Nieuwe Leidse Courant Directeur Larive toch weg bij de K.L.M. Streekvervoer betaalt vijftien procent meer Inbreker schoot politieman neer Voorspelling komt 1 januari uit Forse loonsverhoging voor 9000 K.L.M.'ers Athenagoras wil paus ontmoeten Ook toeslagen gaan omhoog Wijziging van posttarieven t Zaterdag 7 december 1963,44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Meer bewolking Meer bewolking maar slechts op en kele plaatsen wat motregen of mist. Zwakke tot matige veranderlijke wind. In de ochtend lichte vorst, in de middag temperaturen enkele graden boven het vriespunt. Voor vervolg zie pagina Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 ^iro 58936 Abonnementsprijzen Wat al geruime tijd werd voor* speld, is nu officieel: directeur E. H. Larive gaat de KLM verlaten. Per 1 januari lieeft hij ontslag ge nomen, na nog geen jaar hij de luchtvaartmaatschappij werkzaam te zijn geweest. Reden van het ont slag vormen de moeilijkheden in de leiding, die zich de laatste tijd zodanig hebben toegespitst, dat er van een vruchtbare samenwerking in de directie geen sprake meer kon zijn, aldus een KLM-commu- niqué. Hoewel in dit communiqué wordt gesuggereerd, dat de heer Larive geheel uit eigen beweging ontslag heeft genomen, menen in siders te weten, dat hier sprake is van een gedwongen ontslag. Slechts door zware druk van regerings zijde zou de heer Larive tot zijn besluit zijn gekomen (zoals he kend bezit de Staat het grootste deel van de aandelen). Dit is ook de zienswijze van de ver eniging voor vliegend personeel. Een woordvoerder van de vereniging ver klaarde het vertrek van de heer La rive zeer te betreuren. De vereniging is ervan overtuigd, dat van een vrij willig heengaan geen sprake is, aldus de woordvoerder. Dat de heer Larive zelf zijn ontslagaanvraag heeft inge diend is een normale gang van zaken in deze situatie, maar betekent geens zins dat hij dit deed op eigen initia tief. De vliegersvereniging is van mening, aldus de woordvoerder, dat de aanvraag is ingediend onder sterke druk van de regering en dat daarbij kennelijk facto ren en belangen een rol hebben ge speeld, die men heeft laten prevaleren boven het belang van de maatschappij zelf. De woordvoerder sprak in dit ver band over politieke en persoonlijke be langen. Wij hebben in de heer Larive steeds een eerlijke, oprechte en openhar tige gesprekspartner gevonden, aldus het bestuur, dat zoals bekend op 11 november jl. het vertrouwen in de KLM- directie opzegde en gelijktijdig het ge bruikelijke overleg opschortte. Hierin is tot nu toe nog geen wijziging gekomen. Het bestuur betwijfelt, aldus de woord voerder. of in de nu ontstane vacature in de KLM-top zal kunnen worden voor zien. Er zullen weinig top-mensen wor den gevonden, die bereid zullen zijn in deze situatie de directeursfunctie te be kleden. Reeds vorige maal had de pre sident-commissaris, dr. ir F. Q. den Hol lander grote moeite iemand te vinden. Dat is toen uiteindelijk de heer Larive Vliegers geloven in gedwongen heengaan (Van een onzer verslaggevers) „Te betreuren" In een directieverklaring zegt pre sident-directeur mr. H. Albarda de gang Van zaken in hoge mate te betreuren. Er bestaat geen enkele twijfel over dat de heer Larive, die aan het begin vai jaar plotseling met de directeursfunctie werd geconfronteerd, deze taak met zeer positieve instelling heeft aanvaard. In de loop van de tweede helft vai jaar traden echter verschillen van inzicht betreffende de methodiek van de s pak der uiteenlopende vraagstukken de dag. De directie heeft vele oprechte pogingen ondernomen om de zo drin gend noodzakelijke samenwerking er eenheid van handelen te bewerkstelli gen, Wij willen niet verhelen, aldus het communiqué, dat deze pogingen steeds moeizamer werden omdat de schillen van inzicht op een groeiend tal belangrijke punten zich voortdurend Mil j oenenbeclra g in het geding (Van onze soc.-econ. redactie) De circa 9.000 man grondperso neel van de KLM-Nederland krij gen per 1 jan. ook 10 pet. loons verhoging, indien althans de Stich ting van de Arbeid haar goedkeu ring daaraan hecht. De directie van de KLM heeft zich hiertoe be reid verklaard, omdat zij van mening is, dat een bedrijf alleen gezond kan zijn, wanneer er ook gezonde loon- en andere arbeids voorwaarden beslaan. De KLM zal op loon gebied geen achtergebleven terrein mogen worden, al zijn er In één oogopslag Prins Bernhard heeft in Amerika gezegd dat de gees telijke voorbereiding op in ternationale hulpverlening in het Westen onvoldoende is pag. 2. De Duitse minister Krüger heeft ontkend een naziver leden te hebben pag. 5. Om onverklaarbare redenen is in Oost-Berlijn een West- duitse arbeider gedood pag. 5. Het C.S.W.V. heeft minister Veldkamp gekritiseerd om dat z.i. door traagheid ten departemente nu een jaar lang in feite zinloze arbeid moet worden verricht pag. 7. De bekende World Press Photo-tentoonstelling is weer ingericht pag. 7. dan de afgelopen jaren bezuini gingen en ontslag van personeel nodig geweest. Het thans bereikte akkoord tussen de K.L.M.-directie en de drie organisaties, die K.L.M.-personeel organiseren (de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale, Sint Ra- faël en de Ned. Bond van Vervoersper- soneel) geldt voor al het K.L.M.-personeel met uitzondering van het vliegend per- soneelbestand. Een zeer belangrijk punt uit het ak koord is voorts het overeengekomen bruto-weekinkomen van minimaal f 100 per week. waarin alleen de huurbijslagen zijn begrepen en dat geldt voor een ni male werkweek. Voor de weekloners hiervoor de leeftijd van 23 jaar aange houden en voor de maandloners (functies die liggen in het administratieve vlak, al behoren ook wel technici hier 25 jaar. Het vrouwelijk personeel dat valt onder het maandloonsysteem jaar is, gaat dus op 1 januari tenminste f433 per maand verdienen. In de functie groepen 1 tot en met 8 zijn de lonen namelijk gelijk aan de mai De vakanties zijn met eeh dag lengd tot 15 dagen per jaar. Voorts is de vergoedingsregeling voor het werken op afwijkende uren verbeterd. Hetzelfde geldt voor de diensten op zaterdag, op zondag en op feestdagen, ook deze binnen het normale dienstrooster vallen. Overuren worden nog weer extra betaald. Over een aantal punten wordt het overleg nog voortgezet, maar het thans bereikte akkoord wordt reeds voor goedkeuring naar de Stichting van de Arbeid gezonden. De vertegenwoordigers van de vakbon den bleken zeer goed te spreken over df prettige wijze, waarop de onderhandelin gen van de zijde van de K.L.M.-directie zijn en worden gevoerd. Er wordt geen financieel tekort van de K.L.M. ten laste van de salarispost gebracht, of anders ge zegd het personeel wordt geen aandeel houder gemaakt van de verliesposten. De materiële verbeteringen voor K.L.M.-personeel betekenen een verho ging van de loon- en salariskosten met enkele miljoenen. Geschat moet worden een bedrag tussen de f3 en f5 miljoen. Een nieuwe DC-8 kost de K.L.M. echter f25 miljoen. Een goede geest onder het personeel en een goed functionerend ap paraat is de K.L.M.-directie wel enkele miljoenen extra waard. sterker aftekenden. Een comlicatie hierij vas, dat de verschillen aanleiding n tot zeer ernstige groepsvorming onder het personeel. De directie verwijst vervolgens naar een communiqué dat zü uitgaf op 12 no vember en waarin werd verklaard dal de directie haar taak eendrachtig zou blijven vervullen, „waarbij haar voot alles de continuïteit van de KLM voor ogen zou blijven staan". Ondanks deze verklaring, zegt de directie nu, hebben zich sindsdien duidelijk bewijzen aange diend. dat de onderlinge samenwerking in de directie grote moeilijkheden bleef inhouden en dat het voor de eenheid in het bedrijf een absolute noodzaak was, ten spoedigste tot een oplossing te ko men. Deze is thans gevonden door hel besluit van de heer Larive om terug te treden, aldus het communiqué. Samenwerking De directie legt er de nadruk op dat er tussen de drie blijvende directeuren een zeer goede en zakelijke verhouding bestaat en dat de wijze van samenwer ken onder hen niets te wensen overlaat Voorts wijst zij er op dat de nieuwe or ganisatie van de onderneming wordt ge handhaafd en dat er geen sprake is van een terugdraaiing naar de oude vorm. Dit is ook nooit ondanks vaak geuite be weringen het onderwerp van enig me ningsverschil geweest, aldus het commu niqué (zoals bekend werd beweerd dat de heer Larive voorstander was van een drastische uitvoering van het McKinsey- rapport, terwijl dc overige directieleden dit rapport niet tot in alle details in dc praktijk zouden willen brengen, red.). Het beleid van aanzien van de uitge stippelde koers zal geen principiële wij ziging ondergaan, zegt de directie, die voorts opmerkt dat in de sociale sector nog moeilijke en omvangrijke vraag stukken zullen moeten worden opgelost In eensgezindheid zullen wij naar ons beste vermogen ons van deze taak kwjj- De heer Alberda is van mening dat de KLM het dieptepunt thans is gepasseerd en dat van een opwaartse lijn gesproken kan worden. Waren de uitkomsten in het derde kwartaal reeds aanmerkelijk beter dan die over dezelfde period in 1962, ook de resultaten van het vierde kwartaal laten zich gunstiger aanzien dan men oorspronkelijk verwachtte (eerder was namelijk gezegd, dat de KLM ondanks het gunstige derde kwartaal, over het hele jaar een even groot verlies zou lijden als vorig jaar nl. f 75 miljoen, red). De factoren bestendigheid in de opperste leidinggevende organen, sociale zekerheid en arbeidsrust zullen in het beleid op een centrale plaats staan, aldus de directie, die van ganser harte zegt te hopen, dat nu een dikke streep is ge zet onder een tijdvak, waarin de KLM ontegenzeggelijk veel teleurstellingen heeft gewekt Commissarissen Ook de raad van commissarissen heeft een communiqué uitgegeven Daarin wordt gezegd dat het college zich in overleg met de regering ge meend heeft zich niet moeten te ver zetten tegen het besluit van de heer Tien woonwagens zijn gisteren met behulp van de sterke arm uit het centrum van Eindhoven verwijderd. De wagens, beho rende aan de leden van een fa milie, hadden een standplaats midden in de stad ingenomen, aangezien er op het officiële terrein geen plaats meer was. Eergisteren hadden de bewo ners de aanzegging gekregen ie verdwijnen en toen gisteren bleek, dat zij aan het bevel geen gehoor hadden gegeven, greep de politie in, hetgeen met enkele strubbelingen ge paard ging. Mevrouw Kennedy heeft gisteren het Witte Huis verlaten in Washington, dat haar door Averell Harriman ter beschikking is gesteld, te betrekken. Op de foto ziet men haar met haar dochtertje Caroline aan de hand, bij haar aankomst aan de nieuwe woning. Achter mevrouw Kennedy loopt Clinton J. Hill, de agent van de veiligheidsdienst, die enkele dagen geleden is onderscheiden voor zijn gedrag tijdens de aanslag op president Kenrledy. Voorstel voor „top" kerkelijke leiders Athenagoras, de oecumenische pa triarch van Constantinopel. het geeste lijk hoofd van de Oosters-Orthodoxe Kerken heeft te kennen gegeven dat hjj de paus in het Heilige land wil ontmoeten. Hij heeft voorgesteld dat een topconferentie zal worden gehou den van de geestelijke leiders van d< Rooms-Katholleke Kerk, de Oosters- Orthodoxe Kerken en de protestantse Athenagoras heeft reeds eerder doen blijken dat hij een ontmoeting met de paus op prijs zou stellen, en ook van rooms-katholieke kant is te kennen ge geven dat een ontmoeting daar niet on gewenst is. Een ontmoeting van de beide prima ten in Rome of Constantinopel is uit gesloten. omdat dat een erkenning van het gezag van de ander zou kunnen in houden. Ondertussen wordt duidelijk dat de reis van de paus ook politieke aspecten heeft. Nasser heeft er herhaaldelijk op gezinspeeld dat koning Hoessein, die onder meer als gastheer van de paus zal optreden een lankmoediger houding ten opzichte van Israël wil gaan inne men. Deze heeft dit ten stelligste ont kend. Nasser probpert nu kennelijk Arabische druk op hem uit te oefenen, opdat Hoessein de paus zal verbieden van Jordanië naar Israël te gaan om beide delen van het Heilig Land te bezoeken. De autoriteiten van zowel Jordanië en Israël hebben echter reeds te kennen gegeven dat de paus welkom is en al gemeen wordt aangenomen dat er al een regeling is getroffen tussen Jorda nië en Israël, dat de paus de met prik keldraad afgezette grens zal kunnen passeren. 9 Op het kruispunt StevinwegProf. Mekelweg te Delft is gisteren de 73-jarige J. M. Romeijn uit Delft op zijn bromfiets aangereden door een zandauto, die hij geen voorrang gaf. De man overleed ter plaatse. (Van onze soc.-econ. redactie) De bonden van vervoerspersoneel hebben een akkoord bereikt met de Kon. Ned. Vereniging van Trans portondernemers. Voor de buschauf feurs, werkzaam bij het streekver voer is per 1 januari een loonsver hoging overeengekomen van 15 pro cent. Hoewel de c.a.o. pas op 1 april van het volgend jaar afloopt, .heb ben partijen het onaanvaardbaar ge acht op deze datum te wachten, om dat de chauffeurs bij de gemeente lijke vervoersbedrijven op 1 januari al de 10,6 procent krijgen, die minis ter Toxopeus aan de ambtenaren heeft toegezegd. Bovendien liggen de lonen van de chauffeurs bij de ge meentelijke vervoersbedrijven ge middeld al f 17 per week hoger dan bij het streekvervoer. Dit verschil met het streekvervoer zou op 1 ja nuari nog 10,6 procent groter wor- Genoemde vervoersborujen zullen zich eendrachtig tot de Stichting van de Ar beid richten met het verzoek ook per 1 januari de lonen van de chauffeurs bij het streekvervoer te verhogen en wel met 15 procent. Met de kleine 5 procent die dé loonsverhoging bij het streekver voer groter gaat worden dan bij het ge meentelijk vervoer zal een belangrijk deel van het loonverschil tussen beide groepen worden weggenomen. Een grove berekening geeft aan. dat de buschauffeur bij het streekvervoer volgens de overeengekomen normen na 1 januari een kleine f 150 per week kan gaan verdienen. Zelfs voor de lagere tecnnische functies, zoals de wagenwas sers kan men nog tot een loon komen van bruto gemiddeld f 130 per week, inclusief alle toeslagen. Een resultaat, waarop de bonafide vakbonden trots kunnen zijn. Deze vakbonden zijn de Prot Chr. Bond van Vervoerspersoneel, k. Bond St. Rafael en de Algemene Bond van Vervoerspersoneel. Terecht kan men zich afvragen of de nachtelijke vergadering, die de buschauffeurs tegen 16 december in Utreoht hebben uitee- senreven, nog wel zin heeft. Veel te p.o- testeren zal er niet meer zijn. De loonsverhogingen gelden zowel voor het administratief, het technisch als het riidend personeel bij de streekver- voersDedrijven. Overige punten 1 Per week gaat een minimuminkomen gelden van bruto f 100, waarin de huurbijslagen zijn begrepen. Over de compensatie van de pensioenpremie moet nog nader gesproken worden. 2 De toeslag voor onregelmatige dien sten op zondag, zaterdag en feestda gen is gebracht van 55 cent op f 1 per Voor vervolg zie pagina 7 Een inbreker heeft rond midder nacht in Apeldoorn, na dwars door een groot raam van een fabrieks pand naar buiten te zijn gesprongen, met een snelvuurpistool de 38-jarige hoofdagent van politie W. Roke neergeschoten. De politieman maak te deel uit van de ploeg, die het ter rein had afgezet om de inbreker te kunnen arresteren. Agent Roke werd in de buik ge troffen en zeer ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. Vanmorgen verkeerde hij niet meer in direct le vensgevaar. De inbreker wist te ontkomen. Patroullerende politiemannen zagen vannacht in Apeldoorn op de Kayers- dijk een auto staan, die er wat ver dacht geparkeerd" stond. Bij een eerste onderzoek van de wagen werden diverse inbrekerswerk tuigen een revolver en een doos met kogels gevonden. Per mobilofoon werd assistentie gevraagd, waarna kon wor den vastgesteld, dat de inbreker zich in de instrumentenfabriek Instrumen- ta N.V. aan de Kayersdijk moest be vinden. Het terrein werd afgezet. Aan de achterzijde van het gebouw sprong de inbreker door een grote ruit. terwijl hij met zijn snelvuur pistool een salvo gaf, waarna hij er in slaagde in de duisternis te ontko- ZoaU reeds werd aangekondigd, zullen met ingang van 1 januari enkele post tarieven wijziging ondergaan, zowel in het binnenlandse postverkeer als in het postverkeer met het buitenland. Tege lijkertijd zal tevens het recht voor giro stortingen worden verhoogd. Voor vervolg zie pagina 7 Commentaren lijk een daverende verrassing den genoemd. Zijn ontslag is de be vestiging van het reeds lang be staande vermoeden, dat een goede samenwerking in de bestaande K.L.M.-directie niet meer mogelijk was. De tegenstellingen, die vorige maand zo abrupt aan de dag traden, werden weliswaar tijdelijk geneutra liseerd terwille van de rust in het bedrijf, maar achter de fa?ade van een in schijn herstelde eenheid broei de het conflict voort. Het was duide lijk dat de bom ten slotte toch moest barsten. Dat is dan nu gebeurd. Begin dit jaar is de heer Larive als een redder in de nood, een soort tweede Plesman. in gehaald. Nu wordt de „sterke man" uitgeluid in een verklaring, waarin men tussen de regels door zijn mede directeuren verlicht hoort ademha len; zo in de stijl van ..Hoera, dat lastpak zijn we kwijt. De K.L.M. kan nu weer vooruit!". In één jaar kan veel veranderen De indruk bestaat, dat het uiteinde lijk de regering is geweest, die de knoop heeft doorgehakt. Minister Van Aartsen verklaarde op 14 no vember in de K .mer, dat als het conflict in de K.L.M.-top zou voort duren, hij niet zou schromen de no dige maatregelen te nemen. Al- inderdaad de regering de heer Larive tot heengaan heeft gedwon gen, dan moeten wij aannemen, dat deze beslissing op goede gronden en in het belang van de K.L.M. is genomen. Voor de regering zal zeer zwaar hebben gewogen de overwe ging, dat een in zichzelf verdeelde directie niet dat duidelijke en krach tige beleid kan voeren, dat voor de komende jaren noodzakelijk is. De K.L.M.-leiding ziet zich gesteld voor uiterst moeilijke bedrijfsproblc- men. financiële, technische, maar vooiv.l ook sociale. Vóór april vol gend jaar zal ze bijv. 120 vliegers moeten ontslaan. Dergelijke beslis singen vergen een grote mate van eensgezindheid. Wij hopen van harte dat daarvoor thans de voorwaarden zijn geschapen. En wij hopen niet minder dat de onrust onder het per soneel spoedig tot het verleden zal behoren. Onze luchtvaartmaatschappij gedijt niet meer in de sfeer van vooroorlog se heroïek, maar nog minder in een sfeer van ruziemakcrij. Onverkwik kelijke affaires als we de afgelopen maanden hebben beleefd, kunnen voor haar catastrofaal zijn. TJet ontbreekt niet aan kerke- lijke sensatie. Nauwelijks zijn de da'a bekend geworden van liet bezoek van paus Paulus aan Pales tina. of de patriarch van de oosterse- orthodoxc kerken. Athenagoras deelt mede dat hij de paus In het heilige land wil ontmoeten. Hij stelt zelfs een topconferentie voor van de ker kelijke leiders van het oosten en het Deze ontmoeting van de geeste lijke leiders van de oos'erse kerken en van de westerse (roomse) kerk zou de eerste zijn sedert het grote schisma In 1054. toen paus Leo IX patriarch caerularius excommuni ceerde. Het oosten en 't westen heb ben elkaar wel eens meer gevonden zoals na het concilie van Florence, maar dat was slechts een voorlopige unie die geen blijvende resultaten lil protestantse ogen is het ver schil tussen deze beide kerken nie'. groot. Het belangrijkste knelpunt is het gezag van de bisschop van Rome. De oosterse kerken willen hem wel erkennen als een eerste onder zijn gelijken, maar niet als besturend hoofd van de kerk. Deze kerken be- zitten in de patriarch van Constanti nopel slechts een geestelijk hoofd. Gezien het feit, dat deze beide kerkgemeenschappen veel met el kaar gemeen hebben, zou een ont moeting van de beide primaten toe gejuicht kunnen worden, in leder gevat een kerkelijk unicum zijn. Maar het voorstel van een Athena goras heeft een bijzonder aspect. Hij wil een wijdere ontmoeting. Hij wil de leiders van protestantse kerken niet buitensluiten. Dat voorstel is bijzonder moeilijk. Het is gemakkelijk te we*en wie het hoofd van de Anglicaanse kerk is, namelijk de aartsbisschop van Can terbury. Maar wat moeten de syno dale kerken, de presbyteriale ker ken, de congregationalistische doen? Of moeten zij zich laten vertegen woordigen door dr. W. Visser 't Hooft, de secretaris-generaal van de Wereldraad van kerken? Het voorstel van Athenagoras, al thans wat de protestantse kerken betreft, is vrijwel onuitvoerbaar. Maar toch is het bijzonder belangrijk dat bij deze kerken mede vertegen woordigd wil hebben. Daarmede zegt hij, dat hij de een heid niet los van deze kerken ziet. Daarmede zegt hij ook, dat hij wel een ontmoeting met de paos wil, maar niet het nog prille con'act met de protestantse kerken, dat ontstaan is binnen het kader van de Wereld raad van kerken, wil breken. Deze oosterse kerken mogen naar hun liturgie en theologie dichter bij Ro- me staan, naar de geest staan zij op het ogenblik dichter bij dc prote stantse kerken. A'henagoras roept ons protestan ten als het ware toe: vrees een ont- moeting van inlj mei de paus niet Ik zoek geen eenheid met Rome al leen. Ik zoek de eenheid van de ge hele kerk van Christus. Daarom is dit voorstel waarlijk oecumenisch en bijzonder belangrijk ook als Rome er niet op in zal gaan. Eigenlijk Is dit voorstel een ge weldige uitdaging aan Rome. Zou de paus een dergelijke topconferentie afwijzen da» houdt dit eindelijk in, dat hij deze oecumene, dit gesprek van gelijken voor God, niet wil.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1