Nieuwe LeMse Courant President Johnson inviteert drie westelijke leiders Vijf gevallen van polio in Tholen Over De Gaulle nog niets bekend Senator wil voortaan 2 vice-presidenten Arrestatie in VS wegens bedreiging van Johnson Preston Cobb komt morgen opnieuw voor Ook Britten zitten met een „luehtvaartdrama" KLM weer de dupe Wellicht méér patiëntjes Korpschef in Culemborg in verzekering gesteld Deens bouwplan voor ruimtecentrum Delft CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Maandag 2 december 1963, 44ste jaargang Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Oostelijke wind Half tot zwaar bewolkt en droog weer. Matige, af en toe vrij krachtige ooste lijke wind. Iets kouder met in de nacht en ochtend temperatuur om het vriespunt. Voor vervolg zie pagina 7) f 0,73. p.m. f 3,15, p.kw. 9,45 Klachtendienst bezorging 18 •j Sir Winston Churchill heeft zater dag zijn 89ste verjaardag gevierd in zijn woning in Londen. De oude staatsman verscheen aan het ven ster om de gelukwensen van de menigte in ontvangst te nemen. bezoeken aan de Verenigde Staten door de voornaamste leiders van de Westelijke landen. Bondskanselier Erhard van West-Duitsland zal op 27 en 28 december de gast zijn van Johnson op diens boerderij in Texas. De Italiaanse president Segni bezoekt Johnson op 14 en 15 januari in het Witte Huis en de Britse premier Sir Alec Douglas-Home volgt op 12 en 13 februari. Johnson heeft met deze regelingen uiting willen geven aan zijn persoonlij ke steun aan het Atlantische bondge nootschap en aan zijn verlangen vertrouwelijke betrekkingen te heb ben met de voornaamste geallieerde leiders. De bezoeken van Erhard en sir Alec zullen „werkbezoeken' uitgebreide besprekingen van belang rijke kwesties van gemeenschappelijk belang zijn, aldus het Witte Huis. Zowel de Westduitse kanselder als de Britse premier zuilen door hun ministers van budttenflanKiise zaken (Schroder Butler) wonden vergezeld. Het is niet bekend door wie president St van Italië ziich zal laten vergezellen. Na vorige week kort geconfereerd Sowjetunie geeft rapport over Lee Oswald heeft zaterdagavond de 40-ja- rige Robert Weatherington, die be kend staat als „enigszins cxcen- jtriek", gearresteerd naar aanleiding van een melding over een bedreiging tegen het leven van president Lyn don Johnson. Weatherington be weert uit het leger te zijn ontslagen in verband met zijn zenuwtoestand. Volgens hem heeft de president ge gevens achter gehouden die zijn naam zouden kunnen zuiveren. De president zou moeten sterven, tenzij hij deze gegevens openbaar maakt. Vandaag reeds zou de man voor de rechter worden geleid. Hij werd giste ren zonder officiële beschuldiging vast gehouden. Niet alleen president John son zou de gegevens hebben achterge houden, ook de directeuren van drie banken in Washington waren van het geval op de hoogte, beweert Weathering- Hij bekende vorige week voor de betrokken banken en voor het mini sterie van justitie te hebben gepost en voornemens te zijn geweest deze week elders, ook bij het graf van president Kennedy, te posten. RAPPORT De Russische ambassadeur in de Ver. Staten Anatoly Dobrynin, heeft zater dag vrijwillig aan de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken. Rusk, een documentatie van het Russische consu laat over de vermoorde Lee Oswald, die beschuldigd wordt van moord op pre sident Kennedy, overhandigd. Oswald heeft drie jaar in de Sowjetunie ge woond. Men beschouwt dit Russische op treden als een vriendschappelijk gebaar om de FBI bij het onderzoek te helpen. De tekst is in het Russisch gesteld en In één oogopslag Oecumenische kerkdienst t.g.v. 150 jaar Koninkrijk pag. 2. Geref. bezinning op gezins vorming pag. 2. Nationale herdenking: rede van H.M. de Koningin; ons Koninklijk gezin voor radio en televisie; ook vandaag feestviering pag. 6. Doodgewaande Rus leeft pag. 6. Monster heeft Abraham „ge zien" pag. 7. Sport van zaterdag op drie pagina's. bevat gegevens over Oswalds aanvraag om een visum voor de Sowjetunie in 1959. Of de documenten een nieuw licht op de zaak werpen is niet bekendge- De Newyorkse kinderrechter Florence M. Kelly deelde zaterdag mee, dat over Oswald een psychiatrisch rapport is op gesteld toen deze 13 jaar oud was en m de Bronx woonde. Dit rapport is aan de FBI overhandigd. Naar verluidt wordt daarin aangedrongen op terbeschikking stelling van Oswald op grond van schizo frene neigingen en het feit, dat hij „po tentieel gevaarlijk" is. Deze aanbeveling zou men echter niet hebben opgevolgd. BOEK Een stenotypiste uit Fort Worht, Pau line Bates, heeft vrijdag aan journalisten verteld dat Oswald kort na zijn terug keer uit de Sowjetunie aan een boek is begonnen, waarin felle kritiek werd ge leverd op het leven in dat land. Oswald had haar in juni van het vorig jaar in dienst genomen Hij scheen een ziek mens. Pauline Bates had de aantekenin gen voor het boek getikt, maar Oswald had elke keer na het werk. alles tot het carbonpapier toe, meegenomen. Na drie dagen gaf hij haar tien dollar en zei dat zij niet meer terug behoefde te komen, omdat hij geen geld meer had. De stenotypiste zei dat Oswald haar de indruk had willen geven voor het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken in de Sowjetunie te hebben gewerkt. Hij had het over „verschrikkelijke" le vensomstandigheden in dat land. De Rus sen hebben deze woorden dit weekeinde in perscommentaren aangehaald om te benadrukken, dat Oswald nooit een vriend van de Sowjetunie ban zijn ge weest zoals de Amerikaanse kranten wil len doen geloven. GELD Een niet door de FBI bevestigd be richt wil de wereld doen geloven, dat Oswald verscheidene maanden voor de moord telegrafisch kleine bedragen aan geld kreeg overgestuurd. Men herinner de zich in Dallas zijn heiihaalde komst naar het postkantoor waar hij met het personeel redetwistte, aldus de Dallas Times Herald. tc hebben met de Franse president deelde Johnson mede. dat De Gaulle in het voorjaar zou terugkeren gedetailleerde besprekingen over de betrekkingen tussen Franrkijk ei. Verenigde Staten. De volgende dag echter werd medegedeeld, dat er geen refinitieve afspraken waren gemaakt en dat Johnson „hoopte en verwacht te", dat de generaal terug zou komen. Rassen Intussen heeft Johnson de president van Togo laten weten dat hij van plan is. de campagne van zijn voor ganger tegen rassendiscriminatie voort te zetten. „Ik geloof volledig in de politiek vam wijlen de president voor het elimineren van rassendiscrimina tie in al zijn verschijningsvormen. De ze politiek blijft onveranderd en zal worden nagestreefd." James Meredith, de eerste neger die aan de universiteit van Mississippi is gepromoveerd, heeft vertelaard te gelo ven, dat het programma voor de burger rechten onder president Johnson langza mer verwerkelijkt zal worden dan het geval zou zijn geweest onder Kennedy. „Ifc geloof, dat l goed dat ie van minder bellang, dan Preston Cobb, de Amerikaanse ne gerjongen, wiens executie reds was bepaald op 6 december, komt zo vernemen wij morgen opnieuw voor bij het gerecht in Augusta in de Ame rikaanse staat Georgia. Het zal dan tevens zijn 18de verjaardag zijn. dat hij uit het zuiden komt." aldus Me redith, die meent dat de moord op Ken nedy een even grote uitwerking op de beweging van de burgerrechten zal heb ben als de moord op president Lincoln bijna 100 jaar geledten. Voor vervolg zie pagina 7 Verkiezingen Senegal 10 doden, 60 gewonden Nadat het zondag bij verkiezingen voor het presidentschap en de wetgeven de vergadering in Senegal tot ongere geldheden was gekomen, waarbij tien do den en een zestigtal gewonden vielen, is in Dakar, de hoofdstad, een uitgaans verbod afgekondigd. Op centrale pun ten in de stad zyn militairen samenge trokken. Voor president Senghor zijn geen te genkandidaten gesteld, zodat hij verze kerd is van herverkiezing. Men verwacht dat de Progressieve Unie de verkiezin gen voor de tachtig leden' tellende wet gevende vergadering zal winnen. Het zijn de eerste sedert Senegal in 1960 on afhankelijk werd. Op de onbewaakte spoorwegover gang Stoutenburg tussen Achterveld is gisteravond een personenauto door een trein gegrepen en in brand gevlogen. De bestuurder, J. van Putten uit Hoe velaken, slaagde erin tijdig uit de autp te springen. Directeuren BOAC iveigeren ontslag TT1 EN drama, te vergelijken met de A-i ontwikkelingen binnen onze KLM, is thans ook voor de bui tenwereld al duidelijker gaande in de Britse (genationaliseerde) luchtvaartmaatschappij BOAC. het direc- schappij, die door een bekend bankier werd vervangen van wie nu blijkbaar het verlossende woord wordt verwacht. De verliezen zijn inmiddels tot 80 mil joen pond (800 min. gulden) gestegen. Twee andere directeuren die met onvrij willig verlof zouden moeten, weigeren ontslag te nemen en beroepen zich op hun contract dat tot eind volgend jaar loopt. Vandaag zou het Britse Lagerhuis zich met de zaak bezighouden. Geruchten circuleren thans als zou de Britse regering zijn houding gaan wij zigen door binnen haar territoir concur rentiemogelijkheden met andere dan Britse maatschappijen onmogelijk te ma ken. Zo zou het belangrijke vliegveld Prestwick in de toekomst wel eens voor de president-directeur dezer roaat- onder de KLM gesloten kunnen worden, door- Verzet ouders tegen inenting i Zeeland is polio ge- Financiële onregelmatigheden De korpschef van de gemeente politie in Culemborg, P. van R.. is gisteren door de officier van justitie te Utrecht in verzekering gesteld op verdenking van financiële onregel matigheden. Reeds geruime tijd doen er in Culemborg geruchten de ronde over geschillen binnen het korps. Er zou sprake zijn van een gezagscrisis. Over deze kwestie zijn onlangs vra gen gesteld in de Tweede Kamer. De inzekerheidsstelllng van de heer Van R. is een gevolg van een disciplinair onderzoek dat door de burgemeester van Culemborg, dc heer A. J. M. van Ko- ningsbruggen, werd gelast. De korpschef is zaterdag in het paleis van justitie in Amsterdam door de commissaris J. Taco- conis van de rijksrecherche, verhoord. Dit verhoor heeft tot laat in de avond geduurd. Na afloop van dit verhoor heeft mr. W. H. Overbeek, officier van justitie te Utrecht, de korpschef in staat van ver denking gesteld. Inverzekeringsstelling van een ver dachte duurt twee dagen, maar kan met een zelfde periode worden verlengd. Het is een maatregel die de officier van jus titie kan nemen, wanneer de politie de verdachte reeds zes uren heeft vastge houden. De rechtc-r-cor.m i ss a r is kan na vier dagen inverzekeringstelling deze termijn weer verlengen r Honderden scholieren hebben za terdagmiddag in Amsterdam een stille tocht gehouden uit protest tegen de aangekondigde executie van de 17 -jarige Amerikaanse negerjongen Preston Cobb. De jongen werd twee jaar geleden veroordeeld tot de elektrische stoel. Meisje in Saigon verbrandt zich Een 18-jarig meisje lieeft zich zondag in Saigon in brand gestoken en wel op dezelfde manier als enkele boeddhis tische monniken tijdens de religieuze crisis in Zuid-Vielnam. Het meisje Tran Thi Ngay genaamd, liet 'n brief na, waarin zij zegt dat zij, toen de rege ring van Ngo Dinh Diem nog aan het bewind was, de belofte had gedaan om zich op te offeren als dc beproeving van de boeddhisten voorbij was. Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nassau H. J. van der Meulen, administrateur N.V. elcctriciteits-Mij IJsselcentrale te Zwolle. constateerd. Zij bevinden zich in het burgerziekenhuis te Bergen op Zoom met negen andere kinderen, van wie men vermoedt dat ze deze ziekte ook hebben. In Tholen zijn nog tien kinderen bij hun ouders thuis die koorts heb ben en van wie de mogelijkhed be staat dat zij eveneens besmet zijn. De kinderen zijn allen leerlingen van de school der Geref. Gemeente in Tholen. Hun ouders zouden zich uit geloofs overtuiging tegen inenting verzetten. Twee van de vijf opgenomen patientjes zjjn ernstig ziek. De vader van een van hen bevindt zich op zee. Hem is per radio verzocht naar het ziekenhuis te komen. Scherpenisse. St. Maartensdijk, Oud-Vossemeer en in Tholen is men bezig met inenten. In Oud-Vossemeer gaat dit vrij snel; zaterdag werden reeds 350 van de 450 kandidaten ingeënt. Het gemeentebestuur van Tholen heeft de bewuste school laten De Koningin en de prin sessen Beatrix en Margriet heb ben bisteren in de Domkerk in Utrecht de oecumenische kerk dienst bijgewoond, die werd ge houden in het kader van de her denking van 150 jaar onafhan kelijkheid (Verslag op pag. 2) Bij Kennedy's graf 45.000 mensen Gisteren hebben bijna 45.000 mensen het graf van president Kennedy op de begraafplaats Arlington bezocht. Ook president Johnson en zijn gezin brachten een bezoek. Regeringspartij wint in Nieuw-Zeeland Bij de in Nieuw-Zeeland gehouden algemene verkiezingen hebben de rege rende Nationale Partij van premier Holyoake 44 (thans 46) en de sociaal democratische partij 35 (thans 34) zetel verworven. De sociale Kredietpartij kreeg een zetel. Er hebben tachtig volks vertegenwoordigers in het Huis var gevaardigden zitting. De 80-jarige G. J. van der Molen te Creil is gistermiddag verdronken doordat hy tijdens een wandeling moedelijk onwel was geworden. dat geen of minder landingsrechten i de KLM (ook de SAS wordt in dit ver band genoemd) zouden worden verleend. Dit zou weer een consequentie zijn van hetgeen de Britse minister van luchtvaart. Julian Amery, niet lang ge leden heeft verklaard over landingsrech ten m hot Verenigd Koninkrijk, namelijk dat de Britse regering onder de huidige omstandigheden moeilijk landingsrech ten kan blijven verlenen aan luchtvaart maatschappijen uit landen die daar niets tegenover kunnen stellen. voorbereidende Europese commis- oor ruimte-onderzoek, de „COPERS" heeft besloten het Deense raadgevend technisch bureau Vanning en Steensen in beginsel een studie-opdracht te verle- ioor de voorbereiding van de bouw een laboratoriumcomplex van de ESTEC, het in Delft te vestigen Euro pese centrum voor ruimte-onderzoek. Dit besluit is enkele dagen geleden een vergadering van COPERS in Parij3 genomen. De financiële voor waarden moeten nog geregeld worden. Volgens onofficiële raming is met de stu die-opdracht een bedrag van tussen de hl en twee miljoen gulden gemoeid. De regering heeft een terrein van 60 ha ter beschikking gesteld voor de bouw de laboratoria. Het terrein grenst de nieuwbouw van de Technische Hogeschool in de Wippolder. Het zal nog minstens drie a vier jaar duren, eer het complex voltooid is. Met de bouw is 20 30 miljoen gulden gemoeid. Ongeveer 0 wetenschapsmensen zullen in dit centrum tewerk worden gesteld. Het centrum in Delft wordt verreweg het belangrijkste onderzoekingscentrum de ESRO. de Europese Organisatie Ruimte-Onderzoek, die haar werk- Barghoorn weigert Afgevaardigde Feighan van het Huis in Afgevaardigden heeft gisteren ver klaard, dat professor Barghoorn een uit nodiging om vrijwillig voor de immigra tie-subcommissie van het Huis te ver schijnen heeft afgeslagen en dat hij nu gedagvaard zal worden. zaamheden waarschijnlijk volgend jaar gaat aanvangen. In het beginstadium zal men zich Delft bezig houden met de vervaardiging van eenvoudige raketten. In een later stadium zal men aan kleine en grotere satellieten kunnen beginnen. Zij zullen afgeschoten worden op een raketbasis in Kiruna in noord-Zweden, of in Cape Kennedy in de Ver. Staten of Woomera in Australië. Inschrijving van dienstplichtigen op Cuba De Cubaanse minister voor de strijd krachten Raul Castro, heeft zaterdag avond alle Cubanen tussen de 17 en 45 jaar opgeroepen voor inschrijving voor de militaire dienst om ..elke agressie van de Yankee-imperialisten" of van andere zijde te kunnen afslaan. De in schrijving van dienstplichtigen zou zon dag en maandag geschieden. Indonesië koopt rijst in rood-Cliina Indonesië heeft een overeenkomst ge tekend, waarbij het 45.000 Ion rijst koopt in communistisch China. De helft moet dit jaar worden afgeleverd en de andere helft begin 1964. Prestwick de luchtproblematiek in het Lagerhuis aan de orde komen, zttlks aar aanleiding van een wetboek dat pas uitgebracht over deze materie. Het vliegveld Prestwick Is daarom zo belangrijk voor de KLM, omdat daar veel passagiers, kunnen worden opgenomen, vooral in de richting Amsterdam. Het overstappen op andere Europese lyncn zou op Schiphol met veel meer facili teiten gepaard gaan voor dc passagiers, dan op London Airport. Protest Ind. studenten! Soekamo is door V.S. beledigd Tweehonderd Indonesische studenten hebben voor het gebouw van het Ameri kaanse consulaat te Soerabaja betoogd. Zy wilden protesteren tegen hun inziens beledigende opmerkingen die Ameri kaanse Senatoren over president Soe- karno hebben gemaakt De 'Senatoren zouden bij een bespre king in de Senaat van de Amerikaanse hulpverlening aan Indonesië, president Soekarno een bandiet en de meest om koopbare staatsman ter wereld hebben genoemd. De studenten droegen spandoeken met zich mee. waarop stond dat het Indo nesische volk vertoornd is over de Ame rikaanse belediging van de president. Zij begaven zich naar het consulaatge bouw om schriftelijk te protesteren. De studenten willen dat de Ameri kaanse regering maatregelen tegen deze Senatoren neemt en dat zij verontschul digingen aan president Soekarno aan bieden. Er waren sterke wachtposten voor het gebouw geplaatst en er hebben zich geen incidenten voorgedaan. Betrekkelijk rustig in Venezuela Op de verkiezingsdag in Venezuela hebben zich zondag slechts enkele ern stige incidenten voorgedaan. De meest strijdlustige oppositiegroep, de „Strijd krachten der nationale bevrijding", heeft ondanks de door haar geuite dreigemen ten de kiezers er niet van kunnen weer houden naar de stembus te gaan. Blijkens de eerste uitslagen is de regeringspartij er zonder veel kleerscheuren afgekomen. Steinbuszege voor premier Menzies Premier sir Robert Menzies van Australië heeft gisteren by de alge mene verkiezingen in zijn land een overweldigende steun gekregen voor zijn politiek van sterke banden met de Ver enigde Staten Zün coalitieregering heeft haar meerderheid vergroot Toen het tellen van de stemmen ten einde liep, bleek de coalitie van Menzies zeker van 69 zetels in het 122 zetels tel- 'lende Huis van Afgevaardigden. De liberale partij kreeg slechts 50 ze tels en er moesten nog drie zetels wor den verdeeld. In het laatste parlement had de rege ring een meerderheid van slechts twee zetels. Reydon en De Jager nog niet thuis Tevergeefs hebben op Schiphol de 27- jange mevrouw Nelly Reydon en haar "•jarig zoontje Poter, die zijn vadet nog ooit heeft gezien, gewacht op de aan komst van de twee Nederlanders Reydon en Dc Jager. Volgens de Russische am- bassadeur in Den Haag zouden ze ver leden week worden vrijgelaten. Via de verkeerstoren deed op Schiphol de mede deling de ronde, dat de beide Nederlan ders zich onder de passagiers bevonden MEESTERWERKEN VAN Z TOT A

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1