Charles Munch dirigeerde Residentie Orkest SCMEXTRI& Leger des Heils bracht majoor Stofregen hulde Voorlichting over Indonesië voor Jeugd en Evangelie a Integratie mag vrijheid niet overrom pelen Geen voetbal in afdeling Leiden Grenswijziging Leiden niet voor 1 juli 1965 KASTEN NF.UWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 NOVEMBER 1963 Na de aanbieding van het ge schenk werden kapiteine De Klark en majoor Stofregen (rechts) gefotografeerd. Achter de linker schouder van de jubi- laresse, kaïpiteine Berman. Foto N. v. d. Horst. GEZELLIGHEID BEGINT BIJ JONGE COSTER feestelijke borrel ook voor Uw longdrinks, per fles slecht 7.80 Veertigjarig jubileum in Leiden LEIDEN In de legerzaal aan de Hooigracht is gisteravond majoor J. M. Stofregen gehuldigd in verband met haar veertigjarig jubileum als officier van het Leger des Heils. De leiding van deze bijzondere bijeen komst was in handen van commissioner A. C. Beekhuis. Vele plaatselijke en landelijke collega's maakten van de gelegenheid gebruik majoor Stof regen op hartelijke en feestelijke wijze te huldigen. Er is ook veel gezon gen. „In ons hart leeft een danktoon", zei brigadier Van Geuns. „Dank God, wij hebben een trouwe Heiland. Wij gunnen u deze dag van harte en bidden God dat Hij Zijn vreugde wil geven en kracht om uw werk nog jaren te doen". Sergeant-majoor Stolte bracht in her innering dat God zegt „wie trouw blijft zal de kroon des levens ontvangen". Wij danken God dat zij op de weg des Le vens staande is gebleven. De bevelvoerende officier De Klark LEIDEN In de reeks van bijeenkomsten, die de werkgroep van „Jeugd i en Evangelie" voor het winterseizoen heeft georganiseerd, hield gister avond in het Gereformeerd Jeugdhuis de heer Wijarto, ambassaderaad voor pers en voorlichting van de Indonesische Legatie, voor een belang- stellend gehoor een causerie i republiek Indonesië. Ter ihTeiding" releveerde de heer Tjjarto.fdat niet-alleen op'hoger niveau, och ook bij andere groeperingen in het d ij zond er bij de onderscheidene jeugd- saties, de belangstelling voor In- i toeneemt. In dit verband wees hij op de grote fictiviteit, die de hedendaagse jongeren de lanidspolitiek ontwikkelen. Ook in jlndonesië speelt de jeugd een grote rol de opbouw van de staat. Er worden luider meer studiegroepen gevormd, die gespreksresultaten vastleggen in een plan, waarmede de regering bij hervor- lirogen terdege rekening houdt. In het Rijzonder bij het zoeken naar nieuwe ierwijsvormen. waarbij elk kind de i wordt geboden zich naar vermo- te ontwikkelen, worden van over- idswege de opinies van de jeugdgroe- hoog aangeslagen. Met verwijzing naar de veel verbreide lening, dat in Indonesië net communis- aUheïsme vaste voet hebben ge- ontkende spreker ten stelligste lit feit. Als bewijs hiervan voerde hij in de staatsfilisofie het gelooi cd, in welke godsdienstige rich ting dan ook, primair wordt gesteld als- het feit. dat sedert 1954 het aantal s-fcatholfëken in Indonesië met 1 miljoen zielen toenam en de zen- eveneens een grote uitbreiding on- snging. Zowel het belijden van een godsdienst £ls de bekeriing hiertoe via de onder- leidene zendingsgenootschappen wordt, ildus spreker, van overheidsgewege in oge mate gesteund. Met nadruk memo- teerde hij nog, dat de Indonesische re- ring het atheïsme bestrijdt en ten engste verbiedt welke godsdienst dan >k te hekelen. De aantijging, dat het de Indonesische vlag zich rood aat kleuren, noemde hij „absurd". land, volk, cultuur en religies van de /f< Eigen cultuur De veelgestelde vraag hoe het moge- ijk was, dat alle heterogene bevolkings- iroepen zo eendrachtig de nieuwe repu- ilièk goed gezind wax-en vond spreker liet moeilijk te beantwoorden. Immers eeds in 1908 kwamen uit al deze groe- leringen al vertegenwoordigers bij el- aar en er werd toen een basis gelegd aor wat later een feit zou uworden w. één vrije republiek, één volk en in taal het z.g. „bahasa Indonesia'. Uitvoerig ging spreker hierna nog in ip de steeds groeiende vrijheidsdrang de Indonesische bevolkingsgroepen, velke omstreeks 1913 ook door Neder- anders oa. door Douwes Dekkers veid gesteund en in 1928 zijn grote op- ang kreeg onder leiding van de huidige «resident Soekarno. Wat de huidige cultuur van Indonesië letreft, wees spreker er op, dat deze 5 een voortzetting is van de oude ultuur. In dit verband roemde hij het oonmalig Nederlands gezag, dat steeds e eigen culturen, waar dan ook in het 'oormalige Ned. Indië, onaangetast liet het mogelijk maakte, dat Indonesië nu ueen eigen cultuur bezit. Dit irijzenswaardig onderdeel van de Ne- ierlandse bewindvoering stelde hij tegen- >ver de Japanse onderdrukking, welke t gedurende de bezettingsjaren op ge licht was de cultuur in Indonesië totaal e vernietigen. Spreker verheelde niet. dat Indonesië iet op economisch gebied bijzonder moei- ijk heeft, hetgeen zijn inziens voorna melijk te wijten is aan het feit, dat mer nog te weinig eigen ervaring heeft er nog niet voldoende beschikt over krach ten, diq in het voeren van de juiste economie, zijn opgeleid. Teneinde dit laatste manco op te gaan heffen, worden tal van onderwijsvoorzieningen getrof fen en scholen gesticht, die voor alle Indonesische jongeren toegankelijk zijn. Tot slot wees spreker er nog op, dat de gehele regeringspolitiek erop gericht is het volk een gevoel van, zelfvertrou wen en het geloof in eigen kunnen te geven. gouden verlovingsringen kunt u wachten. onthulde in een hartelijke toespraak dat het geheim van majoor Stofregens jeugd ligt in het feit dat zij zo hard werkt. Zij bood de jubilaresse namens het korps een strijkijzer en een strijkplank aan. Zuster v. d. Pot overhandigde een stof doekenmandje en een petroleumstel voor haar nieuwe huis. Zuster Harteveld bracht de gelukwensen van de kapiteins Vermeulen over en een geschenk. Naar aanleiding van Psalm 89 2, 3, 14 qn 15 sprak commissioner Beekhuis: „Zijn goedgunstigheid brengt ons tot juichen en danken. God overlaadt ons met Zijn gunstbewijzen en weldaden. Hoe liefdevol is God. Wij danken Hem voor de grootste gave. ons geschonken in de Here Jezus. Zijn trouw is op recht en gerechtigheid gevestigd". Bij de binnenkomst van majoor Stof regen zongen allen staande „Dat 's He ren zegen op u daal". De bijeenkomst werd besloten met „Dankt, dankt nu al len God". Na afloop was er gelegenheid tot feliciteren, waar een dankbaar ge bruik van werd gemaakt. Lezing in Leiden over voedingsonderzoek LEIDEN Voor de Stichting Neder landsSoedanese Kring en het Neder lands Instituut voor het Nabije Oosten sprak gisteravond in het Rijksmuseum voor Volkenkunde mej. dr. ir. Th. F. S. M. van Schaik. „Voedingsonderzoek in Omdoerman" was het onderwerp van mej. Van Schaik, die hoofd is van de af deling voorlichting van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding te Den Haag. Op uitnodiging van de FAO verbleef dr. Van Schaik in Noord-Soedan, waar zij Soedanese vrouwen en meisjes voor lichtte en oefende in het doen van voe dingsonderzoek, Mej. Schaik kreeg daar bij de gelegenheid het huiselijk leven in de Soedan goed te leren kennen. In de Arabische wereld is het moeilijk om in contact te komen met het dikwijls zeer gesloten gezinsleven, waardoor men slechts weinig begrip kan krijgen om trent de plaats en de taak van de huis vrouw in Noord-Soedan waarin de resi dentiestad Omdoerman het centrum van de binnenlandse handel is. Het land met zijn ongeveer 118.000 inwoners strekt zich uit langs de linkeroever van de Nijl aan de samenvloeiing van de Witte en de Bla,uwe Nijl. De stad bezit verschei dene inrichtingen van onderwijs. Diesviering SSR Leiden LEIDEN. In de openbare rede die prof. dr. J. P. A. Mekkes uit Den Haag gisterrpiddag in het groot auditorium der Leidse universiteit hield, heeft hij stelling genomen tegen integratie met voorbijgaan der persoon lijke vrijheden. Prof. Mekkes had als onderwerp: Spanning der integrering Hij sprak als erelid der Societas Studiosorum Reformatorum ter gelegen heid van de 62e dies natalis der SSR Leiden. Na afloop van de rede reci pieerde het bestuur in de receptiekamer van het universiteitsgebouw. Prof. Mekkes gaf als zijn oordeel te'het door een verscheidenheid aan cul- kennen, dat de integrering aanwezig is turen gekenmerkte Europa. Om op deze zolang de mensen historie maken. De vraag te kunnen ingaan, moet worden i ligt in het historische aspect der .gespeurd naar de wortel van deze ver- menselijke samenleving en zij heeft al- scheidenheid. In ieder geval moet men leen zin tezamen met een andere be-'zich in naam van de bediening der vrij- langrijke norm, de differentiëring. De heid verzeitten tegen een onderlinge spanning tussen deze twee is een span- ning van verantwoordelijkheden. Hier- komen voortdurend drie factoren te rug: wapenmacht, godsdienst en econo misch leven. Verzel Tegen differentiëring verzet zich de beheersingsdrang van de mens, soms on der de schoonste voorwendsels. Men moet vrezen, dat deze drang een diep menselijke is en de vraag of de spanning tussen differentiëring en integrering onontkoombare noodwendigheid is lijkt dan ook gewettigd. Een tegenwicht van de drang tot autonomie, die de westerse mens veel ellende heeft berokkend, is te genwoordig dc vrees van de mens voor zichzelf met als heilzaam ge volg, dat hij gaat integreren. Gaat het hierbü evenwel om heerschap pij of vrijheid, om de macht of om de mens Vast staat, dat het inte- greringsproces aan de ene kant en het differentiëringsproces aan de an dere kant een sterke onderlinge ver vlechting vertonen. De goederen- economie is daar een sprekend voor beeld van. Op allerlei gebied wordt geïntegreerd, maar het blijft veelal beperkt tot func tionele integratie. Het is de vraag wat aan innerlijke integratie mogelijk i Over honderd jaar... zal SINT-NICOLAAS ook wel met z'n tijd meegaan. Maar aan eén ding blijft hij trouw: zijn mooiste cadeaus voor het hele gezin koopt hij traditie getrouw bii PIERROT ENKELE TIPS: DIAMANTEN DAMESRING, v a. GOUDEN MANCHET KNOPEN, v.a. GOUDEN ZEGELRING, v.a. HALF EDELSTEEN- RING, v.a. GOUDEN BROCHE. 75.— 95.— 49.50 37.50 38.— U WEET HET: PIERROT JUWELIER - HORLOGER MAARSMANSSTEEG 21 TELEFOON 20778 Nieuwe showroom in Leiden LEIDEN Begin 19G4 zal een aan vang worden gemaakt met de bouw van een showroom voor de Gebrs, Huisman. Levendaal 80 te Leiden, naar een ont werp van het architectenbureau Kees Bik te Leiderdorp. Deze showroom zal worden gebouivd jan het Levendaal 84, hoek Wielmakers- steeg te Leiden. Het gebouw zal bestaan uit begane grond en le en 2e verdie ping, die alle ingericht worden als show room voor auto's. De buitenwanden wor den uitgevoerd als vliesgevels. Ze zullen vrijwel geheel uit glas bestaan. Deze opzet is voor Leiden en omgeving uniek LEIDEN. Het optreden van de Franse dirigent Charles Munch met het Residentie-Orkest gisteravond in de Stadsgehoorzaal vormde ongetwij feld een gebeurtenis van de eerste rang Wel is Munch verscheidene malen in Nederland geweest, doch, voor zover ons bekend, werd Leiden daarbij nooit'bezocht. De thans 72-jarige Elzassische dirigent, die voornamelijk beroemd is geworden als leider van het befaamde Boston Symphony Or chestra, heeft de Leidse toehoorders overrompeld en tot geestdrift ge bracht door zijn ongehoord belangrijke werken. Reeds de inzet van Handels concerto grosso m a uit op. 6 leerde ons, dat hier andere visie aan het woord was dan die, welke tegenwoordig door de diverse speciale kamerorkesten van uiteenlopen de herkomst wordt voorgestaan: geen intiem en verfijnd en vooral beheerst musiceren in rococo-trant; een robuuste, men zou haast zeggen romantische, aan pak, zeer genuanceerd in dynamisch en agogisch opzicht, een Handelvisie die niet senroomt gebruik te maken van dat gene wat het moderne symfonie-orkest mogelijk maakt aan uidrukkingseffec- Munch dirigeert alles met een over gave en een intensiteit, alsof hij de par- utuur in kwestie eigenlijk nu eerst he lemaal heeft ontdekt en alsof hij de toe hoorder van deze ontdekking zo snel mogelijk deelgenoot wil maken. Hij di rigeert als een verteller, die zelfs ver halen die iedereen allang kent, weet nieuw te maken en spannend als nooit tevoren. Zijn dubbele affiniteit, zowel tot de Duitse robuustheid als tot de Franse beweeglijkheid en mededeelzaam- neid, maken hem tot een ideale dirigent van componisten als Franck en Liszt, die immers ieder op hun eigen wijze zowel de Duitse als de Franse cultuur in zich hadden opgenomen. De sfeer van het heroïsche en pathe tische, zo typerend voor Liszt te Weimar en Franck te Parijs enkele decennia la ter, is hem volkomen eigen. Zulk een zeggingskracht hebben we nog niet vaak beleefd in de eerste maten van Francks Variations Symphoniques. leeslepende vertolkingen van een viertal De soliste, Nicole Henriot, paste zich gelukkig goed aan bij Munch's dirigeer- trant. Haar gespierde, op sterke effecten gerichte, mannelijke, niet steeds in tech nisch opdicht volkomen gave. voor- drachtsstyl werd hierdoor wat getem perd en binnen de gewenste proporties gebracht. Een enkele maal spande het enigszins tusen haar en het orkest, dat overigens op bewonderenswaardige wijze zich in spande om de verlangens van de diri gent in te willigen. Na haar succes met Franck wachtte de solist nog een zware taak in Liszt's eerste pianoconcert in Es, een werk dat op Francks Variations zeker grote in vloed heeft gehad. Hoewel het octaven- spel niet altijd geheel vlekkeloos ver liep, en haar toucher aan de discant soms wat grof klonk, maakte haar gevoel voor Liszt's gloedvolle, wat oppervlakki ge, ook wat verouderde, muziek diepe indruk. Jammer dat ook hier een enkele maal tussen soliste en orkest enige wrij ving speurbaar was. Van Roussels symfonieën moet men houden; in ons land zijn ze niet bijzon der geliefd en men hoort ze betrekkelijk weinig. De derde symfonie, gecomponeerd voor het Boston Symphony Orchestra, is een typisch voorbeeld van een bepaalde droge, sterk motorische, naar de klank wat brute, in wezen echter tamelijk ge matigde compositiestijl, die zo ca. 1930 in West-Europa opgang maakte. Munch gaf aan deze wat weerbarstige partituur, met haar zeldzame lyrische ontspannin gen, en haar wat afgebeten motieven, Nicole Henriot, die gisteravond als soliste met het Residentie- Orkest optrad in Leiden. Zijn greep op het Haagse orkest was bewonderenswaardig: alle groepen sche nen wel op hun best te willen uitkomen. Tegen zoveel passie is zelfs Roussel niet opgewassen en hij toonde zich dan ook van zijn beste kant. Soliste en dirigent zijn tijdens dit opmerkelijke concert zeer lang toegejuicht. Dr. J. van der Veen overheersing Het gaat om vrijheid of macht, om een luisterende vrijheid of de schijnvrijheid van gewaande autono mie. Waakzaamheid is geboden, opdat de vrijheid niet door het integratiepro ces wordt overrompeld. Drie bijeenkomsten Opeii-Deurvverk LEIDEN. Achtereenvolgens worden door Open-Deurwerk (Bijzonder Kerke- werk) Hervormde Gemeente Leiden drie bijeenkomsten gehouden. In Pniël, Middelstegracht 60, wordt o.Lv. dr. P. L. Schoonheim a.s. zondag morgen vooral voor de bewoners uit de naaste omgeving een feestelijke bijeen komst gehouden, o.a. met medewerking van een jeugdaccordeonorkest' en een solozangeres. In de pauze wordt een kop je koffie aangeboden. Ook wordt een serie dia's over bekende bijbelse ver halen vertoond. Aanvang: zondagmor gen half elf. Zondagavond spreekt dr. P. L. Schoon heim in de Marekerk. In deze Open- Deurdienst wordt gesproken n.a.v. een hoofdstuk uit de Korinthebrief. Het is de bedoeling daarbij ter toelichting dia's over Griekenland te vertonen. De dienst begint om 7 uur. Woensdagavond zullen in het Wijk centrum van de Maranathakerk, ingang Dijkstraat 2, enkele korte films worden gedraaid, als uitgangspunt voor een toe spraak over: „Met hart en ziel" door dr. P. L. Schoonheim. Mevrouw R. Grims- Strootman zal met haar kwartet aanwe zig zijn om, met begeleiding van de heer J. Henzen, eenvoudige geestelijke liede ren te zingen. Deze bijeenkomst, die voor ieder vrij toegankelijk is, begint Miniatuur auto-races net de-meeste mogelijkheden. VALKENBURG Dinsdag wordt om uur in de Herv. kerkzaal een pakjes middag voor de bejaarden gehouden tel gelegenheid van het Sinterklaasfeest. De algemene weersgesteldheid en de toestand van de voetbalterreinen hebben het bestuur van de afdeling Leiden van dc KNVB genoopt alle voetbalwedstrijden in de afdeling voor morgen af te gelasten. De heer Van Grol hartelijk gehuldigd in Voorschoten VOORSCHOTEN In de raadzaal werd gistermiddag op feestelijke wijze het feit herdaoht, dat de heer A. H. van Grol, thans adjunct-directeur van openbare werken, 25 jaar geleden als volontair in dienst van de ge meente Voorschoten trad. Om precies te zijn was dat op 21 november 1938. In mei 1939 werd hij tijdelijk tekenaar op een uurloon van 50 cent, in 1940 steeg hij in rang tot opzichter-tekenaar en via verdere bevorderingen be reikte hij de rang van technisch hoofdambtenaar. Allereerst werd de heer Van Grol toe gesproken door loco-burgemeester G. Schrama, die namens de gemeente een geschenk onder couvert aanbod. Ge meentesecretaris De Bres kenschetste de jubilaris als een man van weinig woor den maar een van daden. De heer C. Verheij, directeur van open bare werken memoreerde wat in de afge lopen 25 jaar zo al tot stand is gekomen en noemde de heer Van Grol een man, die veel begrip toont voor datgene wat in de gemeente nodig is. Namens alle mede werkers werd een bloemstuk aangeboden, Architect J. Schrama schonk namens de mede-architecten een bedrag, te be- oor een vliegreis. Namens de bood de heer P. Niersman een fototoestel aan. terwijl het jubileum comité voor de verdere foto-uitrusting zorgde. Nieuwe commandant voor politie Voorschoten VOORSCHOTEN Met ingang van 1 december is tot groepscommandant van de rijkspolitie te Voorschoten benoemd adjudant J. de Feijter. De heer De Feijter is thans in dezelfde functie werkzaam bij de rijkspolitie te Schoorl VOORSCHOTEN De heer Nic. van der Werf. meteropnemer-incasseerder. was gisteren 25 jaar in dienst van de gemeente. De heer v. d. Werf, die er de voorkeur aan had gegeven niet het onder werp van een huldiging te worden, heeft het heugelijke feit in huiselijke kring herdacht. Loco-burgemeester G. Schrama bracht hem daar een bezoek. LEIDEN. Burgemeester Van Kin schot heeft gisteravond in de Leidse raad meegedeeld, vaij de betrokken minister de toezegging te hebben ont vangen, dat het ontwerp grenswijzi ging Leidse agglomeratie met de grootst mogelijke spoed wordt behan deld. Het is nu voor advies bij de Raad van State. De minister wil pro beren, het vóór 1 januari bij de Ka mer in te dienen. Voor de behandeling door de volks vertegenwoordiging zal ongeveer een jaar moeten worden uitgetrokken. Op z'n vroegst zal de grenswijziging per 1 juli 196 een feit kunnen worden. Doen zich bij de behandeling moei lijkheden voor die moeten zeker niet worden uitgesloten dan zal het wel 1 januari 1966 w-orden. De bui-gemeester sprak zich verder Speelgoed voor Westerkwartier LEIDEN De speeltuinvereniging Westerkwartiev heeft 400 grote en kleine cadeaus. Het bestuur trad namelijk contact met de heer Silvis te Zeist, die in zijn vrije tijd oud speelgoed opknapt De heer Silvis stond geheel gratis de prachtig geworden stukken speelgoed voor de kinderen van Westerkwartier af Het bestuur is daar dankbaar voor. want het is nu mogelijk met de kinderen Sin terklaasfeest te vieren. Puzzelpromiiienten j 1. H. van Santen. Ter Leedelaan j 41, Sassenheim; 2. D. de Haas, Rijnmond 146, Katwijk aan Zee; 3. A. Segaar-Zwaan, Gerrit Dou- straat 81, Leiden. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Petronella An- tonia Maria dr v J Burgmeijer en J van Veen; A ntonius Alfonsus Maria, zn v A C Behr en E J M C v d Ber- ghen; Peter Arie, zn v W J L Schel vis en W C A van den Dop: Elisabeth Anna, dr v E van der Ploeg en C E A Koster; Jan Metten, zn v J van der Meer en W Pieggen- Monique, dr v W F Kramers en G de Graaf; Monica Antonia Maria,' dr v A J Boons en E L M Koenraad;, Bastiaan Willem,-zn v A van Loenen en G W Heij; Jo hannes Hendrikus Jozef zn v J H J Kompier en M J van Leeuwen; Alexander Eduard. zn J M P de Koek en M T Ververda; Lucia Anna Maria, dr v R M M van Vliet en P C van Meurs; Karen Monique, dr v A Men- tink en C E Kwestro. Gehuwd: A van Beelen en H J van Haarlem; J P Hiep en G A R de Grauw; J Philippo en J L Molenaar; R J Blok en S M A Schirris- J G Biinnekamp en T de Vries; C W Sie- mons en J Wyrdeman: T Nauta en P C Stolp; N P van de Lagemaat en W .J D Hettema; W S Versteegen en M C Verboom; W van Loon en M M van Meurs; H J Schefferlie en E vah Tol; W Kooien en D van Duuren; V J D W Martini en L G Boekee; J Tegelaar en J van de Wetering. P Segaar en C J H Bernard; D van Heek en W M Jansen. Overleden: F P J Smit, 79 jr. man. Kaarslicht flatteert GOUDA KAARSEN uit vóór intergemeentelijke samen werking maar meende tevens dat grenswijziging voor Leiden 'n absolute eis is om de positie van de stad te kunnen verbeteren. Mr. P. J. Idenburg lector te Leiden LEIDEN Krachtens besluit van de universiteitsraad van het Leidsch Univer- siteits-Fonds is mr, P. J. Idenburg te Leiden benoemd tot byzonder lector van wege het Leidsch Universiteits-Fonds aan de Rijksuniversiteit te Leiden in de staatkundige geschiedenis en het consti tutioneel recht van Afrika. Mr. Idenburg was reeds geruime tijd aan de universiteit verbonden: eerst alsiei a secretaris van het College van Curatoren,j Bevolkingsonderzoek in Voorschoten VOORSCHOTEN Het comité opspo ring t.b.c. Voorschoten, Cotuvo, hield gis teravond in het gemeentehuis een verga dering ter bespreking van het in decem ber a.s. te houden algemene bevolkings onderzoek op t.b.c. Voor de vijfde maal zal de gehele gemeente worden onder zocht. dit mogelijk gemaakt door het vele belangeloze werk van helpsters en alge meen bestuur. De doorlichting zal geschieden in een 2-tal lokaliteiten van het voormalig M.O.C. en wel van woensdag 4 december tot en met vrijdag 13 december. Huis-aan- huis zullen oproepingskaarten bezorgd worden, waarop onder meer vermeld staat de gewenste tijd van onderzoek. Gezien de resultaten van vorige keren, zal ook ditmaal geen huisbezoek plaats hebben om de bevolking tot medewerking aan het onderzoek op te wekken. Het groter belang aan het onderzoek ver bonden kan bij de gehele burgerij als voldoende bekend geacht worden. Het onderzoek kan helaas niet plaats hebben in het Gezondheidscentrum, dit centrum wordt thans te intensief ge bruikt. Kleuterzorg en specialistenhulp zouden anders in het gedrang kunnen komen. Aangezien het M.O.C. minder centraal gelegen is en vooral voor ge- brekkigen en ouden van dagen wellicht moeilijk te bereiken zal zijn, is de moge lijkheid aanwezig vervoer te krijgen naai de onderzoeklokalen. Hiertoe kan men zich wenden tot de heer C. Smolders ten gemeentehuize. Voor de wijk Rijndijk zal tweemaal een autobus rijden. Als beginpunt is gedacht de „tien huizen" op de Haagweg. Het Cotuvo vraagt een minimumbijdraeg van fl,25 voor het ronderzoek. Deze bijdrage mag echter nimmer een bezwaar vormen zich te laten doorlichten, aangezien doorlichting niet alleen een eigen belang ïaar ook een plicht ten opzichte van de naaste. GEMEENTE LEIDEN later als docent ex art. 138 van de Wet op het Wetenschappelijk Onderwys. Voorts was hy een reeks van jaren directeur het Afrika Studiecentrum, een instelling die nauw verbonden is met de teit. Deze functie heeft hij dit jaar Meer perspectief voor Industriesehap Leiden - Zoelenvoude LEIDEN, Wethouder Piena deelde gisteravond in de vergadering var Leidse raad mee dat de vooruitzichten voor vrijwillige verkoop van gronden ir het Industrieschap De Grote Polder to Zoeterwoude zijn toegenomen. Het be stuur van het schap heeft inmiddels be sloten de plannen tot het bouwrijp ma ken van grond door Gemeentewerken Leiden te laten voorbereiden. Er wordt hard aan gewerkt. Er zijn nog wel heel wat moeilijkheden maar de wethouder vindt dat het schap rustig moet voortgaan en moet trachten door vrijwillige verkoop de achterstand in te lopen. hang-, leg- en keukenkasten Christenvrouwen Z.W. over epilepsie LEIDEN Ongeveer tachtigduizend mensen in Nederland lijden aan epilep- organische ziekte, de meeste geval- volksziekte. Het is e die haar oorsprong len in de hersenen vindt. Dit zei de heer J. de Vries, medewer ker bij de Chr. Ver. voor de verple ging van lijders aan vallende ziekte te Heemstede, op een vergadering van Ned Christen Vrouwenbond, afdeling Leiden Zuid-West, gisteravond in de Bevrij dingskerk. Hij vertelde een en ander over het werk, dat in Haarlem en Heemstede door de vereniging wordt verricht. Hij draaide enkele films, waarvan de eerste het medische aspect behandelt en de twee andere een beeld geven van het leven van de patiënten in de paviljoens. In de pauze werden pakjes verkocht die de dames zelf hadden meegenomen, in verband met het St Nicolaasfeest en de precaire toestand van de kas De burgemeester van Leiden brengt ter algemene kennis dat, 1944 geboren mannelijke perso nen. die in een Nederlands bevol kingsregister zijn opgenomen of daar in behoren te zijn opgenomen en geen bewijs van inschrijving voor de dienst plicht noch een bewijs van niet-in schrijving hebben ontvangen, verplicht zijn zich vóór 1 januari 1964 aan te melden ter gemeente-secretarie van hun woonplaats of gewone verblijf- 2. de aanmelding moet geschieden door de onder 1 bedoelde personen zelf, bij verhindering door hun wettelijke ver tegenwoordiger. Is een rechtspersoon lijkheid bezittende vereniging, een stichting of een instelling van welda digheid webtelijk vertegenwoordiger, dan rust bij verhindering de verplich ting tot aanmelding op de bestuurders. 3. de onder 1 bedoelde personen, indien zij de Nederlandse nationaliteit bezit ten, voor de dienstplicht worden inge schreven, zulks met inachtneming van artikel 8 van het Dienstplichtbesluit en de beschikking van de Minister van Oorlog van 18 december 1958, nr. 14.746 (inschrijving voor de dienst plicht). De burgemeester van Leiden, F. H van Kinschot. VERKEER Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten met ingang van 25 no vember 1963: I. voor de volgende wegen en wegge deelten een verbod wachten langer dan \\<2. uur vast te stellen, geldend van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 18 uur, met verplicht ge bruik van een parkeerschijf: a. L. de Breestraat. aan de rechterzijde in de rijrichting gezien, voor het ge deelte tussen de Vrouwensteeg en de Mosterdsteeg; 2. de Breestraat. aan de linkerzijde in de rijrichting gezien, voor het gedeelte tus sen de Waalse Kerk en de Maarsman- steeg en voor het gedeelte tussen de Koornbrugsteeg en de Koorlammersteeg; b. de Botermarkt, aan de waterzijde; c. de Vismarkt, voor de parkeervakken: d. de Aalmarkt, voor het gedeelte tussen perceel Aalmarkt 14 en Vrouwensteeg, n de zijde van het water; de Boommarkt, voor het gedeelte tussen de percelen nrs. 17 en 8 aan de zijde van het water: f. het Stadhuisplein, voor de parkeer vakken; de Nieuwe Rijn, voor het gedeelte tussen de Koornbrug en de Karnemelks- brug, aan de zijde van het water: h. de Korevaarstraat. voor de aan de oostzijde gelegen parkeerhaven; voor het parkeren op het gedeelte van de Haarlemmerstraat, gelegen tussen de Lange Mare en de Prinses- sekade aan de zijde der oneven huis nummers en voor het gedeelte gele gen tussen de Stille Mare en het Ha venplein aan de zijde der even huis nummers, voor welke weggedeelten een wachtverbod voor langer dan een half uur geldt, het gebruik van een parkeerschijf verplicht te stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9