liefste Clementine" Onze (huishoud) portemonnee l BEBBO 0pen bri&l I ZATERDAG 14 DECEMBER 1963 Het kan fel en boos waaien om hoge bomen, weliswaar vangen zij het licht vian publiciteit en populariteit het eerst in hun toppen, maar het vangen van veel wind kan ook dodelijk zijn, zoals de wereld met een schok nog onlangs tot de ontdekking kwam. Onbedoeld, is daarom het boek van de journalist Jack Fishman over de vrouw van Winston Churchill: „Mijn liefste Clementine" de levensgeschiedenis van lady Churchill uiterst actueel geworden. De schrijver verzamelde in d« loop der jaren verslagen, verhalen, feiten en anekdoten over Clementine Churchill, de diplomate die slechts weinigen kennen. Haar echtge noot is de meest beschreven persoon van deze tijd: Clementine, die de schijn werpers heeft vermeden, vindt in dit eerste boek, dat over haar verscheen, een huldeblijk aan de grote rol die zij achter en tussen de coulissen van het wereld toneel speelde. Jack Fishman putte voor dit boek uit zijn „Cle- mentine"-archief, maar hij had ook gesprekken met velen die in de nabijheid van de Churchill's leef den. Daarom is ling van indrukken geworden, die niets lijkt op een „levens roman". Toch, doordat velen poogden Clementine's rol, ka rakter en capaciteiten te be schrijven, ziet de lezer haar het lezen boeiende levensgeschiedenis van Lady Churchill die gescheiden waren, en een kin derjuffrouw die de vier kinderen Hozier aan het werk zette door een klap tegen hun blote benen met een rotanstok. Over de verlo ving met Winston was men scep tisch: ..Niemand kan met Winston het boek voor leven zonder dat er rampen 1 zich: beminnelijk, actief, edel- komen." moedig, tot in de puntjes ver- v zorgd, met een groot gevoel voor jaar humor en dat moest ook wel. leden dat "clementine want „ze moest leven met man, die het ene moment brullende leeuw kon zijn, het po^sen afgezet met oude^kant volgende een vrolijke fox-ter 1 piekerende teddy- Harde jeugd bij Clementine Hozier was drie-e twintig jaar oud toen ze werd ogen voorgesteld aan Winston Churchill, ding Ze had een harde jeugd achter de rug met ouders (vader vijf en twintig jaar ouder dan moeder) sluier van Brussels kant een bruidsboeket van witte lelies en mirte, op haar hoofd een een voudig kroontje van oranjebloe sem. Een societyblad schreef: ,,ze heeft snoezig bruin haar en fijne, scherpe trekken, mooie grijze een verrukkelijke hou- het hoofd. Haar schouders en hals hebben iets van de gretie, distinctie en zachte' kracht van de vroeg-Griek- se kunst; bovendien is ze zeer rij zig." De bleke bruidegom met een krachtig, hoewel lelijk gezicht droeg een trouwpak dat inde Tail or and Cutter beschreven werd als ,,een van de grootste misluk kingen die we ooit gezien hebben, daar het de drager deed gelijken, op een opgedofte koetsier". In de Vijftig jaar getrouwd Cle mentine werd overstelpt met ro zen haar lievelingsbloemin Lord Beaverbrooks villa in Cap d'Ail aan de Riviera. isnaar de voieende ernstiee kend; Mgt hem getrouwd te zi^n kon niet eenvoudig zijn". Haar bij- v,ail UC1„, zien redevoeringen werden eerst liefde, het begrip, het grote me- met ?oor nen? te genblik log die Winston onontkoombaar achtte. Toen hij eenmaal uitge broken was, verhuisde Clementine naar kamers in Whitehall, in het gebouw van de admiraliteit. Haar echtgenoot verordende, dat hij op elk uur van de dag of de nacht gewaarschuwd diende te worden als dat nodig was: zijn opzichti ge kamerjas, gestreepte pyama, pantoffels en sigaar waren een zijn ontzag inboezemend schouwspel. cepten van zijn beroemde „Wat is Uw mening over I ZORGEN: 115 per week, waarmee een moeder van een gezin met zeven perso nen alles moet doen. DANKBAARHEID: 1085 per maand voor een gezin van vier personen. En daar tussen a.o.w.-problemen, hoe- leer-ik-bezuinigen, een alleen* staande vrouw kan het moei lijk hebben, vooral weer veel wijze raadwat een af wisselende post! We zullen er maar gauw mee beginnen en dan gaan we eerst de zorgen delen van: Geen klaagzang Mevr. O. te O. met de hier boven genoemde 115. Wat mij met name opviel, was dat deze lezeres geen klaagzang wilde aanheffen, want ,,je kunt gaan zitten kniesoren zo hard je wilt. je moet er toch door heen. steeds uitkijken en extra goed ook". Hoe zij het toch allemaal rooit het gezin (vijf kinderen van ongeveer zeventien tot een jaar of vijf) draaiende te hou den zonder ooit een cent schuld te maken, zelfs niet tijdens een vrij langdurige ziekte van haar man? ..Door gewoon van elke luxe af te zien. Ik heb bijvoor beeld een heel oude fiets ,.ge- erfd". maar het ding rijdt nog, dus vooruit maar. Ik draag schrikt u niet mijn winter mantel nu het achtste jaar, dan denk ik: zo veel ga ik uit dat's nog ook. 'k Ben namelijk me koulak, dus verder geen ge zeur. Dan koop ik mijn bood schappen 'niet hier in het dorp. maar haal ik ze in een grote zelfbedieningszaak verderop in een grotere plaats. Dat scheelt behoorlijk en met de zegeltjes doe ik nog heel wat. Verder han teer ik zelf de verfkwast als het nodig is. enz. enz. kortom, ik pas altijd terdege op m'n tellen. Natuurlijk kan ik er soms wel écht naar verlangen er eens wat ruimer bij te zitten, maar dan denk ik weer: voorlopig geen kijk op, dus zuinig vooral geen schulden maken. Dat' ik de \a-ensen van mijn kin deren met Sinterklaas niet in vervulling kon laten gaan, zult u wel begrijpen, 't Ging een voudig niet." Tócht beschouwt deze lezeres het als een vreugde elke keer weer te kunnen ontdekken, dat het allemaal marcheert en zij hoe dan ook steeds iede re week uitkomt, zo haal ik ver der nog uit de (veel langere) brief. Iets, dat vast wel te ma ken heeft met een opmerking uit de brief van mevr. M. L. te B„ die schrijft dat bij deze zaak het karakter zeker ook mee spreekt. Een waar woord én een compliment voor mevr. O., knoop ik er maar op eigen houtje aan vast. Verschil Het is niet om de tegenstel ling groter te maken als we nu het huishoudboekje van mevr. V. te M. even onder de loep (mogen) nemen. Het salaris van haar echtgenoot (de reeds ge noemde ruim duizend gulden) laat haar natuurlijk veel meer mogelijkheden dan mevr. O. momenteel heeft, maar eigen lijk is het me hier niet om be gonnen. In heel wat brieven van wat oudere lezeressen kwam het verschil tussen de vooroor logse jaren en de situatie van het ogenblik namelijk duidelijk naar voren. Zinnen In de geest van „wat had ik het „schraal" toen we begonnen en wat ben ik dankbaar dat ik toen heb ge leerd zuinig te moeten zijn" kwam ik n.l. in legio brieven Dit wordt onderstreept in de brief van déze mevrouw. Zeven kinderen laten studeren dus tot hun twintigste en nog langer soms, helemaal verzorgen van een „gewoon" salaris bete kende een enorme opgaaf. Dus was het parool: zelf naaien, zelf bakken, veel wecken en de kinderen in de vakantie aan de slag (bonen plukken e.d.). En natuurlijk de dubbeltjes om draaien. meestal meer dan één keer. Het getij keerde echter, want: „nu zijn we nog met ons vieren en is de situatie in een paar jaar tijds veranderd. Het vakantiegeld kan nu tenslotte i blik in dit financiële boekje: beheren hier samen de zaak. De heer des huizes geeft zijn vrouw maandelijks 450. daar komt bij kostgeld van de kin deren en een bedrag door eigen activiteit, samen ƒ670. De ver deling: huishoudgeld ƒ312, vas te lasten 37, sparen voor de kinderen (uitzet, bruiloft) 100, zélf sparen 130 en dan blijft er voor kleding, kapper, ver nieuwing huis, grote stukken, verjaardagen, enfin, de hele lijst aan „extra's" 91 over. Van wat de echtgenoot over houdt als hij 160 belasting, 30 a.o.w. en 60 huur heeft betaald, worden de kolen, aller lei rekeningen (tandarts i tuin onderhoud, bijdragen, contribu ties betaald. Tot zover dit overzicht (met dank voor de inzage!). Voordeeltjes Niet 411e brieven, waarin huisvrouwen schrijven over het benutten van aanbiedingen e.d. met een zuiniger beheer als ge volg kannen worden aangehaald. Toch wil ik er. gezien het bij zonder grote gebruik van juist deze vorm van reclame, een paar aanhalen. Zo neemt mevr. R. te K. al tijd een dubbele portie van de reclame-aanbiedingen (koffie, jam. margarine, enz. enz.) zo dat zij deze artikelen niet no dig heeft als ze „gewoon" ge prijsd zijn. Mevr. Z. te N. heeft altijd een voorraadje: „bij ons merk je niet als het eind van de maand is"; mevr. J. N. te N. koopt zelfs haar kerstbout vooruit, want „juist in die da gen is bout zo duur. Koop je het nu als het voordelig is en weck je het, dan heb je met Kerst geen uitgaven meer". Door steeds wat versleten is aan te vullen, te sparen vóór er wat gekocht wordt, goede spullen te kopen (goedkoop is duurkoop!) en wat over is trouw in een spaarpot te stoppen „heb ben we nooit zorgen, al hebben we geen geld". Over een pot gesproken: r. G. P. t zal wil- satie,, j. J. VS e houding van het hoofd i zijn vrouw". Hoe profetisch bleken ze! Winston had een spraakgebrek: een opvallend sissende s-klank en zijn toespraken in het Lagerhuis werden een krampachtig gesta mel. Clementine die hem altijd vergezelde, lachte hem bemoedi gend toe vanaf de tribune en mpe- digde hem aan bij zijn strijd, om zijn standpunt helder en duidelijk uiteen te zetten. Niet eenvoudig Clementine bekende haar vrien dinnen over de man die zij ge trouwd had, slordig rloofd paar: ivoudig zijn". em te laten overdonde- voorgeteld "'zij' het regelen van zijn huishou- es. j den en het enigszins orde schep pen in zijn wervelend bestaan. Voor hij haar liefhad, was hij een ruziemaker, een doordrijver; on gedisciplineerd en dikwijls grof haar invloed veranderde hem. Cle mentine verschafte Winston een achtergrond waarop hij kon terug vallen in tegenspoed en succes. Zij was het die hem aanmoedig de (in een periode dat hij ver slagen en wanhopig voor zijl genstanders moest wijken) gaan schilderen door hem oude verfdoos van de kinderen handen te stoppen en nu chter vragen: „Heb jij Churchill uas in a parlementslid. Zijn Haar idee Het was haar idee, om bij thuiskomst van de bemanning van de overwinnende kruisers de Ajax en de Exeter, een afgesloten ruimte te laten reserveren voor de familie van de gevallenen. Zij ging tussen het puin en de ro kende bouwvallen in de -tijden van de Blitz, ze sprak met daklozen en sprak de vrouwen toe; „Naar mate de oorlog wint aan kracht en verschrikking kijken wij vrou- bloemen ócUaaró... dan een droogboeket Er komt een ogenblik, dat zelfs het wekelijkse bosje chry santen een te grote bres in onze portemonnee slaat en we het tijdelijk zonder snijbloe men moeten stellen. Dan ont staat de belangstelling voor strobloemen en siergrassen. die door een goed droogpro- ces weinig aan kleurigheid hebben ingeboet en best in staat zijn de periode van te dure snijbloemen te overbrug gen. Door zijn houdbaarheid be staat evenwel het gevaar dat we het droogboeket achteloos laten staan, tot hij uiteinde lijk als een stoffig hoopje el lende in het vuilnisvat be landt. Beter hem, als we de de lente ruiken, in vloei te pakken en weg te leggen, om hem het volgend jaar, gedeel telijk gesloopt en aangevuld met frisse kleuren, weer op nieuw als versiering te waar- Schikken persoonlij- die spullen? Misschien kun je je er wat mee bezig houden." De kunstenaar Churchill was gebo ren! Zij heeft altijd in hem ge loofd, ook toen hij zonder ambt, zonder zetel, zonder partij en zo als hij zelf zéi, zonder blinde darm was... Het viel hem zwaar dat hij, na vijf en twintig jaar politiek, niéts meer in de parle mentsgebouwen te maken had. „Dat komt wel weer", zei Clem- mie Churchill. Later, toen de ster van haar man opnieuw rees, was ze op haar best als gastvrouw van de minister van financiën. Ze stond altijd klaar het gesprek in goede banen te leiden als het dreigde mis te gaan zij was de enige die Churchill goed kon han teren. mapr nooit trachtte ze hem te domineren. Met gevaar Zij ontzag zichzelf evenmin om redevoeringen te houden, kon kei stenen. rotte eieren en tomaten stergi Het schikken van droog ma teriaal is niet ieders werk. En wie met verse bloemen aardig overweg kan, ondervindt ken we de meer ronde moeilijkheden met de kwets- rizontale bloeiwijzen, bare strobloemen, de brosheid ^e d0r>kerste bestemd hebben. Op een hoek van een kast of schoorsteen zal een driehoekig arrange ment altijd beter voldoen. De contouren houden we dus luch- het midden toe i ho- de stelen en het geven Om te beginnen plaatst u een droogboeket ergens, waar hij niet dagelijks verzet be hoeft te worden, dus liever niet op de eettafel of een plaats, waar er steeds langs gelopen wordt. De keuze van de vaas is heel belangrijk, omdat we naar de combinatie van vaas en bloe- i enige maanden lang ier moeten kijken. K i beschikken over veel droog bloemen en siergrassen. dan vormen alle koperen en tin- >>w voorwerpen dankbare ob- bruikt. die. als geopende bloemen aan de voet te eindigen. Is de vaas of kom wijd, dan kunnen we eerst gipskruid of statice rondom langs de rand steken, waar door de andere bloemen beter op hun plaats blijven staan. Nadeel Zand heeft het nadeel dat ils men later per ongeluk aan i der bloemen raakt, de ge- t de jecten om te vullen. In koper voldoen vooral alle gele, je en rode kleuren, in tin namelijk pasteltinten lichtblauw met grijs. lila, aangevuld Hulpmiddel Als hulpmiddel bij het schik- ken gebruiken we wel droog kras"doór~ elkaar, wit zand of vogeltjeszand. bij bosjes van één soort een vogelwinkel verkrijgbaar. Daarin laten zich de droge Daarom wordt wijde vazen en schalen ook ochtige boetseerklei ge- die. als ze aan de lucht blootgesteld, spoedig hard wordt. Ook vochtig gemaakt florapak, een schuimplastic, kan de dunne steeltjes steun geven, maar een voorwaarde bij dergelijk hulpmateriaal is. dat het een droge warme plaats krijgt, anders gaan de bloemen schimmelen. Steek nooit alle soorten kris de kleureffecten. Wie de smaak eenmaal te stelen met het meeste gemak pakken heeft, kan steken. We geven met gras- pluimen of ijle bloeiwijzen van astilbe. riddersporen en limo- nium de vorm aan. hetzij rond, hetzij driehoekig, al naar de plaats die we er voor droogboeketjes allerleukste ca deautjes maken, die zeker wel kom zijn in de donkerste tijd van het jaai*. A. C. MULLER-IDZERDA wen steeds meer achterom naar die kleine, eenvoudige vreugden van het verleden naar een ge zinsleven dat niet meer bestaat, naar afwezige vrienden en pret tige vrijetijdsbesteding. Maar ook richten we het oog op de toe komst wanneer, door de kracht en moed van ons volk, die zege ningen van de vrede weer ons deel zullen zijn. „Ze wist een ijzige lunch met de Gaulle te ont dooien door haar charme, einde lijk lachte Winston, de Gauile, en Clementine lachte het meest van allemaal. Zij verwachtte dat haar man zou sterven, als de oorlog voor bij was; „zie je, hij is zeventig en ik zestig en we steken al onze krachten in deze oorlog". Haar voorgevoelen werd niet bewaar heid: veertien dagen geleden werd Winston 89 jaar. Het boek staat vol met kleine trekjes van deze bewonderenswaardige vrouw. Geen nerts We lezen van haar werk voor de YWCA, de jonge christelijke vrouwen organisatie, hoe zij streed voor wat privacy voor de meisjes, van haar reizen naar Amerika, haar werk voor het Russische Rode Kruis, hoe ze na de oorlog zélf een bezoek bracht aan Rusland. In plaats van een nertsjas, haar aangeboden door een Canadese bewonderaar, vroeg ze een cheque, voor het werk van de YWCA. Toen geen nerts- jas. maar een bedrag van 10.000 arriveerde, en zij de voor zitter hoorde zeggen dat „haar bewonderaar geld in plaats van nerts" had gezonden. bedekte Clementine haar gezicht met lachen. Hoe ze haar kinderen instrueer de voor vader te zorgen, de kiezingsstrijd ook nè de oorlog leidde, de Nobelprijs in ontvangst nam voor haar man, haar doch ter Marygold moest afstaan de dood, haar zelfbeheersing „weidt nimmer uit over je n lijkheden, tenzij tegen een oude vertrouwde vriendin" het staat allemaal in. Een boek om cadeau te geven, te ontvangen, te lezen en te her lezen; je wordt erin herinnerd wat een vrouw kén. wat een log kostte, welk een verantwoor ding de vrije wereld draagt, hoe een huwelijk lang en gelukkig kan zijn. Helaas kan dit niet vai huwelijken der kinderen Chur chill gezegd worden: drie van hen trouwden voor de tweede keer. Eleanor Roosevelt, die een inlei ding tot het boek schreef zegt van Clementine Churchill: „In vele gevallen zal de pure noodzaak dingen te doen, het vermogen ont wikkelen óm ze te doen. Het is mogelijk dat je dit vermogen niet van nature bezit, maar het ont staat omdat het moet. Het is dat wellicht in elke vrouw wezlg is. hoewel het altijd latent kan blijven als het niet naar t ten treedt omdat aan speciale tuaties het hoofd geboden moet worden. Het is, denk ik, te gelijken met een man die zijn eigen moed of kracht niet kent." En daarmee kan iedere vrouw het doen! Mijn liefste Clementine, door Jack Fishman (vertaald door mevrouw M. de Haas-Toblaa) Uitgave Hollandia, Baarn. het hoofd krijgen, gezeten metgezel. Of luchthartigheid als in de open auto. „Clementine eraan gewend geraakt met ge vaar te leven nooit gaf ze blijk van angst, maar ze lette erop dat dat je elke denkbare voorzorgsmaatregel schrijv voor zijn veiligheid werd geno men. Een veiligheidsmaatregel was onder meer de stalen plaat, aangebracht in de rug van de slaapkamerstoel waarin Winston het liefst zat. Clementine liet hem bedekken met een fleurig creton- Een gast beschrijft Clemmie: „de lange, elegante vrouw met dig het zilvergrijze haar staat je glim- kan de misschien moet je lichtvaardig heid zeggen. Of vreesloosheid, ik weet het niet; ik zoek er maar In ieder geval is het zo brief eenvoudig moet en in de bus doen zon der al te veel gepieker over de inhoud, zonder al te veel wikken en wegen. Want als je je te veel In de nuances gaat verdiepen, die van de stelligheid, die van de haast dogmatische „waarheid", dan is het geen brief meer. Een brief, heeft eens iemand ge zegd, moet geschreven zijn „sans peur et sans retour", zonder vrees en zonder een terug", zonder om zien. En daarmee ben ik het gron- Maar door dat spontane ie brief wel eens het te- doordringen, zullen we wonderlijk vinden dat lief, serieus iemand uit riendinnen-kring het niet een heel >nze brief- kleren zijn perfect. Achteraf her- die eigenlijk elk moment inner je je haar elegance". Was voeten gooien met het ver haar echtgenoot onberekenbaar in tegenstrijdigheid, van zijn buien, zij was de diplomate, ':- die zonder veel ophef voor een goed maal zorgde als hij thuis kwam van het bestrijden der on gezonde ambities van dictatoren. Ze maakt er een gewoonte van, zich van te voren op de hoogte te stellen Dat ligt in de onmiddellijkheid besloten. Dat zit er in. als je je uitlevert. Want briefschrijven is: een stukje van jezelf uit handen geven en er niet weer op terug komen. Je ziet dan ook altijd dat echte haar gasten. Clementine ontving briefschrijfsters in haar huis buitenlandse journa- dat er langzamerhand al veel in listen allen hadden inlichtingen deze rubriek bij de keuze tus- Winston, het deel van het voeren van log in de dertiger jaren. Vrees overwinnen merd verder gaan. ïengsel KERSTRECEPT VAN JUSTINE Franse konijneschotel Smeer een tam konijn van binnen en van buiten in gemaakt van: 1 klein blik tomatenpuree; 1 eetlepel eetlepels olie. Laat in een grote vleespan 150 g boter zt en bak hierin het konijn aan alle kanten bruin. Strooi er zout en peper naar smaak op en leg In de jus: 1 in stukjes gesneden prei (wit en groen); 2 in blokjes gesneden plakken knolselderij met 1 laurierblad en 2 kruidnagelen. Giet er 1 dl water of witte wijn bij of van belde de helft. Laat in gesloten pan gaarstoven. Maak jus af met room en citroensap of rode port. Met aardappelpuree en witte bonen. Prettige kerstdagen! persoonlijk schrijven aan haar, de opmerking heeft ontlokt dat ik heus niet zo best en ernstig ben als ik in de krant lijk. In de krant, heb ik zo ongeveer gezegd, willen ze me zo, en dan schrijf ik daar onwillekeurig naar toe. Dat is waar. Als ik een ernstige kwestie voor me krijg, kan ik niet een reeks kwinkslagen ten beste geven en zeggen: ziezo, jij hebt weer een antwoord. Maar daarom is het niet zo dat ik huichel als ik ernstig ben. Mijn briefschrijfster: „dat moet je toch menen, als je zegt dat wij. als wij onze naaste zien, in de ogen van onze Heiland zien Dat gooi je er toch maar niet neer. Want door jou zie ik het in eens ook dat die twee mispunten die ik elke week moet wassen en die zuchten als ik een drup mors en zich op allerlei manieren te gen me afzetten, eigenlijk stak kers zijn die niets hebben en die al hun grieven en teleurstellingen aan mij kwijt moeten raken. Ik kan me niet indenken dat je dit aan mij in volle ernst zegt en er voor jezelf overheen dartelt of er de gek mee steekt." "VTEE. dat behoef je ook niet te It denken. Het is juist omdat dit maar al te waar is in mijn le ven, dat ik vrolijk en een deug niet kan zijn. Als je echt hoort, onder je werk, dat het ook is. dat zachte: „wat je aan de minste onder al die al te menselijke men sen hebt gedaan, dat heb je Mij gedaan", hoe kan dan de wereld klein zijn, wat kan je dén nog over- Ik schreef je al dat ik mensen ken die onder fabrieksjeugd wer ken, evangelie-verkondigend wer ken, om het met het ernstige woord te zeggen. Maar die de he le avond, tot doodmoe-wordens toe. geen orde hebben om Chris tus' wil. Omdat die meisjes en jongens elkaar de hele dag dwars zitten of dwars gezeten worden door cheffin of baas. Ze moeten voort, de band loopt, de ander kijkt, je moet maar opzouten wat je op je hart hebt. De ruzies thuis, de dingen die je met je „vriend" uithaalt, alle spanningen omdat je toch óók wilt leven en gelukkig zijn, die moeten er 's avonds uit. En dat mag. Je bent welkom. Je bent welkom bij de mens die als een gebrekkige schaduw van zijn Heer. maar in diens voetstappen, zijn rug buigt en je uitnodigt al het gemok erop te leggen. Raas maar en joel maar en maak maar lawaai ik zie in de ogen van mijn Heiland. En voor jou: sputter maar en mok maar. ik wil het, in navolging van mijn Heer, op mij nemen. En als dat moeilijke zó wordt, zo blij en vrij, wat kan er dan nog erg zijn. Dan wordt het ernstige vrolijk. TK weet wel ongeveer waar je in A de war raakte. Toen ik je schreef dat ik heus niet zo best en ernstig ben heb je gedacht aan wat veel mensen die deze krant lezen denken. Veel meer mensen dan ik vermoedde, maar ik kom ze hier tegen en moet dus wel aannemen dat ze er nog in grote getale zijn. Zij stellen gen worden dan ook hoog aange slagen. Bepaalde dingen behoren binnen de kring van wat gelo ven voor hen is, andere niet. Ze beleven m.i. een werkelijkheid die kleiner is dan de werkelijkheid Gods. God heeft je b.v. lief als Hij je iets ontneemt, je kind, je ou ders, iemand die je niet missen kunt. Heeft je lief als Hij je een zo op het oog moeilijk leven geeft, je op de weg zet van je lastige naaste, je kruis dragen leert. God stelt je voor raadsels. Voor ont zaglijke opgaven met betrekking tot de samenleving. Voor wan hoop ten aanzien van tekort en wanbegrip. Dat alles, onnoemelijk veel, ligj binnen de werkelijkheid Gods. En als ik nu ernstig ben, dan is het altijd omdat de briefschrijf ster mij daartoe wel dwingt. Heeft ze het over gebedsverhoring, over tongentaai. dan moet ik die biina aanvallen, niet omdat ik ze niet binnen de werkelijkheid Gods wil hebben unieke ervaringen mo gen wel bestaan maar omdat ik van hen niet DE werkelijkheid wil laten maken. De werkelijkheid van mijn briefschrijfsters breekt maar al te vaak op de lach van de atheist, van de hormonen-meneer. Echter als ik Gods werkelijk heid leer geloven, dan behoef ik God niet meer te verklaren en dan kan ik vrolijk telkens weer zeg gen: wat dan nog! En dan is er nergens ter wereld een plek waar ik niet zijn kan. Of om het anders te teggen: laatst hadden een vriend en ik het over een echt paar, reuze aardige oppassende kerkmensen. „Heb jij dat ook" zei mijn vriend, „dat gevoel dat er iets aan die mensen ontbreekt? Ze zijn zo keurig, zo precies goed, wat is het?" Ik voelde het net zo. „Ze hebben geen streken" zei ik ineens, en .ja" riep hij, dat is het". Het was alsof je ze maar in één situatie christenen zag zijn: in de kerk. Maar niet over al ter wereld. Christendom ver binden zij met zichzelf, niet met het fuivende stelletje aan de over kant; op wie toch Christus' blik rust, voor wie toch Zijn rug zich kromde... als Zijn kerkmensen maar de straat oversteken. En in alle ernst vrólijk zijn. CHRISTINE spaart door er allerlei „meeval lertjes" in te doen. Voorbeeld: een lift. die 1.50 aan busgeld uitspaarde, een vergeten en in eens teruggekregen geleend be drag van 3,50 enfin, u kent zulke gevalletjes wel. „Let op de dubbeltjes, de guldens pas sen wel op zichzelf" haakt mevr. L. van D. te R. in, dial er vooral op wil wijzen, dat het juist de kleine en vaak aan prullen uitgegeven bedragen zijn, die het hardst oplopen. Ook zij „koopt liever iets goeds, omdat je daaraan veel meer hebt dan aan ogenschijnlijk voordelige aankopen". Op de re clame-aanbiedingen van de krui denier na dan. Ten slotte nog even in dit verband de reactie van mevr. De W. te 's G. ge noemd, die soms zelfs thuis komt met... achttien pakjes pud ding of twintig pakken wasmid del als die „in de reclame zijn". Wat haar ook aanzienlijk in haar portemonnee met 65 per week er in, scheelt ls de aankoop van groenten en fruit op de markt, zo schrijft ze. „Wil je nog iets bijzonders doen (luxe noemt men dat...) zoals b.v. dia's maken, dan moet ja het zo wel uitkienen". Bejaarden Voor we gaan besluiten met enkele brieven, door bejaarde hand geschreven, een noodkreet- je opgenomen van een alleen staande, niet getrouwde lezeree van 63 jaar. „Ik kan nog wel gedeeltelijk in mijn opderhoud voorzien, maar voor het verdere nodige moet ik bij wijze van spreken mijn hand ophouden. Dat heeft me altijd wat gekost en dat doet het me nog. Ik wil niet zeggen, dat ik wat te kort kom, maar wat nieuws voor m'n huis houding kan er eigenlijk niet af; ik doe fret maar met twee dehands spullen van mijn ou ders. Nu had ik gehoopt, dat toen de weduwen ondersteuning kregen, ook wij als alleenstaan den daaronder zouden vallen, maar dat is in de doofpot te recht gekomen. Ik kan het echt geen rechtvaardige verdeling vinden zoals het nu gaat. Nu het over de portemonnee gaat wilde ik dat toch eens naar vo ren brengen, al is het gelukkig mijn aard niet om ondankbaar of ontevreden te zijn" aldus een gedeelte uit deze brief. De (reeds oudere) mevr. J. te V. schreef hoe moeilijk zij en haar man het vroeger soms hadden, maar „sémen hebben wij het gedragen, samen heb ben we vroeger vrijdags zitten rekenen en rekenen. Nu al on ze zeven kinderen getrouwd' zijn doen we het nog samen. Wji moeten leven van a.o.w. en 50.25 per maand van de be drijfsvereniging. De laatste Jaren hebben we ons een huishoud boekje aangeschaft, want dat was wel nodig. Het is wel een gepuzzel, mijn man moet een (duur) dieet houden, i niettegenstaande zijn we geluk kig samen en dankbaar met oj ze kinderen en kleinkinderen". moeilijker Mevr. De W. te B. heeft het er moeilijker mee. „Hoe kunnen we rondkomen van 40 huis houdgeld? Visite durf en kan ik niet vragen. Ik moet echt wel eens bidden om berusting", lees ik. Met de belofte, dat de andere door ouderen geschreven post een volgend keer nog bekeken zal worden, ten slotte de brief van Mevr. de weduwe X nlt een Zuidhollands dorp. AI ls de Sint al weer achter de rug: het volgende wil ik a toch niet ont houden. „Ik heb elf kleinkinderen van twaalf jaar tot een paar weken. Nou, als ze jarig zijn moet er natuurlijk van Oma ook iets ko men, terwijl ze met Sinterklaas al weken van te voren vragen of ze hun schoen ook bij oma mo gen zetten. Wat weten die kleine schatten van verdriet of een A.O.W.-por- temonnee? Zeg nu eens: mijn kind. Sinterklaas kan oma's huis je niet meer vinden? Oma's hart klopt nog net zo warm voor vijf december als toen de (ei gen) kinderen klein waren. Wc hadden het niet breed maar ieder kreeg in het klompje twee sin terklaasjes, een paar suikerbeest jes en enkele pepernoten en ze waren tevreden en dankbaar. Zie je nu de mensen gepakt en gezakt voorbij gaan, dan denk ik wel eens, ook als ik de kin deren op straat zo vaak zie snoepen: je zou niet zeggen, dat het in heel wat gezinnen soms krap aan de meet is. Zouden die weelde-kinderen nóg zo dank baar kunnen zijn? Ik geef mijn kleinkinderen een suikeren hart; ik heb er wat suiker voor ge spaard en wat cacao, dus kan ik toch wat geven, als 't luk ken wil tenminste...." Wat deze mevrouw, die ove rigens van het standpunt uitgaat: niet te hard klagen, iedereen moet zijn eigen pak maar dra gen, wél zwaar ligt, zoals ze zegt, is het feit, dat zij haar laatste uit huis gaande dochter niets mee kan geven. „Dat is wel eens schrijnend. TV. troos* me maar met de gedachte, dat als de Heer voor de een zorgt, Hii het ook wel voor de ander zal doen". Eigenlijk ben ik al over de beschikbare ruimte heen, dus besluiten we nu maar gauw met: tot wederhorens in de volgende Bij plaatsing van uw mening ontvangt u naar wens het boek Tip Para de. De dokter zegt 1 of De dokter zegt 2. Wilt u uw naam en adres óók vermelden In de brief, die u hunt stu ren naar de redactie „Blad-Zij" met op de en veloppe „Uw mening", Zo nodig zal de redac tie een keus maken uit de binnengekomen brieven en deze bekorten. Over deze beslissing wordt niet gecorrespondeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11