Commentaar Mr. E. Sohns uit kritiek op ..Rechten van de mens GOD ROEPT OOK IMBSB COCTUNT ZATERDAG 14 DECEMBER 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag Herv. jeugdcentrum In den Moriaen. Horiaansteeg 2 7.30 uur: Jongerensocië- Geref. jeugdhuis. Breestraat 19. 8 u.: Geref. Jeugdverband Leiden, Joop Koe- oncQle Toets met zlJn marionettentheater, isen. Zaal Maria, Gijzensteeg (naast Over- reeds dekte): vogeltentoonstelling De Zanger. Unlets Gebouw Haagweg 14, 10 uur nam.: kkelijk vogelshow Avibus. eifbe- D*n Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Horen en Zien". Den Haag: Gebouw K. en W. 8.15 uur: Residentie-Orkest m.m.v. Herman Kreb- »s op *>6rs' v'°°h kardi- Maandag 'ei Zomerzorg, 8 uur: Vereniging oud aar af- leerlingen Ambachtsschool, filmavond, lerheid Schouwburg, 8 uur: toneelvoorstelling iet ook I Theater. i voor- Stationsplein, 6.45 uur: vertrek per bus leven I voor K. en O.-leden naar musicalvoor stelling Oliver te Amsterdam. Aula school Asserstraat, 8 uur: afd. in a Centrum Ned. Christenvrouwenbond, of van kerstfeestviering. geloofs- Den Haag, Kon- Schouwburg, 8.15 u.: il nooit Haagsche Comedie met „Reiziger zon- onge- der bagage". i Vati- Diligentia, 8 uur: Andor Foldes, piano, van de 1 Oude kerk (Scheveningen). 8 uur: Chr. van dei Haags Knapenkoor, m.m.v. Jaap Stotijn. r'Vatl"'lot3° en *>iet ^raa^- or6el. gewij- Dinsdag bijzon- Anitonius-clubhuds, 2 uur: afd. Leiden ®ken Ned. Ver. Huisvrouwen, kerstmiddag, hoofden zaai Petrakerk, Surinamestraat, 8 u.: afd. Noord Ned.Christen-Vrouwenbond, Invaar' kersavond. Aula Prof. Van der Leeuw-school (Van den Brandelerkade 24a), 3 uur: bijeenkomst ter gelegenheid van ope ning G.G. en G.D.-gebouw Roodenbur- en ook!gerstraat. de al- Schouwburg, 8 uur: toneelvoorstelling de mis Theater- omvor- Kantine Clos en Leembruggen. Korte 'en aan Mare 28a, 7.15 uur: ruilavond De Fila- eucha-jtdist. e.nwqor- Stationsplein, 6.45 uur: vertrek per bus voor K. en O.-leden naar musical- 9on rf» voorstelling Oliver te Amsterdam. aan oe Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- zonder 'on{'s Ned. Gemeenten, ren, an- Den Haag, Kon- Schouwburg, 8.15 u.: oof, zo-Nieuw Rotterdams Toneel met „Ratel gen dieivan een simpel man", de mis. Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Residen tie-Orkest m.m.v. Ingrid Haebler, piano. Diligentia, 8 uur: trio Krebbers-De Croos-Dechenne. 10 Woensdag Schouwburg. 8 uur: toneelvereniging D.O.Sopvoering van „De Meid". Restaurant Old Dutch, Tweede Bin- i'atlcaan nenvestgracht 15. 8 uur: afd. Leiden Ned. toelopen, Ver. ex.-pol. gevangenen uit de Bezet- jechoslo-tingstijd. filmavond. ;id heeft Prytaneum, 8 uur: afd. Leiden Ver. ijkheden Voor Pedagogiek, prof. dr. E. L. Smelik ®n.j te Amsterdam over „Verschuiven de J tetiormcn op het terrein van de opvoe- Jpjrppp'i Geref. jeugdhuis Breestraat 19. 8 u.: ;-sc'. ^s.fcfd. Leiden Tuinbouw en Plantkunde, r de ka-'62"1? door C, de Koning te Rijnsburg >ètreffen-®ver ..Rond Kerstmis", it stuitte! Pieterskerk, 715 tot 750 uur: avond- n, omdatfcebed. egerings-[ Stationsplein, 6.45 uur: vertrek per erkeli.ikebus voor K. en O.-leden naar musical- houwd voorstelling Oliver te Amsterdam. Tsjech i-, Foyer Gehoorzaal. 8 uur: causerie :ven, datgoor G. K. C. van Tienhoven over van degpaanse natuur- en wildreservaten, ngr. La-i Warmond, hotel De Zon, 10.30 uur: vaa Nbljn.: Dealermeeting Amsteltechniek. kan in-L^en Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 u.: ning vanPaaRsc^e Comedie met Macbeth. i coadju- Diligentia, 8.15 uur: Peter Katin, piano. lieTmfS Donderdir Stationsbordes, 11.30 tot 12 05 uur: oor beideferstzang leerlingen chr. lvceum. r k.- estelijken(yceum en chr. kweekschool, aartsbis- Camera-theater (voorheen Casino). Tsjecho-[, 9.15 uur: K. en O.-film The middle of normalefce Night. in Ro-i,^en Haag, Kon. Schouwburg. 8.15u.: rdc in-raagsc'ie komedie met Quadrille. Tsjechi- Vr«dag "tor°voor Lakenhal, 8 uur: opening tentoon- Praae isre^'ng wefR van Charles Roelofsz, in- "Matusek ridinS Jan Engelman. 4 atU [Stadsgehoorzaal. 8 uur: K en O.-con- -brt, Residentie-Orkest, m.m.v. Ingrid ïaebler, piano. [Den Haag. Kon Schouwburg. 8.15u.: Jaagsche Comedie met De Maxibulen. [Gebouw K. en W.. 8 uur: Snip en }nap-rc (Advertentie) OLIFANT VOOR MENEER Is 't een oude of jonge Olifant-borrel? _at is 'n kwestie van smaak, maaf in beide gevallen geniet U van 'n echte Schiedamse. Wees gezellig en pak een OLIFANTJEProost. asd. i Herv. jeugdcent lige anf-lariaansteeg 2, 7.30 uur: sociëteitavond. choot en Rijksmuseum voor geologie Ie heer Kortenbout van der Sluijs. hè moe- /?,in*aa8sche Comedie met ..Horen K „JÜt Gebouw K. en W„ 8 «nr Inap-revue. inmiaaagi Diligentia. 8.15 uur: Ned Blazersen- )en als met Aafje Heynis. alt. Op Gouden Wieken (Scheveningen) I had u?aj|15 uur: toneelgroep Proton met ..Het I geuaUenfonder in de garage". [Mauritshuis, 8.15 uur: The Edinburgh- part et. ng. Toen: Zondag (22 dec.) Geref. jeugdhuis Breestraat. 8 uur jerstavond Geref. Jeugdverband. k alsof ze m 4 Vnagu>cg| Tentoonstellingen ten, want Rijksmuseum Oudheden: „Romeinse met eeuïoza'eken uit Tunesië", tot 15 maart. i en keek Apotheken iets heel'Voor spoedgevallen geopend: Doeza- ik: PPipotheek. Doezastraat 31, tel. 21313 en verkleed.laven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. B. en W. van Voorschoten voelen LEIDEN De rechtsregels in de verklaring van de „Rechten van de mens" zijn vaak erg mooi. doch in de regel zijn ze onbruikbaar. Aldus E. C. Sohns, die gisteravond voor de afdeling Leiden-Oegstgeest van de 'ereniging voor internationale rechts orde V.I.R.O. de sociale kant van deze rechten van de mens belichtte. Na het welkomstwoord van mevrouw P H. Smits-Witvliet, bracht de heer Sohns de ontstaansgeschiedenis van de verklaring in herinnering. Die geschie denis is begonnen bij de vaststelling van de constitutie van de Amerikaanse staat Virginia in 1774 en kreeg de grootste ontplooiing tijdens de Tweede Wereld oorlog in verklaringen van de geallieer- Mr. Sohns was pvertuigd van het nut an de vele verklaringen van de rech- :n van de mens. doch hij uitte nogal kritiek op het streven van de V.N. om Lezers schrijven ons Kerstfeest in barakken Wanneer u dit leest, is het zaterdag of zondag, en al weer enkele dagen ver der dan het ogenblik waarop dit geschre- l wordt. Toen was de stand van zaken dat er behalve de mogelijkheid voor twee grote kerstfeesten, één in Haid en één Wegscheid, er een tweeduizend gul voor kolen was. Dat betekent, dat nensen voor 100 schilling f 14 aan brandstof 'ontvangen. Graag hadden we de barakkenbewoners wat meer gegeven: en barak met tochtig wanden en vloeren moet nu eenmaal veel harder gestookt worden. Afgezien van de honderden, die gere geld door de adoptie uit Holland pakket- ontvangen. werden ruim honderd pakketten afgezonden aan bejaarden en ruim tweehonderdvijftig aan kinderen, allen nog in barakken. Het leeuwedeel werd verzorgd door de kleuterschool in Rijnsburg. Ook andere scholen hielpen: al enkele jaren sparen leerlingen van het internaat der Interkerkelijke opleidingsschool voor Gezinsverzorgster door een week geen beleg op brood te nemen en geen versna pering bij de thee. Zij zetten dit uit de mond gespaarde geld om in pakketten, die in Haid op mij liggen te wachten voor die mensen, die onverhoopt toch nog geen pakket ontvingen. Wie dus graag nog een pakket verzorgt, kan dat opsturen naar mijn adres in Oostenrijk: Baracke 99, Lager Haid. Post Ansfelden. O. Qrö. Oostenrijk. Dit is voorlopig de laatste gelegenheid om hoe dan ook de vreugde over het na derend kerstfeest en eigen rijkdom om te zetten in tastbare hulp aan hen, die hun twintigste winter in een barak tegemoet Dr. E. A. Franken-Dupare, Lammenschansweg 133, Giro 285812. Films Camera (2.30 .7 en 9.15 uur): Lovers must learn (14 jaar) Lido (2.30. 7 en 9.15 utjr): Hercules tegen Odyssee (14 jaar) Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Waar revol vers regeren (14 jaar) Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): De ver overaars van de Pacific (14 jaar): woens dag en donderdag: Moeras der ontspoor- 9.15 uur)De Studio: (2.30. 1 schooier (18 jaar) Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): De weg tot elkander (18 jaar) Tentoonstellingen Sociëteit Horus, Rapenburg 127: van 22 nov lot 12 dec., 2 tot 6 en 8 tot 10 uur, 's zondags van 1 tot 4 uur: schil derijen vaD Dick Breddels Gebouw Rapenburg 73: van 22 nov tot 18 dec tentoonstelling Leids Acad Kunstcentrum, schilderijen en gouaches van Jose Gorris a De Lakenhal: Napoleon-expositie (tol 15 december). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree v.raat 27. maandag en woensdag van v tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van l tot 530 uur: vrijdag van 10 tot 5 30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105 30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio meek Reuvens. Plantage 6: maandag -n dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens lag en zaterdag van 12 tot 4 30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd' /an 6 30 tot 8.30 uur 's avonds Papengracht 6a: tentoonstelling van schilderijen, beeldhouwwerk en sieraden van Henny Bal. van 23 nov. tot en met 4 jan., dagelijks open van 9 tot 12.30 en van 2 tot 6 uur. maandag van 2 tot 6 u Rijksmuseum Volkenkunde: tentoon stelling houtsnijwerk uit Amanamkal van 30 nov. tot 1 maart. een afgerond systeem te verkrijgen. Hij wees op een groot gebrek aan definities en een teveel aan bepalingen. De verklaring van de rechten van de mens is wel te gebruiken als richtlijn, maar niet voor de directe overbrenging, aldus de inleider, die op de vraag van een der aanwezigen, dat zij nog nooit geweten had zoveel rechten te hebben, antwoordde, dat de vrouw in kwestie maar eens moest proberen ze gereali seerd te krijgen. Het zwakste punt in de verklaring noemde de heer Sohns het ontbreken van een gronddefinitie. Hij vergeleek de verklaring met die van de internationale arbeidsorganisatie. Laatstgenoemde ver klaring, die van 1919 dateert en later herzien was, biedt meer garanties, al hoewel de inleider van deze verklaring het ontbreken van individueel klachten recht minder gelukkig vond. Een voordeel noemde hij echter het feit, dat deze verklaring meer rechts zekerheid biedt dan die van de Ver enigde Naties, die elke rechtskracht mist. Daarom was het ontbreken van sociale rechtvaardigheid voor vele bevolkings groepen nog een moeilijk punt. Zoals wij deze week. al meldden zijn de werkzaamheden tot ver nieuwing en verbreding van de Wilhelmina.brug in volle gang. De opbouw van een der delen van de brug is al verwijderd Foto N. van der Horst De Oudejaarsdienst iii de Bevrijdingskerk LEIDEN Naar wij vernemen, zullen i de gemeenschappelijke Oudejaars- dienst van de Herv. Gemeente ei Geref. Kerk in d^ Bevrijdingskerk voorgaan ds. J- H. de Boer, Geref. pre dikant en ds. H.Bouter, Herv. predi kant. De dienst begint om half acht. zich gesteunc LEIDEN Ter gelegenheid ingebruikstelling van de op het dak gemonteerde lichtende boodschap „God roept ook u" werd gisteravond in de Geref. Zuiderkerk aan de Lam menschansweg een bijeenkomst ge houden, uitgaande van de evangeli- satiecommLssies der wijken 1 en 4 Als spreker had men ds. H. Heule te Rotterdam voorheen te Leiden uitgenodigd en medewerking leenden verder het Geref. Kerkkoor onder leiding van de heer Van Kapel en de chr. harmonievereniging „Con cordia". De heer Houweling bespeelde het orgel. Ds. Heule merkte onder meer op, dat bij menigeen de vraag kan rijzen: halen wij de brutaliteit vandaan c ven op het kerkdak de woorden „God roept ook u" te plaatsen? Alsof wü God kunnen beschikken God roept ons echter en spreekt tot deze aarde Wij geven dus slechts door wat God zegt en in Zijn Woord ons leert, aldus ds. Heule. Wij MOETEN dat zelfs door geven aangezien Hij ook ons heeft ge- roepén. Zijn verdere toespraak baseerde Heule od Psalm 5015 „Roep mij in de dag der benauwdheid en Ik zal u eruit helpen en gij zult Mij eren". In deze tekst roept God de Zijnen tot ver antwoording. En wanneer we de woor den „God roept ook u" op het dak zet ten. betekent dit niet dat wij beter, geloviger en gehoorzamer zijn, aldus spr. Wel betekent het onder meer. dat wij kerkmensen zijn. die het gericht kennen en die de engelen hebben horen zingen. Ds. Heule vroeg zich hierna af, waar al die mensen waren deze avond de kerk was maar matig bezet ter wijl het toch eigenlijk een feest is om dat wij tot het geloof kwamen, dat Jezus onze Heiland is. Nadat ds. Heule de zegen had uit gesproken. begaven de aanwezigen zich naar buiten, waar. met begeleiding vac Concordia, drie verzen uit Psalm 150 er twee uit Psalm 68 werden Daarop werd het was toen negen de neoninstallatie in bedrijf gesteld. door de raad VOORSCHOTEN Tijdens de gister avond gehouden gemeenteraadsvergade ring zijn de voorzitter, burgemeester De Kool. alsmede de wethouders Schrama en Dekker uitvoerig ingegaan op het geen In het kader van de algemene be schouwingen inzake de begroting 1964 door de onderscheidene fractievoorzitters te berde is gebracht. Burgemeester De Kool, als eerste spre ker. ging in op enkele eerder gemaakte opmerkingen en gestelde vragen en ver volgens op de vraagstukken, rechtstreeks met de ingediende begroting verband houdende: het vraagstuk der woning zoekenden, de bevolkingsopbouw, en ten slotte het verkeer, de verkeersveiligheid en het openbaar vervoer. Wethouder Schrama zei erkentelijk te zijn voor de waardering, die zijns ins- ziens is gebleken uit heigeen door de fractievoorzitters bij de algemene be schouwingen naar voren was gebracht Ook zij hij erkentelijk te zijn voo gebleken begrip bij de raad voc moeilijkheden die er met betrekking tot de scholenbouw bestaan. Het betoonde begrip en de aan dag gelegde erkentelijkheid zullen en W. er evenwel er niet van weerhou den hard aan de bel te trekken bij de instanties. Positief Wethouder Dekker tenslotte gaf als zijn mening te kennen, dat hij zijn ambt zelden zo intensief beleeft, als bij de jaarlijkse behandeling van de begro tingen. Naar zijn oordeel had de raad zich ditmaal in de algemene beschou wingen zó positief opgesteld als zelden eerder het geval is geweest. De heer Dekker ging vervolgens m op de alge mene aspecten van de gemeentelijke ont wikkeling en via de grondpolitiek stapte hij over naar de woningbouw in het al gemeen èn in relatie tot hetgeen i: gebouwd, op stapel staat en nog zal kunnen worden gebouwd. Voorts wijdde hij beschouwingen het welstandstoezicht om vervolgens te komen op het stuk van de grondpolitiek. Ook de uit te voeren openbare werken de verschillende diensten en bedrijven, de aula op de algemene begraafplaats het zwembad werden uitvoerig in zijn betoog betrokken. Maandag hopen wij op een en ander nader terug te komen. LEIDEN Boven, in de studeer kamer van zijn huis aan de Dreohtstraat heeft de Hervormde emeritus-predikant ds. Izak de Tombe (67), die als ambtenaar van de burgerlijke stand in Lei den in de afgelopen twee jaar al zo'n honderdvijftig 'huwelijken heeft voltrokken, mij zijn ver haal verteld, ,,'k Ben nogal avon tuurlijk van aard," begon hij, „en daarom had ik vroeger altijd wil len gaan varen. Maar laat ik je eerst even vertellen, dat ik een rasechte Leienaar ben. We heb ben een stamboom, die tot 1650 terug gaat. M'n vader we waren met tien kinderen was een heel goeie kapper; hij had een eóhte arbeiderszaak op het Levendaal. Ik herinner me nog, dat hij de mensen voor vijf cent knipte. Hij heeft ook veel lijken geschoren; daar kreeg hij een gulden voor. Verder was hij een bekwaam pruikemaker en ook had hij nogal wat gestichten om te knippen. Toeh hij stierf, was ik 22 jaar, dus herinner ik me nog veel van hem. Hij zei altijd: „Honderd jaar na m'n dood zullen ze nog om me lachen". Kijk, dat tekent ons ge slacht. Wij houden van humor en vrolijkheid. Je moet in 't leven een zékere nonchalance hebben, zonder onbezorgd te zijn. Je moet de aardige dingen in 't leven zien. Mijn vrouw ziet die niet; zij is een Groningse en zegt vaak tegen me: „Ik snap niet, dat jij zo moet lachen". Zij ziet die dingen ge woon niet. Om televisieprogram ma's als van Swiebertje en Pipo kan ik het grootste plezier heb ben. Na de h.b.s. zou ik naar de zee vaartschool in Rotterdam gaan. Maar m'n moeder heeft dat te gengehouden. Zij had de broek aan thuis en dat moest ook wel met tien kinderen. Ze is nu 91 en woont op de Herengracht. Nu weet ik wel, dat varen lang niet meer zo romantisch is als vroeger maar als ik weer moest beginnen, was ik waarschijnlijk toch geen dominee geworden. En als ik een zoon had gehad we hebben geen kinderen zou ik graag hebben gewild, dat hij deed. wat zijn vader niet kon bereiken. Maar goed, ik dacht'ten slotte: is er geen haven op aarde dan is er altijd nog een andere Haven, waarheen ik de mensen kan stu ren; als ze onderweg willen stranden, moeten ze het zelf we ten". Dit is de Hervormde emeritus-predikant ds. I. de Tombe, die in de afgelopen jaren als ambtenaar van de burgerlijke stand in Leiden al vele burgerlijke huwelijken heeft voltrokken zonder dat de betrokkenen in de meeste gevallen wisten, dat ze door een predikant werden getrouwd. En wat voor één! Een man, die altijd naar de zonzijde van het leven knipoogt. T^R WERD bij herhaling geklopt A-J maar ds. De Tombe was zo verdiept in zijn verhaal, dat het hem ontging. Mevrouw De Tom be kwam vragen ofjwe een kopje thee lustten. „Straks drinken we beneden nog gezellig een cog nacje," zei de predikant-annex ambtenaar van de burgerlijke stand, toen zijn vroivw weer weg was. „Zij is familie vafi prof. Ras- ker. In 1919 trouwde ik met haar. Ik was toen journalist en werkte op de nachtredactie van De. Te legraaf in Amsterdam op de afdeling financiën en economie. Daarna werd ik klerk bij de po litie-administratie in onze hoofd- En hoewel ik een echte Leie naar ben,'ging ik van Amsterdam houden. Ik vond het een heerlijke stad. Ik heb namelijk zo'n ont zettende hekel aan gewichtigheid en daar vond ik een gemoede lijke humor en een zuivere en waarachtige menselijkheid, die alle schijn neerwerpt. Haast iedere avond konden ze me op het Amstelvéld vinden. De ene keer in de tent van de socialist Zuur bier en de volgende dag weer bij evangelist Baas. Tsjonge, wat hebben we gedebatteerd in die tijd. Ik begon voor het staatsexamen te werken. Schriftelijk. Je moet daarvoor liefde hebben voor de klassieke talen en die heb ik. Daardoor slaagde ik. En met res pect toil ik nu over mijn vrouw praten. Zij was zó spaarzaam ge weest, dat ik in Leiden theologie kon gaan studeren. Ik studeer trouwens weer in LeidenCum laude slaagde ik voor het kandi daatsexamen en toen ik 43 jaar was, werd ik predikant in Doeve ren". (Verder stond ds. De Tombe in Bludél, Zoelen, Zalk en Jaars veld). li/tlJN geestige gastheer staarde i'-A even in de rook van zijn pijp en lachte. Hij begon weer over zijn vrouw. „In dienst heb ik haar le ren kennen," zei hij. „En nu be handelt ze me meer als moeder dan als echtgenote. Dat vind ik goed zo, want dat heb ik nodig; ik moet geleid worden". En toen met stemverheffing: „Een man zonder vrouw is een vagebond, een blin de, die z'n neus tegen de kapers stoot. Het vroege trouwen van tegenwoordig verheugt me en ook vind ik het fijn, dat er nu zoveel studentenhuwelijken worden ge sloten". Ds. Tombe werd, weer predi kant: „Brabant is een prachtig land voor een dominee om te be ginnen. Ze hebben me nog eens erevoorzitter van de R.K. paar densportvereniging Sint Petrus willen maken. „Meneer de domi nee," heet je daar, en ik werkte er prachtig samen met „meneer pastoor". Waarom ook niet? We ijverden toch voor dezelfde fir ma! Ook aan Jaarsveld hébhen mijn vrouw en ik prettige herin neringen. Je moet de mensen met een glimlach en een kwinkslag leiden. Bovendien moet je als pre dikant een hobby hébben; anders verdroog je en versuf je. Al houd je maar kanarievogeltjes. Daarom studeerde ik Spaans. Zodoende kon ik veel corresponderen met de protestanten in Spanje en met m'n familie in Amerika. Binnen kort moet ik in Rotterdam een kerkdienst in het Spaans leiden. Ze hebben me gevraagd te komen preken en dat doe ik dan maar. OOK heb ik veel interesse voor de Russische taal. Zeer moei lijk! Ik raad niemand aan daar mee te beginnen. En dan loop ik dus weer college; theologie en oude talen. Wat het worden zal. weet ik niet. Kijk zeg, je wórdt eigenlijk geleefd, ik bedoel, je maakt je leven zelf niet, al ge loof ik natuurlijk niet in het lot. Maar daarom kan ik nu nog niet gaan zeggen: ddt wordt het re sultaat van mijn studie". Ds. De Tombe begon nogmaals over zijn tegenwoordige bezighe den bij de burgerlijke stand en daar werd hij zo enthousiast van, dat hij het niet langer kon uithou den op zijn stoel. Schaterend van plezier stampte hij de kamer op en neer. „Niet zo stampen!", riep zijn vrouw van beneden, maar hij hoorde het niet. „Ja zeg, dat trouwen vind ik toch zo leuk! Sommigen komen van tevoren naar je huis om er over te praten. De een wil een stichtelijke toespraak, de ander een korte en weer een ander een vrolijke. Dat vind ik aardig werk, zeg. Het sluiten van het burger lijk huwelijk vind ik trouwens een zeer grote gebeurtenis, 'k Heb ook wel buitenlanders getrouwd en dat zou ik wel meer willen doen. 's Kijken, tot nu toe heb ik 142 huwelijken voltrokken. Ja, ja, dat hou ik precies bij. Voor zover ik weet, ben ik de enige predikant in ons land, die burgerlijke hu welijken sluit. Laatst kwam na afloop een bruidje me bedanken. „Een domi nee zou het niet beter hebben ge daanf', zei ze. A LS si-. Masker af het Leidse comité Opgeruimd Staat Netjes nog in staat is zich uit zijn slaapzucht op te richten en opnieuw in beweging te komen, dan is het, wil het zich werkelijk pro- duktief maken, maar met één advies gebaat: het moet zijn vriendelijke masker afleggen. Hoe dat moet en wat er dan te vorschijn komt, kan het Rotterdamse comité leren. Het comité daar functioneert al twee jaar en de vervuiling van de stad is niet noemenswaard vermin derd. Er is maar één conclusie: de stad is smerig, heeft vuile voeten, slaat nog steeds een modderfiguur. De buitenlanders zeggen: de hoogge roemde Nederlandse reinheid is le gendarisch; kijk naar de steden. Nu Leiden maakt daarop geen uit zondering. Het bevestigt slechts de regel dat wij er met z'n allen niet in slagen het vuil effectief te be strijden. De politie en de gemeentelijke reiniging van Rotterdam hebben nu besloten geen genoegen meer te ne men met de grote hoeveelheden vuil die naast of op de vuilnisbakken op straat worden gebracht. De politie heert zelfs contact opgenomen met de officier van justitie om in extre me gevallen straffen uit te delen. Op de markten in Rotterdam zijn containers geplaatst. Dat zijn grote vuilnisvaten op wielen waarin de kooplieden hun afval (papier, dozen, groentenafval enz.) moeten depone ren. Doen zij dat niet en blijlt bij vertrek veel vuil achter, dan kan de directeur van het marktwezen in Rotterdam deze handelaren voor kortere of langere tgd verbieden een plaats op de markt in te nemen. Een groot aantal Rotterdamse huisvrouwen heeft zich nu met dit proDleem beziggehouden. Vorige maand hebben zij over niet minder dan duizend straten een rapport uit- georacht. De vraag waar net vuil voornamelijk was te vinden werd voor zeventig procent als volgt be antwoord: „Waar je ook kijkt, overal ligt vuil; in perken, portieken, hoe ken en singels en op straat". En de schuldigen zijn: de bewoners, wijzelf en het publiek op straat. Ook de honden, de jeugd, de mensen die de vuilnisbak veel te vroeg buiten zet ten en de politie die niet streng ge noeg optreedt Bij de rapporten werd een lange lijst suggesties gevoegd. Meer propa ganda. een prijs voor de schoonste straat geen kranten aan kleine kin deren meegeven, ruime bekendheid omtrent het ophalen van grote hoe veelheden vuil, meer vuilnisbakken per adres, meer papierbakken, stren gere controle, opvoedkundige maat regelen tegen overtreders (straat schoonmaken c.d.), fouten aan de kaak stellen door middel van luid sprekers, verplichting voor de zaken mensen na sluitingstijd de stoep te reinigen. Toen wij dit laatste lazen, moesten wij denken aan het Vijf-Meiplein, waar wij zondag letterlijk door de papieren troep hebben moeten wa den. Om nog maar te zwijgen ovet het in de portieken opgehoopte vuil. De les van Rotterdam waar al deze suggesties thans serieus worden be studeerd, is. dat er ook in Leiden iets moet gebeuren. Nogmaals dringen wij er met klem bij het gemeentebestuur op aan, in samenwerking met de daar voor bestemde instanties maatregelen te beramen om de vervuiling van de stad tegen te gaan en er de burgerij van te doordringen dat het voorgoed uit is met het straffeloos overtreden van de meest elementaire bepalingen op dit punt. Misschien komt er van het voorge nomen stripverhaal in de plaatselijke kranten nog iets terecht, heeft de verantwoordelijke wethouder bij de behandeling der gemeentebegroting gezegd. Dat zou wel aardig kunnen zijn, maar om het resultaat geven wij bitter weinig. Men zal er met een glimlach kennis van nemen en er ge beurt verder niets. Hier zal alleen een daadkrachtig optreden, in welke vorm ook, de mentaliteit kunnen or' buigen. Dan is het geld beter besteed! T.O.P. bracht gisteravond „De herbergierster" LEIDEN Voor een groot en aan dachtig auditorium, gevormd door de le de personeelsvereniging „De Sleutelring", heeft de toneelclub „T.O.P." gisteravond in de grote zaal van „Den Burcht" een voortreffelijke opvoering gegeven van het satirische stuk „De herbergierster" van Carlo Goldini- Carlo Goldini (17011793) schrijft hierin de dwaasheden van zijn medeburgers neer spitse dialoog in het Neder lands bewerkt door Louis Povel. De toeschouwers werden gisteravond als het ware naar een 18e eeuwse Ita liaanse herberg gevoerd, waar Mirando- lina de scepter zwaait. Deze aantrekke lijke herbergierster wordt door alle hoogadelijke heren, die bij haar komen logeren, met geschenken en attenties overladen. Tot haar vaste aanbidders be horen een oude markies en een jonge knappe graaf. Met „de herbergierster" hebben de beide regisseurs Nard Boer en Marinus Wolvers een vrij zware taak op zich ge- i. Zelf droegen zij een erepalm wec door hun oreaties van respectievelijk oude markies en de graaf. Leidse leden N.R.V. hoorden over Israël LEIDEN De staat Israël beslaat nauwelijks driekwart van ons land. maar zoveel te bezien en te beleven, dat daarover moeilijk uitverteld raakt. Althans, dat overkwam de heer en me- Hinlopen, die gisteren in de Stads gehoorzaal een causerie met kleurendia's hielden voor de leden van de Neder landse Reis Vereniging. Het echtpaar maakte een aantal reizen naar Israël en werd daar geboeid door de natuur, waar aan de Bijbelverhalen een bijzondere achtergrond verlenen. De namen van ste den, dorpen, rivieren en streken herin neren voortdurend aan de tijd van Chris- is' rondwandeling op aarde. Ook het huidige leven in de jonge staat boeit. Uit meer dan 70 staten kwam de bevolking naar het oude Israël en maakte met bescheiden hulpmiddelen van het verwaarloosde land weer goede cultuurgrond. Men bouwde scholen, kin derdorpen. woongemeenschappen, zieken* huizen, universiteiten en fabrieken. De interessante voordracht werd met muziek en gedichten (voorgedragen door rouw Hinlopen) omlijst. IJ SDIJ K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3