CONTANT QELD OP HET JUISTE moment PANTER Twee artsen verdedigen handelwijze dr. Dohrn RANDY SPÉCIAL Hilgard Muller wordt opvolger van Louw China steunt Cambodja Terroristen door leger uit gebouw verdreven 1965; jaar van internationale samenwerking Erhard en De Gaulle bespraken landbouw Ta eea &oMe Ky „Uw leven ligt in uw handen" Akkoord over beginselen in ruimtevaart ALLES IN EEN CEL VRIJDAG 22 NOVEMBER 1963 WU-2 van V.S. bij Cuba neergestort Een kotter van de Amerikaanse kust wacht heeft gisteren wrakstukken ge borgen van een Amerikaans vliegtuig van het type WU-2, dat in de Golf van Mexiec is gestort. Het toestel zou op de terugweg zijn geweest van een verken ningsvlucht boven Cuba. Een woord voerder van de marine zei, dat de wrakstukken geborgen zijn op 180 mijl ten noorden van de Cubaanse kust en op 40 mijl ten noordwesten van Key West. Men neemt aan dat het ongeluk het gevolg is van een fout in het mecha nisme. Ieder spoor van bewijs dat het door de Cubanen neergeschoten zou zijjr, ontbreekt. De WU-2 is in feite hetzelfde toestel als de U-2. Zoals hekend werd een toe stel van dit laatste type in mei 1960 boven de Sowjetunie neergeschoten. Augstein hekelt houding getuige in nazitij d Twee artsen die getuigden tij' dens het proces tegen dr. Dohrn, die ervan beschuldigd wordt vrouwen zonder hun toestem ming gesteriliseerd te hebben of deze handeling gepleegd te heb- ?en zonder dat daartoe noodzaak aanwezig was, hebben verklaard dat het aantal ongeoorloofde of levensgevaarlijke zwangerschaps onderbrekingen onder dr. Dohrn in het ziekenhuis van Hannover aanzienlijk was afgenomen. Zij verdedigden met klem de hou ding van de gewezen geneesheer directeur. Naar hun mening is aantal vruchtafdrijvingen na vertrek van dr. Dohrn zelfs weer gestegen. Zij hadden zonder enige bedenking patiënten aangeraden zich door dr. Dohrn te laten opere- Gisteren is ook als getuige gehoord de 62-jarige geneesheer-directeur van de vrouwenkliniek in Hannover, prof. dr. Egon Fauvet. Dr. Dohrn heeft tij dens het proces verklaard dat een le zing die Fauvet in 1953 had gehou den. hem had gesterkt in zijn overtui ging dat hij op de goede weg was. Fauvet verklaarde dat hij deze lezing Inderdaad gehouden had. maar daarin voornamelijk over de rechtmatigheid van sterilisatie had gesproken. Hij gaf toe dat het in bepaalde gevallen nood zakelijk was, vooral wanneer het moe ders met zeer vele kinderen betrof. Met „zeer vele" bedoelde hij 6 VIEUX Vraag - waar dart ook - naar BOOTZ Brandy Spécial! Per hit liter {J ,10 per halve liter ƒ4.3® Geen ander beleid in Z.-Afrika Hilgard Muller, de Zuidafri- kaanse ambassadeur in Londen, is gisteren benoemd tot minister van buitenlandse zaken van Zuid-Afri- ka als opvolger van Eric Louw, die aan het einde van het jaar zal af treden wegens zijn hoge leeftijd. De benoeming van Muller werd gisteren door premier Verwoerd persoonlijk bekendgemaakt. De 49-jarige Muller zal op 9 januari in zijn ambt worden beëdigd, zulks om dat het parlement niet eerder bijeenkomt. In de verklaring van Verwoerd, waar in hij de benoeming bekendmaakte, staat te lezen dat Muller een trouw natio nalist is en een zeer bekwaam diplomaat. Het land kan er van verzekerd zijn dat de huidige buitenlandse politiek van de regering krachtig én zonder enige ver andering zal worden voortgezet, zo zegt Verwoerd. Men neemt aan dat deze ondubbel zinnige verklaring van de premier een tegenspraak vormt met suggesties die de laatste dagen gehoord werden, na- Geen wapens van V.S. meer voor Indonesië Van ambtelijke zijde is gisteren in Washington meegedeeld, dat er sinds september van dit jaar geen nieuwe Amerikaanse wapens meer aan Indo nesië zijn geleverd. Deze mededeling is later door een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken be vestigd. Voor het verbod leverden de Verenig de Staten aan Indonesië lichte vuurwa pens en munitie. Waarnemers vestigen er de aandacht op dat het opschorten van de leveran ties aan Indonesië samenviel met het hoogtepunt van de spanning rondom de kwestie-Maleisië. De Lockheed-vliegtuigenfabrieken, die Indonesië grote militaire transporttoe stellen leveren, blijven hiervoor reserve onderdelen leveren. Dat geschiedt in het kader van een bestaande handelsover eenkomst. De wapenleveranties van Amerika hebben ernstige kritiek ontmoet, niet alleen bij sommige leden van het Con gres, maar ook in Maleisië en Engeland. De Belgische minister van buitenland se zaken, Spaak, heeft verklaard dat te eniger tijd communistisch China zal moeten worden toegelaten tot de Ver enigde Naties. Spaak gaf evenwel te kennen dat uit de houding van het land blijkt, dat het nu nog niet rijp is voor •en dergelijke toelating. melijk dat met het aftreden van Louw, die een vurig blank nationalist is en een fel verdediger van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek, een gematigder en soepeler buitenlands beleid tot gevolg >u kunnen hebben. De verklaring van Verwoerd moet volgens buitenlandse waarnemers zo ge lezen worden dat Zuid-Afrika op het ogenblik niet bereid is te bezwijken de druk van Afrikaanse en wes landen. westerse Verscheidene vrouwelijke getuigen kwamen vertellen dat zij op eigen ver zoek gesteriliseerd waren en dat zij dr. Dohrn daar nog steeds dankbaar voor Een andere vrouwelijke getuige ver telde daarentegen dat dr. Dohrn haar zonder haar toestemming of die van haar man onvruchtbaar had gemaakt. Zij was moeder van drie kinderen en had nog graag een zoontje willen heb ben. Het bleek echter dat het geheu gen van deze vrouw onder verscheidene andere operaties te lijden heeft gehad, reden waarom haar getuigenis niet werd geaccepteerd. Wat de 14:9 hem ten laste gelegdi gevallen van onvruchtbaarmaking be treft zei dr. Dohrn dat slechts twee daarvan medisch noodzakelijk we In de overige 147 gevallen was hij tot zijn besluit gekomen op sociale, ethi sche en andere gronden. Nazitijd Zijn advocaat Josef Augstein trad nogal fel op tegen prof. Fauvet, die in de nazi-tijd nogal actief aan de sterili satiemaatregelen van de staat zou ben meegewerkt. Toen dr. Fauvet door de rechter dan ook gevraagd werd hoe hij dacht over de ethiek van zijn col lega Dohrn, greep Augstein in met de verklaring, dat voor dr. Dohrn het ge tuigenis van deze man over dit pro bleem volstrekt onaanvaardbaar is. Dr. Dohrn mocht in die tijd wegens rassenvooroordelen geen praktijk u" oefenen. De Chinese regering heeft gisteravond een verklaring uitgegeven waarin zy zegt geheel achter Cambodja te staan en al gehele steun te zullen verlenen indien Cambodja bloot komt te staan aan eer Inval op instigatie van de Verenigde Sta ten en hun vazallen. De Chinese regering doet een beroep op alle landen de nodige maatregelen te nemen om onmiddellijk een einde te ken aan de gewapende interventie het Amerikaanse imperialisme jegens Cambodja. Rus schoot toestel neer President Brezjnjef „zeer verbaasd" De Russische president Brezjnjef heeft verklaard „zeer verbaasd" te zUn over het neerschieten van een Perzisch nlet- militair vliegtuig door Russische straal jagers. Hy zal Moskou vragen de zaak grondig te onderzoeken en een bevredi gende uitleg te geven. Ruim 50 dorpelingen hebben verklaard dat een Mig en nog twee Russische vlieg tuigen het Perzische luchtruim zijn bin nengedrongen om het Perzische toestel dat boven de grensstreek vloog, te kun nen achtervolgen. Zoals bekend zijn twee inzittenden van het toestel cartogra fen omgekomen toen het vliegtuig brandend neerstortte. De piloot is ge- De Perzische regering heeft zeer krach tig bij de Sowjetunie geprotesteerd. Pre sident Brezjnjef heeft een onderdeel van zijn bezoek aan Perzië afgelast om een bijeenkomst met functionarissen van de Russische ambassade te kunnen bijwo- Perzische regeringskringen neemt men het incident zeer ernstig op. De piloot heeft verklaard niet boven Rus sisch grondgebied te zijn geweest. t is wel een toevallige samenloop omstandigheden dat de Russische president juist in Teheran op bezoek is om te komen tot een verbetering van de betrekkingen tussen beide landen. Roofoverval in Parijs: agent neergeschoten In een drukke Paryse straat is afge lopen donderdag een politie-agcnt tü- dens een roofoverval doodgeschoten. Een loper, die met 10.000 fr. van een fabriek van hotelmeubelen onderweg door enkele gewapende bandieten beroofd. De 24-jarige agent Hubert Odin werd dodehjk gewond toen hij de ban dieten de weg probeerde te versperren. sasssasssst veilige kredietverlening: beschikken over bedragen u kont op korte termi|n Vraagt eens inlichtingen bij één onzer 500,- tot 4.000,-- kantoren of vraagt de PA. folder aan bij De Postbus 407, Amsterdam. Twcntsche Bank, DE TWENTSGHE BANK Beleg in centrum van Caracas In Venezuela hebben de links-I keken toe hoe de militairen met de auto- matische wapens in de hand een formeel gezinde terroristen het gisteren J beleg van het gebouw afrondden tot een laten uitlopen op een krachtmeting geweldige aanval, met politie en leger. De terroristen hadden opgeroepen tot een alge mene staking. De vakbonden die president Betancourt steunen, keurden deze staking af. Daarop grepen de terroristen naar de wa pens en voerden openlijk aanvallen op de politie uit die hun optochten uiteen wilde slaan. In totaal wer den de afgelopen dagen 24 mensen gedood en 90 gewond. De Castro-gezinde „bevrijdingsstrijd- krachten" verschansten zich in een ge bouw van waaruit zy het hoofdbureau van politie onder vuur namen. Het le ger kwam te hulp en voerde een groot scheepse aanval uit- Honderden me Drukapparatuur in meer van Toplitz Gisteren hebben duikers uit het meei van Toplitz drukapparatuur met gra- veerplaten voor Engelse bankbiljetten opgehaald. Dat heeft een functionaris van het Oostenrijkse ministerie van bui tenlandse zaken bekendgemaakt. De „operatie meer van Toplitz" i ruim drie weken aan de gang. Het heeft enige keren valse Engelse bankbiljet ten opgeleverd. Begin volgende maand zal het onderzoek wegens de komende winter worden gestaakt, maar in voorjaar gaan de duikers verder. Russische president bezoekt Perzië De president van het presidium var de Opperste Sowjet van de Sowjetunie Brezjnjef, heeft gisteren een rede gehou- voor de Perzische Sta ten-Genera al rin hij de hoofdbeginselen uiteenzette de buitenlandse politiek der Sowjet- in het bijzonder het beginsel van de vreedzame samenleving. Hij prees vooral „de zeer nuttige bijdrage" var de niet-verbonden en onafhankelijk ge- orden Aziatische en Afrikaanse landen tot de verbetering van de internationale atmosfeer. De Alg. Vergadering der Ver. Naties heeft een voorstel van India, om 1965 tot jaar van internationale samenwerking uit te roepen, by acclamatie aangenomen. Het hoofd van de Russische delegatie i de V.N.-asSemblee. Nikolai Fedo- renko, heeft intussen voorgesteld dat dc 20ste zitting van de Assemblee door de staatshoofden wordt bijgewoond. Geen fusie van BOAC-BEA Een dag nadat de twee hoogstgeplaats- te functionarissen van de BOAC hun. ontslag hebben aangeboden, heeft dt' Britse regering in een witboek bekend gemaakt dat zij overwegende toezwarer heeft tegen een fusie van de BOAC er de BEA. De regering schrijft, dat zij de gevol- ;n van een eventuele fusie nauwkeu rig heeft bestudeerd, maar dat zij tot de conclusie is gekomen dat een eniging niet in het belang is va.. Britse luchtvaart. Wel dienen de twee maatschappijen nauwer samen te ken dan tot dusver is geschied. Bondskanselier Erhard en presi dent De Gaulle hebben gisteren besprekingen gevoerd die, volgens woordvoerders van beide landen, „vruchtbaar" geweest zijn. Veel is er niet bekend geworden van het gesprek dat beide staatslieden op het Elysée, in het bijzijn van twee tolken, hebben gevoerd. De onder werpen van belang waren: de landbouw in de E.E.G., de N.A.V.O. Senoritas-Rood In het bekende rode blik De vertrouwde naam voor een lekker licht sigaartje I Zacht dobberend op de golven bij Triëst zette een houten been de po litie op het spoor van een verdrinkingsgeval. Ijverig speurend kwam de politie bij de firma die het been had ver vaardigd. Daar bleek dat de eigenaar een nieuw model had ge kocht en het oude in zee had geworpen. I De wereldpremière van de film, gemaakt naar de musical My Fair Lady, zal op 21 ok tober 1964 in New York plaatsvinden. De kosten van deze film worden geraamd op 17 miljoen dollar. Hoofdrolspelers zijn Rex Harrison en Audrey Hepburn. I De Amerikaanse me dische bond vindt dat de bejaarden in Amerika bijna allen een goede ge zondheid genieten. Daar om vinden de leden van de bond, die zich overi gens al jarenlang ver zetten tegen elke vorm van nationaal gezond- heidswerk, dat het door president Kennedy voor gestelde programma, van medische zorg voor be jaarden niet noodzake lijk is. I Vier dorpen in Lap land zijn nu al door sneeuw geïsoleerd. De Zweedse regering heeft een aantal helikopters gecharterd om boven de ze plaatsen voedsel en brandstof uit te werpen. I De oud-directeur land drost van de Noordoost- polder, dr. ir. S. Sme ding uit Lunteren, heeft gisteren in Emmeloord de erepenning en dc oor konde ontvangen, ver bonden aan het erebur gerschap van de ge meente Noordoostpolder. I Robert Stroud, de ge vangene en schrijver die bekend is geworden als de „Vogelman van Alca- traz", is gisteren over leden. Stroud heeft 54 jaar achter de tralies gezeten, waarvan 43 jaar in eenzame opsluiting. Tijdens zijn strafperiode van meer dan een halve eeuw werd Stroud een autoriteit op het gebied van vogels. Hij schreef een boek dat is aan vaard als een goede ver handeling over vogelziek- ten. Hij begon zijn stu die nadat hij een gewon de mus had gevonden op het terrein van Alca- tras. LAARSJES VAN Q0LLANDIA Het leven van een politiespion is donderdag bedreigd toen hij in het sahotageproces tegen elf kleurlingen belastende verklaringen aflegde. Cecil Dempster, metselaar en politie spion legde belastende verklaringen af en hoorde op een gegeven ogenblik dui delijk: „Uw leven ligt in uw eigen han den", toen hij enkele van de beklaagden aanwees, die een vergadering van een terreurorganisatie zouden hebben by- gewoond. Dempster slaagde er niet in de be klaagde aan te wijzen die hem het drei gement vanuit de beklaagdenbank toe gefluisterd had. De rechtbank nam incident echter zeer ernstig op en daagde de zitting, opdat de verdedigers met hun cliënten konden spreken. Duitsers willen graag als de Engelsen zijn De Duitsers, zo zegt de Duitse ambassade te Londen, zouden graag als de Engelsen zijn. Deze, hun geheimste wens, merkte de ambassade op, is te voorschijn ge komen uit een enquête naar de dingen, die de Duitser plezierig en onplezierig vindt. De Britse toerist laat in de landen, die hij op zijn vacantiereizen bezoekt, een duidelijk en scherp beeld van zichzelf achter. Duitsland heeft het genoegen elk jaar grotere stromen Engelsen, in het bijzonder in Beieren en het Zwarte Woud, te gast te hebben. De mensen daar geloven rotsvast, dat de Britse Lady enigszins aan de magere kant en abso luut niet te benaderen is- Haar echtge noot is in ieder geval het model van een gentleman en uitermate betrouwbaar. De Italiaan verbijstert ons. De Frans- an schokt ons zo nu en dan. De Ameri kaan amuseert ons. De Brit maakt echter indruk op ons. Het is onze geheimste op hem te lijken. en de betrekkingen tussen Oost en West. Opvallend was de grote hartelijkheid waarmee de Franse president zijn Duitse gast ontving, nadat deze door premier Pompidou op het station was begroet. Twee uur duurde het onderhoud, het eerste van de drie die Erhard en Gaulle zullen hebben. Wat de gemeenschappelijke landbouw politiek betreft, werd in kringen van Westduitse delegatie vernomen, dat n er zich aan beide zijden van bewust dat de oplossing van de huidige vraag stukken tijd vergt. Van Duitse zijde heeft men betoogd dat de kwestie van de graanprijzen te zynertijd kan worden geregeld zonder dat de gemeenschappe lijke politiek die men voorstaat in ge vaar wordt gebracht. Aan de lunch waaraan, behalve de Westduitse en Franse delegaties, ook de Franse oud-premiers Debré, Pflimlin en Bléven, aanzaten,- bracht president De Gaulle de grote rol die de „grote en geliefde kanselier Adenauer" in het ma gistrale werk van de Frans-Duitse vriend schap heeft gespeeld in herinnering. Hij noemde Erhard een algemeen geacht staatsman die de welvaart symboliseert die zijn land onder zijn leiding heeft bereikt. Erhard antwoordde dat onmiddellijke overeenstemming weliswaar niet op alle punten mogelijk was geweest, maar dat de wens naar wederzijds begrip aan wezig is." „Laat ons de opvatting van Europa een nieuwe geestelijke, morele en politieke inhoud geven", aldus Er- ALGERIJE VERSTERKT GRENZEN Koning Hassan van Marokko heeft onderdag in een onderhoud met een vertegenwoordiger van het blad „Le Fi garo" verklaard over bewijzen te be schikken, dat de Algerijnse strijdkrach ten aan de Marokkaanse grens worden versterkt. De koning zei, dat op som mige dagen met behulp van verrekijkers drie convooien van tanks kunnen worden waargenomen. Uit cyfers van het Venezolaanse minis terie van binnenlandse zaken blijkt dat meer dan vijfhonderd mensen zyn gear resteerd bij een actie tegen de linksge- zinden in het land. De organisatie van terroristen wilde het publiek dwingen aan de staking mee te doen, maar deze opzet is op een mis lukking uitgelopen. De winkels gingen normaal open en de meeste arbeiders verschenen op hun werk. Argentinië Ook in Argentinië is het gisteren tot een treffen gekomen tussen politie en extremisten, voornamelyk bestaande uit rechts-nationalistische en peronistische groepen. De demonstranten pleegden verscheidene bomaanslagen en beschoten gebouwen. Een Amerikaanse vlag werd onder de uitroep: „Leve Peron", in het openbaar verbrand. De Ver. Staten en de Sowjetunie zouden overeenstemming hebben be reikt over de internationale beginse len voor onderzoek in en gebruik van de ruimte. Vernomen wordt, dat de Sowjetunie haar verzet heeft opgegeven tegen het lanceren van kunstmatige aardsatellieten voor waarnemingsdoeleinden. Rusland stelde, dat deze kunstmanen voor spio- nagedoeleinden konden worden gebruikt De Sowjetunie heeft tot nu toe ook bezwaar gemaakt tegen het op grote hoogte teweeg brengen van kernenergie- ontploffingen, daar het deze als gevaar lijk voor de ruimtevaart beschouwt. In het ontwerp is nu een bepaling opgeno men, waarin staat, dat een regering, die een dergelijke proefneming wil nemen, hierover tevoren overleg moet plegen met een internationale technische orga- In een in Washington gepubliceerd rapport van een „ruimtevaart-werk groep". samengesteld uit Republikeinse leden van het Amerikaanse Congres, adviseert de regering er tegen te waken, dat de Sowjetunie de militaire controle over de ruimte zal krijgen. Naar de mening van de Republikeinse congresleden zijn de Russische proeven in de ruimte in de allereerste plaats op militaire doeleinden gericht. De Rus sische proeven zouden niet de verovering i de 1 het i baan om de aarde brengen van bemande ruimtestations, op een hoogte van tussen 160 en 800 kilometer, voor militaire doeleinden. Ingeval van samenwerking tussen de Ver. Staten en de Sowjetunie op het gebied van de ruimtevaart, zoals presi dent Kennedy heeft voorgesteld, zouden de Russeh de vruchten van de Ameri kaanse techniek plukken, zonder daar iets tegenover te stellen. Eerste Europese ruimteraketten in juli 1964 De lancering van de eerste Europese raketten voor wetenschappelyke doel einden kan in juli van het volgend jaar worden verwacht. Zij maken deel uit van het programma voor ruimtelijk onder zoek. Daarbij zal vermoedelijk gebruik worden gemaakt van Franse en Britse raketten. Dit is vandaag in Parijs be kendgemaakt. De lancering gebeurt op "en Italiaans proefterrein. In april zullen in Australië verder de proeven beginnen met de eerste trap van een raket, die een Europees ruimte vaartuig in de ruimte zal moeten bren gen. Deze eerste trap is van Brits fabri kaat. De twee overige trappen zijn van resp. Frans en Westduits fabrikaat. Dit programma staat onder auspiciën in de CECLES, de Europese raad voor de bouw van ruimtevaartuigen. Beide programma's hebben uitsluitend ;n vreedzaam en wetenschappelijk karakter. 1376) Het is hoogst merkwaardig, dat bij de betrekkelijke grote ver scheidenheid van voedsel die we tot ons nemen cn vele ongezonde sa menstellingen van lucht die we in ademen, de samenstelling van liet bloed en voornamelijk die van het bloedplasma, vrijwel onveranderd tigvlakken, blijft. Of om kort te zijn: wat men den in één zen willen. Want de bij een volwas sene ongeveer 1,5 kg wegende lever, die 24 uur aan één stuk deze gren zeloos gecompliceerde taken ver vult, bestaat uit enige miljarden cel len, die er alle precies eender uit zien. Het zijn vrij regelmatige twln- arvan ettelijke dulzen- illigram geteld kunnen ook eet, het bloed blijft gelijk. Er worden. Elke levercel weegt dus minder dan één mil joenste gram. moeten dus rege lende mechanis men zijn, die voor stelling van het bloed zorgen. En iedereen weet, dat de lever hier bij een belangrij ke rol speelt, want niet voor niets TOCH IS HET ZO* mededeling die op het eerste gezicht alleen voor slagers van belang schynt. Toch is dat niet juist. Want al die levercellcn, biykcn alle dezelfde bouw te hebben, zodat wordt dit orgaan in Iedere populai- een verdeling der functies ln de lever beschouwing een chemische fa- moeilijk kan worden gesproken. We briek op zichzelf genoemd. We vin den dat natuurlijk een prachtige aanduiding maar ze geeft toch mogen dus niet veronderstellen, dat een bepaald deel van de lever zich bezig houdt met de omvorming nig inzicht in de bijkans onbegrens- glycoceen, dat een derde afdeling, de ingewikkeldheid functies, die de lever op zich heeft tot glycose behoefte, dit glycoceen genomen. Ook wij znllen daarover op bij afgepaste hoeveelheden deze plaats voorlopig zwijgen, want in het bloed komt. Hetzelfde kan de regeling van bloedsuiker opslaan van ging van rode bloedlichaampjes de bereiding van galkleurstoffen, afbraak van aminogroepen en vorming van ureum, de opslag ijzer, de ontgiftiging de samenkoppeling de vele andere taken worden glycoceen, de verniet!- gezegd; ook deze vinden niet plaats in aparte afdelingen van de lever, maar in de lever als totaliteit. Dat betekent dus, dat elk van deze een vormige levercellen in staat is al- het bloed lc ingewikkelde scheikundige func- ge- ties van het hele organisme te verwijderd kan worden, al deze derwerpen vereisen ieder voor ziel) al een grotere inleiding dan voor alle tezamen is toegestaan. Daarom blijven we aan de opper vlakte en verklaren alleen, dat de lever nog meer doet dan we hier boven hebben aangestipt. Maar we komen dan toch wel waar we we- gram is het kleinste, maar volmaakt ste scheikundig laboratorium ter Waarna wc ook eens moeten zien naar het werk van de nieren. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5