Nieuwe Leidse Comraiil F. JOHN KENNEDY'S LAATSTE Dappere eeuwige vlam vrouw ontsteekt bij graf en De Gaulle komt spoedig terug in de Ver. Staten Kennedy herdacht in de beide Kamers Mrs. Kennedv bezocht graf 75 f rifn^af 36 november 1963. 44ete J««rg««| N Vannacht wat regen Voornameiyk vannacht kans op regen, morgen overdag opklaringen. Overwe gend matige wind. ruimend van zuid. naar westelijke richting. Weinig veran dering in temperatuur. (Zie ook pagina 4) CMRISTEUJK-NAT10NAAI DAGBLAD Steenstraat 37 Telefoon 31441 nst bezorging 18 NDER EEN HELDER BLAUWE HEMEL is president John F. Kennedy gisteren op de begraafplaats van Arlington ten grave ;edragen, voor de ogen van de hoogste vertegenwoordigers van zes- ig landen. En nooit zullen de Amerikanen vergeten boe wonder- aarlijk goed mevrouw Jacqueline Kennedy zich op dit moment van iepe droefheid beeft gehouden, een houding een presidents vrouwe raardig. Langzaam, gesteund door Robert Kennedy die geen minuut van haar feijde week, liep zij weg van het graf, kaarsrecht, de Amerikaanse vlag aan jiaar borst gedrukt die de kist van haar gruwelijk vermoorde echtgenoot pad gedekt. Maar ook nu nog kon zij niet alleen zijn in haar verdriet: alle buitenlandse staatshoofden zegde zij op een ontvangst in het Witte Huis c voor de eer die zij haar man hadden bewezen.. i Terwijl de kist met het stoffelijk overschot van zijn vader naar de l affuit wordt gedragen, brengt de kleine John jr. juist op deze dag drie jaar oud geworden een eregroet. Als een man. j Deze laatste dag van eerbewijs, van godsdienstige plechtigheden was be tonnen toen mevrouw Kennedy het pitte Huis verliet om naar het Kapi- tool te gaan. Vijf uur nam de uitvaart in beslag. Er waren ogenblikken van grote ontroering en momenten van plechtigheid en religieuze betekenis. Na de plechtige maar eenvoudige bus van requiem door kardinaal Cushing gecelebreerd in de St. Mat- meus-kathedraal, trok de rouwstoet paar het nationale kerkhof van Ar lington, waar meer dan 100.000 mili tairen en beroemde zonen van het Amerikaanse volk liggen begraven, ge legen op een zacht glooiende heuvel Dan de oever van de rivier de Poto mac. In één oogopslag Reportages en berichten over de begrafenis van Kennedy pag. 3. C. S. Lewies („Brieven uit de hel") overleden pag. 2 Van tamboerijn naar gitaar; hallelujahoed blijft pag. 2 Werkgevers: prijsbeleid dam tegen loonvloedgolf pag- 2 Werknemers: alarm over prijzen pag. 4 Johnson zal het moeilijk krijgen pag. 7 Vlucht uit woonpakhuizen pag. 7 Toen de affuit en de volgwagens onder m schier wolkenloze hemel de begraaf plaats opreden, stelde een peleton Ierse soldaten, juist uit Ierland overgekomen op speciaal verzoek van de familie Ken nedy, zich bij het graf op. Terwijl de slippendragers acht militairen alle Amerikaanse strijdkrachten kist van de affuit tilden en naar het graf droegen, speelde een muziekkorps ..The Stars Spangled Banner", het Amerikaanse volkslied en doedelzakspelers het lang zame treurlied „The Mist over the Moun tain". Het geluid van de doedelzakken stierf langzaam weg toen men het graf naderde. Vijftig straaljagers vlogen over. ge volgd door het presidentiële vliegtuig. In de laatste formatie ontbrak het vliegtuig aan de spits, aldus het ver lies van een leider symboliserend Een salvo van 21 kanonschoten ver scheurde de stilte en scheen oneindig lang te duren. Alle militairen, van keizer en president tot soldaat, sprongen in de houding en brachten een saluut. Me- vouw Kennedy sloot haar ogen, maar stond rechtop. Een salvo geweervuur ver joeg wederom de stilte. En toen klonk droef de aanzwellende en zwevende toon van dc Last Post, weg drijvende over het heuvelland en over de graven van de 126.000 andere mannen die hun land hebben gediend. De kist werd boven het graf gehan gen, kardinaal Cushing zegende het graf en ging de rouwenden voor in het „Onze Vader" en andere gebeden. Stars and Stripes De lqkdragers namen dc vlag van de kist, vouwden haar voorzichtig precies in een driehoek en gaven het dundoek aan de commanderende officier die het overhandigde aan mevrouw Kennedy. Zr} klemde de Stars and Strips tegen zich aan. De kist werd snel gedekt met een deken van gras. Een brandende fakkel verscheen en werd aan mevrouw Ken nedy overhandigd, die langzaam op het graf toeliep en de eeuwige vlam ontstak die op verzoek van de familie b(j het graf van de vermoorde zal blyven bran- De kardinaal gaf een laatste zegen en zette opnieuw het „Onze Vader" in Toen de kist met het stoffelijk overschot in het graf werd neergelaten, waren allen die de begrafenisplechtigheid had den bijgewoond, reeds van de begraaf plaats vertrokken. Naast elkaar hadden zij aan het graf gestaan: vorsten en presidenten. Presi dent de Gaulle op de eerste rij. naast keizer Haile Selassie. Achter hen bonds kanselier Erhard. Vooraan president Lyndon Johnson, omringd door agenten van de Amerikaanse veiligheidsdienst. Anastas Mikojan. eerste vice-premier van de Sowjetunie. stond ook in de eerste ■rij, zijn linkerhand tot een vuist gebald Tijdens de gebeden keek hij strak voor Iets verderop in deze rij. links van Mikojan, prins Bernhard en prinses Beatrix. Maar de zwaar gesluierde weduwe John F. Kennedy was de centrale figuur bij de korte plechtigheid, san haar zwager Robert Kennedy die haar steeds ondersteunde. Ieder verliet de be- begraafplaats van Arlington, waar nt Mrs. Jacquelines gezicht is sluierd. Zij kijkt recht voor zich uit, sluit soms even de ogen. Ze houdt zich flink, ook wanneer haar voor de geopende groeve de Stars and Stripes wordt ov handigd, de vlag, die de kist van haar echtgenoot heeft bedekt op zijn laatste weg naar het Witte Huis, naar het Kapitool, op weg naar zijn laatste rustplaats. president Kennedy rust naast president William Hiward Taft. die in 1930 ter aarde werd besteld. Daar rust ook Jöhn Foster Dulles, de krachtige minister van buitenlandse zaken. Daar rusten de beste zonen van het Amerikaanse volk. Een natie en de wereld rouwt om een jonge staatsman die vrede zocht in een tijdperk van koude oorlog. Een nieuwe president heeft zijn plaats ingenomen en kan weer hoop wekken in de harten van miljoenen Een plechtige stoet. De kist met het lijk van John F. Kenedy, op een legerwagen voortgetrokken door paarden nadert Memorial Bridge, op weg naar de nationale erebegraafplaats Arlington. Voor het Lincolnmonument verdringen zich duizenden mensen, die hun president een laatste stille groet brengen. Goed gesprek met Johnson PRESIDENT Dc Gaulle hoopt vroeg m het nieuwe jaar i dc Verenigde Staten terug te keren om besprekingen te voeren met pre sident Johnson. Hij is gisteren Parijs vertrokken. Tevoren had hij een onderhoud van een klein half uur met zjjn Amerikaanse collega. Na afloop van dit gesprek vertelde Johnson, dat een verbetering moge lijk lijkt in de betrekkingen tussen Frankrijk en de Ver. Staten. In Amerika is men zeer ingenomen met het bezoek van De Gaulle. Een vooraanstaand Amerikaan zei: „Ik ge loof niet, dat ik het aan het verkeerde eind heb als ik zeg, dat hoewel ieder een het waardeert dat zovelen uit het buitenland gekomen zijn, wij allen het bezoek van de president het mees prijs hebben gesteld". Toen hij bij het Witte Huis arriveerde, werd er ge juicht en geapplaudisseerd. Intussen heeft Johnson de leiders van meer dan zestig landen boodschappen doen toekomen waarin hij de verzeke ring geeft, dat de buitenlandse politiek van de Ver. Staten door de dood van John F. Kennedy niet gewijzigd zal wor den. Een van die boodschappen is naar Chroesjtsjef, de Russische premier, ge gaan. Ook het Amerikaanse streven naar samenwerking in de ruimte zal worden voortgezet. Meer van Johnson's plannen zullen bekend worden, als de nieuwe president morgen zyn rede voor het congres heeft uitgesproken. Vandaag confereerde Johnson met Home. de Britse premier. Erhard, de Westduitse kanselier en anderen Een tydstip voor een onderhoud met Miko- taiu sr •jauuajd-aoTA. aqosrssna ap txBif bekend. Commentaren TJET is moeilijk op een dag als van- daag te schrijven over het ver driet van anderen. Wij allen, die door middel van radio en televisie de droeve plechtigheden van gisteren in Washington hebben gevolgd, kunnen alleen medeleven en daarna her neemt ons leven zijn normale gang, gaan wij over tot de orde van dc dag, hebben wij het weer druk met onze eigen beslommeringen en pro blemen. De vraag naar het waarom van deze gruwelijke moord vermo gen wij niet te beantwoorden en wij heseffen slechts, dat de gebrokenheid van de wereld, waarin wij moeten leven, ons aller deel is. Onontkoombaar dringt op dagen als deze de vraag naar voren, of er er gens voor de mens, die wordt gesla gen, troost is. Of wij maar moeten proberen te leven onder en met dc dreiging en de ban van het noodlot, dat toeslaat juist op momenten waaron wij het allerminst verwach ten. Wij weten, dat de dood onze da gelijkse metgezel is en dat het voor elk van ons slechts een kwestie is van tijd, die wij zelf niet kunnen bepalen. De niet te omzeilen vragen van dood en leven worden gesteld ook als wij oog- en oorgetuigen zijn van de begrafenis van iemand, die ons dierbaar is zoals president Ken nedy ons dierbaar was in zijn vaak zo onstuimige strijd voor de vrijheid en de veiligheid van een door anti christelijke machten bedreigde we reld. Zijn strijd zal de onze moeten zijn, in dc samenleving, waarin God ons een taak en een plaats heeft ge geven. Onze gedachten zijn gisteren wel in het bijzonder geweest bij mevrouw Kennedy en haar kinderen. En ons diepe medeleven Is overgegaan in bewondering voor haar houding in dit allermoeilijkste uur van haar leven. Wij mogen geloven, dat onze gebeden, de gebeden van miljoenen mensen in alle landen. God bereiken en dat hij die niet zal afwijzen. On zichtbare draden, gespannen tussen hemel en aarde, zijn van meer bete kenis voor de gang van onze wereld door de tijd dan elke beslissing door staatslieden genomen. De verticale lijn bepaalt het wereldgebeuren en het leven van elk van ons, ook dat van mevrouw Kennedy. Wie dit weet kan zeggen, ondanks het zichtbare tegendeel: „En tochHet is dc uitspraak van pen door angst en pijn gewond hart, dat tenslotte rust vindt in God. Vanavond opnieuw tv.-uitzending begrafenis De twee Nederlandse televisie-verslag gevers die de begrafenisplechtigheid in Washington hebben bijgewoond, zijn in de afgelopen nacht in ons land terugge keerd met de filmopnamen die de Ame rikaanse televisie gisteren heeft gemaakt. Vanmorgen is de plechtigheid in zijn ge heel door de NTS uitgezonden. Vanavond om half zeven volgt een herhaling. De uitzending duurt tot tien over half ne gen. Het verdere televisieprogramma ziet er als volgt uit: 20.40 uur: NTS-journaal. 21.00 uur: de aangekondigde EEG-docu» mentaire van de RTB 21.45 uur: „Der goldene Klang", de NTS- bijdrage aan een Eurovisieserie van muzikale programma's. 22.15 uur: epiloog (KRO). 22.30 uur: tweede NTS-journaal. Prins Bernhard is gisteravond met een Amerikaans militair vliegtuig naar Am sterdam vertrokken. Prinses Beatrix zal vanavond vertrek ken met een KLM-toestel, dat om 00 uur 45 (w.e.t.) van de luchthaven Idlewild vertrekt. Vanmorgen vloog zij al naar New York. In de openbare vergadering van zo wel de Eerste als tweede kamer is vanmiddag het overlijden van presi dent John F. Kennedy herdacht. De voorzitters van de beide kamers der Staten-Generaal, resp. mr, J. A. Jonk man en mr. F J F. M. van Thiel. spra- een herdenkingswoord. In aan sluiting op dit in memordam sprak, namens de regering mr. V. G. M. Ma- rijnen, minister-president. Hij gaf in deze toespraak uiting aan de gevoe lens van bewondering en dankbaar heid jegens de plotseling ui.t ons mid den weggerukte jonge president van de Verenigde Staten. „Beleeft ooit", zo vroeg hij zich af. „de mensheid meer haar eenheid dan bij de dood van iemand die zeer bijzonder de draiger was van de idealen die de mens heid bezielend verbinden? Op zo'n mo ment vervagen landsgrenzen en politieke stellingen. Over religieuze verschillen en rasvoor oordelen heen. zijn wij ons op zo'n mo ment bewust van dat wat ons allen ver bindt verlangen naar eenheid, verlangen aar vrede en een betere toekomst". Na herinnerd te hebben aan enkelen an de grootsten die ons deze jaren ont vielen" (Dag Hamrnerskjoeld. koningin Wilhelmina en Paus Joannes) vervolg de de minister-president: „Thans door leeft de mensheid bij dc dood van John Kennedy de idealen waarvoor hij streed: uitbanning van vrees voor oorlog. honger, voor onredhit en opheffing van de ongelijkheid tussen mensen van ver schillende rassen en huidskleur". „Moedig staatsmanschap: dat was het ideaal dat Kennedy voor ogen stond, lang voordat hem de zware taak van president van de Verenigde Staten op de de premier. „Onze bewondering en dankbaarheid gaan ook uit naar zijn dappere jonge vrouw, die het grootste verlies van al len te dragen heeft. Het beeld van haar in rouw met hun twee jonge kinderen zal ons altijd bijblijven. Ver boven droef heid en teneergeslagenheid uit zullen bij nos gevoelens van dankbaarheid moeten gaan overheersen voor hetgeen Kennedy in de jaren van zijn presidentschap heeft gedaan, en ons als idealen heeft leren zien. Zijn vertrouwen op een betere toe komst moet ons het verlies helpen ver- Mevrouw Kennedy heeft gisteren te middernacht nog een bezoek gebracht aan het graf van haar echtgenoot, waar zij bloemen neerlegde. Zij was in gezel schap van minister van justitie Robert Kennedy en twee leden van de geheime politie. Men verbleef een kwartier by het graf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1