Wereld vervuld met afschuw over de moord op president Kennedy Geschokt Wereld ontroerd na moordaanslag JOHNSON ZIJN OPVOLGER „Zie zo, het is allemaal voorbi j Vermoedelijke dader had zich verstopt Mevr. Kennedy in ziekenhuis Johnson al beëdigd Zaterdag 23 november 1963, 44ste jaargang Toenemende zuidwestelijke wind Merendeels zwaar bewolkt met tijdelijk wat regen of motregen. Maximumtempe raturen van 10 tot 12 graden. Tot vrij krachtige en aan de kust tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. (Voor vervolg zie pag. 9) Leiden Steenstraat 37 B T OHN FITZGERALD KENNEDY is niet, meer. J Een laffe moordaanslag, gisteravond te Dallas in Texas op liem ge pleegd, maakte een einde aaii zijn nog zoveel belovende leven. De echt genote van de 46-jarige Amerikaanse president was aan zijn zijde, toen üj stierf. Ze ondersteunde haar voorover gevallen man in de auto, waarin rij door een kogel in bet hoofd werd getroffen. Lyndon B. Johnson, vice- president van de Verenigde Staten, werd reeds een uur 11a het overlijden van Kennedy als president beëdigd. Ook hij bevond zich aan het sterfbed in liet Parkland ziekenhuis van Dallas. Kennedy Mas op een goodMill-tournee door de zuidelijke staat Texas, die als sterk conservatief bekend staat. Hij en zijn gezelschap Maren [11 een lange rij auto's van het vliegveld van Dallas naar liet centrum tan de stad onderweg, toen de dodelijke kogel hem trof. De aanslag, Bie uit het bovenraam van een pakhuis moet zijn gepleegd, vond plaats nabij een drieM'egkruising, juist toen de open M-agen van de president een viaduct was gepasseerd. Ook gouverneur Thomas Conally, die haast hem zat, werd ernstig gewond, I11 liet zelfde ziekenhuis, waar de stervende president in zijn eigen auto naar toe werd gereden, onder ging Conally een operatie aan de horst. Zijn toestand wordt niet als kritiek beschouwd. I Een onmiddellijk ingezette speuractie van de politie en de veiligheids dienst leverde spoedig resultaten op. In verband met de moord pp een po- jitieman en een rechercheur van de veiligheidsdienst, die in de onmiddel lijke nabijheid van het viaduct plaats vond bijna' gelijktijdig met de (noord op de president! zijn twee arrestaties verricht. Ook werd in fort Worth, niet ver van Dallas, een auto in beslag genomen, waarvan (ivordt aangenomen dat hij door de dader of daders is gebruikt. I Toen het dodelijke salvo hem trof, zakte Kennedy voorover op de vloer kan de auto. Bloed stroomde uit een wond in het hoofd. Zijn vrouw, die kaast hem zat, vlijde hem in haar armen. „Nee, o neeL,ffeLer-dai„nie.U" kuilde ze in een shocktoestand. De chauffeur van de wagen, die tot de veiligheidsdienst behoort, gaf meteen vol gas om buiten het bereik van de sluipschutter te komen. Van de naast hem zittende politie-inspecteur kreeg hij opdracht onmiddellijk naar het Parkland ziekenhuis te rijden, dat zich op een afstand van vijf minuten rijden van de plaats van de aanslag be vindt. I Een brancard werd "hier in de auto tetóld, waarna ziekenverplegers het lichaam van die bewusteloze presi dent naar binnen droegen. Ook gou verneur Thomas Conally werd op een brancard naair binnen gebrachlt. Met Ivit vertrokken gezichten liepen de Echtgenoten van beide mannen er lohter. Mevrouw Kennedy's kleren (varen met bloed bevlekt, terwijl ze Je handten in wanhoop naar het hoofd bracht. Een eveneens doodsbleke Lyndon B. (ohnson stapte ui,t de tweede wagen, voorreed. Ook enkele democrati- senatoren, die zich in het voorste 4 van de stoet hadden bevonden. (ingen het ziekenhuis binnen. Even iter kwamen twee rooms-katholi eke Eeestelijiken aan om de president het Sacrament der stervenden toe te die- Oen. i Terwijl Conally naar de operatie kamer werd g'ebracht. vochiten drie Ehirurgen in de behandteling'slkamer Voor het leven van de president. Men jiende hem bloedtransfusies toe. doch 3e levensgeesten vloden reeds heen. Vijfentwintig minuten na aankomst in bet ziekenhuis overleed Kennedy aan jie opgelopen verwondingen. Paniek j Op de plaats van de aanslag was in middels een paniek uitgebroken. De tnensen, die daar stonden, hadden de ihoten gehoord en de president in el- :n zakken. Politiemannen en re- leroheurs schoten van alle kanten met bblote wapens toe. Een lid van de vei- igheidsdienst stormde met een automa- isohe pistool de spoordijk op, waar een een vrouw waren gesignaleerd, tij kon echter niemand onder schot ne- ;n, omdat de spoorbaan totaal verlatten eenWas. Op Ihet gerucht dat er een geweerloop Iaaw gezien, die uit Ihet bovenraam van ;n pakhuis stak, werd dit gebouw her- letisdh afgesloten. Inderdaad werd in van een zwaar kaliber aange- vanjroffen, waarop een televizier was aan- l j: gebracht. Op de vloer werden drie lege hatroonlhulzen gevonden, terwijl er nog kogel in de kamer van het geweer De scherpschutter zou een wig lebben gebruikt om het moordwapen te teunen. De moordenaar van de president moet ren,teeiuime tijd in het vertrek hetoben ge bivakkeerd. Dit werd o.m. opgemaakt een vertrek op de zesde verdieping een luit etensresten, die in de kamer werden g^jgevonden, „Ik hoorde drie schoten." verklaarde .Bob Jackson, fotograaf van de Dallas 'Times Herald. „Tn een pakhuis zag ik ,twee negers uit een raam hangen, het hoofd gekeerd naar 'een venster op een 'll (hogere verdieping. Ik keek ook in die Irichting en zag nog net dat er een ge- ;\veer naar binnen werd getrokken. Men sen heb ik achter dat raam iriet gezien. De auto met president Kennedy en ook i die van vice-presidtent Johnson zetten vaart. Weldra verdwenen ze uit het ge- Om negen uur gisteravond werd het stoffelijk overschot van de Amerikaanse president per ambulance naar het vlieg veld van Dallas gereden. Mevrouw Ken nedy bevond zich op de passagiersstoel van de crème-kleurige lijkwagen. Het lichaam van Kennedy werd het vliegveld in een bronzen kist gelegd en in het preafdenitiële luch'tmaehtvilieg- tuig gedragen. Met mevrouw Kennedy en de inmiddels beëdigde president John son vloog met toestel-naar de basis An drews in Maryland, waar het even na middernacht (Nederlandlse tijd) arri veerde. Een erewacht droeg de kist van het vliegtuig naar een gereedstaande ambu-. Enkele urén na de geslaagde aan slag op de president werd de 24- jarige Lee H. Oswald (midden) gearresteerd. Hij werd al door de 2oolitie gezocht, omdat hij vlak voor de aanslag op de president twee aanslagen had. gepleegd op politie- die hierbij omkwamen. lance-auto. waarin ook mevrouw Ken nedy en haar zwaiger. de minister van justitie Robert Kennedy, plaats namen. De lijkwagen reed vervolgens naar het marineziekenhuis in het nabijgelegen Bethesda. Achter het kordon militairen, dat het vliegveld had afgezet, stonden duizenden mensen zwijgend te kijken. Ministers, generaals en vele andere hoogwaardig heidsbekleders waren naar de basis ge komen om deZe droeve terugkeer gade te slaan. Toen president Johnson liet vlieg tuig verlaten had, hield hij met een verbeten gezicht een korte toespraak tot het Amerikaanse volk. Hij ge waagde van het onvoorstelbaar grote verlies, dat het land had getroffen. „Voor mij is dit een diepe, per- soonlijke tragedie." zei hij. „Ik weet dat heel de wereld de droefenis, die mevrouw Kennedy en haar gezin ondergaan, deelt. Ik zal mijn best doen, dat is alles wat ik op dit ogen blik kan zeggen. Ik vraag om Gods en ook om uw hulp." Bleek en met starende ogen baande Johnson zich vervolgens een weg door de verbijsterde menigte. Met z'n vrouw stapte hij in een helikopter om zich naar het Witte Huis te laten brengen. Van tien uur vanmorgen tot zes uur vanavond lag het stoffelijk overschot van Kennedy in het Witte Huis opgebaard. Alleen familieleden, hoge regeringsfunc tionarissen en de leden van het diplo matieke korps werden in de rouwkamer toegelaten. Als verwachting werd uitgesproken dat het lichaam van Kennedy reeds mor gen naar het Kapitool zal wordien over gebracht. Het stoffelijk overschot zal worden opgebaard op een katafalk die gelijk is aan de katafalk welke ongeveer hon derd jaar geleden voor de vermoorde president Lincoln werd gebruikt. Maandag zal in de St. Matthews-ka- thedraal te Washington een rouwdienst worden gehouden, waarbij de aartsbis schop van Boston, kardinaal Richard Cushing, een pontificale requiem-mis zal celebreren. De vlag van alle Amerikaanse ge bouwen in de hele wereld zullen een maandlang halfstok blijven hangen. Dit teken van rouw is gebruikelijk bij het overlijden van een president in functie. Vandaag zijn vanaf alle Ame rikaanse oorlogsschepen en kuststa- tions tot zonsondergang toe kanon schoten afgevuurd. (in staat van beschuldiging) na de aanslag op Kennedy is in de onmiddel lijke nabijheid van de onheilsplaats de politieman J. D. Tippett moord. In verband hiermee is Dallas de 24-jarige Lee Harvey Os wald gearresteerd die gewapend bleek te zijn en een op z'n minst vreemd verleden heeft. Heeft de moord op de politie-agent iets met de moord op de Amerikaanse presi dent uit te staan? Was de man mis schien op het spoor van de onverlaat gekomen? Deze en andere vragen hebben de po litiemannen, die met de verbeten speur tocht naar de moordenaar zijn belast, de he-le nacht bezig gehouden. Hoewel Oswald ook vanmorgen hardnekkig bleef ontkennen, waren er geen termen aan wezig hem vrij te laten, integendeel, hij werd in staat van beschuldiging gesteld. De tenlastelegging geschiedde kort voor middernacht plaatselijke tijd (ongeveer is uur in de morgen Ned. tijd) De zaak zal in het midden van de ko mende week bij een grand jury aanhan gig worden gemaakt. Na het eerste verhoor mocht Oswald, ;n oud-marineman, die enige tijd ge leden oneervol uit zijn functie werd ont slagen, even met zijn echtgenote praten. Zij kwam met twee dochtertjes, een baby van een half jaar en een meisje vijf. De gangen bij de kamer, waar de arrestant aan de tand werd gevoeld, in propvol politiemannen, verslag gevers en andere belangstellenden. De verslaggevers mochten de getuigen, die bij Oswald waren geweest niet onder vragen. De politie van Dallas heeft nog ver klaard, dat alles er op wijst, dal de moord op president Kennedy grondig is voorbereid. Het gebouw van waaruit de fatale schoten werden gelost, ligt op nauwelijks honderd meter afstand van de route, die de president tijdens zijn autorit door Dallas moest volgen. Geen enkel obstakel belemmerde het zicht op deze weg en de moordenaar heeft bij het venster van de kamer op de tweede etage, rustig de komst van de president kunnen afwachten. Hij moet een uitste kend schutter zijn gewees. Volgens de politie is het geweer waarmee de moord gepleegd, een 6'A millimeter geweer a Italiaans makelij. De te volgen rou- was enkele dagen in alle bladen van Dallas gepubliceerd. (Zie vervolg pagina 19) HAMMOND ORGELS ^PRIJZEN V.A. 34S0.- importeur Een dramatische en historische plaat. De beëdiging van Johnson, mevrouw Kennedy naast hem, achter hem zijn vrouw. De fede rale rechter Sarah T. Hughes neemt hem de eed af. Voor het eerst in de geschiedenis werd dit gedaan door een vrouw. De be ëdiging geschiedde op het vlieg veld vlak voordat het lijk van president Kennedy naar Washing ton zou worden gebracht. Mevrouw Jacqueline Kennedy is op genomen in het marinehospitaal te Bethesda in Maryland, waarheen zij het stoffelijk overschot van haar man verge- Dr. John W. Walsh, de lijfarts van mevrouw Kennedy, is in het hospitaal bü haar gebleven. Op het Witte Huis ls verklaard, dat mevrouw Kennedy de nacht in het hos pitaal zal doorbrengen om naar het Witte Huis terug te keren wanneer het stoffelijk overschot van de president daarheen gebracht wordt om in de ooste lijke zaal opgebaart te worden, Kennedy verkeert, is niets békend ge worden. Het stoffelijk overschot van de pre sident zou omstreeks het middaguur naar het Witte Huis worden gebracht. Het lijk wordt opgebaard op een katafalk van het model, waarop presi dent Lincoln opgebaard werd nadat hij evenals Kennedy door de kogels van een moordenaar was gevallen. nog is het ïld heeft moe ten lijden door de M'rede dood van de Amerikaanse president Kennedy. Hoe had hij niet ons aller gene genheid gewonnen door de diep menselijke wijze waarop hij zijn hoge ambt bekleedde. Zijn bewind was er een van op merkelijke wijsheid. Er was in dat bewind een treffende harmonie tus sen vastberadenheid enerzijds en bereidheid tot toenadering aan de andere kant. Voor de wereld mocht het een voorrecht zijn, deze man op deze post te weten. Thans is zij geschokt en rouwt zij. Zij is verslagen. En de gevoelens van de meest oprechte deernis gaan uit naar de jonge we duwe, deze beminnelijke en aanval lige vrouw die haar echtgenoot tot zulk een wezenlijke steun is geweest, en haar nog zo jonge kinderen. Is het ook niet zo, dat wij dit olotselinge weggerukt worden uit liet leven gevoelen als een persoonliik verlies voor ieder van ons? Kennedy was ook voor ons de president. Naar de mens gesnroken. achtten wij ons veilig onder de politiek zoals hij haar uitstippelde. Zijn politiek was er een van moed, die de vrucht mag zijn van een op recht en zuiver geweten. Moed, heeft Kennedy zelf eens (neergeschreven, is de meest beM'onderenswaardige der menselijke deugden. Welnu, moed was zijn deel in zijn strijd opdat ook de negerbevolking zou worden betrokken in de menselijke waardigheid, in zijn striid al even zeer voor vrede en vrijheid in de wereld. Vanuit dit betoon van moed is zijp bijdrage aan vermindering in de spanning uitermate belangrijk ge worden. Zijn tegenstanders als Chroesjtsjef dwong hij achting af. Het is nu aan zijn opvolger, de nieuwe president Johnson, om de lijn van zijn politiek voort te zetten, om de doeleinden van zijn politiek te voltooien. De wereld treurt. Ontsteltenis heeft zich meester gemaakt van ons allen. Even heeft zü geblikt in het raadsel van de waanzin waarin een mens kan ervallcn. De waanzin die zich ver grepen heeft aan dit bij uitstek kost bare leven. En de vraag dringt zich op: dragen wie als Kennedy zo met macht zijn bekleed, die zulk een verant woordelijkheid hebben voor het lot der wereld, in genoegzame mate mei de beschutting van onze voorbede Fel en bitter zijn wij nu indachtig geworden, dat ook zijn leven broos was. Een stomme kogel uit een stom moordwapen was in staat het af te snijden. En het levenswerk van deze reeds zo grote staatsman werd op het onverhoedst beëindigd. Een der grootste presidenten uit Amerika's historie is heengegaan op een mo ment waarop wij meenden hem niet te kunnen missen. Het is anders beschikt. Wonderlijk is het ons te moede. In zijn prachtige boek over moed en karakter in de politiek heeft Kennedy uit een lof rede op een groot voorganger aange haald: „Hij kent de valstrikken die over zijn pad zijn gespannen door persoonlijke vijandigheid". Ook op zijn pad is de valstrik gespannen. Laf heeft men hem uit een hinderlaag vermoord. Aan ons allen, wie wij ook zijn 1 waar wij ook wonen, om als een tere schat de herinnering te bewaren aan een man, in wie de mensheid zo onnoemelijk veel was geschonken. Een uur nadat president Kennedy was gevallen door de hand van een sluipschutter werd aan boord va-n hel toestel van de president, dat op het vliegveld van Dallas stond, de 55- jarige Lyndon B. Johnson beëdigd als president van de Verenigde Stalen van Amerika. Johnson, die vice-president was, heeft Kennedy vooral met juri dische adviezen terzijde gestaan. Hij heeft de Amerikaanse president de laatste jaren herhaaldelijk vertegen woordigd in het buitenland en in de Verenigde Staten staat hij bekend als de man die reeds vroeg het grote be lang van de ruimtevaart inzag. Voor een uitvoerige beschouwing over zijn De moord op president Kennedy heeft de wereld verbijsterd en ge schokt. De stroom van reacties die spoedig na het overlijden van de pre sident een uitweg zocht was opmer kelijk gelijk van toon. Staatslieden en mensen op straat konden maar een woord vinden voor de lafhartige aanslag: afschuwelijk. de eerste die van zijn ontsten tenis blijk gaf was president De Gaulle Frankrijk. In een boodschap aan ouw Kennedy zei hij: „Het grote leed dat ons zojuist getroffen heeft, roert mijn vrouw en mij tot in het diepst van harten. Weest er van verzekerd dat n gedachten en gebed bij u zijn. President Kennedy zal nimmer vergeten worden". boodschap aan president Lyndon Johnson verklaarde de Franse president dat „nu uw land en alle volken van de wereld zo zwaar door droefheid getrof fen zijn, u mijnheer de president, er van verzekerd kunt zijn dat de vriendschap van Frankrijk voor de Verenigde Staten groter is dan ooit". De Franse Senaat heeft gisteravond staande een lijkrede van voorzitter Mommerville aangehoord. Paus Paulus de zesde, die zich direct na dc moordaanslag van minuut tot mi nuut op de hoogte heeft laten stellen heeft zich onmiddellijk na het overlijden in zijn kapel teruggetrokken om te bid den voor de zielerust van dc overledene, die hjj nog in juli in audiëntie had ont vangen. De paus heeft boodschappen van rouwbeklag naar de familie Kennedy gezonden. (Zie vervolg pagina 19)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1