i Stadschauffeurs mogen best meer verdienen Diepenhorst houdt zich aan motie van Kamer Puzzelhoek Dubbele moord Vessem: 5 jaar Aardgas Nederland Meeste RYNBENDE' S POSTQRDERBEDIIIJF reld VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 „Onbegrijpelijk en onverstandig" (Van onze soc.-econ. redactie) Zoals bekend heeft het a.r. Tweede Kamerlid B. Roolvink enige weken geleden de minis ters van binnenlandse zaken, verkeer en waterstaat en sociale zaken en volksgezondheid schrif telijke vragen gesteld over het verschil in beloning tussen de buschauffeurs bij gemeentelijke vervoersbedrijven en die bij streekvervoersbedrijven. Kort na de chauffeursstaking gaf de oud staatssecretaris te kennen, dat dit verschil naar zijn mening wel erg groot is en hij vroeg de mi nisters te bevorderen dat de be loningen der buschauffeurs beter op elkaar worden afgestemd, om dat zij vrijwel gelijke arbeid ver richten. De heer J. ten Heuvelhof, voorzitter van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, acht het onbegrijpelijk en onverstandig dat de heer Roolvink dit initia tief heeft genomen. Onverstan dig, omdat de vragen zijn ge steld, terwijl het overleg over de loonsverbeteringen zowel bij de overheid als bij het streekver voer nog gaande was, en onbe grijpelijk, omdat de heer Rool vink er ten onrechte van uitgaat, aldus de heer Ten Heuvelhof, dat de stads- en streekchauffeurs „vrijwel dezelfde arbeid" ver richten. De voorzitter van de N.C.B.O. vroeg zich af of een vakman in loonmateries als de heer Rool vink dan niet weet dat de Ionen der stadschauffeurs zijn geba seerd op werkclassificatierappor- ten. Hij noemde het verwonder lijk, dat het Tweede Kamerlid kennelijk uitsluitend is afgegaan op persverslagen in verband met het optreden van het actiecomité der buschauffeurs. N.C.B.O: eis actiecomité houdt geen steek: (Van onze sooiaad-economisehe redactie) VELE buschauffeurs, die in dienst zijn van streekvervoersbedrijven, hebben er geen notie van onder hoeveel moeilijker omstandighed hun collega's op de bussen in de grote steden heel dikwijls moeten werken. Een hogere beloning van de stadschauffeurs is dan ook alleszins redelijk". Ziehier de mening van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheids personeel over de bestaande verschillen in beloning voor buschauffeurs bij de gemeentelijke- en de streekvervoersbedrijven. Verschillen, die i afgelopen maanden geleid hebben tot onrust onder vele streekchauffeurs, de oprichting van een tegen de vakbonden rebellerend actiecomité, en een tweedaagse busstaking, waardoor een groot deel van het personenvervoer over de weg werd lamgelegd. Inmiddels is, zoals wij eerder meldden, voor het personeel bij het streekvervoer een akkoord bereikt over de verbetering van de arbeids voorwaarden in 1964, een akkoord dat naast een loonsverhoging van 15 procent nog diverse andere belang rijke winstpunten omvat. Het actie comité van buschauffeurs heeft ech ter laten weten, dat de overeengeko men verbeteringen „onvoldoende' zijn. De groep heeft voor a.s. maan dag een nieuwe nachtelijke vergade ring belegd, waarin het verdere „be leid" zal worden bepaald. In een uitvoerig gesprek dat wij dezei dagen hadden met enkele ter zake kun dige bestuursleden van de N.C.B.O. werd ons verzekerd, dat de eis van het actie comité om de lonen van de streekchauf feurs op te trekken tot het hoogste niveau van de stadschauffeurs geen steek (Van onze parlementsredactie) TAE nieuwe staatssecretaris van buitenlandse zaken dr. I. N. Th. Diepen- horst die zich vooral met de ontwikkelingshulp zal bezighouden wil zich in zijn beleid baseren op de motie-Ruygers, waarin de vijf grote Kamerfraoties onlangs hebben aangedrongen op verruiming van de hulp verlening aan de minder-ontwikkelde landen. Als Kamerlid heeft dr. Die penhorst die motie toen medeondertekend. „Ik onderschrijf deze uit spraak nog steeds en beschouw 'm als leidraad", zo zei de staatssecretaris gistermiddag bij het Tweede-Kamerdebat over de begroting van buiten landse zaken. De Kamer heette de heer Diepen horst hartelijk welkom, maar sprak opnieuw haar teleurstelling en veront- •usting uit over de feitelijke verlaging ran de Nederlandse bijdragen aa: ontwikkelingshulp. Op de begroting voor 1964 is voor dit doel immers der uitgetrokken dan dit jaar. Men hoopte dat dr. Diepenhorst daar, ge zien zijn steun aan de motie-Ruygers, iets aan zal kunnen doen. Het antwoord hierop van de staats secretaris was duidelijk „Het was zei hy, „het kabinet uiteraard bekend dat ik de motie had ondertekend, dit vormde geen beletsel om m( post aan te bieden. Men heeft mij ook niet gevraagd mijn standpunt te loochenen Integendeel, men verwacht van mü een beleid dat overeenkomt met die motie en men wil mij daar toe ook in staat stellen". Noordoostelijke wind ITOUDE LUCHT uit noordoost-Euro pa stroomde de afgelopen 24 uur naar Duitsland, Frankrijk en het Al- gebied. In zuid-Duitsland daalde temperatuur tot 8 graden onder nul. In noord-Frankrijk vroor het de afgelopen nacht 2 tot 3 en in oost- Frankrijk ongeveer 5 graden. In om Iand en noordwest-Duitsland waren ie temperaturen hoger, aangezien de toude lucht werd aangevoerd over de Oostzee. De krachtige noordoostelijke 'ind over midden-Europa en onze treken neemt weer in kracht af. De achtelijke afkoeling wordt daardoor roter. In het zuiden en oosten van et land zal het de komende nacht cht tot matig vriezen. Elders blijft vorst overwegend licht met langs waddenkust temperaturen om het riespunt. Evenals vandaag zullen ook lorgen hier en daar wat lichte neeuwbuitjes voorkomen, maar de eerslag zal over het algemeen van 'einig betekenis zijn. 75 wollen 30 90 iz. enz. op 8.40, nder 16.28; maan op: 6.46, onder 15.47. 16 december: nieuwe maan. Gezegde-puzzel Vul horizontaal in: x rangtelwoord. x stuk bouwland. x familielid. x ongerijmd. x kubieke meter. x vertrouwelijk. x stad in Z. Italië. x keur, kern. x traag, willoos. Bij juiste oplossing leest men op de visjes (beide van boven naar beneden lezen) een zegwijze. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: L bars-aster: 2. oraal-Ti- i: 3. eest-die-kt; 4. kat-aal-leg; 5. eden- :t-L.O.; 6. lorre-voor; 7. Sneek-as-m.s.; pieterman; 9. as-melodie. Verticaal: 1. Boekel-spa; 2. are-adonis; raster-Eem; 4. satan-re-te; 5. Alda- »kel; 6. stil-cva-r.o.; 7. Tielt-os-md.; 8. tkel-om-a.i.; 9. rat-gors-Ne. Overigens gaf dr Diepenhorst toe, dat zijn positie nu niet gemakkelijk is Het is immers makkelijker aan de lage dan aan hooggestelde verwachtingen te voldoen „Als ik nog Kamerlid zou geweest, zou ik ook nog wel wat over de begrotingscijfers hebben zegd Dat voor 1964 minder v de ontwikkelingshulp is uitgetrokken, volgens de staatssecretaris een gevolg van de „hitte van de prioriteitenslag", niet van een gebrek aan planning. Hij verwachtte, dat bij een verantwoorde besteding van de bedragen de hulpver lening in 1964 tóch effectiever zal kun nen geschieden dan in het lopende jaar. De bewindsman achtte de tijd nog niet rijp voor een definiteve, principe- ele uitspraak over de suggesties van ie en zending om hen overheids subsidies te verstrekken voor de ver wezenlijking van projecten in de ont wikkelingslanden. Dr.Diepenhorst wee: erop, dat over deze aangelegenheid ir de kerken nog verschillend wordt ge dacht Er zal nu een ambtelijke com- ie ad hoe worden ingesteld. De rechtbank in 's-Hertogenbosch heeft de 31-jarige koopman J. V. conform de eis, veroordeeld tot vijf jaar met af trek. Op 28 novemibe<r stond hij terecht, omdat hij zijn vrouw en zijn schoonva der in het woonwagenkamp in Vessem met geweerschoten om het leven zou hebben gebracht. houdt. Door de streekchauffeurs worden bij voorkeur de lonen in Amsterdam ten voorbeeld gesteld, waar de buschauffeurs thans tot een gemiddeld bruto weeklooD komen van ca. 147,terwijl de streek vervoersbedrijven gemiddeld ongeveer 123,betalen. Over de gehele lijn is dit vei-schil ech ter kleiner, want de gemiddelde beloning in de grote gemeenten is berekend op ongeveer 140,(in Rotterdam bijv. 141,—, in Den Haag 138,— en ir. Utrecht 137,Amsterdam is dus dui delijk een uitzonderlijk voorbeeld, want Amsterdam ligt aan de top. Maar dat mag dan ook wel. vindt de N.C.B.O. Drie beroepen Een ieder, die weet aan welke z eisen de Amsterdamse buschauffeurs moeten voldoen, kan niet lang aarzelen dit te erkennen. Aan deze chauffeurs worden eisen gesteld, die in feite nergens anders zo zwaar zijn, noch bij gemeente lijke-, noch bij streekvervoersbedrijven Elke Amsterdamse buschauffeur is c capabel, dienst te doen als conducteur als trambestuurder, waarvoor hij aparte opleidingen heeft gehad. Een chauffeur, die in de hoofdstad „op de bus" wiL moet beginnen als conducteur op een tramwagen. Eerst na enige jaren, bij ge- bleken geschiktheid, kan hij in aanmer king komen voor de opleiding tot trambe stuurder en pas, als hij in deze functie ei (eveneens na enige jaren) blijk van heeft gegeven dat hij het verkeer in Amster dam redelijkerwijze geheel aankan, komt de man in aanmerking voor de opleiding tot buschauffeur, waarbij o.m. als eis wordt gesteld dat hij alle routes en haltes, zowel van de trams als va buslijnen, uit zijn hoofd kent! Met dit hele proces is totaal ongeveer acht jaar gemoeid, maar dan beschikt Amsterdam ook over chauffeurs, die feitelijk drie be. roepen in zich verenigen en die, als het nodig is, op elk moment van de dag of nacht ook als conducteur of als trambe stuurder kunnen worden ingezet. Loodsen in chaos Is het dus geen eenvoudige zaak om in Amsterdam „op de bus" te komen, een maal buschauffeur geworden, dient zich de praktijk van elke dag aan. Wie het Amsterdamse verkeer kent, weet, door welk een chaos de bestuurders van trams en bussen hun wagens dikwijls moeten lengte van niet minder dan 18 die 100 tot 160 plaatsen hebben Eén van de argumenten van het actie- comité van streekchauffeurs is, dat het bij mist en gladde wegen „buiten" veel moeilijker rijden is dan in de stad. De stadschauffeurs ontkennen dit echter ten stelligste en zij wijzen dan o.m. op de talrijke slippende fietsers en bromfiet sers. waarmee de stadschauffeurs bijv. bij gladde wegen onophoudelijk te maken hebben. „Dit vereist een enorme inspan ning, want een mens. die onder de wielen bus verzeild raakt, is onherroe pelijk dood. In de strenge winter '62'63 heeft het Amsterdamse vervoersbedrijf met geen enkel dodelijk ongeval te ma ken gehad", zo werd ons niet zonder trots gezegd. Een zevental jaren geleden heeft het hoofdstedelijke vervoersbedrijf in ver band met het toen heersende tekort aan personeel eens .zomaar" tigtal chauffeurs van buiten aangeno men. Daarvan zijn er nu nog slechts Vroeg met pensioen Het is dan ook niet voor de grap, dat de gemeente Amsterdam op advies medici besloten heeft de tram- en chauffeurs reeds op 55-jarige leeftijd te pensioneren. Tegen die leeftijd komen nl. bijzonder veel klachten los. De e chauffeur heeft last van nervositeit, d« ander heeft last van een sterk derd gezichtsvermogen en een derde komt met rugklachten bij de dokter. Dit vroegd pensioen lijkt ook weer aantrek kelijker dan het is, want op het normale pensioen wordt gemiddeld 10 x 1 3/4 pro. cent gekort, terwijl de gepensioneerden wel hun A.O.W.-premie moeten blijven betalen. Velen zoeken dan ook een ander baantje, terwijl enkelen (ongeveer 5 pro. cent), die zich nog geheel fit voelen, een strenge keuring op bus of tram i een tijdje mogen blijven doordraaien, doorgaans op een rustige lijn. Amsterdam kent ook zeer moeilijke diensttijden. Er bestaat bijv. een nacht dienst. die loopt van 12 tot 3.45 uur, van 4 tot 6.11 uur en van 6.16 tot 8.39. Na een hele nacht rijden volgt er dus nog een ..spitsuur-dienstje" van ruim twee uur. Een dagdienst kent bijv. de volgende tij den: 10.24—11.18 uur, 11.27—14.03 uur, 14.54—15.47 en 16.20—19.05 uur (spits uren). Een ..mooie dienst" (d.w.z. moo: in vergelijking met de andere diensten vinden de Amsterdamse chauffeurs bijv. die van 's morgens 5.279.56 uur, gevolgd door 11.1813.39 uur. Zo'n „mooie dienst" komt echter slechts eens per 29 weken (en per persoon) voor Opvallend is, dat het Amsterdamse vervoersbedrijf in vergelijking met dere steden veel gebroken diensten kent, waarmee voor de betrokkenen in de praktijk veel meer uren gemoeid zijn dan met aaneengesloten diensten, omdat in gebroken diensten heel wat verloren uurtjes zitten. Geen gelijke normen De lonen van alle buschauffeurs in overheidsdienst gaan ih principe uit van hetzelfde basisbedrag, doch het zijn juist de onderscheidene toeslagen, die de ver schillen veroorzaken. De functies zijn in gedeeld aan de hand van een genormali seerde methode van werkclassificatie, op grond waarvan de conducteurs in de vierde loongroep en de trambestuurders buschauffeurs in de vijfde loongroep zijn ingedeeld. De N.C.B.O. meent, dat de streekchauffeurs, die niet naar een dergelijke genormaliseerde werkclassifi- catiemethode worden beloond, eerst goed recht van spreken over gelijke lonen hebben, indien zij dezelfde beoordelings- ïen zouden aanvaarden. Zij zijn daar. echter huiverig, zo werd ons gezegd, omdat zij vrezen voor een lagere uit komst. De streekchauffeurs mogen dan minder verdienen dan hun collega": de steden, de N.C.B.O. wijst er daarbij toch op. dat de chauffeurs van n iet-ge meentelijke vervoersbedrijven heel dik wijls een extra graantje meepikken door •itten e.d., iets, waarvan bij de ge meentelijke chauffeurs geen sprake is. Overigens erkennen ook de vakbonden, waarbij de streekchauffeurs zijn aange sloten, dat er wel enig verschil in belo ning mag zijn, mits dit verschil redelijk De N.C.B.O. meent voorshands, dat een gemiddeld verschil van ongeveer 10 pro- wel op zijn plaats is. Zolang er geen gelijke beoordelingsnormen worden aan gelegd, lijkt ons het bepalen van de om- rang van het „redelijk verschil" evenwel ten zeer moeilijke zaak. Kranten duurder maar blijven goedkoopste van heel Europa derlandse dagbladen met gemiddeld vijf procent worden verhoogd. Met ingang van dezelfde datum of in de loop van het eerste kwartaal van 1964 zullen de abonnementsprijzen in het algemeen gemiddeld vijf cent per week of 65 ct. per kwaartaal stijgen. Dit besluit hebben de bij de stichting De Nederlandse Dagbladpers (N.D.P.) aangesloten krantenondernemingen ge nomen. De prijsverhogingen zijn nood zakelijk geworden door de grote kos tenstijgingen, die in 1964 ook bij de dagbladbedrijven zullen optreden, aldus de N.D.P. De minister van economische za ken heeft zich met deze prijsverho gingen akkoord verklaard. Het Nederlandse dagblad is ook het volgend jaar nog verreweg het goed koopste in heel Europa. Afgezien van eventuele prijsverhogingen kosten de kranten in België en West-Duitsland ge middeld ongeveer 1,10 per week, ter wijl zij in Frankrijk en de Scandinavi sche landen duurder zijn. Na 1 januari zal de krant in Nederland gemiddeld 78 ct. per week kosten. commentaar Best Boefje JJ7IJ hebben Adveutsprogramma's van de NCRV avond In de laatste Adventsweek verzorgt de NCRV-radio enkele speciale pro- to'n idee dat er gister- gramma's. Zo zullen op zondag 15 de- menige huiskamer wel cember (van 6.55 tot 7.15 uur) advents- een paar tranen zijn weggeveegd by d« en kerstliederen uit de Elzas worden roerende geschiedenis van het Rotter gezongen door het koor La psallette damse Boefje, dat ten slotte gelukkig de Lorraine onder leiding van Paul nog zo best terecht kwam. Carrot. Een nog altijd waardevol tijdsbeeld, op maandag 16 december zingt het dit tot spel bijgewerkte verhaal van de Toonkunst-meisjeskoor Res Parvae journalist J. M. Brusse. Een stuk, dat Crescunt tussen 4.30 en 5 uur Franse het misschien niet meer zo goed zou kerstliederen, met orgelsoli van de doen als het niet zo voortreffelijk was dirigent Piet Post op het CavaUlé Call gespeeld. Rita Marechal gaf het straat- Koorogel in de grote kerk te Leeu- wat het nodig had warden. i De Ohr. Oratoriumvereniging te Hil- Advertentie) Kaarslicht6 levend licht! V GOUDA KAARSEN 5 EGKS steunt bouw in Nederland 5 jongetje alles S om dat stukje meelijwekkende parman- 5 tigheid te worden en zij deed dat be- 5 wonderenswaardig. Ja. dit was het „Boefje" dat menigeen zich nog van vroeger zal herinneren, al moest pien wel even wennen aan 't blonde Jantje in plaats van het donkerharige, dat An- nie van Ees zo dikwijls ten tonele heeft °evoerd- organist Meindert BoekeL e Maar ook „moeder Mimi Boesnach 5 verdient 'n extra compliment voor haar spel. Trouwens alle acteurs en actrices hadden blijkbaar veel genoegen in de opvoering. Guus Oster trof in een nogal stijf optreden toch heel juist de figuur 5 van de eerste, nog wat onhandige, maar i toegewijde kinderbeschermers. Er wa- heel goede kleine rollen geeft op donderdag 19 decem ber van 4.30 tot 5 uur een kerstcon cert in de Noorderkerk. Aan dit con cert werken mee de sopraan Nettie Bos, de alt Sibylle Raaphorst, de tenor Bert van 't Hoff, de bas Henk Dorel, de fluitist Beer van der Star 1 Eurovisiekerstdienst op 25 december wmiü"v. 'd. Loos sis opa, Hetty Berger visiereportage overnemen van een kerk. als vrouw Bonoers en Arend Hauer als »elke da" wordt gehouden ra de broeder Overste. Aad Wieman maak- de Ev- Lutherse kerk ie Colmar. te een kort, prima televisiedebuut als ^an deze dienst, waarin s. e het jongetje Pukkie. Zo werd het oe- Bresch voorgaat, wordt meegewerkt heel een prettige poomelUng. die zeker RTF-orkest van Strasbourg heel veel kijkers genoegen zal hebben en het kerkkoor. Organist is de heer gedaan M. Finance. Voor Nederland zal ds. J. De NCRV begon haar televisieavond A wan Nieuwenhuyten toelichting met een nieuwe rubriek ,Jn gesprek", geven. geleid door dr. C. Btonkenatun. Er wa- De kerk is een oud Franciscaans ren nog geen vragen binnengekomen bouwwerk uit 1292. en geniet grote ver en daarom werd op eenvoudige, maar maardheid door haar prachtige koor- duidelijke manier over het vraagstuk hek, haar mooie vensters en het monu- van de gehuwde werkende vrouw ge- mentale kruis, dat het altaar domineert sproken. Er kwamen wel geen nieuwe Befaamd is ook het orgel, dat gebouwd aspecten naar voren, maar de kwestie werd door de beroemde orgelbouwer Van de zijde van de Nederlandse Aard- werd van alle kanten bekeken en mei André Silberman. filmfragmenten en korte beantwoor- Direct na deze uitzending, om 11 uur, dingen van kernvragen overzichtelijk vervolgt de NTS met de vertoning van toegelicht. een Amerikaanse schilderyenfilm, „De Later op de avond zong Caroline komst van Christus" getiteld. Kaart nog eens een mengelmoes van Het network NBC liet Donald B. internationale liedjes. Een programma, Hyatt deze rolprent maken op tekst van dat men eigenlijk met langere tussen- Richard Hanser. Het leven van Christus pozen moest zien om er door geboeid op aarde is verbeeld in een montage De EGKS heeft 2,6 min gulden be schikbaar gesteld voor financiering var de bouw van 209 arbeiderswoningen ir Nederland, 185 voor arbeiders in dt staalindustrie en 24 voor mijnwerkers. (Vervolg van pagina 1) olie Maatschappij is die enorme omvang van de Lierse bel tegengesproken. Vol- gens de N.A.M. is er in het Westland ccn gasvoorkomen van 3 miljard ku- bieke meter geconstateerd. En de explo- 5 ratie wordt niet voortgezet, aldus de I N.A.M., die ook niet verwacht, dat er f met betrekking tot het Westüand een plotselinge spectaculaire hogere raming g tevoorschijn zal komen. Men houdt het op genoemde 3 miljard kubieke meter,' mooie hoeveelheid, die echter niet de schaduw van Slochteren kan staan. Het Westlandse gas gaat via een pijp leiding van De Lier, rechtstreeks naar de Hoogovens in IJmuiden. De Tweede Kamerleden J. H- Maenen mr. R. J. Nelissen (beide K.V.P.) hebben minister Andriessen schriftelij ke vragen gesteld n.a v. de berichten aardgas bij De Lier. blijven. TELEFUNKEN techniek van topklasse Draagbare TV f895,- - AEG AMSTERDAM van opnamen van honderden van 's we- relds beroemdste schilderijen. De film duurt 40 minuten. vanavond; TV-toestellen Stofzuigers Naaimachines Strijkijzers Wasmachines skbladen 19.10 Lichte muziek uit Brazilië 19.30 Pianorecital- moderne 5 muziek 19.50 Dóérom praatje 20.00 Nws 20.05 Gemeente onderweg lezing (3) 20.20 Omroeporkest en zangsolist: moder- c ne muziek 20.40 Schepping en evolutie, ge- 5 sprek. VARA: 21.00 Metropole-orkest en solisten 21.30 Alle elf, quizprogramma 22.15 Licht instrumentaal trio 22.30 Nws 22.40 2 Marimba 23.10 Lichte gram 23.45 Socialls- 5 tisch nieuws in Esperanto 23.5524.00 Nws. Hilversum IX, 208 m. 19.00 Nws en weer- J praatje 19.10 Var feestelijke liederen 20.30 Pri r progr 21.30 Klas 22.00 Kommen- Nederland heeft naar verhouding meer 1 ers betreft neemt ons land e televisietoestellen dan de andere landen middenpositie in. Dit geldt ook vc van de Euroraarkt. We hebben echter.de transistorradio, die in Engeland en nog een forse achterstand op Engeland. I Frankrijk veel opgang heeft gemaakt, j 22.10 Pianorecital: Braziliaanse muziek 22.30 Nws 22.40 in kerk. zending en oekumene 23.00 roederschap van Talsé, lezing 23.15 gram 23.45 Gitaarspel (gr) 23.55 82 pet. van de gezinnen heeft. Bü ons ligt dat percentage op 50. Op het gebied van de koelkasten komen de Belgen achteraan met 21 pet, tegen Luxemburg 57 waar het aantal ge- koelkast heeft, het grootst is Bij ons heeft koelkast. Wat r ad io 's en p dubbele jonge klare WHITE LABEL rs 20.45 Voor- .-ties 21.35 Dr TV-film. NTS: 22.20—22.25 Journaal. Programma voor morgen N.V. DISTILLEERDERIJ r/„ SIMON RYNBENDE ZONEN SCHIEDAM 27 Soms loop het, soms niet. Maar ik kan eigen lijk niet organiseren, zie je, niet écht goed. Soms maar bij .vlagenLily proefde ze dan dromerig de naam voor zich heen", Lily. Past goed bij je, die naam O, o, wat kweb bel ik weer, mijn man moest me horen..alle maal nervositeit, zegt hy.... O, daar komt hij Lily had al die tijd nog geen woord hoeven te zeggen. Het montere gepraat had haar uit haar eigen ik-cirkel getrokken en ze liet met geamuseerde verbazing de woordenstroom over zich heengaan. „Hoe weet u, dat üw man er- aankomt?" vroeg ze nieuwsgierig. Want ze had zelf nog niets gehoord. „Het geluid van de auto, en de manier waar op hy rijdt", verklaarde haar gastvrouw. „Hij komt zo dadelijk. Was daarnet op de hoek. Stil eens Ja, dat was de autodeur, hoorde je Lily was verbluft. „Nee", zei ze. „O, wacht maar, nog twee tellen en hij staat binnen. Zie je wel? Oscarjoehoe, we zijn hier!!" Er klonken stappen in het halletje. Lily dacht: bij zo'n vrouw kan alleen maar een artiesterig mens horen. Met een caesarkop, of met lange, golvende lokken Maar de werkelijkheid schoof zich tussen haar haar denkbeelden in. Een wat gezette veerti ger. met stug grijs haar en een hoornen bril, trad binnen. Zijn ogen gingen eerst naar de nieuwaangekomene, dan naar zijn vrouw. Een goedmoedig glimlachje verscheen om zijn lip pen. Hij stelde zich voor. „Ben je net aangekomen, kind?" vroeg hij Lily. „Goede reis gehad? Niet eens in de ver keerde bus gestapt? Want dat is nog lang niet eenvoudig. De chauffeurs weten soms zelf niet de straten in al die nieuwbouwbuurten Zo, je hoort het Ciska, er zyn dus nog mensen ge noeg, ook al zijn ze niet zo bezadigd als ik, die zonder geleide op reis kunnen gaan Ciska is nogal sterk in verkeerde bussen, zie je", wendde hij zich verklarend tot Lily. Lily hoorde de toon van welwillendheid en ac ceptatie, die in zyn woorden lag. Hij vertelde het op een manier, alsof hy het had over de opmerkelijke prestaties van een klein kind. Het grote M. C. LOONEN-VAN DER LINDEN „Och", zei de doktersvrouw schouderophalend, „ik heb jóu. Jij kunt me leiden". Ze glimlach te. „Wacht, laten we eerst even systematisch doen, ik heb nu zo'n vlaag; straks heb ik er geen hoofd meer voor. Dit is dus onze Lily. Ik ben Ciska, nee, kijk maar niet zo ver schrikt. Ik ben voor iedereen Ciska „....ook voor de bakker?" wierp dokter Van Balen er droog tussendoor. „Nou ja, voor praktisch iedereen", verbeter de mevrouw. „En je hoeft helemaal niet verle gen te zijn, de vriendjes van mijn kinderen noe men me ook zo. Ze weten wel, dat ik een beet je knots ben. Hèm mag je niet tytoyeren", zei ze wijzend op haar man, „hij heeft principes met een grote P. Alleen zijn allernaaste vrien den mogen hem bij de naam noemen, maar als je het mij vraagt, is dat, omdat hij zelf zijn naam zo oudbakken vindt. Oscar. Ik vind het een naam met allure, maar dat praat ik hem niet uit zyn hoofd". Lily wierp een snelle blik naar dokter Van Balen, maar hij zat met een toegeeflijke glim lach naar zijn vrouw te luisteren en scheen niet in het minst gechoqueerd door haar woorden. „Punt nummero zoveel van het programma", ging Ciska door. „Je kamer is boven, op zol der. Ik heb hem pas geschilderd en opgeknapt, maar de verf is al droog zodat je niet bang hoeft te zijn, dat je tegen de muur aan blijft plakken". Lily schoot in de lach. Deze vrouw had iets onzegbaar ontwapenends. „We staan om zeven uur op, misschien vind je dat laat, misschien vroeg. „Thuis was ik altijd om zes uur op", wierp Lily er bescheiden tussendoor. „Zès uur!!!" riep mevrouw Van Balen met grote ronde ogen van afgrijzen. „Wat ontzét- tendü.' Enfin, dan valt het je hier dus mee. We hebben drie kinderen, de oudste is school. Marrit, Maarrit, waar zit je? Dat varken zit natuurlijk weer in de garage. Heb je je auto goed afgesloten?" wendde ze zich tot haar man. „O nee, die staat nog „Ja", zei ze verklarend tot Lily, „zi keer achter het stuur gaan zitten en heeft dat ding Qp de een of andere manier in z'n achter uit gekregen, enfin, de hele boel was er wat je noemt „achteruit". Garagedeur hing a. den. Het is nog goed afgelopen, overigens. Mar rit is vier, volgende week gaat ze naar de kleu terschool". Ze stond op, liep de kamer uit en kwam met het meisje in het vuile truitje terug. „Ze stond achter de deur te luisteren", zei ze gelaten. „Heb je ooit zoiets Dan hebben we Jeroen. Jeroen is zes. Hij op de grote school, die is al begonnen nu. Hij komt om vier uur thuis. En dan hebben we noi ons Elisabetje. Die is acht maanden. O jakkes", zei ze met een verschrikte blik op haar horloge, „ik ben weer te laat met haar. Ze moet allang uit bed, het arme diertje". „Blijf nu ook nog maar even zitten", reedde haar man haar. „Dat kind geeft toch geen kik. Van die tien minuten meer of minder zal ze heus niets krijgen". ,,'s Morgens moeten de kinderen dus geholpen worden met wassen, de twee groten bedoel ik. Elisabeth moet verschoond en gaat in haar stoel, we eten tegen achten en om half negen begint het spreekuur. De eerste dagen hoef je neg niet meteen te beginnen, ik zal je eerst wat wegwijs maken, want het is de bedoeling, dat je een paar eenvoudige werkjes leert doen. Toen ze het dagprogramma besproken had, zei ze opstaand: „Zo, en nu gaan we naar boven. Eiwitonderzoek, bloedonderzoek en wat admini stratie ook. Verder, na het spreekuur Ik laat je eerst je kamer zien en dan halen we de baby uit bed". (Wordt vervolgd) Nederland staat met 95 pet. bovenaan de lijst met stofzuigers. Opmerkelijk is hert grote verschil met Italië (7 pet België (40 pet.) en Frankrijk (37 pet.). e Met strijkyzers staat Nederland 5 eveneens aan de top. gevolgd door I HUversw Luxemburg en Engeland. Hetzelfde i Ochtendgy: geldt voor wasmachines zonder S "5"® JLf en ingebouwde centrifuges. Op hert gebied fied 8.18 Lichte gram 9.00 Loon naar r van wasmachines mét ingebouwde een- ken, politiek praatje 9.10 Voor-r(ot)oi trifuges blyven we ver achter, maar met de naaimachines hebben we weer een onbedreigde eerste plaats. Dit blijkit uit een groot marktonder zoek van Reader's Digest naar het in bezit hebben van duurzame consump tiegoederen per gezin in de EEG-landen en in Engeland. Soc. zaken wil roken doen beperken BU liet departement van sociale zaken en volksgezondheid bestudeert men de mogelykheden om te komen tot een be perking van het sigarettenverbruik in Nederland. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. H. Bartels, heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Ka- merlid, de heer G. Kranenburg (OH), over roken en longkanker. De bewindsman zegt dat het aantal mannen dat jaarlijks in Nederland aan longkanker overlijdt is gestegen van 1180 ln 1950 tot 3142 in 1962. Het overeenkom stige aantal vrouwen steeg van 167 in 1950 tot 245 in 1062 In zijn antwoord op de vraag van de heer Kranenburg wat de regering voor plannen heeft om het roken tegen te gaan, verwijst de staatssecretaris ook nog naar het niet onbelangrijke bedrag dat op de begroting van zijn departe ment is gereserveerd voor subsidiëring 1964 te beginnen actie „Roken- jeugd". Op de laatste dag van 1963 zal de heer P. C. Minderhoud, secretaris van het pro- duktschap voor Zuivel, de dienst van dit orgaan met pensioen verlaten. De rijksbijdragen in de kosten van uitkeringen krachtens de interimwet invaliditeitsrentetrekkers is verhoogd van 75 miljoen tot 79.2 miljoen gulden. Dit blijkt uit ccn besluit dat in een gis teren uitgegeven Staatsblad Is geplaatst i 12 30 Meded ten behoeve tuinbouw 12.33 Sportnnleuws 13.15 VARA- varia (13.00 Nws) 13.20 Tijd voor teenagers i 14.10 Uitlaat programma voor de twintigers 14.45 Artistieke staalkaart 15.15 Radio Jazz- club 15.45 Verbondon in één koers, gesprek- ken 16.00 Matinee op de vrije zaterdag: I omroeporkest en solist: klass en moderne I muziek. In de pauze; 16.45—17.05 Boekbe- spreking 18.00 Nws en commentaar 18.20 Lichte orkestmuziek (gr) 18.30 Muziek- kiosk: nieuwsflitsen uit de wereld van da lichte muziek. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Morgengebed 7.15 Klass gram 7.45 Geeste lijke liederen 7.55 Overweging 8.00 Nws 8.15 V d jeugd 8.20 Djinn, gevar progr 12.00 An- 17.00 Boekbespreking °17.40 tiendaags speUetje met grammofoonplaten 18.00 Kunstkroniek 18.30 Lioht orkest 18.50 Lichtbaken, godsdienstige lezing. TELEVISIE KRO: 15.00 De avonturen van Christobal, TV-flJ het blinc (deel 4) 15.30 Impressies uit c rten 17 00—17.45 V d kinderen 19.30 uren van Ivanhoe. TV-fllm (deel 19.57 't Manneke 20.00 Journaal icht. KRO: 20.20 Brandpunt: comst in Utrecht. NTS: 22.45—22.50 Jour- GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP december 1963 v r Marquis, b. Spiel' Unschuld vom Lande. Symphonie Orkest III. Karl harmonisch Orkest van Wenen o 1 KMppertsbusch. IV. Franz Léhar„Glu- l, 2e tafereel. 3e tafer kaal blijspel l_ Paul Knepler en Fritz Löhner. Uit- M'alter Berry, Hilde Gueden, -mentt, Harald Pröglhöff. Omar Hollman, Al- :nka. Murray Wal demi Godkno\ fred MuzareUi. Oska. mull.„ E™my Loose- Edi,h Winkler, Erich Majkut. Kurt Equiluz, Richard Eybner Pe ter Eschberger, Karl Kolowratnik. Koor en Staatsopera. Diri- Rudolf Moralt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11