SLAG ROOM Kerkschip symboliseert oecumenische gedachte Managers hartkwalen bestellers maagzweren Een ivoord voor vandaag Sanatorium Sonnevanck heeft financiële zorgen is Promotie dr. A. C. Honders aan G.U. Amsterdam een gegarandeerd Vakantiecentrum voor rheumapatiënten Sabotagezaak i verdaagd tot 3 februari V VRIJDAG 13 DECEMBER 1968 Proefschrift over volksgezondheid Bestaat er een ziektebeeld, dat typerend is voor managers? Biedt lichamelijke activiteit de beroepsarbeid bescherming te gen hartziekten? Is er bij het ont staan en ziektebeloop van hart en vaatziekten en kanker een in vloed, uitgaande van het beroep, aantoonbaar? Heeft een perio diek herhaald tbc-ondorzoek in vloed op het tijdstip van ontdek ken van longkanker en op de ge nezingskansen? Deze vragen, die zowel natio naal als internationaal op een antwoord wachten, vormen het uitgangspunt van de dissertatie, waarop gis'.-..middag ds a:ts mej. P. G. M. Schrama aan de Rijksuniversiteit te Leiden is ge promoveerd tot doctor in de ge neeskunde. Promotor was prof. dr. P. Muntendam. Dr. Schrama, die verbonden is aan de bedrijfsgeneeskundige dienst van PTT. heefte een uitgebreide studie gemaakt van de ziekte- en doodsoorzaken van het PTT-personeel in Nederland. Haar on derzoek omvat een observatie van 52.000 mannen en tl.fiui) vrouwen uit alle rangen en functies bij het PTT-bedrijf en strekt zich uit over een periode van 15 jaar. In haar proefschrift getiteld „Bedrijfs- Seneeskunde en volksgezondheid" pleit r. Schrama voor een gecombineerde re gistratie van hart- en vaatziekten en Managers Aan haar conclusies ontlenen we het volgende: Er sterven niet meer managers dan personen die in het bedrijf in andere functies werkzaam zijn, maar zij sterven op middelbare leeftijd wel meer aan co ronaire hartziekten. Dit moet o.a. wor den toegeschreven aan de neiging van managers om de eerste verschijnselen van hun ziekte te negeren, waardoor zij te laat onder behandeling komen. Lichamelijke activiteit bö de beroeps arbeid vormt geen vaste maatstaf voor do bescherming tegen coronaire hart ziekten of de wijze, waarop de hartziekte zich manifesteert. Niettemin is erbij het mannelijk PTT-personeel in de leeftijds groep 4560 jaar een lagere sterfte aan coronaire hartziekte met toenemende ziekten de voornaamste doodsoorzaken zijn. Ls de verhouding tussen overledenen, herstelden en gepensioneerden bfj kanker zeer veel ongunstiger dan bfj coronaire hartzlcktfj het geval is. Bestellers Maagdarmkanker komt het minst tale kankersterfte van managers Inneemt. kan verband houden met het feit, dat in deze groep door het werk geen beper- de taken, alsmede de vergaderingen en discussies, het roken wordt bevorderd. In de groep technisch- en ambtelijk personeel is de sterfte aan longkanker het grootst. Bij de groep bestellers en ex pediteurs is de sterfte aan maagkanker het grootst, in deze groep komen ook de meeste maagzweren voor. Vrouwen De twee doodsoorzaken, die voor man nen vanaf de middelbare leeftijd een overheersende betekenis hebben, name lijk coronaire hartziekten en longkanker, spelen bij vrouwen van dezelfde leeftijds groepen nagenoeg geen roL Dit geldt ook voor vrouwen, die werk verrichten waar aan weinig lichamelijke activiteit ver bonden is en ongeacht het feit dat alleen staande werkende vrouwen vaak meer roken dan gehuwde vrouwen, die de zorg voor een gezin hebber Man -:u in verschillende beroepsgroe pen hebben een verschillend patroon van ziekte- en doodsoorzaken; de invloed uit gaande of samenhangende met het be roep is onmiskenbaar aanwezig. Sterker dan de invloed van het beroep is echter de invloed van het geslachtsverschil. De uitkomsten van het jaarlijks roent- gencamera-onderzoek van de borstorga- nen tonen aan, dat gevallen van longkan ker, die bij dit onderzoek ontdekt wor den. betere behandelingsmogelijkheden hebben (door het vroege stadium van de ontdekking) en dat de overlevingskansen voor de betrokkenen twee maal zo groot zijn dan voor degenen, die eerst onder behandeling komen als hun klachten reeds manifest zijn. Dr. Schrama bepleit voor mannen vanaf 45 jaar een systema tisch halfjaarlijks roentgencamera-onder- zoek van de borstorganen. Itt PTT-dienst Dr. P. G. M. Schrama. kwam op 16-jarige leeftijd in dienst van PTT en toonde reeds spoe dig over bijzondere kwaliteiten te beschikken. Zij behaalde tal rijke diploma's zoals handels kennis, handelsrecht, administra tieve statistiek, handelsrekenen en boekhouden. Voorts toonde zij grote belangstelling voor de ontwikkeling van nieuwe werk methoden, alsmede voor de mogelijkheden en problemen van mechanisatie en automatisering. In 1947 werd mej. Schrama verbonden aan de kort tevoren op initiatief van de toenmalige directeur-generaal van PTT, dr. L. Neher, opgerichte bedrijfs geneeskundige dienst van het staatsbedrijf. Zij nam dé gehele opzet en uitwerking van de bedrijfsgeneeskundige documen tatie voor haar rekening. Zij bleef daarbij zozeer geïntegreerd in het gehele bedrijfsgebeuren, dat het haar o.a. mogelijk was in 1954 een zeer oorspronkelijke en volledig uitgewerkte visie te geven op de mogelijkheden voor de postcheque- en girodienst om tot mechanische boeking eh tot automatisering over te gaan. Mej. Schrama wist op basis van een mulodiploma, naast een meer dan volledige dagtaak, na een studie wan anderhalf jaar in 1953 haar einddiploma hbs te halen. Daarna behaalde ze aan de Rijksuniversiteit te Leiden binnen 5 jaar (19561960) haar artsdiploma. Nieuwe De Hoop krijgt E.E.G.-vlag in top Werf directeur: Dit schip is weergaloos Hall bracht haar zijn (Van een onzer verslaggevers) HET SCHEGBEELD op de boeg een scheepje met daarop een kruis zegt het reeds: het nieuwe, gistermiddag bij Gebroeders Pot in Bolnes van stapel gelopen hospdtaalschip De Hoop, wordt een drijvende kerk voor vissers van elk gezindte en elke nationaliteit. De door een aantal kerkgenootschappen ge schonken boegversiering is een symbool van de oecumenische ge dachte, die ook op zee moet wor den uitgedragen. Het schip, in visserskringen kortweg het „kerkschip" geheten, is een van de grootste „kerken" van Neder land. 's Zondags worden de dien sten door gemiddeld 355.000 men sen vissers aan boord van hun schepen en familieleden aan de wal via de radio beluisterd. Deze protestantse diensten (slechts 10 tot 20 van de vijf duizend Nederlandse vissers zijn rooms-katholiek) hebben tevens een grote „luisterdichtheid" bij Duitse en Poolse vissers. Het nieuwe hospitaalkerkschip is in zijn vorm en doelstelling iets unieks. Met drie Westduitse hulpschepen krijgt het de Noordzee tot werkgebied; later kan het schip eventueel de bouw Is er op berekend de verre visserij op In de woestijn kreeg Israël zijn sabbat: „Op de zevende dag zal het voor u een heilige tijd zijn", zei de Here. En de straf op overtreding was groot: „Ieder die daarop werk verricht, zal ter dood gebracht worden." Deze straf is maar weinig in de praktijk gebracht, misschien omdat zij op zichzelf een profetie was. De sabbat was de feest- en rustdag van de Here. God. vroeg ons om op die dag zijn rust binnen te treden. Die ene dag in de week was die rust nog niet, maar zij was wel een teken van die rust. De intocht in het land bracht die rust nog niet. maar was wel een teken van de komende rust. Daarom kan de schrijver van Hebreeën zeggen: „Er blijft dus een sabbatsrust voor het volk van God. Maar wie die beloofde rust niet binnen treedt vindt de dood. De schrijver roept ons ■op er ernst mee te maken opdat niemand omkomen". Het is rusten of sterven; nu nog, zoals het was voor de Israëlieten in de woestijn. Een tussenweg is er niet. Maar die rustdag ligt nog voor ons, die is er voor ieder die Christus als overste Leidsman van het geloof wil volgen. Op charmante wijze doopt me vrouw H. J. Mansholt-Postel het nieuwe hospitaalkerkschip De de Noordatlantlsche Oceaan en in de Poolzeo zijn diensten gaan verlenen. Volgens een bepaald vaarprogramma vertoeven a!';jd een of meer schepen op zee. Om te paar weken stapt andere predi' al afkomstir sersgemeenti t aan boord, die meest- het hospitaalkerkschip gleed om streeks drie uur onder grote belangstel ling van een der hellingen van de werf het grijze water van de Nieuwe Maas in. Deze voor de visserij zo belangrijke gebeurtenis werd bijgewoond door vele autoriteiten, waaronder de staatssecre taris van sociale zaken, dr. A. J. H. Bartels. de secretaris-generaal van het ministerie van landbouw en visserij, dr. J. H. Patijn, alsmede door vier predi kanten, namelijk ds. P. de Kleer, ds. H. J. van Heerden. resp. gereformeerd en hervormd predikant te Schevenln- gen, ds. H. Holtrop en ds. P. Moeren hout, beiden van het bestuur. De hypermoderne De Hoop bouw kosten 'drie miljoen gulden is bijna tweemaal /.o groot als zijn voorganger. De grote diepgang, ruim vier meter, maakt het niet mogelijk dat het schip de Schevenlngse en Katwijkse haven binnenloopt. Het zal dan ook, wanneer het niet op zee is. altijd in de thuis haven IJmulden tc zien zijn. Kerkzaal ■\E onder in het voorschip in te rich- 1 ten kerkzaal zal plaats bieden i veer 65 personen, die bij ironisch orgel kunnen zingen, deze zaal is een recreatieruimte geprojecteerd. waar een zestigtal mensen een plaats zullen kunnen vin den. Deze ruimte kan als bioscoop zaal worden gebruikt. De medische dienst aan boord (de i-ts blijft meestal permanent aan boord) krijgt de beschikking over een hospitaal met twaalf bedden, verdeeld over vijf hutten, tc weten twee vierpersoons-, twee éénpersoonshutten Enige zekerheid over wat er met de „oude", in 1955 gebouwde De Hoop gaat gebeuren, is er nog niet. De „Neder- landsche Vereeniging ten behoeve van Zeelieden van elke Nationaliteit" in Am sterdam, eigenaar van de schepen, heeft over een eventuele verkoop of een ,,in de vaart blijven" nog geen beslissing genomen. Hoopvol" Beroepingswerk NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Beroepen te St.-Pancras: P. G. den Hengst, kand. te Amersfoort. Benoemd tot geestelijk verzorging voor de psychiatrische stichting „Groot Brons wijk" te Wagenborgen: B. Oosterhoff, te Krell-Espel. De classis Amsterdam heeft prep. ge- ex. en beroepbaar verklaard J. W. Bats, kand. te Amsterdam-C, 3e Wetening- dwarsstraat 35: en W. E. M. Hering, kand. te Amsterdam Nw-Zuid, waarvan eerstgenoemde beroepbaar is. Tweetal te Hardinxveld-Giessendam: H. van Gilst, te Lisse en A. Hofman, te Zeist, van wie eerstgenoemde wérd be- volle" verschijning aan de horizon geweest zijn opvolger zal dat zonder twijfel ook worden is door de storm achtige ontwikkeling die de visserij de jaren na 1955 heeft doorgemaakt, te klein geworden. Dankzij de steun van de regering, die het belang van hospi taalkerkschepen steeds duidelijk heeft gezien, was het mogelijk c~ vaartuig op stapel te zetten. Een vaartuig, dat, zo klonk het na de tewaterlating uit de mond van werf- directeur ir. J. A. Baron van Slinge- landt, niet 1c overtreffen is. ,,We heb ben alles gedaan om dit schip zo goed mogelijk te bouwen, vooral omdat de Interesses van de werf in de visserij liggen. Onze werf móest dit schip hou wen en wc hebben de begroting dan ook zodanig opgesteld, dat de prijs trekkelijk werd. Ondanks het feit dat niet alle door ons gedane voorste" zijn geaccepteerd, hebben we er gemaakt wat er van te maken viel." De heer M. C. van Hall, voorzitter van het bestuur van het H.K.S. De Hoop, is ervan overtuigd dat het een bijzon der schip wordt, „maar toch", zo hij. „gaan we op de proeftocht een ander nog wel even bekijken". nieuw De lekkerste, gezelligste zondag-koffie koffie met Vraag morgen dat „lekkerste flesje" aan uw melkman I (Van onze kerkredactie) HET sanatorium Sonnevanck heeft zorgen. Naast de vele reden tot dankbaarheid is het be stuur der Vereniging tot christe lijk hulpbetoon aan tuberculose en andere patiënten bevreesd voor 1963 met een onrustbarend financieel tekort te maken te krij gen. De voorzitter der vereniging, dr. C. J. Sikkel, deed daarom op de gisteren te Amsterdam gehou den algemene vergadering niet alleen een beroep op de regering haast te maken met de prijson- derhandelingen, maar ook op de leden de vereniging niet te ver» geten. De voorzitter signaleerde de situa tie dat sommige patiënten die eigen lijk tot het volksdeel behoren dat deze stichting dioeg door gebed en gave. niet meer naar deze inrichting komen om verpleegd l» warden. In het jaar verslag dringt het bestuur er dan ook op aan dat men zich terdege reken schap geeft van de vraag of de zieke, die toch al moeilijkheden genoeg heeft Verpleegd wordt in een geestelijk kli maat dat bij zijn eigen levensovertui ging past. Over belangstelling hebben het sanato rium en het ziekenhuis overigens aller minst te klagen. De uitbreiding van het ziekenhuis (waardoor men de capacitei* kan opvoeren van 40 tot 100 bedden) za begin volgend jaar gereed zijn. Hoewel er geen gebrek is aan verplegend per soneel hoopt het bestuur door de moge lijkheid een opleiding tot verpleegster bij het ziekenhuis te kunnen volgen, hel aanbod van verplegend personeel nog te Dr. Mansholt HET idee voor het nieuwe schip van dr. S. L. Mansholt, minis Ivan visserij in de E E.G., reden Wa om mevrouw H. J. Mansholt-Postel het schip doopte en reden waarom de groen witte E.E.G.-vlag van een der werfkra- nen wapperde. „Het bestuur zal de nieuwe De Hoop straks (in april of mei) met vertrou wen aan de bekwame handen van de heer Mansholt. die door drukke werk zaamheden niet aanwezig kon zijn. toe vertrouwen. opdat de De Hoop het eer ste E.E.G,-hulpschip op zee zal worden, dat ook de E.E.G.-vlag zal gaan voe ren", aldus de heer Van Hall, die de toekomst van de Nederlandse visserij en het hospitaalkerkschip-wezen met vertrouwen tegemoet ziet. vooral door de grote belangstelling die Hare Ma* Ook over de, tevens door de inspectie jesteit de Koningin en mlnister-presi- geprezen, Sonncvanekschool kon voorzit- dent Marijnen aan de dag leggen, ter Sikkel niets dan goede geluiden laten j Baron Van Slingelandt was bijzonder ver horen. Hoewel het aantal jonge leerlln- heugd over de voorspoedige stapelloop gen het verslagjaar iets was teruggelo-1 en dankte mevrouw Mansholt voor dé pen steeg het aantal oudere leerlingen: zeer charmante wijze waarop zij zich aanzienlijk zodat het aantal lcerkrach- j als doopster van haHr taak had ge- «.ik..-.. kweten. Hij bood haar een tweetal geschenken aan, namelijk een „kijk je" in een alburr. met foto's van de bouw van het schip na de afle vering wordt het boek haar eigendom en een zilveren kandelaar, uitge voerd in de vorm van een vis. Ook bestuur sier tures. De aftredende leden A. Bakker, dr. J. Gerbrandy. G. Hamstra. dr. H. Schokker, A. Reyers, H. J. Vermeulen ds. G. Van Zaal werden herkozen.! Gekozen werden ds. J. G. Marseille en B. Compayen. SCHOOL ten gehandhaafd kan blijven. Ter één tweeper soonshut Het hospitaalgedeelte omvat •erder een modern uitgeruste behandel kamer, een spreekkamer, een apotheek, donkere kamer, een wachtkamer en hut voor twee verplegers. Bran card-patiënten kunnen met een lift het hoofd- naar het hospitaaldek den gebracht. htfc hutten, Üeji éénper- elf tweepersoons, liggen in het achterschip. De verblijven worden chanisch geventileerd en kunnen 's ters worden voorverwarmd. Een centra le warmwater-Installatie zorgt voor verdere verwarming. Werkplaatsen )OR de machinekamer, waai twaalf-cyünder Bolnes dieselmotor met een vermogen van 900 pk zal wor den geïnstalleerd, wordt onder in het schip, een werkplaats ingericht waar.'" o.a. een draaibank, een boormachine twee lasapparaten komen. Voorts zal et ruime voorraad reserve-motoronderdelen kunnen worden meegenomen. De radiomonteur van De Hoop krijgt eveneens een moderne werkplaats worden geplaatst, De hoofdafmetingen zijn: les 62,60 meter, breedte 10,20 meter holte tot het hoofddek 6,70 meter. Op proefschrift „Ernst en vrede (Van onzer medewerkers) De geschiedenis van de broe derkring van hervormde predi kanten, onder leiding van Nico- laas Beets, „Ernst en Vrede" is onderwerp geworden van het proefschrift van ds. A. C. Hon ders, waarmee hij vanmiddag aan de Universiteit van Amster dam promoveerde tot doctor in de theologie. Ds. Honders is thans wetenschappelijk ambtenaar aan de R.U. te Groningen. Prof dr. G. C. van Niftrik verrichte, na dat enkele hoogleraren van de theologische faculteit geoppo neerd hadden, de promotie. In de inleiding van zijn. bij het Boe kencentrum te Den Haag uitgekomen proefschrift „Doen en laten in Ernst en vrede", wijst dr. Honders erop dat de woorden „Ernst en vrede" In 1853 een devies inhielden. Zij waren existentieel gelaten en hielden een programma in. Klank en bedoeling kwamen van Nico- laas Beets. In 1983 kwam hij er open lijk mee voor de dag. Voor de school, het volk, de staat maar ook voor de Ned. Herv. kerk. Maar „Ernst en vre de" werd betrokken in de kerkelijke strijd en koos partij voor de niet-partij vorming in de kerk. Dr. Honders ziet vooral veel tragiek in de geschiedenis van de beweging. Tragiek vanwege de vaak vérgaande divergentie inzake de beschouwing van het kerkelijk vraagstuk van die dagen. Zoals dat jaren later in een vaak har de. vaak ook pijnlijke polemiek tussen Kuyper en Gunning weer opnieuw kon doorbreken. De zeer gedegen disserta tie bevat vijf bijlagen die onder meer een ledenlijst van de Broederkring be vatten en een „Actenboek des Broeder- kring „Ernst en Vrede" met 78 artike- universiteit van Amsterdam. Daarnaast ie dr. Honders een kerkorgel studie r leiding van dr. H. L. Oussoren te Wassenaar, dr. Fritz Morel te Bazel en A. C. Schuurman, te Den Haag. In 1949 werd hij kandidaat en in 1951 verbond hij zich aan zijn eerste gemeente te Sas van Gent. In 1956 vertrok hij naar Oosterhout-Slijk-Ewiik en in 1963 werd hij benoemd aan de universiteit vs Groningen voor de liturgiewetenschap. Stellingen Aan zijn dissertatie voegde dr. Hon ders zestien stellingen toe. Enkele daar van luiden: Een nieuw gezang behoort nieuw te zijn naar tekst én naar melo die; De gespannen verhouding tot Groen van Prlnsterer is een van de belang rijkste facetten van Beets' kerkelijke loopbaan geweest; het is te betreuren, dat Groen van Prlnsterer. in tegenstel ling tot Thorbecke. ten aanzien van het vraagstuk der armoede de verantwoor delijkheid van de overheid heeft over schat. Dr. Honders. in 1923 te Zoeterwoude geboren, studeerde theologie te Gronin- Koop vandaag nog deze merkwljn bij uw slijter, de vakman-specia listvooral uw dranken.Bij 6flessen Pierre Baptiste (blanc - rouge - rosé) tijdelijk de 7e fles gratis, importeur: N.V. WIJNHANDEL M. REUCHLIN ZN. ROTTERDAM - DEN HAAQ Ds. A. Dubois overleden gen. Leiden, Zürich, Bazel i de verrukkelijke sinaasappel Na een jarenlang lijden is gisterei22 n< in de ouderdom van 65 jaar te MaarjUur, sen overleden ds. A. Dubois, emeriturderijé predikant van de Christelijke Gerefo^ meerde Kerken. i Ds. Dubois Werd 23 mei 1898 te Baar,,, geboren en was eerst werkzaam in he™*3® zakenleven. Hij studeerde aan de Theo/™ te Oud-Beijerland in zijn ambt bo vestigd. In 1940 ging hij naar Gouda ei afstraal waarover hij zijn boek heeft geschreveij - naar licht'! groot aantal brochures u. het terrein van de evangelisatie. Twig tig jaar heeft hij deel uitgemaakt va dj Commissie verlenging stipendia benoemd Bij beschikking van de staatssecre taris van onderwijs kunsten en weten schappen drs. J. H. van de Laar is een commissie, die tot taak heeft de staats secretaris van advies te dienen inzake het verlenen in 1963 van stipendia aan Nederlandse componisten geïnstalleerd. Tot voorzitter van de commissie is be noemd prof. dr. J. M. A. F. Smits van Waesberghe te Amsterdam. Tot leden de heren A. Jurres te Amsterdam, mr. G. L. P. Landré te Amstelveen, J. Odé, j jyien had slechts een eenvoudige plcch- te Amsterdam en A A F. AI. Vei -tigheid met een klein aantal genodig- beek te Enschede. Secretaris is de heer jen voorbereid, want het huis draait op B. P. Wagemans te Voorburg. voj]e toeren en bij de 26 gasten, waar- mee het helemaal vol is. de directrice zr. G. Houkes en de staf van 12 per- In Kenia werd «Ir,eren een Airi- soneelsleden, bleef er echt niet teveel kaan gedood en twee gewond toen de 1 u', e ov®r politie het vuur opende op een vijftlat.ll, Maar Me cr wits. deelde oprecht leden van een «tam die met pijl en boo» de vreu«de van de vereniging, die mei op hear «holen. Er werden drie nrrcr- de opening van dit huls gulle een prach- talies verricht. Het Incident deed rich Hg tverk heeft verricht. Want. zoals de vonr Ie Masjakns z.estig kilometer ten voorzitter van de vereniging, mr. W. J. zuidoosten van Nairobi, toen de politie Geertsema een onderzoek instelde naar diefstallen.1 aan zulk Prinses Beatrix was uitgenodigd om. vanmorgen in Bussum het door de Ned. Vereniging tot Rheuma- tiekbestrijding gestichte eerste vakantiecentrum voor rheuma- patiënten „Dr. Jan van Breemeri', te openen. Wat een bijzondere vreugde voor de 26 patiënten, die op het ogenblik een heerlijke twaalfdaagse vakan tie in deze mooie villa genieten! Prinses Beatrix opende: chronisch rheumapatiënten, die prak tisch nooit meer buiten komen, is over- behoefte. Er zijn zeker 25.000 pa tiënten die aan deze ziekte lijden on op medische of sociale indicatie in aanmer king komen voor een verblijf hier, zo maar om er eindelijk eens „uit" te zijn, om wat onderlinge vreugde en ontspan ning te genieten. De vereniging, in feite gericht op het bieden van geldelijke steun aan objec ten voor rheumabestrijding, heeft, dank zij veler hulp nu zelf dit huis aange kocht en ingericht. Dat kostte rond 8 ton, en de exploitatie vraagt per jaar ook zeker een ton. Maar daar is op ge- Patiënten, die de dagprijs van 18,50 niet zelf kunnen betalen, en die ook geen andere steun daarin kunnen krij gen. komen op kosten van het fonds, dat de Vereniging hiervoor beschikbaar heeft. Het huis, dat nog een klein paviljoen ook heeft, met de voorzijde aan de ge- zellig-drukke verkeersweg Amsterdam— Amersfoort en met de achterkant gericht en helemaal aangepast bij de behoefte. Geen drempels opdat rolstoelen geen obstakels zullen ontmoeten, een zeer grote lift waar oen rolstoel in kan, aangepast sanitair enz. Sinds 16 september zijn er gasten. Elke groep blijft 12 dagen, opdat ér dan enkele dagen overblijven voör schoonmaak en rust voor het perso neel. eer maandags de nieuwe groep aankomt. het hoofdbestuur van de Christelijï Gereformeerde Zondagsschoolverer gingen en was hij redacteur van he pa, orgaan van deze organisatie „De Zas» - er". Daarnaast had hij zitting in het terkerkelijk kontakt Israël (IKI). C was hij lid Van het landelijk werkeói té „Dr. O. Schabert". In zijn verschillende standplaats! was hij bestuurslid van het Nederlam Bijbelgenootschap en heeft hij zich v« dlenstelijk gemaakt voor het christeli onderwijs. Zijn stoffelijk overschot zal maandagr biddag om een uur op de hervormd! Het sabotageproces te Kaapstad ii donderdag tot 3 februari 1964 vei) r p daagd. De elf beklaagden, zeven mar nen (onder wie dr. Neville EdwaiMOK Alexander) en vier vrouwen, kregejjgftj, niet het recht tegen borgsom op vrij... voeten besteld te worden en zullen cP'JKse zeven weken tot de hervatting van litie lei proces in de gevangenis moeten dooi brengen. van De elf moeten zich verantwoord®aan voor een samenzwering tot omvei ping Van de blanke regering van mier Verwoerd door middel van l__. tage en Voor bevordering van de doel einden Van het communisme. Alle g( daagden hebben verklaard onschuldj Zr Houkes vertelde ons, dat de Vfeeerd kanties volop worden genoten en dLt allen ruime voldoening smaken van 4L opzet. Vele patiënten gaan helemaP°^v' opgefleurd en met nieuwe levensmoP™0 weer naar huls terug. [kleui Tijdens hun verblijf genieten zij vi- C. ont8penningsavondjes. door deze en gl2 (k ne aangeboden, maar ook von geestitma lijke verzorging door predikanten Bchefi Eastoors uit Bussum en wie naar erk wil gaan wordt per auto fit s p. bracht TreP" N. 3e De naam van het huls is gekozen u»ng. o dankbaarheid aan dr. Jan van Brèlasse men, die nationaal en internationaal p pu veel heeft gedaan voor do rhaumabj' rv, strijding. f" v' Zoals U zich wellicht zult herinner4r°pis! heeft Max Tailleur zeer veel geld injstanc zameld voor dit nieuwe centrum. v^orml morgen bij do opening van het hifrepri heeft hij dit geld op de hem eig/idem geestige manier aangeboden. klasse Maar hij doet meer: hij verrast La patiënten ook dikwijls niet een onviL t wacht uitje en laat hen dan per auto»_'L een toertje maken of eens naar Amstr*l€r' dam rijden. Dat zijn naam in het hit een goede klank heeft, is dus wel t

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2