leren ontberen en zichzelf te redden AAL IN UVERIJSSEL Geestelijk lied en gewijde muziek op de plaat B ZATERDAG 14 DECEMBER 1963 Het bos in met vier repen parachutegoed Op een afgelegen gedeelte Van de luchtmachtbasis Soester- berg is het Vliegveiligheids Oefen- en Testcentrum (VOTC) gevestigd. De taak van deze op leidingsafdeling bestaat hier uit, dat men het vliegend personeel vertrouwd moet maken met het gebruik van de veiligheidsuit rusting. Zo moet hun kans op overleving in geval van nood situaties worden vergroot. Er worden drie verschillende cursussen gegeven om de vlie gers te scholen tot goede ge bruikers van hun veiligheids- uitrusting. Daar is dan in de eerste plaats een vijfdaagse cursus voor leerling-vliegers daarnaast een cursus van drie dagen voor de gebreveteerde vliegers en een week cursus voor de vliegers van de groep lichte vliegtuigen. Geen rangen en standen Na aankomst op het VOTC ver wisselen de cursisten hun uni form voor de vliegoverall en val len alle rangen en standen weg. Alleen hun instructeurs blijven wie ze zijn. Het VOTC staat on der leiding van majoor Th. Verhey, bijgestaan door de kapi tein Babeliowsky en een paar an- dere uitrustingsspecialisten. Het is hun taak om de cursus zo rea listisch mogelijk te laten verlo pen. Het normale luxe leven van de man moet ophouden te be staan, er moet een sfeer worden geschapen, die hen in een heel andere wereld doet leven. Een soort retraite, die de gezellige mess op de vliegbasis en de war me pantoffels van thuis tot een verlangen maakt. Het goede der aarde is hier taboe. De sfeer en de omgeving wer ken hier ten volle aan mee. Geen moderne stenen leslokalen, maa een sober houten gebouwtje. Ech te bedden zijn er ook niet, ook de militaire brits is niet te beken nen De cursisten worden lettei- lijk het bos ingestuurd met onder hun arm vier repen parachute- goed. Met behulp van een paar boomtakken moeten zij dan zien hun verblijf op te bouwen dat iün tijdens de cursus als tent en tot slaapplaats moet dienen. Ai- ïeen bij zeer slecht weer mogen z\\ een onderkomen zoeken in een kamphut. waar de vloer al3 bed dient. Zo worden dan de cur susdagen gesleten. Dagen en nachten zonder een comfortabele kampeeruitrusting, maar geheel aangewezen op de eigen beperx- te middelen. Eigen potje Gedurende hun verblijf op de cursus moeten zij hun eigen potje koken, ook in dit opzicht is het improviseren geblazen. Het liefst moeten zij zich behelpen met de voedingsmiddelen die de omge ving oplevert. In vredes- en win tertijd kan dit niet ten volle wor den verwezenlijkt, buiten de moeilijkheden met de omwonende agrariërs, zijn er dan geen brand netels meer. (Volgens de VOTC- mensen zijn gekookte brandnetels niet te onderscheiden van spina zie Ten gevolge daarvan wor den de aardappelen en groenten aangevoerd en moet de cursist zelf zijn maal. met de allerprimi- tiefste middelen, schoonmaken en bereiden. Het vliegerkostje wordt gebrouwen op een gat in de grond, wat sprokkelhout. zijn etensblikje en de aangevoerde ïn- Srediënten vormen daar de mid- elen voor. Enkele aardappelen, een stronk boerenkool en even tueel nog ongevild wild. vormen de bestanddelen voor zijn maal- tijd. Daarom leert men hem ook, hoe hij hazen en konijnen moet villen. Kortom alles is een zo nauwkeurig mogelijke copie van hun taak na een parachutesprong 1 in tijd van oorlog. Voor de neer gekomen vlieger betekent het een garantiebewijs voor een langer Dit luchtmachttrainingscentrum J is vooral van belang, omdat hun li voorafgaande dure training en het 1 kostbare materiaal, waarmee ze bun taak vervullen, nagenoeg niet fneer te becijferen valt. De nood zaak voor een dergelijk instituut ontstond na de oorlog en werd aanvankelijk op Engelse leest ge- G schoeid. Mede omdat de na-oor- logse opbouw van de KLU voor namelijk met Brits materiaal ge- schiedde, was het eerste red- dingsmateriaal ook van Britse makelij. In een later stadium. toen de luchtmacht overging op I straalvliegtuigen, kreeg men de I beschikking over schietstoelen, die I eveneens uit Engeland afkomstig De vlieger moet er ook mee kun nen werken, vandaar dat men een soort vliegveiligheidscentrum op richtte in een onaanzienlijke groe ne barak op een afgelegen bebost •gedeelte van de vliegbasis Soes- terberg. Springen Alvorens de vlieger echter vei lig op de aarde kan landen zal hij eerst een parachutesprong moeten maken. Een voorspoedig lang." Immers een vlieger, die door gebroken ledematen, in zijn bewegingen wordt geremd, zal een goede kans hebben om eer der in 's vijands handen te val len. Een van de hoofdvakken is dan ook het juiste gebruik van de schietstoel, goede lichaamshou ding tijdens de val en het gebruik van zuurstof op grote hqogten. Met behulp van trainingsappara- tuur worden de verschillende oefe ningen herhaald en nog eens her haald, totdat de vlieger zijn uit rusting volkomen beheerst en de verschillende handelingen een automatisch verloop krijgen. Kort om alle mogelijke middelen wor den aangewend om ook in geval van nood het leven van de vlie ger te sparen. Spartaans Ondanks de steeds grotere per fectionering van de veiligheids uitrusting bestaat er natuurlijk voor zichzelf een potje kookt, toont teel aan, dat een verblijf op het VOTC bepaald geen pretje is. altijd een grote kans, dat de vlie ger in oorlogsomstandigheden in het vijandelijke gebied terecht zal komen. Onder dergelijke om standigheden gaat het er om spannen, als de vlieger veilig op de grond is gekomen. Hij zal moeten trachten het vijandelijke gebied levend, met zo weinig mo gelijk of geheel geen contact met anderen, te verlaten. Teneinde z.ich te kunnen behelpen beschikt hij over diverse middelen. Daar is dan in de eerste plaats een blikken doos, met een grotere va riëteit aan verband- en genees middelen dan in de meeste huis apotheken te vinden is. 'Deze doos past precies, evenals een tweede doos met overlevingsattributen in de zakken van de vliegoverall, zo dat deze artikelen na de landing op een eenvoudige manier mee gevoerd kunnen worden door het vijandelijke terrein. In de tweede doos vinden we allerlei handige gebruiksvoorwerpen zoals zeep, scheergerei, lucifers, naaigerei, een mes met 14 mogelijkheden (schaar, vijl, pincet enz.) strik- draad, zelfs een trekzaag in de vorm van een stuk opgerold draad, terwijl de doos zelf ge bruikt kan worden als etenspan- Dit materiaal alleen is echter niet voldoende. De man moet ook weten, hoe hij het moet gebrui ken. Hij moet er mee leren bi vakkeren in de natuur en na eni ge training slaagt hij er zelfs in, met één hand verband te leggen. De theoretische kennis wordt hem overgedragen in een sombe re groene keet, want de cursist steeds in de juiste sfeer blijven. Daar maken zij kennis met al lerlei hulpmiddelen, met eetbare planten en dieren, maar ook met de verschillende vergiftige soor- Vuur maken Daarnaast een methode om vuur te maken, als lucifers of een si garettenaansteker mankeren. Te vens ontvangen zij theorie over de aan te nemen houding in krijgsgevangenschap, de bepalin gen van de Conventie van Genève. evenals een manier voor het ont snappen uit een krijgsgevangen- Na deze lessen is het mogelijk, dat de vlieger aan een zgn. „drop pingsoefening" wordt onderwor pen. Bij een dergelijke oefening gaat het er om. het in theorie geleerde in de praktijk te bren gen. Immers een verblijf in krijgsgevangenschap met zijn el lende van verhoren, vervuiling en honger kunnen hem evenveel lichamelijke en geestelijke vijan den bieden. Tijdens dergelijke oefeningen schromen de instruc teurs er niet voor de methodes, die zij vanuit de Koreaanse oor log kennen, toe te passen. Op de ze wijze zijn de vliegers voor bereid op de harde realiteit, al hopen zij natuurlijk het geleerde, nimmer in de praktijk te zullen behoeven toe te passen Indien evenwel onverhoopt de nood aan de man mocht komen is de KLu- vlieger reeds ingesteld op het geen hem te wachten staat. Hij weet, dat de jacht onder dergelij ke omstandigheden volkomen op hem open staat, veel zal dan af hangen van het moreel. Alle com fort zal hem dan ontbreken, angst, honger, paniek, eenzaam heid, dorst en pijn zullen hem dan geregeld kwellen. Het is juist dit menselijke onderdeel dat met de meest goede bedoelingen op een zware proef wordt gesteld. Dit eist tevens grote inspanning van de instructeurs, aangezien zij een omstandigheid moeten schep pen die bijna onmogelijk is, in deze tijd van welvaart. Gemakke lijker is dit voor de training bij een plons in het water. Immers vele van zijn vlieguren- worden doorgebracht boven de Noordzee, de Waddenzee, de Zeeuwse wateren en het steeds kleiner wordende IJselmeer. Zo bestaat er altijd een grote kans, dat de vlieger in het water te recht komt. na het vliegtuig in een noodsituatie verlaten te heb ben. Vandaar, dat men op het VOTC ook veel aandacht aan de ze materie schenkt." Wanneer een vlieger boven zee gebruik zal moeten maken van zijn schiet stoel of parachute, moet hij ook in staat zijn er het leven af te brengen, totdat hij op een of an dere wijze uit zijn netelige posi tie kan worden gered. Vooral in een dergelijke positie dient de vlieger in een korte spanne tijds de juiste handelingen te verrich ten. Hij moet b.v. na aanraking met het water binnen één minuut in zijn opblaasbare rubberbootje, dat aan het vliegerpak verbonden is, zien te komen. Doof het koude water, dat kan variëren van 0 tot 4 graden C, loopt hij de kans door verstijving uitgeschakeld te wor den, vooral het stijf worden van de vingers en de later komende shock zijn funest. Daardoor zal verder werken aan zijn eigen red ding onmogelijk worden. -. Ook dit onderdeel is dus een kwestie van veelvuldig oefenen, in een noodsituatie moeten de han delingen als het ware automatisch worden uitgevoerd, zonder dat hij daarbij hoeft na te denken. Tij dens de cursus worden de leer lingen daarom elke dag getrac- teerd op een plons in het water van het Sportfondsenbad te (Vervolg op pag. 4) werd volkomen waardeloos (Vai irrespondent) Dwars door Twente is jaren geleden een kanaal gegraven, dat de inwoners van de oosthoek van Overijssel voorspoed en geluk zou moeten brengen. Het kanaal kwam uit bij de Duitse grens en vier jaar latev maakten de Duitsers een aansluiting naar een belangrijke industrieplaats in hun grensgebied, Nordhorn. Zo ont stond het kanaal Almelo-N'ordhorn, dat volgend jaar 75 jaar be staat. Maar het is geen kanaal meer. Slechts zelden hebben sche pen hier tussen Almelo en Nordhorn gevaren, geveer veertig kilometer interesse. Het bleef bij De scheepvaart toonde niet de geringste i enkele turfschipper. Het kanaal Almelo-Nordhorn loze mooie dingen, die is een waardeloos kanaal gewor- biologen zijn te vinden den. De provinciale waterstaat het water. Er zijn heel bij- Overijssel is dat ook gaan zondere levensgemeenschappen lang aarzelen heeft ontstaan, voor elk hoekje van toegestemd, het kanaal weer anders. De eelde van de rode steenanjers zij er vorig jaar dat een dam in het kanaal JB worden aangebracht. De boeren, op de hoge zandige die ter plaatse gronden hadden de blanke waterlelies aan de overzijde van het kanaal ter, - waren er zeer tevreden mee. Hengelaars, die hun viswater be dreigd zagen, protesteerden te vergeefs. Kort nadien kwam er 1 tweede dam in het kanaal het de dotter bloemen aan de zoom wordt ner gens elders in Twente overtrof fen. Een tocht over de kanaal dijk is een toeristische belevenis, velen onbekend is. Aan fantasie van velen geprikkeld. Van Lennep liet er zijn histori sche verhaal ,,de Hunenborg" in de tijd der Magyaarse invallen spelen. De volksoverlevering weet te verhalen van een hei dense keizer, die hier zou hebben gewoond. De Hunenborg is sinds jaren eigendom van de Vereniging Oud heidkamer ..Twente" te Ensche de. De bekende Leidse archeo loog dr. J. H. Holwerda heeft het terrein centimeter voor een- timer onderzocht en resten van gebouwen gevonden. Voorts wer den scherven van aardewerk aangetroffen. De Hunenborg was volgens dr. Holwerda een laat- Saksische burcht, in hoofdzaak tot de negende eeuw behorend, omringd door een gracht met wal en pallissade. Een zware vier kante verdedigingstoren bevond zich binnen de omwalling, als mede enkele kleine gebouwtjes. enkele weken geleden is de der- beide zijden is het landschap één de ook aangebracht. Nog vijf dammen De provincie heeft nu plan nen voor nog vijf dammen, en kele ter vervanging van in ver val geraakte maar schilderach- V1 tige bruggetjes. Spoedig zullen iiet st. Jariskruid er dus acht dammen in het ka naal liggen, dammen die het wa ter geheel tot stilstand zullen brengen. Met schoonmaken van het kanaal is men vorig jaar al gestopt. Het had geen zin meer. Nu slibt het kanaal op allerlei ligt de Hunenborg, grote schakering. Weiden bouwland met houtwallen, popu lieren en hakhout, moeras en veenachtige heide glijden voor bij. Vogels jubelen in struik en heg. De flora van het kanaal is uniek. Men kan er de zeldzame maanvaren aantreffen, de koe koeksbloem. de vrouwenmantel, het St. Janskruid en prachtige nachtorchissen. Geen weg plaatsen dicht, terwijl lige plantengroei ontstaat. Maar vraag 'de natuurliefheb bers eens wat zij van het ka naal denken! Dan hoort Hunenborg Halverwege langs het kanaal stuk grond, met geboomte en struiken en manshoge adelaars varens begroeid. Daarom heen ligt een wal, omsloten door een half dichtgeveende gracht. De enthousiast verhaal over de tal- Hunenborg heeft De autoriteiten weten eigenlijk geen weg met het waardeloze kanaal Almelo-Nordhorn. De pro vinciale waterstaat van Overijs sel stelt nu een onderzoek in naar een mogelijke nieuwe toekomst van de waterweg, die geen waterweg meer is. Sommi gen willen een weg van het ka naal maken. Anderen willen het laten liggen zoals het ligt, zo dat het de recreatie kan dienen. Weer anderen voelen er voor van het kanaal een scheepvaart weg te laten maken, koste wat het kost. Deze lieden willen dan ook zijkanalen maken. Het laat ste woord over het kanaal Al melo-Nordhorn is nog niet ge sproken. De vissers in het water- arme Twente vinden het allang best. 6545 ln zjfn ntbberbootje wacht de jlieger rustig af op het eerdere verhop van zijn redding. „Gottes Lob in vielen Stim- men". Het is de titel van een grammofoonplaat, maar zou ook het motto kunnen zijn bo ven dit artikel, waarin we weer eens de aandacht gaan vestigen op een aantal platen met gewijde muziek. De lof des Heren in de R.K. kerk overal op betrekkelijk gelij ke wijze aangeheven klinkt in de protestantse wereld zo veelkleurig als er schakerin gen zijn in het protestantis me. Dat verschil met Rome is niet zó verwonderlijk als men bedenkt dat de protestant het geestelijk lied niet alleen maar wil horen maar ook zelf zingen, zoals de Heemsteedse Paul Chr. van Westering te recht opmerkt, als hij een plaat op de hoes inleidt. Zin gen in de kerk, maar ook thuis. Daar zijn liederen bij, die in beide sferen thuishoren; er zijn er ook die thuis wel, in de kerk niet passen. Over de grens verschillen de menin gen. De grammofoonplaat biedt van alles; het conventio nele en het experiment, de psalm en het klassieke ge zang, maar ook Wesley, Jo hannes de Heer en de piëtei- ten. Duitse Philips 30 cm plaat, S. 08 642 L) hoort men „Lieder und' Musik der oekumenischen Christenheit", oecumenisch hier. wel zeer bijzonder in de beteke nis van „heel de bewoonde we reld". Het is of een keten van liederen om de aarde slingert, liederen in vele talen, uit Afri ka, Azië, Oceanië, Amerika en Europa van de echt primitie ve negerzang via het Leger des Heils en Taizé tot de russisch- ortnodoxe liturgie en Bach toe. Van laagst- tot hoogstkerkelijk. Een instructieve (Duitse) tekst verbindt de 35 onderdelen, die in het album nog eens worden toegelicht. Een heel bijzondere uitgave in een fraai geïllus treerd jasje! Kerstlied In deze adventstijd nu eerst een paar kerstplaten. Terwijl ik dit schrijf, draait er een EP'- tje met de zoveelhonderdste uit voering van het Stille Nacht, haast een verplicht nummer op alle kerstplaten, soms afschuwe lijk verminkt tot een al te zoe telijk versje. Gelukkig niet op dit plaatje: ,,The Spirit of Christ mas" (CBS EP 5.580». waar op het beroemde Mormon Ta bernacle Choir van Richard P. Condie zes kerstliederen zuigt. Hier is zowel in muzikaal op zicht als in de keus der liede ren inderdaad ..de geest van Kerstfeest" aanwezig. De Ame rikaanse slagzin ,,Keep Christ in your Christmas" mocht wel weer eens toegeroepen worden bijv. aan The Rav Conniff Sin gers. Zij zingen het wereldse ..kersflied overigens fraai in hun soort, daar niet van met kerstmannetje en rendier, ge completeerd door Jingle Bells en Greensleeves, op een grote plaat van CBS (62189) ..Christmas with Conniff." Gauw terug naar de echte re ligieuze platen. CBS heeft ook ..Songs for Christmas" van Ma- halia Jackson (BPL 62130). De talloze liefhebbers van deze hart verwarmende negerzang zullen er blij mee zijn; niet zozeer om haar manier van Stille Nacht mij toch een beetje té wiebelend maar in de eerste plaats wel om liederen als ..Go. tell it to the mountains". In alles wat Mahalia Jackson zingt, trilt de vreugde en de bezieling door. Ook hier m ,,the spirit of Christ- Nog zo'n mooi plaatje: „Alt- niederlandische Weihnachtslie- der" (BM 17 E 014). een Duitse EP waarop het NCRV Vocaal ensemble van Marinus Voorberg vier onbekende oud-Nederlands» liederen van Guillaume Messaus (1589-1640) zingt. Vocale kunst van het hoogste peil! Interessant om met deze tamelijk onbeken de, vrij eenvobdig gezette me lodieën kennis te maken. De teksten staan op de hoes. Een hele sprong naar... Mieke Bos, met orkest en koor o.l.v. Eddy de Jong (Artone DR 25.189). Toch een verrassing, want hoe alleraardigst wordt hier ,,De kleine trommelaar" gezongen, een simpel, kinderlijk en zuiver kerstliedje over het jon getje dat in de stal voor liet Ko ningskind geen geschenk kon meebrengen en daarom op zijn trommel slaat „dat Hij 't prach tig vindt". Jazeker „ik breng geen wierook, myrrne of goud" in een moderne versie, en heel ontroerend. Op de andere kant iets dergelijks: „Kleine ezel". 'Andy Williams zingt „Little drummer boy" ook nog eens op CBS 1.385. maar de Ned. be werking is mooier. „White Christmas" op de andere kant is weer helemaal mis... Series Er zijn zachtjesaan aardig wat series met eenvoudige geestelij ke liederen gekomen. Gelukkig, want dat bevordert de overzich telijkheid. Een vorig maal noem de ik al met nadruk de serie „Gewijde klanken" van Polydor. Inmiddels verschenen daarvan nog de nrs. 9 en 10 (SEP 6017 en 6022) met ook nu weer hat klassieke kerklied door resp. het Herv. Kerkkoor Emmeloord o.l.v. Piet Boekei en de Geref. koor vereniging Cantemus te Bussum o.l.v. Dick de Jong: beide van harte aanbevolen. Een interessante serie is ook ..Jubilate". We draaiden daar van tien EP'tjes waarop de meestal steeds vier liederen gerangschikt werden naar the ma. De uitvoerenden zijn zeer verscheiden: solisten, koren, sa menzang; het uitgevoerde al eveneens: klassiek, romantisch en modern. Over het algemeen een zeer verantwoord repertoi re, al moet ieder bij zijn keus de persoonlijke smaak terdege laten geleden. De platen zijn in fraaie hoesjes gestoken met il lustraties en volledige teksten. Dat is een verzorging die er gelukkig 'steeds meer in komt. We kunnen weinig meer doen dan ze even noemen. „Heer ik hoor van rijken zegen" (JB 1700) door het Chr. mannenkoor Asaf te Dordrecht en Asafs kinder koor o.l.v. Gé van der Beek. ..Engelenwacht" (JB 1701) door Asafs kinderkoor. „Tel uw zege ningen" (JB 1704-C» met prach tige zang van het Heldria meis jeskoor en het Ned. Herv. man nenkoor Scheveningen o l.v. Max Punt. „Jezus mijn Verlosser leeft" (JB 1705) van het koor van de Kon. Marechaussee o.l.v. G. J. Tiemessen. „Beveel ge rust uw wegen" (JB 1707) met Tres Hymni en een Credo van Herman Blekkenhorst. indruk wekkend uitgevoerd door diens Maistre Pierrekoor: bekende kerkliederen met een Latijnse cantus figuratis. .,'k Wil U o God mijn dank betalen" (JB 1710) van het Welkomkoor van Gerard den Ouden met andere medewerkers, o.a. een duo dat het beroemde avondlied op een toch wel ake lige modern e- piëtistische me lodie zingt. „De Heer kent al de zijnen" (JB 1711) met de bekende so- praan Dé van Oenen, als al tijd begeleid door Mees van Huis. „De storm" (JB 1706) van Verenigde Koren uit Kampen o.l.v. Piet Zwart Jzn. „O machtige evangeliewoorden" met samenzang en koren o.l.v. Cor de Klerk. Ten slotte „De gouden stad" (JB 1709) door de tweelingzusjes Tiny en Willy van Klaarbergen, waardige op volgsters van de bekende zin gende zusjes Verhey. Vrije lied En dat laatat* voert ons dus toch weer ver van het kerklied vandaan naar het zg. „vrije geestelijke lied" zoals piëtisme en methodisme het aan de schat van de kerk der eeuwen hebben toegevoegd. Een van die opwek kingsliederen hoorde heel onze natie tot haar verrassing, toen nu al weer een jaar geleden zij de uitvaartdienst van ko ningin Wilhelmina meebeleefde. Het was een goede gedachte van de Kon. Bond van Chr. zang- en oratoriumverenigingen, dit lied meer bekendheid te geven, en vandaar het EP'tje „Er is zonne schijn" (111 021 F) waarop het door koningin Juliana vertaalde lied in twee bewerkingen te ho ren is. nl. van Jacq. Reuland door het Chr. mannenkoor Am sterdam-Noord en R. Beinte- nia door het Chr. zangkoor Sursum Corda te Nieuwndam. beide onder de bezielende lei ding van Jan van der Waart. zend stemmen en twee beroem de muziekkorpsen. De teksten van de goed gekozen liederen staan op de hoes. Een plaat om vaak te draaien. Vooral uit de bundels van Youth for Christ en Jeugd in Actie zijn de pittige melodietjes die de zingende zusjes Marry en Thea Verhey op ccn 45-toeren- plaatje „Wij zijn op reis" zin gen (Philips 411 689 NE>. Me vrouw Ploeg-Dienaar schreef de tekst voor wat wel 'het mooiste lied op deze plaat is: ..Zoekt u jarenlang naar vrede?" Al even fris zingen Ellie en Frannie Faassen op Fontana 463 271 TE ..In de wereld": de teksten zijn iets moderner maar de trant is die van de zingende zusjes. Fon tana liet ook Donna en Sharon Parschauer zingen (..De wonde re tijduig van God". 463 278 TE» maar dat is ons eerlijk gezegd al te crooner-achtig en dat be tekent een ongezond stuk senti ment dat het opwekkingslied best kan missen. Henk Geluk speelt geliefde geestelijke liede ren op een elek tronisch orgel wij hoorden nummer 2: Philips 411 680 NE) maar geef ons dan toch echt orgel öf desnoods een Glorieklanken Het vrije lied is ook rijkelijk vertegenwoordigd in 'het reper toire van ..Glorieklanken", de platenmaatschappij die in het geestelijk "lied is gespecialiseerd. Inderdaad is er een naar ver houding enorm grote vraag naar het meer „populaire" lied. Dat Glorieklanken niettemin ook het klassieke noem het 't conven tionele een kans geeft, is te loven. Zelfs het moderne expe riment is aanwezig, getuige het EP'tje 2032: het Interscholair Aulakoor o.l.v. Jan Stulen. Psalm 150 en vier gezangen in Amsterdam. Een pibtige begelei ding, deels van een combo, deels van houtblazers (het tweede trio waardeerden we meer dan het eerste). U zult er uw tieners zeker een plezier mee doen. Glorieklanken heeft zowel be kende kunstenaars als jonge liedjeszangers. De bariton Max van Egmond laat op EP 2021 horen wat psalmenzingen is. Schoonheid van tekst en melodie komen hier ten volle tot hun LP i het Leger des Heils (CNR: ..Het Leger des Heils zingt en het is een genot te luisteren naar deze massazang in de Haagse Houtrusthallen, waar vo rig jaar het jubileum werd ge vierd. Een koor van eevendui- erover verheugen dat de oude Geneefse melodieën de laatste decennia weer zoveel meer be langstelling krijgen. Tja., en dan hoor je The Glo ry Singers (EP 2030), een in Evangelische kringen bekend duet. Alweer: niets dan lof voor de goede bedoelingen en de ze gen die dit duet op samenkom sten wellicht verspreidt, maar wat is het zonde dat teksten van psalmen als 139 en 23 het met zulke armzalige melodietjes moeten doen, wanneer de onvol prezen oude melodieën voor de hand zijn. Nieuw is een plaat van hetzelfde duet met Hawaiian begeleiding. Nooit meer doen. mensen, -zo mag je je geloof niet versuikeren (NP 2036). Jammer, want The Glory Singers zijn twee prima stemmen, en beslist tot heel wat beters in staat. Een van de liederen van dit duet. „Fluistring der hoop", zingt ook Marika van Don gen- Stoop'met het Rijswijks Chr. Mannenkoor (NP 3024); velen kennen deze geschoolde sopraan van allerlei samenkomsten en ongetwijfeld zal dit plaatje af trek vinden. Bekend (van de te levisie) zijn ook de Bradas. een Surinaams kwartet, dat negro spirituals zingt op weer een an dere single. 3053. Op de ver trouwde. bij tallozen terecht ge liefde manier zingt het Willem Ravellikwartet twee bekende lie deren op N 3054. Een drietal koren, elk naar zijn aard. Sursum Corda te Rotterdam-Pernis en Rotter dam-Zuid zingt enkele bewerkin gen van Jan Zwart en Dirk Jansz. Zwart op ..De wereld zingt Gods lof" (EP 2020), fraaie koor- en gemeentezang, al is het tempo wel wat traag. Be kend genoeg is het door trom petten begeleide I.J.E.-koor o.l.v. Bert van Mourik (EP 2028) met vier opwekkingsliederen. Veel waardering ook voor een pas geperst plaatje van koren uit Baardwijk-Drunen en Haï ti inxveld-Giessendam o.l.v. Frans van Tilburg met orgel en trom pet 'EP 2038). Bij al deze pla ten van Glorieklanken staan de teksten gelukkig op de hoes. Er is ook een instrumentaal plaat je bij: fijne muziek van de brassband „Soli Deo Gloria" o.l.v. Sjoerd Nieuwland <EP 2034). Aanbevolen, zoals in het algemeen heel deze serie, die ook technisch goed voor den dag komt. Kerkkoren We hebben en passant al een aantal kerkkoorplaten genoemd. Zeer aantrekkelijk zijn de lang speelplaten van massale koor- en samenzang, die Philips uit geeft. Wat bijv. een man als Kees Decnik op dit gebied pres teert, is indrukwekkend. Bijzon der mooi is de Haarlemse der tien-koren-plaat ..God roept ons broeders tot de daad" (P 600 370 Ri met acht meest nogal beken de klassieke liederen. Vier van die liederen staan ook weer op een dergelijke uitgaaf. ..Ere zij aan God dc Vader" (P 600 376 R> met Veluwse koren. Het zal commercieel gezien wel juist zijn, steeds weer de allerbe kendste gezangen te laten ho ren, maar deze doublure had voorkomen moeten worden, dachten we. Op beide platen fraaie tussenspelen van trom petten en pauken. Bart Leynse en Kees Deenik leidden een der gelijke samenzang in Middel burg (..Komt laat ons nu gaan zingen", P 600 372 R) met ook enkele wat minder bekende lie deren, die het kennisnemen alles zins waard zijn. Passie- en paasliederen staan op P 600 388 R „Daar juicht een toon", een opname van samenzang in de Ahoy'hal te Rotterdam m.m.v. Deo Cantemus en de Rotter damse band van het leger des Heils onder leiding van Arie Pronk. Gelukkig nu ook eens een paasprogramma op een 25- cm plaat. Bij alle vier deze pla ten zijn de teksten ruimschoots afgedrukt. Kinderzang Nee, het zijn toch niet altijd weer dezelfde liederen. Dat be wijst een heel mooi EP'tje „Wie zingt mee?" (Philips 411 670 NE). Verenigde kinder koren uit Katwijk aan Zee. Sas- senheim, Rijnsburg en Alphen a d. Rijn zingen hier met een blokfluitgroep uit Alphen onder leiding van Dirk van Vliet uit de bundel „Wie zingt mee". Wat zuiver en wat gemakkelijk! Een kostelijk plaatje. Trouwens, het Drachtstcr Chr meisjeskoor o.l.v. Piet Hofma doet er wei nig voor onder Heft uw ogen hemelwaarts Philips 411 672 NE). «4 Solisten Nog enkele solozangers. Aaf- je Heynis natuurlijk en Kees Deenik. die beiden zo enorm veel 'betekenis hebben voor de ik ditmaal een paar gevoelige Engelse liederen op een 45 t - plaatje „Lead me Lord" (Phi lips 411 682 NE) met het Rot- lerdamse koor Deo Cantemus o.l.v. Arie Pronk. Kees Deenik zingt vier minder bekende lie deren op Philips 422 599 NE „Naar- 't eeuwig Vaderhuis". W» Orqel DhO CANTEMUS AAFJE WE VN IS A Ril; PRONK Als in de kerk: orgelspel aan 't slot. Voor de talrijke bewon deraars van Feike Asma noe men we met waardering enkele Philipsplaten: een heel mooie langspeelplaat „Orgelklanken' gewijd aan Asma's onvergetelij ke leermeester Jan Zwart (P600 373 R). Op een EP ..Beroemde koraalvoorspelen" staan vier Duitse rorrtantische composities (Philips 411 687 NE). Er zijn ook singles van Feike Asma ge maakt cn wc kunnen ons inden ken da: menigeen graag een stukje Feike Asma er tussendoor zal willen draaien, om het maar huiselijk te zeggen Asma's Voorburgse leerling Wim van der Panne is op het orgel van de Grote kerk van Dordt te be luisteren via een CNR-plaatje Genoeg voor ditmaal om op nieuw te hebben aangetoond dat er een schat van mogelijkheden is om het gewijde lied in uw huiskamer te laten klinken: tot stichting van dc ziel de ene plaat, tot het luisterend mee doen aan het zingen van Gods lof de andere, al is het „maar" niet het liedje van de kleine trommelaar: maar ik zal slaan; 'k sla in de stal mijn trom: 'k speel voor het Ko ningskind; dat Hij het prachtig indt; cn Hij lacht erom: ik er- n; ik nijn I W.S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9