Taak gemeente voor vorming jeugd zeker niet gering Commentaar et Van der Vliet (p -c.) in Leidse raad: Belang volkstuinwezen wederom geaccentueerd Voorzitter Leidse raad ernstig ontstemd over uitlating van raadslid Weth. Harmsen en voorzitter Van Kinschot: welvaartspeil gemeente is niet aangetast Geleidelijke omschakeling naar 220 volt en geen complete vergoeding 50 Glas NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 NOVEMBER 1963 'Agenda voor Leiden en Den Haag Vrydag Stadhuis, 8 uur: begrotingsverga dering gemeenteraad. Clubhuis speeltuinver. Zuiderkwartier, Anjelierstraat, 711 uur: bazaar. I Gebouw Chr.-soc. Belangen Oude Sin- J gel, 8 uur: Leidse Chr. Besturenbond, C. A. Bakker over „De loonpolitieke situ- Nieuwsteeg 8, 8 uur: afdeling Leiden heeiNed. Ver. Ex-pol. gevangenen uit de JBezettingstijd, R. F. S. Voerman hoofd- gas agent Leidse verkeerspolitie over Leidse an lverkeersproblemen, met filmvertoning. Lammenschansweg 6, 8 uur: Contact commissie Kinderbescherming Leiden en et a1 Omstreken, A. Hustinen, zenuwarts te in tjDen Haag, over „Enige nieuwe aspec- van de gezinsproblematiek". et lel Academiegebouw, 's middags: inaugu- H^Tatie prof. dr. F. van Coetsem, buiten- aarvf®ewoon hoogleraar in het oud-Germaans. I Schouwburg, 8 uur: K en O.-voorstel- ngeii'ling, „Ratel van een simpel man", door 'eziejhet Nieuw Rotterdams Toneel, ooj Papengraoht 6a. 8.15 uur: openinig ten- Oo|toonatelling sohilderijen, beeldhouwwerk hee(en sieraden van Henny Bal door dr. J. i ^onP®- Broelcman' nbonl Rehoboth, 8 uur. Afdeling Leiden-cen- al tótrum N.C.V.B., mevrouw G. Jonder-van ien iiEck over „Gebruiken in het land van de [Bijbel". Den Haag Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Reiziger zonder sla bagage"- Zaterdag Zaal bij Bevrijdingskerk, 7.45 uur: ^jeugdclub Excelsior. J Clubhuis, speeltuinver. Zuiderkwartier, Anjelier straat, 211 uur: bazaar. i Schouwburg. 8 uur: balletschool Lei derdorp, uitvoering. j Herv. jeugdcentrum In den Moriaen, Moriaansteeg 2, 7.30 uur: Nassi-bal. Geref. jeugdhuis Breestraat 19, 8 uur: filmavond, Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond Clos hejen Leembruggen. Busstation vak 15 station Leiden 9.25 om voorm.: afdeling Leiden Tuinbouw en gezajpign.-ttajn.dg, vertrek voor excursie naar ^h°Jpotplan.tenbedrijf fa. P. Bruines en Zn, Stadhouderslaan 5, iden or cf Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: rHaagsche Comedie met „Tot elke prijs", lbui} ®en Haag: Gebouw K. en W., 8.15 uur: jy ^Concertgebouworkest, Klaas Boon, alt- jingsviool, en Vittoria de los Angeles, zang. Groj Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Haags ^^(Studentencabaret „Opzitten en pootjes- enig(SeVen he et Apotheek •n. It Geopend voor spoedgevallen: apotheek '^Centraal, Breestraat 74, tel. 20552, en potheek Van Breest Smallenburg Lei- Ierdorp. Films Camera, 2 en 8 uur: Les enfants du (18). skunj Lido, 2.30, 7 en 9.15 uur: De wurger tévan het slot Blackmore (14). j: Luxor, 2.30, 7 en 9.15 uur: Jouw beurt, (14). 'etenj Rex, 2.30, 7.15 en 9.15 uur: Het ge- 'eime teken van d'Artagnan (14 'oensdag en donderdag: De Maffia slaat i L ;BOV i 9.15 uur: Vivre sa uur: Muiterij op de Tentoonstellingen Sociëteit Horus, Rapenburg 127: van .22 nov. tot 12 dec., 2 tot 6 en 8 tot 10 „rUur, 's zondags van 1 tot 4 uur: schil- J^derijen van Dick Breddels. Gebouw Rapenburg 73: van 22 nov. 1 .lot 18 dec. tentoonstelling Leids Acad. l®slJ}fcunstcentrum, schilderijen en gouaches oondyajj jose Gorris. a rwer- De Lakenhal: Napoleon-expositie (tot t onjs december). LeeszaaJ en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27. maandag en woensdag van D 'ntacjot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van e3 tot 5.30 uur: vrijdag vat 10 tot 6.30 en betefan tot 9 uur; zaterdag vaD 10—5.30 u heb Jeugdbibliotheek, leeszalen en bibllo leriniheek Reuvens. Plantage 6: maandat schiljéu dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens r v Sag en zaterdag van 12 toi 4 30 uur en Arydag (speciaaJ voor de grotere jeugd vafan 6.30 tot 8.30 uur "s avonds re-! Jeugdhotel De Ruif (Janvossensteeg tentoonstelling wandlappen (tot 30 VOO]bovember) Boerhaavezalen: tentoonstelling vaD van Bert Jonk en Frans Pieck v^.'jvan 15 tot 29 nov., open van 2.30 tot ven 0 en vaa 7-30 tot 93° uur)" j Papengracht 6a: tentoonstelling van hlelichilderijen, beeldhouwwerk en sieraden 110JW Henny Bal. van 23 nov. tot en met ^an" dagelijks open van 9 tot 12.30 en 2 tot 6 uur. maandag van 2 tot 6 u Wassenaar: Pieter Postlaan 8: exposi- collectie Gans, dag. 1116 dags 1316 uur, oosterse_ tapijten, met ^rondleiding, tot en Advertentie Dealer: Automobielbedrijf „GEBR. HUISMAN" Levendaal 80 Leiden Streefdata sportprojecten den voorbijtrekken. Hij vroeg het colle ge of er streefdata kunnen worden be paald voor de verschillende sportprojec ten. Over de zelfwerkzaamheid van ver scheidene verenigingen toonde hij zich verheugd. Er zou nog kunnen wordende^bou'w' LEIDEN Toen de Leidse gemeenteraad gistermiddag door de „onder wijssector" wandelde en vele zaken aan een kritische en constructieve blik onderwierp, kregen de onderdelen sport, jeugd en recreatie wel het volle pond. Wat er allemaal over is gezegd verdient ongetwijfeld in den brede te worden vermeld maar wij blijven ons toch genoodzaakt zien de opmer kingen der raadsleden en onze eigen aantekeningen streng te selecteren. Deden wij dit niet, de verhoudingen tussen het nieuws zouden worden scheefgetrokken en het raadsverslag zou reeds door zijn lengte onleesbaar worden. Het zij voldoende, te vermelden, dat alle leden zich stuk voor stuk consciëntieus in hun stof inwerken en een beeld van de raad doen oprijzen dat het vertrouwen van de burgerij ten volle waard is. Bovendien is de geest in en tussen de fracties, voorzover een buitenstaander dat kan waar nemen, goed. Men zal ons de opmerking niet euvel duiden, dat wij ons met name verheugen over de werkzaamheid en het optreden van de prot.-ohris- telijke fractie in dit bonte geheel, die de gunstige indruk van het bestuurs college in zijn geheel slechts bevestigen. Mevrouw mr. Geelkerken (profc.-ch"r.) opende gistermiddag de rij. Zij raadde het college van B. en W. aan met de vijfdaagse schoolweek niet verder te dan de proef. Over de gymna siumafdeling van het Rembrandit-ly- ceum merkte zij op, dat deze wel eer. bloedarmoedig geval is. De nogal opti mistische verwachtingen zijn niet uitge komen. De ontwikkeling moet echter nog worden afgewacht. Komt er geen verbetering, dan zal aan een uitsterving de afdeling niet kunnen worden ont komen. Oprichting van een vierde ge meentelijke school zou dan gewenst kunnen zijn. De belangstelling voor het hoger tech nisch onderwijs neemt toe. Het gemeen tebestuur zal moeten blijven nagaan of n de toekomst mogelijkheden vooi dergelijke school in Leiden zijn, on danks de negatieve conclusie van hel ETI-rapport. Ook verdient het aanbeve ling het onderzoek voor de mogelijke vestiging van een prot.-christelijke school voor individueel technisch onder ijs voort te zetten. Absoluut noodzakelijk fADAT de heer Frans van de P.S.P. méér aandacht van B. en W. voor het Leids Studiefonds had gevraagd en de heer Lambermonit (K.V.P.) de op richting van een waardig gedenkteken de stichter van de Universiteit, Willem van Oranje, had bepleit, sprak de heer Van der Vliet, prot.-christelijk, uitvoerig over sport- en jeugdzaken, die hij, voordat hij op concrete punten in ging, eerst aan een gedocumenteerde al gemene beschouwing onderwierp. Hij legde er de nadruk op, dat de taak van de ouders bij de opvoeding van de jengd primair is. Dat neemt evenwel niet weg, dat de gemeente ook een be langrijke taak heeft voor de vorming de jeugd buiten schoolverband. De sportbeoefening door de jeugd zag de heer Van der Vliet als absoluut noodza kelijk, als ontspanning wel te verstaan, niet als beroep. De gegevens en cijfers over jeugdbaldadigheid, -vandalisme -criminaliteit spreken een duidelijke taal De prot.-christelijke afgevaardigde ver klaarde uitdrukkelijk geen pessimisti sche instelling ten aanzien van de jeugd te hebben, maar hij wilde wel de vin ger leggen bij bepaalde lacunes in hel geheel van de opvoeding. Taak gemeente verzwaard gevangen. Naast de ouders zijn verenigingen dan is er nog de gemeente, wii taak aanzienlijk gpSjverzwaard, vooral SI Üi i waar de middelen in de andere sec toren niet toerei kend zijn of ont breken. De taak van de sportorga nisaties is niet minder evident. Met gedetailleerd cijfermateriaal toonde de heer Van der Vliet de te korten in de verschillende takken van sport aan. Het velden- en zalentckort is overduidelijk. In het algemeen adviseer- hij de sportverenigingen meer con- taot te zoeken met de leden van de raads- sport- en jeugdzaken. Hij haakte daarbij in op wat mr. Woudstra te berde had gebracht met betrekking tot de relatie tussen burgerij en over heid. Een herziening van de procedure voor de rijksgoedkeüringen kwam de heer Van der Vliet niet ongewenst voor, ge- de praktijk met de in het noordelijk stadsdeel aangelegde sportvelden, die nog steeds hun accommodatie moeten ontberen. Hij vroeg het college, slechts uiterste noodzaak van zijn bevoegd heid tot ontruiming van sportvelden ge bruik te maken. Voor de bewoners van het woonwagenkamp achtte dit raadslid goede ontspanningsgelegenheid nood zakelijk. Oegstgee9t zou daaraan zijn medewerking moeten verlenen. Ten slot te attendeerde de heer Van der Vliet zijn reeks concrete vraagstukken op de beperkingen van de binnensporten. Hij vroeg of er geen noodvoorzieningen ijn te treffen, bijv. houten gebouwen. Studie oorlog en vrede DE heer De Bruijn (P.S.Pdrong aan op een gemeentelijke bijdrage tot verbetering der internationale betrek kingen. Uitwisselingen met gemeenten Indonesië en landen achter het IJze- Gordijn vond hij louter uit het oog punt van deze verbetering, aantrekke lijker dan met Oxford en Krefeld. Hij vroeg van het college daadwerkelijke belangstelling voor een in Leiden op te richten polemologisch instituut, dat de problemen van oorlog en vrede bestu deert. Ook was hij er vóór, stipendia to verstrekken aan jonge Indonesische ge leerden die in Leiden een studietijd zouden willen doorbrengen. De heer Molle (P.v.d.A.) achtte de vorming van een adviesraad voor de re creatie gewenst Deze zou moeten zoe- ii van vrije-tijdsbeste- ding en moeten stimuleren tot verwe zenlijking daarvan. Voor vaste volks tuincomplexen dient, naar de mening van de heer Molle, ook naar andere mo- nagegaan of de te bouwen universitaire sporthal ook door anderen kan worden gebruikt, De nieuwe speeltuin van de Vogelen wijk mag ten opzichte van deze buurt niet excentrisch komen te liggen heer Versnel vestigde ten slotte de dacht op de betekenis van openbare speelgelegenheden De huisvesting van leerkrachten gaf ook de heer Van Weizen (C.P.N.) zorg. Hij sprak zich uit. vóór handhaving van de gymnasiumafdeling van het Rem- brandt-lyceum op langere termijn- De vijfdaagse schoolweek vond in hem een verdediger. Het onderwijs moet zich aan passen bij de ontwikkeling. Bovendien: zouden de leerkrachten op dit punt geen wensen mogen hebben Het verlenen van stipendia aan jonge Indonesische ge leerden voor een studieverblijf in Leiden ging hem wel iets te ver. Vaste complexen MEJUFFROUW Van Nienes (P.v.d.A.) verdedigde de gedachte om een ge meentelijk subsidie af te zonderen voor melk op de scholen (er zijn altijd nog kinderen die béter gevoed kunnen wor den) en zij bleek ook een voorstandster te zijn van een gemeentelijk monumen tenbureau voor een verantwoorde plaat selijke moumentenzorg, die de markante elementen in het oude stadsbeeld voor het nageslacht censerveert. Mr. Kuyt (P.v.d.A.) zou een intensie ver contact tussen Lakenhal en scholen alleszins welkom zijn en vond het koopbedrag dat dit museum ter beschik king staat, te gering. De heer De Kier (prot-christelijk) brak nog eens een lans voor het volks tuinwezen, gaf het college in overweging de volkstuinders zoveel mogelijk leggiingen op dit terrein te betrekken en spoorde aan tot zo spoedig mogelijke aanwijzing van vaste volkstuincom plexen, daarbij rekening houdend met de wensen der tuinders. Ook de heer Van Egmond (K.V.P.) onderstreepte het belang van de volks tuinderij. Een verdere verhoging van het subsidie voor het Leids Studiefonds zou hij toejuichen. De heer Zunderman (P.v.d.A.) stelde kleuterscholen in de flat- cn clubhuiswerk. Ily deelde mee, dat dit werk in Leiden-Noord een we tenschappelijke, in casu sociologische be geleiding zal krygen. Een socioloog zal enige jaren gaan werken om na te gaan hoe de ontwikkeling van gezinnen uit gesaneerde wijken is. De ervaringen kunnen ook voor Zuid-West van nut zijn. Onderzoek van nieuwe mogelijkheden ter bevordering van hert, toeristenbezoek kwam de heer Van Aken (P.v.d.A.) gewenst voor, dit in samenwerking met de V.V.V. Hij betreurde het dat een deel van de middenstand zich ten op zichte van het y.V.V.-werk nog steeds afzijdig houdt. Op het vlak van de inter nationale contacten kan de gemeente nog wel iets doen, dacht hij. Geprobeerd moet worden, de bestaande contacten inhoud te geven, bijv. door middel tentoonstellingen. WETH. HARMSEN grootste zorg wijken in zijn langdurige betoog derwijs en spoirt- en jeugdzaken voorop. Hij voerde een pleidooi voor handha ving van de gymnasiumafdeling van het Rembrandt-lyceum. Het nijverheidson derwijs dient zoveel mogelijk bevorderd. Een regelmatige verhoging van het bedrag voor het Leids Studii fonds oordeelde hij eveneens nodig. De eventueel te vormen recreatiecommissie zou zich onder meer moeten bezighou den met de vakanrtiebesteding van de jeugd en van bepaalde categorieën oude- Van de voorgenomen verplaatsing van het jeugdbuitencentrum, dat immers in verband met de verbreding van de Kor te Vliet moet verdwijnen, verwachtte de heer Zunderman veel. Voor het be herende echtpaar had hij veel lof. Breedvoerig sprak hy over het jeugd- Bromfietser brak been LEIDEN Een zestienjarige tuinders knecht uit Voorschoten heeft gisteravond op de hoek van Hooigracht en Nieuwe Rijn zijn vechter onderbeen gebroken, De knecht brak zijn beep toen hij rijdend op zijn bromfiets een van rechts komende personenauto geen voorrang verleende en zo een botsing veroorzaakte. Film in Volkenkunde LEIDEN Zondag 24 november is er in het Rijksmuseum voor Volkenkunde vertoning van de film „Wij Surinamers", een 16 mm kleurenfilm met geluid (duur 30 min.), toegelicht door dr. G. D. Wengen. Aanvang 3 uur. Voor grammofoonplaten Leidse wasautoniatiek „De Eendracht" LEIDEN Sedert gisteren heeft Lei den er een nieuwe zelfbedieningswasserij bij. Met enige feestelijk stelden de heer en mevrouw J. Rosdorffvan den Bosch gistermiddag hun wasautomatiek Eendracht" aan Zoeterwoudsesingel 14B (ingang poort) ter bezichtiging voor be langstellenden open. Het ontbreekt de exploitanten niet aar ervaring op het gebied van wassen: a! zo'n negentig jaar geleden begonnen de grootouders van mevrouw M. Rosdorfi de „gewone" wasserij aan de singel. Het echtpaar zal de toekomstige „zelfwas sers" voorlichting geven over de bedie ning van de machines en de behandeling van het wasgoed. Van 's morgens 7 tot 's avonds 8 uur (zaterdag tot 5 uur) kan men in de wasautomatiek terecht. Er zijn acht wasmachines en drie droogkasten. Voorts kan men de wacht tijd (ongeveer een uur) bekorten door middel van aanwezige lectuur, er een radio en toilet- en wasgelegenheid. Voor grammofoonplaten LEIDEN Een ernstig protest liet voorzitter Van Kinschot gisteravond in de Leidse raad horen tegen de beschul diging van de heer Den Dubbelden (P.v.d.A.) dat het college in zijn be antwoording van .".e vragen bij de schriftelijke behandeling van de ge meentebegroting voor een belangrijk deel onder de maat zou zijn gebleven en zich aan geringschatting van de raad zou hebben overgegeven. Hij deze uitspraak volstrekt van de hand. Het college heeft er alles aan gedaan de vragen zo goed mogelijk te be antwoorden. De burgemeester wilde van de heer Den Dubbelden graag we ten welke maat hij bij een dergelijke beoordeling heeft aangelegd en welke antwoorden hij nu precies bedoelt, „Met vage aanduidingen kan het col lege onmogelijk genoegen nemen," be sloot de heer Van Kinschot. BURGEMEESTER Overigens merkte de voorzitter op, dal B. en W. bij de menstelling van begroting de bijstand van ambtenaren krij r dat I nW. wet gegeven bevoegd heden. De som van d« verlangens gaat het bedrag van de be schikbare middelen soms ver te boven. Dan moet een vaardbare keuze den gemaakt. B. i geven de raad dan ook slechts in overweging, de begroting vast te stellen zoals zij is voorgedragen. De voorzitter bleef van mening, dat de raadsleden teveel gen hebben gesteld. Er hadden er heel wat achterwege kunnen DEN DUBBELDEN bleven. De raad naar zijn mening dan ook op de verkeerde weg. Een ombuds man achtte de heer Van Kinschot on nodig. Aan dit instituut ontwaarde hij facetten die in ons gemeenterecht niet passen. Het college zal de ontwikkeling LEIDEN. Uiteraard ging de wet houder van financiën, de heer Harm sen, prot.-christelijk, bij zijn beant woording gisteravond in de Leidse ge meenteraad in op de kritiek op slui tende begrotingen die het voorzic- ningspeil van de gemeente zouden aantasten. Hij hield de raad voor, dat een niet-sluitende begroting veel las ten veroorzaakt, zoals vertraging in de uitbetaling van de subsidies en in de goedkeuring van nieuwe posten die in de loop van het jaar aan de begroting worden toegevoegd. In dat geval zijn alleen uitgaven geoorloofd voor de be dragen die in de goedgekeurde be groting van vorige jaren zijn opge nomen. Ook zouden de belangen van derden, die financiële medewerking van de gemeente genieten, bij nict- goedkeuring ernstig worden geschaad. Ten slotte moet men. aldus de heeï Harmsen, geen goodwill verspelen, vooral niet als Leiden in belangrijke mate profiteert van cén van de nieu we verfijningen; Leiden is toch een van de weinige gemeenten met een universiteit. De wethouder bestreed de gedachte dat de begroting eigenlijk niet normaal sluitend zou zijn. De ramingen zijn met de grootste zorg samengesteld. Wensen blijven er altyd. Maar als er een alge-. mene stijging is van 12,33 procent, die dus ver uitgaat boven de trendmatige stijging, kan men toch bezwaarlijk spre ken van achterblijven. Voordeel van aardgas In verband met het aardgas betoogde de wethouder dat de energiemarkt door deze enorme voorraad een geheel ander aanzien heeft gekregen. In het Leidse bedrijf beraadt men zich op het ogenblik reeds intensief over de overgang op aardgas. De raadscommissie voor de S.L.F. zal zeer binnenkort volledig wor den ingelicht. Vatststaat dat iedere ver bruiker voordeel van het gas zal hebben. Voor de kleinverbruiker ligt dat tussen de 20 en 25 procent. Gerekend moet wor den op een voorraad voor 40 jaar. De heer Harmsen schonk ook brede aandacht aan de omschakeling van het voltage van 1 naar 220. Hij deelde mee, dat de leden van de raadscom missie binnenkort over de opvattingen van B. en W. van gedachten kunnen wisselen. Het college kan met het voorstel van de heer Van Baaren (snelle omschakeling en volledige ver goeding van de kosten) niet meegaan. De mensen ontbreken om tot een snel le complete omschakeling met om bouw te komen. Een vergoeding van dit ogenblik af zou een discriminatie betekenen voor de verbruikers die al een andere spanning hebben gekre gen. Algehele omschakeling op korte termijn zou ook zulke hoge kosten meebrengen dat tariefverhoging niet zou kunnen uitblijven. De heer Harm sen wees er voorts op dat bij de S.L.F. de laatste vijf jaar geen enkele tariefverhoging is toegepast en drie jaar geleden zelfs nog een laging is doorgevoerd. Alle stijgingen in lonen en materiaalprijzen zijn door produktiviteitsverhoging en debietuit- breiding opgevangen. College geslaagd Ingaand op de bezwaren van Woudstra legen een belasting op oi rend goed (in plaats van een woonplaats- belasting) merkte de heer Harmsen op dat de keuze niet op gemeentelijk op landelijk niveau wordt gedaan. Het college vreest, gezien de flinke lijst noodzakelijke investeringen, dat Leiden vrij spoedig tot de maximum-heffingen zal moeten overgaan waardoor er ruimte en enige flexibiliteit al geen spra ke meer is. De gemeente zal moeten af wachten wat nader zal worden beslist Maar het college blijft op dit punt dili gent. Over een hondepenning kon de wet houder niet enthousiast zijn. De kosten komen niet terug en bovendien is trole uiterst moeilijk. De voorzitter van de raad, burge meester Van Kinschot, was van me ning, dat B. en TV. er juist naar stre ven om binnen het raam van de in komsten het voorzieningspeil nog te verhogen. Het college is daarin ge slaagd, kon hij zonder enige twijfel vaststellen. op dit punt in Rotterdam met belang stelling volgen. Er zal een ambtenaar worden a: steld voor de bevordering der gemeente lijke voorlichting in de breedste zin. Deze zou ook een gemeentetijdschrift moeten kunnen redigeren. Voor een herinvoering van de rondvraag kon de heer Van Kin schot niet geestdriftig zijn. Ongeveer 80 a 90 procent van het aantal gemeenten boven de 20.000 inwoners heeft de rond vraag afgeschaft. Herinvoering zou stap terug zijn. TWEEDJASSEN geheel ÏTO^ sati jngevoerd W HOOGVLIET Wink.l ZEIST Slollac Creatieve liefhebberij A LS een gemeenteraad de begroting analyseert, gaat het beslist niet uitsluitend om zuiver materiële za ken. Zo is ook gisteren in de Leidse gemeenteraad vele malen het woord „recreatie" gevallen. Hoe kan het ook anders. Waar de woningconcentratie groter wordt, neemt de behoefte aan recreatiemogelijkheden toe. Dat is eenvoudig niet te scheiden als men de leefbaarheid niet wil ondermijnen. En wie het over recreatie heeft, kan de volkstuinderij niet over het hoofd zien. Het zal de volkstuinders goed doen, te weten, dat verscheidene raadsleden zich wederom zeer positief over deze creatieve vorm van vrije tijdsbesteding hebben uitgelaten en dat zij bij vernieuwing begaan bleken te zijn met die tuinders die door de noodzakelijke expansie van de stad van hun stukje grond zijn of worden verdreven. Er zijn zelfs tuinders aan wie dit al enkele malen is overkomen. Dat zij er nochtans niet aan denken hun liefhebberij op te geven, is wel het duidelijkcste bewijs van hun over gave aan deze zinvolle vulling van vrije tijd. T EIDEN verkeert helaas nog niet in zulke omstandigheden dat con crete oplossingen voor lange tijd kunnen worden gegeven. Alleen vas te volkstuincomplexen zullen een eind aan die trieste verjagerij maken. Daar vinden de telkens maar weer opgejaagde vogels eindelijk een plaats waar zij niet meer worden opgeschrikt door de alarmtonen der opdringende stad. Het feit dat over de grenswijziging nog geen beslissing isjrevallen geeft het gemeentebestuur de vrijheid te poneren dat er nufkenmaal geen grond is. Intergemeentelijke samen werking behoeft niet alleen de wo ningbouw te betreffen. De recreatie behoeften zullen daarbij moeten wor den betrokken. Het volkstuincomplex in de Zoeterwoudse Oostvlietpolder is van deze urgentie een bevestiging. Het is te hopen dat het gemeente bestuur van Leiden erin zal slagen, op deze weg voort te gaan en de volkstuinders genoegdoening te ge ven. Er is geen reden, te vrezen dat dergelijke pogingen Leiden van een grenswijziging zullen verwijderen. De hogere besturen zijn overtuigd van de noodzakelijkheid van stadvergro- ting. Mocht op het stuk van de re creatie geen verder positief resultaat worden geboekt, dan is dat voor het gemeentebestuur van Leiden een reden temeer om in Den Haag aan te dringen op voor de stad afdoende beslissingen op korte termijn. Publiciteit T^R komt in Leiden een gemeente- lijke publiciteitsambtenaar. B. en W. zijn van mening dat aan het be grip „gemeentelijke voorlichting" in onze stad meer inhoud kan en moet worden gegeven. Al verscheidene ja ren hebben raadsleden op uitbreiding van de voorlichtende taak der ge meente, die nu eenmaal gegeven is met haar verantwoordelijkheid als besturend lichaam, aangedrongen. Wij delen deze mening. Als mén ziet wat andere steden op dit stuk doen, dan is Leiden nog maar een achtergebleven gebied. De tentoon stelling „Leiden Bekeken" van enke le jaren geleden was ook daarom zo'n opvallende gebeurtenis omdat de gemeente in de sector van de eigen voorlichting nu eens iets ging doen. Wij hopen intussen wel, dat de pu- bliciteitsman van de gemeente, hoe aangenaam zijn persoon ook zal mo gen zijn, in zijn functie niet zal uit groeien tot een obstakel tussen de plaatselijke pers en de plaatselijke overheid. In een stad als Leiden vin den wij het persoonlijke en recht streekse contact tussen leden van het gemeentebestuur, hoofden van dienst en hoofdambtenaren enerzijds en de bestaande voorlichtingsorganen an derzijds van het grootste belang. Het zou een ernstige achteruit gang zijn als wij in ons contact met de gemeente steeds op de publiciteits ambtenaar zouden stuiten. Wij zijn bereid deze nieuwe figuur in het gemeentelijke bestel een har telijk welkom toe te roepen, mits zijn instructie duidelijke waarborgen be vat dat aan de toenadering tussen overheid en pers zoals deze de laat ste jaren is opgebouwd, geen afbreuk wordt gedaan en deze ambtenaar zelf is toegerust met een helder inzichi ook in de eigen taak en verantwoor delijkheid van de plaatselijke pers. JVIET de inhoud maar het glas zelf bracht het Leidse raads lid Zunderman, temperamentvol voorvechter der geheelonthou ding. gisteravond tot explosieve hilariteit van de ganse vergade ring, in verwarring. Hij wilde uitdrukking geven aan zijn ge voelens tegenover die mensen die avond aan avond van half 8 tot 11 uur naar de tillefisie zitten te kijken en zich niet meer tot enige produktieve beweging la ten verleiden. Maar hij haalde de zaken wat door elkaar. In plaats van deze mensen „voor hun kijkglas" te laten zitten, zag hij ze elke avond „achter een glaasje". Het leek alsof de heer Zunderman te diep in 't glaasje had gekeken. Aan B. en W. had dit raadslid meer alcoholvrije dranken op gemeentelijke ontvangsten ge vraagd. De drinkers hebben toch ook keus. Maar uit het antwoord van de burgemeester bleek dat er wel degelijk acoholvrije keus was geweest. Alleen... dc ge meente heeft nog steeds geen speciale glazen voor appelsap; die wordt in sherryglazen ge schonken. Maar dan denkt ieder, misleid door de kleur van het vocht, dat het sherry is. Wat zullen de alcoholbeminnaars daar zuur van opkijken. En de geheelonthouders weten van niets.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3