Maakt „gangsterdom'" van V.S. een slécht land? Beulen van Auschwitz voor cle rechter Duitsers wachten op koningin Elizabeth Europa in fel conflict met V.S. over vrachttarieven lekker en gezond 'fc Uitvinder bliksemafleider ZATERDAG 14 DECEMBER 1963 In stadhuis van Frankfort T~h 7 jtungslager" Ai rroces duurt Iïsrïsïj vrij lang (Van onze correspondent in Bonn) Op 20 december een paar dagen voor Kerstmis begint in Frankfurt het grootste na oorlogse nazimisdadigersproces. In het gigantische Justizpalast der Mainmetropool was geen zaal groot genoeg het uit 9 rech ters bestaande Schwurgericht, dp 5 openbare aanklagers, de 22 be klaagden, hun 18 verdedigers, de vele journalisten uit binnen- en buitenland en dan ook nog de vele belangstellenden te herber gen. De rechtbank verhuist voor de duur van het proces tegen de beulen van het thana in Polen gelegen „Vernich- Auschwitz naar de grote het Frankfurtse stad- Römeitoerg. t voor-onderzoek heeft meer dan jaren geduurd. Het proces zal zich itens over een periode van een half jaar. doch vermoedelijk nog wel veel langer uitstrekken. Het dossier omvat 16.000 pagina's. De acte van beschuldi ging is 700 kantjes lang. In de loop van het proces zullen rond 250 getuigen uit binnen- en buitenland onder wie velen, die op mlrakuleuze wijze Auschwitz heb ben overleefd voor de rechtbank verschijnen. De twee grootste Auschwitz-beulen ont breken op de beklaagdenbank: de laatste commandant van het „Vernichtungs- lager" Hösz en 2ijn plaatsvervanger Richard Bdr. Hösz werd na de oorlog reeds door de Polen berecht, ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. Richard Bar werd kort voor Kerstmis 1960 in de buurt van Hamburg gearresteerd door de jonge en zeer actieve Frank- proces). Bar leefde onder de valse Neumann als bosarbeider. Hij is medio van dit jaar aan bloedsomloop-storingen in het Huis van Bewaring in Frankfurt overleden. Zijn aardse rechters kunnen hem niet mee/ ter verantwoording roe pen voor zijn aandeel in de moord op tussen de drie en vier miljoen gevan genen in Auschwitz (Poolse naam: Oswiecim), die om het leven zijn geko- men door vergassing, phenol-lnjekties, doodschieten, ophangen, onbehandelde ziekten en bewuste uithongering. De meeste slachtoffers waren Joden. Man nen. vrouwen en ook kinderen uit 18 landen hebben in het meest-gevreesde der nazi-moordkampen Auschwitz hun gelaten. Tijd vau Al Capone is voorbij DRINS PHILIP, de Duke of Edinburgh, danst hier met mrs. Pamela Mboya. de echtgenote van de minister van justitie van Kenya. Deze foto is genomen tijdens een staatsbal op de eerste dag van de onafhan kelijkheid van Kenya. Prins Philip vertegenwoordigt de Engelse vorstin t op het feest van de onafhankelijkheid. Topbehlaagden top-beklaagden zijn I ontstentenis van Hösz en Bar thans de voormalige S.S.-Obersturmbannführei i Robert Mulka «68» Zij waren inrichting - kamers en met de aanschaffing ,,zyklon-B". het dodelijke gas. Verder waren zij het. die de als dieren in ver zegelde goederenwagons aangevoerde gevangenen bij hun aankomst Karl Höcker (52). Auschwitz belast met de het onderhoud van de gas- Erhard weldra naar Londen las Home. over de mogelijke datum een staatsbezoek door het Britse stenpaar (Van een onzer redacteuren) Een uitgerangeerde bandiet, die allerlei onthullingen over het Amerikaanse „gangsterdom" doet aan een speciale commissie van onderzoek in Washington; de moord op president Kennedy en wat zich daar omheen verder af speelde; het kidnappen van de rijkeluiszoon Frank Sinatra jr. de afgelopen week, waarbij het los geld kon worden geïnd, terwijl, naar Frank vertelde, zijn ontvoer ders amateurs moeten zijn ge weest Het zijn allemaal recente gebeurtenissen uit de Verenigde Staten die misschien heel wat mensen in ons land de verzuch ting hebben doen slaken: en dat land moet nu leiding aan de wereld geven en ook zelfs enkele Westduitse bladen gelijk, die in hoofdartikelen zo onge veer hetzelfde betoogden? Daartoe zou den we eerst in grote lijnen de ontwik keling van het Amerikaanse „gangster- dom" eens moeten schetsen. Omdat er duidelijke verbindingslij- Prof. H. Bianchi De Verenigde Staten waar het „gangsterdom" nog hoogtij zou kunnen vieren (zie de geslaagde afpersingspoging van Frank Sina tra) zou toch eigenlijk geen land zijn dat in de westerse politieke wereld leiding behoorde te geven. Deze daar horen verkondigen, soms zelfs op officieuze wijze. De al of niet vermeende juistheid dezer veron derstelling hebben wy onderworpen aan het oordeel van prof. dr. H. Bianchi, hoogleraar in de crimino logie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. raar"-zèlf toe te brengen!). Maar kl te grif werden enorme sommen feld* afgedragen, bevreesd als de directies waren dat de aan te brengen schaden haar op een veelvoud van het „premie bedrag" zouden komen te staan. In die hausse-periode hadden de gangsters in hun gebied praktisch vrij spel, omdat politiële of andere officiële tegenstand door hen met zeer ade quate middelen kon worden bestreden, zodat het in feite onmogelijk was in te grijpen, zeker, toen de staten nog zoveel eigen bevoegdheden had- De Al Capone-tijd is echter (geluk kig) lang voorbij; de invloed van de gangsterwereld in de V.S. is belangrijk minder geworden. De toeneming van de federale invloed is daar uiteraard niet vreemd aan evenmin als de technische mogelijkheden waarover een modern politie-apparaat tegenwoor dig kan beschikken, zodat het veel sneller en doelmatiger kan worden. ■SS^'WSfc to het politieke streven van de piaats het js bepaald geen land van Immers, het gangsterdomnamhetdan maar plaat| van een op- toch maar op J"8ta'e2'jkh^? fe" gaande lijn, althans wat het gangtser- verambtelijking, hetgeen, mèt het Ie- dom betreft is er een afgaande: een derale streven, in hun^ogen alleen maar duidelijk ge{aande invloed, die zeer be- een verdergaande betaotting^ vim de hoorlijk mag zijn maar in vergelijking kunnen opleveren. Gevoelige zaak zijn met de Siciliaanse Maffia al- Deal. die West-Duitsland zal spe-lereerst hier iets over. Het eiland Sici lië heeft binnen het Italiaanse staats- -z -» I verband altijd naar autonomie ge „Onderbrenging" Hoe gevoelig deze zaak bij vele Ame rikaanse staatsburgers lag bewees te verklaren, deze de reactie op Roosevelts New koesteren hoorlijk mag zijn 1 met andere landen bepaald niet excep tioneel genoemd behoeft te worden. Trouwens men vergete ook in dit verband de romantiek niet. Evenals in Amsterdam de tendens is gebieden als .de walletjes" tot bezienswaardigheid te w het kader van het vreem- enorme tegenstand ont- delingenverkeer, zo geldt analoog in moette terwijl deze wet slechts het Amerika dat een miljoenenstad aldaar allereerste begin van een sociaal pro- die zichzelf respecteert op een gang- (Van onze correspondent in Bonn) Het wordt voor de Westduit- o_Ausch witz selecteerden in een groep die recht streeks van het perron de gaskamerslanpzaamaan een ob- inging en een andere groep, die bestond I sers 20 langzaamaan een uu uit mannen en vrouwen die voorlopig nog sterk genoeg leken om te werken en die om deze reden uitstel van executie kregen. Wie naar Auschwitz ging z ieder geval worden omgebracht, vraag was alleen maar, of dat direkt of later zou geschieden. Terecht staat verder de thans 56-jarige Wilhelm Boger, uitvinder van de be ruchte ,,Boger-zaag", waarmede gevan genen in Auschwitz werden gefolterd. Openingsdag Op de openingsdag van het Auschwitz- proces, de 20e december a.s., zal er nog niet veel gebeuren. Deze eerste zitting is min of meer een formaliteit. Op 1 Januari a.s. verandert nl. by toerbeurt de samenstelling van de verschillende r echtbanken voor zover zij niet met het een of andere proces reeds bezig zijn. De drie beroepsrechters Hofmeyer, pre sident. Persecke en Hotz, die zullen wor den bijgestaan door 6 bijzitters, hebben zich ingewerkt in de ingewikkelde materie. Om te verhinderen, dat het Auschwitzproces nu weer aan hun petentie zou worden onttrokken en voor de berechting van de Auschwitz-beulen drie nieuwe rechters zouden worden be noemd (die weer van voren af aan zou den moeten beginnen met de bestudering van de omvangrijke dossiers) werd nog voor het einde van het jaar officieel met het proces een begin gemaakt Het zal op 20 december echter worden verdaagd, r.adat de beklaagden hun personalia zullen hebben opgegeven. Waarschijnlijk komt het zelfs niet meer tot de voo:- lezing van de lange acte van beschul- diging. De 2e zitting van het hof is voor- Ti 1 llopig vastgesteld op 30 december a.s. lunesie viert vertrek Lit de verte rransen uit Bizerta Twee Auschwitz-beulen zullen het Frankfurtse monsterproces uit de verte In Bizerta is gisteren het vertrek kunnen volgen, voor zover de kranten in van de Fransen uit deze vlootbasis de landen waar zij zich schuil houden er in Tunesië gevierd in aanwezigheid over zullen berichten. De van president Nasser van Egypte, 6ere chef-„arts" president Ben Bella van Algerije en president Bourguiba van Tunesië. Na een bloedige strijd var. drie da gen tussen Franse en Tunesische strijd krachten in de zomer van 1961 werd overeenstemming bereikt over over dracht van de vlootbasis, die ruim tach tig laar Frans bezit 'Vks geweest, aan het in 1959 onafhankelijk geworden Tu nesië. De laatste Franse militairen ver lieten Bizerta in oktober. De stad was gisteren met vlaggen versierd en op vele plaatsen zag .men afbeeldingen van de drie presidenten. President Nasser zei in een toespraak dat Palestina de Arabische eenheid ver eist en dat alle koloniale obstakels die deze eenheid in de weg staan moeten worden vernietigd. President Ben Bella zei dat geen en kele Arabische leider met waardigheid kan spreken zolang Palestina „bezet" sessie, de vraag of en zo ja wan neer koningin Elizabeth II van Engeland een staatsbezoek aan de Bondsrepubliek zal brengen, iVa vijf jaar Al herhaaldelijk heette het in de laat ste jaren, dat de Britse koningin toch eindelijk het staatsbezoek zou ciproceren, dat de onlangs overleden oud-bondspresident prof. Theodor Heuss vijf jaar geleden aan Engeland heeft gebracht. Nog altijd heeft het Britse vorstenpaar nog geen gebruik gemaakt van de uitnodiging, die prof. Heuss ter gelegenheid van zijn ontvangst in Lon den aan koningin Elisabeth en prins Phi lip overbracht. Daarbij brengen de prins-gemaal en zijn schoonzuster, prin ses Margaret, herhaaldelijk officiële be zoeken aan Britse troepen eenheden in de Bondsrepubliek of officieuze aan Duitse familieleden. -Maar koningin Elisabeth, die de door koningshuizen nog altijd sterk geïmpo neerde Westduitsers nu zo graag eens zouden willen toejuichen, komt niet Nieuwe hoop President Bourguiba zei dat hij zojuist een gesprek onder vier ogen had ge voerd met president Ben Bella. Daar in waren volgens hem meer resultaten bereikt dan in twintig jaar van diplo matieke onderhandelingen bereikt zou kunnen worden. Met het Egyptische staatshoofd had Bourguiba een „nuttig en vruchtbaar" gerorek gevoerd. Senaat V.S. besnoeit hulpprogramma De Amerikaanse Senaat heeft het Witte Huis een wetsontwerp voor gelegd waarbij machtiging gegeven wordt 3.6 miljard dollar voor de bui tenlandse hulpverlening uit te geven of ruim 930 miljoen minder dan de regering gevraagd had. Het in het wetsontwerp vervatte „pla-j fond" voor het bedrag dat aan buiten-1 landse hulp mag worden besteed geldt slechts voor het lopende fiscale jaar, I dat 1 juli jL inging en 30 juni 1964 ein digt. De besnoeiingen op het bedrag voor de I buitenlandse hulp deden wijlen presi dent Kennedy de vorige maand op een persconferentie klagen dat hem een es sentieel hulpmiddel voor de Amerikaan se buitenlandse politiek werd onthouden. Ook de nieuwe Amerikaanse president heeft getracht, het Tongres van nog meer besnoeiingen te weerhouden. President Johnson heeft een tiental dagen geleden volgens John McCormack. de voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, tot een aantal democrati-, sche leiders uit het Congres gezegd, dat de nationale veiligheid minder wordt wanneer de Verenigde Staten zich aan iihet bui-1 dit woord hoort wel tussen aanhalingstekens van Ausch witz dr. Josef Mengele, op wiens kop een premie van 30.000 mark staat Men ver moedt, dat hij zich ergens in Zuid- Amerika verborgen houdt. De tweede is de thans 57-jarige dr. Horst Schumann, thans chef-arts van de dienst der volks gezondheid in Kwame Nkrumahs Afri kaanse dictatuur Ghana. Dr. Schumann was in het begin van de oorlog militair arts bij de Luftwaffe. Hij meldde zich vrijwillig voor de dienst in Auschwitz. Hij hield zich bezig met de sterilisatie van mannen en vrouwen met behulp vrm röntgenstralen. Na deze „behandeling" werden zijn slachtoffers geopereerd om de graad der inwendige verbrandingen te kunnen vaststellen. Daarna werden zij vergast. Hij wordt sinds 1947 gezo.chf. Tot 1951 leefde hij ongemerkt en onder valse naam in Gladibeck. Daarna vluchtte hij via de Soedan en Nigeria naar Ghana, waar de „Grote Verlosser" Nkrumah hem thans de hand boven het hoofd houdt en weigert hem uit te leverei Bonn, dat is bezocht door vrijwel alle staatshoofden ter wereld met uitzon- dering o.a. van koningin Juliana der Nederlanden heeft nog nooit bezoek gehad van een vrouwelijk staatshoofd, j Het probleem der onderbrenging van een koningin vormt in Bonn al jarenlang een onderwerp van discussie zonder dat terzake enigerlei vorderingen zijn ge maakt. Vele staatshoofden werden on dergebracht in het luxe hotel op de Pe- tersberg bij Königswinter of in het nieuwe hotel K:'nigshof een passende naam in Bonn .Voor koningin Elisa beth en haar gemaal vond men deze hotels echter nog niet goed genoeg. Er is al eens over gedacht om „Haus Cas- taninen", een slotje aan de Rijn in Bad Godesberg voor het Britse vorstenpaar in te richten, maar dit plan liet men vallen vanwege de aangrenzende Ame rikaanse „Embassy-club" met zwem bassins, kegelbanen en tenniscourts. Het slotje ligt trouwens midden in de Ame rikaanse „Siedlung" Plittersdorf. Konin gin Elisabeth zou zich er meer gast der Amerikanen als der Westduitsers voe len. Opschieten parlement beschikken. Eén van de mid delen waarmee het zelfbestuur bereikt zou moeten worden werd destijds in de Maffia gezien, een terreurorganisa tie die zich permanent in oorlog acht te met de overheid, die een staatje in de staat wilde vormen, die heel dui delijk politieke oogmerken had. Elke terreurdaad van deze organisatie was derhalve bedoeld om het gezag uit te dagen. Soort filiaal In de jaren negentig van de vorige eeuw, toen zeer vele Italianen naar de Verenigde Staten emigreerden werd van lieverlede, als we het eens heel populair maar niet zonder een grote kern van waarheid willen zeggen, iets als een filiaal van de Sicilia Maffia in de nieuwe wereld tot zijn geroepen, hetgeen onder me gevolg had dat ook thans nog Kraiiima genoemd moest worden, die in sterbende zal moeten kunnen bogen de zozeer begeerde individuele vrijheid Waarmee alleen gezegd wil zijn dat absoluut niet ingreep. Een andere mogelijkheid scheen te zijn de ombouw van het beroemde Schlosz Brühl, tussen Bonn en Keulen, waar de bondsregering hare officiële staatsontvangsten pleegt te houden. Maar als men dit renaissance-slot nog wil ombouwen en bewoonbaar maken, zal men in Bonn wel moeten opschieten. Er zal wel niet veel anders overblij ven dan dat het Britse vorstenpaar in Bonn bij de Britse ambassadeur lo geert. Ook diens residentie is niet be paald een kasteel. Er zou nog heel wat aan moeten worden „versjouwd". Dan zou het echter, zo meent men in Brit se kringen in Bonn, voor koningin Eli sabeth een acceptabele domicilie kun- Het is voor de Westduitsers te hopen, dat het staatsbezoek van het Britse vorstenpaar nu tenslotte niet weer af springt op ondoelmatige huisvesting. Er is echter nieuwe hoop gewekt door uitlatingen, die in Britse kringen in de Bondshoofdstad te vernemen zijn geweest. Met „aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid", zo heet het in deze kringen, zal koningin Elisabeth II in mei van het volgende jaar een staats bezoek aan de Bondsrepubliek brengen. De officiële aanleiding daartoe zou zijn de Britse week, die van 23 tot 31 mei a.s. in Düsseldorf zal worden gehouden- Voor de eerste maal heeft de Britse koningin het beschermvrouwschap over een „Britse week" aangenomen. Duitse beschermheer is Bondspresident dr. Heinrich Lübke, wiens ambtstermijn het' volgend jaar ten einde loopt. In juli1 1964 zal in een dubbel parlement de j nieuwe bondspresident van West-Duits-1 land moeten worden gekozen. In Britse] kringen wordt beweerd, dat de over name van het bes thermvrouwschap over! de Britse week in Düsseldorf door ko-Tien Europese landen hebben ningto Elisabeth geen toeval is. I gisteren de Verenigde Staten de handschoen toegeworpen in ver band met een belangrijk scheep vaartconflict over de vrachtta rieven. De uitdaging kwam van Engeland, Bel gië. Denemarken, Frankrijk, West-Duits land, Griekenland. Italië, Nederland, Noorwegen en Zweden, waarvan de mi nisters in Londen bijeen waren voor het bespreken van internationale scheep vaartvraagstukken. Medegedeeld werd, dat de ministers besloten hadden bij de organisatie economische samenwerking en ontwik keling (OESO) te klagen dat de Ver enigde Staten (die ook lid van de OESO zijn) trachten vrachttarieven in hun eigen belang veranderd te krijgen en de jurisdictie van andere landen schenden door onder bedreiging met boetes, van reders documenten en inlichtingen te verlangen. Het besluit, dat na afloop van de bij eenkomst van gisteren werd genomen, volgt op een eis van de federale scheep vaartcommissie om vóór 20 januari a.s. bijzonderheden mede te delen over b.v. ontvangsten en vervoerde ladingen. Daarbij werd tevens medegedeeld, dat het niet antwoorden tegen dat tijdstip tot dagelijkse boetes zou leiden tot op het moment van de verstrekking der inlichtingen. Het geslolen Europese front werd ge- "ormd nadat bericht was ontvangen, dat Amerikaanse functionarissen op de Amerikanen zich uit dien hoofde zelfs wel eens aan overdrijving zouden kun nen schuldig maken als het zou gaan om de mate waarin het verschijnsel zich nog in de V.S. zou voordoen. Er helemaal naast In elk geval mag de conclusie zijn dat de kwalificatie: „een slecht land. dat Amerika" ernaast is. Tenminste, téngang"da'n*aTs"%*d"e" grote 'zondebok als men daarmee iets bedoelt te zeg- fungeren. Vandaar, dat het bezoek van gen m de zin van: een van de aller- president Kmnetiv asn Texss door ver- slechtste» onder de slechten. Eenvou- schillende bieden uit die sleet sverd dit omdat de feiten dit tegenspreken, beeeleid door rouwr.nden om de p«- Zcktr een ,lnd Frink. g.n.'s. Achteraf besten een sinister der,e,|Jke hoogh.rtlge opmerkln- symbool ven komen glns... nlet»toi,m ,„d» d„,'kort De gangstersyndicaten in de Ve- leden oyer een OAS beschikte »'.«r Siciliaanse enigde Staten beleefden omstreeks de Al Capone en de zijnen misschien nog d tot aan- jaren twintig en dertig dezer eeuw wei «en heleboel van hadden kunnen Diezelfde aversie wordt ook vandaag de dag zij het in veel mindere mate dan vroeger ontmoet in bepaal de Amerikaanse staten als bet erom gaat het federaal gezag wat meer In vloed te geven. Men wil dit dan niet, omdat men er een beknotting van het vrijheidsbeginsel in ziet. Ten onrechte, maar het is nu eenmaal zo. En de pre sident van het land moet in die gedach- Ook het Amerikaanse gangsterdom dat zich allengs vefder ging ontwik kelen kreeg die typische structuur van t cu geheime politieke organisatie die de «PVPn ogenblik herinelino- haf) nn allerlei wiiren het steden !t moest ontg ui de stad in vrachtwagens rond eveniéér de uutonomle. hetgeen to Ame- schoten WJ „u,,, melkhandel die legde bij deze benden die hele steden keu» de mond moet houden. Om en staten naar hun hand zetten enig pui^nd wiens Fuhrer, d|e gewicht in de schaal. mll- w J°en mensen op beestachtige wijze Het Een"veel' toegepaste"'methode uit die vermoorden, nu verder maar te «wlj- ,bloei"-jarenit was, dat op 4 gta' Trouwens, bij de grote pluspunten gevoegd^ worden.6 ffS ïïïa*ÏM _e wereld is dat op scherp wetenschappe- rlkaanse verhoudingen overgezet zijn- n«*^'^pi?rie"hoerkort'en"kïein waar- ''Jke wijze zijn eigen feilen zo tracht Ha *n ongeveer betekende: volledige {Jjj in verscheidene gevallen ook' doden te analyseren om daarna tot het cu- ~:-iahj_ .'„horio hu reren niervan handhaving van de onbeperkte V1C4BU held die de Amerikaanse pioniers had- de handelaren den gekend, De middelen die dit doel moesten heiligen konden niet luguber genoeg zijn. We weten daar allen van. Moord, bedreiging, afpersing moesten de „nor male procedures" worden geacht waar mee de gangsterbenden werkten, waar onder zich ook weer „concurrentie" ontwikkelde. Hoewel de meeste Amerikanen de gangstermethoden iets verschrikkelijks vonden en deze als nette burgers ver- zich wierpen, bevond zich bij de handelaren ontvingen vervolgens een rh.?la^ maar brief waarin verzekerd werd dat in- dien ze honderd dollar per week be- ..J;1a* verder te denken van de waar- taalden zo en zo te voldoen geen h^k christelijke wijze van mensbenade- veraieÜRiMscampagn^ op hun ring. zoals die zijn gestalte kreeg in lijk werk" noemen, een arbeidster- dat in Amerika werd ontdekt en zaak zou worden ondernomen terwijl deze bovendien tegen concurrerende gangsterbenden zou worden beschermd. Werd echter dit geld niet betaald het eerst ontgonnen? Molestverzekering^eer brede aanpak vrij velen onder hen toch een klein grote bedrijven Een andere terreurmethode eurme.uoue .m u.. ,,£im «u" vu els eoclele pjycholegie. ,r.,..u en mueleohuppljen ,lch u" afkomehg wordt deer BI) een gungelerbende „tegen molest- har4 gewerkt en men pakt risico konden verzekeren" (In feite dus p on yoor TO molest, eventueel door de ..verzeke- Vierde baby Uit de secretarie van het bondspre- sidentiële paleis die wordt geleid door de vroegere Westduitse ambassa deur in Londen, baron von Herwarth und Bitterfeld is te horen, dat de officiële uitnodiging aan koningin Elisa beth schriftelijk nog niet is herhaald. Dit schijnt echter wel voornamelijk te liggen aan de omstandigheid, dat konin gin Elisabeth in januari a.s. voor de vierde maal moeder hoopt te worden. Bonn wil daardoor de termijn van een eventueel bezoek aan West-Duitsland geheel aan de Britse vorstin overlaten. Het wordt mogelijk geacht, dat bonds kanselier prof. Erhard, die op 15 e januari a.s. naar Londen gaat vooi sprekingen met premier Sir Alec Doug- Amerikaanse kantoren 7ü eea hij. I De elf mijnwerkers die onlangs na de mijnramp van Lengede twee we ken onder de grond heb ben opgesloten gezeten, hebben tengevolge van uitputting, dorst en duis ternis veel last gehad van hallucinaties. Vol gens een medisch rap port is het feit, dat deze elf kompels onder de ge geven omstandigheden er het leven hebben afge bracht uniek in de me dische geschiedenis te noemen. Een rechtbank in Stutt gart heeft gisteren de automonteur Heinz Maier uit Kirchentelllns- furt veroordeeld tot ze ven jaar gevangenis straf omdat deze in de periode 1957-1962 in het gebied van Stuttgart liefst 160 auto's had ge stolen en weer verkocht. Zijn vrouw kreeg wegens heling in vier gevallen vijf maanden celstraf. I Op de veemarkt in Zwolle is gisteren een record gevestigd. Voor het eerst in de geschie denis werden in een jaar tijds meer dan honderdduizend koeien (ouder dan 1 jaar) aan gevoerd. De stamboek melkkoe Jantje-U" -van landbouwer Ebbings uit Wapserveen maakte gis termorgen het ronde ge tal vol. In 1962 werden er in totaal 94.000 stuis aangevoerd. I De N.B. Colmar Suri naamse Oliemaatschap pij in Paramaribo is gisteren begonnen met het verrichten van borin gen in de zeebodem op een afstand van onge veer tachtig kilometer uit de kust van Surina me. In dit gebied zou zich aardolie moeten be- I De 53-jarige Angelo Bruno, die door velen als de hoogste leider van het Amerikaanse „Syndicaat van de mis daad" wordt beschouwd, is gisteren op het inter nationale vliegveld van Boston aangehouden toen hij daar uit Itali^ aan kwam. In dit land schijnt hij met zijn prak tijken geen voet aan de grond hebben kunnen krijgen. Eind oktober heeft een Amerikaanse „Jury" Bruno in staat van bescbnldiging ge steld wegens afpersing. scheepvaartmaatschappijen waren a schenen, o.a. bij de Cunard Line, documenten hadden meegenomen, waar in een deel van de verlangde inlichtin gen voorkwamen. 1395) Vrij algemeen zo herin- de meest vooraanstaande geleerden neren we ons uit onze schooldagen van zijn opvattingen kennis gekre- wordt aan Franklin het eerste ex- gen. Op aansporingen van Buffon, perlment met de bUksemaflelder toe- die het grote belang er van onmld- gesohreven. Door bij onweer een dellljk Inzag, verrichtte d'Alibard op vlieger op te laten, voorzien van 10 mei 1852 ln Frankrijk voor het scherpe metalen punten, heeft Frank- eerst een praktische proef. Een lan- lin Immers vastgesteld dat uit bet ge metalen stang, die ln een punt door regen nat geworden touw von- eindigde, werd op een geïsoleerd ken oversprongen, waardoor bewe- statief geplaatst dat ln een schild- zen was dat de bliksem een elek- wachthuisje werd ondergebracht, trlsch verschijnsel Is. Daarom staat Met een geaarde draad Franklin trouwens als uitvinder van de bliksemafleider Deze laatste kwa- lifikatle is zeker juist. Franklin is Inderdaad de uit vinder van de blik semafleider, maar het eerste experi- op dit gebied is toch niet door werd TOCH IS HET ZOf lerend handvat pro beerde vervolgens de proefnemer of er bi) aanraking van de staaf vonken oversprongen wan- weerswolk voorbij trok. En Inderdaad, de vonken deden precies wat van hen acht, daarmee het bewijs hem verricht Bij de 250ste herden- leverend dat onweerswolken elek- ktng van de geboortedag van Frank- trlsch geladen zijn. Iln heeft dr. E. J. Dijksterhuls deze Velen zullen denken, dat onmld- kwestle uit de doeken gedaan Men dellljk hierna Franklin met zijn vlle- kan dit een onvriendelijk verjaars- ger aan de beurt was. Maar die cadeautje vinden, maar we verzeke- ging nog niet op, want eerst moest ren u, dat Franklin door deze recht- de Franse koning het wonderbaar zetting niets van zijn waarde heeft Hjke verschijnsel aanschouwen. Ingeboet HIJ kwam door een op- Daarom werd de proef door de merking van Thomas Hopklnson Lo d in Parijs nog eens herhaald tn (nl. dat een puntige, geaarde geleG tegenwoordigheid van koning en hof- der de elektrische lading van gela- houding De auteursrechten van het den lichamen kan „afzuigen") op de experiment wilden de proefnemers gedachte dat thans door een proef zlcb echter volstrekt niet toeëlge- het vermoeden kon worden beves- non; eerlijkheidshalve (want Frank- Ugd dat de bliksem een elektrische lin had Immers het denkbeeld ge- ontlading zou zijn. Bleek dit Juist, opperd) werd de proef het „Phlla- dan opende het waargenomen ver- delphla experiment" genoemd, naar schijnsel wellicht de mogelijkheid de woonplaats van Franklin, die met gebouwen tegen bliksem te beveill- zijn proef echter pas de volgende gen. U ziet, de uitvinding van de maand, dus juni 1752, als derde aan bliksemafleider heeft Franklin hier bod kwam! al kant en klaar voor ons neerge- De vedtijdigbeld van Franklin is legd, in theorie althans. ook wel een punt waaraan we op HIJ correspondeerde met anderen deze plaats even aandacht kannen over deze denkbeelden, en nadat schenken een van zijn brieven voor de Ro- Nadruk verboden, yal Society was voorgelezen, badden H. Pétillon de zaken zeer" breed ware in dit verband bijv. de zg. atti tude-wijziging die beoogt de mens door gestimuleerde zelfwerkzaamheid van onder meer nuttige maatregelen te overtuigen. Ook een jonge wetenschap als de flo- lomolocie mag ln dit verband niet on vermeld blijven, die op systematische wijze een onderzoek instelt naar mechanismen welke het uitbreken van oorlogen bespoedigen. Deskundigen zijn zelfs van mening dat de resultaten van de polomoiogle moeten hebben bijge dragen tot de ontspanning tussen oost en west waarvan thans zeer duidelijk sprake Is. Nogmaals: tot ongerustheid over „dat slechte Amerika" geven de feiten geen aanleiding. Maar om tenslotte weer op onze centrale vraag terug te komen: tot ongerustheid over „dat slechte Amerika" het zij nog maals gezegd geven de feiten géén aanleiding. Zevende vloot ook in Indische Oceaan In gewoonlijk betrouwbare kringen In de Indiase hoofdstad New Delhi is ge- zegd dat de regering der Verenigde Sta ten India polst orr een Amerikaans voorstel, de operaties van de Ameri- kaanse zevende /loot tot de Indische Oceaan uit te breiden. De Amerikanen «ouden een vliegdek- schip. twee tot vier cruisers en een aan tal torpedobootjagers tp gezette tijden in de Indische Oceaan willen laten krui sen als voorzorgsmaatregel in geval van een eventuele aanval -an China in het betrokken gebied Van officiële Indi«e noch Amerikaanse zijde is een bevesti ging van deze geruchten te krijgen. Evenmin kan bevestiging worden ver kregen van geruchten dat de Amerika nen Engeland zouden vragen om het gebruik van Singapore voor het uitbrei den van het „operatieterrein" van de Amerikaanse vloot tot de Indische Oceaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5