Een kanttekening Dr. Visser h Hooft: Zending moet werk internationaliseren Een ivoord voor vandaag R.K. kerk uit het leeft te veel verleden lekker en gezond Geestelijke voorbereiding in Westen onvoldoende Stelling nemen tegen hegemonie van preek Eschatologische preek mag historie niet loslaten ZATERDAG 7 DECEMBER 1963 GRONDSTOFPRIJZEN OP DRIFT T^E LAATSTE MAANDEN zijn zowel de internationale grondstoffenmarkten als de vrachtenmarkten in beweging gekomen. Dit had op geen gelukkiger tijdstip kunnen gebeuren, omdat de ondernemers die buitenlandse grondstoffen verwerken nu niet alleen met de loonsverhoging geconfronteerd worden, maar ook met duurdere grondstoffen en hogere vrachtprijzen. De vrachtprijzen in de wilde vaart zijn de laatste maanden plotseling aan getrokken, toen bleek, dat Rusland en enkele andere communistische landen op zeer grote schaal graan in Canada en de Verenigde Staten wilden kopen. Dit graan moet verstuurd worden en daarvoor is dus seheepsruimte nodig. En zo zagen wij, dat het in Engeland opgestelde indexcijfer van de seheeps- vrachtprijzen in september van dit jaar liefst 35% hoger was komen te lig gen dan in september van vorig jaar. Of dit zo zal blijven, hangt natuurlijk enerzijds af van het al of niet voortzetten van de graanaankopen en ander zijds van het tempo waarin reeds opgelegde schepen weer in de vaart worden gebracht. De ontwikkeling van de grondstoffenprijzen kunnen wij het best aan de hand van de indexcijfers van Moody en Reuter volgen. Deze indexcijfers toch ge ven het prijsverloop aan voor een geheel pakket van goederen. Zo wordt het indexcijfer van Moody berekend uit de prijzen van vijftien be langrijke grondstoffen, die op de Amerikaanse markt worden verhandeld: tarwe, varkens, suiker, maïs, koffie, cacao, katoen, staalschroot, wol, huiden, koper, natuurrubber, zijde, zilver, lood. Het bezwaar is alleen, dat de Ameri kaanse markt van grondstoffen een nogal beschermd karakter heeft en dat het prijsverloop daardoor enigszins traag is. Reuters index wordt berekend uit voornamelijk op de Engelse markt verhan delde internationale grondstoffen: suiker, tarwe, rijst, maïs, aardnoten, cacao, copra, sojabonen, peper, katoen, goud, koper, tin, natuurrubber, zilver, lijn zaad, lood, jute. hennep, zink, schellak. Dit indexcijfer heeft een vrijer karak ter, zodat de index de ontwikkeling op de wereldmarkten veel sneller pleegt te volgen. Die grotere vrijheid springt onmiddellijk in het oog als wij de cijfers bekijken: 1931 100 eind '61 eind '62 29-ll-'63 Moody 373 370 Reuter 412 435 Het komt er dus op neer, dat het indexcijfer van Moody maar heel weinig veranderde, al moeten wij er wel rekening mee houden dat het laagste cijfer in 1963 357 was en het hoogste 393; dat is een stijging van 10%. Het cijfer van Reuter steeg in 1962 5H% en in 1963 12Vi%. terwijl het verschil tussen bf,urt Maar. dat J™;am P.\e\ enkel h«t Iwjste cijfer in 1963 (435) en het hoopte <496> Kift 14<"( was. op® derr bUee4oSi?" m&n^weV Tot nu toe is deze ontwikkeling in onze groothandelsprijzen praktisch nog Dat was een niet-predikant Amerikaanse raad van kerken bijeen Romantisch Dezer dagen is in de Ameri kaanse stad Philadelphia de drie- jaarlijkse vergadering gehouden van de National Council of Chur ches, de Amerikaanse oecumeni sche raad. Daar heeft de secre taris-generaal van de Wereld raad van Kerken, dr. W. A. Vis ser 't Hooft, gepleit voor een in ternationalisatie van het zen dingswerk, tevens heeft hij ge waarschuwd tegen een roman tisch enthousiasme als gevolg van de vernieuwingen en veranderin gen in de Rooms Katholieke Kerk. Deze belangrijke vergadering van de Amerikaanse raad van kerken kwam niet los van wat er in de wereld ge- oecumenisme niet tot uiting gekomen. Het indexcijfer van eind september, dat begin deze week bekend werd gemaakt, was slechts 1 punt hoger dan dat van eind augus tus. Wij moeten echter wel aannemen, dat de stijging in de loop der maanden duidelijker zal worden. Niet alle groothandelsprijzen zijn gestegen, laat staan dat zij in even sterke mate opliepen. De ene ondernemer zal hierdoor meer last van prijsverhoging hebben dan de ander. Als wij in dit verband wat dieper gaan graven, dan zien wij dat cacaobonen, gerst, suiker, koffie, tarwe, wol, lood, zink en tin duurder zijn geworden. Soms waren hier duidelijke oorzaken voor: suiker 's vooral omhoog gegaan na de berichten over de natuurramp op Cuba, terwijl ook de koffieverbouw in Bra zilië door natuurrampen werd getroffen. Van tarwe weten wij, dat de Russen en enkele satellieten met een grote vraag in de markt zijn gekomen. In ver scheidene andere gevallen zijn de voorraden achteruit gelopen, terwijl de vraag juist steeg. De statistische positie van de grondstof is hierdoor sterker gewor den, hetgeen zich uit in een prijsstijging. Een verhoging van de grondstoffenprijzen werkt op verschillende wijzen in onze economie door. Zij kan de prijs voor de consument helpen opvijzelen en daardoor de kosten van levensonderhoud verhogen. Maar de stijging kan ook (en dit geldt uiteraard in even sterke mate voor de invloed van de loonsverhoging) de concurrentiepositie van onze exporteurs verkleinen. Hierdoor zal de uitvoer minder sterk oplopen dan wel gewenst ls. En als wij er van uitgaan, dat de invoer door de gestegen koopkracht juist wel zal blijven toenemen, ligt het voor de hand dat de handelsbalans slechter zal worden en met de handelsbalans ook de lopende rekening van de beta lingsbalans. Dr. Holtrop, de president van de Nederlandsche Bank, heeft kort geleden als zijn mening gegeven, dat die betalingsbalans in 1964 een geduchte aderlating zal ondergaan, hetgeen onze economische positie in de internationale wereld zwakker moet maken. Aan de stijging van de grondstoffenprijzen zit gelukkig ook een goede zijde. Tal van minder ontwikkelde landen zijn voor hun economie afhankelijk van de opbrengst van de in het buitenland verkochte grondstoffen. Vele landen in Zuid- en Midden-Amerika, Afrika en Azië hebben nu vele Jaren achter elkaar door de lage grondstoffenprijzen lage opbrengsten gehad. En dit was des te erger als die opbrengsten van grondstoffen (zoals in het merendeel der gevallen) het leeuwenaandeel van de totale opbrengsten uitmaakte. De deviezenontvangsten liepen dus sterk terug terwijl die landen in verband met de bevolkingsgroei en in verband met de industrialisatie broodnodig om hun economie een steviger basis te geven juist behoefte aan extra de viezen hadden. De deviezenvoorraden slonken dan ook als sneeuw voor de zon, hetgeen alleen maar kon leiden tot importbeperking, geldontwaarding en andere ingrepen. Voor de sociale verheffing was dit allesbehalve bevorderlijk en het was voor Moskou niet moeilijk om in dit troebele water te vissen. Als de minder ontwikkelde landen dan ook door betere grondstoffenprijzen hun ontvangsten alsmede hun deviezen kunnen opvoeren, is dit voor de we reldeconomie een zeer welkome steun. En daardoor uiteindelijk ook weer voor onze economie. protestant, president Kennedy. De bij eenkomst had bloot gestaan aan veel kritiek van bepaalde orthodoxe zijde omdat de kerken de president gevraagd hadden. Zij redeneerden dat dit een in- Opleiding tot0- Accountant Schriftelijke kursus van de NATIO NALE ASSOCIATIE VAN ACCOUN TANTS. Individueel karakter. Door bedrijfsleven erkend. Vrijblijvende inlichtingen: Secretariaat, Bel gischeplein 6, 's-Gravenhage, tel. 070-551763. de het vrije radio- en televisiew aan banden te leggen. Deze suggestie is wel geopperd om zo alle mogelijke uitzendingen door extreem-rechtse or ganisaties die tijd kopen over de ver schillende radiostations wat meer aan banden te leggen. Gouverneur Collins zei dat hij geheel stond achter de pogingen van de oecu menische raad om tot hogere normen te komen in de wereld van radio en televisie, maar hij zei dat dat niet zou is tegen het Amerikaanse prin-1 lukken door federale controle. Want op scheiding tussen kerk en staat, ieder gebied van de massacommunica- Er zouden zelfs protestvergaderingen tiemidaelen is het maar al te gemak- sevaa (Van onze kerkredactie) rlijk Jakob geeft de zegen op zijn sterfbed. Het volk Israël, eigenlijk nog maar een familie, is in Egypte, ver van het beloofde land. Toch zegt Jakob nu reeds: „De scepter zal van Juda niet wij ken, noch de heersersstaf tussen zijn voeten, totdat Silo komt en Hem zullen de volken gehoorzaam zijn." Misschien is in deze wonderlijke profetie van Christus het woordje „totdat" ivel het opmerkelijkste. De stam Juda zal een regerende stam zijn. Uit deze stam zal een koning voortkomen en vele geslachten van koningen. Maar dat alles geldt slechts totdat de Messias ge boren wordt en Hij komt regeren. Dan ineens is die heersers staf er niet meer, dan ineens verdwijnt de scepter en toch zullen de volken Hem gehoorzamen. Hier hebben wij die won derlijke gedachte reeds dat Christus niet zal komen om macht uit te oefenen. Hij zal koning zijn, maar geen heersende koning. Hij komt om Zijn volk te dienen. Hij komt niet om in glorie te leven, maar om eenzaam te sterven. Hij komt niet met het zwaard mensen onderwerpen. Hij komt met het nodigende woord. Mensen buigen zich niet voor Hem in verzet, maar uit vrije wil. En zij doen dat, omdat ze beseffen dat Hij niet boven hen werd gezet, maar naast hen kwam staan. gehouden worden tegen deze bijeen komst van vertegenwoordigers van 31 Amerikaanse kerken die in totaal veer tig miljoen leden omvatten. Op het ogenblik dat in het program- ia was gereserveerd voor de rede van de Amerikaanse president werd een herdenkingsdienst gehouden. Daarin werd gezegd dat de rede die hij had zullen houden het symbolisch begin zou geweest zijn van een nieuw tijdperk van hoop op christelijke samenwerking in de Verenigde Staten. Visser 't Hooft kelijk dat federale controle verwordt tot dictatuur. In zijn rede keerde hij zich in het bijzonder tegen de radio- en televisie reclame van een van Amerika's be kendste sigarettenmerken. Deze recla me noemde hij een slag in het gelaat van miljoenen bezorgde ouders. De maatschappij adverteert dat roken een teken van volwassenheid is, die de mannen scheidt van de jongens. Het is een verkapte poging om jonge mensen er toe te brengen om te gaan roken, om groot te zijn. aldus Collins. Toch verzette hij zich tegen een re solutie van de Amerikaanse raad van kerken, waarin op meer controle werd aangedrongen. Namens de eigenaren televisiestations zei hij die uitspraak ten zeerste te betreui_... „Wij verwerpen de filosofie die er ach ter staat. Wij menen dat uw organisa- niet op deze manier moet be- beroep te doen op Ruwe 'landen Schrale huid ]Ya bijwoning samenkomst Helmut Thielecke wijzigt mening over Billy Graham De Duitse theoloog en predikant prof. Helmut Thielecke, ook in Nederland be kend door zijn boeken, heeft zich in brief tot Billy Graham gericht wai hij bekent zijn mening over de Ameri kaanse evangelist, met name over zijn prediking, te hebben herzien nadat hij Graham had gehoord in Los Angeles. ..Het is mij tijdens de bijeenkomst duidelijk geworden dat hier niet iemand op een geraffineerde manier probeert propaganda te maken, maar dat hij het evangelie staat te verkondigen", zo schrijft prof. Thielecke, die dit jaar gastcolleges geeft aan de universiteit te Chicago. „Wij Duiise theologen zijn er door on ze kritische instelling altijd bijzonder goed in, op te merken wat er bij de an der fout is of ontbreekt", zo vervolgde Thielecke. „Men heeft mij nadat ik u hoorde verscheidene malen gevraagd wat ik er van vond. Ik vraag mezelf sindsdien af wat er aan mij en mijn prediking en aan mijn collega's op de preekstoel ontbreekt dat Billy Gra hams optreden zo nodig maakt." nieuwe rector Reumatiek Grlep- Migraine TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELeT Bernepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Koudum: M. v. d. Leun, te Kolderveen. Bedankt voor Kamerik: J. Smit, te Lopik. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Zaandam: H. van Gilst, te Lisse. Steeds meer rooms-katholieken kunnen wat zij in hun catechismus en godsdienstonderricht hebben geleerd moeilijk in overeenstem ming brengen met hetgeen zij in gemakkelijk toegankelijk ge worden literatuur lezen. De Rooms Katholieke Kerk is te veel geba seerd op het verleden. Deze kritiek uitte gisteren-de rooms-katholieke I hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Prins Bernhard over hulpverlening: Prins Bernhard heeft gisteren, ter gelegenheid van de vijftiende jaarlijkse studieconferentie betref fende Amerikaanse zaken, in het gebouw van de Amerikaanse mili taire academie te West Point, in de staat New York (tachtig kilometer ten noorden van de stad New York), een toespraak gehouden over de Westerse hulpverlening aan de onderontwikkelde gebieden. De Prins kwam hierbij te spreken over psychologische aspecten van deze hulp verlening, de houding der westerlingen, wanneer zij in aanraking komen met de inwoners van deze streken en hun gees telijke voorbereiding voor een dergelijk contact. De Prins deed in de eerste plaats oproep om „wezenlijk begrip". Hij te Utrecht, prof. dr. R. C. Kwant. Volgens prof. Kwant vindt de gelovige in de liturgische viering zoals die zich in het kerkgebuw voltrekt slechts in geringe mate een uitdrukking van wat er in hem zelf aan religiositeit leeft. De eredienst voltrekt zich in een taal die hem niet vertrouwd is en er wordt ge bruik gemaakt van een symboliek die uit een ver verleden stamt. Het geeft een beklemmend gevoel te moeten deel nemen aan iets wat niet aanspreekt. Prof. Kwant sprak over ..Geloof en beklemming" óp de jaarvergadering eniging heid te Utrecht. Ook in het kloosterleven valt veel be klemming te bespeuren. Het klooster leven ademt vaak de sfeer van het verleden, die ook tot uiting komt in de histrische kleding. Van een demcratische beleidsbepaling een van de grootste verworvenheden van onze tijd is in sommige kloostersamenlevingen geen sprake, aldus prof. Kwant, maar dat past niet langer in ons tijdperk van personalisme. Een bestaanswijze waarbij alles wat men doet volkomen door an deren is geregeld, werkt infantiliserend. Hij meent, dat de kloosterlijke bestaans wijze zich met de mens moet ontwik kelen en dat de verheerlijking van het verleden het koosterleven uitermate schaadt. De mens van vandaag past niet langer in bestaansvormen die in een ver verleden zijn ontworpen, zo voegde hij hieraan toe. Prof. Kwant meent, dat vele groepen tegenstanders van het rooms-katholicis- me niet zouden hebben bestaan, als de katholieken hen niet zelf hadden opge roepen dor hun beklemming. Als wij tot de nodige zelfkritiek overgaan, zo voegde hij hieraan toe, zullen we misschien merken, dat vele zogenaamde tegen standers helemaal geen tegenstanders zouden zijn. Een nog markantere beklemming, zo zei prof. Kwant voorts, wordt aangetrof fen in de zedelijke praxis. In het verle den werd de volle nadruk gelegd op wat de rooms-katholiek niet mocht doen en men kende een betrekkelijk lange lijst van doodzonden waarvan vooral die op sexueel gebied sterk werden bena drukt die het eeuwige leven voor d( christen zouden afsluiten. De grootste moeilijkheid ligt momenteel in de huwe lijksmoraal. Geboorteregeling is in zeer veel gevallen volstrekt onvermijdelijk geworden. De weg die door de kerk wordt gewezen, namelijk algehele of Z.K.H. vervolgde: „In de strijd tussen i periodieke onthouding, is echter Oost en West gaat het niet in de eerste velen zeer moeilijk begaainbaar, zi plaats om gebiedswinst. In feite staat de j onmogelijk, basis der westerse cultuur op het spel. Prof. Kwant zei, dat daardoor de want het is deze, die wordt bedreigd gangbare huwelijksmoraal als een uiter- door het immer tot uitbreiding neigen-1 mate beklemmend kader wordt aange- de uiterst linkse totalitaire stelsel, datvoeld en volgens hem is het juist deze wU onder dc naam „communisme" ken- j beklemming, die veel nen. kerk vervreemdt. kalarde: „Het belangrijkste is dat erin slaagt het vertrouwen en de vriend schap te verwerven van degenen, die wil helpen. Het Westen heeft hierin iu toe grotendeels gefaald. Ten dele t een gevolg van onvoldoende voor bereiding onzerzijds. Ik bedoel hierme de dat. wanneer westerlingen in de on derontwikkelde gebieden te maken krij gen met de invloed van het communism* of betrokken worden in een gesprek ovei de verschillen tussende leerstellingen der communisten en die van ons, dc meeste van onze mensen hiervoor onvoldoende zijn voorbereid, aldus de Prins. - Dr. Visser 't Hooft riep de nlsche raad op om op de best moge lijke manier gebruik te maken van de nieuwe kansen die ontstaan zijn door de huidige ontwikkeling binnen het rooms-katholicisme. Hij zei dat hij zich verblijde over het feit dat de Rooms Ka- ir»kp menische beweging van onze tijd. Hij riep op tot een open en eerlijke dia loog van waarnemers en tevens tot het leggen van plaatselijke contacten opdat wantrouwen en verkeerd begrip uit de weg geruimd kunnen worden. Dr. Visser 't Hooft waarschuwde evenwel voor een al te groot roman tisch enthousiasme. De nieuwe situatie schept ook nieuwe problemen, zei hij. die vooral groeien uit het feit dat de rooms-katholiek een geheel andere in houd geeft aan de aard van de oecu menische dialoog. ..Ik ben van oor deel," zei de secretaris-generaal ,,dat, hoewel er vooruitgang geboekt is, on ze rooms-katholieke broeders en wij nog steeds een geheel verschillend in zicht hebben als het gaat om wat een echte oecumenische dialoog werkelijk In een rede over wat hij noemde het omnibus-onderwerp: ,,De kerkelijke zending en de dienst in de wereld" riep hij de zendingsorganisaties op internationaliseren. Op die mar op het zendingsveld het grote stand vermeden kunnen worden dat de zending een gevolg is van een bepaal de nationale cultuurpolitiek. Volgens dr. Visser 't Hooft kunnen internationale teams de muren van wantroüwèn verkeerd begrip doorbreken. In de tweede plaats gaf hij als zijn mening te kenneu dal de zendeling ei eerlijk voor moet uitkomen dat er blad zijden zijn in de zendingsgeschiedenis waarover men zich moet schamen, bladzijden die er van getuigen dat de zending vaak verstrikt is geweest politiek. Dit is de beste manier o: rechtvaardige beschuldigingen te be antwoorden die zo vaak gehoord den in Azië en Afrika. Rechts Het kon niet uitblijven er moest wel een reactie komen op de steeds herhaalde beschuldigmgen van rechts tegen het werk van de oecumenische raad. De voorzitter van de commissie voor religie en ras, dr. Spike noemde het jaar 1963 een jaar van plotseling Seweld, een jaar dat Medgar Evers, e postbode Moore en zes kinderen in Birmingham verslond en sneed in het vlees van de natie door de moord op de president. Sprekend over het verzet van rech terzijde en fascistische groeperingen te gen de wens van de neger om einde lijk in het bezit te komen van zijn ge boorterecht zei hij: „Je kunt niet ten eeuwigen dage blijven beschuldigen en de waarheid verdraaien, je kunt maai niet altijd fel verzet blijven plegen te gen de federale regering en dan niet verwachten dat je een storm zult oog- Radio en televisie Prof. Veenhof te Kampen: Prof. Doekes nieuwe rector (Van een onzer medewerkers) Ter gelegenheid van de recto raatsoverdracht aan de Theolo gische Hogeschool der Gerefor meerde Kerken (Vrijgemaakt) heeft prof, C. Veenhof een rede gehouden over Preek en litur gie bij Calvijn". Hij droeg zijn functie over aan prof. dr. L. Doe kes. Prof. Veenhof constateerde dat men heden ten dage vrij al gemeen spreekt van een over waardering" van de preek en Prof. Bakker te Kampen: Prof. v. d. Woude (Van een onzer medewerkers) Gisteravond vond aan de Theo logische Hogeschool der Gerefor meerde Kerken te Kampen de rectoraatsoverdracht van prof. dr. J. T. Bakker aan prof. dr. C. van der Woude plaats. Bij deze gelegenheid hield de aftredende rector een rede over het thema „Momenten uit de eschatologi sche prediking bij Luther". Prof. Bakker zette uiteen dat de ge schiedenis der predikkunde drie erlei functie heeft: ze leert de mens het nauwe verband tussen theologie, verkondiging en ana lyseren zien, ze opent de ogen voor het op de eigen tijd1 betrok ken zijn van de prediking en ze toont ons bij alle wisseling de continuïteit van de grote themata der verkondiging. Dit illustreerde prof. Bakker aan de eschatologische prediking van Luther, die dringend om nader onderzoek vraagt. Zij moet gezien worden tegen de achtergrond van het sacramentalis- me, het spiritualisme en de mystiek, die alle drie de categorie van de ge schiedenis verwaarlozen. Luther's originele inzet bestond aller eerst daarin, dat hij de ontmoeting met het einde verplaatste naar het heden, de confrontatie met God in het gewe ten en in de dood. Voor het gevaar, dat daarbij een ervaringstheologie zou ontstaan bewaarde hem zijn christologi sche fundering van de eschatologie: in Maar gouverneur LeRoy Collins, pre- het sterven en de opstanding van Chris- de National Association of|tus heeft zich de beslissende wending, PERSOONLIJKE LENINGEN worden verstrekt door de financieringsmaatschappij MAHUKO N.V. in alle kantoren van de AMSTERDAMSCHE BANK waarin heel de schepping opgenomen is, voltrokken. Het heil in Christus, dat de nieuwe wereld inluidt, bereikt ons in de predi king die- daarmee zoals in het oerchris- tendom een eschatologisch karakter In de verkondiging, zo goed de doop, breekt de eindtijd Motief Dit is ook het diepste motief geweest van Luther's verwachting van de dige wederkomst van de Heer. kwam niet, zoals wel gesteld is, voort uit een pessimistische visie op de ge schiedenis en ze was niet van het sec- tarische type. Integendeel: juist het besef, dat het de tijd van de volledi ge ontplooiing van het evangelie was, was de wortel van Luther's verwach ting van de wederkomst. Dit werd door prof. Bakker nog kort geïllustreerd aan de wijze, waarop Lu ther spreekt van de tekenen der tijden. De belangrijkste conclusie moet luiden, dat de eschatologische prediking van de kerk moet verschralen, wanneer ze niet, op noe aanvechtbare wijze ook, het ver band tussen eschatologie en geschiede nis blijft leggen. Cursus Bij de fata academica werd het over lijden van de hoogleraren G. Brillenburg Wurth en J. J. Koopmans alsmede dat van curator dr. A, van Deursen ge memoreerd. De beide laatsten waren verbonden aan de Johannes- Calvijn- academie. Vermelding verdient verder, dat aan de Theologische Hogeschool thans een tweejarige cursus verbonden is waardoor bezitters van het einddi ploma H.B.S., H.T.S. en Kweekschool krachtens de nieuwe rijksregeling voor bereid worden op het voórtentamen, dat de toegang tot de theologische examens opent. Met deze opleiding heeft de Ho geschool een primeur, wat dan ook re sulteerde in het feit, dat 22 eerstejaars voor deze cursus werden ingeschreven. Het aantal eerstejaars kwam zodoende op 27, terwijl het totaal aantal inge schrevenen nu 104 bedraagt. i Voorts deelde de aftredende rector mee, dat een ontwikkelingsplan voor de theologische studie in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert. De bedoeling daarvan is een verkorting betere structure- stelling neemt tegen wat men noemt de „hegemonie" van de preek in de eredienst. Prof. Veen hof belichtte de achtergronden van deze beoordeling en stelde vast, dat men zich uit verschil lende overwegingen tegen de cen trale plaats van de preek keert. Als bezwaren gelden, dat de preek ;n subjectief element vertegenwoor digt, de gemeente tot passiviteit doemt, het sacrament overwoekert en het in tellectualisme in de hand werkt, aldus prof. Veenhof. Deze overwegingen werden geconfron teerd met de visie van Calvijn op de functionering van de preek in de litur gie. Prof. Veenhof besprak uitvoerig de Straatsburgse liturgie van Calvijn, die als de zuiverste belichaming van zijn liturgische inzichten mag worden be schouwd. Het eerste deel van de daar in geprojecteerde orde van dienst om vat de hoofdelementen van schuldbelij denis. genadeverkondiging en gezongen wetsverkondiging. Vervolgens komt als het belangrijkste deel van de gehele li turgie de preek cn daarna vindt de voorbede plaats. Hij schetste voorts de wijze, waarop Calvijn de functie en aard van de preek belicht. Kenmerkend voor Calvijn's op vatting van het evangelie is diens diep gewortelde overtuiging, dat in het vvodrd van God geheel het heilswerk van Christus wordt geactualiseerd en geëffectueerd. Christus verschijnt in het evangelie onder de mensen en schenkt daarin Zichzelf en al Zijn gaven aan hen weg. Naar zijn eigenlijke aard is dit evangelie heilswoord; als het niet ten leven maar ten dode werkt, is dit ten opzichte van het evangelie iets ac cidenteels en bijkomstigs. Welnu, alles wat Calvijn zegt over het evangelie, is onverminderd ook voor de prediking daarvan van kracht. Geheel het werk van Christus neemt in de prediking ge stalte aan. Liturgie In de derde plaats liet prof. Veen hof zien, hoe de door Calvijn ontwor pen liturgie centreert in de preek. De overige elementen van de liturgie keren in de preek terug en gaan daarin een organische verbinding aan, maar dan geïndividualiseerd, gespecificeerd en ge concretiseerd. In de preek gaat het om de ontmaskering van de zonden, de mededeling van het heil, de oproep tot de dienst van God en de toebereiding tot het offer der gebeden. Zoals in de gemeenschapsoefening tussen God en Zijn volk de eredienst het hoogtepunt vormt, zo is op haar beurt de preek het hoogtepunt van de eredienst. Uit de fata zij nog het volgende ge memoreerd. In het afgesloten studie jaar werden voor het eerst ingeschre ven vier studenten (onder wie een Span jaard) en lieten veertig studenten hun bul opnieuw recenseren. Voor het doc toraal examen zijn thans 29 studenten ingeschreven. Men beraadt zich over de toepassing van de nieuwe rijksregeling voor toela ting tot de theologische studie van hen, die niet de daarvoor tot dusver vereis te diploma's bezitten en is bezig plan nen te ontwerpei voor de uitbreiding van de bibliotheekruimte. GEEN MINK De drukte voor de huismoe ders kan in deze tijd van het jaar overstelpend zijn. Vooral als ze veel van het Sinterklaasfeest heeft willen maken voor haar gezin. Dan kunnen de andere taken, die men op zich heeft ge nomen. soms teveel worden. Hoe dan ook, deze week zullen we op deze plaats de bijdrage van Mink van Rijsdijk moeten mis sen. Een enkele keer heeft Sin terklaas ook wel wat op zijn geweten. Oud-Katholieke Kerk wil onder gezag van Oosterse-orthodoxie De Oud-Katholieke Kerken hebben bij de Oosters-Orthodoxe Kerken het ver zoek ingediend om zich onder het gees telijk gezag van de patriarch van Con- stantinopel te mogen plaatsen. Dit werd gisteren bekend gemaakt op de synode van de Grieks-Orthodoxe Kerk die gis teren bijeen was. Het verzoek zal be sproken worden op een bijzondere confe- kerkenVan °rthodoxe en «^-katholieke Tevens besloot de synode van de Grieks-Orthodoxe Kerk deel te nemen aan een tweespraak tussen de Ortho doxe Kerken en de Anglicaanse Kerk. Dit gesprek is een gevolg van een af spraak tussen Athenagoras, de oecume nische patriarch van de Oosters-Ortho- I doxe Kerken en de aartsbisschop van Canterbury.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2