Nieuwe Leidse Courant Metaalionen weekminimum 9 pet omhoog, 100 gulden Twijfel man over vraag of één heeft geschoten Vakantie uitgebreid tot drie weken Huidige bouwtempo doet beste voor 1964 hopen Mikoyan en Johnson hadden lang gesprek Commentaren Steun verletbestrijding: reeds 300 aanvragen Woensdag 27 november 1963, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastigh to ghablava* mijn hert in teghanspoet" Wolken-velden Overdrijvende wolkenvelden met van nacht hier en daar mist. Weinig of geen regen. Zwakke wind en ongeveer dezelf de temperaturen als vandaar. Voor vervolg zie pagina 7) Leiden Steenstraat 37 Abonnementsprijs Deur op een kier open bij prijsstijgingen Sociale verzekeringen Loongrens straks op f9.700 De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. J. M. Veld- (amp, heeft de Tweede Kamer in een nota van wijzigingen voorgesteld de loongrens voor de sociale verzekerin gen met ingang van het nieuwe jaar te brengen op 9.700. De minister vindt het namelijk wenselijk, het ge- ramenlijk effect van de loons- en prijsverhogingen reeds m.i.v. 1 janu ari in het bedrag van de loongrens te verdisconteren. Voor hen, die thans verzekerd zijn in gevolge de ziektewet, de werkloosheids wet en het ziekenfondsbesluit. maar wier loon door de per 1 Januari toegestane loonsverhoging juist boven de loongrens komen te liggen, zou de loonsverhoging plaats van een verbetering een ach teruitgang van hun financiële positie fcunnen meebrengen, zegt dr. Velkamp in zijn toelichting. Verder deelt de minister mee in het loonakkoord, waarbij een minimumloon van 100 per week is overeengekomen, geen aanleiding te zien om ook de inko mensgrens van 4.000 voor premievrije kinderbijslag voor kleine zelfstandigen verder op te trekken. Voor de groep loontrekkenden wordt de kinderbijslag op premiebasis gefinancierd, terwijl deze groep tevens langs de weg van de alge mene middelen nog bijdraagt in de kin derbij slagkosten van de kleine zelfstan digen. Naarmate nu de inkomensgrens >r de kleine zelfstandigen hoger wordt als gevolg daarvan een groter bedrag aan rijksmiddelen in de vorm van kin derbijslag aan deze groep van de bevol king toevloeit, wordt het gevaar voor een te ver gaande discriminatie groter. aldu« dr. Veldkamp. (Van onze sociaal-econoinieclie redactie) VOOR de honderdduizenden werknemers in de metaalindustrie, die ons land telt, is overeenstemming bereikt over een nieuwe c.a.o., die zal gelden voor hel jaar 1964. De drie hondsraden van de werk nemersorganisaties in deze bedrijfstak hechtten gisteren hun goed keuring aan het akkoord. De belangrijkste punten zijn: Een verhoging van de lonen met 9 procent; de garantie voor een inkomen van ten minste f 100 bruto in de week en uitbreiding van de vakantie met twee dagen tot 15 werkdagen, of drie weken. Andere punten van overeenkomst: maand en de aanbeveling Mogelijkheid om per onderneming nog boven het overeengekomen loonniveau uit te gaan met ten hoogste 4 procent. Ruimere beloningsmogelijkiheden voor ondernemingen, waar onder extra bezwarende omstandigheden wordt gewerkt. Opname van een aanbeveling in de e.a.o. voor verlof met behoud van loon voor bepaalde vakbonds activiteiten van de contracterende werknemersorganisaties. Verkleining van het verschil tus sen de gemeentegroepen. Het komende jaar worden voorts de volgende punten in discussie ge nomen: het creëren van een inves- terinigsloon. verdere verkorting van de werkdag met ingang van 1965. het aantrekken van buitenlandse werkkrachten, ploegentoeslag en herziening van de karweiregeling. Enkele minder belangrijke punten zijn de mogelijkheid in de toekomst over te gaam tot uitbetaling van het loon per 139.000 huizen in uitvoering (Van onze parlementsredactie) ly/TINISTER Bogaers (volkshuisvesting en bouwnijverheid) gelooft, dat i-Vl bij een gezamenlijke krachtsinspanning van regering en bedrijfsleven volgend jaar méér dan 90.000 huizen kunnen worden gebouwd. Hij deed deze uitspraak gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting. Op het ogenblik, zo zei de bewindsman, is al een produktie- niveau van 90.000 huizen per jaar bereikt. Dat wil echter niet zeggen, dat dit jaar ook 90.000 woningen gereed zullen komen. Dat zou onder normale omstandigheden wel ongeveer het geval zijn geweest, maar als gevolg van de abnormale weersgesteldheid van met name het eerste kwartaal, zal het aantal voltooide woningen dit jaar komen te liggen op het niveau van 1962 (ruim 78.000). Als zich in 1964 geen abnormaliteiten voordoen, kan voor dit jaar gerekend worden op 90.000 en mag zelfs gehoopt worden op méér. De minister baseerde zijn uitspraak, dat het produktieniveau zich thans op 90.000 woningen per jaar bevindt, op het feil dat de produkticcijfers in het derde kwartaal van 1963 hoger zijn uit gevallen dan ooit tevoren in enig kwar taal. Zelfs de zeer gunstige jaren 1957 en '58 halen die cijfers niet. De pro- duktiestijging heeft vooral betrekking op de woningbouw. Rond 50 pet. van de totale bouwproduktie in het derde kwartaal is in de woningsector gereali seerd tegen 48 pet. in het eerste half jaar 1963. Dit percentage van 50 vormt een reëele basis voor de verwachting, dat volgend jaar een percentage van 51 kan worden gehaald, waarmee in het bouwprogramma voor 1964 als mini mum rekening is gehouden. De totale bouwproduktie was in het derde kwar taal 13 pet. hoger en voor wat de wo ningbouw betreft zelfs 15 pet. hoger In één oogopslag Echtpaar promoveert op één dag pag. 2. Concilie: „Protestanten ker ken zijn echte kerken" pag. 2 Straks ook onafgebroken tv over oceaan pag. 7 Slagers: „Ambtenaren ma ken de dienst uit!" pag. 7 Eis is doodstraf tegen Jack Ruby pag. 7 Prins Bernhard bij de genie pag. 9 O Posttarieven nog hoger? pag. 9 Algemene beschouwingen in de Senaat pag. 11. n in dezelfde periode van het «vorig tï. (Voor vervolg zie pagina 11) te treffen om de gederfde verdienste de eerste waebtdag bij ongeval of ziekte uit te betalen. Voor de uitbetaling per maand is dispensatie van de vafkraad dig. Een gesprek over de mogelijkheid van uitbetaling per vier weken is gaande. De vrouwenionen blijven gehandhaafd op 90 procent van de mannenlonen. Op 1 januari 1965 zullen volgens de EEG regeling de vrouwenionen gelijk worden getrokken met de mannenlonen. De prijzen .Een uitermate belangrijk punt bij de onderhandelingen tobben de prijsstijgin gen uitgemaakt De werknemersorganisa ties hebben aanvankelijk op het stand punt gestaan, dat in de c.a.o een bepa ling zou worden opgenomen, dat bij voortgaande prijsstijgingen de c.a.o. tus sentijds kan worden opengebroken vooi een nieuw loongesprek. Van werkgevers zijde is deze koppeling van de lonen aar het indexcijfer van de prijzen edhtei resoluut van de hand gewezen. De vak bonden hebben zidh hier ten slotte bij neergelegd, echter met het voorbehoud dat men zich zal beroepen op art. 35 lid 4 van de c.a.o., indien de prijsstijgingen de betekenis van de loonsverhoging vrij wel te niet zouden doen Dit artikel luidt als volgt: Tussentijdse wijzigingen van de c.a.o. zullen slechts in uiterste noodzaak aanhangig kunnen worden gemaakt. In geval van verschil mening over deze „uiterste nood zaak" zal de Stichting van de Arbeid worden verzocht daaromtrent een uit spraak te doen. welke uitspraak partijen zal binden. De werkgevers hebben zich met dit artikel akkoord verklaard, ook wanneer dit zal worden aangewend Ingeval van ernstige prijsontwikkelingen. Commentaar Gevraagd om commentaar deelde ons de heer J. Lanser. tweede voorzitter van de Ohr Metaalbedriifsbonds. mede. dat -het akkoord op zichzelf eengoed ak koord is. maar het dreigt overscha duwd te worden door de prijsstijgin gen. De houding van de regeling ten opzichte van de stijgende prijzen noemde hij laconiek en zeker geen re den tot een groot vertrouwen in de toekomst. De heer Lanser realiseerde ziioh. dat de prijsontwikkeling op deze voet doorgaat het hele bestaan van de Stichting van de Arbeid in gevaar komt. Hier kunnen de bedrijfstakken echter weinig aan doen. Het is een vraagstuk, -dat op centraal niveau op gelost dient te woraen. Hij vond het verblijdend dat het me taalbedrijf de eerste bedrijfstak is. die toch enige binding, zij het een zwakke, heeft kunnen leggen tussen de lonen en de prijzen. Hij was voorts van mening, dat er iets gedaan zou moeten worden aan de sterke progressie in de loonbelasting, waardoor eveneens een belangrijk deel van de loonsverhoging verloren gaat De heffing van de loonbelasting zou ook pas moeten beginnen boven het minimum inkomen van 100 per week. De Ohr. Metaaibedrijfsbond heeft deze kwestie als eerste naar voren gebracht. Het zou de C.M.B. niet onwelgevallig zijn, wanneer ook in politieke colleges, met name in de volksvertegenwoordi ging hieraan aandacht zou worden be steed. Voor vervolg zie pagina 11 Westen achter nieuwe president Sigarenkoker van Kennedy voor Erhard BE EHALVE de leiders van verschil lende westelijke landen heeft gisteren ook de Russische vice-pre- Mikoyan een bezoek gebracht aan president Johnson. Het onder houd duurde veel langer dan aan vankelijk was voorzien. Mikoyan had ook een onderhoud met Rusk, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Na afloop van dit gesprek ver klaarde de Rus. wat de ontwapening betreft, met Rusk een nieuwe onder handelingsmethode te hebben ont wikkeld. Van Amerikaanse zijde vroeg men zich echter af. wat Mi koyan hiermee bedoeld heeft. Rusk heeft hem slechts verteld, dat de NAVO het ontwapeningsprobleem zal bespreken en dat de Ver. Staten daarna met de Sowjetunie hierover contact zal opnemen. Johnson ontving ook Erhard. de Duitse kanselier. Hij gaf hem een sigarenkoker ten geschenke, die wijlen president Ken- Tijdsbestek is te klein" T~jE VRAAG die op het ogenblik vele -* wapendeskundigen bezighoudt, is of het technisch mogelijk is dat een man zowel op president Kennedy als op gouverneur Connally heeft gescho ten met het type geweer dat door de politie in Dallas is genoemd. Volgens een functionaris van de „U.S. National Rifle Association", Leonard Davis, moet het inderdaad mogelijk zijn drie schoten in vijf seconden af te vuren, maar een noodzakelijke voorwaarde is dan wel dat een vakman hei wapen hanteert. Davis vindt dat Oswald, die van moord op de president wordt ver dacht, niet als „vakman" kan worden beschouwd. Functionarissen van het bureau van de officier van justitie in Dallas heb ben gisteren verklaard dat deskundi gen hebben vastgesteld, dat alle drie schoten zijn afgevuurd met het door de politie gevonden geweer. Oswalds vingerafdrukken zijn hierop ge vonden. Zij zeiden dat er geen precieze raming is gemaakt van de tijdsduur voor het afvuren van de drie schoten. Als deze tien seconden was geweest, zou iemand die ook maar enigszins ver trouwd was met het door de politie ge vonden geweer minstens drie schoten ge lost kunnen hebben. De Oostenrijker Hubert Hammerer, olympisch kampioen vrij geweer, ach» hel daarentegen zeer onwaarschijnlijk, dat de kogels die president Kennedy do delijk troffen en gouverneur Comially verwondden, door dezelfde man zijn af gevuurd. Hij gaf als zijn mening dat de dader als hij het type geweer had ge bruikt dat is genoemd, na elk schot op- euw zou hebben moeten laden en dan eer aanleggen. Dat danbinnen een tijdsbestek van ikele seconden drie schoten kunnen worden gelost, acht hü nagenoeg on mogelijk. De politie in Dallas heeft, naar he kend, meegedeeld een 6.5 mm Italiaans Mannlicliter-Carcano geweer dat door Oswald per postorder was besteld bij een ia in Chicago, het wapen is dat in vertrek werd gevonden vanwaar uit de fatale schoten werden gelost. Italiaanse wapendeskundigen die het betreffende geweer uit de. praktijk ken nen. zeggen eveneens dat het bijna on mogelijk is dat Oswald alle drie scho ten heeft gelost. Zij wijzen er bovendien op dat het buitengewoon moeilijk is met een geweer met televizier zuiver te rich ten in de aangegeven richting om laag. Daar komt nog bij dat het doel bewoog. Mechanisch moet het mogelijk zijn in vyf seconden drie schoten af te vu met een zeer goed gesmeerd model, maar dat men dan ook nog tijd houdt om te richten, achten de Italianen haast onmogelijk. I nedy van plan was, hem te geve nedy had de koker besteld in afü |van de ontmoeting met Erhard Witite Huis, die deze week had moeten plaatshebben. De koker is van verguld zilver. Verder ontving Johnson de Brit; premier Douglas-Home, keizer Haile Selassie van Ethiopië, president de Vale ra van Ierland, premier Inonu van Tur kije en president Macapagal van de Phi- lippijnen. Tegenover vertegenwoordigers van de Latijns-Amerikaanse landen ver klaarde Johnson, dat het programma „al liantie voor de vooruitgang" van Kenne dy door zijn regering zal worden In Evenals zijn voorganger John F. Kennedy maakt de Amerikaanse president Lyndon Johnson gebruik van een schommelstoel. Deze foto werd gemaakt tijdens besprekin gen met keizer Haile Selassie in het Witte Huis. Ned. kustvaarder gezonken Gisteravond is in de monding van d Theems het 3000 ton metende Panamese schip Urania in aanvaring gekomen met de 360 ton metende kustvaarder West- land Producer van de firma Van Daalen en zoon uit Naaldwijk. De Westland Pro ducer, gebouwd in 1962. is na de aan varing gezonken. Zeven bemanningsleden zijn opgepikt. Een van hen wordt ver mist Vier Engelse sleepboten en enkele andere schepen zoeken naar de vermiste. De Urania, die een loods aan boord had, kon de reis op eigen kracht voortzetten. TT ET is onmogelijk de resultaten te voorspellen van het onder zoek naar de moord op president Kennedy en evenmin kan iets steek houdends worden gezegd over de uitslag van het onderzoek naar de moord op Oswald- Hebben de daders volkomen zelfstandig gehandeld, zonder enige hulp of opdracht Wa ren zij leden van de een of andere organisatie Heeft Oswald zelf alle schoten gelost of is er een tweede moordenaar, die nog niet gevonden is Wij zullen moeten afwachten. Voorlopig berusten alle beschouwin gen op speculaties- Vast staat, dat momenteel over het Amerikaanse volk een ongerustheid is gekomen als gevolg van deze moorden, op klaarlichte dag gepleegd In aanwe zigheid van vele duizenden mensen en onder het oog van honderden po litiemannen en rechercheurs. Met grote nadruk wordt de vraag ge steld, of er dan geen enkele waar borg meer bestaat voor iemands veiligheid. De onzekerheid groeit, wanneer men zich realiseert, dat een man, die over een geweer of een revolver beschikt, met enkele scho ten de gehele wereld in de grootste verwarring kan brengen. Daar komt nog iets bij, namelijk de nogal merkwaardige handelwijze van de politieautoriteiten in Dallas, na de arrestatie van Oswald. Het tumult op het politiebureau moet onvoorstelbaar zijn geweest: ieder, die er was, kon zijn eigen gang gaan Wanneer gezegd wordt, dat Oswald later kon worden neergeschoten dank zij de medewerking van de po litie, dan zit daar een grote kern van waarheid in. In een land als het onze vraagt men zich in verbazing af hoe het mogelijk is, dat de poli tie wereldkundig maakt op welk tijdstip een arrestant zal worden overgebracht cn zelfs de televisie toestemming geeft dit overbrengen rechtstreeks uit te zenden. Is de po litie gezwicht voor de druk van de tv-mensen en hadden zij het dus in feite voor het zeggen Nieuws. is nieuws, zo kan men rede neren- en hoe meer sensatie hoe lie ver: het publiek vraagt er immers om. Wanneer deze opvatting wordt gehuldigd, worden de grenzen van het geoorloofde spoedig overschre den en worden de normen overboord gezet. Men kan van mening verschil len over dc vraag waar precies de grenzen liggen. In Nederland worden zij nog altijd strakker getrokken dan in Amerika, maar men beseffe wel, dat ook bU ons de televisie een steeds machtiger medium wordt en dat het hanteren van dit medium een zeer grote verantwoordelijkheid legt op degenen, die het bedienen. Tenslotte kan alle nieuws in de huiskamers worden gebracht Maar er zal altijd „nieuws" blijven, dat om welke redenen dan ook dient te worden geweerd. Gebeurt het toch, dan kun nen de gevolgen zoals nu in Dal las onoverzienbaar zijn. verklaring heeft Johnson ge vraagd, in de Amerikaanse kerken op Thanksgivingsday <28 november) ter na gedachtenis van Kennedy diens .procla matie voör te lezen, die op 4 november door hem voor deze dag werd opgesteld. Democratische leiders in het congres hebben er op aangedrongen, de wet op de burgerrechten nog voor Kerstmis aan als eerbewijs aan de overleden president. Johnson is gisteren officieel zijn werk in het Witte Huis begonnen. Hij arri veerde er gisterochtend om kwart voor negen. Woorden van lof heeft Johnson de agent van de geheime dienst vtoege- zwaaid, die hem tijdens de moordaanslag op president Kennedy op de vloer zijn auto drukte en met zijn lichaam be schermde. De agent, Youngblood, liep niet naar de presidentiële auto, maar be schermde de man, aan wie hij was toegevoegd op de voorgeschreven wijze. De 41-jarige magazijnchef W. Degen- kamp. die vorige week te Amsterdam door een bestelauto is aangereden en daarbij verwondingen aan het hoofd op liep, is in het ziekenhuis aan de gevol gen hiervan overleden. Gisteren is in de Tweede Kamer president Kennedy herdacht. Voorzitter Van Thiel en premier Marijnen voerden het woord. Grote bouwer: ..Zo kan 'f natuurlijk?' TTAANDAG waren er bij de Sticli- ting verletbestrijding bouwnij verheid meer dan driehonderd aan vragen voor doorwerktoeslagen bin nengekomen van aannemers, die be reid zün bijzondere technische maat regelen te nemen om het doorwerken op bouwplaatsen bij ongunstige weersomstandigheden mogelijk maken. De stichting heeft hiervoor financiële steun toegezegd, daartoe in staat gesteld door het Rijk cn door de risicofondsen van het bouwbedrijf. Het overgrote deel van de aanvra gen kan worden ingewilligd en er zijn reeds vele aanvragen gehono reerd. Het staat reeds vast. dat ruim vijf miljoen gulden aan doorwerktoesla gen moet worden uitgekeerd. Rijk en risicofondsen hebben tezamen de stichting 5.3 miljoen gulden ter be schikking gesteld. Teneinde te kunnen voldoen aan nog te verwachten aanvragen heeft de stich ting 'het Rijk en de risicofondsen een verhoging van de bijdragen verzocht. Tweederden van de tot nu toe ontvan gen aanvragen betreft de bouw van wo ningen. Kritiek De mening van verschillende aanne mers over het streven van de stichting is verdeeld. Zo ziet de directie van een der grootste Nederlandse bouwonderne mingen ln deze doorwerktoeslagen cn technische voorzieningen slechts kostba re en economisch lang niet altijd te ver antwoorden lapmiddelen. Piastiefoliën en ander materiaal om ruimten tegen lage buitentemperaturen af te schermen zyn. aldus deze directie, te kwetsbaar om in grote objecten te gebruiken. Bovendien heeft de verwar ming algemeen gebruikelijk met olie kachels van met deze folie afgesloten ruimten grote bezwaren voor degenen die erin moeten werken, indien deze kachels niet op goede schoorstenen wor den aangesloten. Bij ventilatie gaat het effect weer verloren. Ook moet het af te schermen object zo gering van omvang zijn, dat ook dc specie binnen kan worden aangemaakt en de grondstoffen voor deze specie er kunnen worden bewaard. De betrokken bouwonderneming ziet als enige gezonde manier van verlet bestrijding een dusdanig georganiseerd bouwschema, dat de werkzaamheden bin nensbuis zo veel mogelijk des winters geschieden, terwijl dc zomer overblijft voor het buitenwerk. Aan een dergelijke organisatie moet niet alleen het bouwbedrijf deelnemen. De leveringstijd voor een centrale ver warmingsinstallatie is gemiddeld ten minste drie maanden. Bouwers, elektri- ciëns, verwarmingstechnici, transport ondernemingen en toeleveringsbedrijven moeten reeds rekening houden met dc winter van 1963 op 1964. De betrokken aannemer acht een op dergelijke wyze doorgevoerde organisa- weinig minder dan een economische organisatorische revolutie, maar dc enige mogelijkheid om met succes het verzet te lijf te gaan. Andere aannemers zie nwel mogelijkheden bij kleinere ob jecten of bij werkzaamheden in de bouwput. In het ziekenhuis in Amsterdam is gisteren de 81-jarige C. Burggraaf over leden aan de verwondingen die hij maandag bij een val van een stenen trap opliep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1