Politieke unie zonder Engeland Chr. democraten van Europa beraadslagen Duitser: aftappen telefoon gewoon Waarde douanepapieren voortaan twijfelachtig? FALN wilde communist van Clieiiault maken Internationale conferentie over kanker Wapenfabriek ook op bestelling... Nieuwe slagen voor de Britse Conservatieven Jji eea bonte tij BERYL EN BRIL VRIJDAG 6 DECEMBER 1963 De voorzitters en andere be stuursleden van de Christen-demo cratische partijen uit de zes EEG- landen zullen op 10 december in Brussel bijeenkomen om te be raadslagen over nieuwe wegen om tot een politieke eenheid van de „zes" te komen. da staan verder het gemeenschappelij ke landbouwbeleid van de E.E.G. en de buitenlandse betrekkingen. Behalve partijleiders zullen ook vice- erenner mr. B. Biesheuvel, de Luxem- urgse premier. Wemer. de Belgische minister van defensie Segers, de voor malige Franse minister-president Pflim- lm. mr. Sassen van de Euratom-com- missie. de voorzitter van de EE G - commissie, prof. Hallstein en de voor zitter van de K.S.G.. Del Bo. de bespre kingen bijwonen. Landsbelang prevaleert (Van onze correspondent In Bonn) De verschillende Westduitsei dag- en weekbladen en tijdschrif ten. die met hun publicaties de telefoonaftapaffaire tegen de mi nister van binnenlandse zaken, dr. Hermann Höcherl aan het rol len hebben gebracht, hebben zich daarover schijnbaar méér opge wonden dan de gewone Westduit se burger. De meerderheid der bondsrepublikeinen is n.l. van mening, dat het aftappen van te lefoons bij verdenking van spio nage geoorloofd is. Dit is gebleken uit een meningsonder- zoek door het instituut voor demosko- Allensbach, dat tot de ontdekking j .representatieve Koffiezwendel voor rechter Twee Amsterdamse veemem ployés, de directeur en drie procu ratiehouders van een koffiehandel uit Amsterdam hebben de Neder landse staat gecompromitteerd en de handelspolitieke betrekkingen tussen Nederland en Frankrijk vertroebeld door in 1960 bij het doorvoeren van Braziliaanse on gebrande koffie naar Frankrijk douanedocumenten te vervalsen. Dit is de mening van de Amsterdamse officier van Justitie, mr. J. J. Abspoel, die gisterochtend voor de rechtbank we gens valsheid in geschrifte tegen de beide veememployés voorwaardelijke gevangen nisstraffen eiste van zes en drie maanden, en tegen de vier vertegenwoordigers van de koffiehandel, die van de vervalste do cumenten gebruik hebben gemaakt voor waardelijke gevangenisstraffen van drie maanden en onvoorwaardelijke boetes van 1.000 (voor de directeur) en 500 (voor de drie procuratiehouders). Knoeierij Het ging bij deze zaak om een vrij omvangrijke knoeierij met douaneverkla ringen voor Braziliaanse ongebrande kof fie, waarvan grote hoeveelheden via de Amsterdamse haven als transitogoed per auto naar Frankrijk zijn getransporteerd. Het betrof koffieoverschotten die de Franse staat niet wenste te ontvangen, maar de Franse handelaren wel en die via een omweg in Suriname terecht waren gekomen, omdat de Braziliaanse ptaat uit handelspolitieke overwegingen oók geen expórt met Frankrijk wenste. In strijd met dc waarheid werd op de voor de Franse autoriteiten bestemde douanedocumenten verklaard, dat de koffie rechtstreeks uit Brazilië aange voerd, in Amsterdam niet wat bijge mengd of overgepakt. De naam van het «chip en de verklaring omtrent de kwa liteit en emballage werden pas ingevuld nadat de Amsterdamse douane het do cument had ondertekend. De verdachten verweerden zich door te zeggen dat materieel niemand MÉ „„o benadeeld. Zij verklaarden tot de knoeierij te zijn overgegaan omdat de Franse douane de toevoeging „recht streeks afkomstig uit Brazilië ~'~1 overgepakt" verlangde. Dat de 1 Suriname bij het Amsterdamse recht was gekomen ^bij komstigheid De officier van justitie knoeierij een ernstige z door in het buitenland j slechts t vond deze imdat daar- ijfel kan ont staan over de waarde van de Neder landse douanedocumenten. Ook de veememployés vonden hun handelwijze onjuist, „maar we deden het terwille van onze cliënt". Handelspolitieke kwesties vormden de achtergrond van deze zaak. Frankrijk heeft zich tegenover de voormalige Afri kaanse koloniën verplicht tot het afne men van bepaalde hoeveelheden (heel slechte) Afrikaanse koffie. Om de Franse koffiedrinkers toch nog een „lekker bakje troost" te kunnen voorzetten, werd met het handelsverdrag met Brazilië de levering van een bepaalde hoeveelheid Braziliaanse koffie overeengekomen in ruil voor auto's. Staking Southampton Havenarbeiders vinden last te zwaar procent niets heeft tegen het aftappen van telefoons, wanneer de veiligheidsor ganen de verdenking van spionage koes teren. Ca. 28 procent der ondervraag den bleek er onder alle omstandigheden tegën te zijn en 17 procent had geen me- Vooral mannen Vooral de mannelijke burgers der Bondsrepubliek en jongere mensen ble ken nadrukkelijk de mening te zijn toe gedaan. dat de veiligheid van de West- duitse staat voorrang moet hebben bo ven het in de voorlopige Westduitse Grondwet gegarandeerde post- en tele foongeheim. Onder de mannelijke onder vraagden waren 62 procent voor tele fooncontrole bij spionageverdenking en bij de vrouwen 49 procent De protagonisten van telefoon-controle bij spionage-verdenking en uit an dere motieven geschiedt zij niet naar men toch wel mag aannemen vindt men in alle drie grote politieke partijen: 61 procent onder de Christendemokraten. 52 procent onder de socialisten en 59 procent onder de liberalen. Intussen is het onderzoek naar de tele foon-aftapaffaire in volle gang. Het loopt langs twee wegen: door de commissie voor binnenlandse zaken van het West-1 duitse parlement fop grond van een be-' siuit der socialisten en liberalen) en door een gepensioneerde rechter (op last van minister van binnenlandse za- ken. dr. Hermann HöcherlHet richt zich vooral op de vraag, of het „Amt j £ür Verfassungsschutz" in Keulen de; Westduitse binnenlandse veiligheids-1 dienst buiten zijn boekje is gegaan. toen het de hulp der geallieerde securi- ty-organen in de Bondsrepubliek in een aantal gevallen heeft ingeroepen, om de telefoons van Westduitse burgers te la ten controleren. De B.V.D. zelf zou géén telefoons hebben afgeluisterd. De geal lieerden hebben op grond vaD het z.g. Troepenverdrag" nog altijd net recht op telefooncontrole, wanneer hun veilig heid op het spel staat. Er is wel geen twijfel aan, dat deze veiligheid ook in gevaar komt, wanneer er tegen de wet tige regering der Bondsrepubliek wordt geconspireerd. De belangen der B.V.D. en der geallieerde security-instanties lopen derhalve in de meeste gevallen parallel. {buitenlandse zaken, Habib Delon. jcle, heeft gisteren in het W.E.U.- parlement te Parijs duidelijk ge- j maakt, dat Engeland niet kan worden betrokken bij het gesprek over de politieke toekomst van Europa. Ook de Belgische EEG- commissaris Jean Rey verkon digde de opvatting, dat de zes landen van de EEG het eerst on derling met elkaar eens moeten zijn. Met klem wees de Franse staatssecre taris erop dat de WEU iets heel anders is dan de EEG en dat de EEG haar eigen taak moet voortzetten. Zij moet zich con solideren en de gemeenschappelijke landbouwpolitiek opzetten. De opbouw voor een politieke unie zou een normaal uitvloeisel zijn van de economische inte gratie. zo zei hij. Frankrijk zou dan ook nieuwe initiatieven gunstig ontvangen als "EEKLANDS GHOO^ Velasques sigaren worden bij honderden, duizenden, miljoenen en miljoenen vervaardigd volgens de modernste produktiemethoden (Patent 86596). Daardoor kan Velasques de prijs aantrekkelijk en de kwaliteit constant houden. Profiteer daarvan. Proef 'n Velasques enUw keus is gemaakt! Kalanda weer op vrije voeten Franse staatssecretaris voegde hieraan toe dat onderhandelingen van de zes EEG-landen over een politie.ke unie geen einde zouden maken aan het contact met de niet EEG-landen en in het bijzonder Engeland. Daarvoor dienden met i Spionage De parlementaire enquête-commissie heeft dezer dagen ook het hoofd van de B.V.D. (die hier de titel „president" voert), Hermann Schrübbers, verhoord. Tijdens het openbare deel van het ver hoor van Schrübbers dat achter ge sloten deuren plaatshad toen er staats geheimen ter sprake kwamen wees deze er nogmaals op. dat de Bondsre publiek als geen enkel ander Westeuro pees land is overdekt met een net van spionnen en agenten. Deze verklaring van „Prasident" Schrübbers is in de Westduitse pers vrijwel verloren gegaan in het geschrijf over competentie-kwes ties. Schrübbers wees er o.a. op, dat van alle landen van het Noordatlantische Bondgenootschap in de Westduitse Bonds republiek per jaar de meeste spionnen en agenten in hun kraag worden ge pakt. Dank zij de bemoeienissen van de B.V.D. alleen al rond 1.200 per jaar (die natuurlijk prompt worden Tweeduizend havenarbeiders in South ampton hebben gisteren het werk voor 48 uur neergelegd, nadat hun vakbon den tevergeefs hadden geprobeerd extra betaling voor hen te verkrijgen voor de behandeling van de bagage van West indiërs, die in deze periode in grote groepen naar hun geboorteland terug- De moeilijkheden ontstonden bij de inscheping aan boord van het Italiaanse lijnschip Ascania f9536 ibrt.). De elf honderd Westindiërs hadden niet alleen hun normale bagage bij zich, r in kisten en kratten verpakte I chines, meubelen e.d. Dé havenarbeiders vonden deze goederen een en stelden zich op het standpunt dat de artikelen moesten worden verscheept als vrachtgoed, waarvoor andere tarieven Het laden en lossen van de bagage der reizigers geschiedt nu door de scheeps- bemanningen. Nederlandse passagiers. de tóe af».eecd,enste-n In de Bmdsrepu. ïflÏÏ™ a?, bUek- ™!ens -Prasident" Schrtibbers u 1? Alleen de Maasdam van de richt zjch ongeveer 40 procent der agen- HoUand.Amenka Lun. «p de ttamreui ten-activiteit in West-Duitsland op het in. Southampton. zoeke„ naar d„ voor sp,^„,ge ten behoeve van de communisten door chantage kunnen worden gedwongen, d.w.z. men gaat het verleden der ,,can- didaten" na, hun omgang, hun interesse, hun dienst- en particuliere connecties en hun eventuele onnatuurlijke neigingen. ti >--a - .eriecjen zijn spionnen in de Bondsrepubliek is 16 Volgens „Prasident" Schrübbers is aantal sinds de oprichting van d< bricht-schandmuur in Berlijn d het agenten-verkeer van Oost- Westberlijn heeft belemmjerd teruggelopen, maar 15.000 zijn het altijd. Dit cijfer is geschat. Het berusl op mededelingen van communistische spionnen en agenten, die naar het Westen zijn overgelopen. Het dekt zich overigens met de eigen ervaringen naar Rotterdam, Het schip vertrok om half tien metl] bestemming Le Hèvre. Christine Keeler voor de rechter Christine Keeler is gisteren weer voor de rechter verschenen, maar de sfeer In de zaal was wel geheel anders dan tijdens het eerste proces. Nu r het publiek. In feite ging het gisteren oin een zuiver i Juridische zitting: de rechter besliste1 namelijk dat de bewijsstukken toereikend zijn voor een'volledig proces, dat van daag begint. Christine Keeler staat terecht met haar vriendin Paula Hamilton, de huishoudster van beide vrouwen en de Westindiër Fenton. De aanklacht luidt: samenzwe ring tot misleiding van de justitie en meineed. Alle vier verdachten zijn betrokken geweest bij de veroordeling van de jazz- zanger Gordon wegens mishandeling van Christine. Hij werd ten slotte vrijgespro ken, nadat hij eerst tot drie jaar was veroordeeld. De verdediging voert aan. dat er geen bewijzen zijn geleverd voor de stelling dat Gordon Christine niet heeft aange vallen. Als alle punten van de telasteleg- ging gehandhaafd blijven, kunnen de ver dachten tot 28 jaar worden veroordeeld. Amerikaans kolonel vrijgelaten Kolonel Chenault, de Ameri kaanse officier die verleden week door pro-communistische terro risten in Venezuela werd ont voerd, is gistermorgen vrijgela ten. Hij vertelde op een druk be zochte persconferentie dat hij goed was behandeld en dat zijn bewakers voortdurend lofredes hadden gehouden over de zege ningen van het communisme. Zij hadden er bij de kolonel op aan gedrongen ook eens boeken over het communisme te lezen, waar op Chenault hun iets had verteld over het leven in Amerika. Dat betekende het einde van de beke ringspogingen. De. ontvoering door het „nationale be vrijdingsleger", had ten doel de aandacht van de buitenwereld te vestigen op de strijd van de Venezolaanse terroristen tegen het bewind van de democratisch gekozen president Betancourt. De FALN heeft ook pogingen in het werk gesteld de verkiezingen van zondag jl. waarbij Leoni tot president als opvolger van Betancourt werd gekozen, op een mis lukking te doen uitlopen. Ondanks alle terreur werd er gestemd. Chenault kon niet vertellen waar hij gevangen had gezeten. Waarschijnlijk in Massale staking in Italië Sengh Oude wapenfabriek wordt gesloten Engeland, Amerika. West-Duitsland en Italië heben laten weten dat zij medio december een conferentie zul len bijwonen om te spreken over een internationaal kankeronderzoekcen- trum. De bijeenkomst van deze landen en mogelijk ook andere is vastgesteld op 17 en 18 december en vindt plaats Bijzonderheden zullen besproken wor den over de instelling van een kanker centrum uit fondsen verkregen van dc nationale defensiebegrotingen. President De Gaulle heeft machtiging gegeven voor de toewijzing van 100 mil- joen francs voor een dergelijk centrum. Syrische militairen gearresteerd De nieuwe Italiaanse regering' van premier Moro fcentrum-links) ziet zich al direct gesteld voor een golf van so ciale onrust door een massale staking in dc textielindustrie. 450.000 werknemers hebben gisteren het werk voor 24 uur neergelegd uit protest tegen het feit. dat de hervatting van de onderhandelingen .•er een nieuwe c.a.o is uitgesteld Daarnaast heeft het personeel v Italiaanse spaarbanken het werk een dichtbevolkte buurt van Caracas, maar zowel bij zijn gevangenneming als bij zijn vrijlating waren hem pleisters over de ogen geplakt Arrestatie De waarschijnlijke leider van de „na tionale bevrijdingsstrijdkrachten" is gis teren door agenten van de Venezolaanse geheime dienst in Caracas gearresteerd. Het is luitenant-kolonel buiten dienst Juan de Dios Mancada Vidal, die ook in 1958 al is gearresteerd na de mislukte staatsgreep tegen het bewind van vice- admiraal Larrazabal. Mancada Vidal wist toen aan de waakzaamheid van zijn bewakers te ontsnappen en nam de wijk naar Curagao waar hij politiek asiel vroeg. Na heimelijk in Venezuela te zijn teruggekomen sloot Mancada Vidal zich aan bij de terroristen en men neemt aan dat hij is opgeklommen tot hun militaire de ministeriële conferenties in het kader van de WEU. Deze verklaringen ten aanzien van Britse deelneming aan een eventuele Europese politieke unie zyn lijnrecht in tegenspraak met de verklaringen die de Nederlandse staatssecretaris De Block met de Britse minister Lord Carrington en de Duitse minister Schroeder eerder deze week hebben afgelegd. Het WEU-parlement heeft de ver gadering afgesloten met de goedkeuring van een aantal resoluties, die betrekking hebben op het onlangs aangevangen drie maandelijkse overleg tussen de EEG- landen en Engeland in de WEU-minister- raad. De afgevaardigden vragen om voortzetting van de harmonisatie, bij dit overleg, van de standpunten van EEG en Engeland ten aanzien van de komende tariefonderhandelingen in de GATT en coördinatie van hun standpunten ten ;n van de wereldhandelsconferentie olgend jaar. Wat dit laatste betreft, merken zij op. dat dit in het bijzonder via de O.E.S.O. (de organisatie voor eco nomische samenwerkingen ontwikkeling) dient te geschieden, omdat daar geïndu strialiseerde Westeuropese landen lid Het parlement heeft voorts verklaard. De vroegere Kongolese minister van dat de WEU-ministers behalve over mili- buitenlandse zaken Kalanda. die zondag |taire en politieke kwesties van het bond- werd gearresteerd wegens beweerde genootschap en over economische kwes- activiteit tegen de veiligheid van de ties ook dienden te spreken over alge- staat". is vrijgelaten. mene problemen van gemeenschappelijk Aihoewel geen bijzonderheden bekend belang, zowel binnen als buiten Europa,, werden gemaakt wordt in goedingelichte i en dat ze naar coördinatie van hun stand- Kongolese kringen aangenomen dat zijn! punten in andere internationale organi- arrestatie verband hield met het ver-jsaties dienen te streven. Ter versterking strekken van een diplomatiek paspoort aan de voormalige Katangaanse presi dent Moise Tsjombe. Er blijkt een pas poort te zijn uitgereikt aan Albert Ka- londji. de gewezen leider van de afge scheiden provincie Zuid-KasaL Maleisië verwerpt voorstel Soekarno Vice-premier Abdoel Razak van Ma leisië heeft gisteren het voorstel ver worpen van president Soekarno om een nieuwe opiniepeiling te laten houden in Noord-Borneo onder toezicht van de Ver. Naties. Zoals bekend heeft Soekarno verklaard dat een nieuwe peiling nodig was voor dat Indonesië de federatie Maleisië kon erkennen. Razak beweert nu dat de be volking van Noord-Borneo reeds duide lijk heeft laten blijken in de federatie opgenomen te willen worden. In West- Borneo zouden nog steeds gevechten plaats hebben tussen Indonesische en Britse soldaten. Volgens Antara zijn twee Goerka's gedood, maar dit bericht is nog steeds niet bevestigd door het militaire Geslaagde Duitse raketproef J!f/EST-DUITSLAND heeft giste ren zijn eerste raketten gelan ceerd. Hoewel het maar „kleintjes" waren en ze niet erg hoog gekomen zijn (30 kilometer), waren de des kundigen erg tevreden, zo tevre den dat de firma, de Waf f en- und Luftrüstungs A.G., liet verklaren dat ze op dit terrein opgewassen is tegen de Amerikaanse industrie. De vier raketten die gisteren \werden gebruikt, waren voor we tenschappelijke doeleinden be- uur neergelegd en zullen morgen het tp j manr Hp inhrik/intpu ver spoorwegpersoneel en dePTT-employé's in siema- maar ae jaorwcanien ver staking gaan als niet aan hun wensenklaarden openlijk dat hun firma wordt voldaan heel gemakkelijk versies voor mi- De stakingsacties worden door alle vak-1 bonden gesteund. «ta»- gebruik kan leveren. or herkozen als president Leopold Sedar Senghor is herkozen als president van Senegal, zo is gisteren of ficieel bekendgemaakt. Volgens de of ficiële uitslagen heeft Senghor 1.149.935 van de in totaal uitgebrachte 1.339.673 «temmen gekregen. Senghor was bij de verkiezingen van1 afgelopen zondag de enige kandidaat voor het presidentschap. Hij zal maan dag in de Senegalese Nationale Verga- i dering opnieuw worden beëdigd. Spaak in Warschau De Belgische minister van buitenlandse zaken Spaak is vandaag in Warschau aan- gekomen om een van zijn vele politieke plannen te bespreken met de Poolse re gering. Spaak heeft destijds voorgesteld zware nucleaire wapens uit Oost- en West-Europa te verbannen. Het Rapacki- f»lan van de Poolse minister van buiten- andse zaken gaat verder: alle kernwa pens moeten uit dit gebied worden ver bannen. Spaak benut nu de mogelijkheid die de ondertekening van een culturele overeenkomst hem biedt, om zijn plan in Polen nader toe te lichten. De weste lijke mogendheden hebben nog niet of ficieel gereageerd op Spaaks plannen I voor ontwapening. 1 De wapenfabriek „Woolwich Arsenal die meer dan drie eeuwen lang deel van de Britse geschiedenis uitmaakte, zal worden gesloten. Dit is in het Britse Lagerhuis bekend gemaakt met de mededeling dat de 3 000 werknemers naar andere fabrieken zullen worden overgeplaatst. De fabriek was in de 17de eeuw oor spronkelijk een fort tegen de Nederland se invallers op de Theems. Aan het begin van de 18de eeuw wer den bij deze koninklijke wapenfabriek de kanonnen, die Engeland in de Ameri kaanse oorlogen gebruikte, vervaardigd. In dc 19de eeuw richtte de fabriek een voetbalclub op. die een belangrijke plaats Het Egyptische blad Al Ahram heeft ging innemen in het internationale voet- gemeld dat in Syrië dertig militairen zijn bal. Sedert 1913 heeft de voetbalclub Ar- gearresteerd die zouden getracht hebben senal behalve de naam niets met de artil- |de regering omver te werpen. De gespan- lerie uit te staan. Toch roepen de sup-nen sfeer in het land is een gevolg van porters nog altijd: „zet hem op artille-1 de ernstige botsingen tussen de regerende risten". partijen. De moeilijkheid voor de Westduitsers I is alleen dat het in West-Duitsland moeilijk is om toestemming te krij- gen voor proeven met raketten. Geen nood, de Waffen- und Luft rüstungs a.g. wist hier wel raad op. De proeven zijn nu in het buiten land genomen. tenland en de levering van snelle met raketten uitgeruste torpedobootjagers draait de directeur van de Waffen- und Luftrüstungs a.g., de heer Steng- Ier, zijn hand niet om. Militaire raket )ver drie maanden zal een demonstra tie worden gehouden met wapens „die meer voor militair gebruik zijn aange past". Voor de raketten van gisteren zijn reeds orders geboekt voor ver scheidene miljoenen mark. De raket is drie meter lang. de maximale reik wijdte is 80 kilometer, welke door een tweede trap tot 140 kilometer vergroot kan worden. OLIFANT TE KOOP gezellig OLIFANTJE! Proost! de WEU vragen zij om benoeming van een vooraanstaande politieke figuur tot secretaris-generaal. Twee tussentijdse verkiezingen hebben een zware slag toegebracht aan de hoop van de Britse Conservatieven op betere sternbusresuitaten. Labour's kansen op een stembuszege lijken steeds groter te worden. In de Londense Marylebonewijk kreeg de minister van onderwijs, Qiüntin Hogg - (de vroegere Lord Hailsham) een zetel in het Lagerhuis. In vergelijking met 1959 daalde het aantal conservatieve,; stemmen echter met bijna 10 procent.,»' In Openshaw (Manchester) behield deS Labour-kandidaat Charles Morris met* een veilig stemmenverschil de zetel voor - de oppositie. Hier daalde het aantal conservatieve stemmen met ruim 10%. Indien deze trend zich handhaaft zou Labour bij de algemene verkiezingen op 5 november 1964 een grote stembus zege behalen. De Labourparty heeft beide verkie-'" zingsuitslagen onmiddellijk grote over- winningen genoemd. De Conservatieven hebben nog geen commentaar geleverd. Vrijdag zal een derde tussentijdse ver-""' kiezing plaats hebben in Woodbridge. Postbode zucht: velen hebben dezelfde naam Dc Italiaan Michele Lombardo heeft het als postbode wel bijzonder moei- - l\jk. Zijn taak lijkt op het eerste ge zicht niet zo zwaar: de paar honderd ^bewoners van het dorpje Lavorate iedere dag van post voorzien. Maar ongelukkig genoeg zet vrijwel geen enkele afzender straat en huisnummer op de brief en bovendien 38 inwo ners hebben dezelfde naam: Antonio C Cresceno. Fatsoenspanelen j In het gemeentehuis van Vancouver's J voorstad Surrey kunnen dc klerken I niet langer kijken naar de welgevorm de benen der typistes. Ter bestrijding van tijdverlies heeft de gemeenteraad de lessenaars vooriien van triplex ..fatsoenspanelen" waarachter het vrouwelijk schoon nu schuU gaat. Heel goed op de meeste SPAANSE SINAASAPPELEN slaat nu het teken ~.Sr l En kennelijk met een dergelijk goed re sultaat. dat deze firma, welke beschre ven werd als een dochtermaatschappij van veertig Duitse zaken die voor de militaire produktie in noodgevallen in geschakeld kunnen worden, nu al in staat is om raketten voor afweer op de grond en in de lucht te leveren. Ook I Londense kalkoenfok kers hebben de grootste kalkoen ter wereld ge fokt. Het dier weegt achtentwintig en een halve kilo, genoeg voor 200 kerstdiners, zo ver klaarden zij. I Zweden heeft ondanks de pokkenepidemie van af gelopen zomer een zeer goed toeristenjaar gehad. Uit de voorlopige cijfers blijkt dat speciaal de stroom toeristen uit Amerika, Duitsland en Nederland is toegeno men. De meeste bezoe kers komen uit de na burige landen en Duits land, zo is door de direc teur van de Zweedse VVV, Erik Schultze, ver- I De leden van het klas sieke koor van de Keulse schouwburg bewogen gisteravond op het ritme van de twist en schok kend met de heupen over het toneel tijdens de uit voering van het blijspel „Vrede" van de Griekse blijspeldichter Aristopha nes. Regisseur Peter Hacks, leerling van Brecht, had het stuk op moderne leest geschoeid. Het publiek was geest driftig. I De 89-jarige Britse poli ticus Sir Winston Chur chill is gisteren voor de tweede maal in het La gerhuis verschenen. Mo gelijk houdt zijn actie vere deelname aan de politiek verband met zijn besluit zich opnieuw kandidaat te stellen voor zijn district Woodford bij de volgende lande lijke verkiezingen. I In het Zuidfranse de partement Herault heb ben gisteren wijnbou wers opnieuw wegver sperringen opgeworpen uit protest tegen de in voer van wijn uit Alge rije. Sterke eenheden van de speciale oproer politie verwijderen de obstakels. Het Thailandse ministe rie van buitenlandse za ken heeft liefkozen en kussen in het openbaar' verboden als zijnde „eeu factor, die bijdraagt tot misdadigheid jeugd". Degenen, die dit verbod overtreden, zul len door de politie wor den vervolgd", aldus de officiële waarschuwing. Bij de „Bank of Virgi nia" in Richmond ver scheen gisteren een cliënt, die een cheque wilde incasseren. Hij had echter geen identi teitspapieren bij zich. De moeilijkheid loste de man op door zijn gebit uit zijn mond te halen. Op dit gebit stond zijn naam en adres gegra veerd. De man kreeg zijn cheque uitbetaald. „Rondetafel" in Moskou In Moskou is gisteren een ..rondetafel- conferentie" begonnen waaraan voor- aanstaande personen uit de Sovjetunie en tal van andere landen deelnemen en waarop grote internationale vraagstuk ken aan de orde zullen komen, zo heeft het Russische persbureau Tass gemeld. Henri Rolin uit België, die de conferentie opende, noemde als doel hiervan het i vinden van wegen die leiden naar ver- indering van de internationale span- het politieke kli- de vervolgens een minuut stüte in acht ter nagedachtenis aan paus Johannes de 23ste en president Kennedy, „twee uit zonderlijke leiders die onverflauwd naar; vrede streefden". Tot de aanwezigen op deze conferentie behoren de voormalige Franse minister Jules Moch en Franse. Britse, Italiaanse en Zuidslavische parlementariërs. Van Russische zijde zijn onder meer de schrijver Ilja Ehrenburg en de hoofd- j redacteur van Izvestia en de schoonzoon van Chroesjtsjef, Alexei Adzjoebei, te genwoordig. Dit is de achtste confe rentie van deze aard. Zij draagt, even als de vorige, een niet-gouvernementeel karakter. Het rapport-Denning over de zaak- Profumo en de daarmee verbonden kwes- an de staatsveiligheid, zal maandag lecember in het Britse Lagerhuis Beryl is een mineraal. Deze me dedeling zal op zichzelf niet aan trekkelijk genoeg zijn om te boeien. Doch hierin kan verandering komen, door er bij te voegen, dat de door zichtige heldere beryllen edelstenen, althans halfedelstenen, in verschil lende variëteiten opleveren. Men kent de edele beryl die geel van' kleur is, voorts de rose beryl en dan nog de licht blauwe beryllen, samengevat onder de naam aquama rijn. Dat is al bijna een inventaris voor een beginnend ju welier en er moet aan worden toegc- voegd, dat al deze variëteiten worden gerekend tot de beste halfedelstenen. Maar daar komt nog iets bij, want ook de sma ragd. verreweg de kostbaarste aller beryllen, moeten we aan deze ver zameling toevoegen. Dit is de enige edelsteen, die de typische donker groene „smaragdkleur" bezit (al licht), toe te schrijven aan een ge ringe bijmenging van chroom. De andere variëteiten danken de lichte kleur vermoedelijk aan een bijmen ging van ijzer, met uitzondering van de rose beryl van Madagaskar, die cerium bevat. Waarom deze overdreven breed voerigheid over een steensoort die de meesten van ons toch niet bezit ten? Omdat onze bril ten nauwste met de beryl verwant Is, althans met de doorzichtige heldere beryllen, waarover we daarstraks spraken. We weten, dat in de middeleeuwen ge slepen glas als beryl werd aangeduid. Aan de andere kant vertelt de Ro meinse historicus Pllnius dat keizer Nero de gevechten der gladiatoren i smaragd beke- TOCH IS HET ZO* in de arena door ken zou hebben. De samenhang tussen een en an der lijkt nu wel verklaarbaar. De doorzichtige beryl kan, op een be paalde wijze geslepen, als lens, of laten wc liever zeggen, als oogglas dienst doen. We kunnen nu in het midden la ten, of keizer Nero bijziende, dan wel vérziende is ge weest, maar In le der geval zal de heldere en op bij zondere wijze gesle pen beryl hem het bloederige schouw spel in de arena duidelijker voor ogen hebben ge bracht. En daar ging het de keizer zoals alle toeschou wers toch maar om. In navolging hiervan, werden de geslepen glazen in de middeleeuwen eveneens met de naam beryl aan geduid. hoewel de stof waaruit het glas gemaakt werd met de minera len beryl natuurlijk niets uitstaande had. Maar de geslepen glazen kon den een hulpmiddel zijn oni beter te zien, evenals de beryllen. voldoen de reden dus om belde objecten met dezelfde naam aan te duiden. De naam beryl zelf schijnt uit Egypte afkomstig te zijn, zodat de veronderstelling geenszins gewaagd Is, dat keizer Nero zijn gewoonte om door een beryl te kijken van de Egyptenaren had. Zekerheid dien aangaande bestaat er echter niet, zo dat het uitsluitend een veronderstel ling moet blijven. Maar hoe staat het nu met de be ryllen in de middeleeuwen? H. Pétillon. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7