In laboratoriumkassen Lisse bloeien de tulpen al volop Gemeenschappelijke (Herv. en Geref.) Oudejaarsdienst in de Bevrijdingskerk Interessant forum in kerkelijk Leiden WIEUTTE LETDSE COURANT VRIJDAG 6 DECEMBER 1963 Nieuwe methoden houden beloften in Drs. Slootweg controleert de beste bloemen van een partij Emmy Peeck. Agenda voor Leiden en Den Haag Vrydag Geref. Jeugdgebouw, Breestraat IS 8 uur: spreekbeurt van ds. J. A. Smink Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Maxibulen" besloten voorstelling. Zaterdag Stationsplein Leiden, 13.02 uur: afde ling Leiden Kon. Ned. Natuurhist. Ver eniging, vertrek met bus 42 voor strand- excursie naar Noordwijk aan Zee. Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: Sinterklaasavond. Herv. jeugdgebouw In den Moriaen, hoek MoriaensteegHooglandse Kerk- gracht, 7.30 uur: vertoning van Ameri kaanse humoristische film „The goldeo Age of comedy". Den Haag: Kon, Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Horen en zien" Den Haag: gebouw K. en W., Concert gebouworkest. Den Haag: Op Gouden Wieken, 8.15 uur: toneelgroep Het Masker met „Mor gen première". Apotheken Geopend voor spóedeisende gevallen: apotheek Reijst, Steenstraat 35, telefoon 20136, en apotheek Van Breest Smallen- burg te Leiderdorp. Films Camera (2.30. 7 en 9.15 u.) Het goud van Rome (14 j.) Lido: (2.30, 7 en 9.15 u.) De Triffids komen (a.lj Luxor: (2.30, 7 en 9.15 u.) Tumult op Tahiti (a.L) Rex: (2 en 7.30 u.) Muiterij op dc Bounty (14 j.) Studio: <2.30, 7 en 9.15 u.) De duivel en de 10 geboden (18 j.) Trianon: (2.30, 7 en 9.15 u.j Het bloed Tentoonstellingen Sociëteit Horus. Rapenburg 127: van 22 nov. tot 12 dec., 2 tot 6 en 8 tot 10 uur, 's zondags van 1 tot 4 uur: schil derijen van Dick Breddels. Gebouw Rapenburg 73: van 22 nov tot 18 dec. tentoonstelling Leids Acad Kunstcentrum, schilderijen en gouaches van Jose Gorris. a De Lakenhal: Napoleon-expositie (tot 15 december). Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree straat 27. maandag en woensdag van v tot 530 en van 7 tot 9 uur, dinsdag var, 1 tot 5 30 uur; vrijdag var, 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—530 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en bibüo theek Reuvens. Plantage 6: maanda* en dinsdag van 4 tot 530 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4 30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Papengracht 6a: bentoonstelling van sohilderijen, beeldhouwwerk en sieraden van Henny Bal. van 23 nov. tot en mei 4 jan., dagelijks open van 9 tot 12.30 en van 2 tot 6 uur. maandag van 2 tot 6 u Rijksmuseum Volkenkunde: tentoon stelling houtsnijwerk uit Amanamkal van 30 nov. tot 1 maart. LISSE Het is natuurlijk mogelijk, dat er tocli nog een kink kabel komt, en dan ligt een illusie aan scherven. Maar het ziet er naar uit, dat ongekende mogelijkheden zich openen voor de afzet van bloembollen en bolbloeinen. Dank zij het laboratorium voor bloem- hollenonderzoek te Lisse. Al proeven nemend en pionerend kwamen hier mannen van de wetenschap erachter, dat het mogelijk is de bloembollen op een vroeger tijdstip in bloei te hebben, terwijl de kwa liteit niets te wensen overlaaL Sterker nog: men ziet kans nu tulpei in bloei te hebben die prima van stengel en bloemgrootte zijn en boven dien een «TQtere houdbaarheid hebben dan de bollen die straks rondom Kerstmis'in de kassen van de broeiers in bloei zullen komen. rolkas. dan kan men de kap „Toch mikken we in de eerste plaats niet op de zeer vroege bloei", aldus drs. A. F. G. Slootweg, het hoofd van de afde ling Praktijkonderzoek van het Labora torium in Lisse. „We spitsten ons meel toe op het brengen van een groter timent begin januari. Een sortiment tulpen dat ook een grotere houdbaarheid zal hebben dan de broeitulpen tot nu toe". En daarmee denkt men het bollen- vak een doeltreffend wapen in de hand te kunnen geven in de strijd tegen de zgn. zuidbloemen: de anjers, de anemo nen en de noem-maar-op uit Zuid- Frankrijk, uit Noord-Italië en uit Noord- Spanje. Hoe?- Waaraan de tulpen die grotere houd baarheid te danken hebben? Onder meer aan de behandeling van de bollen. Het is een publiek geheim dat het koelen tulpen weliswaar een vroegere bloei tot stand brengt, maar dat dit gdat ten koste van de kwaliteit. De bloem is minder groot en in de vaas zijn ze sneller uitge bloeid. Nu past men een heel andere tac tiek toe. Op het laboratorium is men nog niet zo ver, dat men met zekerheid kan zeggen: geef die en die temperatuur durende zoveel weken en dan kan niets mis. „Wel", zo zegt drs. Slootweg", ten'we zeker dat we op de goede weg zijn en dat we deze winter nog diverse vraagstukken aan een oplossing zullen helpen". Heel belangrijk is, dat men geen kistjes meer gebruikt, maar de bollen in de volle grond van -een warenhuis plant. Verrassend snel komen verschil lende soorten tulpen in bloei. Zo kan men momenteel enkele bedden van de bekende lila tulp Emmy Peeck in volle bloei zien, terwijl de bollen daarvan nog geen zeven weken geleden werden geplant! En om dit resultaat te berei ken behoefde men tn de kassen heus niet tegen de klippen op te stoken. Het betreft hier ook geen kas met bodem verwarming of uitgerust met alle gelijke technische hulpmiddelen. Een alledaagse rolkas met een hete- luchtkachel. Dat is alles! Naast Emmy Peeck zagen we ook de fraaie Hollands Glory in bloei komen, al belooft het sullaat niet zo best te worden als bij Emmy Peeck. Daarentegen deed Prelu dium het weer heel goed, maar Roland men graag wat beter gezien. In de kas worden alle mogelijke metingen richt. En als men alle gegevens van deze de komende weken heeft verwerkt, dan hoopt men in maart of april een eind op de goede weg te zijn. Toevallig l of r Men kwam eigenlijk vallig achter dit geheim. Voorheen kon in de Zuidamerikaanse landen nig of geen tulpen verkopen. De bollen arriveerden daar in de warme periode het planten in een grond met een hoge temperatuur resulteerde o.m. in tulpen met een veel te korte stengeL Dr. Beijer van het laboratorium ontdekte methode waarbij veel van de bezwa- konden worden ondervangen, maar de bollen de door hem uitgeknob- belde behandeling kregen, ontdekte men gelijk dat ze veel vroeger in bloei kwa- Daar zaten meer mogelijkheden in en is nu druk bezig de geheimen te ontsluieren. I men eind november beste tulpen hebben, dan is het nodig dat men bollen neemt die deze zomer in Italië zijn ge groeid of zgn. pijpbollen. Dat zijn tulpen die gekweekt zijn op akkers waar de bui van de centrale verwarming in de grond zitten. Door de tulpen een „warme voet" te geven verloopt het afrij pings proces sneller en is de bloem in de bol eerder gevormd. Zoals gezegd: de tulpen bloeien in s a zeven weken. Heeft men een Puzzelproininenten 1. Z. A van de Zeeuw. Witte Singel 73. Leiden; 2. G. Marseille, Von Bönninfihausenlaan 10. Lisse; 3. H. van Veen. Jan Steenstraat 33. Hazerswoude-doip. warenhuis verder rollen over bedden waarin ook Hulpen zijn geplant vrijgekomen gedeelte opnieuw volzet ten met behandelde bollen. Zo kan drie of meer oogsten per seizoer één kas halen met veel minder werk. Men behoeft geen kisten met aarde meer in de kas te sjouwen (en later er ook weer uit), in vele gevallen is slechts een licht dek nodig, gieten is er niet meer bij, men kan vlotter en gemakkelijker werken, men levert bloemen met een grotere houdbaar heid, er zijn geen kistjes meer nodig en zo zijn er nog wel een stuk of wat voordelen. Later in het seizoen zijn natuurlijk geen Italiaanse- of pijpbol len meer nodig. Bij dit alles komt nog, dat het in bloei trekken volgens de nieuwe methode veel minder vakmanschap van de buitenlandse afnemers eist. Mislukken is haast uitge sloten en dit bericht zal zeker door de exporteurs met vreugde worden ontvan gen. Want als er nu iets mis gaat. dan zoekt de afnemer nooit de schuld bij zichzelf maar krijgt de leverancier de schuld. Zo ziet het ernaar uit, dat de bollen- mensen wat betreft het op een afstand houden van de concurrentie uit het bui tenland, de toekomst wat rooskleuriger kunnen inzien. En dit optimistische ge luid is temidden van de vele sombere tonen zeer welkom (Advertentie) Kaarslicht geeft poëzie GOUDA KAARSEN Wethouder gaf het voorbeeld LEIDEN De jongens van de gemeentelijke bedrijfstechnische school, die zoals gisteren gemeld, voor een goed doel weer kerstkaar ten verkopen, gingen vanmorgen, klaarblijkelijk om een stevig funda ment voor hun actie te leggen, het eerst naar het stadhuis. Daar nam wethouder Sannes een aantal kaar ten af, de jongens op deze wijze en met een hartelijk woordje een moed- injectie gevend. U ziet van links naar rechts op deze foto: Bart van Daalen, Bert van der Meer, Wim Roggeveen en Joop Gressie. Diefstal wegens slechte huisvesting DEN HAAG Duidelijk vond de offi- ier van justitie het motief van een 29- jarige opperman uit Leiden niet, nl. dat hij diefstallen had gepleegd wegens de ilecbte huisvesting van zyn gezin. Daar door had hij de aandacht op de toestand illen vestigen, zo verklaarde hij. „Maar en verdachte nog vrijgezel was en er dus geen huisvestingsmoeilijkheden wa ren, kwam hij ook al in aanraking met de rechter," constateerde de officier. man stond terecht omdat hij te Roelofarendsveen op 15 juni een bank schroef had gestolen en in Bodegraven en bromfiets.. Dat was echter niet alles ïaar slechts een greep uit hetgeen hij op ijn geweten had. want in totaal had hij 12 diefstallen gepleegd. ,.Nu ja", gaf de officier toe, „het zijn niet allemaal halsmisdrijven, maar het gaat toch niet aan om wanneer het met de huisvesting moeilijk zit, te gaan ste len". De moeilijkheid was nu. dat de op perman reeds een voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering kreeg; de officier zag ervan komen dat die nu wel ten uitvoer zou worden ge legd. Daarom luidde de eis 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorar rest en terbeschikkingstelling van de re gering, „want dan kan er goed toezicht worden uitgeoefend". De verdediger betoogde dat verdachte u hard werkt voor zijn gezin en de oonkwestie nu in orde schijnt te ko- len, zodat hij vroeg de straf zoveel mo gelijk voorwaardelijk op te leggen. Uitspraak op 19 december. LEIDEN Naar wij vernemen, zal nog dit jaar in Leiden een gemeenschappe lijke Hervormde en Gereformeerde kerk dienst plaats hebben als vrucht overleg tussen twee kerkeraden en dere kerkelijke instanties. Deze kerkeraden zijn de wijkkerkeraad in de Hervormde wijkgemeente Boshui- Twijk (predikant: ds. H. Bouter) en wijkraad van de Geref. Kerk wijk (waar de naar Rotterdam vertrokken ds. Heule predikant was). De gemeen schappelijke eredienst heeft plaats op Oudejaarsavond in de Bevrijdingskerk. is de laatste jaren een intensief contact tussen de beide kerkeraden ge. groeid. Bovendien is in Zuid-West aantal kringen ontstaan waarin Her- Voor grammofoonplaten LEIDEN De afdeling Leiden van de Geref. Bond in de Herv. Kerk, die gelijk bekend dit jaar haar 50-jarig jubileum viert, heeft voor de laatste openbare avond die aan dit tiende lustrum gewijd n forum-gesprek georganiseerd. In de afgelopen maanden zün vier lezingen gehouden, die alle tot onderwerp hadden de verschuivingen in de Gereformeerde Bond sinds 1945. De referenten waren dr. C. Graafland (Herv. pred. te Veenen- daal), prof. dr. H. Jonker en prof. dr. S. Linde, beiden hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, en dr. H. Schroten, oud-praeses van de Prov. Kerk. •ergadering van Zuid-Holland en Herv. pred. te Rotterdam. Gesproken is over de huidige situatie in de Herv. Kerk. over de theologische achtergrond van de Ge reformeerde prediking, over de verande ringen in de liturgische vormgeving van dc eredienst en over de nieuwe kerkorde an de Herv. Kerk. die thans 12)& jaar i gebruik is. De reeks wordt nu afgesloten met een forumgesprek onder het motto: „Kunnen amen Kerk zijn?" Gespreksleider is dr. A. A. Koolhaas, oud-praeses v; Voor grammofoonplaten Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hessel Gerard, zn v G B Noothoven van Goor en M C Zwaan; Johannes Adriaan, zn v G de Wit en J A Bogerd; Sophia Anna Theresia, dr v A J M K v Oirschot en M T Mitrovitch; Peter, zn v H K Boom en L Visser; Daniel Johannes, zn v P D van Zeist en M W Zonne veld; Christiaan. dr v J Sijtsma en A Ferwerda. ONDERTROUWD: A C van Ree- nen en L Molenaar; G A Langezaal en G C Hermans; J J C M Komman en C H F Knol; M G Segaar en P W Luiten; J Hoek en T M A Tamis; A van Tilburg en E van Es; C N M van der Eist en J M Bergman; A L van der Weele en H A de Wit; M J L van den Hoek en P Louwrier; B Schuchhard en S R Spaargaren; W Akerboom en S A de Boer; P L Hermans en J E Straathof; H R Hoogendoorn en W van Westbroek; J C van Wilgen; M T C Bentvelzen: M S Vonk; G W Heuzen; P W L F de Vos ei J G T Wijsman e H de Winter ei Slootweg Otto en C Oranje; G J Kuhn W Rietkerk; L van Es en W Mooi; J van Egmond en E C van den Berg; A van der Leest en A Ridderhof; A L G Collée en E T NL Berg; M J van Dam en C J Vercouteren; P Goedhart enWBJ Vlasveld; R H H Stoelinga en G M A G Martyn. GEHUWD: W U K Weichgrab en C W Pet; J J M Boskamp en E T Kok. OVERLEDEN: F Boon 67 jaar man; M Wassink 82 jaar wed v P P H Speel; P Jansen 84 jaar man. Generale Synode van de Herv. Kerk en conrector van het Theologische Semi narium te Driebergen. De leden van het forum zijn: ds. J. Groot, Herv. predikant te Leiden en lid van de „Liturgische Kring", ds. H. J. van Achterberg, praeses van de Centrale Kerkeraad van de Herv. Gemeente alhier, ds. D. J. Vossers, prae ses van de classis Leiden en Herv. pre dikant alhier, ds. W. Balke, Herv. predi kant te Bodegraven, lid van de Gerefor meerde Bond, ds. H. G. Groenewoud, Herv. predikant, leraar aan het Corde- riuslyceum te Amersfoort en hoofdbe stuurslid van de Confessionele Vereni ging. Daarmee is bereikt, dat gesproken kan worden uit zowel de kerkelijke ambte lijke vergaderingen en hun praktijk als uit de modaliteitenorganisaties. Uiteraard belooft dit een interessante avond te worden, aangezien de meest op de voorgrond tredende stromingen in de Herv. Kerk in dit forum zijn vertegen woordigd door bekende figuren. De avond wordt gehouden op donder dag 12 december om 8 uur in gebouw Prediker. Vragen, bestemd voor het fo rum, kunnen schriftelijk worden inge zonden bij de secretaris van de afdeling Leiden van de Geref. Bond, ds. A. J. Kret. Het is te venvachten, dat velen van die gelegenheid gehruik zullen ken. Gezien het feit, dat op vrijwel alle voorafgaande avonden uit verscheidene kerken belangstellenden aanwezig waren, rekent het bestuur erop, dat op 12 de- cember weer van een „interkerkelijk gezelschap" toehoorders kan woiden gesproken. In Hervormd Leiden van deze staat vermeld, dat ds. J. M. D. v. d. Berg ook aan dit forum zou medewerken. Deze predikant heeft zich evenwel terugge trokken, maar in zijn plaats heeft ds. Groenewoud zün medewerking toege- Laatste Kerstmis in barakken LEIDEN Twee weken geleden ver scheen de eerste oproep voor hulp aai die vluchtelingen, die hun twintigste win- barakken tegemoet gaan. Op het ogenblik is er voldoende geld voor de grote gezamenlijke kerstfeesten, zowel in Lager Haid als in Lager Wegscheid. Voor kolen kwam Tuim duizend gul den bijeen, veel, maar niet genoeg om honderden ten minste een „warme" kerstweek te bezorgen. Verder kwamen er verblijdend veel aanvragen voor pakjes-zenden. Wy hopen vurig, dat nu nog zoveel aanvragen bin nenkomen, dat alle behoeftige be jaarden en al de kinderen onder de tien jaar met een kerstpakket verblijd kunnen worden. Pas als allen i ontvangen is er werkelijk blijdschap. Wanneer u een brief met postzegel Dor antwoord stuurt met uw wens deze bejaarde man of vrouw, jongen of meisje ontvangt u p.o. een adres richtlijnen voor de verzending. Met het oog op de vrU hoge verzendkosten goed de pakken niet zwaarder te maken dan 5 kilo. E. A. Franken-Duparc, Lammenschansweg 133, giro 285812, Leiden. vormden en Gereformeerden elkaar heb ben leren kennen. Men is nu tot de overtuiging gekomen dat niets het hou. den van een dienst onder gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid, als toe thans is besloten, meer in de weg Films iii Volkenkunde Zondagmiddag om drie uur worden in het Ryksmuseum voor Volkenkunde drie films gedraaid over: Zuidzee Aarde werk. De heer H. R. van Heekeren ver zorgt de toelichting. Lezers schrijven ons Verwaarloosd gebied De N.L.C, vermeldde woorden van de burgemeester van Alphen a. d. Rijn. ge uit in een raadsvergadering. „Wij kunnen niet anders dan deze brief over de grenswijziging voor ken nisgeving aannemen. En wat verder ge zegd wordt over Zwammerdam. Men kent het spreekwoord: „Een goede buur is beter dan een verre vriend". Als Alphen a. d. Rijn indertijd een krachtige houding (als goede buur) had aangeno men. had het er voor Zwammerdam gunstiger voor gestaan. Maar neen Alphen a. d. Ryn zweeg. En nu achteraf zeggen, wat jammer en wat vervelend. Voor Zwammerdam was het logisch geweest om (als goede buur) een stuk van de Steekterweg c.a. toegewezen te hebben gekregen. Echter. Alphen a. d. Rijn zweeg. De reserves van Zwammerdam zullen nu verdwijnen in het grote tekort van Alphen a. d. Rijn. En Zwammerdam komt op dezelfde plaats als Aarlander- veen. D. i. ergens een zwaar verwaar loosd gebied. Het mag zich verheugen te behoren tot een grote gemeente, waar van men zegt, dat zo'n gemeente toch zulk een krachtig bestuurlijke eenheid Oudshoorn B. Leidenaar ontdooit koelkast met kaars LEIDEN Een bewoner aan de Rijns- burgerweg heeft gistermiddag om een uur geprobeerd zijn compressor-koelkast te ontdooien met behulp van een bran dende kaars. Hierdoor vatte het plastic binnenhulsel van de koelkast vlam. De brandweer moest er aan te pas komen. De koelkast verbrandde, terwül er voorts aanzienlyke roet- en waterscha de ontstond. Wielrijdster brak been LEIDEN De 61-jarlge wielrijdster. mejuffrouw E. Montagne, is gistermor gen op de hoek van de Turfmarkt en de St. Caeciliastraat door een jeugdige wielrydster ten val gebracht. De jonge man sneed de wielrijdster. toen hij na het passeren onmiddellijk de St. Caeci liastraat inreed. De dame moest met een gebroken linker onderbeen naar het Academisch Ziekenhuis worden overge bracht. De jongeman is onbekend geble- God roept u LEIDEN Op het dak van de Zuider- kerk aan de Lammenschansweg zijn deze week de woorden ..God roept ook u" aangebracht. Binnenkort zal de verlich ting in gebruik worden gesteld. gouden verlovingsringen Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 207 Zeer grote keuze. Op bet graveren kunt u wachten. Lelden zijn B. en W. Vaardingen met regering over luchtverontreiniging en W. van Vlaardingen zün van plan met de besturen van andere ge meenten in het gebied van de Nieuwe Waterweg op korte termyn de kwestie 1 de luchtverontreiniging te bespreken In samenwerking met deze gemeente besturen voor te leggen aan de regering. Dit delen B. en W. van Vlaardingen ne in een uitgebreid verslag inzake de luchtverontreiniging. Duidelijk waar neembaar is de itwloed van de luchtver ontreiniging op de boom- en planten groei. Gezamenlijk met de andere meentebesturen zal Vlaardingen de gering vragen om medewerking te lenen aan een versneld wetenschappelijk onderzoek, in de vorm van uitbreiding van de wetenschappelijke inbreng en financiële bijdrage. Ook zal men de Geld voor gezin verongelukte arbeider Een collecte onder de ca 3600 collega'! van de verleden week woensdag by werkzaamheden op de fabrieksterreinen van de N.V. Koninklijke Sphinx-Cera- mique te Maastricht verongelukte Dirk van der Post uit Hoogmede, heeft 3312 opgebracht Het geld werd op initiatief van de ondernemingsraad van 't conc ingezameld ten bate van de weduwe de vijf kinderen van de verongelukte De opbrengst van de collecte is daag door twee vertegenwoordigers de ondernemingsraad aan mevrouw Van der Post terhandgesteld. Brand in Renkumse papierfabriek Gisteren is brand uitgebroken in 1 briek no. 1 van de Koninklijke papierfa brieken Van Gelder Zn N.V. aan de Hartenseweg in Renkum. De brand is ontstaan in de bedrijfsschool van de fa briek. Deze is gelegen boven de sorteer- zaal tussen opslagplaatsen van papier. Door het doortastend optreden van de jongens uit de sorteerzaal is snel een grote hoeveelheid papier weggereden. Wel heeft een hoeveelheid papier water schade gekregen. De produktie zal vol gens de directie niet stagneren als ge volg van de brand. Burgerlijke stand Lisse GEBOREN: Alfred C. z v A Th F Lyten en H G Kortekaas. ONDERTROUWD: Eddy Carbière en Catharina D M Buschman; Henri L v Veelen en Catharina J S L Langelaan: Jan Vletter en W H Imanse. GEHUWD: G N J v Nobelen en W H Hogervorst: C M Schaap en G A Golde- berg; P L den Boer en J v Kommer; Th M Wiering en G E Verdijk; J H v Hel den en C C Baars; Th J M Beelen en M A v Stein. OVERLEDEN: C P Blom. 67 j; G Bulk, wed v G Blokhuis, 85 j; A v Diemen, echtg v Th L Vermeij, 73 j. Loop der bevolking Lisse Gevestigd: NI M DuivenvoordeVan Ginkel, van Kampen naar Nieuwstr, 11; T F v d Werf, van Amsterdam naar Ka- naalstr. 118a; G Rikkers. van Hillegon naar Barentszstraat 80: G A Spaargaren van Breda naar Hereweg 468; T B v d Wolf. van Noordwijk naar Kanaalstr. 114; D A Verton, van Den Haag naar Emm- straat 40; J M v Tilburg, van Hillegora naar Kanaalstr. 125; G A v Dijk—v Bar- neveld, van Zandvoort naar Kanaalstr. 102a. Vertrokken: M J Looyestein van Hereweg 275 naar Doesburg. W M van NobelenHogervorst, van Gladiolen- straat 30 naar Sassenheim; C M Schaap, van Kanaalstraat 184 naar Sassenheim; G A SchaapGoldberg, van Crocussen- straat 7 naar Sassenheim; J H M Dorre- steijnKoot, van Julianastraat 182 naar Wassenaar; C Daudeij, van Geranium- straat 9 naar Canada; G E Wjering— Verdyk, van Gasstraat 2 naar Sassen heim; A P C Hilhorst, van Hereweg 465 naar Venlo; W H Paardekoper, van Hobahostraat 6 naar Beverwijk. gering verzoeken met de meeste spoed de hinderwet aan te doen passen aan de gewijzigde omstandigheden, resp. een ge heel nieuwe wetgeving met betrekking tot de luchtverontreiniging in het leven te doen roepen en in elk geval de tot standkoming van een bovengemeentelyk toezicht te bevorderen en de leiding te nemen van een onderzoek in de vraag of door ingrijpende vernieuwingen in het produktieapparaat van bepaalde onder nemingen in het Nieuwe Waterwegge bied een belangrijke verbetering zou kunnen optreden. Tas met sieraden aan dame ontfutseld Een in Johannesburg wonende Neder landse dame heeft bij de Amsterdamse politie aangifte gedaan dat zij op de drukke vluchtheuvel van het Damrak haar tas met een snoer parels en diverse gouden sieraden ter waarde van 11.600 is kwijtgeraakt. De vrouw die gisteren naar Zuid-Afrika is teruggekeerd, ver moedt dat de tas, welke twee hengsels had, is losgesneden. De zakkenrollers zijn zoals altyd in deze weken weer actief. Het politiebureau in het centrum kreeg vijf aangiften van zakkenrollerij in grote winkels in de binnenstad. Zes Finsterwolders naar gevangenis De rechtbank in Groningen heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak te- ingezetenen van Finsterwolde, die veertien dagen geleden terecht stonden wegens valsheid in geschrifte. Ze legde de volgende straffen op: de 44- jarige H. H. voormalig Eerste Kamerlid de CPN., werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek en maanden met aftrek). De 40-jarige C.N.-wethouder, metselaar J. S. werd conform de eis twee maanden ge vangenisstraf met aftrek opgelegd. De 43-jarige hoofdkommies S. K. kreeg tien weken gevangenisstraf met aftrek (eis vijf maanden met aftrek). De 51-jarige fractievoorzitter van de CP.N., de land arbeider H. S. werd veroordeeld tot weken gevangenisstraf met aftrek zeven maanden met aftrek). De 40- jarige C.P.N.-wethouder, metselaar J. S. der-valieden. het C.PN.-bestuurslid S. F. kreeg zes weken gevangenisstraf met aftrek (eis vyf maanden met aftrek). De 57-jarige landarbeider. C.P.N.-raadslid A. B. werd eveneens zes weken gevan genisstraf met aftrek opgelegd (eis vijl maanden met aftrek). Het ging hier om het opmaken van n valse onderhandse akte, die ten doel had assurantiegelden, bestemd voor de herbouw van het uitgebrande CPN.- vcrenigingshuis in Finsterwolde, los te krijgen. Vrijspraak voor wethouder Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft dezer dage de 49-jarige assuradeur H. H., wethouder van de gemeente Me- lick (bü Roermond), vrijgesproken van het hem ten laste gelegde feit. het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel aan een ander door opzettelijk op hem in te rijden. Het gerechtshof heeft hiermee het von nis van de rechtbank te Roermond be vestigd Vierenvijftig Spanjaarden, volgens de aanklacht allen socialisten, zullen maandag a.s. in Madrid terechtstaan. Zij zouden onwettige politieke activiteiten bedreven hebben. In de aanklacht wordt gesteld, dat zij getracht hebben de ver boden Spaanse socialistische party nieuw leven in te blazen en socialisti sche vakbonden op te richten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3