„Prijsprikken" 1 4 voor een miljoen iT 'i m&m na nylon-uitvinding ZATERDAG 7 DECEMBER 1963 AMELAND IN GREEP VAN „GAS-RUSH" (Van een onzer verslaggevers) De Amelanders doen er lie ver het zwijgen toe. Olie? Gas? Ze praten er weinig over en wachten af. De beide grote ho tels in Nes zitten vol oliemen sen, inderhaast overgekomen van olievelden overal in de we reld, in de dorpsstraat staan Duitse trucks met dynamiet ge laden en in de duinen lut tele kilometers verderop dreunt de boortoren. Maar het leven van de eilanders wordt er niet door beroerd. De gas- en olierush, die het net in zijn winterslaap gedommelde eiland plotseling in de wereldbelang- stelling bracht, lijkt aan hen voorbij te gaan. De dorpen zijn uitgestorven; de bunga lows, die als kleine blokkedo- zen in het veld lijken te zijn neergezet en die van de zomer nog waren overspoeld door de Duitse invasie, leeg. Ameland rust en gaat in deze tijd van het jaar schuil voor de elemen ten. De wind zingt onheilspel lend in de zware bomen van Nes' dorpsstraat. Delzelfde wind, die bij vloed het water kolkend over de pier van het haventje slaat en de zee hoog tegen de duinen opjaagt. Maar al deze winterrust is maar schijn, al zal de bezoeker dat alleen merken in de omge ving van de twee grote hotels in Nes: Hofker en Wapen van Ame land. Hotels, die anders in deze tijd leeg staan en slechts een en kele reiziger op bezoek krijgen, maar die nu volbezet zijn. Auto's met Amerikaanse. Duitse en En gelse nummerborden, rijden er af 6 's Avonds is geen plaats in de lounge leeg. Het is er als in het hoogseizoen. Lachende mannen aan de bar, ongeschoren en met wollen truien aan. Zó van hun werk in de duinen, zijn ze er ko men binnenvallen om hier, in de- warme intimiteit van het hotel, dat met zijn schat aan antiek een lang verleden verraadt, kou, re gen en storm voor enkele uren te vergeten. internationaal gf i de Sahara komen ze, uit het Mid den-Oosten, uit Broenei, uit Ame rika. Inderhaast zijn ze er weg geroepen. Van de ene op de an dere dag verwisselden zij tropen zon voor Waddenstorm. De maatschappij stuurde hen naar een nieuw jachtterrein: Ameland, het eiland dat na de opzienbarende gasvondst in Sloch- teren, grote perspectieven leek te bieden. De Nederlandse NAM kreeg concurrentie. Caltex, Mobil- -oil en BP sloegen eveneens 'hun tenten op invd,it,„Ts,xas nap. Hol; Winterslaap van eiland gestoord Seismisch onderzoek. Meter meter uordt de bodem var eiland in haart gebracht dt middel van explosies. De die deze ontploffingen v zaken en die op, in grote u opgestelde, instrumenten it geregistreerd, geven aanwijzingen over de vorm van de verschillende bodemlagen en de mogelijke aan wezigheid van olie- of gasrijk- dom men. Op de foto: een onder- zoek-auto van de Duitse N.V.Seis- mos uit Hanover, die seismisch onderzoek verricht voor Mobiloil. Geheimen Tn de bar drinken, lachen en praten ze wat, de mannen, die nog niet helemaal kunnen wen nen aan het barre klimaat. Er wordt véél gepraat in hotel Hof ker. Over alles, behalve over olie. Dat is een onderwerp, dat de mannen liever laten lusten. Al thans, in het openbaar. Want zij weten: er kan meegeluisterd wor den en in een olie-rush is het zaak je geheimen te bewaren. Duidelijk zijn de gasten in ver schillende kampen verdeeld. Iede re maatschappij heeft zijn eigen tafels in de eetzaal. En na de maaltijd groepen de mannen weer samen. De groepen kennen el kaar. zoals de meeste oliemensen elkaar kennen, omdat ze elkaar steeds opnieuw weer tegenkomen, overal waar olie wordt gevonden. Maar ze wisselen niet meer dan En kómen er beroepszaken aan de orde. dan wordt er zachtjes gesproken, zodat het andere kamp niet kan meehoren. Er wordt afstand gehouden, want je kunt nooit weten. Iedere nieuwe vreemdeling wordt achterdochtig opgenomen. Het zou immers een „schout" kunnen zijn, een bedrijfsspion, voor wie de kleinste gegevens over diepte van de boring of over opgehaalde grondmonsters goud waard zijn en waarvoor ook goud zou worden betaald. Papieren worden nooit open en bloot achtergelaten. De Caltex, die haar hoofdkwartier in twee kamers van het hotel heeft opge slagen. heeft al haar geheimen in een kluis geborgen, die zelfs 's nachts wordt bewaakt... Hovercraft in «gas-slag» ingezet BP, een van de vijf partijen in de „slag om het gas", heeft dezer dagen nieuw materiaal ingezet voor de onderneming rond Ame land. Wolken van stuifwa- ter opspuitend arriveerde de Britse Hoverchaft CC2 in het kleine haventje van Nes. Het (luchtkussen)vaartuig het eerste ter wereld dat bij exploratiewerkzaamhe den wordt gebruikt zal oliemensen eir materiaal gaan vervoeren. De CC2 kan een snelheid van 60 tot 80 km per uur ont wikkelen, biedt plaats aan 10 personen en kan 1100 kg aan materialen bergen. BP heeft de hovercraft inge zet om niet langer afhan kelijk te zijn van de veer boot naar Hohverd (de eni ge verbinding met de vaste wal), die slechts tweemaal per dag vaart. i oegden" staat er op de borden I bij liet met prikkeldraad om rasterde boorterrein van de Cal tex. Pottekijkers uorden streng geweerd, want in een „gasrush" I is het zaak je geheimen bewaren Boren Het is deze maatschappij, die op het eerste gezicht voorop schijnt te liggen in de race naar olie of gas. Zij is de enige, die een boortoren op het eiland heeft staan, vlak bij het Zwanenwater midden in de duinen. vertellen. Terwijl de andere maat schappijen nog volop met hun seismisch onderzoek bezig wa ren, verscheen er ineens een lan dingsvaartuig voor de kust, dat regelrecht uit de Spaanse Sahara kwam en op het strand naast in woestijnkleuren geschilderde jeeps en vrachtwagens een complete boortoren „uitbraakte". Op het eiland verspeidde dit nieuws zich als een vuurtje: de Caltex gaat boren: Geruchten, die al gauw werkelijkheid werden toen de stalen kolos werd opge richt. Op grond van de verkre gen gegevens van het seismisch onderzoek had de maatschappij besloten een ..prik" te wagen. Over de resultaten zwijgt men nog. Er zijn geruchten dat men al 2200 meter diep zit en dat inder daad al wat gevonden is. De kei- Kansen der de zeebodem gas of olie ver dachten dan onder het eiland. De NAM voert haar eerste boring trouwens ook vlak onder de kust Sceptisch De eilanders merken van al deze activiteiten weinig, maar ze weten er alles van. De dorpsroddel is snel en elke stap, die de maat schappijen zetten, is binnen een uur bekend. Wat zij ervan vinden? Zegt wethouder J. Brouwer van Nes: de middenstand is op het ogenblik natuurlijk best tevreden. De hotels hebben voor deze winter hun personeel moeten aanhouden en zelfs moesten extra krachten worden aangenomen om de drukte op te vangen. Er worden goede zaken gedaan. bodem verkennen. Onderzoek dat de drie buitenlandse maatschappij en hebben uitbesteed. De NAM is de enige, die het zelf uitvoert. Wie wordt de eerste, die olie of gas naar boven haalt? Het ant woord ligt nog verborgen in de diepte. Maar zeker is, dat de deelnemers in de race, waarin vele miljoenen worden gestoken, elkaar geen krimp zullen geven. Want dat staat wel vast: wórdt olie of gas gevonden dan betekent dat kans op een veel groter pers pectief. Het zou er namelijk op kunnen wijzen dat ook het uitgestrekte Noordzeeplateau eveneens rijk dommen onder zich zou kunnen bergen. Geologen rekenen daar eigenlijk al min of meer op. De recente gasvondst bij het Friese Blija de gasvlam is bij helder ners van hotel Hofker vertellen dat op een gegeven ogenblik alle Caltex-mensen. die in het hotel verbleven, plotseling naar buiten verdwenen, naar het boorterrein. Het gonsde toen van geruchten. Maar wat er toen op die middag werkelijk is gebeurd, is nooit be kend geworden. Eén miljoen Inmiddels hebben nu ook de NAM en Mobiloil besloten te gaan boren. Op de zuidpunt van het eiland, dicht bij de vuurto ren. treft de NAM daarvoor de voorbereidingen. Op het ogenblik is men bezig met het effenen van het terrein en andere werkzaamheden, die nodig "zijn voordat de toren wordt geplaatst. Verwacht wordt dat over enkele weken met de boring kan worden begonnen. Het seismisch onderzoek. dat door Britse en Duitse bedrijven in charter wordt uitgevoerd, wordt echter voortgezet. Ook heli kopters zijn er bij ingeschakeld voor het onderzoek op zee. Nog dagelijks donderen de dy- namietexplosies, die de geologen de gewenste gegevens moeten opleveren over de toestand van de grond, honderden meters on der het aardoppervlak. Eerst zal men daarvan een precies beeld moeten hebben, voordat men een boring kan wagen, want de kos- hoog en belopen de een miljoen gulden. Men wil dus niet een te groot risico lopen. vasie. Men vraagt zich af: gebeurd er met ons toerisme? Dat is immers de belangrijkste bron van inkomsten. Er zijn jaren dat niet minder dan 100.000 toeristen hier hun vakantie doorbrengen en dat brengt Amerland zo, twee-en- een-half miljoen gulden in het laadje. Ameland is bang dat het de ze bron zal kwijtraken. Temeer ook omdat er het afgelopen sei zoen verscheidene sensationele ar tikelen zijn verschenen in Duitse boulevard-bladen. Koppen als: „Gaste in der Luft gesprengt" maken het voor de Duitse toerist niet aantrekkelijk volgend seizoen weer naar hier te komen. Natuurlijk, het is allemaal zwaar overdreven, zegt wethouder Brouwer. De vakantiegasten heb ben van de explosies vrijwel niets gemerkt. En gevaar was er nog minder. Maar hoe zal het in de toekomst worden, als er inderdaad olie of gas wordt gevonden. De ei landers zien nu al het spookbeeld van een raffinaderij opdoemen, waardoor alle toerisme in één slag van het eiland zou zijn ver dwenen. Daarom overweegt het gemeen tebestuur van Nes een tegenactie, een propaganda-actie in het Duit se Ruhr-gebied om de Duitsers ervan te overtuigen, dat het eiland aan de Noordzee voor de toerist nog even aantrekkelijk is als het altijd is geweest. Onderzocht' Die propaganda heeft men ook in de toekomst wel nodig, want het ziet er niet naar uit dat het onderzoek van de oliemaatschap pijen snel zal zijn afgelopen, af gezien dan nog van de mogelijk heid dat inderdaad olie of gas wordt gevonden. De activiteiten zullen eerder toenemen. De „inlichtingendien sten" van de oliemaatschappijen weten dat binnenkort een aantal Franse maatschappijen hun geluk zullen gaan beproeven. Technici van een seismografische onderne ming zijn al op het eiland om voorbereidingen te treffen. Trouwens het hele Waddenge bied staat in de belangstelling. Midden op Terschelling boort de NAM nog steeds (overigens tot nu toe zonder resultaat), bij Borkum zijn de Duitsers bezig met het bouwen van een booreiland in de Noordzee, terwijl op Schiermon nikoog uitgebreid seismisch on derzoek wordt verricht. Het on derzoek is in volle gang. Zonder ophouden ploegen de ..Dues" door terwijl helikopters M 1 jiflOafc j j £sêgp fjy\. --- 1 fes-, i pn De eerste boortoren op het eiland, primeur voor Caltex, die kwam en vrijwel gelijk een boring waagde. Volgens geruchten zou men al meer dan tweeduizend meter diep zitten. Caltex ontkent overigens de geruchten volgens wellce reeds gas zou zijn gewonnen. Vijfentwintig jaar geleden in Amerika (Van. een onzer verslaggevers) De Amerikaanse chemicus dr. Wallace Hume Carothers zal nooit hebben vermoed dat zijn vinding nog eens een chaotisch oproer zou veroorzaken onder de Amerikaanse vrouwen. Toen hij 25 jaar geleden het produkt ontdekte, waarmee hij heel de wereld in opwinding bracht, het nylon, wist hij alleen dat hij een kunstvezel had gemaakt, die op vele gebieden een revolu tie zou betekenen. Niet, dat en kele maanden later op het mo ment, dat de eerste nylonkou sen in de winkels werden ver kocht, complete ruzies in de tientallen meters lange rijen wachtende vrouwen zouden ont- In Amerika spraken de kranten in die dagen zelfs van het kousen- oproer. Van ver uit de omtrek waren de vrouwen naar de stad Wilmington «Delaware) gekomen om de wonderkous te bemachti gen. Het was een rage. Dagen voordat in de eerste winkels de kousen over de toonbank gingen, hadden zij hun intrek in de stad genomen om toch vooral de eer ste te kunnen zijn. Het nieuws van de uitvinding had zich snel verspreid, over de hele wereld. De kousen die nog niemand had gezien werden al gauw gepromoveerd tot wonder- kousen. En veelal ontstond een volkomen vertrokken beeld van de eigenschappen van het nieuwe produkt. mede door de publica- de uitvinders nl. dat ny- als de draden van een spinne- Geruchten raakten snel in om loop: nylon kousen konden niet ladderen en een bekende Ameri kaanse humorist waarschuwde de dames er zelfs voor, dat ze uit sluitend met behulp van een snij brander „uitgetrokken" konden Rijer Ion sterker was dan staal t uit de lucht het land i de Op het dorpsplein staan de trucks met dynamiet, explosieven be stemd voor het seismisch onder zoek. Het liep dan ook storm. De plaatselijke hotels deden uitste kende zaken. En reeds in alle vroegte stonden de vrouwen voor de winkels. Voor velen werd het echter een teleurstelling. Du Pont de Ne mours, die het in zijn laborato rium uitgevonden produkt op de markt bracht had namelijk be perkingen gemaakt: alleen de in woonsters van Wilmington kwa men in aanmerking. De voorra den waren immers klein. Het was tenslotte nog een proef. Maar toch gingen er op die.eer ste dag al 4000 paar kousen van de hand. De opwinding onder de gelukkigen was groot. Vele da mes moesten de wonderkous nog op straat beproeven. Zittend op de trottoir-rand werden oude voor nieuwe nylonkousen verwis seld onder grote hilariteit van de omstandsters.... Onenigheid Toch was het succes in die eer ste dagen niet onverdeeld. Toen bleek dat het nylon niet al die eigenschappen vertoonde, waar over de geruchten hadden gespro ken, kwamen de reacties. Eén da me schreef ietwat sarcastisch: als die kousen worden gemaakt van kolen, water en lucht, dan heeft de luchttoevoer in mijn ge val kennelijk te wijd openge- Er ontstonden duidelijk twee kampen: enthousiaste dames en teleurgestelde. Eén van de da mes uit het eerste kamp schreef: ..Beste Du Pont, ik heb die prach tige nieuwe kousen, die u ge maakt hebt van vieze kolen, ge kocht. De engelen moeten bij u in dienst zijn...." De strijd ging door. De twee partijen leefden op voet van oor log en namen alle middelen te baat om elkaar van hun stand punt te overtuigen, zo schreef een zakenblad. Maar lang heeft deze onenig heid niet geduurd. Want toen ook in Amerika de oorlog uitbrak staakte Du Pont de kousenpro- Er werd enkele jaren lang al leen voor militair gebruik gefa briceerd. De anti's hadden ruim schoots de gelegenheid af te koe len. Wat dan ook gebeurde, want toen na de oorlog de kousenpro- duktie werd hervat was de twist al gauw beslecht. Denylonkous nam bezit van de wereld. Het eerste jaar na de Met grote vasthoudendheid wordt het onderzoek verricht. Oliemensen zijn gewend door te zetten. Ook als ze teleurstellingen te verwerken krijgen en in plaats van olie of gas water naar boven halen. Lukt het niet, dan zal men het elders proberen. Dat de Caltex het niet bij zijn eerste proefboring zal laten, blijkt wel uit de activiteiten. Grom mend tornen zware vrachtwagens door het muHe duinand. dat bij regen al gauw verandert in een grauwe moddermassa. Zij trek ken diepe sporen in het tot voor kort nog ongerepte duinlandschap. Doel van deze activiteiten: de aanleg van een helihaven, die goede diensten zal kunnen bewij zen bij het transport van mate riaal en bij het verdere seismisch onderzoek. Er zal niet eerder gerust worden voordat de hele bodem van het eiland in kaart is gebracht en alle kansen zijn onderzocht. Kan sen, die wellicht niet eens onder het eiland zelf liggen, maar onder de zeebodem. Op het eiland weet men te ver tellen, dat de Caltex niet voor niets zo dicht bij het strand is gaan boren. Men zou eerder on- **************- De nalatenschap, door Ger hard Rasmussen. Uitgave G. F. Callenbach N.V., Nijkerk. Het boek begint bij het einde van een rouwdienst. In de rouw kapel komt een zeer welgestelde conservatieve familie de laatste eer bewijzen aan de jaren gele den uitgestoten overleden zoon. Naast de familie zijn enkele in tieme kennissen aanwezig en er wordt gegist wie dat geweest zouden kunnen zijn. De jongste zoon van de familie trekt op on derzoek, krijgt het dagboek van zijn overleden oom. en komt evenals zijn oom in botsing met de principes van zijn rijke, doch moreel niet hoogstaande familie. De botsing met zijn vader, die blijkt uit het dagboek van de overledene, is eigenlijk een bot sing tussen generaties. Toen de Nieuwe boeken voor u besproken overledene in zijn jeugd de strijd durfde aan te binden tegen het gekunstelde wereldje waarin ten koste van alles de familie-eer moest zegevieren, moest hij ver dwijnen. Het nagelaten dagboek maakt indruk op de jonge neef. Stap voor stap zorgt deze voor de ontmaskering van zijn zo hoog in aanzien staande familieleden. Terecht een boek. dat de aan dacht verdient. Uit de roman blijkt de grote worsteling tussen hen die al het oude willen be houden en hen die verder willen zien en de ogen open willen hou den op het wereldgebeuren. Ras mussen heeft iets meer geschre ven dan zo maar een familiero- De hemel valt neer. door Lo- renza Mazzetti. l itgave Hollandia N.V., Baarn. Beurtelings ontroerend en ver makelijk is het boek, dat de Ita liaanse Lorenza Mazzetti heeft ge schreven over haar jongste jeugd, die zij en haar zusje (al vroeg wezen geworden) doorbrachten in het gezin van een welgestelde Joodse oom. De grootste kracht van het verhaal is de „vertaling", die de schrijfster heeft gegeven van de gevoelens in de kinderziel en van de indrukken, die een kind opdoet van wat het ziet en hoort. Het verhaal speelt zich af tegen het einde van de tweede wereld oorlog. Hoewel de Engelse troepen snel optrekken, zijn de Italiaanse fascisten en de Duitsers nog heer en meester. De Duitsers hebben het Poolse gezin nog niet wegge voerd; het feit, dat de oom een neef is van de beroemde geleerde Einstein weerhoudt hen daarvan tot het laaiste ogenblik. 1500 Produkten De uitvinding van het nylon, de eerste geheel synthetische vezel (of om de chemische naam te ge bruiken: polyhexamethyleen diammoniumadipinezuurl werd overigens niet lang alleen in de kousenindustrie toegepast Het nieuwe produkt had méér mogelijkheden. Op vrijwel alle gebied wordt nylon nu gebruikt. Niet alleen bij het maken van kle ding. Ook op honderden andere terreinen, in huis, in fabrieken, winkels, in treinen, in de medi sche praktijk, voor oorlogsdoel einden, voor sport, op schepen eigenlijk overal. komen, dat nylon toepassing vindt voor de vervaardiging van meer dan 1500 produkten! Het moderne leven zou vrijwel ondenkbaar zijn zonder nylon, dat in alle vormen wordt gebruikt. Soms puur, soms gemengd met andere stoffen. Men staat er niet meer bij stfl omdat men niet an ders weet. maar vrijwel alles in de huishouding heeft wel één on derdeeltje dat van plastic is gc- Onderzoek Aan de uitvinding van nylon is jarenlang onderzoek voorafge gaan. Lange tijd is Carothers sa men met zijn naaste medewerker dr. Julian w. Hill bezig geweest zijn theoretische ideeën in de praktijk, te realiseren. In 1931 al hield hij een lezing voor de American Chemical So ciety over het langs chemische weg maken van vezels uit niet daarvoor bekende grondstoffen. Zijn betoog maakte volgens de persverslagen echter niet veel In- Beter verging het de spreker die een lezing hield over het vervaardigen van olie uit afval stoffen van bier en een andere uitvinder, die het gebruik van spi nazie in de vorm van pillen en poeders dringend aanraadde. Dat nieuws drong door tot de voor pagina's. Over de kunstvezel werd nog niet gerept. Carothers en zijn medewerkers Nylon om schoenen le poetsen Een probleem, dat direct na dc uitvinding van de eerste synthetische vezel al naar vo ren sprong, was dc naam. Het moest een naam zijn, die gemakkelijk in het gehoor lag, die in verschillende talen uit- spreekbaar was en die tevens jt zijl nit dc kou niet worden verwacht dat zij hun winkelier zouden aan spreken over een paar kou sen van polyhexamethyleen diammoniumadipinezuur, zo als werd gesuggereerd door een journalist die een voor dracht had gehoord van dr. Carothers. „No Run" iladdervrij) werd voorgesteld. Maar die naam was niet algemeen genoeg omdat zij alleen sloeg op dc kousen. Door enkele letters te veranderen werd toen uitein delijk de naam nylon gevon- Het werd een naam die geen enkele bijbetekenis heeft en die evenmin een afkorting vormt van een zin. zoals dik wijls wordt verondersteld. Nylon was een nieuw woord althans, dat dacht men bij Du Pont. Totdat. Jaren la ter. een advertentie werd ge vonden in een Engelse krant uit het jaar 1850. Daarin werd nylon als schoenpoetsmiddel aangeprezen. Concurrentie had men er echter niet van te vrezen, want de fabriek was toen al jaren geleden stil zetten het onderzoek echter voort. Zonder ophouden zijn zij doorge gaan omdat zij wisten dat er een mogelijkheid moest zijn om hun theorieën praktisch uit te voeren. Zeven jaar duurde het voordat het zover was. Op 27 oktober 1938 werd het woord nylon voor het eerst in het openbaar ge bruikt. En sindsdien is het een begrip geworden. Nylon heeft een revolutie veroorzaakt en is on misbaar geworden in onze moder ne samenleving. Dank zij het vasthpuden van een handjevol

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9