Duizend inzendingen meer voor World Press Photo POSTOREEJEDR'JF zinloze arbeid Streekvervoer C.S.TF.K kritiseert dr. Veldkamp Ambtenaren verrichten ZATERDAG 7 DECEMBER 1963 Kern van 400 goede foto's eerst woedend op hem geweest, omdat hij haar goede stemming bedorven had. Maar ze reali seerde zich ook, dat er toch wel iets van waar heid stak in zyn woorden. Ze had wel een beet je al te uitbundig gedaan Maar dat was ten slotte haar zaak. Wat had Joost daarmee te ma- Ze keek om, hij was haar gevolgd en stond vlak achter haar. In zijn sombere, donkere ge zicht lag iets, dat ze niet kon doorgronden, ter wijl ze hem altijd toch zo goed begrepen had. Ze zuchtte en de wrevel smolt weg. „Het lijkt wel", zei ze stil, „of mensen nooit wat anders kunnen doen dan elkaar kwetsen, zelfs al bedoelen ze het goed Tenminste als ze wat om elkaar geven Het was niet hetgeen ze bedoeld had te zeg gen, maar door de vreemde verwarring binnen in haar lieten de gevoelens zich niet tot bevre digende zinnen omvormen. Joost slikte. „Kom" zei hij, „laten we over wat anders praten. Je zou me nog alles van je eindexamen vertellen". Tegenover zijn boosheid had ze haar houding geweten, maar met deze voor hem zo roerende tact wist ze geen weg. Ze keek in zijn trouw hartig gezicht, en begon: „Nou, van geschiede nis had ik je al verteld hè, en van Engels ook. haar stem werd schril en begon te bib beren. Ze deed een paar haastige passen van hem weg en slipte het rozenpoortje onderdoor, de boomgaard in, die achter de siertuin lag. De rozengeur drong sterk en zoet tot haar door. Joost liep achter haar aan. „Heb je liever dat ik wegga?" vroeg hy deemoedig. Maar ze kon niet uit haar woorden komen van de snikken die door haar lichaam 'schokten. Hij wist niets van de kokende diepten van smart en krampachtige opluchting, die in haar ziel woedden. Hij wist ook niets van de jaren van gespannenheid, van de grievende scheld woorden, die uit een ziek brein omhoogborrel- den en over het goed-willende dochtertje waren uitgestort. Hij wist niet wat het was, om tus sen radeloze snikken door voor je eindexamen te moeten werken. Hij dacht, dat hij haar aan het huilen had gemaakt. Hulpeloos keek hij op het vriendinnetje neer. Hy had geen flauwe notie. Omdat de departementsambtena ren het te druk hebben om een wetje van drie of vier artikelen te maken, zullen naar schatting 900 ambtena ren en daarnaast vele personeels leden van het bedrijfsleven nog een jaar lang voort moeten gaan met het verrichten van volslagen nutteloos werk. Bovendien zal het bedrijfsle ven daardoor nog een jaar lang voort moeten gaan met een premie betaling, die ook al niet meer nodig is en waarvoor het eveneens on nodig werk moet doen. Dit onnodige werk. waarop het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond in het jongste nummer van zyn orgaan de aan dacht vestigt, is het plakken van de ze geltjes voor de betaling van de premie voor de invaliditeitswet. Advies Na de invoering per 1 januari 1963 van de interimregeling voor invaliditeitsren- tetrekkers. zo schrijft het C.S.W.V., is de noodzaak om voor de verouderde inva liditeitswet premie te blijven betalen ko men te vervallen. De sociale verzeke ringsraad heeft de minister dan ook reeds in de eerste helft van dit jaar geadvi seerd het zg. zegeltjes plakken met in gang van 1 januari a.s. stop te zetten. Daardoor zullen bij de uitvoeringsorga nen naar schatting 900 personeelsleden vrijkomen, terwijl het bedrijfsleven wordt ontlast van een belangrijk stuk admi nistratie. Bovendien zou dit een premie vermindering opleveren, die de snel stij gende totale premielast voor de sociale verzekeringen enigszins vermindert. Hierbij komt nog, dat de sociale ver zekeringsbank een flinke achterstand heeft in de afhandeling van de rentetoe kenning volgens de nieuwe interimrege ling wegens personeelsgebrek. Men zou dus zeggen: Hoe eerder de premiebeta ling invaliditeitswet wordt stopgezet, des Bij de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer heeft het Kamerlid Cor- ver nog eens op deze maatregel aange drongen. Het antwoord van minister Veldkamp is hierop geweest, dat hij ernaar streeft deze beëindiging per 1 januari 1965 tot stand te brengen. Hij ziet geen kans dat eerder te doen, omdat zijn departement het te druk heeft met andere wetgevende arbeid. Nu heeft de Sociale verzekeringsraad de minister reeds te kennen gegeven, dat slechts een zeer eenvoudig wetje nodig is om deze overigens door de minister belangrijk geachte maatregel te reali seren. De raad heeft zelfs een concept bU zyn advies gevoegd. Wij moeten dus constateren, aldus het C.S.W.V., dat vele honderden personeels- (Vervolg van pagina 1) o. De ploegen toeslag voor mensen werk zaam in wisselende diensten komt 6 op 10 procent van het functieloon. A. De toeslag voor gebroken diensten stygt per dienst van f 1,75 tot f 2. Een dienst is gebroken, wanneer begin linde tenminste 10V4 uur uit elkaar liggen en een onderbreking bestaat van tenminste 2 uur. n. De vierde gemeenteklasse komt te vervallen. Tussen de eerste en tweede evenals tussen de tweede en de derde gemeenteklasse blijft een verschil be- van f 1.20 per week, of nog geen 3 cent per uur. g. Alle uren In het rooster, die uitgaan boven de 45 uur per week gelden zonder meer als overuren. Overuren in afwijking van het rooster kunnen niet verrekend worden met de in een bepaal de periode nlet-gewerkte uren. Indien geen rooster aanwezig is dan gesohiedt de berekening van de overuren over een periode van drie weken, uitgaande van 45 uur per week. <J. De vakantietoeslag blijft 4 procent maar mag niet meer gesplist uitbe taald worden. Uitkering dient tc ge schieden bij opnemen van vakantie. 10 Voor chauffeurs werkzaam bij het streekgoederenvervoer van buson dernemingen wordt de werktijd even eens 45 uur in plaats van 48 uur per week (GTW, BBA en RTM). 11 Wordt een dag, die volgens het rooster vrij is. op korte termyn verschoven, dan geldt een toeslag van 35 procent Heeft een verschuiving op langere termijn plaats dan bedraagt de toeslag 70 procent. Inclusief de loonsvertioging van 15 pro cent telt het akkoord dus niet minder dan 12 essentiële verbeteringen in de positie van de buschauffeurs bij de streek vervoersbedrijven. Een resultaat, waarover de betrokkenen ongetwijfeld tevreden zullen zijn. 23.05—23.10 Journaal. Programma voor zondag Hilversum I, 402 8.18 Vooi het plattel! Posttarieven (Vervolg van pagina 1) Ongewijzigd blijven de tarieven in bin nenlands verkeer voor brieven tot en met 200 gram. vpor briefkaarten, voor nieuws- bladen tot en met 500 gram en voor braillestukken en in buitenlands verkeer blijven ongewijzigd de tarieven voor brie- ïn en briefkaarten. In het binnenlandse verkeer worden de rieven voor brieven 'van 200 te.m. 500 gram) vastgesteld op 50 cent, voor druk werk en monsters (tot en met 500 gram) oer 50 gram op 5 cent en voor pakjes (boven 500 gram) in vier prijsgroepen variërend van 60 cent tot f 1.25. De tarie- voor postpakketten zullen tm. 1 kilogram op f 1 gebracht worden en van 1 kilogram tot 10 kilgram variëren van f 1,25 tot f3,50. Boven het gewone port wordt voor het aantekenen 35 cent in rekening gebracht x>r een spoedbestelling 5 cent. Giro stortingen worden gebracht op 20 cent Het zegelrecht voor postwissels (t.e.m f 25) wordt gebracht op 35 cent en op 1 cent (voor postwissels boven f25). Aan de loketten van alle postinrichtin- gen zijn van 17 december af gratis tarief tabellen verkrijgbaar, waarap nagenoeg alle nieuwe porten en rechten staan ver- Programma voor maandag Voor de vierde maal World Press Photo. Van 14 december tot 27 januari h?t meest spectaculaire materiaal van de zullen van de ruim 2100 ingezonden foto's uit alle delen van de wereld 400 vijfde tentoonstelling zullen worden foto's tentoongesteld worden in het Haagse Gemeentemuseum. Het aantal Twee maanden lang zijn de mendingen is ditmaal aanzienlijk groter dan vorig jaar. Terwijl er de SSgsf Sme^temSm'5 berig 6- laatste twee maanden 1800 foto s in alle formaten door de handen gingen weest de. honderden en honderden in- |van de heren W. F. J. van Baarsel en Th. Strengere, die met de verzorging gezonden foto's tentoonstellingsklaar van de platen zijn belast, bedroeg dit aantal in 1962 1000 foto's minder. te maken. Woensdag is de laatste foto geplakt. E eninzending, die net als talloze andere inzendingen eigenlijk niet voldeed aan de voorgeschreven V»a| Aan de voorgeschreven formaten o.m. jPa 1 y" storen de inzenders zich kennelijk niet rKiiSï al te veel. Veel te groot en ook veel Wm w JScKp te klein materiaal komt er binnen en f "V de heer Van Baarsel en zÜn medewer- CÉ»,..; -* f A Wjggji ker de heer Strenger staan dan soms fes A\X voor moeilijke situaties, die toch opge- ,- 'jjMm ^os' moeten worden. Daar komt nog bij XI V 1 '"SM dat de helft van de story-inzenders niet 'v'llt gr 9U^VHtSI9B j de vereiste lay-out meestuurt. Driekwart 'V j|JES van de wel meegzonden lay-outs zijn V onbruikbaar. Zo wordt er van de twee 'CV i -p SaSbEc ESH maanden lang vier avonden in dè week 1 HF I V Eg moesten zij opofferen voor het welslagen lm? CJBM van World Press Photo 1963. Prins Bemhard Dinsdag zal de jury bepalen welke foto's worden opgehangen. De rest zal in grote bakken voor bezichtiging ge reed liggen. Volgende week zaterdag zal prins Bernhard de tentoonstelling officieel otienen. Via tv-toestellen zal men in verschillende zalen van het museum de opening kunnen volgen. band dan bijvoorbeeld rood China, maar 5 ook dat zal op den duur wel lukken, c Zo hadden we dit jaar een ruimer aantal Nederlandse inzendingen, maar minder foto's" Betere plaats s.v.p. Over de tentoonstellingsruimte blijft Venus, kaartende handen, de badmin- tonparty in het Kremlin, balletnitvoe- de heer Van Breukelen ontevreden. De ruimte is z.i. te klein en één van de zalen is volgens hem nauwelijks ge schikt voor het doel. „De gemeente Den Haag zou blij moeten ziin met een internationaal evenement als dit," zo zegt hij, „en zij zou wel een wat betere plaats mogen vrij maken voor World Press Photo". Een en ander neemt echter niet weg, dat ook deze tentoonstelling weer een grote verscheidenheid van bijzonder goede persfoto's biedt. Ook foto's, die vermoedelijk weer stof zullen leveren voor uitgebreide polemieken in de ver schillende Nederlandse vak- en dagbla den. Bijvoorbeeld de plaat van de Viet namese monnik die zichzelf met benzine overgoot en in brand stak en de als „story" gebrachte serie foto's van in de Kongo doodgeschoten Belgen. „Een spie gel van alle vreugde en verdriet van alles wat er in een jaar in de wereld is", noemt de heer Van Breukelen de tentoonstelling. De inzenders uit niet minder dan 54 landen hebben ook vrolijke, ontroe rende en sfeervolle gebeurtenissen vastgelegd: twee negertjes, die aan dachtig opkijken naar een zeer blanke ringen en een nog lachende John Kennedy. Want foto's van de ramp van bet jaar, de moord op de president van de Ver- entde Staten, zullen niet op de tentoon stelling te zien zUn. Niet uit plëtelsover- wegingen, maar omdat de inzendingster- mijn toen reeds meer dan een maand gesloten was. Een greep uit de fotoschat in het Gemeentemuseum. Een foto, die een beeld geeft van de vele inte gratiemoeilijkheden, die in het afgelopen jaar in Amerika plaats vonden. Hier een neger, die wordt opgebracht bij een protestdemon stratie. Zomaar een kleinmenselijk ta fereeltje, waarbij woorden eigen lijk overbodig zijn. „Goed be waakt" zou er onder kunnen staan of„als ze op hem trappen doe ik ze wat Een fractie van een seconde zweefde deze ruiter bij de val van zijn paard in de lucht. Toch nog tijd voor een persfotograaf om een plaat te schieten, die het on geluk treffend weergeeft. (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer zal volgende week dinsdag en woensdag de begroting 1664 voor het departement van defensie be handelen en daarbij uiteraard vooral aandacht besteden aan de reorganisatie- maatregelen van minister De Jong. Zoals bekend heeft deze week de chef van de Generale Staf It gen. V. d. Wall Bake om ontheffing van zijn functie verzocht omdat hij zich niet met de door de minister geconstrueerde fisuur voor de leiding van de nationale defensie kon verenigen. De Kamer zal na afhandeling van de begroting van defensie donder dag en vrijdag achtereenvolgens de be grotingen van buitenlandse zaken en financiën behandelen. De Eerste Kamer houdt dinsdag en woensdag de algemene financiële beschouwingen over de rijks- begroting-1964. Winterweer f)OK in de afgelopen nacht vroor het drie tot vijf graden, in het ooste lijk deel van Nederland zes graden. Éen depressie die nu Finland nadert en veel sneeuw in Scandinavië bracht stuurt een zwak frontje van noord naar zuid over ons land. Daarbij komt tijdelijk veel bewolking voor, gevolgd door een draaiing van de wind van zuidwest naar noord tot noordoost. Zondag zijn opnieuw zonnige perioden te verwachten, maar de aangevoerde lucht wordt wat kouder. Morgennacht is vier tot zes graden vorst te verwach ten, zodat het algemene weerbeeld in deze decembermaand nog steeds een winters karakter houdt, waarbij het kwik overdag nog steeds iets boven het nulpunt komt. Zon cn maan zondag 8 december: zon op 8.34; onder 16.29; maan op 00,01; onder 13.53. maandag 9 december: zon op 8.35, on der 16.29: maan op 1.11, onder 14.11. maandag 16 december: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 8 december: 8.46 v.m.; 21.20 n.m. 9 december: 9.53 vjn.; 22.31 n.m. Ook een andere gebeurtenis, waarbij de wereld haar adem inhield, zal World Press Photo niet laten zien: de redding van de elf kompels in Lengede Het is wel duidelijk dat foto's van deze beide schokkende gebeurtenissen volgend jaar 22 Een mild en warm gevoel doorstroomde Lily, toen ze de weldadige werking ondervond van dit prettige huis met zijn eerlyke, vriendelijke men sen. Het moest wel een voorrecht zyn als je in zo'n huis mocht opgroeien Haar blikken zochten Joost. Maar tot haar ontgoocheling zag ze, dat hij haar plezierige stemming in het geheel niet deelde. Hij zat met opeengeklemde Lippen naar de grond te kijken. Toen hij haar blik voelde, zei hy op geprikkel de toon: „waar zit je eigenlijk de hele avond, hè? Ik heb je nog geen vijf minuten rustig ge sproken .Je dwarrelt maór om iedereen heen Lily's stemming was in één slag verdwenen. Ze keek hem uit de hoogte aan. „Wat bedoel je?" vroeg ze koud. Joost keek woest. „Ik dacht, dat wij altijd sa men optrokken. Maar je bent bepaald onbereik baar. Je hangt maar om die vent, die Lentink, „Bentink", verbeterde Lily, „Nou, het is een aardige vent. „Maar als ouwe vriend heb ik toch wel recht op een beetje meer aandacht van jouw kant", zei hij kinderachtig. „Doe niet zo absurd", viel Lily uit. „Ik ben hier uitgenodigd op een gezellig avondje. En dan is het heel normaal, dat ik met iedereen, en tégen iedereen, gezellig doe. Ik heb gewoon plezier met ze, dat is alles. Als iedereen blijft klitten met zijn vaste luitjes, kun je net zo goed géén avondjes houden. Trouwens, het is nog geen elf uur. En ik was juist van plan om met jou een boom op te zetten". Hij kon niet peilen of ze die laatste woorden meende, en daardoor was hij even van zyn stuk gebracht. Zijn boosheid verdween en maakte plaats voor somberheid. „Ik vind die feestjes eigenlijk niks", begon hij weer. „In de grond zijn ze eigenlijk zinloos. Als je werkelijk behoorlijk contact wilt hebben met een ander, kun je dat veel beter apart doen. En het heeft er nou niks mee te maken, dat ik dit soort avondjes te werelds vind of wat ook; maar gewoon, het menselijke contact komt niet tot zijn recht. Dit stel mensen hoort niet eens bij elkaar, ze hebben amper gemeenschappelijke be langstelling. op een gemeenschappelijke werk- Het grote M. C LOONEN-VAN DER LINDEN kring na verbeterde hij snel, „ze kweb belen maar wat en ze drinken maar wat „Ze schijnen zich anders best te amuseren", zei Lily vinnig. „Ik heb niet één gezien, die er bij hangt. Je moeder is een reuze goeie gast vrouw en je vader ook ik bedoel gastheer", verbeterde ze snel. „Bij hen verveel je je niet! Kijk naar myn vader, kijk naar mij. Zou je ooit gedacht hebben, dat wij ons met gestudeer de mensen op ons gemak zouden voelen? En wat jouw minachting voor eten en drinken be treft: hoe denk je, dat die spullen in huis ko men? Jij weet van niks". Ze wond zich hoe lan ger hoe meer op. „Ja, je moeder zal zich wel het vuur uit haar sloffen lopen om boodschap pen in huis te halen en ze staat in de keuken om hapjes klaar te maken, en je vader dokt wel, maar mijnheer Joost is te verheven om als gewoon mens mee te doen! Trouwens, je zit maar wat lekker mee te bikken! Wees jij nu maar eerst eens een gewoon mens, die mee kan doen op de plaats, waar hy staat, dan kun je er later nog wel eens over denken om dominee te worden". Ze zweeg abrupt, toen ze de gekwetste blik in Joosts ogen zag. „Sorry Joost", zei ze, op haar lip bijtend, „dat was gemeen van me". „O", zei hy lamlendig, „je zult wel gelyk heb ben. Maar je sloofde, je ook zo uit vanavond, je nou ja, dat kan ik niet hebben". Lily wendde zich van hem af, stond -op en liep een paar passen verder de tuin in. Ze was Alsmaar plakken De heer W. F. J. van Baarsel (links) bezig met het plakken van de laatste van de 1800 platen. De heer Th. Strengers transporteert de „gereedgekomen stukken". Dit bewijst, dat, de belangstelling voor dit jaarlijks evenement steeds groter wordt. Onmiddellijk daarbij dient te worden gezegd, dat, talloze inzendingen niet meer dan een goe de „kiek" zijn. Sommige platen, die als feature zijn bedoeld, halen zelfs het niveau van een vakantiefoto niet! Het commentaar van de heer P. van Breukelen, de voorzitter van het dage lijks bestuur van de Stichting World Press Photo op deze ontwikkeling: „Toch is ook het gehalte van de platen beter. We hebben nu namelijk een veel ruimere keus gehad dan de voorgaande jaren. In '62 hadden we een kern van ongeveer 200 goede platen. Nu zijn het er 400. Een ruimere inzending komt de tentoonstel ling op deze manier alleen ten goede, al krijg je een veel groter aantal foto's, dat we in de bakken leggen om ze „tot lering en de vermaak" te laten dienen. Ik verwacht niet dat het aantal inzen dingen volgend jaar nog groter zal wor den. We zijn aan het proberen de inzen ders iets selectiever te laten worden, naast ons verzoek overigens om bij het inzenden niet alleen aan het wedstrijd element te denken, maar ook aan de tentoonstelling zelf. Door dit laatste ver zoek is het aantal inzendingen zo geste- Het is vanzelfsprekend gemakkelijker om Nederland te bereiken in dit ver- Defensiedebat in Tweede Kamer Kompels niet

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7