Van de eerste vijf procent al veel verdwenen? Twee districtswedstrijden en klein inhaalprogramma Minister vindt prijs van aardgas heel laag Schok slaat schipper door deur stuurhut Soepelheid prijsbeleid aan grenzen gebonden Publiek heeft al groot getal prijsstijgingen aangegeven NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 NOVEMBER 1963 Haasje-over spelen is gevaarlijk Het begint erop te lijken, dat de kreet: „De 5 procent loonsverhoging per 1 januari zijn we al kwijt, voor dat we hem hebben", althans voor een deel bewaarheid wordt. Een groot aantal, om niet te spreken van een stroom van artikelen, die beho ren tot de eerste levensbehoeften, zijn de afgelopen weken in prijs ver hoogd en in sommige gevallen met sprongen. Vijf procent loonsverhoging per 1 januari, waarop dan nog een bedrag voor loon- en inkomstenbelasting in mindering moet worden gebracht, zal in vele gezinnen niet zoveel meer be tekenen dan een extra bedrag, dat on geveer opweegt tegen de extra uit gaven, die ten gevolge van prijsstijgin gen reeds tot stand zijn gekomen. Wanneer het bovenden waar is, dat na 1 januari nog een groot aantal prijs stijgingen volgt, dan kan dit tot een moeilijke situatie leiden. Per 1 januari zijn in het algemeen prijsverhogingen toegestaan, indien de loonstijging van 5 procent niet uit produktiviteit kan worden opgevangen Er blijken echter hier en daar op dif ogenblik al prijzen omhoog te gaan. Men neemt blijkbaar al een voorschot, wan neer we althans mogen veronderstellen, dat volgend jaar nog niet eens opnieuw deze zelfde prijzen verder worden opge- trokken. Ook blijken er hier en daar fabrikan ten, importeurs en groothandelaren te zijn, die al rekening houden met c verwachten loon- en prijsontwikkeling, gelet op de moeizame levering van som mige artikelen. Behalve de loonontwikkeling zijn er echter ook nog andere factoren, die op dit ogenblik invloed op de prijzen uit oefenen. Te denken valt aan de prijs stijging op de wereldgrondstoffenmarkt en aan EEG-maatregelen, met name in de agrarische sector, die prijsverhogend werken. Wereldmarkt Het Russische gr aan tekort heeft de wereldgraanprijs en daarmee de bloem- prijs in Nederland omhoog gestuwd, maar ook de wcreldvrachtenmarkt geeft een opleving te zien met als gevolg stij gende vrachtenprijzen en dus hogere grondstoffenprijzen. Er zijn berichten gekomen over slechte koffieoogsten in Brazilië: Cuba heeft te lijden gehad van natuurrampen, waardoor de suiker- en tabakprijzen opliepen en ook de cacao- prijzen in Afrika trokken aan. Laatstgenoemde factoren hebben een prijspsychose in de wereld doen ontstaan, waarvan we nu ook in Nederland de gevolgen merken. Zo is de koffieprijs bijv. vrij fors opgetrokken. Het kon wel eens te fors zijn, ondanks berichten, dat er in de toekomst nog een verdere stijging van de koffieprijs valt te verwachten. Men dient namelijk te bedenken, dat er in de wereld nog vgij grote koffievoorraden zijn, die eigenlijk een prijsverhoging op dit ogenblik niet motiveren. Wanneer er wat meer kalmte komt op het internationale prijzenfront. kon het allemaal nog wel meevallen. Maar ook los van deze internationale grondstoffen- markt gaan zich in Nederland belangrijke prijsverhogingen voltrekken. Binnenland DE SUIKERPRIJS ging al omhoog tot fl,02 per kg. De hogere garantieprijs, voor suikerbieten, die het landbouwschap aan de minister heeft gevraagd, zal in de toekomst nog wel een verdere optrekking van de suikerprijs inhouden. DE VLEESPRIJZEN komen op een vrije markt tot stand en geconstateerd moet worden, dat zich hier formidabele prijsstijgingen voordoen, die elke week nog verder gaan. Er is in de hele wereld een groot tekort aan slachtvee. In vele gevallen ziet de consument zich gedwon gen met een geringe vleesconsumptie noegen te nemen. DE MELKPRIJS die al enkele centen per liter opliep, gaat "olgend jaar nog wel met 3 k 4 cent omhoog. De loons verhoging werkt hier direct door in de prijs voor de consument. De ministers Biesheuvel en Andries sen hebben gemeend op dit ogenblik nog geen maatregelen te moeten nemen tegen de prijsstijgingen voor BOTER. Zij v wachten, dat importen uit Frankrijk Amerika op korte termijn een prijsver- lagend effect zullen 'hebben. Dit neemt echter niet weg, dat thans, vooral omdat bepaalde boterhandelaren uit speculatie, ve overwegingen hun voorraden vasthou den, de boterprijs nog voortdurend stijgt. Dat dit ook zijn gevolgen heeft voor de '.ASPRLJS en andere zuivelprodukten is zonder meer duidelijk. Bovendien werkt hier nog de melkprijsstijging door. De BROODPRIJS gaat bijna met de regelmaat van de klok periodiek een cent omhoog, niet omdat de bakkers dat z< graag willen, maar omdat de bloemprij zen en de verbetering van de arbeids voorwaarden voor het bakkerij personeel dit noodzakelijk maken. Nog veel meer Zetten we de genoemde artikelen: sui ker, vlees melk, boter en meel (brood) op een rijtje, dan moeten we hierbij bovendien nog bedenken, dat behalve deze basisprodukten. ook de artikelen die uit deze produkten of uit combina ties van deze produkten gemaakt den, in prijs zijn gestegen Zo wordt in de banketbakkerij behalve meel, ook suiker en room gebruikt met als gevolg, dat de koekjes hier en daar al met een kwartje per half pond in prijs zijn gestegen en de gebakjes met 5 cent per stuk. Niet alleen het vlees bij de slager, maar ook het croquetjc is duurder ge worden. De prijsstijging van de basis produkten betekent, dat er vele tiental len produkten in prijs zijn gestegen. Overigens dient men te bedenken, dat de middenstanders zelf nieit juichen over deze prijsverhogingen, want zij zie vele gevallen ook hun omzet dalen. De vleesomzet ls al verminderd, het brood- verbruik neemt af en elke cent, die de melk per liter omhoog gaat, betekent ook een procent daling van het verbruik, zo heeft de praktijk in het verleden geleerd. De directeur van Van Gend en Loos heeft aangekondigd, dat de loonstijgingen Prijzenprobleem wordt groter (Van onze soc.-econ. redactie) jij het goederenvervoer over de weg ze ker zullen leiden tot hogere tarieven. Ook het spoorkaartje zal wellicht duur der worden en het is wiskundig zeker, dait de bustarieven, zeker bij het streek- ;rvoer, zullen stijgen. Niet ten onrechte heeft minister Veld kamp in de Tweede Kamer de waar schuwing laten horen, dat het welslagen van de loonoperatie en de toegestane prijsontwikkeling afhankelijk is van de interne discipline van het bedrijfsleven zelf. De regering zal weliswaar niet wer keloos toezien, wanneer zich excessen voordoen, maar zonder de medewerking het bedrijfsleven zal de regering het beweging komen van de loon- en prijsspiraal niet kunnen tegenhouden. Enkele vakbonden hebben bij de loon onderhandelingen reeds gesteld, dat wan neer het prijsindexcijfer al te sterk zou uitlopen, zij met nieuwe looneisen zul len terugkomen. Maar iedereen voelt, dat het zover niet moet komen. Gaan de lonen en de prijzen haasje over spelen, dan zijn in de laatste plaats de werk nemers en de „vergeten groepen" hier mee gebaat. Werkloosheid is altijd nog een rroot sociaal kwaad. Enkele maatregelen, die de regering reeds heeft genomen om zoveel moge lijk controle op de prijzen te houden en het opdrijven tegen te gaan, zijn de ver plichtingen, dat alle artikelen in de ver koopruimten van winkels geprijsd moe ten zijn. De minister van economische zaken hoopt hiermee het publiek beter de gelegenheid te stellen tot prijsver gelijking. De prijsconcurrentie zou hier door tevens, gestimuleerd worden. Een andere maatregel waarmee het zelfde doel wordt beoogd, is het aange kondigde verbod van collectieve vormen van verticale prijsbinding. Fabrikanten zullen hun afnemers nog wel een uniforme verkoopprijs mogen voorschrijven, maar groepen van leveran ciers of importeurs zullen onderling geen verpliohtingen meer op zich mogen ne men om vastgestelde detailhandelsprijzen te handhaven. Ook zullen zij dus gezamenlijk geen apparaat meer mogen exploiteren om na te gaan of de afnemers zich wel aan de voorgeschreven prijzen houden. Tot nog het detaillist zich bijv niet hield aan een voorgeschreven prijs voor een bepaald cosmetisch produkt, hij niet alleen van de levering van dit produkt werd uitge sloten, maar eveneens van de levering van de produkten, die hij betrok van fabrikanten en importeurs, die met elkaar een groep vormden. Deze collectieve vorm van verticale prijsbinding komt te vervallen. Aanhoudend onbestendig J^EN actieve depressie, die vanmor gen by de kust van Noorwegen was gelegen, verplaatst zich naar Scandinavië'. De storm, die de depres sie veroorzaakt, begon vanmorgen weer geleidelijk af te nemen. Waar nemingen van schepen ten zuidwes ten van Ierland duiden er op, dat een nieuwe storing zich begint te ontwik kelen, die morgen weer regen zal bren. gen met opnieuw toenemende wind. De komende nacht zal het kouder zijn dan de afgelopen nacht maar met de nieuwe storing dringt morgen in de loop van de dag weer een nieuwe hoe veelheid zachte lucht ons land binnen. Zon en maan: zaterdag 23 november: zon op: 8.12, onder 16.40; maan op: 13.48, onder 23.01. Zaterdag 23 november: laatste kwar- BIJ DE VOETBALLERS levend licht! y GOUDA KAARSEN 2 Northwestern De Eerste Northwestern en Pacific Hypotheekbank zal in januari 8,7 (vorig jaar 10) dividend voorstellen met 3,97 (5,59) uitkering op bewijzen van deelgerechtigdheid en de Tweede 11 Mt (10%) Nare momenten voor mr. Blaisse (Van onze parlementsredactie) WIJ Nederlanders zijn toch niet gauw tevreden. De prijs van 6 cent, waartegen de gemeenten volgens afspraak het aardgas kunnen in kopen (ze krijgen bovendien een uitkering van f 50 per aansluiting) en die sommigen te hoog vinden, is werkelijk een heel lage, reële en verant woorde prijs. Op het Waterlooplein in Amsterdam zou men spreken van een brandprijs en in het buitenland spreekt men op het ogenblik al van dumping". Dit zei minister Andriessen (economische zaken) gistermiddag in de Tweede Kamer, waar hij op een briljante manier zijn aardgasbeleid heeft verdedigd. De bewindsman wees erop, dat op basis van de vastge stelde inkoopsprijs die voor de normale kleine consument een kosten besparing van 20-25 pet oplevert zeer aantrekkelijke tarieven voor de verbruikers in het verschiet liggen. De eindtarieven moeten door de ge meente zelf worden vastgesteld. De ad viesprijzen zullen nog nader worden be zien, maar ze zien er redelijk uit. Ge streefd zal worden naar een uniform verbruikerstarief. Miesschien kunnen de gemeenten op langere termijn iets doen ten behoeve van de allerkleinste ver bruikers. De inkoopsprijs speelt hierbij geen enkele rol- Een kostenbesparing van meer dan 25 pet. voor de klein verbruikers achtte minister Andriessen niet mogelijk, gezien de hoge distribu- tiekosten. Minister Andriessen begon zijn be toog (dat door zijn voorganger dra De Pous vanuit één der loges werd gevolgd) met de bekentenis, dat hij beslist niet weet of er meer dan 1100 miljard m3 aardgas in de Groningse bodem zit. Uitgesloten is het niet, maar de aangetoonde voorraad is in ieder geval al heel veel, nl. tweederde van de totale bewezen Europese aardgas reserve. „Laten we voor het ogenblik tevreden zijn met die 1100 miljard en met het jaar 2000 als uitputtingster mijn," zo zei hij tegen de Kamerleden die gegevens hadden verlangd over de preciese omvang van de gasbel. De constructie voor de winning en afzet van het aardgas vond de minis ter persoonlijk een groot succes voor zijn ambtsvoorganger. Dat de voorraad groter is gebleken dan aanvankelijk was voorzien, is zijns inziens geen re den om de constructie te herzien. Bij de behandeling van de aardgasnota wist iedereen al, dat de reserve 400 a 500 milard m3 bedroeg. Wat de constructie betreft: nergens ter wereld vindt men de figuur, dat de staat 70 pet. van de winst krijgt, zeggenschap heeft over alle belangrij ke beleidsdaden, zonder ooit risico's te hebben gedragen. De heer Nederhorst (soc.) kan wel zeggen dat dc staat al les had moeten doen, maar waar zou die staat dc enorme „know-how" (tech nische deskundigheid), de mensen en vooral het geld voor dc geweldige In vesteringen vandaan hebben moeten ha len? Het investeringsbedrag kan (ge rekend over enkele jaren) geraamd wor den op f 800 miljoen. Voor de staat, die al zo'n moeite heeft met de investe ringen in b.v. telefoonaansluitingen, een onoplosbaar budgettair probleem. Ter loops wees prof. Andriessen erop, dat het Staatsgasbedrijf bepaald geen fi nancieel succes is geworden. Vondeling De minister onderstreepte voorts, dat de exploitatie van het aardgas de eer ste jaren geen winsten, maar alleen maar verliezen zal opleveren. Tegen over de kostprijsberekening van PvdA-woordvoerder Nederhorst stond de minister niet afwijzend, al meende nij dat daarin verschillende kostenas pecten zijn verwaarloosd. Van het kost prijs- en winstensommetje van de so cialistische fractieleider dr. Vondeling moest de minister helemaal niets heb- oen. Zet men de totale voorraad (2000 miljard m3???) tegen 6 ct. per m3 af, dan komt men inderdaad, gerekend over 30 jaar, tot een miljardenbedrag aan winst. Maar we rekenen toch nooit de omzet uit over 30 jaar? Een gulden over 30 jaar is heel wat anders dan een gulden nu. Bovendien zal een deel van het aardgas voor export en aan de industrie tegen minder dan 6 ct wor den geleverd. De heer Vondeling heeft zijn sommetje daarenboven op Ameri kaanse cijfers gebaseerd, die men niet op Nederland mag overplanten. Als hij op basis van de juiste gegevens zijn sommetje nog eens maakt en daarin o.m. de factor van de samengestelde interest verdisconteerd, komt hij niet op „Deltaplannen" nettowinst vooi oliemaatschappijen. De minister meende, dat bij de derhandelingen over de prijsvaststelling met succes de klippen van enerzijds een zo laag mogelijke consumentenprijs en anderzijds een redelijke kostendek king voor de gemeentebedrijven is door gezeild. Hij ontkende, dat zou zijn dcrhandcld op basis van onvoldoende gegevens over de omvang van de gas bel. De grotere hoeveelheid was bij de prijsbepaling wel degelijk bekend daarom is de prijs dan ook verlaagd van 8 tot 6 ct De verbruikerstarieven zullen zodanig zijn, dat het aardgas concurrerend is ten opzichte van elke andere energiebron. De recente boringen op zee hebben, naar de minister meedeelde, tot dusver niet aangetoond, dat zich ter plaatse „redelijk vindbare hoeveelheden olie be vinden". De heer Vondeling heeft de regering „oliedom" genoemd omdat de staat niet meedoet aan ontginning. „Ik snap niet", aldus de bewindsman, „hoe hij dat kan zeggen als de olie er nu eenmaal niet is." Aardgasprofeet Het aardgasdebat bracht gisteren een paar nare ogenblikken voor de KVP'er Blaüsse. Deze had zich woensdag aan gediend als één van de informaten van de Belgische, senator prof. Leemans, Sudderen Minister Andriessen (econo mische zaken) heeft gisteren in de Tweede Kamer enkele huise- j Ujke adviezen gegeven, aardgas heeft", zo zei hij, „wèlis- waar een dubbele calorische waarde, maar als er iets op het gastoestel „gesudderd" moet wor den, dient men er gauwer een plaatje op te leggen dan bij ge woon gas". „Misschien kunt u zich hierover eens in de fractie beraden", zo gaf hij tegen z(jn Uniegenoot Van der Peyl (c.h te verstaan, die het punt aan de orde had gesteld. De bewindsman was ook ge confronteerd met de vraag waar om ondanks de dubbele calorische waarde de melk op aardgas niet j tweemaal zo snel kookt. „Dat is wel zo", luidde zijn antwoord, „maar de meter loopt ook 1 maal zo langzaam die zulke exacte voorspellingen heeft gedaan over de omvang van de Gro ningse gas1 1. Dat had nogal verba zing gewekt in de Kamer. Waarom, zc vroeg men zich af, heeft de heer Blais se dan steeds gezwegen? B|j de socialist Nederhorst sloeg dc verbazing om in sarcasme. „De heer Blaisse". zo zei hij, „doet zich graag gewichtig voor en hij is ook gewich tig. HU heeft een eind gemaakt de martelende onzekerheid over bron van prof. Leemans' voorspellingen. De heer Leemans heeft zelf verklaard, dat hy zijn inlichtingen had gekregen van iemand die hy midden in de Sa hara had ontmoet. Wc weten nu dal die iemand de heer Blaisse was. Dit liep in de Sahara rond als aardgas profeet en stootte daar toevallig op heer Leemans. De heer Blaisse dc stem eens roepende in de woestyn. Maar alle gekheid op een stokje: uitlating van de heer Blaisse is óf ge wichtigdoener^ óf een serieuze zaak dan is het bedenkelUk". De heer Blaisse ontkende, dat hij de Belgische senator in de Sahara had ontmoet. Wel had hij wekelijks contact met hem gehad. In hun gesprekken hadden zij zich geleidelijk omvang van de gasbel een beeld ge vormd een grognose die misschien meer was dan een gokje daar dat beeld vaag was, had de heer se er geen mededelingen len doen. Dèt zou „gewichtigdoenerij" zijn geweest. Het had hem dan ook verbaasd, dat prof. Leemans, nadat beiden tot de slotsom waren gekomen er best 1000 miljard m3 Groningse bodem kon zitten, daarover wél mededelingen had gedaan, ofschoon die hoeveelheid toen nog niet officieel De opmerkingen die de heer Bak ker (comm.) woensdag aan zijn adres had gemaakt (de communist had meer gezegd, dat het zwijgen de heer Blaisse „een stuk onoirbare politiek was), kwalificeerde de KVP- als „insinuaties die geen steek hou den." Persoonlijk feit De uitdrukking „insinuaties" lokte -jn scherpe reactie van de heer Bak ker uit. De communist vroeg het woord een „persoonlijk feit", zoals dat heet, omdat hU zich op zHn beurt door die uitdrukking beledigd achtte. Zyn redenering was, dat als hU woensdag Inderdaad had geïnsinueerd, de Ka mervoorzitter hem wel zou hebben on derbroken. Dat was niet gebeurd. Wel- dan is van insinuaties geen sprake geweest en zal de heer Blaisse zUn kwalificatie moeten intrekken, zo vond de heer Bakker. Voorzitter Van Thiél haalde het reg lement van orde erbij. Na enig moerig heen- en weergepraat vroeg hij ten slotte de heer lBaisse of deze het woord „insinuaties" wilde intrekken Mr. Van Thiel wekte daarbij de druk, dat macht de heer Blaisses dit verzoek geen gevolg geven, zijn kwalificatie toch uit de handelingen worden geschrapt. Als de heer Blaisse zich geïnsinueerd had gevoeld, dan had hij daarop woensdag moeten attenderen. De KVP-er ging ten slotte door de Knieën. Hij trok het omstreden woord in, maar voegde daaraan toe, dat hij dit slechts „formeel" doch niet „mate rieel" deed. Daarmee werd het inci dent gesloten en kon de heer Bakker zich op zijn overwinning gaan zitten verheugen. Nog geen vergadering Van Wijk en Heringa In tegenstelling tot een bericht volgens hetwelk op dinsdag 26 november buitengewone vergadering van Wijk en Heringa zal bijeenkomen, deelt de president-commissaris mede, dat nog geen datum voor een dergelijke verga dering L schamel, dat alle aandacht wel geconcentreerd is op de districtswedstrijden die op het gemeentelijk sportpark in Zwolle worden gehouden. Dit keer dus niet zoals andere jaren de gewoonte was het ene dis trict bij het andere op bezoek, maar alle topspelers naar één plaats, zodat de K.C. voor het Ned. zaterdag elftal een duidelijk inzicht krijgt in de potentiële krachten, die nu beschikbaar zijn. Om half een wordt een begin gemaakt tussen de ontmoeting Noord-Zuid en om half drie volgt dan Oost-West. Het lijkt er overigens wel op, dat het wedstrijdelement een belangrijke rol speelt. Alle elftallen zijn immers op top- sterkte opgetrommeld. De huidige in ternationaals kunnen we in de diverse edftallen terugvinden en de Westelijke sub-commissie met name is kennelijk wat geschrokken van de nederlagen die Westelijke combinaties vorig jaar en on langs hebben geleden. Onder het parool: ,Geen enkel risico" heeft men met uit zondering van linkshalf Anema van IJs- selmeervogels en rechtsbuiten Van Veen Zwaluwen geroutineerde krachten gekozen. Daarbij werd zelfs een beroep gedaan op midvoor v. d. Pols die in het vertegenwoordigende voetbal leek te hebben afgedaan met ere overigens len in Kiel een nieuwe aanvalslei- pan klasse heeft gevonden. Voor zo ons bekend zal het voor v. d. Pols zijn eerste wedstryd worden in het Wes telijke elftal. Datzelfde geldt merkwaar digerwijs voor Slagboom die ondanks zijn acht interlands nog nooit in het of ficiële Westelijke districtselftal heeft ge speeld. Verrassend hebben wij ook de keuze van Verburg gevonden na diens minder bevredigende prestaties tijdens de selectiewedstrijd in Heerjansdam. Erg veel schokkende notities zullen dan ook niet worden gemaakt in de boe ken van de landelijke KC of het zouden de prestaties van de Zuidelijke voetbal lers moeten zijn. Enkelen kunnen in Zwolle nog eens duidelijk hun reeds ge stelde kandidatuur voor een plaatsje de nationale trainingsgoep stellen. We noemen daarbij met name keeper v. An- del, back v. Drlel, linkshalf Baks, rechts buiten Verhagen en linksbinnen IJ. v Straten. In de Westelijke formatie zijn we be nieuwd naar het optreden van keeper v. d. Laan die nu eindelijk een seri kans schijnt te krijgen, de verrassend geselecteerde rechtsbuiten Van Veen linksbinnen Vos, de veelbesproken a valsleider van 's-Grav. SV. weer evenveel punten krijgt als MFB, ook al heeft men daarvoor een wedstrijd gespeeld. ORNAS rekent inmiddels met Oegstgeest af, zodat de situatie on deraan onveranderd blijft TSB werkt in de B-afdeling zijn ach terstallige wedstrijd weg en achterhaalt daardoor NSW dat niet speelt. Wiel- drecht moet immers in Vlaardingen op verlies rekenen. Sliedrecht kan ten kos- n KMD twee kostbare punten wijzer worden, waardoor het voor de club uit Wateringen hangen en wurgen blijft. Competitie Het aantal competitie-wedstrijden bedraagt in West II inclusief de 2e klassen niet meer dan veertien en het is de vraag of de zware regenval in de afgelopen dagen er geen oorzaak van zal zijn dat dit aantal nog verder zal uitdunqen. Koploper NDSM kan in 2 A in wed strijdtal bijtrekken, maar juist het veld van ZCFC is slecht, zodat we de Am sterdammers weinig kans geven oi spelen. Zijn we te pessimistisch dan nog valt het te bezien of er kan worden g» wonnen in deze streekderby. In de B-klas mag Hoogvliet bij Excel sior bewyzen dat de wedstrijd tegen Voorwaarts echt een vergissing is ge weest. Het zal niet meevallen na zo'n lange reis. maar wat bij Quick Boys kan, moet ook nu mogelijk zijn: een gelijk spel. Zover komt Enter V niet, want blijven er bij: GVVV wint Derde klassen De uitgestelde wedstrijd HBSSHVO in 3 A komt nu aan de beurt, waarna volgende week meteen de return wacht. Beide teams hebben nog een goede kans op de bovenste plaats, zodat een fel duel mag worden verwacht, waarbij de Schiedammers voor ons gevoel favoriet zijn om HVO in een vrij kansloze po sitie te schuiven. In de B-klas kan Rijnsb. Boys in pun tental naast De Zwervers komen, maai daarvoor is andermaal winst nodig te gen ARC en in Alphen a. d. Rijn is al gebleken hoe moeilijk dat is, zodat de cijfers heel klein zullen zijn als er weer winst wordt geboekt. Van veel belang is SVOWRCL in verband met de be zetting van de laatste plaats. En omdat beide clubs dit wel zullen inzien, hou den we het op een gelijkspel. Vierde klassen Insulinde zal op eigen veld de zaken tegen SV '35 weer scherp stellen en c als in Den Haag winnen, waardoor men Stuurloos grintschip tegen pijler BIJ het keren op de Maas is gis termiddag het met grint gela den motorschip Andante, 487 ton, afkomstig uit Schiedam, door de sterke stroom op de rivier vrijwel stuurloos geraakt. Schipper M. Seine, die wilde afvaren, kon de Andante, toen deze dwars in de stroom lag. niet meer houden, Het schip dreef snel af naar de brug over de rivier te Roermond, waar het met een smak tegen een der pijlers terecht kwam* en dwars daar tegen bleef zit ten. Door de smak sloeg de schipper door de deur van de stuurhut heen Nog net kon zijn vrouw hem tegenhou den. Hierbij moest zij echter een van haar twee jonge kinderen loslaten. Het kind, een meisje van drie jaar, sloeg tegien een der wanden en liep een ern stige hoofdwonde op. Hierna verdron ken moeder en kind bijna toen de schipper de roeiboot, waar zij in wa ren gegaan, keerde. De boot kwam door een golf ongelukkig terecht, maak te water en zonk daarna. Het perso neel van een juist gearriveerde sleep boot zag kans het schipperagezin op het nippertje in veiligheid te brengen. Het gewonde kind is naar een ziekenhuis te Roermond gebracht. Redding Ofschoon de Andante gevaariyk zat en bovendien door de averij water maakte, is het schip door snel IngrU- pen van de uitvoerder van een ber- gingsbedryf en van de rlviermeester. behouden. Met de bakenboot van de rlviermeester werd een motompomp aan boord ge bracht, waarna de gaten zoveel moge- lUk gedicht werden. Inmiddels kwam een bergingsvaartulg, dat de Andante in de Roerhaven aan de wal bracht, waar in de loop van de middag de la ding (grint) werd gelost. Een tweede, kleiner, motorschip. de Amcora-Imparo dat aan de Andante opzij was gekoppeld, sloeg bij de aanvaring met de pijler door de draad waa het gemeend was heen en liep vervol gens in de richting van de stad aan dt oever. Daar kwam het nog in aanva ring met een schip, dat daar lag gemeerd. In klas C is ASHW nog niet verwend met overwinningen. Maar mogelijk dat er in IJsselmonde een zege kan worden behaald op het dit jaar falende Zwer vers. Maar dan moet de voorhoede wel wat meer stootkracht hebben dan in de laatste wedstrijden. Erg benieuwd zijn we naar het optreden van Capelle, dat in Katwijk de overwinning van enkele weken terug moet onderstrepen. Dat lijkt ons tegen een thuis nog niet verslagen Katwijk te moeilijk, zodat de oranjewitten hun kansen behouden. Twee wedstrijden tot slot ook in 4D. Erg spannend kan het duel WGZAmei- de worden. De Zwijndrechtse club mag zich beslist niet blindstaren op de 41 destijds in Ameide behaald. De gasten hebben zich keurig hersteld en verspeel de in uitwedstrijden nog maar één puntje en wel in de eerste wedstrijd aan ASH. Bovendien verliezen zij bij een nederlaag hun laatste kans op het kampioenschap. Rijsoord moet na enkele teleurstellende resultaten thuis kunnen winnen van Al phen. Minister Andriessen in Kamer: (Van onze parfeméntsredactie) In de Tweede Kamer heefit minister Andriessen gistermiddag uiteengezet wat de grondslagen van zyn prijsbeleid in de komende maanden zullen zijn. Met enige nadruk wil ik stellen, zo betoogde hij, dat de doorbereke ning van de aanpassingsloonronde van 1 januari met soepelheid moet wor den beoordeeld. Bepaalde bedrijfstakken krijgen het moeilijk; daarom zal er rekening mee worden gehouden, dat ook zij een redelijk rendement moeten verwerven. Ook zal in het prijsbeleid rekening worden gehouden met belangrijke investeringen, terwijl voorts in het oog zal worden ge houden, dat sommige ondernemingen geïntegreerd zijn en voor de beoor deling van de prijsontwikkeling in afzonderlijke onderdelen moeten wor den beschouwd. Dit betekent echiter niet dat ik alles maar redelijk zal vinden. Aan bepaalde regels moet goed de hand worden gehouden, want zo alleen kan een behoorlijk prijsbeleid worden gevoerd". De heer Baart vond de houding van de minister tegenover de talrijke prijs stijgingen (de socialist noemde tachtig artikelen) veel te passief. „De minis ter kan wel zeggen: „Praat niet over de prijsverhogingen, want je praat ze elkaar zodoende aan," maar iedereen t erover, iedereen is verontrust," aldus de P. V. D. A.-woordvoerder. De V.V.D-er Portheine zei: „De heer Baart horende, komt de gedachte bij mij op, dat zij die zich zo voor het loonakkoord hebben ingezet, voor de gevolgen daarvan nil terugdeinzen. Wij hebben vertrouwen in de minister en (Van onze soc.-econ. redactie) Een groot aantal meldingen van prijsverhogingen, die zich na het be reiken van het loonakkoord in de Stichting van de Arbeid hebben voor gedaan, zijn reeds bij het Consumen ten Contact Orgaan in Den Haag bin nengekomen. Het gaat hier om prijs verhogingen die niet officieel zijn toegestaan, maar die gelukkig ook niet algemeen voorkomen. Zo doen zich thans in een vrij groot aantal plaatsen van ons land prijsverho gingen voor van koffiemelk, die variëren van 8 tot 10 cent per liter, terwijl de toe gestane prijsverhoging tengevolge van de cent-prijsstijging voor melk slechts 5 cent per liter mag bedragen. Voor een bepaald merk oliehaard is een prijsverhoging gesignaleerd van f485 tot f528. Uit een van onze grote steden komt een verhoging van de prij zen voor een bepaald merk schoenen van minstens 5 procent. In de sector van de woninginrichting heeft in een stad in het zuiden van het land een vrij uitgebreid onderzoek plaats gehad. Hier kwam men tot de con clusie dat de prijzen sinds enkele weken 5 tot 8 procent hoger liggen. De celstofluiers zijn in diverse plaat sen omhoog gegaan van ongeveer fl." tot fl.55. De rollen zouden in bepaal gevallen ook korter zijn geworden. Over het afgelopen jaar gerekend zouden de scheerbladen van een bepaald merk zelfs met 50 en 100 procent zijn verhoogd tot f4.80 en f3.-. Meldingen over smeerolie gaven prijsstijgingen te zien van f 1.75 tot f 1.95 en van f 2.65 tot f 2.90. Zelfs bleek in eer enkel geval de gemengde benzine var 56.1 tot 58.1 cent per liter te zijn opge trokken. In een stad blijken alle herenkappers niet meer voor f 1.25 maar voor f 1.50 te knippen en het scheren is 75 cent in plaats van 50 cent gaan kosten. Maar ook in een aantal andere plaatsen blijkt er vrij veel beweging gekomen te zijn in de kapperstarieven. Baby-zalf cn baby-olie blijken hier en daar gestegen te zijn van f 1 tot f 1.25. Incidentele meldingen zijn voorts bin nengekomen voor een ring druk-kook- Dan van f 1.75 voor f2.30, voor Pleegzus ter Bloedwijn van f 4.95 voor J 5.25, knot- ter wol van f'1.95 voor f2.25, kleinbeeld negatieven van 25 cent voor 30 cent, bat terijen bandrecorder van f2.78 vooi f 2.98. closetpotten van f 27.50 voor f 34 50, rooktabak van 95 cent voor f 1 per half ons. sinaasappel-levertraan van f2.35 voor f2.65 en een oliekachel die *108 op f128 kwam. Al deze meldingen bij het C.C.O. zijn doorgegeven aan de Economische Con troledienst van het departement van economische zaken. In alle genoemde gevallen zijn de plaatsnamen en de ken van de artikelen bekend. gen' Drs. Van der Mei had een zekere vaagheid in 's ministers uiteenzetting de prijzen bespeurd en op het eerste gezicht vond hij dat nogal onbe vredigd. Maar aan de andere kant had hij er wel begrip voor, want het prijsbeleid moet bij de uitwerking soe pel zijn en dat brengt nu eenmaal een zekere vaagheid met zich mee. De heer Blaisse (Kath. V.) vond de motie-Baart zonder meer „overbodig''. Minister Andriessen keerde zich voor al fel tegen het eerste deel van de motie: herziening van het prUsbeleid 1964. Iedereen, zo zei hU. is het rel over eens, dat de komende loonstüging in zekere mate moet door werken in de pryzen. Dit is ook door de vertegenwoordigers van de werkne mersorganisaties erkend. Vorige week „pryzenformule" van de regering (rust tot1 januari, daarna een zekere prUsaanpassing, ervolgens weer rust diepgaand met alle partyen be sproken. En bU die gelegenheid had de minister niet van de vakcentrales ge hoord, dat zU niet met die formule akkoord konden gaan. Welnu, als de Kamer de motie-Baart >u aannemen, zou ze daarmee uit spreken dat iets wat afgesproken is, onverantwoord is.De minister wilde de Kamer zo'n uitspraak met de mees te klem ontraden. Herziening van het prUsakkoord zou volgens hem een on mogelijke toestand in het leven roepen. s namelijk geen alternatief. Aan andere formule zal het bedrijfsle- niet meewerken en het prijsbeleid berust nu eenmaal op de vrywillige steun van dat bedrijfsleven. De heer Baart stelde hierop aan de minister de vraag of de vakcentrales vóór het pryzengesprek van 13 novem- ïen schrifteiyke uiteenzetting hebben gekregen van de regels, die de minis poor het prijsbeleid wilde vaststel len. „Niemand", luidde het antwoord, heeft vooraf enig stuk gekregen, maar de partijen waren wel op dc hoogte de principes waar het om ging. waren trouwens in grote lijnen al bekend tijdens het slotoverleg in de Stichting van de Arbeid, waaruit het loonakkoord is geboren". Met kracht Ingaande op het tweede deel van de motie-Baart gaf de minister de Kamer de verzekering, dat hij zijn prijsbeleid „niet alleen met soepelheid, maar ook met kracht zal voeren." Dat beleid is erop gericht „te voorkomen wat niet afgesproken is en wat niet mag." De minister erkende, dat de laatste tijd met name die prijzen zyn gestegen.die insnijden in de kosten van levensonder houd. Dat ligt aan externe kosten stijgingen. Gegeven de regels van het prijsbeleid is aan die prijsverhogingen niets te doen. De door de heer Baart gepresen teerde lijst van tachtig recentelyk in prijs verhoogde artikelen vond de mi nister niet reëel, want veertig arti kelen daarvan zUn de herleiden tot de stijging van de vleesprijzen. De minister ontkende tenslotte, dat hij cynisch zou hebben gesproken over de jaarlijkse prijsstijging van 2 a 3 pet., die een vast element in onze eco nomie is gaan vormen. „Ik heb niet gezegd, dat dat goed is. Ik heb alleen maar realistisch geconstateerd." De P. v. d. A.-fractie kwam gister avond nog met een tweede motie, in gediend door de heer Nederhorst. Daar in wordt uitgesproken, dat het investc- ringstempo van de Staatsmijnen in de komende jaren niet door regeringsmaat regelen mag worden afgeremd, gezien dc beslissende rol die de verdere ont wikkeling van de chemische sector van de mynen voor het voortbestaan van de Staatsmy'nen en voor de provincie Limburg vervult. Ook over deze motie (door de minister overbodig genoemd) wodrt dinsdag gestemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7