Uw probleem is het onze Boechout neemt morgen geref. kerk in gebruik Kerkedag komt volgend jaar naar Keulen KffiDampo Een woord voor vandaag Reis van paus kan rust Midden-Oosten schaden Resultaten tweede zitting weinig concreet 2 VRIJDAG 6 DECEMBER 196S ANDERZIJDS BELEID Ds. H. G. Groenewoud gaat in Hervormd Weekblad in op de rede van prof. Polman over Assen 1926 die deze hield op de Gereformeer de synode. Vooral de voorzichtige houding die prof. Polman in deze zaak voorstaat ziet de hervormde predikant als een verblijdend, ge reformeerd, teken. Ds. Groene woud zegt: Er is nog meer Prof. Polman voorziet stellig reactie van de oude ren die nog altijd aan de visie van Assen vasthouden, en die afwijking van de door Assen verdedigde Schriftbeschouwing opvatten als het open zetten van de kerkdeuren voor het ongeloof. Ik meen. dat hij daarin geen on gelijk heeft Maar. wat zal dan het gevolg zijn? Zullen deze mensen niet menen, voor de Waarheid te moeten opkomen? Zal er in de Ge reformeerde Kerken niet een nieu we dogmatische strijd ontbranden? Zal. een andere mogelijkheid, er niet een wantrouwen gaan smeu len? Zal deze groep zich niet meer tot de Vrygemaakten wenden? Zal de andere groep, en men onder schatte deze niet zich niet veel radicaler van Assen distantiëren? Nogmaals: Ik kan me indenken, dat prof. Polman, beducht voor de kerkelijke gevolgen, vermaant laten we voorzichtig zijn. Het is sympathiek, wanneer deze hoogleraar zegt: „ik durf dit nu niet aan." En niemand kan er hem hard om vallen, wanneer men let op de ver antwoordelijkheid voor de kerk. die nu eenmaal in deze moeilijke situa tie is gekomen. Toch blijft hier een tegenstelling, die een innerlijk conflict betekent. Het moest wel. om der waarheid wil. Maar terwille van de praktijk durf ik het niet aan. Ik ben blij, dat dit in de synode der Gereformeerde Kerken zo is gezegd. Want daarmee is nu iets gezegd, wat de gereformeerden van ons hervormden maar nooit kunnen vatten. Ook wij toch zeggen: Zo moet het, maar zo kan het momen teel om de kerkelijke situatie die zo tot ons is gekomen, niet De ge reformeerden vragen van ons altijd een eenzijdigheid en rechtlijnigheid, die wij niet kunnen aanvaarden. Thans verkeren zij in eenzelfde po sitie als wij. Zij kunnen ook niet zoals het moet Er zal een langere weg moeten gezocht om het doel te bereiken. Er is ten slotte ook zoiets als roeping om de eenheid der kerk te bewaren; en de roeping om de dwalenden zachtkens te leiden. Ik veronderstel, dat dit belangrijke woord van prof. Polman de geesten en harten zal toebereiden voor meer begrip voor onze hervormde positie. Het kan ook nodig zijn. in de kerk te verkeren met een innerlijk con flict Bij alle begrip, meen ik echter toch ook een enkel bezwaar tegen de Her- de houding van prof. Polman te moeten inbrengen. Ik zou dat wil len doen in de vorm van een vraag: Maakt hij niet wat te gemakkelijk „beleid" gelijk aan „pastorale be wogenheid"? Ik ben ervan overtuigd, dat beide hier aan de orde zijn, maar het verslag wekt te veel de indruk, dat beide hetzelfde zijn. Misschien is dit een fout in het verslag. In elk geval, is het zo dat men beide nog al eens identificeert en voor pasto rale zorg uitgeeft wat in wezen slechts beleid is; en dan nog wel een beleid, dat in strijd staat met echte pastorale zorg. Daarvan kunnen we ii vormde Kerk meepraten. Men voert ergens het richtingsge- sprek tussen rechtzinnigen en vrij zinnigen. Maar men vermijdt het. vrijzinnigen beslist tegemoet te treden op dat punt waar de afwij king van het christelijk geloof ligt. Daar praat men wat omheen. Men wil op huisbezoek of in de predi king de buitenkerkelijken bereiken en terwille van de mogelijkheid om hun gehoor te behouden, vermijdt men woorden als zonde, schuld, ge rechtigheid Gods. verzoening, be kering; kortom, men windt er doek jes om, ten einde deze mensen niet in hun eergevoel, of in hun gods dienstige opvattingen te kwetsen. Zo zou ik kunnen doorgaan. Men ontziet de mensen, en het kerkelijk beleid boet daardoor aan kracht in; men spaart de mensen, en het Evangelie wordt ter wille daarvan beroofd van zijn eigenlijke inhoud. Heel ons kerkelijk leven is hier vol van: de prediking, de catechese, het pastorale werk, de visitatie, het rich- tingsgesprek. Dat is een kwestie van beleid: naar mijn vaste overtuiging van een kwalijk beleid, waaraan we nu reeds sinds jaren lijden en dat in deze tijd wrange vruchten voortbrengt, een beleid, dat de Evangelieprediking geweld aandoet en de kerk onnoemelijk schaadt Maar het is beslist geen zaak van pastorale zorg. Juist het tegendeel. De beleidsman overheerst hier de pastor geheel en aL En als we dit voor pastoraat gaan uitgeven. dan weet de kerk binnenkort niet meer, wat pastoraat is. Ik vraag me af, of ook bij prof. Polman het beleid het pastoraat niet overheerst in dit speciale geval. Ik vraag het; de toekomst zal het ant woord geven. In elk geval zal een welbegrepen pastoraat toch eens met de precieze waarheid voor de dag moeten komen. En ik ben er van overtuigd, dat het een pastorale weldaad zou zijn voor zeer vele ge reformeerden, als men besliste en duidelijke taal sprak over de on derhavige kwestie. Ik ben er ook zeker van dat vele jongere en ge studeerde gereformeerden dit als een bevrijding zouden ervaren, dat het het respect voor hun kerk zou vermeerderen, en hen sterker aan die kerk zou binden. Ondanks aanvankelijke r.k. tegemverking: Nog schuld van 140.000 teiten: Vlamingen. Nederlanders. Hon garen, Duitsers, Israëliërs en een Roe meen. Het zijn allen leden van éénzelf de christelijke kerk, met eenzelfde le vensopvatting, maar met nogal wat ver schil in nuancering. De heer Klaas Sluys, directeur van een indrukwekkend concern zal de zaken die de kerkelijke gemeente betreffen (op de persen van zijn bedrijf worden in de leegloopuren tijdens de nacht drie kerkbladen gedrukt bij voorkeur afhandelen vanachter zijn indrukwekkende bureau op het luxueuze directiekantoor. Maar zijn tegenpool, de heer A. J. Hagen, de voorzitter van de onder het genot van een „pilske bij patron" opening van kerkzaken te geven. Aandeel Een grotere tegenstelling tussen deze twee mannen is er niet denkbaar. Dat blijkt reeds uit de voorliefde van de heer Hagen voor een pilske en de op vatting van de heer Sluys die het liefst iedere bezoeker de toegang tot welk ca fé ook zou ontzeggen. Toch zijn het de zakenman, die zich in woord en ge schrift een evangelist betoont zoals er in geheel België wellicht geen tweede te vinden is, en de vertegenwoordiger, die zo duidelijk zijn carrière als een be kwaam architect is misgelopen, die ge- groot aandeel BOEKENHOEK Een verre glimlach, door Frangoise Sagan. Oorspronkelijke titel Un certain sourire. Vertaling Hubert Lampo. Vier de druk. Uitgave Manteau, Den Haag. Jeugdzielzorg, door J. van Haaren. Uitgave Paul Brand N.V., Hilversum. In de «erie Pastorale Cahiers. De burggraaf van Bragelonne. door Alexandre Dumas. Oorspronkelijk L« Vicom'.e de Bragelonne. Vertaling en bewerking R. W. M. Veen-Bakhuis en Margot Bakker. Uitgave L. J. Veen N.V., Amsterdam. In serie Amstel-boe- ken. Tweede druk. thur Unger/Carmel Berman. Oorspron kelijke titel What girls want to know about boys. Bewerking Carla Diele. Il lustraties Susan Perl. Uitgave Helmond, Helmond. Over meisjes gesproken... Wat jongens over meisjes willen weten, door Claire Glass Miller. Oorspronkelijke titel What boys want to know about girls. Bewer king J. Molenput. Illustraties Susan PerL Uitgave Helmond, Helmond. De onzichtbaren en andere vertellin gen, door E. T. A. Hoffmann. Oorspron kelijke titel Erzahlungen. Vertaling Bet ty Teesing-Koster. Omslag Karei Thole. Uitgave L. J. Veen N.V., Amsterdam. In serie Amstelboeken. ly Budd. Vertaling J. M. Palm. Omslag Karei Thole. Uitgave L. J. Veen N.V., Amsterdam. In serie Amstel-boeken. Het komplot van Morgan, door Alex andre Dumas. Oorspronkelijke titel Les Compagnons de Jéhu. Vertaling John D. Burton. Uitgave L. J. Veen N.V., Am sterdam. In serie Amstel-boeken. Frank van Wezels roemruchte jaren, aangevuld met Notities van een land stormman, door A. M. de Jong. Negen tiende druk. Uitgave Em. Querido N.V., Amsterdam. Elke vrijdag vis, door Frans de Bruyn. Uitgave Manteau, Den Haag. Tweede druk. Angola in opstand, door Fons Her mans. Uitgave Bert Bakker/Daamen N.V., Den Haag. In Ooievaar-serie. De wereld van het Nieuwe Testament, door H. C. Kee/F. W. Young. De gemeen te in de wereld. Oorspronkelijke titel Understanding the New Testament. Ver taling S. G. Oosterhoff. In serie Biblio theek van boeken bij de bijbel. Uitga ve Bosch 6c Keuning N.V., Baarn. Religie en openbaring, door Romano Guardini. Oorspronkelijke titel Religion Film trage von prof. dr. Henk Prakke und B. J. Bertina. Uitgave Van Gorcum 6c Comp. N.V./dr. H. J. Prakke 6t H. M. G. Prakke, Assen. Verzekeren. In serie Beroepenvoorlich- ting. Uitgave Contactcentrum Bedrijfs leven-Onderwijs, 't-Hoenstraat 1, s'-Gra- venhage. Agaton Sax en de diamantdieven, door Mils-Olof Franzén. Vertaling Alice Koop man. Kernpocket voor de jeugd. Uitga ve H. ten Brink, Amsterdam/Meppel. Agaton Sax en de Atoom-Cola N.V.. door Nils-Olof Frenzén. Vertaling Alice Koopman Kernpocket voor de jeugd. Uitgave H. ten Brink, Amsterdam/Mep- peL Davy Crockett in Baltimore, en Davy Crockett en Wata. door Tom Hill. Ver talingen ir. P. Telders. Kernpockets voor de jeugd. Uitgaven H. ten Brink, Amsterdam/Meppel. Stuivertje wisselen, door Martin Mons. Uitgave A. W. Sijthoff. Leiden. Detec tive in de Accolade-reeks. Wat wist Mr. Sampson, door Henry Cecil. Uitgave A. W. Sijthoff, Leiden. Oorspronkelijke titel Unlawful occasions. Vertaling C. Daling. Detective in de Ac colade-reeks. Gastenboek van Singel 262. Nieuw werk van tweeënveertig Nederlandse auteurs. Uitgave Em. Querido N.V., Am sterdam. (Van een correspondent in Bonn) De volgende „Evangelische Kir- chentag" zal in 1965 worden ge houden in Keulen. De hoofdstad van het protestantse Sleeswijk- Holstein, Kiel, heeft laten weten, dat organisatie van de „Kirchen- tag" in 1965 uit „financiële en principiële overwegingen niet mogelijk was. De vorige „Kirchen- j" had, in juli van dit jaar, in Dortmund plaats. Behalve de pro testantse kerk in Berlijn-Branden- burg is nu de kerk in het Rijnland de enige, die voor de tweede maal gastvrouwe van de „Kirchentag" mag zijn. De nieuwe gereformeerde kerk in het Belgische Boechout die mor gen officieel in gebruik zal worden genomen is er dan toch, ondanks de soms felle tegenwerking van rooms-katholieke zijde. Hoewel de tegenkanting op een bepaald mo ment zelfs zo groot was dat het gemeentebestuur van Boechout verdere medewerking weigerde en besloot geen bouwvergunning af te geven, zorgde de provinciale over heid ervoor dat de vergunning er kwam. Het belangrijkste voor de kerk van ds. J. Végh deden de gereformeerden van Boechout ech ter zelf. Zij zorgden door het voe ren van een goed georganiseerde actie dat de kerk morgen geopend kan worden en dat er slechts een standkoming van de kerk hebben gehad, irhuld is van f 140 000 Ds- J Végh' de gereformeerde predi- scnuia is van i*u.uuu,—kant van Boechouti is de man tussen de partijen, of zij men wil het bindend element dat die partijen heeft samen gevoegd. Vier jaar geleden kwam hij uit Andijk naar het 8000 inwoners tellen de stadje bij Antwerpen. Voor die tijd Groei Tweehonderd en vijftig zielen telde de gemeente van Boechout toen ds. Végh er als predikant zijn intrede deed. Nu zijn het er inmiddels meer dan vier honderdenvijftig geworden. Een sielle groei, die het gevolg is van een inten sieve evangelisatie en van een groot aantal huisbezoeken. Numeriek gezien is het protestantis me in Boechout nauwelijks in tel, maar haar invloed reikt verder dan iemand ooit zou durven vermoeden. Dat komt onder meer door de lectuurverspreiding van de heer Sluijs, wiens evengelisatie- blaadjes goede bekenden zijn geworden in vrijwel elk huisgezin in Boechout en wijde omgeving. Het komt ook door de autobussen met het opschrift „School met de bijbel" die het eigendom zijn van d« gereformeerde kerk en school Boechout. Die autobussen dienen om in de week de kinderen van en naar school te bren gen. Zondags zijn ze bestemd voor het halen en brengen van kerkgangers. De ze bussen zijn een stukje eigen historie géwordén in de kerkgeschiedenis van Boechout. De mensen in Boechjiit die niet tot de gereformeerde kerk Behoren hebben een eigen aanduiding voor de kerkgangers die van de bus gebruik ma ken. ..Hij is van onder de bijbel", luidt het in de volksmond, en dat is typering die z'n bestaan ontleent de kerkbussen. landse gemeente niet veel. Wel voor de Belgische broeders en zusters. Een bij drage voor de kerk kan gestort worden op de Nederlandse postrekening 382955 ten name van de School met de Bijbel te Boechout (België) met vermelding „Voor de kerk". Leerstoel atheïsme in O.-Duitsland Aan de universiteit van Jena is don derdag de eerste leerstoel voor weten schappelijk atheïsme in Oost-Duitsland geopend, zo heeft het Oostduitse pers bureau ADN gemeld. Professor Klohr van het Instituut voor filosofie van de universiteit nam als eerste hoogleraar de oprichtingsdocu menten in ontvangst. nog steeds niet in Oost-Berlijn of Oost- Duitsland komen. De generale synode der kerken in West- en Oost-Duitsland vergadert gescheiden. Van een echte Duitse protestantse „Kirchentag" is sinds 1961 geen sprake meer. Men gaat het probleem der verdeling van land en kerk eigenlijk zorgvuldig uit de weg. Tekenend was het motto van de vorige „Kirchentag" in Dortmund: „Met kon- flikten leven". Nu zal Keulen in 1965 gastvrouwe van de „Kirchentag" zijn. Misschien zal de omstandigheid, dat er ditmaal een „Kir chentag" wordt gehouden in de stad van de rooms-katholieke aartsbisschop, kar dinaal Frings, en voorzitter van het Duit- se episcopaat, aanvoerder van de pro gressieve vleugel op het Vaticaans Con cilie veel er toe kunnen bijdragen, dat de beide confessies elkaar beter le ren waarderen en begrijpen. Uit dit oogpunt wordt de keuze van Keulen on- twijfeld gewaardeerd door rooms-katho- de stad Kiel op de nominatie geplaatst ondanks de verwijten, die van vele kan ten werden vernomen, dat de „grote lekenbeweging" van 1950 een hoop. die zich toch eigenlijk niet heeft ver vuld langzamerhand „provinciaal" dreigde te worden. Anderzijds had juist Kiel de „Kirchentag" de gelegenheid ge geven om zich weer eens wat meer te bezinnen op zijn eigenlijke taak. n.l. de voortzetting van de grote protestant- e tradities. Dat de kerkelijke leiding in Kiel ook ..principiële overwegingen" heeft aan gevoerd voor haar weigering voor 1965, houdt dan ook wel verband met de om standigheid, dat de „Kirchentag" vol gens vele kritici van zij.i oorspronkelijke opdracht een soort protestantse wa penschouw is afgeweken. Het is zeker niet onjuist als beweerd wordt dat vele H t kerkelijke leiders in West-Duitsland de met de Bijbel. „Kirchentag" te lastig vinden worden,1 omdat hij zich bezig houdt met kerke- lijke hervormingen, die de individuelevorig jaar 768,85. De totale opbrengst van 200 locale comité's volgens lijst 8 is dit jaar 142.523,16 (vorig jaar 122.518,02). Misschien ook dat veel vernieuwin gen, die de „Kirchentag" dit jaar in Dortmund aanvaardde, ln Keulen ver der zullen kunnen worden uitgewerkt. De Rheinische Landeskirche staat als zeer progressief bekend. De stad ligt centraal en de opkomst zal daardoor vermoedelijk groot zijn. Ook zullen ver moedelijk meer protestanten uit het om ringende buitenland naar Keulen komen, gemakkelijker in ieder geval dan naar Kiel of naar Hannover (of naar Dort mund, als het er op aankomt). Jaarcollecte scholen met de bijbel de 85ste u voor de S Alblasserdam ge- Conflicten Sinds de bonw van de muur ln Berlijn s de hermetische afsluiting van de „staatsgrens" der communistische Oost- kunnen Oostberlijners en Oostduit- niet meer aan de „Kirchentag" Zomereonferentie ICCC te Woudschoten deelnemen. Deze heeft daardoor ook houden onder het thema „De bijbel, zijn rol verloren van bemiddelaar tus- Gods Woord". sen de kerken in West- en Oost-Duits-1 Afgedacht van een aantal deelnemers land en van trefpunt der protestanten uit Duitsland zal de conferentie een in uit de beide delen van het verdeelde hoofdzaak Nederlands karakter dragen. Duitsland. Zij is niet alleen bedoeld voor theolo- gen. maar voor allen die de bijbel lief- Op de „Kirchentag" zijn sinds 1961 hebben. Men kan zich om inlichtingen de protestanten uit West-Duitsland en wenden tot het bureau van de ICCC. Zit niet bij de pakken neer ale U zich slap of terneergeslagen voelt. Neem regelmatig Sanatogen Het Zenuwsterkend ongezouten - puür plantaardig licht verteerbaar r dus gezond Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hengelo (Gld.) (2e pred. pl.)D. J. Spijkerboer, te Drumpt; te Vorchten: C. J. de Haan, (e Zalk. Benoemd tot vormingsleider te „Oud- Poelgeest": H. Aalbers, te Amsterdam- Watergraaf smeer. Aangenomen naar Tjerkwerd c.a.: W. M. van Schuylenburg, vicaris te Apel doorn, die bedankte voor Veessen (Gld.) (verb, ber.) GEREF. KERKEN Beroepen te Genderen, Domburg en Westkapelle: D. O. Veenendaal, kand. te Vreeswijk; te Laar en Campen (Duits land): H. Wanink, kand. te Hoogeveen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Brug- CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Klundert: P. van Zonne veld, te Bennekom. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Ridderkerk: A. Elshout. te Utrecht en J. van Haaren, te Rijssen. Bedankt voor Artesia (Cal. U.S.A.): C. Hegeman, te Cioux Center (Iowa). voor heen te Genemuiden. Isaak is een figuur die weinig op de voorgrond treedt. Als bijzonder belangrijk tekent de bijbel ons zijn huwelijk, de geboorte van zijn twee zonen en natuurlijk de zegen. Want wat God aan Abraham beloofde, moest doorgegeven worden. Isaak wist wel aan wie, aan zijn lievelingszoon Esau. Maar we weten wel dat zijn jongere broer Jacob net doet alsof hij Esau is en de grote, de eerste zegen ontsteelt. Hij eigent zich de belofte van God toe. Wonderlijk dat God dat allemaal toe laat. Wij kunnen het ons nauwelijks voorstellen dat er maar één grote zegen is. God heeft toch zo veel te geven! Ja, maar we mogen niet vergeten dat Hij, wat Hij te geven heeft, al is dat nog zoveel, altijd slechts geeft door Christus. Jacob wilde, koste wat het kost, die zegen van de komende Messias hebben. Hij heeft de geweldige prijs ervoor betaald. In Pniël heeft hij dat ervaren. Toen streed hij opnieuw met God, of beter toen streed God met hem, en bijna was hij sterker geweest dan God en had hij zijn zegen verspeeld. Pas toen hij besefte dat hij niet zonder Gods zegen kon, zich aan God vastklampte om die zegen te ontvangen, pas toen was de terugkeer tot het land van belofte mogelijk. Pas toen begreep hij dat hij het niet kon verdienen, maar moest ontvangen. Vaticaan bestudeert reacties ten doorschemeren dat de reis van de paus naar het heilige land zal plaatsvinden tussen 1 en 10 ja nuari. Een officiële bevestiging wilde men echter niet geven. Wel wint de mening veld dat het be zoek uiterst kort zal zijn en hoog stens drie dagen zal duren. Intussen heeft een woordvoerder van de Italiaanse luchtvaartmaat schappij laten weten, dat men nog niet door het Vaticaan is benaderd in verband met de reis. Als de reis per vliegtuig wordt gemaakt, zal de paus kunnen beschikken over een eigen suite aan boord van de DC-8, waarmee Alitalia vliegt. Intussen worden thans in het Vaticaan de internationale reacties op de voorge nomen reis nauwkeurig bestudeerd.'Bui tenlandse waarnemers menen zelfs dat de paus zich wel eens genoodzaakt kan zien de reis af te gelasten, indien de po litieke rust in het Midden-Oosten er door zou worden verstoord. Men wijst er in dit verband op dat be paalde Arabische bladen erop hebben aangedrongen dat van het bezoek van Kardinaal Alfrink op Schiphol Terug van het concilie is van middag uit Rome een legertje bisschoppen en andere hoogwaar digheidsbekleders op Schiphol aangekomen. Onder hen bevonden zich de aartsbisschop van Neder land, kardinaal Alfrink, de bis- Dp van 's-Hertogenbosch, Bek kers en de bisschop van Gronin gen, Nieman. Verder bestond het gezelschap uit enkele Nederland se missiebisschoppen en buiten landse prelaten. Sommigen van hen waren op doorreis. Kardinaal Alfrink verklaarde zeer te vreden te zijn over de gang van zaken ïn de resultaten van de tweede zitting. .Ofschoon er weinig concrete beslis singen zijn gevallen, zijn er volgens mij toch zeker resultaten bereikt", aldus de aartsbisschop. Belangrijker dan alle concrete beslis singen noemde hij het nauwer contact tussen de bisschoppen en het begrip voor elkanders inzichten. De rijping van de ideeën onder de concilievaders en het inzicht in de moeilijkheden, die zich in de diverse aartsbisdommen voordoen, :n volgens hem belangrijke facto- Zij zouden de grondslag vormen de volgend jaar te openen derde De kardinaal ontkende dat de paus tijdens de slotzitting iets concreets had gezegd over de instelling van een apo stolische bisschopsraad. Wel had het bisschoppelijk college zijn medewerking toegezegd tot de vorming van deze raad. Een concreet resultaat van de twee de zitting was de afkondiging van de decreten over de liturgie en de com municatiemiddelen. Alfrink noemde de ze zeer waardevol. „Ofschoon het de creet over de communicatiemiddelen niet bepaald voor de journalisten is ge schreven en zeker niets over de tech niek van het vak weet te vertellen", aldus de kardinaal, „zou het niettemin goed t zijn, als zij het zich ter harte na- Volgend jaar zullen de bisschoppen weer in Rome bijeenkomen voor de derde zitting van het concilie. Voorlo pig is de datum vastgesteld op 14 sep tember. Maand geëist Dien stweigering op Friesland Wegens dienstweigering aan boord van de sleepboot Friesland in de ha ven van Sint Vincent bij de Kaap Ver- disehe eilanden, eiste de officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem gisteren tegen vijf leden van de be manning van het schip, dat toebehoort aan Bureau Wijsmuller te IJmuiden, een gevangenisstraf van een maand. Op 11 februari van het vorig jaar lag de Friesland in de haven. De stuurman gaf bevel aan de runners, de 52-jarige S. Z. uit Amsterdam en de 27-jarige J. H. S., in de bakken plaats te nemen die aan de sleepboot moesten worden vastge maakt als men buitengaats was. Eerst genoemde vond het werk te gevaarlijk, zijn collega was het daarmee eens. De kapitein van de Friesland werd er bij geroepen en nadat de runners opnieuw geweigerd hadden het werk uit te voe ren. werden zij op staande voet ontslagen wegens dienstweigering. De 28-jarige bootsman H. J. S. uit Maassluis, de 31- jarige matroos J. L. G. G. uit Velsen en de 24-jarige matroos H. D. uit Gouda sloten zich bij de runners aan en werden eveneens op staande voet ontslagen. De raadsman mr. A. W. Bokma uit Rotterdam, merkte in zijn pleidooi op dat aan boord van de bakken geen vol doende veiligheidsmaatregelen waren ge troffen volgens de schepenwet. Hij acht te het werk te gevaarlijk voor de beman ning en concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank zal op 19 december uit spraak doen. bij het herkrijgen van hun positie i delen van Palestina, welke thans deel uitmaken van Israël. Paus Paulus zal, zoals hü reeds woens dag jj. in zün toespraak tot de Vaticaan se Raad heeft duidelijk gemaakt, in ge bed gaan en boete doen. om de eenheid onder de christenen te helpen bevorde ren en Gods genade af te smeken, opdat er vrede onder de mensen moge heersen. In Vaticaanse kringen wordt verklaard dat het voorgenomen bezoek van de paus aan het heilige land evenmin politiek ge tint is, als dat het geval was met het door het Vaticaan opgestelde stuk, waar in een verzoeningsgezinde houding tegen over de Joden werd aangenomen. Opge merkt wordt dat dit document niet heeft geleid tot misbaar door Arabische rege ringen. iOSRAM Gevangenisstraf voor gemeenteontvanger De Haarlemse rechtbank heeft gisteren de 42-jarige vroegere gemeente-ontvan ger van Jisp, H. P. M.. wegens verduis tering van bijna zesduizend gulden ver oordeeld tot een gevangenisstraf van ze ven maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest Hij werd onmiddellijk in vrijheid gesteld» M. is een tijd waarnemend secretaris van Jisp geweest en toen deze functie wa« vervuld en zün inkomen dientengevolge daalde heeft hij zich gelden uit de ge* meentekas toegeëigend. Ontslag regering van Bolivia De regering van Bolivia is afgetreden. President Esbenssoro heeft zijn ontslag aangeboden als gevolg van het besluit van de vice-president en leider van de linkervleugel in de regeringspartij, Juan Lechin, zich voor de presidentsverkiezin gen van volgend jaar kandidaat te stel len. Men neemt aan dat Estenssoro een nieuw kabinet zal vormen, waarin hy dan niet de drie ministers opneemt die zich solidair hebben verklaard met Lechin. Koop vandaag nog deze merkwijn bij uw slijter, de vakman-specia listvooral uw dranken.Bij 6 flessen Pierre Baptiste (blanc - rouge - rosé) tijdelijk de 7e fles gratis. Importeur: N.V. WIJNHANDEL M. REUCHLIN ZN. ROTTERDAM - DEN HAAG West-Berlijn onder elkaar. Er kan dus steeds minder worden gesproken over den Niederlanden^ zwei Vor-1 de „gesamtdeutsche" verantwoordelijk heid van de protestantse kerk in Duits land. wier eenheid tengevolge van de maatregelen van de Oostberlijnse heer sers toch feitelijk niet meer dan een fic tie is. Prases Schari, de voorzitter van het moderamen van de Duitse Kerk mag Algemene vergadering Arjos te Utrecht Op de algemene vergadering van de nationale organisatie van Arjos, die op 14 december aanstaande te Utrecht in „Esplanade" gehouden zal worden, hoopt de Arjos-voorzitter de heer C. Balkenende afscheid te nemen. De heer Balkenende is drie jaar lang voorzitter geweest. Door het bestuur zijn kandidaat gesteld de heren H. de Boer. te IJmuiden en J. van der Ploeg te Gro ningen. In verband met het verstrijken van zijn zittingstermijn zal ook de vice-voor zitter de heer C. Boertien, te Geldrop aftreden. Tijdens de middagbijeenkomst, die openbaar is, spreekt de oud-Arjosvoor- zitter dr. A. Veerman, te Rijswijk (ZH). Verder werkt mee de heer Otto Ster man met een programma „Ernst en humor". Jaarvergadering 1964 ICCC te Utrecht De ICCC organisatie in Nederland hoopt haar eerstvolgende jaarlijkse bij eenkomst ta houden op zaterdag 6 juni 1964 in het Jaarbeursrestaurant, Vre- denburg 41, Utrecht. De dag zal in het teken staan van de bijbel. Prof. dr. S. U. Zuidema, hoogleraar aan de V.U. zal spreken over „Schriftgezag en Schiftprobleem" Britse onderscheiding voor prof. Zandvoort Koningin Elizabeth II van Engeland heeft prof. dr. R. W. Zandvoort. hoog leraar in de Engelse taal- en letterkun de aan de rijksuniversiteit van Gro ningen. benoemd tot commandeur van de civiele afdeling van de zeer verheven orde van het Britse Imperium, als er kenning voor zijn lange, waardevolle diensten bewezen aan de Brits-Neder landse culturele betrekkingen. Op maandag 9 december (18 uur) zal de Britse ambassadeur, sir Andrew Noble, tijdens een bijeenkomst in zijn residentie in Den Haag de versierselen behorende bij deze onderscheiding aan prof. Zandvoort uitreiken. hebben wij steeds op zolder lekka- kan doen. midden staat tegenwoordig nog voor de ka- mm. thedraal. Spoedig verslapten haar aan haar ouders hun boerenbedrijf hangers echter en zij werd op een - - lringen. veldtocht gevangen genomen door Bour- wrede gondiërs, die haar aan de Engelsen verkochten. Door Franse geestelijke rechters is zij schuldig verklaard Brieven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet In behandeling worden genomen Ge heimhouding is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar In verband staan, moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten kage opgevangen. Deze wordt Zij had de Engelsen op beschuldiging o.„. Engelen verschenen ketterij te Rouaan verbrand. In 1456 oorzaakf"door de antenne. Zo kan het ha'ar en zij hoorde hemelse stemmen, werd zij bij r - •- habiliteerd e verklaard. Vraag: Wij hebben in onze woning en in badcel terrazzo (noem ik het zo |L goed?), licht met kleine steentjes. De het boompje direkt weer bloeien" de vloer van de badcel kan ik niet mooi het kreeg warempel in juni al twee krijgen. Of er te veel cement in zit, appeltjes. Ik begrijp dat dit te vroeg niet doorgaan, daar de waterdruppels langs mijn lichtpunt druipen en er ge vaar bestaat van kortsluiting. Welke weg moeten wij bewandelen? De buren zijn onhebbelijk hen te praten steeds opnieuw spraken redding van Frankrijk. Toen zij zes tien jaar oud was. was het dieptepunt van Frankrijks verval bereikt. De En- vait niet met gelsen stonden in het hart v *--* land, Orleans werd belegerd »n geregeld in de boenwas zetten. Vraag: Wij hebben een plantje, dat heilig vorig jaar 5 december groene appel tjes had. Later werden die oranje. Daar wij centrale verwarming heb- het altijd wat warm is, ging of geen antenne. Wordt de lekkage VII. door de antenne veroorzaakt, dan kan drong door tot haar geboorteplaats, hij zorgen dat aan die overlast een begin 1429 gaat zij door de stemn einde komt. U kunt de bouwpolitie aangespoord in onverzettelijke geest waarschuwen, als de eigenaar werke- drift op weg lijk in gebreke is. waarbij U natuur- vullen lijk rekening houdt met de moeilijk heid om vakmensen te krijgen. Vraag: Kan u iets vertellen over de Maagd van Orleans? Is dat Jeanne d'Arc? over Antwoord: Het leven van de Maagd april haar roeping te Frankrijk te redden. Te paard en in mannenkleren gekleed gaat zij op weg en weet tot de dauphin bruikt door te dringen. Ondanks tegenstand de cement (kalk) op van het hof weet zij de beschikking de v? over een leger te krijgen, en op 25 zeep chijnt zij voor Orleans, dat te veel cement gebruikt, vandaar die lichte kleur en het veelvuldig voorko- en van vlekken. Hieraan is niets te doen, want ge- sterke middelen, dan lost geweest. Hoe is de juiste behande ling. Antwoord: U is in het bezit van een orange appelboompje, een solanum capsicartum. Deze worden veelal te gen het Kerstfeest gekocht, 's Zomers zette men dit boompje tot eind sep tember buiten met de pot. Deze grave i de tuin in de volle dan wordt moet dan veel water geven i de vloer ruw. Behandel de terrazzo met 14 dagen bijmesten. Men kan dan de o en vim. dan blijft ze het mooist plant nog innijpen om deze mooi ver- dan worden de bestanddelen niet takt te laten worden. Is de pot te klein, dan geve men een grotere pot in bloe- diep verval van haar bi; vaderland en van diepe geestelijke maatschappelijke ellende. Onn'sebro- Zij rukt op aangetast. Die uitgebeten plek op de aanrecht mistenaarde met goede tuingrond verdwijnt geleidelijk. Hieraan moet verteerde stalmest in de verhou- dus niet doen dat opnieuw kan uit- 1. Ook moet r de ko- buiten. U moet de aanrecht geregeld sproeien tegen luis ken woedde de felle oorlog tussen ning gekroond wordt. Haar standbeeld gewoon schuren met zeepsop met luisdodende middelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2