Kerkmensen in Flevopolder BEREID TOT SAMENWERKING GEESTELIJK LkvtN Offervaardigheid en kerkelijk medeleven opvallend groot DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 7 DECEMBER 1963 HERVORMD PREDIKANT CONCLUDEERT: Paus op reis Paus Paulus gaat een grimstocht maken naar Palesti- L Hij wil de heilige plaat- n" bezoeken, er bidden en mediteren. Voor het eerst zet paus voet op het beloofde Op zichzelf is het helemaal et zo belangrijk. De reis honderden journalisten bezig houden en nog eens honderden :ramensen van televisie stations en filmjournaals. Er zullen kolommen vol worden gepend in dag-, week- maandbladen. En een dag na de reis zal alles historie zijn. Zullen de journalisten en de cameran zich geworpen hebben op ander onderwerp en zullen hoogstens de organisatoren de reis nog eens op het matje geroepen worden voor de fou ten die zij hebben gemaakt, als zij ze tenminste hebben ge- En toch is de reis misschien belangrijker theologisch ge- s katholieke wereldkerk voor het eerst in eeuwen v met het beloofde land. it nu ook met de beloften var bijbel, en het volk Israël, confrontatie waarvan tijdens de kruistochten nog geen sprake In de protestantse en dan vooral de reformatorische ker ken gaan meer en meer de ogen open voor de gedachte dat Israël nog een toekomst heeft. Meer en meer theolo gen van naam beginnen zich aarzelend uit te spreken voor een verwachting die honderd jaar geleden alleen leefde bij enkele chiliasten. Maar het opmerkelijke is dat deze gedachten bij de episco paalse kerken, zoals de angli- caanse en zeker de rooms-ka- tholieke nog in het geheel niet leven. Daar houdt men strak vast aan de gedachte dat de kerk de plaats van Israël heeft ingenomen. Maar nu de Rooms Katholie ke Kerk meer aandacht aan de bijbel gaat besteden; nu de ze kerk gewikkeld is in een dis cussie over de vraag of de Jo den mede, of alleen schuldig zijn aan de dood van Christus; nu de paus een bezoek brengt aan het Heilige Land; nu kan het niet anders of ook de theo logische vragen omtrent de toekomst van Israël zullen op duiken. Onze wereld is geestelijk te ver geëmancipeerd, zelfs de i de rooms-katholieke on .heilige plaatsen" alleen r aan de zegen uit het verleden i te denken. Onze tijd vraagt; wat heeft deze plaats te zeg gen voor de toekomst? De paus wil bij de heilige plaatsen zich dichter getrokken weten Christus, maar wie daar komt niet los van het volk i Christus, ook al heeft dat volk zyn Christus niet willen kennen. Deze reis kon wel i theologische consequenties heb- niets te maken hebben. Hij heeft een stem in het kapittel als het gaat om het treffen van recreatie- ve-voorzieningen, woont de bijeen- de dienst Zuiderzee- komsten bij over de opzet van het dominee Hoorn dan ook culturele vormingswerk, bevordert Over de medewerking directie werken In de studeerkamer van dominee A. J. Hoorn, de bouw- pastor van hervormd Flevoland, leunen Karl Barth en vonden? Karl May broederlijk tegen elkaar aan op de boekenplank. Is het een symbool van de verdraagzaamheid, die Ooste- lijk Flevoland kenmerkt? De mensen wonen er in een pio- minder goed te spreken. „De di- de oprichting niersgebied, en zijn daardoor meer dan wellicht ergens u"~* anders op eikaars steun aangewezen. Daardoor zijn er ?Er is heel wat verschillen weggevallen, en zijn ook de kerkelij- gelijk ke scheidsmuren niet de machtige bolwerken geworden die in andere delen van ons land het interkerkelijk ge sprek in de weg staan. rectie schiet tekort in het verschaf- Kruisvereniging, lokaliteiten" zo meent hij. werkzaam aandeel e weinig dat plaatselijke muziekkorps. Het willekeurige Groene heeft een de wervings leden voor het diging zo tuiging' „Dc Olijftak", het Gereformeerde noodkerk je in Dronten, ivaar zowel dc gereformeerden ah de biedt aan de kleuterschool. genlijk vind ik het toch wel jam mer dat ik wegga", zo merkt ds. Hoorn nadenkend op „de polder heeft kerkelijk opzicht zoveel Amerika of Australië i ieders levensover- goeds te bieden". En dan vertelt Hoorn hardop. hij: „Het heeft me bij m'n werk der toe doet in welke plaats zij wonen, of tot welke modaliteit zij behoren. klein stukje zo denkt ds. ,Vele verschillen zijn weggevallen. Goede contacten Klanten Aan het strand kü het Engelse plaatsje Ingoldmclls worden voor kinderen godsdienstige bijeenkom sten gehouden. De gemeentelijke autoriteiten hebben nu bevolen dat deze bijeenkomsten per dag niet langer dan 45 minuten mogen duren. Dan is het onherroepelijk: Amen. De pachters van de win keltje* op het strand, de eirl- drijvers en de ijscoverkopers had den namelijk een ernstige klacht ingediend dat de predikanten al hun klanten weglokten. (De Linie! Ds. Hoorn, die zich ontpopt als een onderhoudend causeur, kan er boekdelen over vertellen. Drie jaar geleden werd hij door de Hervorm- doet gevoelen". Duizendpoot Een dominee in een nieuv der is een duizendpoot Hij moet heeft van alles en nog wat weten, praten en op de hoogte zijn nr^nt^nïpi Daardoor is er enerzijds een goed spre en Prettig contact onstaan met de zijn pioniersgebied te maken krijgt andere kerkgenootschappen, en met .Wat mij het meest getroffen name met de gereformeerden er die drie jaren dat ik hier chr. gereformeerden, terwijl ander- tijd tot tijd de deputaten en :s waren om eraan te herln- dat de éénwording in Chris- zich als predikant tus nog niet veel n „.i onderwerp van veel ge- ;n discussie kan zijn. En dan synodes wi nog zoveel andere dingen Synode als predikant met bij- je mogelijke wetenswaardigheden de Een ideaal, dat ds. iolder kent nog niet de Hoorn ook zal blijven nastreven - in zyn r* heb" mogen "werken"! "aldus "ds. zijds°de partijen elkaar gevonden opsplitsing in modaliteiten. De te- in zijn nie«we standplaats V!*"- Hoorn, „is wel de bereidheid van hebben in organisaties die een al- genstellingen tussen modaliteiten dingen. Twee anderecollegas zul zondere opdracht afgevaardigd de nieuwe polder, die toen nog slechts een handjevol bewoners telde. Drie jaar lang heeft ds. Hoorn er gewerkt als bouwpastor, of zoals hij het zelf formuleert als een herder die maar al te vaak als herdershond werd inge zet Die fase is nu afgesloten. Do minee Hoorn heeft een beroep naar Vlaardingen aangenomen, waar hij meer speciaal in de industriële sec tor werkzaam zal zijn. Maar het karakter dragen, zoals de bestaat hier eigenlijk niet; wel de len voorlopig zijn werk in de Fle- afscheid stemt hem tikje weemoedig. „Hervormde pastorie lijk Flovoland" staat bordje naast de deur torie van ds. Hoorn aai te Dronten. IJet i gereformeerde dominee nog mas -onten in Oostelijk Flevo- anderen reeds oor Ooste- •r op het de Noord it wonder lijk visitekaartje, dat je zo maar even vertelt, dat de 54.000 hectaren van de Flevopolder ressorteert on der het ambtsgebied van zegge 'en schrijve één predikant Het is een situatie die om ver andering vraagt omdat het alle maal wat teveel van het goede is voor één man. die daarnaast ook gemeente kenmerkt zich door nog zijn aandeel heeft in de maat- schappelijke, sociale en culturele opbouw van zjjn werkterrein. Do minee Hoorn is er de man niet naar om er zich over te beklagen, en in sommige opzichten heeft hij ten onder de situatie misschien ook wel min of meer in de hand gewerkt door dat hij er zich te moeilijk aan kon onttrekken wanneer er voor aller lei doeleinden die met het ambt van predikant te werken, op basis van de eerbie- kruisverenigingen en dergelijke. tegenstelling progressief-i Gereformeerde predikant van Oostelijk Flevoland uit Dronten in Oostelijk Flevo land is trots op zijn gemeente, bijzonder trots zelfs, want deze r dan zijn hele reek ten, 'RoggeÏTots\u?s??fhSwiHêrband. sen vari voorzieningen inmiddels ds. Aalbërs blijft De gemeente staat op het punt getroffen, en^ zijn tal 1 een tweede predikant te beroe- stuursposten bezet, die pen, met als standplaats Budding- le van een meer evenredige grote mate van offervaar- huizen. Een keus die ogenschijn- tegenwoordiging misschien be- digheid en kerkelijk medeleven lijk wat vreemd aandoet, omdat ter een andere samenstelling Buddinghuizen hemelsbreed niet hadden kunnen hebben, meer dan een kilometer of zes van dt hoofdplaats Dronten is verwijderd, en dat terwijl de ge- ;emeente een oppervlakte mening dat te grote kerkelijke eenzijdig- terwil- heid toch wel terdege z'n bezwa- ,,De Olijftak" de naam van het huidige noodgebouwtje. Er valt over het kerkelijk le ven in Oostelijk Flevoland zo enorm veel te vertellen, omdat iets, wat schien niet direct zou verwach- bevolkingsgroep, die zich in een „nieuw land" heeft gevestigd en reeds grote uitgaven heeft moeten doen in be- verband met verhuizing het proces van de kolonisa- ®n waar niemand in dit sta- dit euvel dium iets tegen kan uitrichten, door Het blijft daarbij alleen 548000£ roep op zijn medewerking werd richting van nieuwe woningen, gedaan. Niet ontevreden Ds. A. J. Hoorn, hervormd prt di kant, in het nieuwe pioniers Ds. Hoorn is niet ontevreden als hij terugziet op de resultaten van drie jaren moeizame arbeid. De ge meenten van DrontenRoggebot- sluis en die van Lelystad-Swifter- band-Biddinghuizen, konden juist twe» .weken geleden worden ge ïnstitueerd. Zy hebben nu eigen actieve kerkeraden. hoewel er nog steeds met noodlokalen moet wor den gewerkt/In Dronten, waar een nieuwe hervormde kerk in aan bouw is, wordt nog steeds gebruik gemaakt De leden van de gerefor meerde kerk in de nieuwe pol der hebben echter van de ker- kelijke bijdrage geen sluitpost SgltwijMd vëël nuttig S™ die voorkeur, legen is dat men inmiddels overgegaan tot de uitgifte van ae kavels in de omgeving van Bud dinghuizen, waardoor het dorp een rijk en bewoond achterland krijgt, waar voor een predikant doen valt. Twee jaar geleden is ds. Aalbers naar de nieuwe polder gekomen. Hij woont in Dronten en de ge meente die hij dient omvat ge heel Oostelijk Flevoland. Ds. Aal bers wordt terzijde gestaan door w „_0Deen uit twaalf leden bestaande inherent is - het kerkgebouwtje kerkeraad. Drie kerkeraadsleden oostpolder, waar van de gereformeerden, dat ook T slechts een houten noodkerkje is. PREKEN OP DE PLAAT Bekende predikanten nu te horen via de grammofoon Dat nu juist is het eigenaardi ge in de Flevopolder, dat over het algemeen genomen de dorps centra vrij spoedig nadat de hui zen gereed zijn gekomen, bevolkt worden, maar dat de komst van de pachters op de afgèlegen boer derijen op zich laat wachten. Het bepaald e Noord- periode^eigénïijk het omgekeerde Eenzijdigheid Maar door heel deze ontwikke ling dreigt er een kerkelijke een zijdigheid te ontstaan, namelijk dat de kerkelijke gemeente uit sluitend wordt gevormd door de bewoners van de dorpscentra, en door de mensen die bij de dienst Zuiderzeewerken in de polder werkzaam zijn. Op de duur zal (Van onze kerkredactie) t». l aan de ene kant: ..Wat hebt ge Wilt u ds. Okke Jager horen aan uw geloof?'' en aan de ande- spreken? Of ds. W. Glashouwer? re spreekt hij over: „Nooit zon- Of de bekende televisiepredikant der hoo_ A, Inb I .„„clraull U'ilt ,1 Voor het volgend jaar zijn reeds in voorbereiding plaatjes met de stemmen van de baptis tenpredikant ds. Sj. Zijlstra ds. Joh. Langstraat? Wilt een keer de vrij-evangellsche pre- DS. D. W. VELDKAMP dikant ds. D. W. Veldkamp ho- lenpreaucant as. oj. zajisira ren? U behoeft voortaan aUeen P® Sf hÏ ««nianf vnifrrit hervormde predikant ds. W. maar een grammofoonplaat op predikant, die jarenlam» voorzit- uw plck-up tc leggen, een knop *er van de Bond van om te draalen en hun stemmen *en 1S geweest, ds. klinken in uw hulskamer. Een kamp^Jtieeft^llet^over „Blijdschap verzekeringsinspecteur in Hai 1 SI HÉS lem, Gerrit Abbink, Is in droefheid" en ,.De Blik boven". De hervormde Verhoef, andere bekende predi- r-i w ttJia kers zijn reeds aangeschreven. vi- De eerste indruk van de uitge- is dat de serie bijzonder goed zijn begonnen met de uit- ds. W Glashouwer vraagt: „Hebt van een serie kleine gram- 8U de Heilige Geest ontvangen? tonplaatjes met korte preken J~~ J" bekende predikanten. aanslaat. Hij heeft nauwelijks nog RT TT„ht reclame gemaakt, slechts brieven de i gemaakt, verstuurd aan adressen die hem bekend de v In Leiden bestelde iemand ver schillende series om te gebruiken voor zieken. Ouders van emigran ten bestellen platen voor hun kin deren overzee. Ze worden gekocht om ten geschenke te geven, voor- groot percentage van i die in de afgelopen plaat bestelden, heb- een abonnement geno- blijdschap reisde ioen nij via je- merk Vj In de algelopen maand zijn dc in aanraking gekomen eerste plalen verschenen. Het zijn was met de gekrmsierte eestor. vier E P.-tjes van 33 toeren met ven en opgestane H iedere kant een korte bood- NIEUWE PLATEN schap van ongeveer 8 minuten. men per jas Okke Jager spreekt aan beide En naar alle waarschijnlijk- gulden, kanten over: „Ik sta er van te heid zullen nog deze maand weer Het bli n verdienste. Daarom is voor de platen vrij laag. Zij worden verkocht stuk. Maar het abonnement te Het blijkt dat vele mensen hun geliefde predikers graag willen ho ren. al is het maar op de plaat. 2.50 per ..Het goede Woord" postbus 717 ook mogelijk een heeft zijn eerste vrienden ge- Dan krijgt maakt en naarmate i platen voor 12 ten i reeds dat dez? pla- predikanten uitko- zal het aantal vrienden ook ongetwijfeld stijgen. formeerde (nood)kerk van Dron ten werd geschonken door een ge meente uit de Noordoostpolder. te Een andere gemeente in dit eer- betreuren dat de pachtersgroep ste pioniersgebied schonk het avondmaalsstel. Beide gemeenten maakten de bepaling: ,,U kunt het zo. lang gebruiken als u wilt. Maar als u te zijner tijd over gaat tot de bouw van een nieuwe kerk, en tot vervanging van deze lang op zich laat wachten. Trouw leven in de nieuwe Flevopolder zeer positieve dingen worden ge- zegd. Het kerkbezoek stemt tot beschikt wilt dan doorgeven aan een volgende gemeente die hier nog niet over r, beschikt?". Een verzoek waaraan hWominonda^ de 8ro- „ileraard gPaa8 gevoig zal wor. te afstanden zijn de gemeentel»- den gegeven! Samenwerking hun opkomst. Ook de catechisaties en de jeugdver enigingen worden uitstekend be- Alleen, en het is een euvel gat men overal in Oostelijk Flevoland tegenkomt, er is een steeds nij pender wordend tekort aan ver gaderruimten. Daar weten ook ds. Aalbers en zijn gemeente van mee te pra- Maar er is meer. Het verhaal over de gereformeerde kerk van Oostelijk Flevoland zou niet vol ledig zijn zonder te gewagen van de uitzonderlijk goede samenwer king met de zusierskerken; de christelijk gereformeerden, de vrije evangelischen en de gere- gezellige, houten barak, die (nog) niet de toepasselijke naam „De Olijf tak" draagt. Het is een klein ge bouwtje, dat plaats biedt aan on geveer 35(1 bezoekers, en dat te- eigen predikant. Maar zij zit- mee aan aan het avondmaal de gereformeerde kerk, en blijken zich er thuis te gevoelen. Door de week doet het groen- samenwerking, die geverfde noodlokaaltje dienst als kleuterschool, plaats van samenkomst terugvindt in de kanselruil. als Officieel heet het dat de ene dienst een chr. gereformeerde le mogelijke samenkomsten. Het signatuur heeft. week een vogeltentoonstelling het kerkgebouw zal worden ge houden. Maar onder de gegeven omstandigheden is het bij een na dere beschouwing toch allemaal zo zot nog niet, want waar elders is de kerk meer een centrum dan juist in een plaats als Dronten? Kerkbouw gereformeerde. Het zijn for mele verschillen, omdat de cate gorie kerkgangers in beide ge vallen dezelfde is. Eigen aspecten meente en met de leden vrije evangelische gemeente heeft zo z'n eigen aspecten. De leden zingen in de gereformeerde kerk de gezangen mee, zonder dat zij Dronten plannen hun bezwaren laten gelden. De leden van de vrije evangelische gemeente missen hun gebruike- J Tk overweeg kerk op vrij- wekelijkse bid- Er bestaan voor de bouw reformeerde kerk, die ruim zitplaatsen zal omvatten. Die fijke plannen verkeren in een verge- voortaan oo. want er is dagavonden begin gemaakt met het stond te houden", zo vertelde ds. bouwrijp maken "van de grond. De nieuwe kerk zal de naam Ark" dragen, ook alweer als symbool van het drooggevallen land. Maar bij die kerk komt Aalbers me „Waarom zouden .De wij op onze beurt ook niet de bereidheid opbrengen van ande- de bereidheid tot samenwer- Italië heeft zijn kiezingsuitslagen opening naar links - Gunstige ver- - De situatie in Amerika 1 TALIE heeft eindelijk weer I een kabinet. Voor het eerst ne men ook de Nenni-socialisten, die zeer nauwe banden met de communisten hebben onderhou den, er aan deel. Ook de gema tigde socialistische groepering van Saragnt doet weer mee. En als de tekenen niet bedriegen gaat Italië een tijd tegemoet, waarin vele problemen zullen worden aangepakt, die in de af gelopen jaren niet opgelost kon den worden vanwege de geringe meerderheid, die voorgaande kabinetten in het parlement had den. Premier is Aldo Moro, de voorzitter van de Italiaanse Christendemocratische partij, een totdusver vrij onbekende 47-jarige professor in de rechts geleerdheid. UK politiek oog punt bezien neigt hij naar de linkervleugel van de partij, niet ver van een andere professor, Amlntore Fanfani, een der vroe gere premiers van Italië. De karakters van Moro en Fanfani zijn wel eens als volgt verge leken: „Fanfani zou de wereld graag Iets mooier willen zien, terwijl Moro zou willen, dat de wereld wat minder lelijk was". Kwaliteiten Moro heeft zich in de afgelo pen vijf jaar een sterke poli tieke positie verworven als po litiek secretaris van zijn partij, de grootste van het land. Dc Chr.democratische partij is sinds het eind van de oorlog aan het bewind geweest. De functie van Moro vereiste grote bekwaam heid. in verband met de veel vuldig voorkomende onenigheid tussen de verschillende stromin gen in de partij. Moro kwam aan de top door het tonen van kwaliteiten, die niet zo gebrui kelijk zijn voor iemand uit het zuiden van Italië. Hij is gere serveerd. geduldig en vasthou dend. terwijl men de indruk krijgt van een zekere melan cholie, bijna pessimisme. Dit kan komen door zijn betrekkelijk zwakke gezondheid. Hij zou het enigszins aan het hart hebben en ook door jicht worden ge plaagd. Als spreker geniet hij grote faam, hoewel sommigen hem wel eens te langdradig vinden. Op 31-ji.rige leeftijd (in 1948) was hij al svaatssecretaris van buitenlandse zaken. In 1955 werd hij minister van justitie, r onderwijs zaken. Hij is gehuwd en heeft vier kinderen. In de familie kring staat hij bekend als een uitstekend imitator van politieke figuren. Australië Intussen hebben de regerings partijen van Australië en Nieuw- Zeeland hun optreden bij de on langs gehouden verkiezingen ge consolideerd. Vooral wat Austra lië betreft is dit van groot be lang, omdat het de socialisten opnieuw niet gelukt is de macht in handen te nemen. Premier Menzies. die op 20 december a.s. 69 jaar hoopt te worden, is van 1949 af ononderbroken aan het bewind geweest. Hij krijgt nu gelegenheid (gesteund door zijn eigen Liberale partij en de Boerenpartij) zijn politiek van nauwe samenwerking met de westelijke mogendheden voort te zetten. Menzies was ook voor 1949 al premier geweest. Dat was het geval tussen 1939 en 1941. Hij was toen premier Lyons na diens overlijden opge volgd. In 1941 vond hij het nood zakelijk, de regering van zijn Toen de socialisten weigerden, in een coalitiekabinet zitting te nemen, stuurde Menzies aan op nieuwe verkiezingen. De soci alisten wonnen en bleven acht jaar aan de macht. Acht jaren, waarin Menzies zich kon voor bereiden op de taak, die op een goede dag op zijn schouders Venezuela Ook in Venezuela heeft zich een gunstige ontwikkeling voor gedaan. Het feit. dat de ver kiezingen (president, parlement etc.) konden doorgaan, was op zichzelf al een verheugend iets. De pro-communistische terroris ten hadden zich voorgenomen, ze te doen mislukken. Zaterdag jl. leek het er nog op. dat zij er in zouden slagen. Maar de be volking liet zich niet intimideren en toog de volgende dag welge moed naar de stembussen, die zwaar door militairen werden bewaakt. Er deden zich wel in cidenten voor. maar dat is in een Zuid-Amerikaans land een verschijnsel, waaraan men zo langzamerhand wel gewend is geraakt. Een van de in Caracas verschijnende bladen kon dan ook heel lakoniek melden, dat de dag van de verkiezingen „op merkelijk kalm" was geweest, zij het dan, dat hiervoor Vene zolaanse maatstaven werden aangelegd. blijft gaan zijn partijgenoot opvolgen. Zijn voornaamste taak zal zijn de door Betancourt aan gevatte zware strijd tegen de pro-Castro-elementen met krach tige hand voort te zetten. Kippenoorlog In de Verenigde Staten be gint men al wat meer gewend te geraken aan de gewijzigde omstandigheden in Washington. Het leven heeft weer zijn nor male gang genomen en presi dent Johnson gaat in alle rust maar niettemin met grote voort varendheid te werk om de za ken te regelen, die geen uitstel meer kunnen dulden. Hij liet de tariefverhoging afkondigen, ter compensering van de nadelen die de Amerikaanse uitvoer van slachtkuikens naar de EEG heeft geleden door eenzijde maatrege len van de Europese gemeen schap. De hogere tarieven, die ook ons land nadeel zullen be rokkenen, gaan op 1 januari a.s. in. Frankrijk wordt het zwaarst getroffen, omdat het recht op alcohol zal worden vervijfvou digd. Daarna komen de Duitsers aan de beurt. De rechten op de vrachtauto's, die uit Duitsland in de Ver. Staten ingevoerd wor den. zullen worden verdrievou digd. Het recht op dextrine en op- Pietro Nenni, de leider van de linkse socialisten, die in het kabinet van Moro de positie van vice-president inneemt. Cresident Betancourt's partij, eeft een keurige overwinning losbare of chemisch behandelde stijfsel uit Nederland zal meer dan verdubbeld worden. Dc an dere Beneluxlanden en Italië hebben vrijwel niets te vrezen van de tariefverhogingen. Eisenhower Nu gewend geraakt is aan ae aanwezigheid van John son in het Witte Huis komen ook de speculaties over wat er in het komende verkiezingsjaar kan gaan gebeuren weer op gang. Na het overlijden van president Kennedy werd al met een geconstateerd, dat de kan sen van de conservatief-geori- enteerde republikeinse senator Goldwater sterk waren terugge lopen. Vastgesteld kon voorts worden, dat die van de repu blikeinse gouverneur van New York, Rockefeller, er niet be ter op waren geworden en dat de vroegere republikeinse vice- president Nixon (die in 1960 door Kennedy verslagen werd) weer op de voorgrond werd ge schoven. Daar is nu weer een nieuwe mogelijkheid bij geko men. Oud-president Eisenhower wordt thans genoemd als ge matigd kandidaat van de Re publikeinse partij. Hij ontkent ambities in deze richting te heb ben, maar is zich wel bewust van het feit, dat de situatie zich in zijn voordeel heeft ontwikkeld. Opvallend is, dat hij een open bare discussie over politieke za ken nog enkele maanden wil uit stellen. Blijkbaar wil hij zich zelf zoveel mogelijk gelegenheid geven om zo lang mogelijk op de achtergrond te blijven. Die kans zal hij echter niet krijgen, omdat de partij dan wel eens Verkiesbaar Men zal zich afvragen hoe het komt dat Eisenhower, die in 1960 niet herkiesbaar was, nu weer wel president van de Ver enigde Staten zou kunnen wor den. Dat kan inderdaad. Tijdens het bewind van Truman heeft het Amerikaanse Congres be sloten. dat een Amerikaanse president maar eenmaal herkies baar zou kunnen zijn. Om die reden kon de generaal in 1960 niet meedoen en werd vice-pre sident Nixon de kandidaat van de Republiekeinse partij. Eisen hower is nu ambteloos burger en heeft evenveel recht als iede re Amerikaan om naar het presidentschap te dingen. Ove rigens is het de vraag of Eisen hower dc kandidatuur begeert. Hij wordt al een daagje ouder en het Amerikaanse president schap is nu geen aangenaam tijdverdrijf je voor een staats- man-in-ruste. Wanneer Eisen hower dan ook in actie komt, dan zal het wellicht zijn om te voorkomen, dat een kandidaat die hem niet in de smaak valt, zal worden gekozen. Eisenhower heeft zich nooit denigrerend over Nixon uitge laten, maar het is bekend, dat hij liever een andere kandidaat aan de verkiezingen wil laten deelnemen. Men denkt hierbij in de eerste plaats aan William Scranton, dc gouverneur van de staat Pennsylvania, die nog niet veel bekendheid geniet, maar met de steun van Eisenhower het heel ver zou kunnen bren gen....

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 10