an Wassenaars akkoord geen directe binding r,,r>yrc Vanavond PSV -Spartak Niet ongerust over tempo van versterking dijken Geen meerderheid voor de motie-Baart Oswald had wellicht nog handlangers Door vakantieverlenging werkt ij d verkort ing geen Huidige bouwtempo doet beste voor 1964 hopen Metaalionen 'ENT 11 WOENSDAG 27 NOVEMBER 1963 Regeringsfracties in Eerste Kamer: ^9 De Eerste Kamer heeft gistermid- ■Hag een begin gemaakt met de alge- Wïkhene beschouwingen. Zoals te ver- ^^Brachten viel. werd vooral aandacht ^^^eschonken aan de wijze, waarop het Scabinet tot stand is gekomen, de ver- louding van de fracties tot het ka- linet en de ontwikkeling op het ge- lied van lonen en prijzen. Ir. H. Vos, sprekende namens de f.v.d.A.-fractie, begon met enkele cherpe woorden aan het adres ran het kabinet vanwege de Dienoeming van een aantal „politiek on- lekende figuren uit politiek onbekende ontreien" tot staatssecretaris. De •ijze, waarop het kabinet met het nbt van staatssecretaris is omge- irongen heeft dit ambt sterk doen (evalueren. Aandacht schenkende aan het vraag- tuk van lonen en prijzen, zei de so- dalistische woordvoerder de indruk te lebben, dat het kabinet in de mist caarin het thans naar de woorden van Iiinister Witteveen vaart het stuur- Bd aan anderen overlaat. Minister Lndriessen heeft te laat afgekondigd, lat er tot 1 januari rust op het irijzenfront moet zijn. De doorbereke- ling is al in volle gang en spr. vroeg lan ook om een „zeer harde prijzen- lolitiek" (prij zenstop), waarvoor een jfficiënt controle-apparaat nodig is. Met pacht wilde de heer Vos waarschuwen legen een nieuwe huurverhoging. 50 Nationaal kabinet (57 Mr. R. Pollema liet er geen twijfel over bestaan, dat de chris- telijk-historische fractie de voor keur had gegeven aan een kabi net, waarin ook de P.v.d.A. ver tegenwoordigd was geweest. Hij legde er de nadruk op, dat de moeilijkheden van dit ogenblik in hoofdzaak van zakelijke, economi sche aard zijn. Daarom had de fractie liever gezien dat de knap ste krachten van de regeringspar tijen en van de oppositie waren gemobiliseerd voor de vorming van een nationaal kabinet. Overi- gens had mr. Pollema er alle be- grip voor, dat mr. Beernink had 1 meegewerkt aan de totstandkoming van een kabinet zonder de P.v.d.A. r j Gezien de wijze, waarop de so cialisten in de Tweede Kamer I oppositie hebben gevoerd, kon hij I moeilijk anders. De c.h.-fractie handhaaft haar I standpunt ten aanzien van bindin- I gen tussen kabinet en parlement. Dat wil zeggen dat zij tegenover het kabinet even vrij staat als ware er nimmer een akkoord van - Wassenaar geweest. Na jn het bijzonder in minister Witte- - -veen zijn vertrouwen te hebben uitge- proken. schonk mr. Pollema aandacht het regionale industrialisatiebe- eid, waarbij hij een ernstige waar- huwing liet horen In het Noorden bestaat ten aanzien an het industrialisatiebeleid een sterk vantrouwen; men is niet zeker van het beleid, dat in de toekomst zal wor- jen gevoerd en dit werkt uitermate verwarrend. De houding van onze frac tie tegenover de regering zal in be langrijke mate afhangen van haar re- lionaal industrialisatiebeleid Algemeen eeft de indruk, dat dit beleid zal wor- len verzwakt en dat neemt de c.h. ractie zeer ernstig, aldus mr. Pollema. De eveneens tot de c.h. fractie be horende ir. M. A. Geuze bepleitte het ipenen van de mogelijkheid om Indo- lesische jongeren in Nederland te la- n studeren, schonk aandacht aan de oningbouwnota en ging verder in op it vraagstuk van lonen en prijzen. In dit verband vroeg hy zich af men niet wil of niet durft optreden legen het verschijnsel van de hoge die alfantièmes en de cumulatie van com- nissariaten. In het vrije Amerika tole- men op dit gebied veel minder, hier Iaat men de oppositie met lit verschijnsel mooi weer spelen. fractie vertrouwt dat het irijsbeleid „doodgewoon verstandig" al zijn. Alleen door het voeren van •n krachtig beleid zal evenwicht kun- ?n worden bereikt. Van de overige door hem aangesne- ien onderwerpen noemen we nog de andbouw. Ten aanzien van de agrari- iche bedrijfstak heeft de regering joede voornemens.maar niettemin be- itaat er volgens spr. toch aanleiding tot ingerustheid omdat de loonsverhogin- 'let wel eens onmogelijk zouden n maken aan de voornemens uit- g te geven. ratie Onbevredigend Dc anti-revolutionaire afgevaardigde Algra die dr. W. P. Berghuis Derving vond de gang van zaken >ij de kabinets formatie niet alleen mbevredigend voor het kabinet, i rok voor de fracties. In zekere zi nen eikaars gevangene. Vier fracties JOnoncfiebben een regerings program gemaakt CHU: verstandig prijsbeleid (Van onze parlementsredactie) m er zich aan gebonden. Pas toen is ;r een formateur benoemd, die er zich evenzeer aan bond. De verant woordelijkheden van formateur en frac- zijn wat in de war geraakt, aldus de heer Algra. die dit niet zonder ge- Ondanks de kritiek op de voorgeschie denis wil de anti-revolutionaire fractie haar steun aan het kabinet loyaal toe zeggen. „Wij zijn niet gebonden aan enige afspraak, wij vinden dat dit ka binet ligt in de lijn der verkiezings uitslag, wij aanvaarden een morele bin ding en wij .geven het de beste wen- mee voor een rit zonder ongeluk ken". aldus spreker. Sprekende over het regeringspro gram, zei de plaatsvervangende fractie leider het toe te juichen, dat de wo ningbouw de alerhoogste prioriteit heeft. Hij had echter wel een paar opmerkingen over dit onderdeel. Zo vroeg hij zich o.a. af of minister Bo- gaers niet ietwat een politiek „auf eigener Faust" voerde, toen hij stelde dat de bouwvakkers hogere loonsver hogingen moeten hebben dan de forse verhogingen, die anderen zullen ver werven. Soortgelijk was de vraag van de heer Algra met betrekking tot mi nister Veldkamp, die een aankondiging heeft gedaan omtrent de datum, waar op de verhoging van de A.O.W. tot een sociaal minimum een feit zal wor den. De minister-president heeft er nauwlettend voor te waken, dat de na tie duidelijk kabinetsbeleid krijgt te en geen one-man-shows. timisme tegemoet treedt. De fractie acht zich aan geen enkel akkoord ge bonden. maar zal niet vergeten dat het akkoord gebonden, maar zal niet vergeten dat het akkoord van Wasse naar is aangegaan en er gaarne re kening mee houden, voorzover haar dit verantwoord voorkomt. In een nabeschouwing over de ka binetsformatie „een schouwtoneel met verscheidene tragi-komische bedrij- maakte de KVP-woordvoerder bezwaar tegen het mee-formeren van de fractieleiders uit de Tweede-Kamer, al achtte hij overleg noodzakelijk. Ten de volkshuisvesting bepleit te hij een gedifferentieerde huurverho ging. waarbij de duurste huurwoningen niet in huur omhooggaan. Namens de PSP spraken de heren de heren Van der Spek en Van Pelt. Eerst genoemde betoogde o.m., dat de pacifistisch-socialisten in die zin neu tralisten zijn, dat zij zowel het wester- kapitalisme als het oosterse com- afwijzen, terwijl laatstgenoem- voorspelde dat 1964 de geschiede- zal ingaan als het jaar, waarin einde kwam aan de klassenvrede. De heer V.d. Spek zei van de andere partijen, dat er tussen hen eigenlijk geen principiële verschillen bestaan dat zij elkaar daarom maar wat v gen afvangen. Gerekend van 13 november 1963 is J. Verhoeve, directeur-afdelingschef de afdeling wetgeving en juridische ken aangewezen tot eerste loco-secretaris generaal by het ministerie van onderwy^ kunsten en wetenschappen. Loonpolitiek Voorts maakte de heer Algra enige opmerkingen over de loonpolitiek. Hoe wel de verantwoordelijkheid voor de loonvorming primair bij het bedrijfs leven ligt. blijft ook de regering on verkort verantwoordelijkheid -dragen een verantwoordelijkheid voor het alge meen belang, die haar noodzaakt zich op soms ingrijpende wijze met de ge-, volgen van de loonontwikkeling voor de nationale economie en voor de zwak kere en meer kwetsbare groepen van de bevolking bezig te houden. Zij moet tijdig kiezen en beslissen en zo nodig, het algemeen belang, het overleg de Stichting van de Arbeid beïn vloeden. Tenslotte merkte spreker op, dat de regering ook t.a.v. de radio- en tele- visiewetgeving voor een heet vuur komt te staan. De commissie-Scholten heeft het vraagstuk geen stap dichter bij de oplossing gebracht, hetgeen voor de regering een aanwijzing dient te zijn, dat zij weer haar eigen verant woordelijkheid moet gaan naleven en zelf met voorstellen moet komen. Respect-binding De liberaal mr. H. van Riel betoog de gisteravond, dat de fracties van de regeringspartijen in de Eerste Kamer niet rechtstreeks aan het akkoord van Wassenaar zijn gebonden, maar er wel ernstig rekening mee moeten houden. Spreker, die in dit verband het woord het akkoord aanvaardbaar, mits aan de prioriteiten strikt de hand wordt gehouden. De fracties kunnen zich ge makkelijk afwijkingen van het akoord veroorloven als het kwesties betreft, die slechts door een deel van de re geringspartijen als essentieel worden be schouwd. Sprekende over de kwestie van de lonen en de prijzen, zei de liberale woordvoerder dat de bezorgheid te dien aanzien bij z'n fractie door de debat ten in de Tweede-Kamer allerminst is weggenomen. Er wordt terecht ge klaagd over prijsstijgingen, maar men vergeet maar al te gauw, dat ook de kopers op de loonsverhogingen antici peren. De WD-fractie heeft vertrouwen het financieel-economische beeld van de regering, maar vraagt zich af of niet iets vroegtijdiger dient te worden epen naar bepaalde monetaire maatregelen. Verdere kredietbeperking achtte spreker op betrekkelijk korte termijn nodig. De liberale fractie loopt liever het risico van een iets teveel aan remmende maatregelen dan het risico van een te weinig. Ten aanzien van het prijsbeleid op langere termijn waren sprekers verwachtingen niet hoog gespannen. Vertrouwen Nadat mevr. Van Ommeren-Averink namens de communisten had gespro ken zij betreurde de dood van pre sident Kennedy werd het woord gevoerd door de heer H. M. van Lies hout, die zei dat de KVP-fractie het nieuwe kabinet met vertrouwen ,en op- Radio voor de tweede ronde van de Europese bekei De televisie geeft een rechtstreekse reportage Emmenes verzorgt het commentaar. In de pauze NTS-journaal uitgezonden. Dc radio begint eveneens om vyf minuten vc commentator optreden. De beide Bulgaarse internationaals Dimof en Lazarof, die bij de eerste wedstryd In Bulgarije, waar PSV met 01 won, door blessures niet konden meespelen, zijn weer hersteld en in het elftal opgenomen. De opstellingen luiden: >r landskampioenen. ïn 7.55 tot 9.45 uur. Ir. A. van tn kwart voor negen wordt het acht; hier zal Bob Spaak als P.S.V. KEMPER WIERSMA BRUSSELERS P1JS VAN WISSEN GIESEN KERKHOFFS THEUN1SSEN HOENEN ALLEMANN Scheidsrechter Nilson (Noorwegen) DOUCHEF LAZAROF DISKOF STOINOF DIEF BOTEF DIMOF MOMINE MANOLOF IVANOF STANKOF Woorden van lof voor mevrouw Kennedy Terwijl mevrouw Jacqueline Kennedy zich voorbereidt op haar vertrek uit het Witte Huis prijzen de Amerikaanse kranten haar moedige en waardige hou ding tijdens de plechtigheden van maandag. In een hoofdartikel- schrijft een van de grote bladen, dat het Congres „de hoogste onderschei ding" zou moeten verlenen aan „deze jonge vrouw die een voor. beeld van verbazingwekkende moed tijdens de aanslag en be heerste dapperheid in haar ver driet gaf". In een Newyorks dag blad wordt mevrouw Kennedy geprezen om haar „ongelooflijke gevoel voor decorum". Volgens de Amerikaanse kran ten wist mevrouw Kennedy haar gevoelens drie dagen lang onder bijna onvoorstelbare controle te houden. Slechts tweemaal had men haar in tranen- gezien, even in de St. Matthfcus kathedraal1 en bij het verlaten van de Ar lington begraafplaats, -toen de uitvaartplechtigheid ten einde was. Op een bericht uit Lima. vol gens hetwelk de Peruviaanse Kamer van Afgevaardigden een stemmig wijlen president Ken nedy heeft voorgedragen als kandidaat voor de Nobelprijs voor de vrede, zei de directeur van het Nobel-instituut, August Schou. dat het in dit geval „eviet goed mogelijk" is de Nobelprijs voor de vrede postuum toe te kennen. Dit zou wel gekund hebben indien Kennedy kandi daat was gesteld terwijl hij nog in leven was, zoals het geval van Dag Hammerskjoeld, de om gekomen secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Gedeputeerde Staten antwoorden: Zuid-Holland zijn van oordeel, dat er geen aanleiding bestaat voor ongerustheid over het tempo van de versterking van de dijken in Zuid- Holland. Zij delen dit mede naar aanleiding van vragen en opmer kingen in het verslag van de com missie van rapporteurs van de staten. G. S. merken op, dat de behande ling van de ter vaststelling aan de minister van verkeer en waterstaai ingezonden plannen ten depairte- men-te -nogal wat tijd vergt. Lm en kele gevallen hebben zij bij de bewindsman op bespoediging van de behandeling aangedrongen. Zij me nen echter, dat de belangen van de hoogwaterkeringen nog altijd even veel aandacht van de regering en de waterschappen hebben. De verwachting van dc bewindsman, op 10 mei tegenover de Eerste Kamer uitgesproken, dat de plannen voor twee gedeelten van de waterkeringen van Delfland langs de noordelijke zijde van de Nieuwe Waterweg over ongeveer drie maanden zouden kunnen worden vastge steld, zyn niet in vervalling gegaan. Onder deze omstandigheden, aldus G. S. moeten wij ons van voorspellingen omtrent het tijdstip van het afkomen van de ministeriële beslissing ten aan zien van de ingezonden, nog niet vast gestelde plannen onthouden. Het is ons niet gebleken dat de minis ter voor wat Zuid-Holland betreft, de vaststelling van een plan tot dykverbe- fering of de toezeggjng van een subsidie in de kosten van zo'n plan soms uitstelt omdat de uitvoering van een dergelijk werk minder goed zou passen in het ka der van andere overheidswerken. In het algemeen geeft de minister zeer hoge prioriteit aen da werken tot be veiliging tegen het water. Onder de door het rijk nagestreefde temporisering valt niet de versterking van de zee- en rivier dijken krachtens de deltawet De wer ken. waarvan het verslag de uitvoering in 1963 in het vooruitzioht stelt, zijn alle ter hand genomen. Opvoeren Voorts merken G. S. op, dat zy met de SCHAATSENRIJDEN Ook Oostenrijkers naar Deventer Het wordt druk op de Deventer kunst ijsbaan. Naast de reeds ln Deventer oe fenende Nederlandse kernploeg en de Duitse Olympische ploeg, die met drie man is uitgebreid, worden woensdag 27 november vijf Oostenrijkers venvacht, die tezamen dc Oostenrijkse kernploeg vormen. De Oostenrijkers zullen voor on bepaalde tyd in Deventer blijven. SchooLchaakconipetitie Eerste klas: ChaturangaHML 33; SesaZSC 42; St. JanThorbecke 33; NLACChaturanga 12 (voorL). Tweede klas A: DaltonChaturanga II 2W1% (voorl.); B: Johan de Witt LSC 4—2; RLAC III—Sesa II 3—3; LSC —Sesa II 4—2; C: St. Maarten—BGE 4—2. Derde klas A: Caïssa IIGrotius 31 (voorl); B: Rijnland IIChaturanga III 6—0: D: GLR—Dimini II 5—1. Adsplranten A: RLAC IVRijnland III 6—0; Johan de Witt II—VCLSC III 5—1; Dalton IIIBesa IV 42; B: Tsweivent Scaec IIThorbecke III 15; Dalton V Sesa III 15; C: DIC IVGrotius II 4^21H: LSC IIChaturanga II 60; Grotius II—Ferd. Bol 5»,fe—VCLSC II Chaturanga IV 60. Voetbal Dynamo Moskou zal de eer ste Russische vertegenwoordiger zijn in het toernooi om de Eur. beker voor landskampioenen. De heer Granatkine, voorzitter van de Russische Voetbalbond, maakte bekend, dat Rusland voor de e maal aan de strijd om de Eur. be- sou deelnemen. Dynamo Moskou be haalde het Russische kampioenschap door een doelpuntloos gelijkspel tegen Kairat uit Alma Ata. minister van oordeel zijn, dat het tempo van de dükverbeterlng moet worden op gevoerd en dat de bescherming tegen hoge vloeden, welke het Deltaplan be oogt, namelijk bescherming tegen een waterstand met een overschrijdingskans van 1 procent per eeuw, pas zal zijn be reikt na de afsluiting van de zeegaten en de voltooiing van de Deltawerken elders Voor de in het kader van de Delta werken nodige verbetering van de hoog waterkeringen in Zuid-Holland is opge steld een algemeen werkplan en een ur gentieschema, dat gebaseerd is op het tijdsohema van de Deltawerken tot af sluiting van de zeegaten, In harmonie met de afsluitingswerken moet het be staande stelsel van hoogwaterkeringen worden verbeterd. Wij hebben niet de indruk aldus G.S. dat de minister van verkeer en waterstaat uit financiële overwegingen veel achterwege laat. Ten slotte wordt een overzicht gege ven van de stand van zaken in Zuid- Holland. Daarbij wordt medegedeeld dal G.S. overwegen met het oog op de toe passing van de bijdragenwet Deltawer ken tot een gecentraliseerd dijksbeheer op het gehele eiland Goeree-Overflakkee te komen. De versterking van de zeewering tus sen Hoek van Holland en Den Haag 1 s tussen Hoek van Holland en Ter Heyde in uitvoering, voor Ter Heyde besteks- klaar, tussen Ter Heyde en de grens Den Haag-Monster praktisch gereed en tus sen genoemde grens en Kijkduin in uit voering. Voor het tempo, waarin de verzwaring op laatstgenoemde kustgedeelte, waar met afvalpuin e.d. uit de gemeente Den Haag het beoogde profiel zal moeten worden verkregen, tot stand kan komen, is de aanvoer van het materiaal naar de stortplaatsen bepalend. Deze aanvoer zal nog verschillende jaren moeten voort duren, alvorens het gewenste profiel is verkregen. Tussen Hoek van Holland en Den Haag zijn geen andere gedeelten, die voor een soortgelijke verzwaring in aanmerking komen, aldus G.S. De heer F. A. C. van Oorschot, chef van de afdeling financiën en comptabili teit is aangewezen tot tweede loco secre. taris-generaal. Prijsbeleid in Kamer De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 77 stemmen tegen en 41 vóó: motie-Baart (soc.) verworpen, waarin er by de regering op werd aangedron gen 1. het voorgenomen prijsbeleid 1964 opnieuw in overweging te ne: 2. de prijscontrole onmiddellijk uit te breiden en te verscherpen. Vóór de tie stemden slechts de P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. Vóór de stemming zei de heer Meu- link (a.r.), dat zyn fractie geen reden De republikeinse senator Dirkesen heeft gisteren bekendgemaakt dat de commissie voor rechtsaangelegenheden van de Amerikaanse senaat onmiddellijk een apart en grondig onderzoek zal in stellen naar de moord op president Kennedy en die op Lee Oswald. De commisie zal in bet bijzonder gaan of er medeplichtigen zijn en orga nisaties achter deze misdaden, hetzy ln de Verenigde Staten zelf, hetzij in hel buitenland. Een inwoner van Dallas is er in geslaagd het moment van de moord op de president vast te leggen op een 8 mm-film. De film duurt ongeveer vijf tien seconden. Er blijkt nit dat de pre sident door twee kogels is getroffen. De man, een kleermaker, heeft zijn produkt verkocht aan het weekblad Life, dat er grif veertigduizend dollar heeft betaald. Ten slotte heeft de directeur van Russische instituut ter voorkoming misdadigheid in een artikel in hel geringsblad Izwestia geschreven dat de manier waarop de politie van Dallas de moord op de president heeft behandeld, er op wijst dat het verlangen ontbreekt de werkelijke moordenaars van de presi dent te vinden. Zelfs wanneer men aanneemt dat Oswald de moordenaar is, blijven er, aldus de Rus drie vreemde vragen over, namelijk; „de verdachte bereid heid van de politie te verklaren dal Oswald met de communistische partij in verbinding stond", het feit dat het zelfs voor de minst kundige jurist duidelijk moet zijn dat Oswald een dergelijke moord niet alleen heeft kunnen voorbereiden en het falen van de bescherming van Oswald. Scholieren Texas juichten aanslag op Kennedy toe Sommige scholieren in Dallas en Aus tin, de hoofdstad van Texas, hebben hel eerste nieuws van de aanslag op presi dent Kennedy met gejuich ontvangen. n method istisdhe predikant in Dal las, William Holmes, sprak zondag in zijn preek over deze reactie. Hij zei daarbij dat de kinderen te jong waren om zelf te haten en klaarblijkelijk de opvattingen van hun ouders weerspie gelden De radiostations van Texas haastten zich om tegen te spréken dat dergelijke reacties waren voorgekomen, maar een onderwijzeres in Dallas zei dat de ver klaring van de predikant die dinsdag avond in een televisie-interview werd herhaald op waarheid berustte. In haar eigen school hadden sommige leerlingen uiting gegeven aan „vreugde" en onder meer geroepen „Wij zijn vrij". De onderwijzeres zed gehoord te hebben, dat dergelijke reacties zich ook in Austin hadden voorgedaan. Journalist ridder in de Orde van O.N. De journalist A. J. Prins uit Tilburg benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De hierbU behorende versierse len zijn de heer Prins gisteren door d« burgemeester van Tilburg uitgereikt. De heer Prins heeft de onderscheiding ge kregen omdat hij gisteren zestig journalist was. Slimmigheidje van werkgevers (Van onze soc.-econ. redactie) IN een commentaar op het in de metaalindustrie bereikte loon- akkoord heeft de werkgeversvoor zitter in de Vakraad voor de Metaal industrie. ir. K. van der Pols. gister middag tijdens een persconferentie in Den Haag meegedeeld, dat de overeengekomen vakantieverlenging met twee dagen in 1964 geen inkrim ping van het aantal werkdagen be tekent. omdat het komende jaar een schrikkeldag heeft en omdat dl Tweede Kerstdag op een zaterdag valt. Deze berekening, die voor alle bedrijfs takken opgaat, geldt uiteraard alleen ten opzichte van 1963. omdat de feestdagen dit jaar. van werkgeverszijde bezien, wat „ongelukkig" zyn gevallen. Zij gaat overigens, vergeleken met 1963. ook op voor de jaren 1965. 1966 en 1967. De werknemers, die bij komende onderhan delingen over de nieuwe c.a.o.'s twen extra vakantiedagen weten te verkrijgen, ontvangen inderdaad een verlengjng van hun vakantie, doch het aantal dagen, waarop gewerkt moet worden, blijft ge lijk aan dat van 1963. Ir. v. d. Pols noem de dit „een slimmigheidje in de bereke ning, waarmee de werkgevers rekening hebben gehouden" De werkgeversorganisaties in de me taalindustrie schatten, dat de loonkosten stijging voor elk van de 250.000 werkne mers. die by het loonakkoord betrokken zyn. gemiddeld ongeveer f 500 per per soon betekent, zodat er met het loon akkoord in totaal ongeveer f 125 miljoen gemoeid Is- Deze zware loonkostenstijging zal on getwijfeld gevolgen voor de prijzen heb ben; het gesprek over de mogelijkheden van doorberekening met de overheid u nog gaande. In vele gevallen zal. zo werd gezegd, verhoging van prijzen in de metaalindustrie uit concurrentie-over- wegingen beperkt blijven. Talrijke be drijven zullen volgens ir. v- d. Pols de kostenstijging dan ook moeten opvangen door verhoging van de efficiency in de onderneming en waar ook dat niet moge lijk is. zal vermindering van winst en dividend het gevolg zijn. Ir. v. d. Pols becijferde, dat het totale complex verbeteringen in de metaal; dustrie omgerekend neerkomt op meer dan tien procent. Hij sprak de wens uit, dat het bereikte akkoord de werknemers tot tevredenheid zal stem- opdat .,zij hun arbeid weer ln volle vreugde kunnen verrichten". Voorts hoopte de heer v. d. Pols. dat de diffe rentiatiemogelijkheid uitsluitend worden gebruikt ziet om de grondslagen voor het prijs beleid te wijzigen. „Wel gaan wij er van uit, dat minister Andnessen er nauw lettend op zal toezien, dat ongemoti veerde prijsstijgingen worden tegenge gaan. Enkele beleidsbeslissingen zouden de gewekte onrust Kunnen wegnemen", aldus de heer Meulink. De heer Maenen (kath. v.) noemde de motie-Baart een „rechtstreekse doorkruising van de over eenstemming. die ui net georganiseerde bedrijfsleven over net prijsbeleid is be reikt". De woordvoerders van de andere regeringspartijen hadden vorige week reeds de motie-Baart van de hand ge- Eveneens met 77 stemmen tegen en 41 voor werd de motie-Nederhorst (soc.) aanvaard die zich uitsprak tegen het afremmen van het investeringstempo bij de Staatsmijnen. Morgen akkoord over salarissen ambtenaren (Van 1 redactie) De centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken heeft gisteren de gehele dag de onderhande lingen over de sailarissen van het over heidspersoneel voortgezet. Partijen wa ren van 's morgens tien uur tot 's avonds half zes bijeen, doch er werd nog geen algehele overeenstemming bereikt. Het overleg werd 's morgens bijgewoond door de ministers Toxopeus (binnenland se zaken) en Veldkamp (sociale zaken). Dr. Veldkamp was aanwezig in verband met de door de bonden van overheids personeel gevraagde extra vergoeding voor het in het particuliere bedrijfsleven betaalde zwarte loon, dat door de be windsman over de gehele linie is geschat op gemiddeld 6.3 procent Het overleg is vanmiddag voortgezet en het zal. zoals het zich thans laat aanzien, ook morgen nog voortduren. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat men donderdag tot alge hele overeenstemming komt (Vervolg van pagina 1) Deze frappante produktiestijging de minister o.m. aan de verbetering van de arbeidsbezetting per werk. In één jaar is in het hele bouwbedrijf bet aantal bouwvakarbeiders met 13 pet. toegenomen en in de woningbouw sector zelfs met 14,5 pet. Maar de pro duktiestyging is volgens de minister ook mede een gevolg van de „zich ge- leidelyk doorzettende mentaliteitsveran dering in het bouwbedryf'. De vele positieve reacties op de bouwnota le veren het bewys, dat het bedryfsleven perspectief ziet en wenst in te haken op de geboden mogeiykheden. Dit zal stellig merkbaar worden op de bouw markt. Door realisering van de beleids maatregelen van de bouwnota zal het produktieklimaat allengs verder verbe- De produktiestijging zet zich ook in het vierde kwartaal van dit jaar voort, want in oktober jL zijn circa 9150 wo ningen gereedgekomen tegen 8232 in oktober 1962. De totale achterstand van 8200 huizen, die in het eerste halfjaar '63 werd opgelopen ten opzichte van 1962, is nu tot 1400 huizen gereduceerd. Minister Bogaers verheelde intussen niet, dat thans teveel woningen in uit voering zyn, waardoor het evenwicht op de bouwmarkt wordt verstoord. In september werden 11.437 en in oktober 9650 huizen in uitvoering genomen. Het totale uitvoeringsniveau bedraagt nog 139.000. Dit niveau moet verder dalen. Het is daarom noodzakelijk de uitgifte van goedkeuringen meer en de perken te houden. De minister gaf de Kamer enkele voorbeelden van de gunstige invloed, die Het nieuwe bouwbeleid reeds heeft uitgeoefend. Hij wees er voorts op dat de afgelopen maanden voor de bouw 5900 woningen bouwteams (op- drachtgever-architect-aannemer) zijn ge vormd. In de laatste maanden van dil jaar is verder aan 7 projecten met ir totaal 6000 woningen in arbeidsbespa rende, industriële bouw begonnen, deze sector zullen dit jaar slechts 3200 huizen gereedkomen, maar voor mag op een aanzienlijk hoger aantal gerekend worden. De minister wei voorts op, dat de belangstelling het volgen van vakopleidingen op de bouwplaatsen toeneemt. Volgens een vorige week vrijdag houden enquête zijn voor 850 f 14.000 woningen en voor 750 „vrye- tijdswoningen" in nog geen twee r den tijds concrete plannen ingediend. In de eerste categorie zijn tot dusver 75 aanvragen goedgekeurd en ii tweede categorie 425. Dit zijn schien geen gigantische getallen, ze overtreffen toch de verwachtingen. Ze vormen het begin van een actie om potentieel aanwezige bouwcapaci teit te benutten. Bijdrage verhoogd De minister deelde voorts mee, dat besloten is om de bydrage vooi z.g. keuzewoningen woningwetwoningen te verhogen. Voor deze nieuwe huizei die bestemd zijn voor de sociaal-zwak ste groepen, werd tot dusver een extra huurbijdrage van f2 per week gege ven. Dit bedrag zal per 1 januari a.s. worden verhoogd tot f3,50 per week Dit betekent dus in feite een dubbe le woningwetbijdragc. Hiertegenovei staat, dat het totale aantal toe te ken nen keuzewoningen van 10.000 tot 7000 zal worden verlaagd. De minister acht dit reëel, omdat tot dusver het con tingent van 10.000 nooit is gebaald. De vorstverletbestrijding belooft vol gens de minister een succes te wor den. Bij de voor dit doel in het leven geroepen stichting zijn reeds 300 vragen voor doorwerktoeslag ingediend Men verwacht nog vele aanvragen. De fondsen zullen dan spoedig uitgeput zijn met het oog daarop diende de mi nister bij de Kamer een begrotingswij ziging in. waardoor de overheidsbijdra- n de kosten voor de verletbestrij- Noordpunt Texel nu lanceerbasis Al sinds enige tijd verricht het Natio naal lucht- en ruimtevaartlaboratorium aketlanceringen vanaf Texel ten behoc- •re van het aërodynamisch onderzoek. Zo werd hier kort geleden, vanaf de noord punt van het eiland, de eerste Neder, landse raket gelanceerd die werd ont wikkeld door de Koninklijke Nederland- Springstoffenfabrieken, in saiyenwer- king met de Artillerie Inrichtingen. Gis termorgen heeft het N.L.R. een raket gelanceerd in opdracht van de firma Boelkow in München (Did.). Zoals ge bruikelijk zal ook deze raket in de vlucht worden gevolgd, zodat z(j later kan den teruggevonden op het drooggevallen Deze week zullen in totaal Duitse raketten de lucht in gaan. Vol gende week maandag staat weer lancering van een raket van Nederlandse makelij op het programma. De noordpunt het eiland Texel begint zich tot een klein Cape Canaveral te ontwikkelen, omdat hier b(J laag water een uitgestrekt zwarte lonen te wit-waddengebied ligt waar de raketten zon der gevaar kunnen terugvallen. ding (F 3.5 miljoen) wordt verhoogd tot 17 miljoen. Kosten verlaging Over een wederinvoering van de zg. risicoclausule in bouwcontracten mo gelijkheid van tussentijdse doorbereke ning van kostenverhogingen in de prij zen wordt volgens de minister op het ogenblik interdepartementaal over leg gevoerd. Vanuit de Kamer was op deze wederinvoering aangedrongen, met name door de heren Van der Peyl (c.h.) en Visser (lib.). Als er weer een risicoregeling komt, zal daar in niet alleen met kostenverhogende maar ook met kostenverlagende fac toren rekening moeten worden gehou den, aldus de minister. Hij wees erop, dat vandaag aan de dag de betere be zetting op de werken al tot kostenver laging leidt. Over het huurbeleid kon de minister nog niet veel zeggen. De regering wil, zoals bekend, een huurverhoging per 1 juli 1964, maar het overleg over het percentage en de modaliteiten is nog steeds gaande. De minister was het eens met de stelling, dat de huren van de nieuwbouw voor financieel-zwakkeren niet betaalbaar zijn. Het algemene huurpeil zal z.L echter niet op deze categorie, maar op de valide werkne- met een normaal inkomen moeten worden afgestemd. De Kamer nam ten slotte de begro- ting-1964 voor volkshuisvesting en bouwnijverheid z.h.s. aan, waarna ve len minister Bogaers kwamen compli menteren. Uitslagen competitie teams Bollenstreek SASSENHiEIM De teamuitslagën •voor de biljartcompetitie van het GNBB- district De Bollenstreek luiden: Klasse C I: De TurkCentraal 80; Oude HavenVios 35; De Engel— Amicitia {2) 62; AmicitóaOude Post 44; SoldaatjeConcordia 80. Stand: Soldaatje 4 26—6; De Tuik 22— 10; Oude Haven 4 1814; Oude Post 4 16—16; Amicitia 4 16—16; Vios 4 15—17; Amicitia (2) 4 13—19; De Enged 4 10—22; Centraal 4 824. Klasse C II: Zeekant—Berg en Dal 8—0; De Turk (2)—Royal Sport 3—5; Piet Gijs—Passage 44; Luto—De Turk (4) 4—4; De Turk (3)—Flora 4—4. Stand: De Turk (4) 26—6; Royal Sport 4 20—12; Passage 4 18—14; Flora 4 1616; Zeekant 4 15—17; Piet Gijs 4 15—17; Berg en Dal 4 14—18; Luto 4 14—18; De Turk (3) 4 11—21; De Turk (2) 4 11—21. Klasse C III: RoyalVios (2) 08; Soldaatje (2)—Oude Haven (2) 44; Passage (2)—Vios (3) 6—2; Flora (2) Amicitia (3) 4—4; Concordia (2)—De Beurs 17. Stand: Amicitia (3 4 23—9; Vios (2) 22—10; Passage (2) 3 16—8; Vios (3) 4 1616; Flora (2) 4 1616; De Beurs 4 15—17; Concordia (2) 4 13—19; Oude Haven (2) 4 12—20; Royal 4 10—22; Sol daatje (2) 3 9—15. Klasse C IVa: SportrustDe Beurs (2) 2—6: Piet Gijs (2)—Luto (2) 4—4; Oude Post (2)—De Parel ft—2; Royal Sport (2) —Zeekant (3) 6—2; Zeekant (2)-£>e En gel (2) 4—4 Klasse C IVb: De Parel (2>—Piet Gijs (3) 44; Cport—Amicitia (4) 6—2; Vios (4)—Zeekant (4) 444; Sportrust (2)— Concordia <3) 8—0; Oude Haven (3) Centraal (2> 26. Klasse C IVc: Luto (3)—De Engel (3) 4—4: De Parel (31—Piet Gijs (4) 3—5; Passage (3)—Amicitia (5) 6—2; Soldaatje (3)De Beurs (3) 62. (Vervolg van pagina 1) Inmiddels vernemen wij. dat deze kwes tie ook aan de orde is gesteld in de verbondsraad van het CN V. jj. maan dag. Vandaag heeft het CN.V. de kwes tie van de progressie in de loonbelas ting aan de orde gesteld in het over legorgaan van de drie werknemersvak- centrales. Bijzonderheden Voor de werknemrs. die niet in tarief werken, is de extra toeslag verhoogd tot een minimum gemiddelde van 10 pro cent en een peraxmlyk maximum van 12'i procent. Bij de handarbeiders geldt het mini muminkomen van 100 bij 23 jaar en ouder. In deze 100 zijn in ieder geval begrepen de twee huurbijslagen en de tariefbeloning. Compensatie voor de pre mie sociale verzekering is in de metaal industrie reeds in de loonschalen ver welkt. Het gesprek over dc beambten-c a.o. in de metaalindustrie wordt morgen voortgezet en naar men hoopt afgesloten. Aanstaande zaterdag komt de beambten- groepsraad van de Chr Metaalbedrijfs- bond bijeen. Verwacht moet worden, dat ij een doorvoering van het minimum- eekinkomen van f 100 voor de beamb- •n een leeftijdsgrens van 25 jaar in acht genomen zal worden. Over het algemeen zal het minimumloon in de beambten - sector een veel omvangrijker loonsverho ging betekenen omdat hier de lonen op jeugdige leeftijd lager zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11