Raad van Lisse behandelt in tien uur begroting 1964 Moderne kunst spreekt van het einde aller dingen Benschop laakt speculatie in woningen te Noordwijk Bittere opmerkingen bij repliek in Lisse LISSE EEN BEZORGER Katwijk vraagt krediet van ruim een miljoen NIEUWE LEIDSE COURANT 13 WOENSDAG 27 NOVEMBER 1963 LISSE Dinsdag heeft de gemeenteraad van Lisse de gemeentebegroting 1964 behandeld. Zich op beleidspunten richtend, zcidc de heer P. van Leeu wen (P.v.d.A.). dat voor Lisse industrie noodzakelijk is. inaar waar halen we de grond voor vestiging vandaan en woningen voor industriemensen Hij vroeg of het rapport over het winkelcentrum van Lisse (rapport-San ders) al klaar voor bespreking was. Lisse is een woongemeentc en de „over stort" van Den Haag wordt hier via Leiden opgevangen. Er komen steeds meer mensen wonen zonder enige binding aan Lisse. Er zal sterk op het woonklimaat moeten worden toegezien. De heer Van Leeuwen wees nadrukke lijk op de betekenis van Lisse als cen trumgemeente. Van Sassenheim uit groeit gelukkig een neiging met Lisse samen te werken inzake een zwembad. Wij hebben al plannen en deze moeten met de meeste spoed worden voortgezet. De verhouding tussen woningbouw la de vrije sector en de woningwetbouw moet goed in de gaten worden gehouden. Ten aanzien van het Gasbedrijf drong de heer Van Leeuwen aan op interge meentelijke samenwerking. Het had hem getroffen, dat Hillegom nu weer een eigen oproep plaatste voor een directeur. Is het buizennet van Lisse geschikt om straks het aardgas te voeren naar de woningen Na eerst de algemene waardering te hebben uitgesproken over de samenstel ling van de begrotin?. die hij gunstig noemde, verklaarde de heer J. P de Ko ning. dat de KYP zich akkoord kan ver klaren met de verhoging van de reini gingsrechten. De KVP is tegen flatbouw voor woningwetwoningen en premiewo ningen. De KVP is zeer verwonderd over het feit, dat nog kort geleden geheel onverwachts een mededeling in de pers verscheen betreffende de bouw van e torenflat met 13 woonlagen De KVP niet tegen flatbouw in het Poelpolder- plan. wanneer daar flats in de vrije sector gebouwd worden met accommoda tie voor beter gesitueerden ter compen sering voor het ontbreken van een eigen buiten-domein. Betreffende de sanering van de Sta tionsweg merkte de heer De Koning op. dat dit plan steeds urgenter wordt. Hij stelde de vraag of de eigenaren eer aanvaardbare koopprijs wordt geboden 'i Het plan-Blokhuis met de bouw var een nieuw raadhuis blijft naar zijn me ning te veel in de mist hangen. Met klem drong hij aan op het aan brengen van een voetpad van de Enge naar de Beekbrug voor de vele kerk gangers en scholieren die de drukke Rijksweg moeten oversteken. Hij vroeg voorrang voor de uitvoering. De heer De Koning drong aan op meet recreatiemogelijkheden in de bollen- Door de aankoop van 3 ha grond direct grenzend aan het Sportpark zijn er mo gelijkheden gekomen Natuurlijk sprak de heer De Koning over een sporthal, waarvoor hij verleden jaar ook al een pleidooi voerde. De heer M Montagne (C.H U.-A R merkte op. dat de „loonexplosie", die haar weerga niet heeft, het begrotings beeld zal doen wijzigen, voorts is er een beperking op de investering voorgeschre ven van vijf procent. Hoe denkt het college dit op te lossen Vrij uitvoerig stond de heer Montagne stil bij het in vesteringsbeleid. De bloembollencultuur is wel een voorname pijler, doch deze is statisch. Uitbreiding is niet mogelijk, mechanisa tie vermindert de benodigde mankracht. Een groot gedeelte zal in andere bedrij ven gaan werken in de toekomst. Uit breiding der industrie wil het college, maar waar zal deze moeten worden ge pleegd Industrievestiging blijft nog al tijd een zaak voor intergemeentelijke be spreking, aldus de heer Montagne. Over de middenstand sprekend, vroeg de heer Montagne wat het college be doelde met de uitbouw. Toerisme Gaarne zag hij, dat alle aandacht wordt besteed aan de ontwikkeling van het toerisme in de gehele streek. De open legging van de gehele strandlengte tus sen Noordwijk en Zandvoort biedt vele mogelijkheden. De reconstructie van de Bondstraat mag niet ten koste gaan van de doorbraak Grachtweg-Vierkant. Is er een andere visie gekomen t.a v de oude dorpskern Doorbraak Grachtweg-Vier kant verdient grote prioriteit Het verwondert de C.HÜ en de AR- fractie dat met geen woord gesproken wordt over de bouw vaD een nieuw raadhuis. Gezien de uitbreiding der ge meente en de taken, die er zijn voor de uitvoering van alle plannen zou het wel eens mogelijk kunnen zijn. dat de bouw van eei nieuw raadhuis eerder nodig is dan men denkt Is de bouw van een kleuterschool bij de Chr- Nat. School binnen afzienbare tijd mogelijk met het oog op het Poel- polderplan Dc heer H. Nieuwenhuis (S G.Pbe treurde het. dat de f 1S0.000 vermake lijkheidsbelasting van de Keukenhof een gevolg is van de ontheiliging van de zondag. Vijftig politiemannen extra moe ten dienst doen om het verkeer te rege len B. en VA' verzuimen hun plicht wat de ere Gods betreft. Men moet niet al leen voor zondagsrust ijveren, maar ook voor zondagsheiliging. Niet wat de meer derheid wil, maar wat God wil moet norm zijn. Hij verklaarde zich tegen sportmani festaties. maar hij is voorstander van vrije sportbeoefening door de jeugd. Hjj achtte de post van f 154.000 voor een sporthal niet acceptabel en wees op de verregaande sportverafgoding. Hjj vroeg ten slotte medewerking voor een Prot - Chr. lagere tuinbouwschool te Lisse en een Prot.-Chr. handelsavondschool Ir. A- H. J. Paardekoper (KVP) be handelde hoofdzakelijk het planologisch aspect voor de gemeente Lisse De PoeJ-1 polder is naar de maatstaf der laatste jaren in 10 jaren volgebouwd In de be groting en de Nota van Toelichting 11 weinig concreets te bespeuren dienaan gaande Moet naast bloembollencultuur in Lisse (en de streek) ook niet komen kasbloemencuituur De ontwikkeling van de industrie is in Lisse ontstellend gering I Waarom pogen B. en W. niet de terreinen ten zuiden van de Eerste Poellaan in handen te krijgen De heer Paardekoper wil de omgeving van ..De- ver" beslist sparen voor landelijk schoon in de toekomst. Dokter N. Bet sprak over de Algemene Bijstandswet die op 1 januari 1965 in wer king zal treden. Uitkering is dan geen gunst meer maar rechtHij drong er op aan, een commissie voor toepassing te benoemen waarin personen zitting heb ben. die het vertrouwen der bevolking hebben Hij wilde deze wetsuitvoering niet in handen van ambtenaren leggen Woningnood De heer E. den Hollander had namens de CHU. en de A.R.-Partij op zich ge nomen het woningprobleem te behande len. Een woningtekort van 550 woningen noemde hij ontstellend en daarin mag niet worden berust. Alles wijst erop dat B. en W. de hoogbouw (12 woonlagenflat) in Meer en Duin met de grootste spoed willen realiseren, zelfs met voorbijgaan van de raadscommissies. „Wij hebben als fractie niets tegen hoogbouw, maar krij gen we nu niet een vervanging van dt vroegere „buurtenbouw" in het hori zontale naar een buurtenbouw in hel verticale Hij pleitte voor woningwet- Ten aanzien van het uitbreidingsge bied van de Poelpolder vraagt de fractie zich at, of voor dit project van 15 jaar nog voldoende belangstelling zal bestaan als, naar de minister hoopt, in 1970 de woningnood verdwenen zal zijn Komen wij wel uit met het plan Poelpolder? Betreffende het verkeer wees hij op de noodsituatie in de Kanaalstraat. Een ander knelpunt is de kruising Kanaal straat-Oranjelaan. Zijn stoplichten hier niet beter dan knipperlichten Een eerder realiseren en doortrekken van de Nassaustraat als parallelweg van de Ka naalstraat zou al een grote verruiming zijn. Tocli fusie Ons Belang LISSE Enige weken geleden is op een buitengewone ledenvergadering van de Prot. Coöp. Bakkerij Ons Belang he' bestuursvoorstel afgestemd een fusie te gaan met de Coöp. Vooruit Leiden en Helpt Elkander te Katwijk. Thans heeft het bestuur weer een bui tengewone ledenvergadering uitgeschre- voor vrijdagavond acht uur in De Witte Zwaan. Nu zal het voorstel over te gaan in de Co-op. Rijnland ter tafel worden gebracht, wat ook op liquidatie m Ons Belang neerkomt. LISSE Donderdagavond om acht ur komt de Jonge Kerk bijeen in Het Baken. Vicaris Schilder zal een inlei ding houden over „De biecht". Behandeling begroting 1964 LISSE Het deed liet college genoegen dat de verhoging van de reini- giiigsrechten en watertarieven aanvaard werden. De ..loonexplosie" zal vol gens de burgemeester worden opgevangen door compensatie van rijkswege en de 5% investeringskorting heeft op dc projecten weinig invloed. Het college is van mening, dat ook de steunbehoevenden moeten delen in de aigemene welvaart. Betreffende de taakverdeling in het college deelt dc voorzitter mede, dat de ontwikkeling van het Poelpolderplan geheel aan hem is toevertrouwd. Voorts zijn de grenzen niet zó nauw afgetekend dat grensincidenten ontstaan. Inzake de woningbouw merkte de voor zitter op, dat hij niet verantwoordelijk is voor perspublikatiea. Betreffende de Poclpolder worden be sprekingen gevoerd of rationele bouw aldaar mogelijk en verantwoord is. Mei bouwmaatschappijen worden onderhan delingen gevoerd, omtrent een zo effi cient mogelijke bebouwing van de Poel polder. De hoge verkoopprijzen van nieuwe huizen heeft de aandacht. Zo nodig zal tegen moreel bedenkelijke koopprijzen worden opgetreden. De sanering van de Stationsweg heeft de volle aandacht. De vergoeding 80% door het rijk betreft alle te neren panden. Belangrijk was de dedeling, dat de reconstructie van de Bondstraat geenszins de doorbraak Grachtweg-Vierkant tegen zal hou den. Er zal een samenspel gevonden moeten worden om beide projecten gezamenlijk uit te voeren. Bij de Beekbrug achten B. en W voetgangerstunnel een oplossing. Een voetpad Engel-Beekbrug is niet zó ur gent als men doet voorkomen. B en W stelden, dat Lisse beslist een woonge- meente zal blijven en geen forensenge- Op dc opmerkingen van de heer Nieu wenhuis (SGP) ging de voorzitter nie1 breedvoerig in. daar dit in voorgaande jaren reeds zo vaak gebeurde. Er zal de eerste jaren nog geen urgentieverklarinft te verwachten zijn voor een kleuterschool bij de Chr. Nat. School. Naar een tijde lijke oplossing wordt gestreefd. Wil van God De heer P van Leeuwen (PvdA) ging bij de replieken in op de beschouwing van de heer H Nieuwenhuis (SGP) zei, dat deze deed voorkomen, alsof de wil van de SGP zonder meer ook Gods wil is en ieder die niet doet naar de wil van de SGP, Gods wil niet doet. Voorts maakte hij enkele scherpe opmerkingen aan het adres van de heer Jac. de Graal, weth. van Soc. Zaken (CHU). De heer Montagne (A.R.) merkte op dat de heer De Graaf, die zoals deze hr' zcif uitdrukte eer. bittere pil te slikken had gekregen doch deze weer uitspuwde een man is, die uit een diepe geloofs overtuiging leeft en het gebod van liefde tot dc naaste ook beleven wil en daarom betreurde bjj de woorden van de heer De heer Montagne beweerde voorts, dat het sociaal beleid een colle'ge-beleid is Is er dus gebrek aan sociaal besef, zoals de heer Van Leeuwen opmerkte, dan be- De NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt voor buitenwijk te LISSE ZEER GESCHIKT VOOR OUDERE SCHOLIER treft dit het gehele college! Dat wilde de voorzitter niet accepteren. Het college is wel in totaliteit voor een sociaal be leid verantwoordelijk, maar de directe uitvoering 'berust bij de wethouder van Sociale Zaken. De heer Nieuwenhuis kreeg nog ten antwoord, dat de stichting van een prot chr. lagere tuinbouwschool en een han delsavondschool iets is voor particulier initiatief en niet voor de gemeente. Dan zou het een openbare instelling moeten worden! Herdenking 150 jaar Koninkrijk RIJNSBURG. Voor een gehoor va enkele tientallen belangstellenden sprak gisteravond in de Grote Kerk de Leidse predikant ds. J. M. D. van den Berg herdenkingsrede uit t.g.v. het 150-jarig bestaan van het Koninkrijk der Neder landen. In zijn rede belichtte ds. Van den Berg uitvoerig het werk Oranjetelgen die gedurende de voorbije 150 jaar hebben geregeerd. Speciale dacht wijdde spr. aan het feit dat de Oranjes altijd grote aandacht hebben gegeven aan het menselijk aspect dat hun werk in zich borg: bij rampen gaven door hun aanwezigheid blijk van m gevoel met de getroffenen. Aan de bijeenkomst werd o.a. mede werking verleend door trompetter G. van Dijk. De organisatie lag in handen van de Oranjevereniging. RUNSBURG. Morgenavond houdt de CHU-afdeling een propaganda-bljeen- komst in „D Jeugdhaven". De heer W. Scholtcn, lid van de Tweede Kamer, zal spreken over politieke actualiteiten. RIJNSBURG De woninigadviescom- missie zal op 9 december van 7 tot 8 uur 's avonds voor het publiek zittine hou den n het raadhuis. VALKENBURG Donderdag om 8 uur hoopt ds. L. Vroegindewey van Delft in zaal De Vries voor de Herv.-Geref. Evangelisatie een spreekbeurt te ver- Chr. overheidspersoneel Lisse besprak lonen LISSE Dinsdagavond vergaderde dc aid. Lisse van de Ned. Chr. Bond vau Overheidspersoneel In de Oudhollands? van De Witte Zwaan te Lisse. Voor zitter J. Varkevisser verwelkomde de hoofdbestuurder van de N.C.B.O., de heer De Waard, die. zoals hij na allooi) deze avond geen gemakkelijke taak had. Hfj sprak over het loonvraacstuk er alvast 10 pet komt is wel te dan- aan de verhogingen in de vrUe be drijven. doch daartegen werd protesl aangetekend, want de prestaties van het overheidspersoneel zelf moeten door de overheid op hun juiste waarde worden gewaardeerd. De regering moet niet achter het vrije bedrijf aanlopen. Over de verschillende door de voor zitter gestelde vragen is met de spreker langdurig van gedachtn gewisseld. De volgende vergadering zal in januari worden gehouden LISSE Donderdagavond om acht uur wordt in Salvatori een gemeente avond gehouden van de Geref. Kerk. Ds. J. M. van Krimpen uit Rotterdam zal spreken over zijn werk onder de ssfaltjeugd van Rotterdam. De Arjos- vergadering van donderdagavond is uit- gesteld, LISSE Iets geheel aparts voor Lisse mag wel worden gezegd van de dins dagmiddag feestelijk geopende zaak van Beijersbergen, in de nieuwe winkel ga la rij aan „De Heul". Direct bij het be treden van deze moderne zaak in da- messtoffen valt de sfeer op. De eigena resse, mej. Jenny Beijersbergen heeft het interieur geheel zelf ontworpen. De kleuren en het meubilair getuigen van goede smaak. Voor de dames is hier on getwijfeld iets bijzonders te zien. Roeland Koning in KATWIJK KATWIJK ZEE Onder auspiciën van de Cere f. jeugdraad werd gis teren in Irene de derde culturele avond gehouden. Er was weer veel be langstelling. De Wassenaarse schilder Roeland Koning sprak over „Kunst een teken aan de Wand". Spr. merkte op dat het woord kunst geasso cieerd wordt met allerlei andere woorden (kunstwerken, kunstmest), die niets met kunst gemeen hebben. Het ene heeft te maken met het begrip van de hoogste geest het andere met een stoffelijke banaliteit. Men vraagt zich als christen wel eens af, heeft het wel zin met kunst bezig te zijn. Is een houding van ascese niet beter dan een esthetische houding? Kunst was lange tijd een vrijetij<d9besteding voor de beter gesitueerde. Maar van de kunst in algemene zin, in de schilderkunst in het bijzonder, gaat een sprake uit tot alle Nader ging de heer Roeland Koning in op het verschil tussen het vormloze en figuratieve. Hpe onverstaanbaar de kunst ook moge zijn. zij is altijd weerspiegeling van de tijd. waarii werd beoefend. De tijd dat het schilderij alleen maar was bedoeld om 't interieur te verfraaien is voorbij De schilderkunst van de vorige - kenmerkt zich door het feit dat weinig rekening werd gehouden met de werke lijkheid. De rust mocht niet worden ver stoord. Barometer Men r wil het goed zijn de kunste naar zien als een exponent van de ge meenschap. Cultuur omvat het gehele mensenleven Zij ligt in beginsel beslo- de dingen van iedere dag, zelfs in de allerellendigste omstandigheden. Is het verzetsproza geen sterk proza? Ieder kunstwerk is een barometer waaraan leeft in de mens khn aflezen. In dit alles klinkt ook door de roep om het verloren paradijs. Er is daarom een redueel verschil tussen de kunstenaar ie een recital geeft en de slagersjonge die zijn emoties uitfluit. Van kunst gaat pas spreken als men een niveat heeft bereikt, waarop men visueel er uiting kan geven aan de diep ste menselijke gevoelens. Kunst is om scheppen en herscheppen, zij is de mond waardoor het volk spreekt Zij is nooit persoonlijk maar wel profetisch karakter. De Middeleeuwse kunst, hoezeer zij ook ons nog aanspreekt, komt nooit meer terug. De hedendaagse kunst is veel meer geaccentueerd, meer indringend. Het volkskarakter komt duidelijk tot uiting in de Ita liaanse kunst van de eerste eeuwen van onze jaartelling. Hierin kan nog veel heidense invloed zien. Gro te invloed hebben voorts Rubens Rembrandt gehad. Bij Rembrandt is de Bijbel de bron voor zijn inspi ratie. Christus is bij hem geen heros maar een weldoener De middeleeuwse schilders maakten hun doeken helder en klaar. De terugval deze gouden eeuw zoekt de heer Roeland Koning in het feit. dat de groot meesters in de meest erbarmelijke om standigheden moesten leven Van Rem- Er is sprake van dubbele moraal De heer Benschop zei. dat, hoewel in Noordwijk van 1958 tot heden 685 ningen gebouwd zijn, dc woningnood nog ontstellend groot is. Noodgedwon gen zeg ik daarom: Laat voorlopig in vredesnaam nog maar staan wat enigs zins bewoonbaar ls, beter een slechte woning dan helemaal geenl Flalbomv NOORDWIJK Op een forumavond, belegd door de besturen van de plaatselijke A.R. en C.H. kiesverenigingen, beantwoordden de raadsleden C. Benschöp, J. de Geus en G. Vogelaar een aantal ingediende vragen over actuele zaken. De parallelboulevard kwam ter sprake in verband met de krotopruiming. Gevraagd werd of niet teveel aandacht werd geschon ken aan krotopruiming te Noordwijk aan Zee en of er in Noordwijk-Bin- nen ook niet heel wat op te ruimen was. De heren De Geus en Vogelaar betoogden dat ook te Noordwijk-Binnen hard gewerkt wordt aan krot opruiming Naar schatting zijn er in Noordwijk een 300 a 400 krotwo ningen. De heer Benschop gewaagde van een soort van dubbele moraal, als een arbeider zwart loon verdient wordt hem dat zeer kwalijk geno men. Maar als bij hulzenspeculatie exorbitant hoge winsten worden ge maakt wordt dit vaak goedgepraat. Hij noemde het zeer onchristelijk, ten koste van de woningnood zich te verrijken. Er was ook een vraag ingekomen over de weekmarkt. Gepleit werd voor een „om en om" houden, bij voorbbeeld des zomers te Noordwijk aan Zee en des winters te Noordwijk Binnen. Voorgeschiedenis De heer C. Benschop herinnerde aap de voorgeschiedepis van de weekmarkt, die in het leven is geroepen op initiatief van de christelijke besturenbond. Indertijd zijn hierover vele besprekin gen gehouden en de marktkooplieden zijn fervente tegenstanders van een „vlottende" plaats voor de markt Ns rijp beraad is daarom de plaats aan de Prins Bernhardstraat gekozen. Wethouder G. Vogelaar gaf een uiteen zetting van de situatie omtrent de voor malige trambaan tussen de Voorstraat en de Zeestraat We zullen daar. in af wachting van de totstandkoming van een kernplan. voorlopig een straat aan leggen. en een verbod tot bouwen hier aan verbinden. Dit laatste is om specu latie te voorkomen. De gemeenteraad wil dit in handen houden, zodat niet kan Ook de flatbouw aan het Vuurtoren plein kwam ter sprake. Er werd ge klaagd over het feit dat zo weinig Noordwijkers profiteren van deze huizen en er wordt geweldig gespeculeerd in deze flats. Alle drie de raadsleden wezen er op dat men van tevoren wist dat de wo ningzoekenden te Noordwijk vrijwel niet zouden profiteren van deze flats. Indertijd is met veel moeite gepro- heerd een aanvaardbare oplossing te vinden voor de voltooiing van het Vuur torenplein. Deze flats zijn daarmee on losmakelijk verbonden en we wisten dat de Noordwijkse woningzoekenden hier- ee praktisch niet werden geholpen. Wat de speculatie in de woningen oe- treft, hieraan kunnen we niets doen Voor het gemeentebestuur ligt de zaak nog veel moeilijker, omdat we niet kun nen bouwen voor de rijksprijzen, noch woningwetwoningen, noch premiebouw. Daarom zijn we tot combinatiebouw ge dwongen. wilen we huizen krijgen Wel fulmineerde de heer Benschop heftig tegen de wat hij noemde waanzinnige prijsopdrijving in de huizenhandel. worden geprofiteerd van grote investe ringen die de raad hiervoor heeft ge daan. De heer De Geus ging in op de bouw van het nieuwe raadhuis. Hij gaf een overzicht van de gang van -aken hierbij in de gemeenteraad. Het oude 80-jarige gebouw aan de Voorstraat is niet meer geschikt voor raadhuis. Het kan de gemeen telijke diensten niet meer bergen en ■het is ook in representatief opzicht volkomen ongeschikt. Toen we de gelegenheid kregen aan de Prins Hendrlkweg grond aan te kopen achtte de meerderheid van de gemeente raad dit een uitermate geschikt terrein voor de bouw van een nieuw raadhuis. In Noordwijk Binnen een raadhuis te bouwen heeft enorme consequenties. Bij afbraak van het oude raadhuis en var omliggende krotten komt n*et meer vri; dan ongeveer 5000 mli. Volgens de berekeningen zal voor eer representatief gebouw minstens een op pervlakte nodig zijn van 15000 m2 Daar om leek ons de plaats aan de Prins- Hendrikweg zeer geschikt, het ligt onge veer in het midden tussen beide dorps kernen en de prijs, f 400.000 was niet al te hoog. Het raadhuis komt dan ideaal te liggen, met de bollenvelden op de voorgrond en de duinen op de achter grond. Er is geen sprake van dat Noord wijk Binnen hierdoor ernstig zou worden benadeeld, integendeel. Jammer Het is wel jammer, aldus de heer De Geus, dat het om financiële redenen moeilijker is geworden de raadhuisbouw spoedig te realiseren. Het is te hopen, dat dit toch nog zal kunnen gebeuren, want deze generatie heeft een nieuw raadhuis nodig en niet de volgende. Wethouder G. Vogelaar zei, dat het oorspronkelijke plan door de nieuwe raad nog weer even op de helling is gezet, uitsluitend met de bedoeling in deze zeer belangrijke zaak zo eenstemmig mogelijk voor de dag te komen. Naar zijn mening moet de grond die vrij komt te Noordwijk-Binnen door krotoprui ming worden benut voor herbouw van woningen. Er volgde over deze beantwoording een uitgebreide discussie, waarbij de heer De Geus wees op de grote ontwik keling van Noordwijk aan Zee gedu rende de laatste jaren. Aan het begin van de vergadering was het overlijden van president Ken nedy staande herdacht. De vergadering die onder leiding stond van de heer D. Algera, was zeer goed bezocht. brandt weet men niet eens zijn graf. In 1850 brak de moderne kunst zich baan Hierin vindt men al de 'kiem van de atoombom die onze tijd bedreigt. De tijd van sneeuwlandschappen schilderen bij de warme kachel was voorbij. De Haagse school won steeds meer aan in vloed. Men kwam tot de ontdekking dat men niet leefde maar vegeteerde. Men ging erop uit. zocht de schoonheid in zich zelf. Er kwam tempo in Dit was het moment waarop in Nederland de band met het grote publiek werd verbroken Veelbetekenend is dat Vincent van Gogh in zijn hele leven maar één schilderij heeft verkocht voor dc som van f 100 Deze begenadigde schilder groef zich in in de ellende en schilderde dat. Met zijn felle kleuren wist hij echter toch altijd ook nog iets te onsluieren van het ko mende morgenrood iets van de nieuwe aarde. Maar in zijn tUd had men geen oog voor het profetische in zijn werk Met Jan Toorop treedt een revolu tionaire stroming aan de dag. die al het bestaande tracht weg te vegen Het dadaïsme komt als de grote vernieler. Dit als resultaat van een wereldbeschou* waarin twee wereldoorlogen zijn verdis conteerd. Het dienende karakter in de kunst heeft afgedaan of gaat grotendeels verloren. De tijd drijft allen vooruit en ieder wil nieuw zijn. Het verstand is oppermachtig geworden (Mondriaan). De hedendaagse kunst in het algemeen is een kakofonie van klanken en kleuren. Men komt haar overal tegen. De verwording grijpt om zich heen. Er is veel kitsch. Men eerbiedigt noch normen noch vor- Toch moeten wij blijven zien. dat kunst inhaerent ls aan het leven, ondanks het vele dat dc duivel de wereld insllngcrt. In dc schilder kunst zijn er ook achtergebleven ge bieden Er is naast felle kleuren een grote dorheid, naast idealisme, fata lisme. naast twijfel ook zekerheid, een stem van boven cn een stem uit afgrond. Men wil onder de wetten uitkomen Er is geen verbinding meer te zien tussen middeleeuws en hedendaags. Alles spreekt ervan dat wij in een op het einde gerichte tijd leven. AVij worden in de moderne kunst geconfronteerd met Mattheüs 22. Maar dooqr de schemer en reten van deze chaotische kunst, aldus Roe land Koning, zien wij toch Iets gloren van de nieuwe dag die komt. Na de pauze werden nog enkele door Koning zelf geschilderde werken bespro ken. De vergadering stond onder leiding van de heer L. Dompeling. T oorstellen aan gemeenteraad KATWIJK B. on VV. van Katwijk adviseren de gemeenteraad te beslui ten met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te s-Gravenhage overeen te komen, dat het krediet in rekening-courant voor 1964 wordt vastgesteld op f 1.350.000. Voorts vragen B. en W„ gedurende 1964 ter voor ziening van vlottende middelen kasgeldleningen te mogen aangaan, met de netto vlottende schuld gedurende dat jaar op geen enkel lijdstip meer zal bedragen dan f 2.250.000. W lening aangaan tot f 814.000. Daar de legesinning ter secretarie veel werk met zich brengt, willen B. en W. overgaan tot het aankopen van een le gesmachine. De prijs van een dergelijke machine bedraagt f 3.000. De jaarlijkse kosten worden berekend op f 300 inclu sief onderhoud. De tweede Volkswagen-surveillance auto van de politie is aan vervanging toe. Gevraagd wordt een bedrag van Voor de oude wagen zal f 2700 worden terugontvangen. Spaarbank Voorgesteld wordt dc heer F Voor at, directeur van de gemeehtespaar- bank eervol ontslag te verlenen Voor gesteld wordt tot directeur te benoemen de heer C. Haasnoot. De raad zal tot taak krijgen de samen stelling van de twee commissies tot we ring van schoolverzuim opnieuw vast te stellen. Van de vijf leden van de com missie te Katwijk aan Zee zijn drie le den herkiesbaar. Alleen voor de vacatu- Y Verdoes en P. van der Laan wor den nieuwe personen «renoemd. De le den van de commissie te Katwijk aan den Rijn zijn allen herkiesbaar. Voorgesteld wordt, dat het gemeente bestuur voortaan de algehele waterstaat kundige zorg voor het gebied van de Hornespolder aanvaardt en alle water bouwkundige werken van de polder, zo als het inlaatgemaaltje. duikers en stu wen om niet overneemt van het polder bestuur. Pliilatelica Katwijk KATWIJK AAN ZEE Gisteravond hield Philatelica een bijeenkomst in Casa Cara o.l.v. voorzitter J. L. van Kempen. De heren S. Hofstra en W. A Agema brachten verslag uit van de na- jaarsvergadering, die zaterdag in Utrecht Filmclub Noordwijk NOORDWIJK ZEE In het Zinger- hotel vergaderde de Noordwijkse Film club onder leiding van de heer J. J. Kley- wegt. De besprekingen met de Leidse smal filmliga hebben tot resultaat gehad, dat gezamenlijk een Unicaorogramma zal worden gevolgd op vrijdag 23 december in Leiden De h?er B. C. Hoogberg vertelde het in en ander over hetgeen door hem as opgestoken op de fllmcursus te Am sterdam Vervolgens vertoonde de voor zitter een tweetal zelf vervaardigde films, waarover enige bespreking ont stond Binnenkort zal de werkgroep Film van ;t genootschap Oud-Noord wijk bijeen komen. De volgende bijeenkomst wordt gehou den op 3 december. De heer Muller znl praatje houden over het schrijven een scenario en een draaiboek en daarna een zelfvervaardigde film draaien. Nimmer nacht NOORDAVIJK-7.EE In het vereni gingsgebouw vergaderde de nlaats«l|ike afdeling van de Christen Vrouwenbond, onder leiding van mevrouw K. Duin dam-de Groot De president hield een meditatie naar aanleiding van Psalm 146 vers 6a. De heer en mevrouw G N Olff uit Rijswijk vertoonden vervolgens een aan- >er fraaie kleurendia' onder de titel ..Nimmer Nacht", met muzikale bege leiding. Er waren opnamen uit Denemarken. Noorwegen en Zweden Mevrouw Olff zon? liederen uit deze landen. Imposant waren de beelden van de middernachtzon en van diverse andere karakteristieke zaken uit de Skandina- ische landen De zeer talrijke aanwezigen volgden ?er geboeid deze unieke ren Medegedeeld werd dat op 19 december de jaarlijkse kerstwijding zal worden gehouden. werd gehouden. Er zijn in Nederland 3 zegels verschenen, één van 4, een van 12 en een van 30 cent, betrekking heb bende op de 150-jarige onafhankelijk heid van Nederland. De zegels, alsmede de eerste dagenveloppen, waren bij het bestuur verkrijgbaar tegen kostprijs Ook een 10 cents zegel van Suriname en een 25 cents zegel van de Antillen betrekking hebbend op hetzelfde onder werp waren te koop. De heer L. Backer deed enige mede delingen, onder meer, dat de porti per 1 januari 1964 zullen worden verhoogd, hetgeen natuurlijk nieuwe uitgiften ten gevolge zal hebben. Voorts dat er in 1964 18 bijzondere zegels zullen uitko men en dat de koninginnezegels worden vervangen. De jeugdafdeling van Philatelica is zodanig gegroeid dat naar een ander lokaal moet worden uitgezien. Voortaan zal de bijeenkomst van de jeugdafdeling worden gehouden in de Groen var. Prinstererschool. De jeugdbyeenkomst is om 18.45 uur voor leden onder de 15 jaar. Ouderen komen op de avondver gadering in Casa Cara (20 uur). Na een veiling was er een mooie verloting, waarna er geruime tijd nog gelegenheid was voor onderling ruilen, koop en verkoop van zegels. KATWUK AAN ZEE. De vergade ring die donderdag in Irene wordt ge houden en waar Jan Oosterwelde komt spreken, begint niet om 8 uur maar om 7 uur. KATWIJK AAN ZEE. Donderdag: hoog water 0.38 en 13.01 uur; laag water 8.44 en 21.01 uur. KATWIJK AAN ZEE Morgen kwart voor acht houdt de wijkgemeente Zuid- Oost een wijkavond in het wijkgebouw aan het Abelplein. Ds. W. L. Tukker zal spreken over de kerk-visitatie. KATWIJK AAN ZEE. Morgenavond om acht uur houdt de vereniging Kerk en Belijdenis een vergadering in de Oranjezaal van het Jeugdhuis. Ds. Jac. de Vos spreekt over: „Christus en de geschiedenis". Bijgoedkwekers bespraken vakbelangen HAARLEM Vorst en dooiwater heb ben dit jaar danig huisgehouden in het bijgoed en wel speciaal de crocussen. Trouwens ook de oogst van blauwe druifjes, scilla's en chionodoxa's was slecht. Deze gewassen brachten de af gelopen zomer zeer hoge prijzen op. Ook de crocussen waren aanvankelijk duur, maar later in het seizoen zakten de pryzen sterk in, vooral de kleine maten. Dat was een tegenvaller, aldus de heer C. Broeze op dc vergadering van de vereniging Het Bijgoed, die gisteren in Haarlem werd gehouden. Het bleek moeilijk de crocussen op virus t keuren, daar er veel lelijke plan ten en bloemen waren. De strijd tegen dc aaltjes gaat onverminderd voort De heer M. de Rooy, specialist voor ziekte- en onkruidbestrijding bij het Rijkstuinbouwconsulentschap te Lisse, ei o.m. dat vele kwekers volkomen ziJo •erdwaald in de doolhof der bestrij dingsmiddelen. Dat is toch niet nodi^. want voor gebruik in de bloembollentee'' er maar een paar vrij gegeven, wat betreft de onkruiddodende middelen. Het bijgoed moet men zorgvuldig be handelen. want als nien de onkruiddo dende middelen niet op de juiste wijze toepast, treedt schade op. SASSENHEIM Geboren: Maria C C v C E J van der Wiel en C M Wijnands Cornells L z v G van der Niet en W L Freke; Maurits M z v A de Jong en J Wilbrink. Ondertrouwd: C M Eikhuizen. 23 j en J J M van AVissen. 21 j. Warmond; P D Vis. 25 j en P van der Maas. 21 j, Goes. Gehuwd: G Rikkers. 23 j, Hillegom en A E de Jong, 23 j; D le Feber, 33 j. Lei en J W A van Dijk. 24 j; C J P Berg. 30 j en M H Wassenaar. 34 j. Lisse Overleden: P Berg. 78 J; M M Willem- se. 57 j.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13