andere kansen grijpen Hose onderscheiding voor I Heeft men van tragedie iets geleerd Kennedy en Johannes XXIII P n tijger in uw tank]\ja ondergang „De Beer" Auto van brug: 52 doden Oostduitse beschuldiging Duitse minister Krüger ontkent nazi-verleden LATE VERTALING Westduitse arbeider in Oost-Berlijn gedood Toch maar een Oekraïnse Jjd ecK &ojxtc Kij, ZATERDAG 7 DECEMBER 196S De president deed dit tijdens eer plechtigheid op het Witte Huis gedu rende welke hij de presidentiele me daille uitreikte aan 31 Amerikanen en buitenlanders, die zich hebben on derscheiden op het gebied van dc nationale belangen van de Verenig de Staten, de wereldvrede of op cul tureel of wetenschappelijk terrein. Tot de 31 onderscheiden persoon lijkheden behoren o.a. Jean Monnet, de cellist Pablo Casals, de vice-se- cretaris-generaal van de Verenigde Naties, Ralph Bunche, de negerzan geres Marion Anderson, de Ameri kaanse vakbondsvoorzitter George Meany en eveneens postuum de oud-gouverneur van de staat New York, Herbert Lehman. Het was op initiatief van de over leden president Kennedy dat de jaar lijkse uitreiking van de vrijheidsme daille weer is ingesteld. Hij was het ook die de namen van de 31 perso nen voor dit jaar vaststelde. Postuum Nadat president Johnson de 31 medailles had uitgereikt stapte hij naar het spreekgestoelte en zei: ,.Ik heb besloten de presidentiële vrijheidsmedaille postuum toe te kennen aan een man die zes maan den geleden overleed: paus Johan nes XXIII". Hierna las hij het volgen de citaat: „Zijne Heiligheid paus Jo hannes de drieëntwintigste, toege wijd dienaar van God, heeft alle be woners op aarde een scherper ge voel gegeven van menselijke waar digheid, van menselijke broeder schap en van de wil van alle men sen een vreedzaam klimaat te schep- Republikeinen: ware schuldigen zijn de communisten De Republikeinen hebben kritiek uitgeoefend op de „pogingen om de Amerikanen zich schuldig te laten voelen aan de moord op president Kennedy". De republikeinse politieke commissie van het Huis van Afgevaardigden gaf een verklaring uit, waarin gezegd wordt dat de tragische gebeurtenis moet dienen om alle Amerikanen tot vastberaden tegenstanders te maken van de vreemde leerstelling van het communisme en niet om de ene Amerikaan tegen de andere op te zetten. Als Kennedy's moordenaar door haat was geïnspireerd dan was die haat ontstaan door het communisme. De commissie meent voorts dat men niet mag verwachten dat de smart die de Amerikanen tot elkaar heeft gebracht, nu ook eensgezindheid teweegbrengt bij de behandeling van Kennedy's wetsvoor- Prcsident Johnson heeft H.M. de Ko ningin bedankt voor de bewijzen van deelneming van de koninklijke familie bij het overlijden van president John F. Kennedy. Ambassadeur Rice bedankte, mede namens president Johnson, minis ter-president mr. V. G. M. Marijncn voor de bewijzen van deelneming. Zes Oostduitsers gearresteerd De Westduitse federale procureur heeft vrijdag meegedeeld, dat in de afgelopen week in West-Duitsland zes agenten van de Oostduitse inlichtingendienst zijn ge arresteerd. Deze personen, tot wie ook vrouwen behoren, hebben volgens hem bekend dat zij verscheidene jaren ten be hoeve van Oost-Dultsland gegevens had den verzameld over de Westduitse defen sie, economie en bestuursorganen. j pen voor de gehele mensheid". I Hierna kondigde de president a de medaille aan president Kennedy te verlenen „Uit naam van de grote republiek waarvoor hij leefde en stierf. Hij leidde het land dat hij liefhad naar nieuwe grenzen van opportuniteit voor iedereen en vrede in alle tijden", aldus dit citaat. Mevrouw Kennedy sloeg vanach ter een scherm gade hoe haar zwa ger, Robert Kennedy, naar voren stapte en de onderscheiding in ont vangst nam. Pleegde Oswald ook aanslag op Walker? Lee Harvey Oswald zou tegenover zijn vrouw zich erop hebben beroemd de sluipschutter te zijn geweest die dit voorjaar in Dallas een schot heeft gelost op de voormalige generaal-ma- joor Edwin A. Walker, een als uiterst rechts bekend staande figuur. Os walds vrouw vertelde dit tegen agen ten van de FBI. Oswald zou zeer op gewonden zijn geweest toen hij dit De FBI wilde verder geen medede lingen doen, maar stelt een onderzoek in. Op 10 april werd inderdaad een aan slag gepleegd op de ex-generaal, terwijl hij in ae huiskamer van zijn woning in Dallas zat. Van buitenaf werd een kogel op hem afgevuurd die rakelings langs zijn hoofd ging en een regen van rond vliegende houtsplinters veroorzaakte. De FBI zou thans nagaan of deze kogel kan zijn afgevuurd uit hetzelfde geweer, waarmee president Kennedy werd ver moord. Walker verklaarde tegenover verslag gevers dat Oswald destijds door de po litie van Dallas werd verhoord, maar dat het onderzoek op last van de minister van justitie, Robert Kennedy, werd ge staakt. Als dit niet was gebeurd, dan zou de president nu nog geleefd hebben, aldus Walker. Het rapport over beide moorden is door de FBI voltooid en naar het ministerie van justitie doorgezonden, die het weer zal toezenden aan president Johnson. Irak in 't geweer tegen Joden De eigendommen van alle Joden in Irak, die niet kunnen aantonen dat zij de Iraakse nationaliteit hebben, worden in beslag genomen krachtens een wet die gisteren in het staatsblad is opge- Alle Joden in Irak moeten zich bin nen tien dagen in Bagdad melden om de bewijzen van hun nationaliteit over te leggen. Joden die geen kaart krijgen ten bewijze dat zij Iraaks burger zijn worden gedenationaliseerd. Vele Joden zouden de autoriteiten hebben misleid door andere namen aan te nemen. Zuinigheid is een goede eigenschap van Esso Extra benzine. Maar activiteit beslist de meest opvallende. Tank Esso Extra... voor maximum energie! Het officiële Algerijnse persbureau heeft gisteravond bekendgemaakt dat de communistische premier Tsjoe En-Lai in de nabij toekomst een bezoek aan Alge rije zal brengen als officiële gast van pre sident Ben Bella In de bekendmaking werden geen data van het bezoek genoemd. Tsjoe wordt later deze maand in Cairo verwacht voor een officieel bezoek aan t Van redacteureni Het was al lang bekend, maar het kranteberichtje zwart op wit van dc afgelopen week, dat het zeer beroemde vogelreservaat De. Beer per 1 januari zal hebben opgehou den te bestaan, moet vele natuur vrienden en waarlijk ben niet alleen pijnlijk hebben getroffen. De stichting natuurmonument De Béér. die l^et reservaat beheerde, voegde echter nog enkele zinnen aan dit nuchtere bericht toe. Het zijn deze zinnen waarvoor we eens wat bredere aandacht zouden wil len vragen. Commentaar van P. Nijhoff ken. De a aag i heeft i teleerd hoe zou dan moeten worden ge handeld? Over dit onderwerp hebben we gesproken met de heer P. Nijhoff, te Warmond, die natuurwetenschappelijk medewer ker van de stichting monument „De Beer" is. Andere functies die hij bekleedt zijn adjunrt-se- eretaris van de (overkoepelende) landschapsbescherming alsmede redactie-secretaris van bel vak tijdschrift Natuur en Landschap. De Nederlandse natuurbescherming: ziet zich voor de Internationale opgave gesteld deze zeevogelsoort voor algehe le verdwijning van de aardbol te be hoeden! Men kan zich voorstellen hoe zeer, na dc kwantitatieve terugval van deze vogel gedurende de afgelopen Ja ren nu het wegvallen van De Beer als broedplaats als een tegenslag wordt gevoeld. De zaak Is zonder meer ca tastrofaal! maar dat de Grota ïisen aan hun broed- broeden alleen op buitendijkse zandplaten, die derhalve Men hoopt nu Sterns, die hoge i plaats stellen naar de Kwade Hoek aan de ..kop" van Goeree zullen komen, een terrein dat aan de voor waarden voldoet en ideaal genoemd moet worden vergeleken met andere plaatsen waat zoals in het Brouwers- havense Gat de dieren vaak worden alle fatale gevolgen BENT U BETER UIT! Het gaat dan om de volgende passa ge: „De stichting Is van mening, dat op korte termijn In het Deltagebied natuurreservaten ter compensatie van d" i" ;"WDdlIdammln0dS8de°iet«atèn "'n.hiv.ni, r.„ï"stichting De Beer de betrekken oeerheid.int.ten.ies ,b,S.„ ?.n eïSSn ^reeg^Kwade^Hoek enig.jare_ng.l_e_- schiep - J"~ Hoewel de stichting er dij ne neiroKnen overheidsinstanties afsluiten de nadruk op heeft gelegd dat hier 2uue" Saa" afsluiten. Lekenredenering zgespoeld ._.)dien. De vraag blijft echter: willen de die ren naar de Kwade Hoek komen? Tot nu toe kwamen ze er alleen verkènnen, maar gingen dan toch wear door naar het in feite veel gevaarlijker Brou- Maar dat is dan toch wel sche lekenredenering. die men moeilijk gel staande kan houden als men de feiten aangenaam Grote Stern-,.broedklimaat" en kan verder alleen maar hopen dat de steeds zeldzamer wordende vo- zal neerstrijken. maar al te vaak in waterbouwkundige j t spreken Die fejten zljn> dat geen soorten onder de loep te nem kringen alsmede in bestuurlijke regio- enkel Knatuurgebied gelijk is aan het op heden of tot voor kort De nen kan worden beluisterd. Dat De andPr- evenmin als de ene mens aan konden bevolken en na te g Beer helemaal niet onvervangba; zou zijn en dat in het Deltagebied, ai naarmate de werkzaamheden daar vor deren. straks voldoende soortgelijke zullen vrijkomen, waarbij maakt> andere, evenmin als de ene mens aan konden bevolken de andere gelijk is. Anders gezegd: in elk natuurgebied ligt het »n die tot Beer nog 'entueel door de mens geholpen» mogelijkerwijze een goed heenkomen ritoir karakteristieke factorenstelsel zouden kunnen zoeken, de wezenlijke waarde a weer anders. Von Kara jan in sanatorium De dirigent Herbert von Karajan. moet op advies van zijn arts een behandeling in een sanatorium ondergaan wegens een acute storing in de bloedsomloop. Daarna zou hij nog minstens een maand rust moeten nemen. Donderdag zijn in Angola 52 men sen om het leven gekomen toen hun vrachtauto van een brug stortte en in een rivier terechtkwam, zo is gis teren in de Portugese pers gemeld, j De Westduitse minister voor De correspondent in Loeanda van vluchtelingenzaken, Krüger, heelt het Portugese persbureau ANI meld-gisteren Oostduitse beschuldigin- de dat de vrachtauto Afrikanen enigen, als zou hij tijdens de Tweede F.urmwanen naar hun worir ««"""»•-Wereldoorlog een fanatiek nazi zijn Europeanen naar hun de. De wagen reed door de leuning van de brug en stortte in dc rivier dc Cutato. Er waren geen overleven den. geweest en de leiding hebben ge had over een gevangenis waarin 2000 Polen de dood vonden, ont kend. Eerder op de dag had het hoofd van het Oostduitse propa- gandabureau, professor Norden, tijdens een persconferentie in Oost- Berlijn, fotocopieën gepubliceerd van documenten die volgens hem het bewijs vormen voor het nazi verleden van Krüger. 7 1389) Vandaag stellen we aan u voor de astronoom, wiskundige, fy sicus en geneeskundige al-Hasan ibn al-Hasa ibn al-Heitham. Dat is een hele mond vol ter aanduiding van de naam van een Arabier, die om streeks het Jaar 1000 vooral aan het hof van de Fatimiedlsche kaliefen in Egypte leefde. In de middel eeuwen maakte men met die lange naam niet zoveel omslag als de vol ledigheid wenselijk maakte, maar men noemde de man kortweg Alha- zen. Dan wist ieder een wie bedoeld werd. Nu is „ledereen" als term wel wat overdreven, want alleen een paar vakgeleerden bi on ze streken konden weten wie Alhazen eeuw was immers hem in het Latijn vertaald. Zijn be kendste boek. handelend over dc op tica. verscheen in het Latijn In het zelfde jaar dat Alva volgens de volksmond zijn bril verloor. Onge twijfeld een treffende samenloop van omstandigheden, waarbij we echter niet uit het oog mogen verliezen, dat deze vertaling dus bi.ina 550 jaar na de dood van Alhazen uitkwam. Ziezo, ons belangrijkste bewijsma teriaal ligt reeds ter tafel. Wc heb ben de vorige maal verteld, dat in de middeleeuwen de geslepen gla zen. bcryllen genoemd, reeds bekend waren. Ook weet u, dat Nero door een smaragd (beryl) met welbeha gen naar de slachtpartijen in de are na keek. De vraag is nu. hoe het verband tussen de geslepen glazen in de middeleeuwen en de beryl van Nero kan worden gelegd. Zekerheid bestaat hieromtrent niet. De beryllen kunnen recht streeks uit de Romeinse erfenis tot ons zijn gekomen. Maar erg waar schijnlijk achten wij dit toch niet, omdat de Romeinen echte beryllen kenden, terwijl de geslepen glazen alleen dt naam daarmee gemeen hadden. Als tweede mogelijkheid kan de veronderstelling worden geop perd, dat wij door de Arabische be- Om onverklaarbare redenen Oostduitse grenswachten heb-l Pierck bij de grenspost nabij Lü- ben vrijdag de 34-jarige Ham- beek doodgeschoten. Een West- burgse arbeider, Werner Hans|duitse douanebeambte heeft me degedeeld dat Pierck te kennen had gegeven dat hij van West- naar Oost-Duitsland wilde ver- huizen Na een kort onderzoek 'Alefctander N. Koetoetsof, van Oostduitse zijden naarj derminister voor cultuur 's mans antecedenten werd hem) Sowjetunie, lachte gisteren spottend de vereiste vergunning verleend.) TOCH IS HET ZOf In de 13de schaving met de beryllen bekend zijn geworden. Juist daarom hebben we het boek over de optica van Al hazen uit het stof opgediept, om des te duidelijker te doen uitkomen, dat dit zeer zeker niet het geval is geweest, want dit boek werd ver taald toen de brillen in West-Euro pa allang bekend waren. En dat de kruisvaarders met brillen huiswaarts zijn gereden is natuurlijk wel mo gelijk, maar toch hoogst onwaar schijnlijk. Als vierde en laat ste veronderstelling opperen we de mo gelijkheid van eigen vinding. Glas was in de middeleeuwen weliswaar geen ge meengoed. maar het was in ieder geval achter een bolvor mig, met water gevuld glas. zijn vinger kunnen houden, om met verbazing te constateren, dat die vinger groier scheen dan hij in werkelijkheid was. De mogelijkheden voor uitvinding van lenzen waren in die tijd weliswaar cchaars. maar zij waren dan toch in ieder geval voorhanden. De oud ste opmerking hierover werd ge maakt door Roger Bacon, die in 1276 aangaf, hoe bolle lenzen konden wor den gemaakt ten einde voorwerpen groter te doen schijnen. „Met deze lenzen, zo schreef hij, kan een in strument worden gemaakt ten be hoeve van oude mensen en degenen wier ogen zijn verzwakt, want door middel van deze lenzen kunnen ze de letters lezen, die groot en helder worden, hoe klein ze in werkelijk heid ook zijn." Dat was dus het eer ste. zij het dan theoretische leesin strument, waarvan de glazen beryl len genoemd werden, thans beter bekend als brilleglazen. Nu we toch weer in oude tijden zijit verzeild geraakt, kunnen we wel trachten antwoord te geven op de vraag van een lezer, die wil weten hoe het in de oudheid met de vlie gende ischotels stond. (Nadruk verboden). H. Pétillon. ter was in een nazi-rechtbank te Konitz, in het toen bezette Polen. Brüger had, zo zei Norden, voor onbeduidende vergrijpen de dood straf uitgesproken en volgens een Poolse ooggetuige waren in de on der Krüger leiding staande ge vangenis 2.000 Polen vermoord. Krüger verklaarde vrijdagavond niets van de beweerde moorden te we ten en zei dat hij een gewoon lid van de nazi-partij was geweest. Tijdens de bezetting was hij de eer ste rechter in Konitz en hoofd van de nationaal-socialistische partij ter plaat se geweest, zo zei hij. Hij had echter nooit de leiding van een gevangenis ge had en nimmer doodstraffen of veroor delingen tot dwangarbeid uitgesproken. We volstaan slechts met er.kele ver schoppelingensoorten te noemen: de bergeenden die in de Beerse konijnen- ledereen die zich wel eens in de bio- holen plachten te broeden; de elegante logische natuurwetenschap heeft ver- kluten; de visdiefjes. diépt zal daarom kunnen „voorspellen" dat er fundamenteel gesproken nooit een natuurgebied, identiek lucht. dat ltwa winter overble- Aan dc zuidkant van De Beer men er elk Jaar tienduizenden! Maar aangenomen door de veranderingen als gevolg de Deltawerken natuurgebieden - - l„( allure zullen ontstaan, aan nog blijft heeft het toch al niet te best de grote vraag in verband met het n. verdwijnen van gebieden op tijd om het verlies Beer op enigerlei wijze enigszins kunnen compenseren? ui vciuauu «J! na. ook dóér verdreven. De platen op De Beer: ontstaan die de Westerschelde worden zo langzamer- De hand hun enige domein althans, na vol te tooiing der Deltawerken. Nakaarten geen zin Uit dit alles moge blijken wat er ver loren gaat met het wegvallen van De Beer, en hoe triest het voor de na tuurbeschermers is te moeten consta teren dat er bijv. een groot bedrijf, waarvoor specifieke vestigingseisen in het verleden als argument voor 't ver dwijnen van De Beer werden gebruikt achteraf niet eens blijkt te kómen! De stichting heeft nog altijd de stel- sloten, dan zal het nog heel lang ren voor tegen die dammen zandban ken gaan opstuiven, want de bewuste zeegaten zijn zeer diep, tot maar liefst veertig meter. En voor zich op die zandbanken ver volgens een planten- en dierenleven «„shdebM"SiSd'M?n*k." veilig stellen dat het enkele tientallen Jï?* indruk dat indien de rijksoverheid jaren na elke Delta-afsluiting zal duren voor er (let wel) mogelijkerwijze van een natuurgebied sprake is! Van de compensatieredenering blijft dus niet veel over. terwijl de schade die hier uit een oogpunt van natuurbescher ming het gevolg van moet zijn niet gering moet worden geacht. Die schade. Als men bijvoorbeeld weet dat in ons land 80 procent der Grote Sterns, een zeevogel, verwant aan het vlsdiefje, broedt, d.w.z. ruim driekwart van de wereldpopulatie, kwart alleen ol op De helft"van het natuurreservaat had kun nen worden behouden. Maar goed, na kaarten heeft nu weinig zin meer, dus genoeg hierover. Anderzijds woedt wel gehoopt dat deze trieste gang van zaken de „be voegde autoriteiten" zal hoeden herhalingen. Als m/m J- ant Deltagebied i Beet -eet dat in het dan honderd voor de natuurbescherming belangrijke terrei nen zijn te vinden, dan wordt het mis schien al duidelijk dat er nog heel wat •n weet voorts aai aeze fj. vogel ernstig bedreigd wordt omdat in ons land enkele jaren geleden nog 40.000 paren Catastrofaal Pierck werd door twee Oostduitse mi litairen by de grensovergang opgehaald. Z(j loodsten hem door de mijnenvelden in het grensgebied en brachten hem naar een waarnemingstoren over. Korte tijd later verschenen militairen, bij deze toren. Zij gelastten Pierck de handen omhoog te steken, waarna zij hem zonder meer met hun machinepistolen neerschoten. Dit ge- i schiedde alhoewel Pierck zich op geen I enkele wijze had verzet en evenmin enige poging tot vluchten had gedaan. Het officiële Oostduitse persbureau i bij het zien van moderne Ameri kaanse kunst op de reizende Ameri-I kaanse grafische tentoonstelling in i Moskou. Later verklaarde hij de\ voorkeur te geven aan de rondleid- ster. die had getracht hem de be tekenis van de moderne kunst uit te rijdende Oostduitse De rondleidster was Oresta Sjepart ADN geeft de volgende lezing gebeurde: „Twee Westduitsers, die op uitdagende wijze de grens hadden geschonden, zijn op Oostduits gebied gevangen genomen. Een van de grensschenders had zich. voordat hij de grens op onwettige wijze erschreed. witsj. een kunstenares uit New York wier ouders uit de Oekraïne naar de V.S. kwamen. Haar uitleg van de non-figuratieve werken be antwoordde de Rus met kreten als afschuwelijkwalgelijken „om bang van te worden". wacht onderhouden. Deze persoon poog de. nadat hij was aangehouden te vluch ten. Hem werd toegeroepen dat hij moest blijven staan, waaraan hij geen gehoor gaf. Ook op waarschuwingsscho ten reageerde de grensschendcr niet. waarop de Oostduitse grenswachten ge- noodzaakt waren van hun vuurwapens het'Bij een doek dat ..She" (Zij) heette, zei Koeznetsof dat hij er niets vrou welijks in zag. Vergelijk dat eens met die Oekraïnse, wijzend op de rondleidster, „haar vind ik mooi, maar dit is gewoon walgelijk." 'estduitsê grens-1 De Russische minister was ook bij- gebruik te maken Dit veroorzaakte de het vliegveld Zuid-Limburg is de heer F. Landelo uit Beek, vermoedelijk door dat hij onwel werd. met zijn auto tegen dood van de overtreder." zonder enthousiast over de cartoons vit de New Yorker en over teke ningen van Norman Rockwell, be kend door zijn omslagtekeningen van de Saturday Evening Post. Op de weg Maastricht-Sittard nabij ?t vliegveld Zuid-Limburg is de heer1 F. Landelo uit Beek, vermoedelijk door- V n Weer gesprek over cultureel akkoord President Johnson heeft de Amerikaan se ambassade in Moskou opdracht gege ven te trachten, zo snel mogelijk onder handelingen met de Sowjetunie te begin- nen over een nieuw cultureel akkoord. Wylen president Kennedy had deze on derhandelingen, in verband met de ar restatie van professor Barghoorn, uitge steld. Deze werd echter op 16 november in vrijheid gesteld. De Aunerikaanse ambassadeur in Mos-| kou, Kohier, deelde dit mede tijdens de opening van een tentoonstelling van Ame rikaanse grafische kunst in Moskou. j Donderdag was in Washington bekend- j gemaakt dat een functionaris van het Amerikaanse bureau voor luchtvaart, Ha- laby, volgende week naar Moskou zal reizen ter bespreking van technische vraagstukken van een luchtvaartverbin ding tussen de Sowjetunie en de Verenig- de Staten voor het geval de beide landen burger-luchtvaartovereenkomst Dat. zelfs internationale, belang van het Deltagebied voor de natuurbescher- het afs-e ming kan alleen al in biologisch op- a^hi. til uiwn I«««r Hf zicht duidelijk worden aangetoond, lopen jaar slechts 10 4 15.000 (inaar de Voor typische pieisteraars als eenden oorzaak van d«e vcrmlndermk kan dc gtelilopers is. evenals dc Waddenzee wetenschap slecht, rissenIdan Is het (dh natuurbeschermers uit dien hoofde nimmer mag worden ingepol derd. want er pleisteren miljoenen vogels) ook hot Deltagebied zeer be langrijk. De uit noordelijke landen af komstige dieren vinden er in de bui tendijkse gebieden namelijk zowel hun fourageer- als hun slaapplaatsen. Doordat elders in noordwest-Europa drassige graslanden door ontginning en ontwatering onbruikbaar zijn ge worden als ganzenplelsterplaatsen, is ons land in Europa thans het grootste ganzenpleisterplaats-gebied. Echter ook bij ons zijn deze terreinen niet veilig voor cultuurtechnische ingrepen. Een prachtige compensatie echter zou op een aantal buitendijkse gron den in het Deltagebied gevonden kun nen worden, indien daar een speciaal soort grasmengsel kon worden inge zaaid. dat als ideaal voedsel voor die honderdduizenden trekkende ganzen zou kunnen dienen. Maar dit betekent dat bedoelde bui tendijkse gronden in beheer van de na tuurbescherming zouden moeten komen. Algemener gezegd: er zullen met na me in het Deltagebied, waar het ter- wille van natuurwetenschappelijke waarden wel zeer specifiek een kwes tie van geven en nemen wordt, tijdig maatregeien moeten worden genomen door bepaalde terreinen tijdig aan de natuurbeschermers in beheer te geven. Niks doen"? Enkele Grote Sterns, eer uitstervende zeevogelsoort, voor „De Beer" een zeer geliefde broedplaats vormde. Het wegval len van dit natuurreservaat kan het Grote Stern-bestand onmo gelijk goed hebben gedaan. komen. I Volkomen in de ban van een cowboyfilm schoot een bezoeker van een bioscoop in Midden-Mexi- co gisteren zijn revolver leeg op het doek, waar de filmheld, een cowboy, door Indianen achterna werd gezeten. „Ik kon het niet laten, ik wou die sympathieke knaap red den van de Indianen", zei hij tegen de politie, nadat de zaal in allerijl door de overige bezoekers was IEen door Mozart geschre ven document heeft op een velling in Marburg (West-Duitsland) 39.000 mark 35.000) opge bracht. Een brief van vijf regels van de hand van Schubert werd voor 13.000 mark 11.500) verkocht. I Op Sicilië zijn vier stra ten, twee pleinen en twin tig studiebeurzen voor wezen genoemd naar wij len president Kennedy van de V.S. I Costa Rlca wordt al sinds maart geplaagd door een asregen van de vulkaan de Irazu. In de hoofdstad, San José, en omgeving moet al meer dan drie miljoen ton as zijn ge- I Tengevolge van de grote hitte die in Rio de Janei ro en omgeving heerst, zijn daar drieënveertig kinderen bezweken. Af gelopen woensdag en don derdag steeg de tempera tuur boven veertig gra den. De me<?ste slachtof fers vielen in de armen- Want het beheren van een natuur reservaat is. zoals menigeen blijkbaar nog altijd denkt, niet „niks doen", maar wel degelijk regulerend optreden. In het geval van cie pleisterende gan zen dus door het genoemde grasmeng sel in te zaaien dat, deze gans graag eet. In een ander geval weer door dif ferentiatie in de begroeiing te kweken, hetgeen onder meer kan worden be reikt dankzij een nauwkeurig uitgedok terde beweiding door koeien of scha pen. Kortom: een menselijk regulerend optreden in verband met het natuur wetenschappelijk doel wat deze mens met het bepaalde terrein voor heeft. Daarvoor is echter, het werd reeds eerder gezegd, beheer door de natuur- beschermenae instantie nodig. Ver scheidene verzoeken om een zodanig beheer zijn lopende, maar de mede werking van bepaalde overheidsinstan ties die het verlossende woord zouden moeten spreken is helaas niet altijd voldoende. Om te beginnen heeft men van de zijde der natuurbescherming te maken met de Dienst der Domeinen, waar veel begrip en medewerking wordt on- r| dervonden en waar men het grote bepaalde gronden mensen in slechte hygië- belang inziet nische omstandigheden de natuurbescherming dienstbaar leven. maken. te In Oost-Duitsland zitten! In liet Deltagebied heeft men even volgens de Westduitse ,ve' ook te maken met de Delta- studentenbond 243 pro- ri,enst van dc Rijkswaterstaat, die nog- fessoren, lectoren en stu- al een a„/,,enf!Ic hou*ta* pleegt denten wezens nolitieke te nornen- Nlpt «Heen als er in de aenten wegens politieke (Verre) toekomst mogelijkerwijze nog delicten gevangen. we| eens iets met het betreffende ge- i bied zou moeten gebeuren (natuurbe- Op de Djepr vaart een rl- scherming redeneert: dan komt het im- vierboot die wordt be-mcrs onmiddellijk ter beschikking, zo- stuurd door een electro- als dat jouwens altijd gebruikelijk ia?) mShT't'd,™ T, I matisch de ondiepe plek- langrijk acht. Althans dat is de sterk* Ken vermijdt. un I Indruk bij de natuurbescherming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5