3rins Bernhard zag bij genie nieuw Hohlplattengerat Gaan posttarieven weer omhoog? POSTÜEjlliF Puzzelhoek Auto's met stadslichten worden niet opgemerkt VARA start serie kluchten vanBoulevard Feydeau Aanleg van provinciale\l fietspaden vertraagd 9 WOENSDAG 27 NOVEMBER 1%; Mechanisatie en motorisering parate troepen bP haar oefenterrein nabij Hedel heeft de genie vanochtend aan inspecteur-generaal van de Kon. andmacht, prins Bernhard, laten ien met welk nieuw materieel ze al of nog zal worden uitgerust. Er verd gedemonstreerd met het van e Duitsers gekochte „Hohlplatten- erat" dat door de Nederlandse ge- listen pontonplaatbrugmaterieel vordt genoemd, met een rijsporen- irug, een brugleggende tank, een ankdozer en mechanische mijnen- egger. De mechanische mijnenlegger heeft ets van een kip. Maar dan één die do- lelijke eieren legt. Het appraat is dt rots van de mijnenschool in Soester- lerg waar het proto-type ontwikkeld ;n geconstrueerd |OOR drukstijgingen is de depressie boven de Noordzee geheel verdwe- t en is daarvoor een verbinding tot ttand gekomen tussen een hogedruk- (/ebied boven noord-Rusland en het "fizoren-hogedrukgébied, dat zich wat de richting van Spanje verplaatst ïeejt. In de oostelijke provincies trok van nacht bewolking over waaruit van morgen in Drente en Groningen lichte Vegen viel. Elders werd het helder en jaf de temperatuurdaling in het bin nenland aanleiding tot de vorming van mist of tot het voorkomen van nacht vorst. Intussen is de stroom zachte lucht tot in het zeegebied tussen Schot land en IJsland doorgedrongen. Voor dat de wind in ons land uit het zuid westen komt zal de komende nacht bij vrijwel windstil weer opnieuw nacht- dorst of mist kunnen optreden. De regenkansen zijn voor morgen klein. Zon en maan: donderdag 28 november: op 8.18, onder 16.36; maan op: 16.41, onder 4.19. Zaterdag 30 november: volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgt nie-eenheden noodzakelijk gebleken. Zo is er geformeerd de pantsereompag- nic die tot de brigade behoort. Haar taak is het om er voor te zorgen dat de brigade haar gevechtstaak op de beste manier kan uitvoeren en ze doet dat door het opruimen van hindernissen, het mogelijk maken van het over- of doorschrijden van hindernissen, het be- Het kan in twee tot drie minutenl riidbaar houden van wegen, eenvoudigweg gemonteerd worden op De pantsercompagnie is opgebouwd uit normale drie-töns DAF-vraclitauto een gemechaniseerd gedeelte in A.M.X. ïen bemanning van vier niet spe- voertuigen, 'een gemotoriseerd gedeelte cialistisch geschoolde militairen ziet w-n 3-tons voertuigen, een oversteunend dan kans om er snel een mijnenveld De .mammoet" onder de door de genie getoonde voertuigen was de brugleggende tank, waarop een voor 150.000 gulden van Amerika gekochte schaarbrug gemon- Rustig weer zeven uur U«iUsl th f» Es gfl indstil 8 -1 indstil 8 3 Reorganisatie genie-eenheclen noodzakelijk ..Koopje" Door van de Amerikanen de schaar- bruk te kopen en die op een centurion te laten monteren zijn de Nederlandse strijdkrachten relatief gezien op koopje" uit. Als ze een complete brug leggende tank hadden gekocht zouden per stuk ongeveer een miljoen gulden kwijt geweest zijn. Met haar lengte va meter is de schaarbrug de grootste di te koop is. Van deze brugleggende tanks komen er twee bij iedere pantser- geniecompagnie, bij welke eenheid ook og twee reserve-bruggen zijn ingedeeld. Iets lichter, maar het toch altijd nog respectabele gewicht van 53 ton berei- ke/id is de tankdozer. Van dit voertuig nen er twee in iedere pantsercompag- Het ligt in de bedoeling de tank uit te rusten met infrarood waarnemings- apparatuur. Niet op het land, maar in het water voelt zich de boot voor bruggenbouw het meeste thuis. Het is een kleine werkboot die de genie gebruikt bij het bouwen pontonbruggen. Iedere pontonplaat- brugcompagnie .krijgt er negen. De ge- n' toonden de Prins ook het ponton- plaatbrugmateriaal dat ons leger ir Duitsland heeft aangekocht. Verder werd gedemonstreerd de „rij- sporenbrug klasse 20" een uit twee rij. sporen bestaande 9talen bruk waarvar de delen elk op een wielstel gemonteerd zijn. Deze brug is ontwikkeld om voer tuigen tot en met de zwaarte van dc Are A.M.X.' en op snelle wijze eer natuurlijke of kunstmatige terreinverzin. king te kunnen laten overschrijden. De rijsporenbrug kan worden meegevoerd achter ieder willekeurig voertuig. Pantser compagnie Al dit nieuwe materiaal waarover d egeniè gaat beschikken is afgestemd op de mechanisatie en motorisatie van parate troepen, om het zo juist mogelijk i zetten is ook een reorganisatie vai gedeelte dat het zware materiaal bevat (onder meer de tankdozer en de brug leggende tanks) en een commando-or- Maandagavond heeft de 49-jarige klinker H. G. Langenhorst een val van twaalf meter gemaakt van het dak van zijn woning aan de Egelantiersgracht in Amsterdam, toen hfj een televisiean tenne wilde nazien. Hij viel en kwam op de binnenplaats terecht. In het zie kenhuis is de man aan zijn verwondingen bezweken. Timmerman mag geen flat huren bij academici De Dclftse timmerman H. Kwant mag zijn huis aan de Gerard de Haenstraat niet rullen voor een flat van mej. IV. C. Slooff aan de Van der Lelystraat. zo heeft de vereniging van huiseigenaren in de Van Blommesteinstraat en Van der Lelystraat besloten. Reden: opleiding en opvoeding van de timmerman zouden raiet best passen in het milieu dat de bewoners in deze straat hebben gesohapen. Een groot deel van de bewoners is academisch gevormd, dan wel werkzaam in intellectuele be roepen De bewoonster van de flat woning had haar flat voor f 120 per maand te huur aangeboden, omdat zij dichter bij haar werk, een microbiolo gisch laboratorium van de T.H., wilde Sabotage proces Pretoria Rechter wijst verzoek van verdediging af De rechter in het sabotage-proces in Pretoria tegen Nelson Mandela, de „zwarte pimpernel", en negen andere beklaagden, heeft de eis van de verdedi ging om ook de nieuwe, tegen de be klaagden uitgebrachte acten van beschul diging te vernietigen, van de hand ge wezen- De klacht van de verdediging, dat beklaagden niet op behoorlijk gede tailleerde wijze van de tegen hen in te brengen beschuldigingen in kennis zijn gesteld, achtte de rechter Liquidatie draadomroep overwogen (Van onze parlementsredactie) De verhoging van een aantal postta rieven per 1 januari a.s. is niet vol doende. Als de posterijen tot een enigszins rendabele exploitatie willen geraken, zullen straks nieuwe tariefs verhogingen nodig zijn. Om de be drijfskosten ongeveer te dekken, is het noodzakelijk dat het tarief voor een binnenlandse brief 'wordt verhoogd van 12 tot 20 cent, voor drukwerk van 5 naar 10 ct. en voor briefkaarten van 8 naar 15 ct. Minister Van Aartsen (verkeer en waterstaat) zei dit gisteravond in de Tweede Kamer bij de behandeling van de P.T.T.-begroting voor 1964. Begin volgend jaar zal hij zich, naar hij mee deelde, bqjaden over verdere tariefs verhogingen. Een tijdige beslissing nodig met -het oog op de voorbereid van de begroting 1965. De minister kon overigens niet zeggen hoeveel de verhogingen precies zullen bedragen. Onze huidige posttarieven zijn z.i. in Kruiswoordpuzzel Actie in Haarlem voor dimlichten De politiekorpsen van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal zullen in de tr den december en januari een actie voeren, waarbü automobilisten verzocht wordt met dimlicht in de stad te rijden, in plaats van het stadslicht. By de invalswegen der gemeenten zullen borden worden geplaats met het opschrift: „Dimlicht a.u.b. Van de zijde van de politie wordt vernomen, dat talloze automobilisten by duis ternis rnden met stadslichten, die zo weinig licht geven, dat van enige rede.- verlichting niet kan worden gesproken. Hierin schuilen gevaren. In dc eerste pla. oor de automobilist zelf, die bij inhaalmanoeuvres óf zelf niet door tegenligg» wordt opgemerkt, öf die tegenliggers met stadslichten niet of te laat opmerkt. o voetgangers (speciaal bejaarden) en fietsers zijn er ook gevaren. De kleine licht bronnen bieden onvoldoende houvast by de taxatie van afstand, naderingssnelheid i aard van het voertuig. Met belangstelling zien de drie politiekorpsen uit naar de resultaten van door de A.N.W.B. gepropageerde proef, waarbij door aanbrenging van een v tand de schakeling van dimlicht naar stadslicht in twee fasen kan verlopen. Daar- >ij zou de fase met de grootste lichtsterkte moeten worden gebruikt voor he' rijden binnen de bebouwde kom. Aan automobilisten zal worden verzocht reactie: aan de politie op te geven. Gedurende de maanden januari en februari zal politie personeel hiertoe briefkaarten uitdelen. ntaal: 1. kleur; 4. water in Brab.5. scheikundig element (afk..<; waterkering; 9. laagte in de Sahara; U steensoort; 12. hoenderachtige vo gel; 14. nauw: 16. muzieknoot; 13 ti tel (afk.); 19. dag der week (afk. 20. voegwoord; 21. muzieknoot; 22. oude re kening (afk.); 23. voorzetsei; 25. ge wicht (afk.); 27. vlug: 29. zwaardvis; 31. voorzetsel: 33. teken: 35. kreupe 37. deel van een ontkenning (Fr.): 39 >n het jaar onzes Heren (afk. Lat.i; 40. Uitslag op metalen. Verticaal: 1. plaats in Frankrijk aan voet van de Pyreneeën; 2. telwoord: gebod; 4. de heilige stier der oude Egyptenaren; 6. zoon van Jacob; 7. scheik. element (afk.); 8. pers. voor naamwoord; 9. voorzetsel; 10. voeg woord; 11. bladerkroon; 13. vervoeging van een hulpwerkwoord; 15. gesponnen draad; 17. boom; 18. soort hond: 23. Jjet gesloten; 24. bijwoord; 26. kant; spil van een wiel; 29. voorvoegsel; lengtemaat (afk); 32. algemeen kiesrecht (afk.); 34. Europeaan; 36. bastaarduitgang; 38. lidwoord. OPLOSSING VORIGE PUZZEL ntaal: 1. pats; 5. Made: 9 aar; 11. var: 12. alom; 14. kast; 15. meestal: 19. Trees; 21. steek; 22. »ala; 23. reine; 26. herstel; 29. maan; 31 loge; 33. aan; 34. arm; 35. oer; 36. '•ido; 37. snik. Verticaal: 1. paar; 2. aal; 3. trom; Lisse; 6. aval: 7. das; 8. erts; 13. Meteren; 14. kasteel; 10. erker; 17. 8. sta: 20. sla; 24 Isère; 25. «mal: 26. hand; 27. loon; 28. kerk; 30. aai; 32. gei. vergelijking met die van andere lan den uitermate laag. Ze zullen dat ook nog zijn na de (geringe) verhoging per ïuari. De nieuwsbladen vallen niet onder die verhoging, maar dat kan niet altijd zo blijven. Het tegenwoordi ge nieuwsbladtarief bedraagt immers nog geen 15 pet. van de werkelijke kosten. Naar aanleiding van vragen uit de Kamer zei de minister een liquidatie de verliesgevende draadomroep niet uitgesloten te achten. Alvorens echter een beslissing hieromtrent te ;n zal eerst de samenhang tussen draadomroep en draadtelevisie moeten worden onderzocht. Zijn standpunt ten opzichte van het vervolgrapport over de draadomroep dat door de directeur- generaal van de P.T.T is uitgebracht, had de minister nog niet bepaald. De investeringen in de draadomroep acht te hij op het ogenblik nog wel verant woord. Een eventuele liquidatie kan .vens niet van vandaag op morgen geschieden. De „voortijdige publikatie" in onze bladen van het rapport-Goedhart over de rechtspositie van de P.T.T betreur- le de minister, omdat hij daardoor in een dwangpositie was gebracht. Hij had eerst het advies van o.m. de PTT- raad over dit rapport willen inwinnen en vervolgens zijn eigen standpunt ten aanzien van de materie willen bepa len. De perspublikatie had hem ge dwongen de inhoud van het rapport reeds nü ter kennis van de Kamer te brengen. Van de PTT-directie verwacht de minister binnenkort een voorstel be treffende het investeringsbeleid in de eerstkomende jaren, speciaal voor wat betreft de telefoon. Op het ogenblik is er een wachtlijst voor 100.000 telefoon aansluitingen. Bekeken wordt nu hoe deze achterstand door continuïteit in de investeringen kan worden ingehaald. De PTT-begroting voor '64 is tenslot te z.h.s. door de Kamer aanvaard Boekverkopers bezorgd De Nederlandse boekverkopersbond heeft in een telegram aan de leden van de Tweede Kamer gewaarschuwd, dal verhoging van de posttarieven schade zal berokkenen aan de verbreiding van het boek in dienst van de cultuursprei ding. Commeniaar Documentaires /ÏOK gisteravond is het televisie- programma nog in gewijzigde *m uitgezonden. Er werd reeds om half zeven begonnen met de volledige herhaling van de meer dan twee uur lange reportage van de begrafenis in Washington. En toen daarna het journaal was uitgezonden, was de avond al half om. Daarom bepaalde nen zich tol een NTS-programma en :o zond de KRO alleen de epiloog uit. Met genoegen keken wij naar de Belgische bijdragen aan de EEG- documentaire, gewiid aan het auto verkeer in de zs landen. Een goed samengesteld overzicht, dat een in druk gaf van aspecten van een ge heel, zoals de bedoeling van de docu mentaires ook is. Vooral het gedeelte over de autowegen liet bovendien knap camerawerk zien. Besloten werd met fraaie luchtopnamen van de Nederlandse circuits, die wel een uitstekende indruk zullen maken op de buitenlandse kijkers. Een wat kin derlijk commentaar begeleidde de documentaire. Voorts zagen wij de Nederlandse bijdrage aan de Eurovisiereeks „Gou_ den klanken", een juweeltje, mogen wij wel zeggen. Heel fijne 17e eeuwse muziek en zang, uitgevoerd in het museum Amstelkring in Amsterdam. Artistiek in uitvoering en opname, wij vonden deze bijdrage zeer waar devol als representatie van de Ne derlandse toonkunst in vervlogen eeuwen. Ook fotografisch is de docu_ mentaire bijzonder aantrekkelijk. Nat. programma gewijzigd Het nationale programma, dat zater- dag (30 november) a.s. voor de televisie wordt uitgezonden, is gewijzigd. Het luidt nu als volgt: 7 uur extra NTS- journaal (over de herdenkingsbijeen- komsten op de afgelopen dag), 7.15 uur documentaire 150 jaar Koninkrijk, 8 uur NTS-journaal, 8.20 uur quizprogramma uit Den Haag, 9 uur Oranjes over Oranjes, de uitzending uit paleis Soest- dijk, waarin de koninklijke familie aan i het woord komt, 9.45 uur „Zilte Vaer- liedjes en voordrachten, 10.30 uur filmprogramma van Simon van Collem, 11.15 uur NTS-journaal. Kerkdienst Zondag (1 december) zal de NTS s avonds van 7 tot 8 uur een reportage j geven van een oecumenische kerk- dienst, welke wordt gehouden in de Domkerk in Utrecht. In deze dienst zul- len voorgaan prof. dr. W. F. Dankbaar, voorzitter van de Oecumenische Raad, mgr M. A. Jansen, bisschop van Rotter' dam, dr. P. G. Kunst, praeses van de Gen Synode van de Geref kerken, en j prof. dr. P. J. Maan van de Oud-katho- lieke kerk. Medewerking wordt verleend door 'en groot koor, samengesteld uit Utrechtse zangkoren, en geleid door Mees van Huys. en de Nat. Brassband onder leiding van Meindert Boekei. De prinsessen Beatrix en Margriet zullen de dienst bijwonen. In verband met deze uitzending wordt het begin van het televisie-avond-pro- gramma gewijzigd. Het weekoverzicht in het NTS-journaal komt van 6.30 t 6.55 op het scherm, waarna het korte nieuwsbulletin volgt. Na 8 uur gaat het programma als aangekondigd verder. Vanavond: „Even in bad" Het zal zeer de vraag zün, hoe het geweest en gebleven. Nog altijd wenst Nederlandse publiek reageert op de niet iedereen zijn werk tc accepteren serie eenakters van dc „Boulevard Feydeau". geschreven door de Franse auteur Georges Feydeau, waarvan vin- avond de eerste onder de titel „Even in bad" op het scherm komt Wij krijgen hier te doen met een markant stukje Franse toneelliteratuur dat om strijd is geprezen en verfoeid en zich in feite nog altijd in die te genstrijdige sfeer bevindt Georges Feydeau leefde van 1862 tot 1921. Hij huldigde het principe (dat vóór hem vooral ook Molière, de hof- kinderen te latal meekuken schrijver als srondslag voor zuil stuk- w„„ ken aanhing) dat de mens als tegen wicht voor zijn neiging om talloze le venssituaties slechts zeer ernstig te bezien, ook het vermogen moet ont wikkelen om de humor en potsierlijk heid van zulke situaties Daarom achten wij het een heel waagstuk van de VARA, deze serie op het televisiescherm te brengen. Wij vragen ons af, of het wel juist is. dit soort toneel in de huiskamers te brengen. Want wij weten al van te voren, dat het ook nu weer zal zijn zoals het altijd was: de een zal het appreciëren, de ander zal het ver werpen op gronden van moraal en levensbeschouwing. Laten wij U daarom adviseren om de Feydeau-boulevard-serie. Want de ze eenakters eisen toch wel een vol wassen beoordeling. Overigens zal de VARA-regisseur Loet Steenbergen met deze serie zijn televisiedebuut maken. Vanavond ziet Daarom bekeek hij zijn medemensen U zijn leidersprestaties in de eerste en hun dagelijkse ondervindingen klucht: „Even in bad U wordt gc- scherp. Hij deed dit vooral 's avonds confronteerd met de opmerkelijke en 's nachts in de destijds vermaarde Franse gewoonte in het einde van de Parijse café's en op of rondom de grote vorige eeuw, om van het (gewoonlijk boulevards, waar het hart van Parijs zeldzeaam) heel evenement te maken. Dan beschreef hij zijn Badkamers had mingen. waarbij alledaagse werkelijk- sjouwde een zitbad ergens heid, verheven of banaal, door de mer. de gedienstigen wierpen er om- zeef ging van zijn onstuimige fantasie mers heet water in en men beschouw en, in het vat gegoten, de meest uit eenlopende vormen aannam. Het was daarby zijn bedoeling, de mensen als het ware een lachspiegel de dan het baden als een huiselijk pretje, waarbij zich nogal eens vreem de situaties voordeden. iHL. In deze klucht ziet U Jan Retèl, Si- houden. waarin zy zichzelf. g«d Koetse Jules Hamel en Pleuni karikaturaal vertekend, herkenden. Touw. Het spel is enkele weken gc- Hy hield hen hun kleine en grote leden al opgenomen, omdat Sigrid zwakheden en karakterfouten voor. Koetse een baby verwachtte (U weet liet hen de humor zien van situaties waarschijnlijk, dat zij de echtgenote waaraan zy zwaar tilden en pro- van Jan Retèl is). Inmiddels is de baby beerde zo zijn eigen speelse levens- het dochtertje Berith, geboren opvattingen A BjÉH Bij BS B K' zyn toeschouwen grid Koetse zal vanavond karakter-onthullend, het televisie spel Nog vier De VARA is van plan, de reeks met nog vier eenakters van Feydeau te completeren. Dat zullen zijn: „Beer op ikken" (met Ina Faassen, Mimi Boes an deren Scheer en Bob „Die vrouwtjes van de ook dikwijls wereid" (met Kitty Janssen, Marlies van Alcmer, Heieen van Meurs, Allard van der Scheer, John Leddy en Wim Nijholt), „Feu la mère de madame" en „Gibier le Potence". Voor beide laatste stukken is nog geen Nederlandse titel opgegeven. De eenakters duren slechts een half uur: vanavond kunt U naar „Even in bad" kijken van kwart over 9 tot kwart duidelijk te maken. Verschillende Maar niet alle mensen reageren op dezelfde wijze, niet iedereen ziet hu mor waar een ander die ziet Toen zijn stukken (waaronder naar de eis van de tijd veel eenakters) bij wijze van kluchten werden opgevoerd in de nach" Allard Parijse theaters, bleken die niet alleen Verstraete) r luchthartige moraal pikant e: Er werd van alle kanten fel op ge reageerd en deze reacties liepen van de hoogste lof tot de laagste afwij zing. Kranten en toeschouwers bespra ken zijn werk druk. Men noemde het afwisselend schandalig, superieur van humor, immoreel, treffend en onfat soenlijk. In het kort: men wist geen raad met deze stukjes echt boulevard-to neel, zoals die zich in het Parijse rond om de eeuwwisseling, voordeden Wy vertellen U dit uitgebreid, op dat U goed zult weten, met welk soort toneel U vanavond wordt ge confronteerd. In onze tijd bekijkt De NTS zai op WOcnsdag 4 decern- men gaarne het werk van Feydeau ber 3 S s middags van 2.55 tot 4.40 met andere ogen: men ziet dat de uur een rechtstreekse Eurovisierepor- kluchten uitstekend zijn geschreven, tage overnemen van de voetbalwed- de personen in de karikatuur raak strijd A s. Monaco-F. C. Internazio- getypeerd. Men onderscheidt nu ook nale uit Milaan, welke in Marseille beter, hoe Feydeau de lichtzinnig- wonjt gespeeld. Deze uitzending geldt de achtste fi- ale in het toernooi om de Europa Kinderen niet Cup* Merkwaardig is echter, dat Feydeau altijd I Voetbal Monaco- Milaan op tv. heid omstreden toneelschrijvei Slechts 35 van de 110 kilometer 700RNAMELIJK door i tekoi leggen. Maar het ziet e r uit, dat i vreemd beklemmend 13 „We gaan in de tuin zitten", stelde Joost voor, nadat hij de badspullen over het wasretf in de bijkeuken had gegooid. „Ik heb amper tijd ge had om te zien, wat er allemaal is uitgekomen aan bloemen. Doen die knolbegonia's het nu eens?" „Ja, dat lijkt nu wel wat", antwoordde zijn moeder voor Peter. Ze was net de keuken bin nengekomen en had Joosts woorden gehooid. „En wanneer ga je gras maaien. Joost? Dat had je zo optimistisch de eerste dag al be loofd!" „Tja, da's waar ook", ontdekte Joost, kreeg hetzelfde gevoel vai onbehagen als daarstraks. „Nee, nu hoeft het niet", suste mevrouw Rein- dersma. „Ik vind het veel te fijn, dat je met Peter gaat repeteren. Hij is het allemaal wel beu. hè jong? Nou, met twee weken ben je 'er van af. Wacht, hier is vast jullie limona de. Draag dat blad even voor me, wil je, Joost? Ik maak nog even een paar sneden krenten brood klaar. Ik dacht, jullie moeten goed eten om tegen al die geleerdheid opgewassen te zijn." „O", oreerde Joost, „maar als je eenmaal je richting gekozen hebt. is dat geen punt meer Het zijn juist al die basisvakken, die je later bij je eigen studie niet eens meer nodig hebt. waar je zo'n kluif aan hebt." „Ontmoedig hem nu niet. hè" verzocht me vrouw Reindersma. Ze zuchtte een beetje, toen ze zag dat Joost al vooruitliep naar de tuin. Ze pakte het schaaltje met krentenbrood en liep ham haastig achterna. „Joohoost", zei ze met een gelaten stem. Hij draaide zich om. „Ja moeder?" „De limonade, Joost", zei ze met ten hemel geslagen ogen. „O ja", ontdekte hij. Hij liep terug naar de keuken, waar Peter in de deuropening ver scheen, het blad mej glazen in de handen. „Laat maar Joost", zei hij „en schiet op, loop niet vlak voor mijn voeten!" „O ja, Joost", schoot mevrouw Reindersma te binnen, „als je hem overhoort, ga dan niet zo diep in op die kerkconcilies of over de stellin gen van Luther. Niet dat die niet belangrijk zijn, maar hij hoeft alleen vaderlandse geschie denis te doen." Met zijn handen in zijn zakken slenterde Joost over het tuinpad terug naar het huis. Hij stond even stil en keek naar de rode klimroos, die Het grote door M. C. LOONEN-VAN DER LINDEN tegen de achtergevel groeide. De zware bloem trossen reikten bijna tot aan het dak. Achter zich hoorde hij zijn broertje mompe len: „Slag bij Mook, 1574 Hij wierp nog even een blik op Peter, zoals hij daar ingespan nen zat.te leren, zijn boekenrondom hem uit gespreid. Daar waar Peter nu zat, was oor spronkelijk gazon geweest. Maar dokter Rein dersma, onuitputtelijk in het bedenken van nieu we snufjes en grotere of kleinere verbouwingen van hun huis, had er een terrasje laten aan leggen. Van natuursteen was een laag muurtje gemetseld, in een ruime boog om het zitje heen. Rondom stonden wat struiken: jasmijn, die nu volop in bloei stond, wat seringen en een appelboom, die naast zijn stam liep van trots, omdat hij niet bij dat gepeupel achter in de boomgaard hoorde. Uit pure verbeelding wei gerde hij dan ook principieel om vrucht te dra gen. „Joost, ben jij daar?" klonk de stem van zijn moeder. Ze stak haar hoofd om de tuindeuren van de spreekkamer en keek naar buiten. „Joehoe!" Joost liep het flagstone-pad af, stak het terras bij het huis over en ging langs het tegelpaadje, dat langs de groene glas-in-loodra- men van de hall en verder langs de keuken voerde, naar de uitbouw van het huis, waar de spreekkamer was. Zijn vader had die er spe ciaal bij laten bouwen om gezin en praktijk ge scheiden te houden. Aan de zijkant van het huis was de praktijkingang en aan de voorkant de wachtkamer. Mevrouw Reindersma was bezig de spreekka mer te stoffen. „Kom eens hier, Joost", zei ze enigszins overbodig. „En ben je klaar met Peet?" „Ja", antwoordde Joost. „Hij houdt er zo da- V°" technisch personeel by de provin- het einde van dit tüdvak sleehts 35 km ciale waterstaat is de uitvoering van hel zal zijn aangelegd. provinciale fictspadenplan vertraagd Uit een officiële mededeling van G.S Het was de bedoeling in de periode van aan de provinciale staten blükt verder, 1 juli 1959 tot 1 juli 1964 110 km aan te dat er voor de aanleg van de fietspaden tweede „vijfjarenplan" ts opgesteld 1 juli 1964—1 juli 1969. In deze tijd zo'n 100 km worden aangelegd. On der deze 100 km vallen ook de fietspaden die in de eerste vijf jaar niet gereed delijk zelf ook mee op. Krankzinnig, wat die jonge kinderen nog in hun hoofd moeten stam pen! Ik vraag me af, of ik dat zelf nu nog voor elkaar zou krijgen! Ten slotte, het zijn maar droge feiten. Als het in de lijn van je studie ligt. neem je het veel makkelijker in je op." „Ja, hoe gaat het eigenlijk met je studie?" vroeg zijn moeder hem scherp opnemend. „Je bent nu een maand niet thuisgeweest, vóór deze keer. Misschien heb je nu, na dit eerste jaar, al zo'n beetje een overzicht hoe alles je be valt. Wacht, ik stop ermee. Dan blijven we hier even rustig zitten. Ik moet je trouwens nog ergens over hebben." Ze stak haar hoofd naar buiten en riep naar de keuken: „Mijntje? Och Mijntje, Joost en ik zitten hier; de tele foon staat op het toestel in de huiskamer. Neem jij de boodschappen aan?" 'Ze trok haar hoofd weer terug om het vol gende ogenblik opnieuw een stap naar buiten te doen. Peter kwam in dé richting van het huis. met zijn boeken onder zijn arm. „Peter, knul," nep ze, „Joost en ik willen even praten. Zo dadelijk komt er iemand van Van Vliet om een drankje te halen. Het staat klaar op de plank Regel jij dat?" „Oké, mam", zei de jongen. Joost liet zich in een grote leren fauteuil val len en sloeg zijn knieën over de armleuning Mevrouw Reindersma ging met een zucht in een andere stoel zitten. „Ziezo, nu hebben we eens een kwartiertje géén onderbrekingen! Wat een rumoerige dag is het geweest; ongelooflijk. Ik heb nog geen minuutje gezeten. Nu vertel maar alles van je examen. Viel het mee of niet?" Joost schoot dadelijk rechtop, zijn voeten keurig naast elkaar. Hij ging zo geestdriftig verslag uitbrengen van het verloop van het exa men, dat zijn moeder binnen vijf minuten hope loos de draad kwijt was. Midden tussen de Is raëlitische oudheden viel haar de van weinig wetenschappelijke belangstelling getuigende ge dachte in, dat ze in feite méér geïnteresseerd was in Joosts leven buiten de studie om. Ze zou hem willen vragen, wat hij dééd, met wie hij omging, of het op kamers wonen hem beviel. Maar moeders kunnen nu eenmaal niet alles vragen. Moeders leren dat al, hun zoons naar de kleuterschool gaan dienen het onvoorwaardelijk te wéten, als die zoons gaan studeren. Mevrouw Reindersma hield dan ook, zy het met enige moeite, haar mond. (Wordt vervolgd) kwa Uit het overzicht van de stand van zaken, door G S. verstrekt, ontlenen we, overleg met het hoogheemraad- schap Delfland een begin is gemaakt de plannen voor het uad van Hoek Holland door de duinen naar Ter Heijde Voor de aankoop van eigendommen i in derden, nodig voor de aanleg van het gedeelte van het pad van de Sctaie ir Rodenrys zijn reeds veel taxaties 1 •richt. Als gevolg van wensen van eigenaren is hier en daar het tracee i gewijzigd Deze route loopt van Maas- sluis via Zouteveen naar Oude Leede en Rodenrijs. Van de route Schiedam naar Kijkduin wordt gemeld, dat het plan voor de I aanleg van het gedeelte in de gemeente Schipluiden is uitgewerkt Het fietspad langs de Rotte (Oude Verlaat). Nicuwerkcrk en Klein Hitland past niet In het ontwerp streekplan Daarom zijn de onderhandelingen voor de aanleg van dit pad opgeschort. Voor het centrale pad door de Krim- penerwaard tussen de Breekade en de Groene Kerkweg in Ouderkerk aan de IJssel zijn alle terreinen aangekocht Ruim de helft van de grona vooi het pad tussen de Heerzijnweg en het Twee- de Slag in de gemeente Rockanje is eigendom van de provincie geworden Verder wordt er ook nog over dit pad onderhandeld. Ook zijn er nog onderhandelingen 5 gaande over het pad tussen de Oranje- dijk en Hoek van Holland. Voor de aan- koop van het grootste deel van de gron- den is overeenstemming bereikt. Over het fietspad langs de Rotteme- ren wordt gemeld, dat bij vele onder- handelingen in beginsel overeenstem- mmg is bereikt. Drie eigenaren zijn ge dagvaard voor gerechtelijke onteigening. Begonnen is met de aanleg van een deel van de fietspaden rondom de Oude Maas. Dat is ook het geval met dc pa den rondom de Brielsc Maas. De mees te gronden, nodig voor de aanleg van het pad tussen de Punt en het Flauwe- werk in Ouddorp zijn aangekocht. Te gen enkele eigenaren is een onteigenings procedure aanhangig gemaak.t i. 19.00 V d kinderen .30 Theaterorkest en ïuziek (stereofonischc Rechtstreeks verslag van ijd PSV—Spartak Plov» leid en verbeelding, lezing 21.20 semble en zangsolist 21.45 Kanl- 22.00 Samenzang: geestelijke TELEVISIE: NTS: 17.00 De verrekijker, internationaal jeugdjournaal VARA: 17.10—17.45 v. d. Kin- ueren 19.0U Top ol Flop 19.55—20.45 PSV— Spartak 20 45—21.00 NTS-journaal 21.00— 21.45 voortzetting PSV—Spartak 21.45—22.15 VARA „Evc ln 12.40 NTS: 2.15—22.40 VARA- Jourr Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 chtendgym 720 Lichte gram. VPRO: 7.5U agopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Pro- ■amma-overzicht en lichte gram 0.00 Och- ndgym 9.10 De groenteman 9.15 Klass am 9.35 Waterstanden 9.40 Morgenwij- V d kleuters I Huishoi iw (herh, lelijke i 5 septer r jl) 12.01 Nws 13.15 Me- semble 15.3o Pian< 8 20—18 30 Uitze delingen ich orkej klass mble 18.50 Sociaal pcrspec- TELEVIS1E KRO 15.00 V d vrouw 15.45 Pal —16.15 V d kleuters 19,30 Dc Fin 22.50—22.55 Jol

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9