Olympische Winterspelen in Innsbruck KH i I m VOOR U GELEZEN: mmm a pipnipv Van de jongen, die in zeven sloten liep ZONDAGSBLAD ZATERDAG 7 DECEMBER 1963 POSTZEGELRUBRIEK (door G. J. PEELEN) De zegels van Israël lijn wat uitvoering en ontwerp betreft eigenlijk altijd zo vereorgd, dat het moeilijk is ook maar één emissie in deze rubriek over te slaan. Met plezier begin ik ook nu weer met een tweetal uitgaven, dat op verschijnen staat: Allereerst de herdenkingszegel gewijd aan het Israëlische vlagge- sohip de „Shalom". Er is zoals u uit de krant weet, nogal wat te doen geweest over dit luxe passagiersschip. De Orthodoxe Joden tekenden nadrukkelijk verzet aan, tegen de twee keukens aan boord: nl. een koshere en een gewone. men er 4 waarden uit. Deze bonte kleurige zeebewoners komen voor in de Golf van Elat. Ik zal u maar niet vermoeien met de Latijnse namen. Nubische schatten De dreigende ondergang van de beroemde Nubische monumenten door het stuwmeer van de Assoe- andam in Egypte, roept behalve bij de Unesco ook bij vele andere landen via de postzegels hulpac ties in het leven, onder het motto: ..Redt de Nubische monumenten". Egypte begon ermee, Argentinië deed mee, ook Zuid-Korea. vele landen hebben zegelemissies in voorbereiding, en Ghana wijdde zelfs een lange, bijzonder spreken de serie aan het gevaar, dat deze onvervangbare en unieke kunst schatten uit een heel ver verleden bedreigt, als niet grote bedragen bijeen gebracht worden, om ze in veiligheid te brengen en te ver plaatsen, vóór het water ze voor goed overspoelt. Een viertal uit deze serie beel den we af: nr 4: een muurschil- lereerst Doetenrijk. het gastland zelf, met een sublieme reeks van vele waarden in de bekende treffelijke uitvoering, die we van Oostenrijk gewend zijn. We geven er twee voorbeelden van: afbeel ding II skisprong, afbeelding 12 slalom. Hongarije doet ook mee: een lange serie en een groot blok. Afbeelding 8 skisprong, afbeelding 9 ijshockey, en afbeelding 10 het blok van 10 forint (ca. 3 gld.) met het prachtige skilandschap. Van „Shalom" tot Slalon Dit achtten ze onverenigbaar, omdat daardoor de kosherheid in gevaar gebracht werd. Zij rede neerden: wie op een Joods schip varen wil, zal zich tevreden moe ten stellen met koshere maaltij den. Uit! De meer liberale Joden, vonden het nonsens niet-Joodse passagiers te binden aan Oud-Testamentische voedingsvoorschriften. Door deze felle strijd kwam de „Shalom" nogal in het nieuws, voor het schip in de vaart was. Op afbeelding 2 en 3 wordt tegelijk met nog twee waarden de serie „Vissen uit de Rode Zee" voortgezet, want al eerder kwa- De kerk in de wereld en haar eenheid J' De kerk in de wereld en haar eenheid, d oor Dr. E Masselink. Uitgeverij J. Nle- meijer, Groningen. Een krachtige aansporing om het zoeken van kerkelijke een heid niet ontmoedigd op te ge ven. Integendeel, versterkt de wederzijdse liefde en vergeet het bidden niet. En iets doen. heden. Wat? Vooral het kontakt wat meer goed-familiair beoefe nen met de „familie" in ande re kerken. De schrijver ver werkt zijn gedachten in de vorm van een goed verzorgd overzicht van de stand van zaken, ver mengd met eigen visie. Het is tegelijk een oriënterend en een met bewogenheid geschreven betoog. Geschikt om zich aange spoord te voelen tot meer zoe- ken van eenheid. Angola Angola. Een demonstratie van vastberadenheid dit omstreden gebied te behouden. Er verschenen twee series met alle stads- en provinciewapens, zegel ter gelegenheid van het v de president, een ker- sensene, en nu afbeelding 14: de Portugese luchtvaartmaatschappij T.A.P., die met haar toestellen Angola met de overige koloniën van Portugal in Afrika verbindt. Op de afbeelding een T.A.P.-toe stel boven de kaart van Afrika, waarop de Portugese gebieden in wart zijn aangegeven. Nieuw Zeeland viert het eeuw feest van ijn spoorwegen: afbeel ding 15 toont een oude en een moderne locomotief naast elkaar. Eén voor één vallen de Afrikaan se koloniën af. Nigeria herdenkt zijn onafhankelijkheid op ..Repu blic day". Afbeelding 13 de pre sident bij het parlementsgebouw. Nigeria had zijn onafhankelijkheid al sinds 1960. Kenya kreeg het nü. Afbeelding 16 is er een uit een serie van 14 waarden! Kenya Uhuru (Kenia Vrij!). Een inland se houtsnijder die dierfiguren Afbeelding 5 de beeldengalerij aan de tempel, afbeelding de enorme kop van Ramses II. naar aangenomen wordt, de Farao tij dens de uittocht der Israëlieten uit Egypte, op afbeelding 7 de Sfinx van Sebua. Rechts boven het Unes- co-embleem; de getekende golf lijntjes op de zegel suggereren reeds de overspoeling van dit cul tuurmonument door het water. Innsbruck De Olympische winterspelen wor den begin 1964 in Innsbruck ge houden. Grote gebeurtenissen wer pen hun schaduwen, in dit geval hun propagandazegels vooruit. Al- worden aangenomen dat het bij de leraar haar verhaald wordt en die ondanks al les toch eindigt met een traditio neel „happy end". Die geschiede nis is niet zo belangrijk. Een le raar van middelbare leeftijd wordt verliefd op een jonge schilderes. Zij van haar kant gelooft in de wederzijdse liefde, hoewel mag haar meer het zoeken vaderfiguur is. Ze is namelijk zeer nauw verbonden geweest met haar vader, die tevens haar leermeester was en die kort voo begint, gestorven is. uitspeelt. De Het gezin wordt herenigd en het boek is uit. Triest is echter de mi ll itieuse beschrijving van de ge voelens en gedachten van de le raar. van het in sleur verworden huwelijk, van de reactie van de „bedrogen" vrouw, die zich slechts komt abrupt ten bekommert over het verlies van de echtgenote van haar deugdelijk status van ge trouwde vrouw, van de houding der kinderen, die onbegrijpelijk geëmotioneerd en romantisch zijn. ondanks hun nuchtere milieu en van de verhouding tussen de ou ders en de kinderen, die slechts bepaald wordt door de rede. Triest bovenal omdat het boek erkend moet worden als een op rechte schildering van een „zelf kant" van onze maatschappij: het huwelijk, waarin de liefde een vergeten zaak is. m IS rr is au s rtijstand maakte 37—31 26x37; 41x3. Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivena, J. P. Coenstraat 11, Den Haag. PUZZEL VAN DE WEEK Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. visje. 3. gepeupel. 7. ventilator, 10. waterstand (afk.), 11. spijstafel, 12. vordering. 14. deel van de mast, 15. stijf, 18. verdwenen (bargoens), 20. Europeaan, 21. kleefmiddel, 23. pun tig voorwerp. 24. rivier in Engeland, 25. plaat van een handpers, 27. meisjesnaam. 29. artikel van een wet, 31. gemeente in Gelder land, 33. bijwoord. 34. muzieknoot, 35. voornaamw., 36. jongensnaam, 37. as, 39. muziekinstrument, 41. biersoort, 43. stad in België. 45. lichaamsdeel. 47. telwoord (duits». 49. mannelijk beroep. 50. hoen derachtige vogel. 51. linie (Lat.). 53. kerkelijk zangstuk. 55. voor voegsel. 56. zoon van Jacob. 58. jongensnaam. 59. bijwoord, 60. dwaas. 61. de door de Mohammedanen verwachte Messias. 62. spoedig. Verticaal: 1. stap, 2. voorkeur. 3. jongensnaam. 4. staat meestal boven drukwerk. 5. scheikundig element (afk.), 6. verlegen. 8. vogel, 9 zot. 11. honingbij, 13. zeepwater. 16. nauwe opening. 17. plomp. 19. keukengerei. 21. gesneden steen. 22. voorzetsel. 24. godin van de jacht, 25. afvoerpijp, afvoersloot, 26. brede riviermond aan de Zwar te zee. 28. bloem, 30. verouderd woord voor ivoor. 32. achting, 37. te ken. 38. maling. 39. afsluiting. 40. gestolen buit (bargoens). 42. bij rivier van de Aller. 44. sporeplant, 46. schande. 48. zelfkant. 50. tuin. 51. plomp. 52. oude vochtmaat, 53. maand van het jaar. 54. baan voor balspel, 57. afkorting van dona. 58. bekende afkorting. OPLOSSING VORIGE PI Horizontaal: 1. meloen, 4. Fok ker. 7. offer. 9. deze, 10. iris. 12. keen. 13. sloot. 14. node 15. ronde. 18. ben. 20. smart. 23. na tie. 25. passer, 26. elders 27. koets. 29. kraam. 31. nis, 32. pe kel, 37, olie, 39. Roden. 40. leng. 41. Anna, 42. iris. 43. danig. 44. selene, 45. eender. Verticaal: 1. masker. 2. oven. 3. noest. 4. Frits, 5. Kain, 6. re gent, 8. floret, 9. Deen. 11. soda, 16. opper. 17. dessa, 18. baron, 19. niets. 21. moede, 22. risee, 23. nek. 24. els. 28. Eisden. 29. krokus. 30. aria. 33. kies. 34. log ger. 35. trade, 36. enige. 38. en- de. 40. Llen. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerboven hoek vermelden: „Puzzeloplos sing". Er zijn drie prijzen: een van ƒ5,— en twee van ƒ2.50. VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD VOOR D£ JEUGD - VOOR OE JEUGD - VOOR DE Hoe gaat het met jullie allemaal? Hoe is het donderdag geweest? Heeft de Sint niet één van jullie vergeten? Ja, nu is het alle maal voorbij en moeten we echt weer een jaartje wachten voordat hij ons met een be zoek komt verrassen. In ieder geval heeft hij beter weer gehad dan verleden jaar. Oef, wat was het toen koud en mistig! Hij zal nu wel op weg zijn naar zijn lekkere warme geboorteland. Wat zal hij daar kunnen genieten van de zon, want die heeft hij hier niet zoveel gezien. Hoe is het rijmen gegaan? Is het wel gelukt? En ja jongens en meisjes nu nog de repetities en jullie kunnen heerlijk gaan uitrusten. Gaat het allemaal wel goed? Over twee weekjes is het zover We kunnen dan fijn kerstfeest vieren. Wat is er veel te genieten in de maand december, nichten en neven! Verschillende van jullie hopen dat ze heer lijk kunnen gaan schaatsenrijden in de va kantie. Brrrr, nou ik niet hoor! Wat mij be- treft krijgen we i i zomerse winter. Wat zou dat fijn zijn! We gaan eerst eens kijken naar de oplossing van de puz zel. Hier komt ze: Welkom sinterklaas en pieterman-baas. De prijzen gaan naar. Ma rietta v. d. Haak, Rijnsburg en Tineke de Klerk. Den Haag. Er zijn er weer jarig, hoera- Rookje Blaak. Rijnie Meel, Thea Roos en Connie Spaans van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nich ten en neven. Nu krijgen de brieven een Wist jij werkelijk niets te schrijven Nellie van Elsas, Den Haag? Volgende keer krijg ik een lange brief? Allemensen wat een groot cadeau Elma v. d. Ende, Hon- selersdijk. Uit welke boeken speel je? Vind je het leuk? Goed je best maar doen hoor! Leuk dat je nu een correspon dentievriendin hebt. Wanneer ben jij precies jarig? Bedankt voor je gezellige brief hoor! Natuurlijk mag jij een nicht je worden Leny van Eyk, Monster. Hartelijk welkom hoor! Jammer dat jouw moe der zo dikwijls ziek is. De maand december is voor jou een echte feestmaand hoor! Heb je nog iets geleerd voor het jaarfeest? Waarom schreef jij niets Gerrit Floor, Voorschoten? Volgende keer krijg ik een lange brief? Geweldig dat sinterklaas jou al een bezoek heeft ge- OScK»OSct<fCSc>H*aïcK#CSc**<ScK»<Mcl^^ Jullie zien hier wel, dat de ket ting, op deze plaat afgebeeld, hele maal in stukken is gemaakt. Er staat in elke scha kel een letter. Nu moeten jullie pro beren de stukken van de ketting weer aan elkaar te maken. Je moet dat natuurlijk zo doen, dat je één woord krijgt. Zen den jullie de op lossing in vóór dinsdag 10 de cember? bracht, Kees de Gelder, Zoe- termeer. Gaat Bertje al naar de kleuterschool? Hoe heet jouw vriend? Hoe gaat het op school? In welke klas zit jij? Vond jij het zo moeilijk om iets te schrijven Hanneke Glasbergen, Rijnsburg? Vol gende keer schrijf jij een lan ge brief? Tante Jos vindt het altijd fijn lange brieven te krijgen Marijke Gosker, Den Haag. Was jij haar niet een klein beetje aan het vergeten? Grappig dat jouw kleine broer zo kan zingen. Ben je met al je gedichten klaar gekomen Hoe gaat het op school? Jammer dat jij niets schreef Lucy de Graaf, Den Haag, Volgende keer toch wel? Hoe gaat het nu met Wim- mie, Rieteke Grandia, Alphen aan de Rijn? Prachtig dat jij al zo'n mooie ketting hebt gekregen. Is de sint jou niet vergeten? Jij was dus tante Jos echt een klein beetje aan het geten Cocky Grandia, Alphen aan de Rijn. Fijn dat ik nu weer een boek van je kreeg. Ga jij oma weieens helpen? Gelukkig dat ze nu weer een beetje beter is. Vind je het leuk om opa op het land te helpen? Jij bent verschrikke lijk verwend hoor! Hoe heten de boeken? Als er nu maar ijs komt. Stel je voor! Natuurlijk mag jij meedoen Willy Groot, Alphen aan de Rijn. Hartelijk welkom hoor! Woon jij dichtbij een brug? Fijn dat jij naast je vriendin mag zitten op school. Wat heb jij mooi getekend op je post papier. Fijn dat jouw kleine broer al weer zo gauw naar huis mocht gaan Mariëtta v. d. Haak, Rijnsburg. Heerlijk dat jij zoveel boeken kan lezen. Je boft maar hoor! Welke boe ken lees je altijd? Heb je mooie bloemen op de tentoon stelling gezien? Waarom schreef jij niets Ada Haasnoot, Katwijk aan Zee? Volgende keer wel? Schrijf jij voortaan als je letter aan de beurt is Joost van Halem, Voorburg? Je kan dan ook in aanmerking komen voor een prijs. Wil jij een neefje worden? Wanneer ben jij jarig? Wil jij ook een neefje worden Arie van Harst, Rijswijk? Kijk jij ook goed wanneer je let ter aan de beurt is? Jammer dat jij ook niets schreef Gerda van der Harst, Den Haag. Volgende keer krijg ik een lange brief? Zijn jouw wensen in vervul ling gegaan. Kees Hiensch, Den Haag? Woont jouw vriend dichtbij jullie? Hoeveel jaar is jouw kleine broer? Fijn dat jij zo dikwijls naar oma en opa kan gaan. Leuk dat de sint op de club is geweest Bert van Houwe- lingen, Hardinxveld. Fijn dal jij goed je best hebt gedaan. Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het vergeten? Niet meer zo lang wachten door Thea Beekman (Vervolg! „Neen." zei hij, al veel minder bars. „Ik ben m dienst van de koning en ik moet zorgen dat er in de stad geen zwervers rond lopen die de mensen lastig val len, die stelen, roven, de boel stukslaan of ruzie maken. En jij bent zo'n zwerver, nietwaar?" „Jawel." zei Roeland rustig. „Maar ik heb niet gestolen en geen ruzie gemaakt." Hij vertelde wat er in de her berg was voorgeVallen en waar om hij het uithangbord had ver nield. De officier vond het een mooi verhaal en moest er sma kelijk om lachen. „Die jongen bevalt me," zei hij tegen de soldaat. „Zeg eens Roeland, zou-jij geen soldaat wil len worden?" „Neen mijnheer." zei Roeland. „Maar ik wil wél bij de koning in de leer gaan." „Ziet u," zei Roeland vrolijk, „Ik heb op straat bordjes ge- - - zien: leerjongen gevraagd. Bij een echte sint. Natuurlijk mag een bakker en een smid en een jij een nichtje worden, maan slagerij. Maar ik voel er niet dan moet je ook niet vergetenveel voor om altijd in zo'n be te schrijven als het je beurt is. nauwde winkel of werkplaats te Hartelijk welkom. Ben je weer; staan. Bovendien wil ik rijk helemaal beter? Dat wordt jouw eerste rapport met schrijven hoor! Krijg jij een mooi rapport? Waar schrijven jullie de brieven naartoe Adriaan Houwelingen, Hardinxveld? Hoe is de uitvoering geweest? Is alles goed gegaan? Zijn jouw wensen in vervulling ge gaan? Heb je al zoveel zin om te gaan schaatsenrijden? Wist jij werkelijk niets te schrijven J. v. Huysman Hoek van Holland? Hoe is jouw voor- Wat kreeg ik van jou een ie tekening Anneke Iter- ijnsburg. Hartelijk be dankt hoor! Het is werkelijk prachti ulo. Ben je niet erg benieuwd? 'k Geloof best dat de optocht erg mooi was Ina Jol Scheve- ningen. Was jouw zus deftig? Fijn dat je zo van de film hebt genoten. Heeft de sint jou niet vergeten? Heb jij een fijne verjaardag gehad Rijnie de Jong Delft? Je schrijft er helemaal niet over. Zijn je vriendinnen nog ge- Ook hun kapitein lachte harte lijk. „Je bent me een grappema- ker." zei hij. „Wat ken je alle maal, Roeland?" „O, van alles. Houthakken en jagen en kippen voeren en een hek timmeren en in Zeven sloten tegelijk lopen." „In zeven sloten tegelijk.... nee maar. die is goed." bulderde de kapitein en al zijn soldaten brulden mee. ..Wat een grappige knaap ben jij!" ..Straks beweert hij nog, dat hii de verdwenen prinsessen kan terugvinden." riep één van de soldaten plagend. „Waarom niet?" viel Roeland in. Hij begreep niet v iedereen hem uitlachte. „Maar jongen al drie maan den lang zoekt iedereen in dit land naar onze prinsessen cn niemand..niemand heeft nog een spoor van hen kunnen ontdekken! Zou^jij ze dan wel kvu nen vin- „Natuurlijk," zei Roeland. „Vijf meisjes, al zijn het dan prinsessen kunnen niet zomaar verdwijnen. Die zijn ontvoerd of weggelopen. Ze zijn in elk geval ergens. En als ze ergens zijn. zal ik ze kunnen vinden." Kapitein Heron dacht even na. (Volgende week verder) den. Daarom heb ik besloten voor koning te gaan leren." De soldaten die in het wacht lokaal zaten te eten. begonnen te maar ja hij is nu eenmaal 5 de cember jarig. Was jouw vriend blij met je cadeau? Heeft hij jou nog een bezoek gebracht? Fijn dat jij het zo naar je zin hebt op school Theo Koel, Den Haag. Kan de meester mooi vertellen? Lees jij veel? Is er een bibliotheek op school? Zou jij ook wel gitaar willen leren Waarom schreef jij niet je adres volledig Hennie Koersel- Ouderkerk aan de Rijn? Hoe heet de poes' Natuurlijk mag jij een nicht je worden Coby de Jong Lisse. Hartelijk welkom hoor! Jouw moeder heeft helemaal gelijk. Coby! Brieven schrijven moet je natuurlijk ook leren. Je zult eens zien dat het over een poos je veel beter gaat. Nee ik ben niet naar Scheve- ningen geweest Ellie KaaD Op de envelop stond helemaal Naaldwijk. Prachtig dat jij de! niets. Was jij tante Jos niet een optocht hebt gezien. Fijn dat I klein beetje aan het vergeten? Jantje nu weer een beetje be- Is de juffrouw al beter? Heb jij ter is. Heb je genoten van het al veel op de handwerkles ge- sinterklaasfeest? maakt? Jammer dat jij niets schreef Geweldig dat jij nog zo'n klein Gertjan Kaptein Noordwijk. lief zusje hebt Irma Kole Rijs- Volgende keer krijg ik een lan- wijlt. Mag je ze weieens hei- ge brief? pen? Ze vindt het natuurlijk Natuurlijk mag jij een nicht-1 prachtig om aan de naalden te je worden Tineke de Klerk Den trekken. Jouw meester is dus Haag. Hartelijk welkom hoor! een echte grapjas. Ga je graag Heerlijk dat jij in Scheveningennaar de gymnastiek'' Jammer hebt kunnen logeren. Wanneer dat je nu geen blokfluitlcs meer ben jij precies jarig? Zijn al je I krijgt. tan? Jij was tante Jos dus eigen kan I lijk een beetje aan het verge- ïaarten Tineke de Kooter Koude kerk aan dc Rijn. Fijn dat ik brief van je kreer gaan zwemmen. Jij boft maar Ook jij mag een nichtje wor den Janneke de Klerk Den Haag. Hartelijk welkom hoor! poppen hebt. Hebben cc allemaal een naam? Woont »ma dichtbij jou? In welke klas zit jij en wanneer ben jij jarig? Mmm, wat hebben jullie heer- jij wel een mooi rapport, denk Is jouw oma nog op het feest geweest Dirk de Kooter Koude kerk aan de Rijn. Was het leuk? Zijn jouw wensen in vervulling gegaan' Wanneer ben jij pre cies jarig? Wil je dat nog even schrijven? Waarom schreven jullie niets Ja als de sint in juli komt heeft Johan v. d. Kooy Loosduinen hij het natuurlijk niet zo koud. cn Anneke van Kooy Leidschen- dam? Volgende keer krijg ik een lange brief? Ik miste jouw brief Irene Ko- revaar Den Haag. Hoe komt dat? Je bent toch niet ziek? In welke klas zit jij? Heb je nog meer zusjes en broertjes? Wil jij een nichtje wordenCo- ba v. d. Kruk Den Haag? De maand december is voor jou wel een echte feestmaand. Heb je een lange verlanglijst gemaakt? Hoe vindt Dorientje de sint? Jij was tante Jos dus een klein beetje aan het vergeten Irene v. d. Kruk Monster. Ge lukkig dat ik nu weer een brief je kreeg. Waarom schreef Koos niet? Prachtig dat jullie niet meer in banken zitten? Jij hebt grootse plannen hoor! Bedankt voor je leuk rijmpje. Hier komt nog een nagekomen brief. Natuurlijk mag jij ook een nichtje worden Truusje Kcr- stens Den Haag. Je moet dan voortaan echt wat meer schrij ven hoor! Wie wil corresponde ren met Truus? Zij is 12 jaar en woont Melisstokclaan 462. Meisjes en jongens dc brie venbus is helemaal leeg. Zorgen jullie voor een volle? De letters L. t.m. R. zijn deze week aan de beurt. Veel sterkte op school met de repetities en tot de vol gende keer, nichten en neven!

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 12