iNiemwe leidse Courant Kennedy wordt bij de helden begraven Stilte om rouwstoet Chaos na moord op Oswald in Dallas Groten der volgen de aarde baar Stoet van Witte Huis naar Arlington „Uit mededogen met mevrouw Kennedy5 Commentaren ■>.1 Maandag 25 november 1963, 44ste jam-gang CKRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvasligh is ghebleven miin -hert In teghenspoet" Zuidwestelijke wind Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde zuidweste lijke wind. Iets kouder. (Zie ook pagina 4) Pos.tbus 76 - Telefoon 31441 Ti. 3,15, p.kw. 9,45 Klachtendienst bezorging 18 liS fOHN FITZGERALD KENNEDY, de vijfendertigste president van de Verenigde Staten, wordt vanmiddag - onze tijdvanavond bij de helden begraven. De gehele tewoonde wereld houdt haar adem in. Een geliefde en geëerde dode wordt aan de schoot der aarde toevertrouwd, We dagen nadat de kogel van een moordenaar in Dallas ien einde aan dit leven maakte; een moordenaar die laar men wel moet aannemen gisteren zelf door een togel werd gedood. a Aan het hoofd van de grote rouwstoet, met een onvoorstelbaar groot aantal binnen- en buitenlandse hoogwaardigheidsbekleders, gaat mevrouw Jacqueline Kennedy, de jonge wedeuwe, die met twee kinderen achter- I'- blijft: John Fitzgerald jr, die vandaag drie jaar oud werd, en Caroline, die woensdag zes wordt! Aclhter de kist met het stoffelijk overschot van haar 1 man van het Witte Huis naar de kathedraal van Washington. De minister yan justitie, Robert Kennedy, broer van de door moordenaarshand geval- - Jen president, gaat naast haar. Daarna volgt de teraardebestelling op de - helden/begraafplaats van Arlington, tegenover Washington gelegen aan de overkant van de Potomac-rivier in de staat Virginia, waar ook president IWil'liam Howard Taft is begraven. 6 In de langzaam te voet gaande stoeit ópen vele groten der aarde: vorsten, presidenten, prinsen en ministers, die Uiterst de kerkelijke plechtigheid bij- bonen onder leiding van kardinaal phruShing, aartsbisschop van Boston vriend van de familie Kennedy. stoet wordt gevormd bij de 3[oordelijke zuilengang van het Witte luis. wanneer de caisson (militaire tifrtwag'en) met. Kennedy's stoffelijke ►verschot van het Kap Stool naar dé ►residentiële ambtswoning terugkeert De familie Kennedy heeft de Ierse re- [erlng verzocht, een erewacht van Ierse ty- alen Onder het geroffel van omfloerste trommels is hot stoffelijk overschot van president John Fitzgerald Ken- nedy gisteren overgebracht van het Witte Huis naar de Rotonde van apa_ Kapitool. Daar trok een kilometers lange stoet Amerikanen, die hun pre sident een laatste groet wilden bren gen, langs de katafalk waarop bijna een eeuw geleden het stoffelijk af" jmrschot rustte van de eveneens vermoorde president Abraham Lin coln. Voetje voor voetje schuifelden fle Amerikanen, overweldigd van Verdriet om het verlies wat zij le iden, door de vijfenvijftig meter hoge a Rotonde en langs de standbeelden Van vroegere presidenten van de Verenigde Staten. Er werd geen woord gesproken. IBtilile heerste ook in de straten van Washington hoewel duizenden en nog Eens duizenden zich hadden opgesteld bm hun gruwelijk vermoorde presi dent te zien voorbijgaan. Op een dooi Bes paarden getrokken affuit opge baard ging het stoffelijk overschot langs dezelfde weg die Kennedy nau welijks drie jaar geleden volgde om als president van de Ver. Staten te Worden ingehuldigd. In tegenstelling tol die vreugdevolle winterse dag was het nu stil, doodstil langs de drie kilometer lange route, ter- W'jl dc stoet zich onder het mistroostige ten, geluid van de trommen voortbewoog, j Het begin van de stoet vormde een detachement van de gemeentepolitie van Washington. Daarachter kwamen de mili- m laire trommelslagers van marine, luoht- k placht en leger. Als speciaal eerbetoon Ban de president die in de oorlog ma- fine-officier was, marcheerde een com pagnie matrozen mee. gevolgd door de Amerikaanse chefs van staven en de tijd bevelhebber van de kustbescherming. ties (Daarachter de affuit met het stoffelijk van ("verschot voorafgegaan door een vaan- Öèlwacht en, naar eeuwenoude militaire ,en- traditie gevolgd door een ruiterloos paard met rijlaarzen ondersteboven in de stijg beugels. Achter een matroos van de Ame- kaanse marine die het persoonlijk vaan del van de president droeg, kwam mevrouw Kennedy mei haar twee kin deren, Caroline, die woensdag zes jaar wordt, en John die vandaag drie is ge worden. Mevrouw Kennedy en haar kinderen reden met president Johnson in dezelfde volgauto, In de sloe1 bevon den zich voorts de naaste familieleden, regeringsautoriteiten en persoonlijke Grienden van de familie Kennedy. Zie vervolg pag. 10) soldaten beschikbaar te stellen voor de begrafenis van de president. Dit verzoek is ingewilligd. In het toestel, waarmede de militairen werden vervoerd bevond zich ook president Eamon de Valera, twee van diens zoons, de Ierse minister van buitenlandse zaken. Frank Aiken en de Amerikaanse ambassadeur in Dublin, Matthew McCIoskey, die allen de begra fenis zullen bilwonen. Bewaking Intussen heeft de politie vandaag groootscheepse veiiiiigheidfimaatregelen genomen. Mannen van de geheime dienst, veiligheidsagenten van tiet departement van 'buitenlandse zalken. de FBI, de po litie van Washington, soldaten uit het militaire district Washington allen werden gedwongen dienst te dóen. Dui- 2lenlden zullen op de been zijn om te wa ken voor de veiligheid van de talrijke buiten- en binnenlandse genodigden. Een van de moeilijkheden was. alle geno digden te bergen in de 'kathedraal, die slechts 1100 zitplaatsen heeft. Derhalve zullen de vrouwen van de genodigden niet in het kerkgebouw zijn. Wie mogen zitten ds een probleem apart, omdat in geen geval gevoelens mogen worden ge kwetst. Anidere problemen waren: wie en hoevelen zullen de plechtigheid bij het open graf in Arlington bijwonen, wie zullen een kans krijgen met pre sident Johnson 'te spreken en hoe moet dat gebeuren in de korte tijd,' die daarvoor in de komende dagen be schikbaar is. Eén seconde, voordat het schot viel, dat de vermoedelijke moor denaar van president Kennedy Lee Oswald, zou doden. Jack Ruby, de eigenaar van een nacht club, richt zijn wapen vlak langs de bewakers heen op de maak van Oswald. Jack Ruby nam het recht in eigen hand Het onderzoek naar de moord op president John F. Kennedy heeft een dramatische wending genomen. Miljoenen Amerikanen zagen op hun tele visietoestel hoe de 50-jarige nachtclubeigenaar Jack Ruby de waarschijn lijke moordenaar van de president, de 24-jarige Lee Harvey Oswald, van anderhalve meter afstand neerschoot, toen deze in Dallas het politie bureau werd uitgebracht. Oswald overleed achtenveertig uur later dan zijn slachtoffer. Oswald was omringd door politie mensen die hem naar de districhts- gevangenis zouden brengen. Een ont zaglijk tumult ontstond. Oswald werd onmiddellijk naar het zelfde ziekenhuis overgebracht waar pre sident Kennedy 48 uur tevoren aan zijn verwondingen was bezweken. Twee uur later stierf Oswald. Ruby werd gearresteerd. Naar hij zei wil de hij niet de held uithangen, maar hij was tot zijn daad gekomen we gens het diepe medegevoel dat hij met. mevrouw Jaqueline Kennedy had. Hij wilde haar de beproeving van een proces tegen de moordenaar van haar echtgenoot besparen. De federale recherche is vandaag be- .gonnen met een onderzoek naar de moord op Lee Oswald. Dit gebeurt op direct verzoek van president Lyndon Johnson op een ogenblik dat de kri tiek op de politie van Dallas toeneemt. Ongebruikelijk was dat de politie Dallas zaterdag de tijd bekend maakte waarop Oswald uit het hoofdbureau van politie naar de gevangenis zou wordeD overgebracht. De reacties op de moord op Oswald zijn verdeeld. Sommige burgers van Dal las achten de aanslag gerechtvaardigd, andere gaven uiting aan hun afschuw dat een moordenaar het recht in eigen hand had genomen. Naar aanleiding van geruchten ovei een samenzwering heeft districtsprocu reur Henry Wade meegedeeld dat de po litie naar zijn mening een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheid dat Os wald is gedood om hem het zwijgen op te leggen. Wade zei dat de afdruk Oswalds handpalm op het geweer w mee Kennedy werd vermoord stond. Volgens de Dallas morning news i de kamer van Oswald een kaart gevon den waarop de baan welke de moorden de kogel moest, volgen, was aangegeven. Met de nieuwe moord is echter nog geen einde gekomen aan het onderzoek naar de aanslag, op de president. Nog steeds is er geen volkomen zekerheid wat de beweegredenen van Oswald weest kunnen zijn. Hoe verder het derzoek van de politie vorderde hoe n het duidelijk werd dat hij wel de m> denaar moest zijn, hoewel hij bleef ont kennen. Zijn vrouw zou de politie be langrijke gegevens verschaft hebben waaruit onomstotelijk bleek dat Oswald de moordenaar moesuzijn. (Zie vervolg pag. 10) Rouw in heel de wereld: vandaag wordt John F. Kennedy, de vrij dag vermoorde president van de Verenigde Staten, begraven. Schier heel de mensheid is vandaag in de geest verzameld rondom deze baar, en in de harten van talloze mil joenen is gebed en medeleven met de jonge weduwe en haar beide kinderen. In de rotonde van het Capitol kuste Jacqueline Kennedy gisteren de lijkkist. Naast haar ligt haar dochtertje Caroline geknield. Begrafenis voor raclio en TY, De Ned. Radio-unie zendt vanavond reportages over de begrafenis van' president Kennedy rechtstreeks uit Washington uit. Tussen halfzes en zes uur hoopte men de verbinding tot stand te brengen. 67 uur: requiemmis uit de St. Matte wskatlied raa 1 89 uur: plechtigheden op de be graafplaats Arlington. Voor de televisie wordt een uit zending van een half uur verwacht vanaf 5.25 uur, via de satelliet Relay. ITelegram directie N.S. aan personeel De directie van de Nederlandse Spoor wegen heeft het gehele NS-personeel een diensttelegram gestuurd naar aanleiding van de publikaties van een op handen zijnde tariefs- en loonsverhoging bij NS. De diréetie meent namelijk dat deze be richten aanleiding zouden kunnen ge ven tot misverstanden. Zij brengt het personeel daarom in hernnering, dat de paritaire commsissie deze week pas met haar werk is begon nen. DDe onderhandelingen zijn nog in volle gang. aldus de directie, en pas wanneer de voorstellen ons en de per- soneelraad hebben bereikt, kan een be slissing worden genomen over de om vang van de loonsverhoging en de daar mee gepaard gaande kosten. Treiler vergaan: 36 vermisten De Portugese treiler „Praia da Ata- laia" is ter hoogte van Aveiro, noord- Portugal, gekapseisd. Van de zeven endertig opvarenden worden zesen dertig man vermist. VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 145 SIMCA OEALERSl VELDEN of nooit heeft de wereld zulk een dramatisch weekeinde meegemaakt. Terwijl de aandacht van allen gericht was op de intens droeve gebeurtenissen in Washing ton. werd bekend, dat een aanslag was gepleegd op het leven van de man, die naar ieders overtuiging president Kennedy heeft vermoord. Miljoenen Amerikanen waren in hun huiskamer van deze aanslag ge tuige. En opnieuw ging een onvoor stelbare schok door de ganse wereld. Heeft met dit alles het recht nu zijn loop genomen? Heeft hiermede dc moordenaar van de Amerikaanse president zijn verdiende loon ont vangen? Een man, een Amerikaan, heeft het recht In eigen hand genomen en daarmee voorkomen, dat er volgens alle regels van de rechtsnleging in een rechtsstaat, die Amerika is, ge oordeeld zon kunnen worden. Nie mand zal ooit uit de mond van de man. die Kennedy neerschoot, kun nen vernemen welke motieven hem tot zijn verschrikkelijke daad heb ben gebracht. Hoewel het onderzoek wordt voortgezet, zal de wereld nim mer het volledige antwoord horen op de vraag naar de diepste redenen van deze moord. Het is te begrijpen, dat de hoogste autoriteiten in de Verenigde Staten door deze volkomen onverwachte ontwikkeling in ernstige mate zijn geschokt. Men vraagt zich af hoe het mogeliik was. dat ondanks de strengste voorzorgsmaatregelen iemand van anderhalve meter af stand. een zwaar politiecordon nege rend. een kogel kon afschieten. Een gebeurtenis als deze werd niet voor mogeliik gehouden. Maar hoe vaak ontdekken wij niet. dat onmogelijke dingen in de wereld toch harde wer kelijkheid zijn? QNVOORSTELBAAR noemde Sir Winston Churchill de gevolgen van de gruwelüke moord op presi dent Kennedy. Zo is het ook: on dit moment op deze dag van de begra fenis van Kennedy, ziin de conse- ouenties nog niet in het minst te overzien. Uit de eerste beslissingen van zijn opvolger. Lvndon Johnson, kan worden afgeleid, dat de poli tieke lijnen zullen worden doorge trokken. Maar Johnson Is geen Ken nedy en wij zullen moeten afwach ten, of liii, ondanks ziin grote be kwaamheden en zijn jarenlange po litieke ervaring, over dezelfde ver beeldingskracht en over dezelfde mogelijkheden zal beschikken om de Amerikanen en de gehele vriie we reld achter zijn vaandel te krijgen. Het gevaar bestaat, dat er de eerste tijd sprake zal zijn van een politiek vacuum, met name in het buiten landse beleid van de Verenigde Sta ten. Kennedv was een man, die, zonder zijn alleszins bekwame mi nister van buitenlandse zaken Rusk uit te schakelen, kans zag een zeer persoonlijk stemnel op dat beleid te drukken. De vrije wereld wist, dat de vrijheid bij hem veilig was. Hii was vooral de laatste maanden, met nremierswisselingen in Engeland en West-Duitsland een vast punt ge worden. En in de verhouding tot de Sowjetunie had hij zijn duidelijke koers uitgestippeld. Onzekerheden dus als gevolg van het wegvallen van president Kennedv. De nieuwe president zal vooral de eerste tijd zeer veel tijd en aan dacht nodig hebben voor de binnen landse vraagstukken van zijn land. Zal hij die de baas kunnen worden? Niemand kon op dit ogenblik ook nog voorsnellen de renercussies, welke de moord on Kennedy voor de verhoudingen zullen hebben. Wij kunnen niet anders doen dan presi dent Johnson in de moeiliike dagen die komen, kracht en wijsheid van God toebidden. Als er een is, die dit nodig heeft, dan is hij het. Inwoners van Oude-Wetering Waarom bussen naar Leiden, als U het naast huis kunt verdienen. Wij vragen mnl. en rrl. personeel „POTTERIE DE BOERDERIJ" ZentrA HORLOGES MEESTERWERKEN VAN Z TOT A

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1