Acties voor inenting van alle kinderen Reorganisatie defensie personeelsbesparing is V.d. Wall Bake Polio-explosie op Tholen Krachtproef in EEG weer uitgesteld Bevolking is bevreesd Polio-geval in Enschede Min. Bot wenst spoedige verkorting studieduur Overtrad postorderbedrijf loterijwet met puzzel? Minister De Jong geeft toelichting Reydon en De Jager WOENSDAG 4 DECEMBER 1963 (Vervolg van pagina 1) Betreurenswaardig Minister en staatssecretaris lieten er geen twijfel over bestaan, dat zij lui tenant-generaal Van den Wall Bake node zien gaan. „De generaal", aldus zei de staatssecretaris, „heeft veel voor de ontwikkeling van de landmacht ge presteerd: het laatste, waaraan we kun nen denken is de invoering van On- das. Daarom is het juist wat de minis ter zei. namelijk, dat het niet alleen voor de generaal Van den Wall Bake een bittere pil is. We hebben er echt wel spijt van, dat het zo gelopen is". De minister memoreerde o.a. de bU- zonder goed verlopen terugtrekking van de militairen uit Nieuw-Guinea, „een heel grote operatie, die misschien bier te weinig aandacht heeft gekre gen. Deze operatie heeft geen enkele moeilijkheid opgeleverd. De genera?.' was een uitzonderlijk bekwame chef van de generale staf, zodat het uiter mate betreurenswaardig is, dat we op dit punt niet dezelfde opinie hadden". Op een vraag antwoordde de bewinds man ten slotte niet te verwachten, dat zich bij de luchtmacht eenzelfde ont wikkeling zal voordoen. Hij achtte het hoogst onwaarschijnlijk, dat andere hooggeplaatste officieren eveneens ont heffing uit hun functies zouden vra- Carrière Alexander Vasmer van den Wall Bake werd op 6 juni 1911 geboren en in 1931 benoemd tot 2e luitenant bij de Genie. Als kapitein werd hij in krijgs gevangenschap gevoerd. Twee jaar na de oorlog werd hij aangewezen voor het volgen van een cursus aan de Ho gere krijgsschool. Na diverse functies te hebben bekleed en her haaldelijk te zijn bevorderd werd hij met ingang van 1 november 1957 benoemd tot generaal-majoor en kreeg hij het commando over de le di visie ,.7 december". In 1959 werd hij aangesteld in de functie van plaats vervangend chef van de generale staf. terwijl in 1961 zijn benoeming in zijn huidige functie volgde. Victoria één miljard Het verzekerd kapitaal van de Verze keringsbank Victoria heeft eind novem ber de één miljard gulden overschreden. Het half miljard werd in 1956 bereikt en de honderd miljoen eind 1938. De stand van het schatkistpapier was op 2 december (25 november) in mil joenen guldens: Promessen 330.8 (331,8), biljetten 2896.4 (2910). (Van onze speciale verslaggever) „De strijd tegen de kinderver lamming zal met kracht worden voortgezet. Met de artsen van het eiland Tholen heb ik besprekingen gevoerd over de aanpak, na uitvoe rig over de stand van zaken en de gevoelige problemen, welke aan de vaccinatie ten grondslag liggen, te zijn ingelicht. Het is bepaald niet zo dat we thans al kunnen zeggen dat de ziekte-explosie is onder drukt. We kunnen niet anders dan afwachten en hopen dat nieuwe ge vallen uitblijven". Dokter H. J. Dijkhuis, hoofdinspe- leur van de volksgezondheid, legde deze verklaring gistermiddag af, na met de negen artsen van het door polio geteisterde eiland in het Groene Kruis- gebouw van de plaats Tholen geduren de enkele uren te hebben vergaderd. Van isolering van de streek was geen sprake, zo stelde hij. Dat werd nooit bij polio-besmetting gedaan en zou ook weinig zin hebben. Bij de dreiging van een pokken-epidemie was het een an der geval, zoals Tilburg enkele jaren terug had bewezen. Stencil Volgens de volksgezondheidsdeskundi- ge, die de Leidse microbioloog prof. dr. Verlinden ter verdere Instructie aan de artsen had meegenomen, zal alsnog ge tracht worden alle drieduizend kinderen 0 tot 12 jaar) van het eiland in te laten enten. De acties hiervoor zullen plaatse en aan de omstandigheden aange past worden gevoerd. Zowel de burge meester als de predikanten en de onder wijzers zou men trachten in te schakelen. In Stavenisse. waar zich de meeste niet-gevaccineerde jongens en meisjes bevinden, is burgemeester Sluymers in middels al tot de daad overgegaan. Huis- aan-huis heeft hij een stencil laten ver spreiden. waarin, in het belang van het kind en de volksgezondheid, op alge mene inenting wordt aangedrongen. Dr. Dijkhuis ontkende dat er van de zijde van de artsen nalatigheid zou zijn geweest op het punt van de te treffen Minister Andriessen in actie raad van dc E.E.G. over de tarief- onderhandelingen met de Ver. Sta ten is voorlopig uitgesteld tot 18 december. Aan de Europese 'com missie is opgedragen een ontwerp- mandaat op te stellen, op basis waarvan de gemeenschap in Genève in de Kcnnedy-ronde voor interna tionale tariefverlagingcn gaat onder handelen. Frankrijk, dat voor het eind van dit jaar een beslissing wenst, heeft de andere vijf E.E.G.- landen „in overweging gegeven", desnoods ook tussen de kerstdagen en nieuwjaar te vergaderen. Veel animo bestaat daar niet voor. Dc ministers zullen hierover een besluit nemen aan het eind van de mara thonzitting, die op 9 december be gint en de 21ste eindigt. Frankrijks partners, van wie gisteren vooral Duitsland en Nederland woordvoerders waren, verlangen dat de onderhandelingen met Amerika het „open karakter" van de EEG zullen de monstreren. Voor hen is het goedkeu ren van een machtiging tot onderhande len een voorwaarde voor de aanvaar ding van een drietal marktorganisaties die door Frankrijk worden geëist ronding van het gemeenschappelijke landbouwbeleid. De Fransman Couve de Murville beklaagde zich over de „wijze, waarop de Nederlandse minister van economische zaken, prof Andriessen, de belangen van derde landen verdedigde". Misprijzend merkte hij op, dat Frankrijk door Nederland beter behandeld zou worden als het buiten de EEG stond. Waarop de Duitser Lahr opmerkte, dat Frankrijk zich echt niet hoeft koste van een produkt in dit geval boter voor een ander produkt. Dit zou het gevaar van een precedent in houden. Waarom zou morgen bij voor- noodmaatregelen. Het eerst ziekenhuis- geval dateert weliswaar van midden ok tober. maar het betreffende kind werd aanvankelijk voor een andere kwaal op genomen. Bij drie kinderen is thans definitief kinderverlamming geconstateerd. Vier andere kinderen zijn nog verdacht. Allen zijn in het ziekenhuis in Bergen op Zoom opgenomen. De toestand van twee van hen beiden kinderen uit hetzelfde gezin is ernstig. „We zijn er nog lang niet", zei zus ter C. J. Lemson, die in het Groene Kruis-gehouw van de plaats Tholen de scepter zwaait. „Over het hele eiland oerekend, liggen er enkele tien tallen kinderen ziek. van wie er ver- scheidenen wellicht met polio zijn he smet. Het is dikwijls zo moeilijk de diagnose te stellen. Vaccinatie en het voorschrijven van rust zijn de enige dingen, die de artsen in eerste instan tie kunnen doen". Volgens de wijkzuster zijn de wacht kamers na het bekend worden van de explosie door ongeruste ouders en hun kinderen bestormd. Er moesten zelfs ex tra-spreekuren worden ingelast, speciaal voor het doen van inentingen. Duizend ampullen met entstof waren reeds ge bruikt. tweeduizend waren juist gisteren aangekomen. Hoeveel kinderen er nog onïngëënt rondliepen, kon met geen mogelijkheid worden gezegd. In vele gevallen ging het om revaccinaties, in andere gevallen weer om een tweede, of derde prik. Enkele honderden jongens en meisjes stonden echter nog altijd aan het gevaar van besmetting bloot. Discussies Op Tholen, ondanks de sinds decennia bestaande brugverbinding met West- Brabant nog altijd een eiland met een eiland-mentaliteit, gingen de discussies inmiddels gestadig door. Het lot van de patiëntjes, de argumenten voor en tegen, zomede dc omstandigheid dat dit stukje „vergeten" Zeeland zo plotseling in hel nieuws gekomen is al de hele weet. zijn het de elementen van egn luid ge voerd. openbaar gesprek. Er leeft angst, er is bezorgheid onder de bevolking. Ook de volwassenen zijn bang door het Dolio-virus. dat verlam mingen teweeg brengt, besmet te wor- Wie mocht denken dat de ouders, die uit domheid, of vanwege godsdienstige gewetensbezwaren, nog altijd weigeren hun peuters tegen kinderverlamming te beschermen de sympathie van het gros der Tholenaren heeft, is er naast Er wordt schande gesproken, door de een weliswaar geprononceerder dan door de ander, maar bepaald niet mis te ver- „Ik schaam me wel eens Tholenaar te zijn," zei de eigenaar van een hotel-fes- taurant „Als je nou met zoiets in de krant moet komen, kan je beter je leven lang worden doodgezwegen." „Allemaal domheid en valse schaamte," aldus een arts. „Men zweert bij de din gen, die vroeger waren. M'n vader was niet gevaccineerd, m'n grootvader ook niet, waarom zouden wij het dan laten doen, wordt er gezegd. En zelfs als er geen principiële bezwaren tegen inenting zijn bij 't grootste deel van de jongere generatie bijvoorbeeld durft men niet voor zijn mening uit te komen, om dat deze het gedragspatroon verstoort. De tijd staat gelukkig niet langer stil op Tholen. Over vijfentwintig jaar, mis schien al over tien Jaar. zal met afschuw aan deze dagen worden gedacht" Ziekte en kwaad „Als ik geweten had dat de mensen hier zó waren." verklaarde een ver pleegster, „dan was ik nooit naar Tholen gekomen. Nog vanmorgen zei een moeder tegen mij dat God de brenger ls van ziekte en kwaad, en dat ze daarom wei gerde haar kinderen te laten vaccineren. Hoewel ik er tegenin bracht dat God ook de brenger is van het goede, en dat daar toch ook de vooruitgang op medisch ge bied onder moet worden verstaan, heefl het me niet geholpen." „Dit hier," meende een winkelier, „is de grootste tegen-propaganda. die hei christendom kan krijgen." Ten slotte dominee J. W. Slager, voor ganger van de Oud-Gereformeerde Kerk in Stavenisse: „ï>e wereld is vol voorbehoedsmidde len. God wordt totaal opzij geschoven De mens moet meer bij de Voorzienig heid leven. Lees Zondag negen en tien van de Heidelbergse Catechismus er „Maar als de ziekte er eenmaal is, do minee, mag deze dan wel of niet bestre den worden?" „Als de ouders het willen en als er wettige middelen worden gebruikt, is daar geen enkel bezwaar tegen," aldus de predikant „Maar dat geldt alleen voor de patiënt. Als er op school met zestig leerlingen bij één van de kinderen polio wordt geconstateerd, dan is het volgens Gods Woord zondig, als de andere negen envijftig meteen voor een vaccinatie naar de dokter lopen." „Wat denkt u van chemicaliën, die ter voorkoming van ziekten in gewassen worden gebruikt? Ook op Tholen wordt alles wat op het land groeit en voor de markt is bestemd, bespoten." „Daar zijn we eveneens tegen," merkte dominee Slager op. „Het wordt tegen woordig veel te veel gedaan. Met de Voorzienigheid wordt kennelijk geen re kening meer gehouden." We verlieten Tholen, dat in de meeste van zijn reacties naamloos wilde bljjven, dat ook hierdoor een bewys van zjjn eilandmentaliteit, van zijn onmacht, le verde. In de straten van de dorpen speel den In winterkleren gestoken kinderen, zich gelukkig niet bewust van het ra moer, dat over hen Is losgebroken. Wa ren ze wel, of waren ze niet ingeënt? De gedachte dat deze gezonde lawaai schoppers met hun frisse kopjes door de beugel van de invaliditeit werden be dreigd, vervulde met zorg en ontzetting. Vragen in Kamer en P.S. Zeeland over polio op Tholen Het Tweede Kamerlid Lamberts iPvdA) heeft de staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid, dr. A. J H. Bartela. schriftelijk gevraagd of het judst is. dat reeds geruime tüd geleden op Tholen het eerste geval van poliomye litis werd onderkend en dat dit geval niet werd aangegeven, met als direct ge volg dat de noodzakelijke po-llovaccinatie- campagne te laat werd ingezet? Meent de staatssecretaris dat hier een strafbare nalatigheid heeft plaatsgevon- Welke maatregelen zun genomen welke zullen nog worden genomen? De heer P. A. Roels (PvdA) heeft in de provinciale siaien van zateiana senril- telijk vragen gesteld over de polio. Ook de heer Roels vroeg of het juist is. dat pas op 22 novemoer hernieuwde gelegen heid tot vaccinatie werd gegeven. Ook hjj vroeg naar de genomen en te nemen maatregelen. In Enschede is bij een meitde van zeven jaar kinderverlamming geconstateerd. Er zijn verlammingen opgetreden. Het meis je was niet (egen polio Ingeënt. Qp last van de G.G en G.D. is zij in een barak van ziekenzorg opgenomen. In verband met dit geval gaat de G.G. en G.D. binnenkort de eelezenneid open stellen tot inenting tegen polio. Van de Enschedese jeuga ls tussen ae 70 en 80 procent ingeënt. n Geslaagd: xana. uuns: A H W Belmer (Amsterdam): kand. wlsk. en natuurw.; W T Hermens, W A M van Breukelen. G L Broekhout. H B Afman, J C A Offrlnga, P K A de Wit Huberts (Amsterdam). L G R Mathot, H Jetsen (Haarlem). J H F M Schopman (Maastricht), en met lof D Slersma Am sterdam) en P C Cijsouw (Haarlem): doet. scheikunde: mevr. M T Bruinvels-Bakker en de heren A Mackor Amsterdam), W M C de Jong (Aalsmeer) en met lof de heer J J T Gerdine (Amsterdam); doet. farmacie: de heer G T van der Veen (Amsterdam); kand. wiskunde en natuurwetenschappen: de heren M. Snel Amsterdam) en K Spaar garen (Aalsmeer). Gemiddeld vijf jaar (Van onze parlementsredactie) De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. Bot be schouwt de verkorting van de studieduur aan de universiteiten en hoge- scholen als één van de belangrijkste punten van zijn beleid. Hij gaat er van uit, dat de instellingen van wetenschappelijk onderwijs zelf deze verkorting kunnen bewerkstelligen, maar mochten zij in dit opzicht in gebreke blijven, dan zal hij niet aarzelen ingrijpende maatregelen te ne men. De bewindsman verklaarde dit gistermiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de onderwijsbegroting. Dezer dagen heeft hij aan de Academische Raad een brief over deze kwestie getchreven. Daarin heeft hij laten uitkomen, dat het treffen van (althans voorlopige) voor zieningen ter bekorting van de studieduur nu geen uitstel meer gedoogt. Zeer binnenkort krijgen de universiteiten en hogescholen immers de be faamde „geboortegolf' van de naoorlogse jaren te verwerken. die. Om dit te bereiken heeft minister Bot enkele suggesties aand e Acade mische Raad voorgelegd. Zo wil hy streven naar een gemiddelde studie duur van v\jf jaar voor het doctoraal zou zijns inziens kunnen worden ezeniykt door de kandidaatsstudie alle studierichtingen zodanig te bekorten, dat deze (op hoge uitzonde ringen na) e%p termijn van twee i drie jaar niet overschrijdt. Verder speelt de minister met de gedachte om door een selecterend prpaedeutisch exa- voor de verschillende studierich tingen de geschiktheid van de studen- voor de door hen gekozen studie nauwkeuriger te bepalen. De minister deelde de Kamer mee. dat het aantal studenten bij het weten schappelijk onderwijs thans de 50.000 is gepasseerd. De geboortegolf moet ech ter nog komen. Deze kan, naar de nister vertrouwde, met een beetje goe de wil door de universiteiten redelijk wel worden opgevangen. Over de te ge ringe toename van het aantal eerste jaarsstudenten bij de technische hoge scholen toonde de minister zich onge rust. Ook de aanwas van het aantal eerstejaars voor de faculteiten van natuurkunde is dit jaar teruggelo- Voor het invoeren van „studieloon" >or studenten bij het hoger onderwijs voelde minister Bot niets.Zelfs bleek hij niet bereid om hier een onderzoek in te stellen. Het cJ». Kamerlid dr. Schuring had hierom gevraagd. De mi nister liet hem weten, dat als men Student regelmatig in de prijzen De rechtbank in Utrecht heef zich gisteren langdurig beziggehou den met de zaak N.V Wehkamp. Dit postorderbedrijf uit Dedems- vaart werd verweten in de eerste maanden van het vorig jaar in strijd met de loterijwet te hebben gehandeld. In eerste instantie heeft de kantonrechter de N.V dit voor (Van onze parlementsredactie) De minister van defensie is van oordeel, dat de reorganisatie van zijn ministerie een logische afronding is, die op den duur personeelsbesparend zal werken. In het administratieve apparaat heeft een belangrijke cen tralisatie plaats gehad. Aldus deelt de heer P J. S. de Jong mede in zijn memorie, van antwoord, waarin hij tevens bekend maakte, dat als over koepelende instantie een Defensieraad is ingesteld, die onder zijn leiding staat. Naast het Comité verenigde chefs van staven, de Materieelraad en de Personeelsraad is een Financiële Raad gevormd, waarvan de secreta ris-generaal de leiding heeft. Uit de memorie stippen we voorts aan: De minister heeft welbewust naar functionarissen met een militaire achtergrond gezocht, die hem als staatssecretaris terzijde zouden kunnen -'S;*!,:! s|"">- de handelsvoordelen, die hen In het huisvesteil van de staatssecretarissen bij de staven ziet hij m de door de EEG geniet. Minister Andriessen had kritiek ge oefend op het plan-Mansholt, genoemd naar de (Nederlandse)vice-voorzitter van de Europese commissie. Daarbij had hij gepleit voor een zekere garantie voor de afzet van Amerikaans graan in de EEG te bereiken door een automatische verlaging van de graanprijs in de EEG. indien de Amerikaanse invoer beneden de tien miljoen ton per Jaar zou komen een basis, waarvan dr. Mansholt was uitgegaan. Prof. Andriessen voerde hier bij aan, dat hert voorstel Mansholt geen enkele onderhandelingsmogelijkheid in hield. omdat een hoeveelheid van tien miljoen ton reeds moeilijk door de Ver. Staten kan worden aanvaard en tegen over een Amerikaanse concessie in dit opzicht een tegenprestatie van de 'EEG dient te staan. Overigens zal de Euro pese commissie op 18 december slechts een voorstel indienen voor een mandaai voor de onderhandelingen over de ta riefsverlaging voor industriële produk- ten. Het door prof. Andriessen aange vallen voorstel heeft alleen betrekking op landbouwprodukten en is door de raad nog niet formeel behandeld. Margarine De Nederlandse minister heeft zich gisteren ook verzet tegen de voorge stelde verhoging van de margarineprijs. Deze verhoging zou het gevolg zijn een omslag op oliën en vetten van onge veer 13 cent per kg. die zou worden aa gewend voor steun aan de oUjfoli industrie in Italië, een produktietoeslag voor kool- en raapzaad en de stabilisa tie voor de prijzen van oliehoudende den uit de met de EEG geassocieerde Afrikaanse gebieden. Minister Andriessen voerde een dergelijke omslag eerste plaats een versterking van de politieke invloed op de gang van Op korte termijn zullen in het bijzonder in de exploitatiesector be langrijke besnoeiingen moeten worden aangebracht. Hoewel de minister niet blind is jor de gevaren, die aan een vertica le organisatie verbonden zijn, geeft hij deze organisatievorm (met staats secretarissen voor de drie krijgsmacht- leien) toch verre de voorkeur. Staats ecretarissen, uitsluitend belast met per soneels- en materieelsaangelegenheden. de horizontale organisatie kun nen een probleem nooit in zijn totali teit overzien, aangezien het vrijwel al tijd ook een krijgskundige- en een financieel aspect heeft. In een horizon tale organisatie zou de minister de nige bewindsman zijn. die alle facet- en zou kunnen beoordelen. Het minis erie van defénsie is echter te groot im alle beslissingen door één bewinds- nan te laten nemen. Bij een horizonta le organistaie zou dit tot gevolg kun nen hebben, dat beslissingen van poli tieke aard in feite worden genomen door de chefs van staven, die de krijgsmachtdelen wél in al hun tacet- ten kunnen overzien. Een „horizontale staatssecretaris" wordt gemakkelijk uit voerder van de verlangens der mili taire autoriteiten. De minister wil juist het omgekeer de. Hij wil de politieke invloed bij de s'aven versterken en daarom worden de staatssecretarissen bij de staven ge huisvest. Nog liever zou de bewindsman hebben gezien, dat het gehele ministe rie, met inbegrip van de staven voerae aan. uaijdie in feite primaire onderdelen van de eerste plaats! het ministerie zijn ,in één gebouw, werd gehuisvest, maar deze wens be schouwt hij als een illusie. Door de staatssecretarissen bij de staven te la ten „resideren", kunnen zij rechtsstreeks hun invloed doen gelden op alle pro blemen, die om een snelle oplossing vragen. Vrijwel om de dag voeren de de minister en de staatssecretarissen besprekingen, zodat niet voor gebrek aan contact behoeft te worden gevreesd. De onderbrenging van de staatsse cretaris voor de landmacht in de prinses Juliana-kazerne kost ongeveer f 57.000 maar de onderbrenging van zijn ambtgenoot voor de luchtmacht in het gebouw van de luchtmachtstaf zal geen belangrijke uitgaven vragen. Cenrtasliatie Centralisatie Kort gezegd houdt de reorganisatie in, dat in het algemeen de aangelegen heden betreffende de staven, de perso neelsdiensten en de materieelsdiensten der krijgsmachtdelen afzonderlijk zullen worden behandeld. In enkele perso neelsbureaus is een scheiding tot stand gebracht, maar hiervoor is geen perso neelsuitbreiding nodig. Integendeel, de bewindsman vertrouwt, dat de reorga nisatie op den duur personeelsbesparend zal werken. Wat gemeenschappelijk kan eebeuren, zal ook gemeenschappelijk gedaan worden. Reeds heeft een be langrijke centralisatie plaats gehad, waarbij moet worden gedacht aan de samenvoeging van de afdelingen comp tabiliteit, juridische zaken, huishoudelijke aangelegenheden en de accountantsdien sten. In een verdere toekomst zullen ook de afdelingen burgerpersoneel na der worden bezien. Bindingen Het gevaar van een verticale orga nisatie, dat de krijgsmachtdelen diver geren, meent minster De Jong te kun- ken opheffen door versterking van de z.g. horizontale bindingen. Reeds be stonden het Comité verenigde chefs van staven, de Materieelraad en de Perso- neelraad. Het eerstgenoemde comité en de Materieelraad hadden een vaste voorzitter, maar de Personeelraad niet. Ook deze raad heeft thans een vaste voorzitter gekregen. Voorts is een Fi nanciële raad ingesteld onder leiding van de secretaris-generaal. In comité en raden nemen de hoogste autoriteiten uit de drie krijgsmachtdelen en uit het ambtelijke apparaat zitting. Comité en raden zorgen voor de coördinatie tussen de krijgsmachtdelen. Zij worden over koepeld door de Defensieraad onder leiding van de minister, die in de plaats is gekomen van de z.g. grote stafvergadering. De admiraliteitsraad. de legerraad en de luchtmachtraad vormen de kern van het overleg bin nen de krijgsmachtdelen. De secretaris-generaal en de drie plaatsvervangende secretarissen-gene raal. ieder in eigen ressort, zijn mede belast met de taken, die voorheen door het directoraat-generaal vanDefensie werden verricht. De minister is tot op-' heffing van het directoraat-generaal overgegaan omdat naar zijn mening de taakverdeling binnen de politieke lei ding van het ministerie een daaraan aangepaste taakverdeling op het hoog ste ambtelijke niveau vereist. Chefs van staven De reorganisatie brengt ook enige verandering mee voor de chefs van staven van de Koninklijke Landmacht en (in mindere mate) de Koninklijke Luchtmacht. De chefs van staven heb ben naast zich een opperofficier perso neel en een kwartiermeestergeneraa' (landmacht) of directeur materieel (luchtmacht). De chef van de staf is (slechts) „eerste onder gelijken" en als zodanig de voornaamste militaire adviseur van de regering voor zijn, krijgsmachtonderdeel. Als gevolg het feit, dat militaire operaties niet meer door Nederland zelfstandig den verricht, is de behoefte aan operationele bevelvoerende staf vermin derd. De behoefte aan een adviserende staf is primair geworden. Militairen gezocht Het komt slechts sporadisch voor dat iemand tegelijk militair deskun dig en politiek ervaren is. aldus minister De Jong. De feitelijke si tuatie ten aanzien van de liquidi teitspositie en de prioriteitenstelling is zo ernstig, dat primair militair deskundig inzicht nodig is.Er is geen tijd beschikbaar voor een langduri ge inwerk-periode. Daarom heeft de minister bewust naar functionairs- sen met een militaire achtergrond gezocht. Het daarmee geaccepteer de gemis aan politieke ervaring is een verzwaring van de taak van de betrokkene. Zorgelijke situatie In mei-juni van het volgend jaar zal minister De Jong een suppletoire begroting indienen, omdat de priori teiten anders gesteld moeten worden. De financiële situatie.waarmec de mi nister zich voor 1964 en ten dele ook voor 1965 ziet geconfronteerd, ken schetst hy als zorgeiyk. De verplich tingen, die in de honw- en investerings sector zyn aangegaan, zyn zo groot, dat de exploitatie-uitgaven moeten wor den verminderd. Bij het aangaan van deze verplichtingen is geanticipeerd op een aanzienlijke verhoging van het kasuitgaven-plafond na de kabinetswis seling. De beperkingen zullen in be langrijke mate liggen op het gebied van de personeelssterkte. De minister hoopt snel een zodanige kasgeld-situatie te creëren, dat in ieder geval de in gang gezette plannen met betrekking tot de modernisering van de parate eenheden der Koninklijke Landmacht in de komende twee jaar kunnen worden afgerond. aar veroordeeld tot tweemaal een >oete van f 20.-. De officier van justitie, mr. G. C. de Beng, tekende tegen deze uitsp appel aan. oendat hij ta deze zaak uitspraak op hoog niveau verlangde. De feiten zijn deze: in het bean van I vorig jaar ging het poetorderbedrijf ooe over om 'het zogenaamde koopdenk- spel „Safe" te organiseren. Opzert door het spel een grotere omzet te be reiken en een betere klantenbinding. Men kon aan het snel deelnemen met kaarben die ƒ1.20 per stuk kostten. Op deze kaarten kon men voor een waande van 1 een bestelling bij Wehkamp doen Het spel bestond uit een wekeiykse opgave van twaalf onvoltooide zinnen, deze moesten gecompleteerd worden met woorden, die waren aangegeven. Men had de keus uit twee woorden, tevens bestond de mogelijkheid dat bei de woorden goed Waren. De winnaar i de eerste prys kreeg 1000 qn er wa voorts prUzen in goederen. De N.V. zette de actie stop op 27ste april 1962. Toen was gebleken dat het spel ln financieel opzicht allesbehal ve een succes was. Nauwelijks week later verscheen het eerste proces verbaal in deze zaak Geen tijd De enige getuige in deze zaak was de verbalisant, brigadier M de Boer ui' Utrecht. HU wist te vertellen dat uit een kleine enauête die hij had georga niseerd. was gebleken dat ongeveer de helft van de ondervraagde deelnemers de vragen op goed geluk beantwoordde. Hij herinnerde zidh een student uit Am sterdam die regelmatig in de prijzen viel. De in het vertjaai genoemde ge- boortedatum van de student: 1916 was voor de raadsman en gemachtigde van de N.V.. mr. J. G. Teeuwissen uit Zwol le. reden te vragen of hder een vergas sing in het soel was. Dit was niet het zeval. heteeen voor de officier op zijn beurt aanleiding was voor de opmer king: „Dat bewUst wel dat de man door dat puzzelen geen tijd had om te studeren." Onlogisch De officier noemde de samenstelling van de opgaven onlogisch. Bij de beoor deling van de oplossingen speelden naar het oordeel van mr. Van de Berg het toeval en de willekeur een te grote rol. HU noemde de motivering, die bU de als juist aangemerkte oplossingen werd gegeven, in veel gevallen onlo gisch en onzinnig. Hü eiste tweemaal een geldboete ven f 60. De gemachtigde van de N.V., mr. Teeuwissen, stelde voorop, dat het post- orderbedrUf niet het plan heeft om op nieuw met de actie te starten, ook ai zou de rechtbank uitmaken dat er hier sprake ls van een overtreding der lote- rUwet. Naar zUn mening was het spel onberlspeiyk georganiseerd. Inschrijving Bredero Vast Goed 9 dec. Emittenten delen mede dat de inschrij ving op eenheden Bredero Vast Goed in verband met het uitstel van het begin van de claimhandel is verschoven 4 tot 9 december. de h.ts.'ers, de kweekschoolleerllngen enz. studieloon zou moeten geven. Dat zou in de honderden miljoenen gaan lo pen .Alleen al vanwege de financiële consequenties is de gedachte dan ook voor de regering onaanvaardbaar. Mammoetwet De staatssecretaris van ok. en w. mr. Grosheide, sprak o.m. over de wet op het voortgezet onderwijs. Aan de in voering daarvan zal hy de hoogste prioriteit geven. Hy streeft er naar de overgangswet op 1 september 1967 en de Mammoetwet zelf op 1 septem ber 1968 in werking te doen treden. Er zullen voordien nog vele proble men moeten worden opgelost. Eén daarvan is de vraag of openba re sholen buiten de planprocedure om mogen worden gesticht. Hierover heeft de commissie-De Roos gerappor teerd. Aan de grote bezwaren, die van uit de Kamer tegen dit rapport zyn in gebracht, zal niet zonder meer voor bij mogen worden gegaan en het leek de staatssecretaris het beste om het hele probleem nog eens met de vaste Kamercommissie voor onderwijs te be spreken. Mr. Grosheide kon de heer Kleywegt (soc.) niet toezeggen, dat vóór l juni 1964 een definitieve beslissing kan wor-- den genomen over een eventuele ver schuiving van de aanvang van het schooljaar. Ee commissie, die is sa mengesteld uit de verschillende inspec ties, studeert op dit zeer ingewikkelde vraagstuk. Het is niet bekend wan eer het rapport zal verschijnen. De duur van het kweekschoolexamen zal in 1964 worden verkort. Aan de eindexamenregelingen voor heit v-hm.o. zal volgens de staatssecretaris zo wei nig mogelijk moeten worden gedokterd. (Vervolg van pagina 1) De heer Polak gaf De Jager een Neder landse krant die hij begerig las. Het was de eerste Nederlandse krant die hij in tweeëneenhalf jaar had gezien. Tijdens hun gevangenschap, zo ver telden Reydon en De Jager nog, waren zij vrijwel geheel afgesneden van de buitenwereld en sleohts heel af en toe kregen zij enig nieuws over wat er dn de wereld aan de hand was. Maar, zo ver telden zij, hun cipiers waren hun spe ciaal komen vertellen, dat president Kennedy vermoord was. Terwijl zü in het restaurant koffie zaten te drinken, bleven zij de Neder landse autoriteiten maar vragen stellen over Nederland. Zy hadden hier meer belangstelling voor dan voor het vertel len van hun eigen gevangeniservaringen. Zoals bekend werden de gehuwde machinist Reydon en de ongehuwde stuurman De Jager in augustus 1961 in de Oekraïne gearresteerd, toen ze, na een vakantiereis van zes weken, per auto naar Nederland terugkeerden. Ze werden beschuldigd van spionage ten behoeve van de NAVO met de Neder landse inlichtingendienst als bemidde lingsschijf. In een in Kief gehouden pro ces vomde een overigens gebrekkige foto-uitrusting en enkele inbeslaggeno- men films de voornaamste bewyslast. Beide mannen bekenden op de Russisch- Tsjechischc grens foto's van militaire en luchtmachtbases te hebben gemaakt. Ook ten aanzien, van de opdrachtgevers sloe- m ze door. De opgelegde vrijheidsstraf zes jaar zeven jaar opvoedingskamp werd eind 1961 in hoger beroep bevestigd. Een later, door hun familie ondernomen verzoek om gratie, werd door de opper- Sowjet afgewezen. Zowel de vrouw de pleegouders van Reydon als de ouders van De Jager werden vorig jaar in Rusland toegelaten voor een gevan genisbezoek. Elke maand werd er over en weer .geschreven en twee keer per jaar ontvj^gen de mannen een pakje met levnsmiddelen en andere kleine extraatjes. Nederland heeft herhaaldelijk in Moskou geprotesteerd, in het bijzonder ten aanzien van de gevolgde proce dure. De arrestatie zelf werd pas een maand na datum officieel bekend ge maakt. Bij de behandeling in hoger beroep werd van de zijde van de Ne derlandse ambassade in Moskou nie mand toegelaten. Ook persoonlijk heeft minister Luns zich voor de vrij lating der beide Nederlanders inge- sDannen. THdens een recente ontmoe ting met zijn Russische ambtgenoot in New York drong hij met klem op gra- tiëring aan. De invrijheidstelling, die allang in de lucht zat, cn die na nog geen twee jaar strafuitzitting kwnm, werd vorige week vrijdag door de Russische ambassadeur in Den Haag, I. I. Toegarinov, officieel aangekondigd. Als reden werd genoemd „een blijk van goede wil"., ten einde de verstandhouding tussen Nederland en de Sowjetunle te verbeteren. Om 12 uur Moskouse tyd vertrok ten slotte het KLM-toested met de beide Nederlanders. Alleen Reydon keek nog een keer om toen hy de vliegtuigtrap be steeg. Hy lachte breeduit naar degenen van wie hy afscheid had genomen en verdween toen in het toestel. De Jager leek zich ln te spannen om zyn opwinding en emotie niet te laten merken. In de bus die hem en Reydon naar het wachtend* toestel vervoerden, vertoonde hU zUn eerste echte lach. Maar hü rende de vliegtuigtrap op zonder ook maar even achterom te kyken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 6