstalleerd. Afscheid vail A. Sehreuder te Hillegom HILLEGOM Vrijdagmiddag is in de raadzaal van het Hillegoms gemeente huis officieel afscheid genomen van de heer A. Sehreuder, referendaris in alge- dienst, naar aanleiding van zijn benoeming tot burgemeester-secretaris »n de gemeente Puttershoek. De burgemeester zei het vertrek van de heer Sehreuder te betreuren. De heer Sehreuder heeft zijn taak met veel za kelijk inzicht, tact en beleid uitgevoerd. Secretaris Punt memoreerde de moed bij het nemen van onpopulaire maatre gelen. De ambtenaren zien hem node vertrekken, maar Puttershoek heeft de meeste rechten". Hü bood de heer Sehreuder een prachtige vulpen aan als blijk van waardering van zijn collega's De heer C. G. F. de Jong, directeur in openbare werken, dankte voor de prettige samenwerking en bood de heer Sehreuder een bloemstuk aan in de kleuren van zijn geboorteplaats (rood- mevrouw Sehreuder een groot bloemstuk. De heer Sehreuder dankte voor de stijlvolle ontvangst ten gemeen tehuize. Arjos vergaderde te Lisse LISSE De Anti Rev. Jongeren Stu dieclub (ARJOS) kwam bijeen onder voorzitterschap van de heer G. Baten burg. De heer W. Faas hield een inleiding over het onderwerp: „Wat is christelijke politiek?" Spreker stelde, dat niet alles christelijk is waar dit woord voor staat! Christelijke politiek is dèt beleid, dat is gegrond op Gods Woord en is aangepast aan de tijd, waarin wij leven. Een leerzame discussie volgde op dit onderwerp. Na de pauze werden de huis houdelijke zaken afgehandeld. De vol gende vergadering werd vastgesteld op 16 januari 1964. Fotowedstrijd Bollenstreek LISSE Vrijdagavond heeft de ama- teurfotogravenvereniging Bollenstreek ir de filmzaal van het Laboratorium te Lisse een wedstrijd gehouden wie de beste zwart-wit foto en kleurendia maand had. De inzendingen waren vooraf gejureerd, doch voordat de waardering bekend werd gemaakt gaf drs. Slootweg een beschouwing over de inzendingen, waarna ir. Kamerbeek dat deed bij de vertoning van de kleurendia': Mej. Cremer uit Lisse bleek de beste- zwart-wit foto te hebben geleverd Dr. Werkman uit Sassenheim had de bestf. kleurendia van de maand Ds. Van Gilst beroepen LISSE Ds. H. van Gilst ontving een beroep naar de Geref. Gemeente van Giessendam. LISSE De vereniging „Het Zorgen kind" komt vanavond in De Nachtegaal bijeen aanvang 8 uur. De logopedist H Voorhuyzen zal spreken over: „De prak tische aanpak van het spreken geestelijk gestoorde kind". LISSE De ren- en tourvereniging ,.De Bollenstreek" komt dinsdagavond om 8 uur bijeen in café-rest. ..De Beurs". Burgerlijke 6tand Lisse LISSE Geboren: Yvonne Margareth. d v W v d Beid en N J Heemskerk. Prins Hendrikstraat 22: Sylvia Antoinette, d v E J Wighert en A J van Noort, Narcis- senstraat 11; Bart. z v O Lemstra en H M Reverda, Houtmanstraat 7. Ondertrouwd: Herman C van Acht- hoven te Lisse en Catharina C Wasse naar te Lisse; Johannes Langebeek te Lisse en Maria M Bons te Lisse; Johan nes Fokkema te Amsterdam en Antonia J M Vermolen te Lisse. Getrouwd: F Th Zilverentant en H van Reenen; A H Rutgrink en W C Reeuwijk. Overleden: Hendrika C v d Willik, 75 jaar: Catharina W Vrijburg. 76 jaar. Stand der bevolking Lisse LISSE Ingekomen: P A Kerkvliet en gezin, v Haarlem n Kanaalstraat 160; B F Schotel en gezin, v Den Helder n Derde Poellaan 38; J H M de Jong en echtg, v Alkemade n Prinsessenstraat 15; C G Pompen, v Amby n Heereweg 469. Vertrokken: N P Dool en echtg, v Broekweg 72 n Leiden; R Edel en gezin v Stationsweg 170 n Amsterdam; A C W van 't Hof en gezin, v Geraniumstraat 29 n Sassenheim. Zang en Kleur hield expositie in Hillegom HILLEGOM Op de jubileumtentoon stelling van kanaries en tropische vogeli (waarbij inzendingen waren van de or ganiserende vereniging „Zang en Kleur" te Hillegom, van „Ons Genoegen" te Haarlem en „Vogelvrienden" uit IJmui- den), die dit weekeinde werd gehouden in Treslong te Hillegom, werden de vol gende inzendingen bekroond: By de groepklassc Harzers stammen met vogels, eerste prijs A. Bloemen te Haarlem, tweede prijs F. Louronburg, derde prijs J. Orden, beiden te Haarlem. Stellen met twee vogels: eerste prUs A. H. van Dijk, tweede J. Orden, derde A. H. van Dijk, vierde J. Orden en de vijfde D. Luijk, allen te Haarlem. Verder werden twee stellen vogels Harzers bekroond: 1 E C Beentjes te Haarlem. 2 H Warmerdam te Hillegom. beiden van Z. en K. Bij de derde klas Harzers één vogel, 1 A H v Dijk. 2 C Hartman, 3 J Orden, 4 J Orden, allen van O.G. te Haarlem. In de vierde klasse Harzers: eerste prijzen E C Beentjes (Z. en K.) en A Molenbroek (O.G.), waarmee zij tevens de jubileumbeker veroverden. Tweede prijs W Prins (O.G.). Waterslagers fstamme vier vogels): 1 C artendorp (O.G.): 2 C Th M Koot (Z. en J Steenbergen O.G.): 3 C Th M K.). Stellen van twee vogeli >olen (Z. K.): 2 J Steenbergen O.G.). Eén gel: 1 J van Heijningen (O.G.); 2 C Har- ;el, vrije klasse: 2 J Steenbergen Z. en K.). rerden toegekend: A Zegers (Z. en 2 A Zegers (Z. aan: (Muskaatvink)1 J i K.), (Masker Amawine) K.). (Mandarijn Sprceu' ijstvogel) P J van Hateren (purpe glansspreeuw) J v d Aa; 3 (zebravi ~':uik (Z. en K.) (stel Napoleons) Toenemende kans op neerslag EDURENDE het weekeinde stond het weer in onze omgeving onder invloed van een rug van hoge lucht- druk, welke zich langzaam naar het zuiden verplaatste. Vooral in de nacht van zaterdag op zondag daalden de temperaturen sterk en vroor het op verschillende plaatsen omstreeks 13 graden. In de nacht van zondag op I maandag passeerde een zwak front 1 waardoor de temperaturen niet zo laag waren en zich op uitgebreide schaal mist vormde. Inmiddels is een frontensysteem behorende bij een de pressie boven noordwest-Rusland ta- melijk snel over Scandinavië naar het zuiden getrokken, waardoor de vorst in Zweden, Noorwegen en Denemar ken tijdelijk verdween. Dit front zal zich komende 24 uur tot over ons land S verplaatsen en de kans op sneeuw, plaatselijk mogelijk ook regen of ijzel, doen toenemen- De temperaturen lo- pen dan verder op en kunnen, voorna- 5 melijk in de kustprovincies tijdelijk boven het vriespunt komen. Echter j wordt na het passeren van het sto- ringsgebied bij noordoostelijke winden s weer koudere lucht aangevoerd en zal J de vorst waarschijnlijk weer terugke- S ren en gaan toenemen. Zon en maan: dinsdag 17 dec.: zon op 08.43 onder 16.2t; maan op: 9.50, onder 17.41. Maandag 23 dec.: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 17 december: 3.59 Anneke Grönloh in tienerprogramma's De KRO-televisie heeft Anneke Grön loh gecontracteerd voor v(Jf uitzendin gen in het winterseizoen 1964-'65. Zij zal dan als gastvrouw optreden in vijf showprogramma's voor tieners. Het staat nog niet vast, hoe het pro gramma, waarvan zij het middelpunt wordt, zal worden samengesteld. Ook is nog niet beslist op welke dag in de week het programma wordt uitgezonden enop welk televisienet, het eerste of het tweede. Dit is de eerste maal, dat het eerste en het tweede televisieprogramma in het geding komen. Maar inderdaad: in het volgende winterseizoen gaat deze overweging een belangrijke rol spelen in de plannen van de omroeporganisa- Nieuwe cursus van Ned. schoolradio De stichting Nederlandse Schoolradio heeft voor het Tweede trlmlster. d.w.z. voor de maanden tussen Nieuwjaar en Paasvakantie, vier nieuwe voorbereid. Meeste geschoolden in Zuid-Holland (Van een onzer redactearen) Het Economisch.technologlsch instituut Dor Zuid-Holland heeft naar aanleiding in de cUfers van de volkstelling 1960 de beroepsbevolking in Zuid-Holland na der onder de loep genomen. Het laatste Kwartaalbericht van dit jaar onderstreept enkele interessante feiten en cijfers. Zo wordt er de aandacht op ge vestigd, dat velen die van een pen sioen kunnen genieten, rustig door blijven werken. Niet minder dan 40 percent van de werkers van hoog •tot laag tussen de 65 en 69 jaar blijven aan de arbeid. Tussen 70 en 75 jaar is nog 18 pot. aan het werk. En zelfs nog 8 peti van de 75-jari- gen en ouderen nemen nog deel aan het arbeidsproces. Een andere conclusie is. dat de Zuid hollandse beroepsbevolking meer ge schoold is dan die in de rest van Ne derland. Ook heeft de aandacht getrokken, dat de jongeren, die aan het werk zijn, veel meer onderwijs hebben ge noten, dan de ouderen. De scholing van beroepsbevolking in het algemeen zal dus belangrijk toenemen. Het percentage geschoolden was voor Den Haag het hoogst. In het Westland is de deelneming van de beorepsbevolking aan de beroepsop leiding nog omvangrijker geweest dan in het industriegebied van de Alblasser- In deze twee gebieden, evenals in het landbouwgebied Goeree-Overflakkee was de deelneming in het algemeen vormend onderwijs gering. Uit de cijfers blijkt verder, dat van de annen van 30-54 jaar in Zuid-Holland ongeveer 90 pet. in een of ander beroep actief is. Van de totale vrouwelijke bevolking an 1519 jaar en van 2024 jaar zijn respectievelijk 60 en 52 procent in een beroep werkzaam. In de andere leef tijdsgroepen is deze deelneming veel ge ringer. Van de 30 tot 59 jarigen bedraagt zij 17 procent. Voor de ouderen is dit percentage nog geringer. Van de mannen, die werken, heeft 19 :t na het verlaten van de lagere school een „algemeen vormende" oplei- Kaarslicht 'n zinvolle traditie GOUDA KAARSEN ding voltooid. Een beroepsopleiding is voltooid door 21 pet. van de mannen met een beroep. Vooral het aantal, dat het 5 „lagere beroepsonderwijs' volgde is hoog. De cijfers samenvattend kan gesteld worden, dat van de mannen in Zuld-Hol- land meer dan de helft gerekend moet worden wat de opleiding betreft tut bet „lagere onderwijsniveau", 32 pet. tot het „uitgebreid lager niveau", terwijl 13 pet. zich op de hogere niveaus beweegt. By de dames is het percentage van J het lagere niveau geringer. Maar dc da- mes zijn veel sterker vertegenwoordigd op het „uitgebreid lager niveau". Maar op de „hogere niveaus" zijn ze weer min- der vertegenwoordigd. Herdenking van j dr. A. Plesman j Ter herdenking van het overlijden van s dr. Albert Plesman zal op 31 december 5 wanneer het tien jaar is geleden dat dr s Plesman stierf, op uitnodiging van het j hoofdbestuur van de Koninklijke Neder- landse Vereniging voor Luchtvaart een aantal personen in het hoofdkantoor van de K.L.M. samenkomen. De voorzitter der vereniging, luitenant- j generaal H. Schaper zal een korte rede j uitspreken. Daarna zal een krans wor- j den gelegd bij het ter nagedachtenis van j dr. Plesman bij het hoofdkantoor der j luchtvaartmaatschappij staande monu- I Prof. Gelissen groot- off. in Huisorde Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen is we- j gens grote diensten aan het Koninklijk Huis bewezen benoemd tot groot-officier in de Huisorde van Oranje. De Koningin heeft zondag op paleis j Soestdijk de onderscheiding aan prof. Gelissen in tegenwoordigheid van diens echtgenote uitgereikt. Daarna zaten de heer en mevrouw Gelissen met de Ko- ningin en prins Bernhard aan aan een j Op dinsdagmiddagen van 2.40 tot 3 uur (te beginnen 7 januari) begint een reeks hoorspelen en klankbeelden onder de titel „Kontakt". Deze handelen over de moderne communicatiemiddelen cn de ruimtevaart. Woensdag 8 januari (9.4010 uur) start een serie van vijf uitzendingen ter voorbereiding op het verkeersexamen. Op 12 februari worden deze ochtend lessen gevolgd met een serie „Van or kaan tot orkest", welke in de vorm van een informatief verhaal, dat een oudere vertelt aan een jongen van plm. 12 jaar. de geschiedenis van het ontstaan en de ontwikkeling van de muziek aan toon t. Ten slotte start op vrijdag 10 januari (10 tot 10.20 uur) de reeks „Ritme en rijm", een herhaling in gewijzigde vorm van reeds eerder uitgezonden declama- tielessen. Onder auspiciën van Wanda Reumer zullen voordrachtskunstenaars in de klassen gedichten zeggen en daar na mogen leerlingen zelf verzen voor dragen. Hierbij wordt dan de nodige toelichting gegeven. Nieuw adj. hoofd bij VARA-tv. De VARA heeft als adjunct-hoofd bij haar televisiedienst benoemd de heer Otto Montagne, thans dagblad-corres pondent in Bonn. Dc heer Montagne zal op 1 april 1964 bij de VARA in dienst treden en in zijn nieuwe functie voor deze omroepvereniging zitting ne men in het college voor de programma coördinatie. Ook zal hij voorzitter wor den van een der werkgroepen van de NTS. Nog een tweede jourialist, eveneens thans werkzaam bij Het Parool, is be noemd bij de VARA-televisiedienst. Dit is de heer Gerrit Schilder, die reeds incidenteel aan documentaire pro gramma's heeft meegewerkt. Hij treedt op 1 februari as. in functie als regisseur- producer bij de afdeling documentaires en zijn arbeid zal voornamelijk liggen op het terrein van economie en sociale Het bestuur van de Algemene Ver eniging Radio Omroep maakt bekend dat in zijn zaterdag gehouden algemene bestuursvergadering zijn benoemd: tot lid van het dagelijks bestuur, de heer mr. dr. L. H. Slatemaker te Den Haag, tot directeuren: de lieren J. C. Bonge- naar te Soest (financieel-economisch directeur), J. M. van Overvest te Hil versum (directeur radJobedrijfS. K. van der Zee te Hilversum (directeur televisiebedrijf) vanavond I, 402 m. 19.00 Ariecchtno, opera in een acte (gr) 20.00 Nws 20.05 Ra- dioscoop, gevar progra gen 22.40 Actl i.55—24.00 Nw Hilversum II, 298 m. 19.00 Nws en weer- praatje 19.10 Op de man af, praatje 19.15 Instrumentaal ensemble: Onbekende mus uit oudp handschriften 19.30 Radiokrant 19.50 Lichte orkestmuziek (gr) 20.05 Mu- sette-ensemble (gr) 20.20 Dode Bloesem. luisterspel 2120 Radio kamerorkest: mo- derne muziek 22.05 Zoek de zon op de bovenste sport, gesprek over sport 22.15 s Harprecital 22.30 Nws 22.40 Avondoverden- king 22 55 Boekbespreking 23.05 Kompo- neren In Nederland, gesprek 23.40 Lichte S orkestmuziek (gr) 23.55—24.00 Nws. j TELEVISIE NTS: 1920 Maestro: Comedy Caper 19.45 Openbaar Kunstbezit 20.00 Journaal en weeroverzlcht 20.20 Uitzending van de Chr. Historische Unie 20.30 A tale of two cities (In de schaduw van de guillotine), film i 22.20 Zo doet men dat In Calico (Das glbt es nur In Calico), film 22.40—22.45 Jour- Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws 7 10 Ochtendgym 7.20 Lichte grar j Dagopening. AVRO: 8.0T VPRO; 7.50 8.15 Pro- j lichte gram 9.00 Och- tendgvm 9.10 Dc groenteman 9.15 Klass pianomuziek (gr) 925 Waterstanden 9.4< In de Bickerstraat in Rotterdam is de 65-jarige oud-politieman, thans kan- toorloper. Roelof Oosting, verongelukt Hij zou voor een van zijn vrienden een tuimelraam repareren. Toen hij het raam op de eerste etage had losge schroefd. is hij van het keukentrapje waar hij op stond voorover op straat J gevallen. De man was op slag dood. 29 De dagen gingen, toen Lily eenmaal ingebur gerd was, in een voortdurende afwisseling voor bij. Daar waren de kinderen, die veel zorg en aandacht nodig hebben. Daar was de praktijk, waar Lily het twee uur per dag druk mee had, en daar waren de vele fuifjes en uit gangetjes. waar Lily direct of indirect bij be trokken was. Soms was er een hele week ach tereen geen avond, waarop de Van Balens niet bezet waren. Dèn jwaneb er eb paar beza digde collega's dineren („Gauw Lily, zorg dat de kinderen vooruit gegeten hebben"), dan weer stonden er een paar slanke, langbenige jonge lieden op de stoep, die door Ciska op een cocktail waren gevraagd en die eruitzagen, of ze elk ogenblik een zweefsprong door de kamer zouden gaan maken. Toen Lily er zo'n paar maanden was, begon het haar op te vallen, hoe vaak Ciska haar be trok in het gezinsleven, ook in situaties, waar dat niet voor de hand lag. 's Avond bijvoor beeld was dokter Van Balen na het eten nog uurtje op stap en kwam gewoonlijk tegen nalfnegen weer thuis. En onveranderlijk wanneer Lily dan naar haar kamertje wilde verdwij nen, drong Ciska er by haar op aan om nog wat beneden te blijven. Omdat Lily, ondanks het betrekkelijke ge mak, waarmee ze zich onder vreemden bewoog, een zekere gereserveerdheid bezat, was ze ten slotte eniszins verlegen met deze al te grote gastvrijheid. Ten slotte was ze hier werkneem ster en ze voelde zich ook zo. En ze veronder stelde tevens, dat een man en een vrouw, die een druk leven leidde overdag, elkaar dan toch avonds wel graag voor zich alleen wilden hebben. Het speet haar dat ze deze dingen niet dui delijker met Ciska geregeld had. Ciska scheen haar op een vanzelfsprekende manier als vrien din te beschouwen. En vriendinnen had Lily eigenlijk nooit gehad. Ze had ze wel kunnen krijgen, maar ze had altijd gevonden dat er tè veel was in haar le ven, waar niet over gepraat kon worden. Nu was dat anders, maar de eenmaal ver- Het grote M. C. LOONEN-VAN DER LINDEN worven terughoudendheid bleek niet eentwee- verworven terughoudendheid bleek niet eentwee- drie overboord gezet te kunnen worden. Ze be sloot Ciska eens voorzichtig te polsen over de kwestie. Op een avond, niet lang daarna, kreeg ze er gelegenheid toe. De dokter was op zijn avond ronde; er waren veel grieppatiënten en hij werd niet voor tienen thuisverwacht. Ciska had voor één keer eens geen gasten uitgenodigd en tegen negenen hing ze ietwat verveeld in een stoel. Lily wilde een brief aan haar vader gaan schrij ven en stond op. „Kind, ga je nu al naar boven?" vroeg Cis ka met onmiskenbare teleurstelling. „Hè, het duurt nog eeen uur, eer Oscar er is. Ik ver veel me dood, als ik zo alleen zit!" „Zet de televisie dan aan," raadde Lily, met één hand al op de deurknop. „Ik wou nog wat schrijven, zie je." „Ik heb geen zin om in mijn eentje naar de televisie te kijken," zei Ciska pruilend als Lily kreeg met haar te doen. Ze liet de deur knop los en kwam weer by Ciska zitten. „Zeg Ciska." zei ze, haar kans schoonziend, „vind je het werkelijk zo erg, alléén? Ik vind het juist fijn nee, vat dat nu niet verkeerd op. Ik bedoel niet dat ik het niet gezellig vind bij jou Maar ik houd er ook van om rustig ergens te zitten en met niemand te hoeven pra ten. Daar ontspan je van. Heb jij dat niet?" „Ik??" Ciska mond trok in een besliste streep. „O gunst, nee. Ik verveel me wild, als ik geen mensen om me heen heb! Als ik alleen zit, voel ik me ingesloten. Ik kan mijn aandacht dan vaak niet bij een boek houden. Ik kan eigenlijk alleen maar gezellig lezen, als er iemand bij me in de kamer zit, en ik tussen door eens iets kan zeggen!" Ja, dat klopt, dacht Lily. Ciska was een van die mensen, die het niet laten kunnen om hun gezelschap elk ogenblik passages uit hun boek voor te lezen. „En vind je het dan niet vervelend, dat ik hier eeuwig en altijd bij jullie zit?" vroeg Lily schuchter. „O nee. ik vind het alleen maar fijn. dat ik jou in huis heb. O, ik ben dól op Oscar hoor, maar hij is zo vaak weg, en dan zit ik weer alleen. Maar nu ben jij er. Ik hecht me nogal sterk aan mensen en jij zit me nooit in de weg!" „Dat is allemaal goed en wel," vond Lily nuchter, „maar ben je er zeker van, dat ik ja man ook niet in de weg zit?" „Kind, waar zie je ons voor aan? We zijn geen jonge tortelduifjes meer! Trouwens, we zijn nog vaak genoeg samen alleen hoor," ze schoot in de lach. „Nee. maar zonder on zin, ik geloof niet dat het Oscar iets kan sche len. Hij gunt het me. om veel mensen om me heen te hebben." Ze zweeg even. „Maar wat gek, dat jij dat prettig vindt om alleen te zit ten ze keek Lily opeens met een zekere onrustheid aan, voor zo'n jong ding als jij Enfin, smaken verschillen. Én wat ons be treft hoef je je geen zorgen te maken. Je bent hier op elk uur van de avond welkom, hoe vaker, hoe liever." „Dat kan ook slijten," veronderstelde Lily. Ciska schoot in de lach. „Nou, voorlopig zie j ik dat nog niet aankomen." „Maar als het zover is, krijg ik toch wel een seintje, hè?" vroeg Lily met een komisch ge- zicht „Enfin, we zitten nu al by na in decern- ber, dus als je nu nog niets voelt aankomen, halen we het wel dit seizoen." (Wordt vervolgd) fonische uitzending) 13.00 Nws 13.15 Me dedelingen. eventueel actueel of gram 13.25 Beursberichten 13.30 Zang cn plano: lichte iwste literaire tijdschriften 16.00 Een >ek aan The Ellsabethan Room in Lon- den. klankbeeld 16.30 V d Jeugd 17.30 New k calling 1725 Tussen 10+ en 20—: Hilversum n, 298 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Morgengebed 7.15 Lichte gram 7.55 Over weging 8.00 Nws 8.15 Strip v d jeugd 8.20 Lichte gram 8.5o V d huisvrouw 9.40 Schoolradio 10.00 V d kleuters 10.15 Licht baken lezing 10 25 Klass gram 11.00 V d 1220 Meded land- en tuinbouw 12.33 V d boeren 12.45 Platennieuws 12.55 Katholiek nieuws of actualiteiten 13.00 Nws 13.15 Draaien maar!: lichte gram met commentaar 14.00 V d plattelandsvrouwen 13.10 Wissew icht programrr dag jl) 14.39 Als de indlng: Het eiland Saba. TELEVISIE VARA 1920 Mijnheer de Voorzitter politiek programma 19.58 't Manneke. NTS 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws 20 45 Ole guapa: Spaanse cn Zuid- amerikaanse muziek 21.15 Praat tegen mij als de regen. spel. NTS: 21.45 De Bezet ting. XV 22.45 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP Maandag 16 december van 18—20 uur: Gustav Mahler: I. Symphonic nr. 1 in D gr.t.. Langsam schieppond. Kraftig be- wegt Feierlich und gemessen. ohne zu schleppen. Stürmisch bewegt. Columbia Symphonie Orkest o.l.v. Bruno Walter. IL Das Lied von der Erde. Das Trinklled vom Jammer der Erde. Der Elnsame im Herbst, Von der Jugcnd, Von der Sehön-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7