Nieuwe Leidse Courant aardgas gereed Hoofdleiding voor 't komt volgend jaar KLM krijgt er spoedig directeur bij weer VIER PLOEGEN ELKE DAG EEN KILOMETER „Voorbarig bericht over Franse koop Gijzelaars nog steeds niet vrij Italië neigt naar Frans standpunt in EEG-crisis Europa onder de sneeuw Maar nu speciaal voor sociale zaken D Arjos: Waarom voor ARP geen Evang. I olkspartij? De Gaulle naar Mexico Aiiclriessen met vakcentralen over prijzen Yan den Berge wil geen „propaganda-officieren" weerbericht Wr*ci»un P. D4EMER Hoofdrodactovrt Or. E DIEMEK Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus '76 CHRISTELIJK-NATfONAAl DAGBLAD Zaterdag 14 december 1963,44«te jaargang Telefoon 31441 hem via Nijmegen tot Boxtel worden doorgetrokken, waardoor behalve Nij megen ook een aantal gemeenten in Oost-Brabant, die thans nog kooksoven- gas van de Staatsmijnen betrekken, met de voorbereiding van de ombouw kun nen beginnen. In het traject Nijmegen-Boxtel zal na bij Grave een afsplitsing naar Geleen worden gemaakt, teneinde ook in Lim burg zo spoedig mogelijk aardgas be schikbaar te kunnen stellen. Juan Lechin, vice-president en vak- i bondsleider is gisteren naar de hoofd stad teruggekeerd vanuit de plaats waar de arbeiders in de tinmijnen hun gijze- laars vasthouden (Catavi). Radiostations m La Paz hebben meegedeeld, dat hij is afgetreden als vice-president van Bo- Dit radiobericht kon niet onmiddel- jlijk bevestigd worden. Lechin heeft de stakende mijnwerkers gesteund bij het vasthouden van vier Amerikanen en meer dan een dozijn andere mensen als gijzelaars voor de vrijlating van twee gevangen gezette communistische vak bondsleiders, Escobar en Pimertel. Bij zijn terugkeer maakte Lechin be kend dat de gijzelaars vrijgelaten zullen worden en dat hij bereid is als vice- president af te treden als de regering de twee communistische vakbondslei ders vrijlaat. Naar vernomen wordt hebben Escobar en Pimentel een beroep gedaan op de mijnwerkers om de gijzelaars wij te TVE Nederlandse Gasunie zal alles op alles zetten om eind volgend jaar de hoofdleiding van 485 kilometer voor de distributie van het aard gas uit Groningen gereed te hebben. Vier constructieploegen van elk vierhonderd man zullen hiervoor tegelijkertijd aan het werk zijn. Men mag verwachten dat iedere ploeg per dag één kilometer zal vorderen. De hoofddirecteur van de Gasunie, de heer P. A. Zoetmulder, heeft deze verwachting gisteravond uitgesproken op een vergadering van de Commer ciële Club in Groningen. Tijdens de discussie kwam nog een andere be langrijke ontwikkeling op het gebied van het aardgas aan de orde: met nadruk ontkende hij de juistheid van de berichten, volgens welke een leve ring van vijf miljard kubieke meter aardgas aan Frankrijk zou worden overwogen. Wel is besloten gezamen lijk een studie te maken over levering van aardgas aan dit land. Van de hoofdleiding zal 370 km een doorsnede van 90 cm en 115 km een doorsnede van 60 cm hebben, de gepro- Mansholtniét dramatiseren Italië heeft zijn partners in de Euro pese economische gemeenschap in een nota laten weten er prijs op te stellen dat zij zich bij hun streven naar over eenstemming inzake de Europese land bouwpolitiek aan de streefdatum 31 december houden. Dit werd gisteren van gezaghebbende zijde in Rome ver- Italië zou in deze nota hebben opge merkt dat de deskundigen de technische vraagstukken voldoende hebben onder zocht en dat het thans tijd was om poli tieke overeenstemming te bereiken. Bui tenlandse waarnemers zien in de Italiaan se vingerwijzing een aanduiding dat deze EEG.-partner wat betreft het Frans- Duitse meningsverschil in de gemeen schappelijke markt thans dichter bij het Franse standpunt staat. Op vele plaatsen in Europa is gis- Ieren sneeuw gevallen. In Zuid-Slavië verd het luchtverkeer tengevolge van Ineeuw verlamd en ondervond het vegverkeer stagnatie. In het grootste [edeelte van West-Duitsland viel vrij- Iag de eerste sneeuw. In Italië heerst ten koudegolf. Milaan kreeg gisteren Ie eerste sneeuwbui van deze winter. Pok in verscheidene streken van En- [eland, onder meer in Londen, sneeuw- le het. In Wenen sneeuwde het vrijdag de lehele dag. Uit vele wintersportplaat sen komen berichten over goede om standigheden voor de skisport. I Dit jaar zal het koninklijk gezin het fcerstfeest met het personeel van Paleis foestdijk vieren op maandag 23 december h het gebouw van de Koninklijke Ma- |Echaussee. De samenkomst begint om alf vijf. Zoals gewoonlyk zal een ge- leelte door de radio worden uitgezonden. -1 In één A oogopslag Bouwplannen Hervormde Synode in Den Haag pag. 2 Nieuw artikel van dr. Hoef nagels: „vakbondleiders I moeten de taal van de massa V 1 spreken" pag. 2 Maakt gangsterdom van Amerika een slecht land? I Tijd van Al Capone ls voor bij pag. 5 1 Auschwiitzproces pag. 5 I World Press Photo: gruwe 1 lijke foto bekroond 1 en zes pagina's ZONDAGSBLAD Men gelooft dat de nieuwe Italiaanse regering onder leiding van minister-pre sident Moro, na een periode van betrek kelijke rust onder het interimbestuur van Leone, een actieve politiek wil gaan voe- Mansholt Het zal voor de E.E.G.-ministers uiterst moeilijk zijn om in het resterende deel van december nog alle besluiten te ne men die zij zich voorgenomen hebben, doch men dient de zaak niet te dramati seren, zo heeft dr. S. L. Mansholt gisteren in Den Haag verklaard. Dr. Mansholt, die sprak op een pers conferentie, meende dat de ministers hun marathon waarschijnlijk rondom de Kerstdagen zouden moeten voortzetten en dat zij zich bewust moesten zijn van de ernst der reacties als de besluiten uitblijven. Hij geloofde echter niet in de dreigementen van generaal De Gaulle en wilde zich er ook niet in verdiepen. Hij merkte overigens op, dat de fatale datum van 31 december niet door de E.E.G.-commissie was uitgevonden. De ministerraad heeft zich deze strop zeil om de hals gelegd toen hij in mei besloot om voor het einde van het jaar de reste rende delen van het gemeenschappelijke landbouwbeleid te regelen, gelijk met het mandaat van de E.E.G.-commissie de onderhandelingen van volgend jaar in Genève. jecteerde hoofdleiding zal lopen van Hoogezand-Sappemeer naar Zwolle en zich daar splitsen in een tak naar Utrecht en een tak naar Arnhem. Deze leidinggedeelten zullen een diameter hebben van 90 cm. Nadat deze nieuwe hoofdleidingen met het reeds bestaande aardgasnet zullen zyn verbonden, zal het mogelijk worden de stijgende vraag naar Gronings aardgas geheel op te van- Naar Gouda Voorbij Utrecht zal de hoofdleiding, eveneens met een doorsnede van 90 cm, worden voortgezet tot de omgeving van Gouda en daarna geleidelijk worden aan gesloten op de bestaande leidingnetten in het westen. Doordat aldus Gronings aardgas ook vrij spoedig in het westen beschikbaar zal kunnen komen, zullen vele gemeenten in de Randstad-Holland reeds gedurende 1964 op bescheiden schaal met de ombouw van verbruikers toestellen een aanvang kunnen maken. Voorts zal de hoofdleiding naar Arn- Meisje ging door naar kleuterschool terwijl vriendinnetje verdronk In een vijver in Vught is gisteren de vijfjarige Aagje Leyten verdronken. Het meisje was met een vriendinnetje op weg naar de kleuterschool op het ijs gegaan, dat nog slechts een deel van de vijver bedekte. Het slachtoffertje schoot van het ijs af in het water waarop het andere kind naar school ging zonder daar iets van het gebeurde te zeggen. Eerst toen zij van school thuis kwam, lichtte zij haar moeder in. die terstond de ouders waar schuwde. Kort daarna vond de Vughtse politie het lijkje in de vijver. Kostwinnersbijslag afgewezen De S.E.R. heeft de minister van sociale zaken geadviseerd, niet over te gaan tot invoering van een kostwinnersbijslag in het raam van de gelijke beloning van mannen en vrouwen. In de Stichting van de Arbeid werd hierover verschillend .gedacht. De S.E.R. acht een dergelijke bijslag in strijd met de E.E.G.-verplich- tingen ten aanzien van gelijke betaling Aannemers De aanbesteding voor het leggen van de leidingen zal omstreeks bet begin van 1964 plaatsvinden. Het ligt in het voor nemen van de Gasunie dit werk geheel door Nederlandse aannemers, waar no dig in samenwerking met buitenlandse bedrijven te doen uitvoeren. Met de constructie van de leidingen zal in april 1964 een aanvang worden gemaakt. De plannen voor 1965 zullen o.m. be trekking hebben op het aanleggen van vertakkingen van het net in het westen, op de verlenging van de hoofdleiding naar Geleen tot het overige gedeelte van Zuid-Limburg (o.a. Maastricht) alsmede op de aanleg van enkele andere leidin gen naar gebieden in Nederland, waar de te verwachten vraag naar aardgas een grotere aanvoer noodzakelijk maakt (Zie ook pag. 7) Streng bewaakt door gewapende Boliviaanse mijnwerkers heeft de uit Katwijk afkomstige mijningenieur Cornelis Bloot (zittend midden) hier een persconferentie in de mijnstad Catavi. De heer Bloot ts een van de zeventien gijzelaars van verschillende nationaliteit, die door de sta kende mijnwerkers worden vastgehouden om eventueel te worden geruild tegen drie communistische vakbondsleiders, die door de rege ring van Bolivia worden vastgehouden op beschuldiging van fraude en moord. De bewindsman deelt in zijn nota tevens mee, dat in het college van commissarissen binnenkort wijzigin gen zullen worden aangebracht. Of het hier een inkrimping dan wel een verhoging van het college betreft, wordt niet meegedeeld. Zoals we E DIRECTIE >an de KLM streeft ernaar op korte termijn over te tot het doen benoemen van een vierde directeur. Deze zal dan de wegens het vertrek van de heer E. H. Larive opengevallen plaats innemen, zij het met een geheel andere taakomschrijving. De heer Larive was bedrijfsdirecteur, terwijl de te benoemen functionaris spe ciaal aandacht zal schenken aan sociale aangelegenheden. Deze mede delingen heeft minister Van Aartsen gedaan in een nota aan de Tweede Kamer over de jongste ontwikkelingen binnen de KLM. reeds meldden, zou het zelfs mogelijk kunnen zijn dat beide doeleinden zullen worden verwezenlijkt. Van de zijde van de vakbonden is voorge steld, een viertal „sociale" commissa rissen in het college op te nemen. In de nota gaat minister Van Aart sen uitvoerig in op de ontslagaanvrage van de heer Larive. Hij memoreert, dat de KLM-directie onlangs zelf twee op lossingen heeft voorgesteld om een einde te maken aan de grote onenigheid, die in de boezem van de directie heerste. De ene luidde dat de directie zou wor den voortgezet door drie directeuren de heren G. van der Wal, mr. H. Albarda en ir. F. Besangon waarbij de heer Larive zijn ontslag zóu aanbieden. De andere oplossing stelde een voortzetting der directie voor door de heer Larive. Dit zou inhouden dat dan de overige drie directieleden zouden heengaan. ONDERHOUD Voordat deze voorstellen door de di rectie werden gelauceerd, hadden de vier leden al een langdurig onderhoud gehad met de minister van verkeer en water staat waarbij ook de president-commis saris, dr. ir. F Q. den Hollander, aan wezig was. Tijdens deze besprekingen drong de minister met klem aan op een herstel van de eensgezindheid in de kring der directie. Als een overeenstemming In Zwitserland is een in aai bouw zijnde betonnen brug de grote verkeersweg tussen Reitwiland en Herzogenbuche- in elkaar gezakt, waardoor de eronder doorlopende spoor lijn van Ziirich naar Bern werd versperd. De foto geeft beeld van de ravage. De 58-jarige mevrouw Jaspers-De Rooy uit Bosschenhoofd is gisteren, toen zij op het kruispunt Maple Farm met haar fiets aan de hand de rijksweg RoosendaalBreda overstak, aangereden door een auto. Korte tijd later is zij in het ziekenhuis te Oudenbosch aan haar verwondingen overleden. Op de algemene vergadering van de Anti-Revolutionaire Jongeren Studie clubs (A.r.j.o.s.), vandaag in Utrecht gehouden, is een pleidooi gevoerd voor wijziging van de naam Anti-Revolutionaire Partij in die van Evangelische Volkspartij. Het was de Arjos-voorzitter C. Balkenende, die dit suggereerde en stelde dat de naam van de A.R.-partij bij buitenlanders zo vaak misver stand doet ontstaan. „Zou het niet juist zijn als A.R.-partij een andere naam te kiezen, diemet volledige handhaving van de interpretatie, die Groen van Prinsterer en Klipper aan de naam Anti-Revolutionaire Partij hebben ge geven duidelijk weergeeft wie wij zijn?", aldus de heer Balkenende. President De Gaulle is van plan vol gend voorjaar een officieel bezoek te brengen aan Mexico. Waarschijnlijk zal hij daarna een aantal andere landen in Latijns-Amerika bezoeken. Dit hebben gezaghebbende zegslieden meegedeeld. Men acht het mogelijk dat De Gaulle op de heen- of terugweg een bezoek zal brengen aan president Johnson in Washington, maar er bestaan nog geen vaste plannen dienaangaande, aldus de zegslieden. Een zegsman uit de omgeving van De Gaulle verklaarde dat de Franse presi dent niet vasthoudt aan een streng pro tocol ten aanzien van een nieuwe ont moeting met president Johnson. Dit be tekent dat het bezoek van De Gaulle aan de Verenigde Staten ter gelegenheid van de begrafenis van Kennedy niet nood zakelijkerwijs dient te worden gevolgd door een bezoek van Johnson aan Gaulle. zou uitblijven, zou de directie zich tot het college van (gedelegeerd) commissa rissen dienen te wenden, dat zich op zyn beurt weer tot de regering zou kun nen richten. Reeds spoedig bleek, dat de directie leden niet tot een vergelijk konden ko men Kort daarna heeft de raad van commissarissen deze aangelegenheid dan ook voorgelegd aan de regering, die ver volgens met ieder der directeuren af zonderlijk heeft gesproken. „Geheel in overeenstemming met de regering en de raad van commissarissen is daarna besloten in het ontslag van de hee? Larive te berusten." aldus minister Van Aartsen in zijn nota. Uiteraard betreurde de regring deze ontwikkeling in hoge mate. doch zij zag zich geplaatst voor het feit. dat de directie zelf geen mogelijkheden aanwezig achtte, dat de bestaande directie in eensgezindheid haar taak zou vervullen De minister wijst erop, dat hji ervan overtuigd is. dat de huidige di rectie alles in het werk zal stellen haar moeilijke taak op de best mogelijke wijze te vervullen. Hij heeft de directie ge vraagd uiterlijk voor het einde van het eerste kwartaal van 1964 een rapport over te leggen waarin zij de, nodige voorstellen doet met tevens een gede tailleerd plan met betrekking tot de ontwikkeling van de KLM in de naaste toekomst. Commentaren CLECHTS één socialist heeft in de Tweede Kamer de hand gedrukt van de minister van defensie, nadat diens begroting was aangenomen. Het was kennelijk een in een uitste kend humeur zijnde dr. Lamberts, die met genoegen had meegedeeld, dat hij met de broer van de minister medicijnen had gestudeerd. Dat laatste zal de verklaring van het gedrag van de Rotterdamse arts zijn geweest; zijn fractiegenoten om van de communisten en de P.S.P- ers maar niet te spreken lieten de ministerstafel ostentatief links liggen. In minister De Jong hebben zij niet het minste vertrouwen. Op een heel merkwaardige wijze hebben de socialisten dit tot uit drukking gebracht. Door mee te de len dat zij tegen de salarispost zou den stemmen stelden zij de Kamer als het ware voor. de minister van zijn brood te beroven, zodat hij ge dwongen zou zijn op andere wijze in zijn onderhoud te gaan voorzien- Een andere betekenis dan ,.ga heen"' kan er moeilijk aan worden gehecht De socialistische woordvoerder zei het trouwens onomwonden de mi nister heeft niet ons vertrouwen. Maar even later namen zij het mede voor hun verantwoordelijkheid, dat deze onacceptabele bewindsman twee en een half miljard ter beschikking krijgt. Voor een beleid, waarvan de P.v-d-A. alleen maar narigheid ver wacht. Op deze wijze wilde de socia listische fractie, met uitzondering van de heer Franssen. laten uitko men dat zij aan de NAVO de nodige middelen niet wil onthouden Het is een gedachtengang die we niet kunnen volgen. De minister zal ongetwijfeld dank baar zijn, dat de Tweede Kamer zijn fiat aan zijn beleid heeft gegeven. Veel reden tot voldoening is er ech ter niet. Bij velen is er twijfel over blijven bestaan of de bewindsman met zijn rigoureuze organisatorische aanpak op de goede weg is. Ook wij hebben op deze plaats aan die twijfel uitdrukking gegeven. De toekomst moet het leren, hebben de twijfelaars gedacht. Voor een defi nitief oordeel is het ogenblik nog niet gekomen. (Van onze sociaal-economische redactie» Naar aanleiding van het telegram, di t de drie werknemersvakcentralen enkele weken geleden aan minister Andriessen zonden over de onrust, die heerst, na de vele prijsstijgingen, hebben enkele mi nisters, onder wie minister Andriessen, gisteren een onderhoud gehad met afge vaardigden Van het C.N.V., de K A.B. en het N.V.V. Met name is gesproken over het Euromarktbeleid, waarvan de meeste prijsstijgingen op dit ogenblik het gevolg zijn De huidige besprekingen in Brussel gelden eveneens het prijsbeleid voor agrarische producten Van de zijde van de vakcentralen wer- den na afloop geen mededelingen ver strekt. Maandag zal een officieel com muniqué worden opgesteld, waarin de vakcentralen over de inhoud van het ge sprek nadere inlichtingen zullen geven. Verondersteld mag worden, dat minister Andriessen bij dit gesprek de bestaande ongerustheid over de prijsstijgingen voor agrarische producten heeft willen weg nemen door bepaalde garanties te geven voor zijn toekomstig beleid. Hierbij zal hij ongetwijfeld een beroep gedaan heb ben op de medewerking van de vakbe weging. Een voortbestaane onrust aan het loon en prijzenfront zou immers funest kunnen zijn voor de economische ontwikkeling van ons land. (Van onze parlementsredactie) Staatssecretaris Van den Berge nanciën) voelt weinig voor uitbreiding van de fiscale voorlichting aan publiek. By de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer had de heer Scholten (ch) hierop aangedrongen, maar voor de suggestie van het Ka merlid om op de brote inspecties een hoge belastinginspecteur speciaal voor de voorlichting vry te maken, moest de staatssecretaris niet veel hebben. De informatie vanwege de fiscus moet naar zijn mening nuchter en scheiden blijven en de nodige distantie bewaren Voorlichting is noodzakelijk, maar dient zich van propaganda en be ïnvloeding van de belastingplichtigen tc onthouden. Daarom moeten de inspec ties niet met „p'ropaganda-officieren speciale inlichtingcnfigurcn of pers mannen" gaan werken Er wordt trou wens al genoeg aan de fiscale voor lichting gedaan, vooral in de nieuwe belastingkantoren. Ook via radio en te levisie wordt incidenteel informatie ver strekt De aangifteformulieren zijn in de loop der jaren .menselijker" gewor den. Op de opmerkingen van de heer Kieft (ar) over de te hoge aangiften (welk euvel door een betere toelichting en vooral door een nauwkeuriger con trole zou kunnen worden bestreden» ging de staatssecretaris niet of nauwe- Afschaffing van het kwitantiezegel beloofde de bewindsman in „zeer ern stige overweging" te zullen nemen. Hy had oog voor de grote administratieve moeiiykheden die deze heffing met zich meebrengt. Van afschaffing van de kosen t van aanmaning, waarvoor de Kamer had gepleit, wilde de staatssecretaris ech ter niet weten Integendeel hij overwoog zelfs deze kosten te verhogen. Ze zijn al jarenlang niet aangepast en dat zou nu eindelyk eens moeten gebeuren. De Kamer aanvaardde gisteravond de begrotingen-1964 van financiën en en het Provinciefonds. Over de begro ting voor het Gemeentefonds zal ze pas volgende week dinsdag beslissen. Dan komt ook een amendementFransen (soc» in stemming om de uitkeringen uit het Gemeentefonds te verhogen. HAMMOND ORGELS PRIJZEN V.A. )4)0.- mporieur Rotterdam, tel. 11)2)} Noordoosten wind Opklaringen, afgewisseld door wolken velden. en slechts weinig sneeuwbuitjes. Zwakke tot matige noordoostelyke wind. Mlddagtemperaturen om of even onder het vriespunt. Voor vervolg zie pagina 7)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1